K.P.M. verloor 55% van haar vloot Verliezen aan menschenlevens eveneens ernstig In het beknopte versla» van de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam, over de jaren 1940'45, lezen wij het volgende: Gedurende de oorlogsjaren zijn er van de vloot van deze maatschappij, niet minder dan 76 schepen van diverse afmetingen verloren gegaan, in totaal 55 procent van de vloot en 46 procent van óe tonnage. Hoewel het grootendeels kleinere schepen betreft, gingen van de groote schepen verloren, de Barendsz. Nieuw- Zeeland, Roggeveen. Op ten Noort. Van Overstraten. Van Cloon en de Cremer. Verder zijn een 12-tal schepen, die zich echter nog steeds in vreemde han den bevinden, teruggezonden, doch nog niet teruggegeven. Onder deze schepen bevinden zich 5 passagiersschepen en vrachtbooten, waaronder o.a. de Mapia, Manipi. Siporoh. enz. Van 16 vaartuigen, w.o. 7 passagiers schepen en 9 vrachtschepen, die tot de 76 verloren gegane schepen behooren. is tot on heden niets meer vernomen. Wat het verlies van het Europeesche personeel van de K.P.M. betreft, hier van zijn in de jaren 1940'45 in totaal Kapitein der „Meerkerk" gehoord Critiek op de loodsen De Raad voor de Scheepvaart behan delde in tweede lezing de zaak van de „Meerkerk", het stoomschip dat op 16 Juni 1946 in de vroege morgenuren tijdens het wachten op de loodsboot voor West- kapelle door een explosie is getroffen. Bij de ramp verloren 14 personen, meeren- deels Britsch-Indische leden van de be manning, het leven. Het schip is geheel verloren gegaan. In de zitting van 10 Juli had de raad besloten den kapitein van de ..Meerkerk", den heer C. J. H Wijker uit Apeldoorn, als betrokkene te hooren. Dit geschiedde in deze tweede zitting. Dc kapitein verweet den loodsen dat zij hem niet voldoende hadden gewaar schuwd voo( de gevaarlijke positie waar in zijn schip zich bevond. Hij ontkende dat de ..Meerkerk" aan den grond zat op het moment, dat de loodsboot langszij kwam. Bovendien was er volgens hem tegenspraak in de verklaringen van de loodsen, die eenerzijds beweerden dat de „Meerkerk" aan den grond zat. ander zijds dat zij de passagiers wilden over nemen omdat er gevaar was. dat het schip in het diepe water zou zinken. De raad bleek ernstige bezwaren te hebben tegen het beleid van de loodsen, die hun boot meer dan drie mijl van het vastgestelde loodsstation lieten kruisen en daardoor de schepen als het ware dwongen ver naar binnen te varen in de nauwe geveegde strook. Zij verdedigden zich met de verklaring, dat op deze wijze sneller gewerkt kan worden en dat wind en storm' hiertoe aanleiding geven. Er kwam nog vast te staan, dat regelmatig waarschuwingsseinen van de loodsboot ge geven moeten worden aan schepen, die uit de geveegde zone dreigen te raken. Dit ontlakte den raad de opmerking, dat de loodsen, die toch aanwezig zijn om veilig scheepvaartverkeer mogelijk te ma ker.. blijkbaar eenigszins in hun taak te kort schieter.. Verder werd de mogelijkht 'd van het aanwezig zijn van drijvende of losgeslagen mijnen in de veilige route aangenomen. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart. de heer Korstanje had het beter geoordeeld als de kapitein bij de boei voor anker gegaan was, maar kon verkla ren. dat iemand als de heer Wijker. die uitstekend met den vaarweg op de hoogte is, geen overbodige tijd wilde verliezen. Aangezien spreker aannam, dat de verkla ringen van de loodsen over het aan den grond zitten van de ..Meerkerk" bij aan komst van de loodsboot ter plaatse onge veer 15 minuten na de ramp. juist zijn en het schip in dien tijd nooit zoover afgedreven kan zijn, dat het driekwart mijl in het gevaarlijke gebied kon komen, oordeelde de hoofdinspecteur, dat de ka pitein niet voldoende waakzaam is ge weest, waardoor schip en menschenlevens verloren zijn gegaan. De verdediger, mr. A. Schadee uit Rot terdam. bestreed de verklaringen van de loodsen. Als de loodsen inderdaad over tuigd waren van de gevaren, die zich kon den voordoen, hadden zij niet mogen vol staan met het geven van onbeantwoorde seinen, maar met vuurpijlen en sirene de aandacht moeten trekken. De raad zal later uitspraak doen. SCHEEPSBERICHTEN. IJMUIDEN. Binnengekomen op 10 Sept.: ..Mies", stukgoed; „Empire Ni- na": „Westland". stukgoed. Binnenge komen op 11 Sept.: „Zaanstroom", le dig; „Bengkalis". ledig; „Marie M. Me- loney". kolen: ..Penelope", erts. Ver trokken op 10 Sept.: „Prinses Beatrix" naar Rotterdam: ..Drake" naar Londen. „Rijnstroom" naar Londen. Jaarvergadering Damclub „IJmuiden" A.s. Dinsdagavond zal de Damclub IJmuiden haar algemeene ledenverga dering houden. De agenda vermeldt eenige belang rijke punten als bestuursverkiezingen, verslag afgevaardigden Haarlemsche districts-bond, bespreking feestavond enz. Het clubgebouw van D.C.IJ. is café Royal. Wijk a. Zeeërwèg. 278 personen overleden, waarvan 92 employés tot het kantoorpersoneel be- hoorende en 186 tot de opvarenden dei- vloot, waaronder 15 gezagvoerders. 12 eerste stuurlieden, 23 tweede stuurlie den. 20 derde stuurlieden. 16 vierde stuurlieden. 9 stuurmansleerlingen. 17 hoof-dmach ini s ten hoofdwerktuigkun digen). 21 tweede machinisten, 17 derde machinisten. 14 vierde machinisten, 15 vijfde machinisten. 1 motormonteur. 1 electricien. 2 geneesheeren en van de afdeeling „Civiele dienst": 1 administra teur en 1 hofmeester. V.S.V.'s vlagvertoon in Zwitserland Dat de reis,- die de V.S.V.'ers onlangs onder leiding van hun voorzitter, den heer A. J. van Leusen naar Zwitserland hebben gemaakt, een grooten indruk bij de deelnemers heeft achtergelaten blijkt duidelijk uit de verhalen, die eenigen van hen aan het cluborgaan der rood-witten toezonden. Het is niet alleen een zegetocht ge weest; het was feitelijk veel meer dan dat een vlagvertoon en tallooze uitingen van vriendschap, betuigingen van gast vrijheid en openhartige bewondering voor het spel onzer plaatsgenooten ge tuigden van de goede verstandhouding, zoodat dit bezoek ongetwijfeld als het begin van een blijvende relatie kon worden beschouwd, waarvan in latere jaren nog vele V.S.V.'ers de zoete vruchten zullen plukken. Zulke internationale sporfcverbin- dingen kunnen beter dan wat ook den geest der verbroedering tusschen de landen onderling schragen. De heer van Loenen. die den tocht heeft georganiseerd, hee't eer van zijn werk gehad en een wo; :l van lof is hier zeker niet misplaatst. De voorzitter besluit zijn bijdrage met de volgende woorden: „Jullie voor zitter. leden van V.S.V. is er trotsch op. dat de twintig leden, dae naar Zwit serland geweest zijn. overal waar zij kwamen, op reis, in den vreemde, bij hun gastheeren en niet het minst op het voetbalveld een zoo goeden indruk hebben achtergelaten. Dat alles is waarachtig, ik ben er trotsch op dit te kunnen verklaren meer geweest dan een goed vlagvertoon van onze rood witte kleuren. Het was een goed vlag vertoon voor ons dierbaar rood, wit en blauw!" Advendo speelt „Stormeiland" De Tooneelvereeniging Advendo bracht gisteravond het romantisch-dra- matische en huilerige „Stormeiland" ten tooneele en de opvoering was in overeenstemming met het „scenario". Neen, een gelukkige keuze kunnen we het niet noemen, dit „Storlmeiland", dat alleen zijn stormen laat zien in de huiskamer van den vuurtorenwachter Gijs Dekker, wiens zoon Jan rondloopt met een idée-fixe: een reddingboot voor het eiland, waarvoor ook zijn overleden vrouw tot aan haar dood geijverd heeft. Hoe moeilijk het hem valt zijn vrouw te vergeten als Rebekka op Mandcr- ley is. is zij steeds om hem heen. ten slotte vindt hij in Kristien een nieuwe levensgezellin maar hij belooft zich zelf plechtig niet te trouwen voordat het eiland zijn reddingboot heeft. Er ontstaat een hevig conflict tus schen hem en zijn pleegbroer Arie. die ook van Kristien houdt. Kristien ver kwijnt zienderoogen, wat Arie niet ont gaat. Klaarheid en wat meer werke lijkheid komt er pas in III. Het eiland krijgt zijn reddingboot, die. als er een schip in nood is, op het eerste noodsein uitvaart. Als de bezoeker de uitvoerenden zoodanig ter wille is om de er wat al te dik opliggende romantiek over het hoofd te zien. of als hij dii misschien mooi vindt, zou hij het spel kunnen loven. Een stukje werkelijkheid vinden we alleen in de figuur van den kunst schilder Oom Leo. uitstekend vertellet door den heer Ko van der Wel: en naast hem moeten we den heer de Weerd noemen, die den pleegzoon Arie goed uitbeeldde, alhoewel ook hij af en toe wel eens wat te theatraal deed. De heer Jan Wijker maakte van zijn naam genoot Jan Dekker, de hoofdpersoon, een innerlijk bewogen persoonlijkheid en hij slaagde er uitstekend in het on- menschelijke van diens karakter tot uiting te brengen. Een rol overigens, waar een dilettant een heele kluif aan heeft. „Advendo" beschikt over een mr van goede krachten, die ongetwijfeld met een aardig blijspel eer zouden we ten te behalen, vooral op een avond die met een bal besloten wordt, zoodat de bezoekers uit den aard der zaak grootendeels jongelui ziin. S. B. Een conflict op cle Wega Op den Poolschen trawler Wega, die eenigen tijd geleden in de Visschershaven arriveerde, is een loonconflict ontstaan tusschen de opvarenden en de reederij. Er werden inmiddels besprekingen gehouden, maar deze hebhen niet tot het gewenschle resultaat geleid. Het machinekamer-per- soncel weigerde te varen, zoodat het ver trek moest worden uitgesteld. s.s. johan de Witt Op ons bureau Kennemerlaan 154 liggen lijs ten ter inzage met namen van de passagiers van het s.s. Johan de Witt. Het schip komt vermoedelijk op 15 Septem ber te Amsterdam aan. VANGSTBERICHT SCHEVENINGEN Hedenmorgen waren te Seheveninigen aan de markt 25 schokkers en bootjes met teza men 350 kisten versche visch. Tot hedenmor gen waren nog geen haringschepen binnen gekomen. De vangstberichten van hedenmor gen luiden: SCH 97. 1 kantje; SC-H 73, 1! kantjes; SCH 95 17 kantjes; SCH 180, 1 kantje SCH 03, 8 kantjes; SCH 150, 40 kantjes; SCH 275, 34 kantjes; SCH 254, geen vangst; SCH 341, 1 kantje; SCH 159, 17 kantjes, SCH 39 geen vangst; SCH 264, geen vangst; SCH 333, 60 kantjes, SCH 125, 14 kantjes; SCH 14, giste ren 130 kantjes: SCH 274, 1 kantje; SCH 332. 15 kantjes; SCH 23. 17 kantjes; SCH 78. 10 kantjes; SCH 225, 1 kantje; SCH 314. 1 kantje; SCH 200, 10 kantjes; VL 132, 8 kantjes. KW 39, 40 kantjes uit 40 netten; KW 32, 2 kantjes; KW 144, 80 kantjes uit de halve vleet; KW 50, 100 kantjes, KW 175, 100 kantjes uit de halve vleet. Vlugge reis van de Vios 5 De stoomtrawler Vios 5 heeft op zijn laatste reis niet weinig geprofiteerd van den haringovervloed in de Noordzee. De trawler was Woensdag 4 September naar zee vertrokken en was Maandagmiddag aan den afslag met 1000 kisten versche haring. Aanvoer drijfnetharing Van de drijfnet-haringvisscherij kwamen alhier binnen de KW167 met 511 kantjes en 180 kisten versche en de KW 27 met 384 kantjes en 500 kisten versche, totaal 895 kantjes en 680 kisten versche. Om het damkampioenschap van Nederland De derde en vierde ronde van den strijd om het damkampioenschap van Nederland worden Zaterdag en Zondag, wat groep A betreft, in Goes gespeeld. In deze groep is de D.C.IJ.'er Ligthart ingedeeld, die zoo als men weet zijn eerste twee partijen wist te winnen. In de 3e ronde speelt Ligthart tegen Van Doorn, in de 4e ronde tegen Kinnegin. Dukel in groep B speelt Zaterdag tegen Wagter en Zondag tegen Banstra. Wij vertrouwen, dat beiden een behoor lijk aantal punten in deze ronden zullen behalen. Marktbericht van Woensdag Aangevoerd werden 2900 kisten versche haring en 550 kisten versche visch. De trawlers besomden 34306. Verdere besommingen: versche haring: KW134 Katwijk II f21450, KW227 Karei Doorman f 12626, KW25 f 11305; kustvis- schers: IJM241 f138. IJM207 f76. IJM202 f 182, IJM343 f 212, UK119 f 83, KW109 f 59, IJM318 f52. VELSEN Hoe B. en W. de functies verdeelden Het cplloge van burgemeester en wet-> houders heeft de functies als volgt ver deeld: Burgemeester: Keuringsdienst, Brand weer, Stedebouwkundige vraagstukken betreffende den Wederopbouw en takken van dienst volgens de wet. Wethouder W. F. Visser: Openbare Werken, Volkshuisvesting en Grondbe drijf. Wethouder A. J. van Leusen: Onderwijs, Gasbedrijf, Waterleidingbedrijf, Genees kundige Dienst, Parken en Plantsoenen, Sport en Cultureele Zaken. Wethouder Th. Kruisman: Sociale Za ken, Personeelsaangelegenheden, School- voeding en Kleeding, Consumentencrediet. Te benoemen 4e wethouder: Financiën, en Verificatie, Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst. Als vervanger van den Burgemeester is aangewezen: Wethouder W. F. Visser en verder achtereenvolgens de wethouders A. J. van Leusen. Th. Kruisman en de te benoemen 4e wethouder. Kinderen uit Engeland terug Naar wij vernemen komen de kinderen, die sinds 28 Aug. ouder auspiciën van de World Friendship Association een uit stapje naar Engeland maken, a.s. Vrijdag terug verwacht worden. Zij arriveeren per trein aan het station VelsenIJmui- den-Oost om 12.25 uur. Supportersvereeniging „Geel Zwart" Nadat de Supportersvereeniging „Geel zwart" twee maanden geleden reeds een poging heeft aangewend om haar leden, welke door de evacuatie verspreid waren, weer bijeen te brengen, zal heden Don derdagavond opnieuw een vergadering worden belegd, welke gehouden wordt in het ontspanningslokaal van de Java-deu- ren fabriek. BEVERWIJK Vooren werd vijfde in Zwitserland Zondag namen Arie Vooren en Theo Middelkamp deel aan het wielercrite- rium voor beroepsrenners in Schaff- •hausen De Italiaan Bartali won en leg de de 100 k.m. af in 2 uur 35 minuten. Arie Vooren eindigde op de vijfde plaats en Middelkamp op de dertiende. Waterkrachtcentrales in Nederland mogelijk? Waterkracht was tot dusverre alleen in staat om energie voor industrïeele doel einden op te wekken, indien men over stroomend water beschikt, dat in rivieren met groot verval voldoende snelheid ont wikkelen kan. Ir. R. Kolkman, die zich reeds 15 jaren hiermede bezig heeft gehouden, meent dat ook de langzaam stroomende Nederland- sche rivieren gebruikt kunnen worden voor 't opwekken van electrischen stroom. In tegenwoordigheid van ingenieurs van het ministerie van Energie, dat veel be langstelling voor zijn plannen aan den dag legt. heeft hij te Amsterdam een demon stratie gegeven met het apparaat, dat hij na veel proefnemingen ontworpen heeft. Het principe, dat zeer eenvoudig is. werd hem aan de hand gedaan door de verbete ringen, die Amerikaansche waterbouwkun digen omstreeks 1930 uitvoerden aan het stroombed van de Mississippi. Zij beston den in het glad maken van het stroombed, waardoor de snelheid van het water toe nam en de wrijvingsenergie van het water vrijkwam voor andere doeleinden. Door een zeer klein gedeelte van de be treffende rivier in een betonnen geleide- kanaal met gladde wanden af te voeren, kan de snelheid van het water voldoende worden verhoogd, om een stel schoepen in beweging te brengen, die een dynamo in werking stellen. Bij een snelheid van het water van 3 Meter per seconde in kanalen van 10 Meter breedte en 2l/> Meter diepte, die buiten de beddingen worden aangelegd en dus het scheepvaartverkeer niet hin deren, kan men van het door ons land af vloeiende water ten minste 2 mïllioen kub. Meter ten nutte maken voor het opwekken van ruim 250.000 Kilowatt. Deze snelheid is volgens de plannen van ir. Kolkman gemakkelijk te bereiken en er zou op deze wijze een methode gevon den zijn om het verbruik van electrische energie in ons land, dat ongeveer twee milliard kilowattuur bedraagt, op veel goedkoopere wijze te leveren dan tot dus ver het geval was. Als men bedenkt, dat er 5 ton kolen noodig zijn voor het op wekken van 1 kilowatt per jaar, dan zou de volledige toepassing van het systeem van ir. Kolkman een besparing beteekencn van bijna een millioen ton kolen. De aan- schaffingskosten bedragen voor een in stallatie met een capaciteit van 1000 K.W. ongeveer Va millioen gulden. „Palestina is een Arabisch land" Een klas voor kleuters in de Da Costaschool Door den bouw van de noodwoningen aan Hoflaan en Noorderlaan. in welke woningen zich 6teeds meer gezinnen gaan vestigen, is de Da Costa-school in een volkrijke buurt tomen staan. Bestonden ree ïór 1940 bij de School- vereeniging planten om aan dit schoolge bouw ook kleuteronderwijs te geven, hiervan kwam door verschillende omstan- stigheden niets. De bezetting was oorzaak, dat deze plannen tijdelijk werden opge schort. De bouw van de noodwoningen was echter aanleiding om de oude plannen weer op te vatten en de commissie-onder leiding van dokter A. de Groot de noodige stappen tot het vormen van een kleuter school te doen ondernemen. Het resultaat was, dat thans aan de Da Costa-school ook kleuteronderwijs wordt gegeven in een leegstaand lokaal. Dat deze kleuterschool in de omgeving zeer gewild is. bewijst wel, dat er nu reeds ruim dertig kleinen worden bezig gehouden. De belangstelling van vele ouders, die hun kleintjes gaarne enkele uren onder goede hoede en leiding willen stellen, is zoodanig, dat in afwachting van eventueele uitbreiding, waarbij dan tevens naast het hoofd dezer kleuterklas, mej. Van Doorn, een tweede kracht zal kunnen worden aangesteld, een wachtlijst is aan- legd. Waaruit duidelijk blijkt, dat de Da Costa-kleuterschool in een behoefte voor ziet. Bij het begin van de zitting van den i tweeden dag der conferentie te Londen I over de Palestijnsche kwestie waren Att lee, Bevin en Hall, de Britsche minister van Koloniën aanwezig. De Syrische af gevaardigde, Farisel Khoeri, gaf van Ara bische zijde een formeel antwoord op de openingsrede, welke Attlee heeft uitge sproken. Hij zeide, dat geen enkel gedeelte van Palestina behoorde te worden afge scheiden om het in te richten als tehuis voor volkeren van verschillende nationa liteit. Hij legde er den nadruk op, dat de Arabieren gekant waren tegen de oprich ting van een Joodschen staat in Palestina. Hij verklaarde, dat de Arabieren het eens waren met Attlee inzake de mogelijkheid van een oplossing, doch hij onderstreepte, dat geen oplossing gevonden zou worden door meer Joden toe te laten of door het oprichten van een Joodschen staat, maar wel op de „natuurlijke en eenvoudige" wijze van erkenning van Palestina als een Arabisch land. Een woordvoerder der Arabische lan den heeft gisteren op de Palestijnsche con ferentie Attlee gewaarschuwd dat in Pa lestina een burgeroorlog dreigt tenzij de Britsche regeering in staat zal blijken het Joodsche terrorisme te onderdrukken. Deze waarschuwing werd uitgesproken door den president van de Syrische Kamer van afgevaardigden, Faris Bey El Khouri, die de meening van alle Arabieren weer gaf. El Khouri achtte de natuurlijke op lossing van de Palestijnsche kwestie dat den Arabieren in dat land het recht ge geven wordt veilig te leven en hun eigen lot te bepalen op grond van de democra tische beginselen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6