„Eerst transportmiddelen, medicamenten en voedsel Minister Beel is optimistisch over de toekomst r Tips en Tops Wederopbouw van Ried.-Indië De economische nooden volgens een Amerikaansch onderzoek Luitenant-kolonel Leonard A. Weston, lid van het. inspectoraat-generaal van het Amerikaansche departement van «orlog, heeft bi opdracht van zijn re- Keering een reis gemaakt door de bui tengewesten van Nederlandseh-Indië, teneinde rapport uit te brengen over de hulp die de Ver. Staten bij den weder opbouw kunnen verleenen ter bevorde ring van den export uit deze streken. Kolonel Weston heeft aan de United Press van zijn bevindingen 't volgende verteld: „In mijn rapport heb ik den nadruk gelegd op de dringende behoefte aan levensmiddelen en medicamenten, aan traaisportmiddelen te land en te water", aldus deze Amerikaansche officier. ..Eerst- als aan deze behoeften is tege moet gekomen, zal de export van rub ber. tin, copra, hout. oliën en spece rijen van Indonesië naar de Ver. Sta ten weer op gang kunnen komen". Volgens de schatting van kolonel Weston is er een import van een mil- üoen ton rijst noodig. waarvan echter slechts ongeveer een achtste gedeelte beschikbaar is. Reeds zenden de Ver. Stalen rijst uit Louisiana naar Ned er- landsch Ind'.e. Voorts heb ik aangera den de landingsvaartuigen, die thans werkloos in de Philippiinen liggen, aan de Nederlanders in Indië ter beschik king te stellen, teneinde hun in staat te «tellen de uitvoerprod.ucten langs de rivieren naar de havens te vervoeren. Tot dusver ziin echter slechts zes dezer schepen beschikbaar gesteld. De scheepswerven van Amerika's Westkust bouwen op het oogenblik on geveer 22 schepen van omstreeks 100Q ton voor de Nederlanders in Indonesië. Deze schepen zullen gebruikt worden voor het verkeer op de kleine havens der buitengewesten. Voorts zijn er naar de schatting van Weston minimaal 15000 vrachtauto's noodig en 3000 jeeps. ..Er zijn immers nauwelijks transport middelen te land aanwezig. Wat er is ziin versleten Japansche vrachtwagens. De toestand op Java en Sumatra is heel moeilijk-te beoordeelen tengevolge van tie politieke omstandigheden". Kolonel Weston verklaarde zonder voorbehoud dat er op sommige plaatsen honger wordt, geleden. ..Od sommige eilanden is volop voedsel op de eene en gebrek op de andere plaats. Ik schat dat er in de buitengewesten tenminste 20.000 personen tengevolge van den honger gestorven zijn". Betreffende de politieke situatie daar zeide West-on: „Slechts weinige men- schen beseffen dat een groot gedeelte der inwoners Christenen ziin die meer anti-Javaansch dan anti-blank zijn. De Javanen en Sumatranen zijn immers Mohammedanen en de bevolking dei- buitengewesten wil niet onder Moham- medaansch bestuur komen". De kolonel vestigde nog eens de aan dacht op het lijden der Europeanen in de Japansche en later Indonesische kampen, die hij na hun bevrijding vaak in slechte conditie had gezien. Voor de finaneieering van den we deropbouw achtte de kolonel een Ame rikaansche leening van 600 millioen dollar noodig. Zovondien zou hij gaarne zien dat een Amerikaansche handels missie de Indische buitengewesten be zocht o<m de Amerikaansche belangen daar te bevorderen. .JDeze eilanden werden overstroomd met goedkoope Japansche goederen en tijdens de be zetting begonnen de Japanners hier en daar mei de textielindustrie". Chineesche meening De „China Star Weekly", een te Ba tavia verschijnend Ghineesch blad, wijdt een beschouwing aan de pogingen van Lord Kill earn om een regeling op Java te bereiken. Volgens dit blad was de wensch om een tegenwicht te vor men tegen den ..toenemenden Russi- schen invloed" een der voornaamste motieven van deze actie. ^.Engeland ziet zich op het oogenblik gesteld tegenover een dreigende Sovjet-expansie", aldus dit Chineesche blad, „en de Brilsche politiek zoekt thans betrouwbare vrien den in West-Europa. In het bijzender heeft zij daarbij het oog op Frankrijk, België en Nederland. Winston Chur chill's recente reis op het continent had het doel te trachten een Europeesoh blok te vormen om. den opmarsch van den Russischen beer te stuiten", aldus nog altijd de China Star Weekly, welk blad een duidelijke pro-Nederlandsche tendenz opmerkt in de Britsche en Ame rikaansche pers. ,X>it ziin eenige dei- factoren die samenhangen met Lord Killearn's bezoek". Het blad acht het duidelijk dat noch van Mook noch Sjahrir zullen afwijken van hun res pectievelijke standpunten. „Nu komt Killearn's taak. Hij moet nu eens de eene dan weer de andere partij bewer ken opdat een overeenkomst bereikt worde". „Ofschoon Engeland officieel moet voorwenden dat het geen macht in In donesië wenscht". zoo merkt het Chi- neeseh orgaan tenslotte op. „is het een onomstooteïijk feit dat Engeland van meening is dat de Indonesische archi pel binnen de Britsche economische en politieke sfeer ligt". De Amerikaansche handel met Ned.-Indië Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft er de Amerikaan sche zakenlieden van verwittigd dat de kans om op het het oogenblik Neder- landsch-Indië te bezoeken uitermate be perkt is en dat alle buitenlandsche handel op deze eilanden door de Nederlandsche regeering behandeld wordt. In de verkla ring van het ministerie wordt verder ge zegd dat tot dusverre in Nederlandsch- Indië of in de meeste deelen daarvan ver tegenwoordigers zijn toegelaten van Ame rikaansche firma's welke daar ook voor den oorlog handelsbetrekkingen hadden. Verder wordt gezegd dat Batavia overvol is, dat accomodatie en voedsel er duur zijn en dat het voor zakenmenschen prac- tisch onmogelijk is om plaatsen buiten Batavia te bezoeken. Het staatsdeparte- ment is van opinie dat de strenge controle op alle export en import door de Neder landsche regeering, aan het eind van dit jaar zal vervallen, doch dat de valuta controle waarschijnlijk nog eenigen tijd gehandhaafd zal blijven. Amerikaansche onderscheiding voor Schermerhorn. De 'Amerikaansche militaire attaché colonel Frank M. S. Johnson heeft aan. den oud-ministerpresident prof. ir. W. Schermerhorn de Medal of Freedom .met den gouden palmtak uitgereikt, wegens buitengewoon verdienstelijk optreden als organisator van ondergrondsche verzets groepen in Nederland van 7 December 1941 tot 8 Mei 1945, waardoor aan de Ver- eenigde Staten steun gegeven werd bij de oorlogvoering tegen den vijand op het continent van Europa. De Medal of Freedom met den zilveren palmtak is uitgereikt aan den oud-minis ter van Oorlog, mr. J. Meynen, uit soort gelijke overwegingen. Verklaringen aan Deensch blad Minister-president dr. Beel heeft aan een vertegenwoordiger van het Deensche blad ..National Tidende" verklaard, dat naar zijn indruk, ons land druk doende is om de ziekte, tijdens den oorlog ontstaan door het uithollen van den eerbied voor de wet, te boven te komen. „Heel het ad ministratieve apparaat staat weer onder controle van het parlement en ik beschouw dit als een bijzonder groot stuk weder- opbouw-arbeid. Met betrekking tot den geestelijken weder-opbouw van ons volk ben ik ook optimist." De Deensche journalist vroeg den mi nister. ode eendracht, die gedurende den oorlog in het Nederlandsche volk gegroeid is. haar sporen achtergelaten heeft in het politieke leven. De minister gaf ten ant woord, dat deze eenheid grootendeels een negatieve was, gericht tegen een gemeen- schappelijken vijand en thans langzamer hand verbroken is. Wat er aan positieve eenheid gevormd werd, heeft zich echter gelukkig verder ontwikkeld. ..Vandaag ziet u in de nieuwe regeering een samenwer king, die tot nii toe in de Nederlandsche politiek nooit mogelijk is geweest. Dit beschouw ik ais een van de goede dingen, die de oorlogsjaren met zich hebben ge bracht. Ik beschouw het als winst, dat wij in Nederland over alle partijscheidslijnen heer., elkander beier leeren kennen en elkanders opvattingen en standpunten beter leerden waardeeren." ..Ons Koninklijk Huis. met Koningin Wilhelmina aan hei hoofd, was ons ver zamelpunt tijdens den oorlog en ook na de bevrijding vereenigthet volk zich rond het Huis van Oranje. Heden wordt geen stem gehoord, die de afschaffing der monarchie oischt." De journalist merkte op, dat men tijdens den oorlog in vele kringen op was ingesteld, dat, wanneer de democratische staatsvormen zich weer zouden doen gel den. zich in de volken een sterke links ge oriënteerde strooming zou afteekenen, die tot vooruitgang van de communistische partij zou leiden. „Kan men naar uw mee ning," zoo vroeg hij, „een verdere ont wikkeling in deze richting verwachten of zal er een reactie komen?" Minister Beel antwoordde met de weder vraag: „Wat is links en wat is rechts? Wat is communisme? Het noemt zichzelf den meest naar links georiënteerden hoek, om dat het gaarne het uiterlijk wil hebben meer democratisch en meer vooruitstre vend te zijn dar alle anderen. Maar naar mijn diepste overtuiging heeft het com munisme niets met democratie te maken. Wanneer men intusschen onder het begrip links verstaat een streven naar oprecht democratische verhoudingen, zoowel in het politieke als economische leven, kan ik tot mijn groote tevredenheid zeggen, dat die strooming in het Nederlandsche volk heel sterk is. Dit is duidelijk tot uit drukking gekomen bij de behandeling van het regeeringsprogramma, dat een zeer vooruitstrevend karakter heeft. Tegen de zen koers verwacht ik geen reactie." Over het Indische probleem zei de minis ter: „Ik ben ervan overtuigd, dat er bin nen- afzienbaren tijd weer rust in Ned.- Indië zal heerschen." Over Nederland en de U.N.O. zei dr. Beel: „Nederland is het land van Hugo de Groot, het land dat misschien vóór alles is ingesteld op internationale samenwer king. Het Nederlandsche volk voelt voor internationale samenwerking en heeft van den beginne af gewenscht deel te nemen aan het werk. dat de U.N.O. ter hand wil nemen. Hoe de houding van het Neder landsche volk tegenover de U.N.O. in de toekomst zal zijn, zal ervan afhangen op welke wijze dit nieuwe internationale in strument zijn taak zal probeeren te ver vullen." Ook zei de minister-president, dat hij niet geloofde, dat de positie van de kleine naties van dien aard is, dat zij geen rol in de internationale gemeenschap meer zullen spelen. Naar zijn meening heeft de conferentie in Parijs dit volledig bewezen. Kolenproductie ia Augustus bevredigend De stijgende lijn in de Nederlandsche ko lenproductie, welke in Juni en Juli te zien was, heeft zich in Augustus, ten gevolge van de vacantie der mijnwerkers in de week van 12 t-'m 19 Augustus, niet geheel kunnen voort zetten. In de week van 29 Juli t'm 3 Augustus be droeg de gemiddelde dagproductie 29.468 ton en in de daaropvolgende v.-eek 29,104 ton. Na de algemeene verlofdagen van de mijnwer kers liep dit cijfer echter terug tot 27.852 ton. De laatste week van de maand leverde even wel weer een daggemiddelde van 29.105 ton op, zoodat de productie over de geheele maand Augustus, met een daggemiddelde van 28.546 ton. toch bevredigend genoemd mag worden. Op verschillende dagen werd zelfs meer dan 31.000 ton boven den grond ge bracht. De produclie bedroeg in totaal onge veer 10.000 ton meer dan voor Augustus was geraamd. De invoer van kolen beantwoordde in deze maand vrijwel geheel aan de ver wachtingen. De import uit Amerika bedroeg ruim 218.000 ton en uit Duitschland. dat in Juli niet onbelangrijk meer leverde dan werd toegezegd, ontving Nederland ditmaal 113,000 ton. Engeland leverde 5.000 ton, inclusief bruinkoolbriketten. in De bril van Sultan Sar v. J 55. Ook Sultan Sar dreef hulpeloos in het water. Gelukkig had hij zich aan zijn boomstam kunnen vastklampen. Hij kon namelijk niet goed zwemmen. Zijn tulband was door den schok scheef gezakt en viel plotseling af. Toen ge beurde er iets héél onverwachts. Toen de tulband naast den Sultan in het wa ter viel, gleed zijn bril, waarnaar allen vergeefs hadden gezocht, naar beneden, op zijn voorhoofd. Als goede Mohamme danen hadden de roovers den tulband van den Sultan niet aangeraakt toen ze de kleeren van 'den vorst onderzochten om den bril te vinden. Sultan Sar was een verstrooid man. Hij had eens, toen hij zich waschte, zijn tulband afgezet om ook zijn voorhoofd te bereiken. Zijn bril had hij naar voren geschoven. Daarop had hij z'n tulband weer opge zet en vergeten den bril naar beneden te schuiven. Mijn bril", riep de Sultan verheugd, „ik heb mijn bril weer". Rusland en de Stille Oeeaani Volgens John Sheridan, voorzitter van de commissie voor militaire aangele genheden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, die in het kader van een bezoek aan Australië od het oogenblik te Brisbane vertoeft kan men bepaald achterdocht koesteren tegen de activiteit van de Sovjet-Unie in den. Stillen Oceaan. Hij had den indruk, dat Sovjet-Rusland de democratieën daar tegenwerkt. Sheridan wilde, naar hii zeide, aan het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken een. plan voorleggen, waarin wordt voorge steld, dat de V. S. bijdragen aan de kosten van verdediging van enkele Australische eilanden in den Stillen. Oceaan, daar Australië tot het gebied behoort waar de V. S. defensieve maat regelen nemen. „Wij willen niets naar ons toe halen", aldus Sheridan, „maar wij willen voorbereid ziin. indien een nieuwe oorlog uitbreekt". Weer groenten naar Duitschlami. Als resultaat van besprekingen tusschen de Nederlandsche en Eagelsche regeering is de afzet van onze overtollige groenten naar Duitschland met ingang van 12 September; 1946 hei-vat. BEVERWIJK De Kennemers winnen het Midden-Kennemerland tournooi Voor vele Beverwijkers was de belang rijkste wedstrijd tusschen D.E.M. en De Kennemers op Zaterdagavond een buiten gewone verrassing, terwijl de uitslag van de ontmoeting VelsenBeverwijk een open vraag was. Deze laatste wedstrijd ondervond groo- ten hinder van het zeer gladde veld, dat den spelers vele val- en glijpartijen be zorgde. De ploegen waren desondanks aardig op dreef; Velsen demonstreerde een betere techniek, Beverwijk meer enthou siasme. Uit een hoekschop kopte Bakkum ineens in door verkeerd opstellen van den Beverwijkschen doelman (10). Nog vóór de rust zorgde v. Lint door snellere reac tie dan de Velsen-doelman voor den ge lijkmaker (11). Na de hervatting werd het spel levendiger en de doelen verkeer den beurtelings vaak in gevaar, maar de stand bleef ongewijzigd. Tot tweemaal toe werden strafschoppen genomen, waardoor Beverwijk winnaar werd. D.E.M.De Kennemers werd ondanks de gladheid door betere techniek en constan ter spel van Kennemers een volkomen de bacle voor D.E.M., dat zijn spel eenvoudig niet kon ontplooien. Een misgreep van Pels vormde het eerste doelpunt, waarna Steeman uit een hoek schop met een fraaien kopbal keurig scoor de (02). Bleeker en een verkeerde beoor deeling door Pels van een hoogen bal zorg den voor 04. Na de hervatting speelde Kennemers rustig. D.E.M. kon er niet uit komen, waardoor Steeman en Albers den. stand op 06 brachten. De verliezersronde Zondagmiddag ging tusschen D.E.M. en Velsen, een zeer tam' partijtje; beide clubs met invallers. Beide verdedigingen domineerden en voorkwa men doelpunten (00). Niet minder dan 39 strafschoppen waren noodig om Velsen den derden prijs te bezorgen. De finale: BeverwijkDe Kennemers werd vlot en geestdriftig gespeeld, doch! met een technische meerderheid van Ken nemers, dat ook van de kansen gebruik maakte en meer geluk had. Kennemers voerde een goede aanvalstaktiek, die de Beverwijk-achterhoede bergen werk be zorgde en succes opleverde. Reeds na 7 minuten doelpuntte Versluis (01). Het Beverwijk-doel kreeg het zwaar te ver duren. Eerst na 35 minuten had H. v. Lint den bal voor het inleggen (11). Een tak- tische fout van den doelman van Bever wijk stelde Albers twee minuten later in staat opnieuw te doelpunten (12). Enkele prachtige aanvallen van Beverwijk werden door slechte afwerking verknoeid en een maal kon v. Urk redden Na een fraaien kopbal van Steeman was het 13 en even later had Versluis met een hard strak schot succes (14). Hetgeen Beverwijk na de hervatting ondernam wilde niet lukken. Kennemers maakte gebruik van de kan sen. Een verdedigingsfout strafte Steeman af (15). Eindelijk gelukte het H. v. Lint via doelman v. Urk 8 minuten voor het einde een tegenpunt te maken (25) en toen Beverwijk in de laatste minuut nog": een strafschop kreeg toegewezen, die D. v. Lint inschoot, was het 3—5. De Kenne mers werd dus winnaar van het M.K.- tournooi 1946. Vooren startte te Parijs De groote prijs der naties, Zondag Parijs over 140 K.M. tegen het horloge ge reden. werd gewonnen door den Italiaan Coppi in den tijd van 3 uur 43 min. 36 sec* (gem. 37.883), gevolgd door 2. Idee, 3. Wamhe, 4. Caffi, 5. Tassi. 6. Blanc (allen: Frankrijk). 7. Marcelak (Polen). Vooren! en Schel!n gerhoudt eindigden resp. als nos. 24 en 25. Provinciale landdag der Doopsgezinden Zondag 22 September wordt alhier de provinciale landdag van het Gewest Noordholland van de Doopsgezinde ge meenten gehouden. Des morgens half ëlfr wordt deze landdag geopend door ds. A. Leistra in ihet Veilinggebouw aan de Breestraat, waarna een kerkdienst plaats heeft onder leiding van ds. Vis. Des middags half drie is er een bijeen komst. in den tuin van Akerendam, waar ds. Keuning uit de Rijp zal spreken met medewerking van het zangkoor. De slui ting beeft plaats in het Veilinggebouw door ds. Leistra. Dit is de eerste Doopsgezinde landdag., -na den oorlog.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2