FLITSEN Een sprookje herleeft Handen wasschen laat water in de wasch 6troopt zorgvuldig zijn voelt voorzichtig of besluit de bak nog wat bak loopen mouwen op het water koud is voller te maken wrijft zeep zachtjes op doopt zijn vingertop een vierkante centi- pen in het water meter van zijn hand droogt zijn handen af vouwt de handdoek zorgvuldig met den schoonen kant zicht baar en gaat naar be neden In de mijnen werken thans 2000 politieke gedetineerden Op het oogenblik zijn 2000 politieke gedetineerden in de Limburgsche mij nen tewerk gesteld. Dr. R. C. T. Groot- ïioff, beheerder der mijnen, heeft aan de regeering verzocht in totaal 7000 ge detineerden de gelegenheid te geven in de mijnen te gaan werken. De men sehen komen vrijwillig, verklaarde dr. Groothoff, en zii werken goed. Na de aanneming van de eerste 2000 is de te werkstelling van anderen echter eeni- gen tijd stop gezet, om in de kampen de gelegenheid te geven de geestelijke en sociale verzorging en de bewaking bij het vervoer naar en van de mijnen be tel" te organiseeren. Dit is thans ge schied en met de aanneming kan nu worden doorgegaan. In den regel wor den S.S.'ers en personeel van de Kriegs- marine bij de mijnen aangenomen, waarvan mag worden aangenomen, dat zij nog wel enkele jaren voor hun mis dragingen tijdens den oorlog zullen moeten boeten. Zij worden streng maar menscheliik behandeld en getracht wordt, o.a. door het geven van behoor lijke voorlichting, hen weer geschikt te maken voor opneming in de maatschap pij. Bii de beoordeeling van de vraag, of en wanneer zij voor reclasseering in aanmerking komen, speelt ook de wijze, waarop zii hun werk op de mijnen ver richten, een belangrijke rol. Worden zij behoorlijke burgers, dan kunnen zij ook na den straftijd in de mijnen blijven werken. Met behulp van deze gedeti neerden wordt thans een moeilijke pe riode overbrugd. Er is te weinig perso neel, waardoor het ondergrondsche ef fect ongunstig wordt beïnvloed. Het be draagt rond 1550 kilo per dienst en moet op 1890 kilo worden gebracht. Daar in de andere deelen van het bedrijf de be zetting toch normaal moet zijn. betee- kent iedere nieuwe man, die aan het ko- lenfront wordt gezet en die daar al bin nen korten tijd per dienst ongeveer 4000 kilo kolen produceert, een stijging der productie en ook een verbetering der productie per ondergrondschen dienst. De tewerkgestelde gedetineerden krij gen loon en de gezinstoeslagen. Zii moe ten daarvan de kampkosten betalen, maar kunnen de rest van het verdiende geld aan hun familie sturen. De mogelijkheid bestaat, ook enkele duizenden Poolsche arbeiders voor de mijnen naar Nederland te halen. De wijze, waarop de moeilijke periode moet worden overbrugd (met gedetineerden of Polen) is overigens een vraag waar over de regeering moet beslissen. Bankdirecteur ontdook geldblokkeering Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 49-jarige J. P. L. van L., vroeger directeur van een bij kantoor van de Incassobank. Hem was ten laste gelegd, dat hij in strijd met het verbod drie safeloketten in de onder zijn beheer staande bank had geopend en daaruit ten behoeve van eenige cliënten bescheiden had genomen. Verdachte ver klaarde onder den herhaalden aandrang van zijn cliënten bezweken te zijn. De stukken, welke hij uit de safe had ge nomen hadden echter volgens zijn be wering niets met de geldsaneering te maken. Een van de bewuste cliënten had verdachte f 1500 gegeven. De officier van Justitie vond dat Van L. door zijn ont slag als directeur en door het voorarrest al zwaar gestraft was en eischte acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. Weermachtaannemer krijgt vier jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den aannemer K. H. B., die in 1943 in Kennemerland verschillende wer ken voor de Duitschers had uitgevoerd. Er was veertien dagen geleden zeven jaar tegen hem geëischt. Het Hof veroordeelde hem heden tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 25) Ook met professor Hesterberg en Doddie kon ze uitstekëRd opschieten en zoo leef de de gravin rustig en tevreden. Ze was oprecht verheugd, toen Ernst Grundtvig naar Kopenhagen werd gedetacheerd, want zij hing aan haar neef met de liefde van een moeder. Zingend en neuriënd liep ze nu door haar woning. Het-was werkelijk heerlijk, dat Ernst nu in Kopenhagen was. Het liefst zou ze haar neef en diens levens- lustigen vriend reeds direct na hun aan komst een welverzorgd feestmaal hebben aangeboden, maar daar was plotseling iets tusschen gekomen. Juffrouw Bratt had namelijk een paar dagen geleden logé's gekregen. Er was volkomen onverwachts een taxi bij het atelierhuis voorgereden en daar uit waren een oudere vrouw en een wat Definitieve breuk tusschen Frankrijk en Vietnam De afvaardiging van Vietnam heeft heden de „modus vivendi", die door de Fransche regeering was voorgesteld en die de economische, technische, so ciale en politieke verhouding tusschen Frankrijk en Vietnam behandelt, ver worpen. Het besluit van de delegatie van Vietnam veroorzaakte, nadat eer der op den dag volledige overeenstem ming was bereikt, in officieele Fran sche kringen eenig opzien. Men gelooft, dat de afvaardiging van Vietnam de Fransche voorstellen als een duidelijken stap terug beschouwt ten opzichte van de resultaten van de voorgaande be sprekingen. Fransche officieele kringen interpreteeren de verwerping van de modus vivendi als een teeken van een definitieve breuk in de besprekingen tusschen Frankrijk en Vietnam. Degrelle in Portugal? „Le Drapeau Rouge" schrijft onder voorbehoud: „Wij vernemen uit be trouwbare bron dat Leon Degrelle op 27 Augustus in Portugal aangekomen zou zijn. Hij is in het bezit van een Spaansch paspoort op naam van Ro driguez Pinoza. Hij zou te Lissabon ge arriveerd zijn in gezelschap van twee mannen van Duitsche nationaliteit en van twee vrouwen, met het voornemen Argentinië of Angola te bereiken. Hij zou zich thans schuil houden bij den welbekenden fascist Antonio Samoes, chef der politie. Benoeming bij de P.R.A. Tot plaatsvervangend hoofd van de Po litieke Recherche te Haarlem is benoemd de heer J. I. Hollebrands, gewezen hoofd van den Politieken Opsporingsdienst te Sliedrecht. vermoeid uitziende jongedame gestapt, die zich bij Senta Bralt lieten aandienen. Een half uur later had de schilderes een dokter opgebeld, omdat de jongste van haar beide bezoeksters zich niet wel voel de. Het meisje bleek op reis een zware in fluenza te hebben opgeloopen en moest onmiddellijk onder de wol. Zoolang er een patiënte in huis was, moest het voorge nomen fuifje achterwege blijven, maar nu het jongemeisje ge!"?':ig hersteld was, vermocht niets m" e gravin van haar plan af te brenge wilde haar Advent hebben en alle hui.-.nooten zouden daar aan deelnemen. Dientengevolge hing er nu in het ge- heele huis een geur van gebak en ge droogde dennennaalden. Een adventskrans met gele kaarsjes prijkte op de feestelijk gedekte tafel in de eetkamer, waarin de" gravin nu de laatste hand legde Daarna haastte ze zich naar de keuken. Aan het fornuis stond een forsche vrouw met blozende wangen, die met haar witte muts en dito schort er kraakzindelijk uit zag. Dat was Gusta, het keuken, kamer- en werkmeisje van de gravin in één per soon. Bij de keukentafel wijdde een an dere vrouwelijke hulpkracht al haar aan dacht aan een verleidelijk uitziende hors d'oeuvre. Dat was Ursel. De gravin snoepte van een stukje toast met zalm. En, Gusta, brave ziel, heb je alles klaar bunnen krijgen? vroeg ze gemoede lijk. Wereldvoedselraad in principe aanvaard Sir John Boyd Orr, directeur-generaal van de Food and Agriculture Organisation der U.N.O., deelt mee. dat de voorstellen voor een wereldvoedselraad door de af gevaardigden ter F.A.O.-conferentie in be ginsel zijn aanvaard. Sir John meent, dat de F.A.O. de belangrijkste van alle interna tionale organisaties is. Sir John voegde eraan toe, dat de vol keren er bij hun regeeringen op aan moes ten dringen de voorstellen, betrekking hebbend op den wereldvoedselraad, te on derschrijven. daar anders eenzelfde crisis dreigt als na den vorigen wereldoorlog. Hij is van meening, dat de geheele wereld tweemaal zoo veel voedsel kan voortbren gen, als thans het geval is De commissie, die het voorstel voor een wereldvoedselraad moet bestudeeren, zal, behalve de Sovjet-Unie. de volgende vijf tien landen omvatten: Australië. België,, Canada, China, Cuba, Denemarken. Egypte, Frankrijk, Britsch-Indië, Ne derland, de republiek der Philippijnen, Polen, Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Londen, Parijs. Washington en Genève worden als mogelijk hoofdkwartier voor de commissie genoemd. Fransch-Spaansche grens blijft «licht George Bidault. het Fransche regeerings- hoofd. heeft de commissie voor buiten- landsche aangelegenheden der nationale vergadering medegedeeld, dat de regee ring „niet van plan is haar houding jegens Franco te wijzigen". De commissie had tevoren een voorstel verworpen, volgens hetwelk de Fransch Spaansche grens weer zou worden ge opend. Dit voorstel kwam van den recht- 6chen afgevaardigde Guy Petit. Alles in orde, mevrouw. Ursel van juffrouw Bratt heeft me geholpen. Dat is aardig. Hoe gaat het nu met de juffrouw, Ursel? Ze is weer heelemaal de oude, me vrouw, dank u. Prachtig! Ik hoop vanavond op ons feestje met de jongedame kennis te ma ken. Heb je voor de wijn gezorgd Gusta? Staat alles klaar, mevrouw. Hopenlijk zijn de jongens nu op tijd. Die zullen er heusch wel voor zor gen, dat ze niet te laat komen! Als er wat te eten is, zorgen de mannen wel, dat ze er zijn. Dat weet mevrouw toch nog wel van „Baggesen"?. En daar gaat de bel! Wedden, dat ze het al zijn? Gusta wilde naar de deur loopen, maar de gravin hield haar terug. Blijf jij maar aan je werk, Gusta. ïk zal zelf wel even open doenUrsel, als jij straks bij het opdienen even zou willen helpen, zou je me een groot ge noegen doen. Daarmee haastte de gravin zich naar de voordeur. Wel Anne, zit je nieuwe jurk goed? Met deze woorden betrad Senta Bratt het zolderkamertje, dat ze aan Anne had afgestaan. Het was een eenvoudig ver trek, met wat lichte meubels en bonte cretonne bescheiden gemeubileerd, maar voor Anne Falke was het een paradijs. Ze keerde zich met een gelukkige glim lach om en breidde haar armen uit. Kijkt u zelf maar, juffrouw Bratt, het zit aangegoten. Fruitbon wèl inleveren Wegens den grooten aanvoer worden momenteel soms partijen fruit vrij aan den kleinhandel verkocht, waardoor in eenige zaken dus fruit zonder bon verkrijgbaar is. Een deel van het publiek verkeert hier door blijkbaar in de meenïng. dat de aan gewezen fruitbonnen 063 en 563 niet meer ingeleverd behoeven te worden Dit is evenwel onjuist. Zoodra de aanvoer weer vermindert, wordt het fruit niet meer vrij verkocht. Zij, die geen bonnen hebben in geleverd bij hun winkelier, kunnen van hem dan ook geen fruit betrekken. Inleve ring der bonnen dient alsnog zoo spoedig mogelijk te geschieden. Rijksbegrooting 1947 verschijnt volgende week Op Dinsdag 17 September komt de Tweede Kamer bijeen. In deze vergade ring zal de rijksbegrooting voor 1947 wor den aangeboden. Raketten naar de maan Naar Reuter uit New-York meldt zullen technici van het Amerikaansche leger binnen anderhalf jaar raketten gebouwd hebben die naar de maan zou den kunnen vliegen. De raketten zullen een zender met zich voeren die in staat is signalen te geven van de maan naar de aarde een afstand van meer dan 300.000 K.M. De raketten vliegen met een snelheid van 7.000 K.M. per uur. Wanneer de raketten op de maan zullen zijn aange komen zullen de zenders nog geduren de verscheidene dagen naar de aarde kunnen zenden. Op deze wijze zal men kunnen vaststellen of de maan inder daad geheel vochtloos is. terwijl tevens de temperatuursverschillen op de maan vastgelegd kunnen worden. Werkelijk keurig, prees de schilderes het eenvoudig zijden toiletje, dat Anne's slanke figuurtje omsloot. Je ziet er al lerliefst uit, Annekind. Anne Falke sloeg met een spontaan ge baar haar armen om den hals van haar gastvrouw en kuste haar op beide wangen. Een zorgvuldige verpleging en liefde volle behandeling tijdens haar kort ver blijf in de hoofdstad hadden van de be deesde Asschepoester uit den huize Sta- niecki een van vreugde stralend jong mei6je gemaakt, dat zelfs het lachen weer had geleerd. De blijde glans in haar blauwe oogen getuigde van nieuwen levensmoed en in haar wat voller geworden wangen lagen grappige kuiltjes. Ik ben u zoo dankbaar, juffrouw Bratt, fluisterde ze, terwijl ze .zich als een klein meisje tegen de schilderes aanvleide. Senta Bratt streelde haar zachtjes over het blonde haar- Waarvoor kind? Voor die jurk. die ik voor een prikje kon krijgen? Ik ben zelf blij. dat je er zoo aardig in uitziet. Niet alleen voor die jurk. maar voor alles, wat u voor me doet en dat ik bij u mag blijven. Mijn beste Anne, daarmee heb :1c toch mezelf den grootsten diensi bewezen. Ik heb immers niets anders dan m'n werk.. vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7