FLITSEN Een sprookje herleeft Stakingsperikelen in Vereemgde Staten De Amerikaansche huisvrouwen hebben met nieuwe zorgen te kampen: de plan ken van de provisiekast bevatten geen vleesch meer, hetgeen volgens de deskun digen te wijten is aan het herstel der maximumprijzen door het officieele prij- zenbureau en de slechts vleeschpositie. De huisvrouwen zoeken tevergeefs de slage rijen af en houden thans een „rush" op de regeeringswinkels om de laatste hoeveel heden van het kostbare voedsel op te koopen. Ook de rookers zitten in zak en asch; tengevolge van de staking der vracht autochauffeurs hebben de tabakswinkeliers geen voorraad meer en krijgen de klanten een pakje sigaretten per persoon toege wezen. De bladen hebben hun omvang tot een minimum moeten beperken. De drogis ten moesten bekend maken, dat zij geen penicilline meer kunnen leveren. In de kringen der werkgevers verwacht men, dat de staking in New-York zeer spoedig een kwart millioen man zal omvatten. Voor de volgende week zijn tweeduizend man opgeroepen om de New-Yorksche politie te versterken, daar men botsingen vreest tusschen stakers en werkwilligen. Reeds patrouilleeren de stakers door de stad om de nog rijdende vrachtauto's aan te houden. Op de wegen die naar de stad leiden waren versperringen aangebracht. De industrieele situatie in Oostenrijk Van gezaghebbende zijde verneemt Un. Press, dat thans honderd procent van de productie der Oostenrijksche sleutelindu strieën onder Russische controle staat. Het betreft hier ongeveer honderdvijftig fa brieken in Weenen en Neder-Oostenrijk en de productie omvat o.m. machines, loco motieven, kunstzijde en glas. In andere branches bedraagt de Russische voogdij tusschen de vijftig en tachtig procent. De confiscatie der Oostenrijksche fabrieken wordt verklaard met het argument, dat zij oorspronkelijk Duitsch bezit waren. De Oostenrijksche regeering voert daar tegen over aan, dat na den .Anschluss" een ge dwongen Duitsche infiltratie zich voltrok en dat de situatie van vóór Maart 1938 als maatstaf moet worden genomen voor Duit sche en niet-Duitsche eigendommen. Volgens Oostenrijksche statistieken kan van de 124 fabrieken, die vóór midden Juli 1946 door de Russen in beslag genomen zijn, slechts een aantal van 32 als Duitsch bezit worden aangemerkt. Het schijnt dat de Russen deze fabrieken onder eigen di recties beheeren, hoewel met Oostenrijksch personeel. De productie wordt grooten- deels naar het Oosten weggevoerd. Te Parijs hebben Visjinsky en de Oos tenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken Grub er over deze aangelegenheid geconfereerd, echter zonder tot resultaat te komen. De Russen bleven op het stand punt staan, dat de fabrieken hun toekwa men volgens de beschikkingen van Pots dam. Commissie-generaal vertrokken Zaterdag ls de Commissie-Generaal om zes uur met de Skymaster NL 302 van Schiphol naar Nederlandsch Indië vertrok ken. De leden der commissie werden uitge leide gedaan door den minister-president dr. L. J. M. Beel, den minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen mr. J. A. Jonkman, oud-minister Logemann, den sultan van Pontianak, K. Vorrink, Jhr. mr. Van der Goes van Naters en N. Palar, alsmede ver tegenwoordigers van de vereeniging Neder land-Indonesië. NIEUWE DIENSTREGELING. De nieuwe dienstregeling der Neder- Jandsche Spoorwegen, die op Maandag 16 September ingaat, bevat belangrijke wij zigingen. Er is een aantal nieuwe treinen ingelegd. Een belangrijke verbetering in het Wes ten is de invoering van een uurdienst tusschen Haarlem en Uitgeest, waardoor de treinen HaarlemIJmuiden een uur worden verschoven. Het Dagboek Nu zij een dagboek ca deau heeft gekregen, zal zij het ook gebruiken schrijft een nauwkeurig overzicht van de gebeur tenissen van den eersten dag den volgenden dag lijkt er wel veel minder ge beurd te zijn volgende drie dagen wordt volstaan met ver melding van Jantje's verkoudheid en het slechte weer den zesden dag is zij te slaperig, zij zal morgen wel over twee dagen tegelijk rapporteeren herinnert zich drie da gen later het dagboek en tracht zich te herinneren wat er allemaal gebeurd neemt twee weken later dagboek weer eens op en noteert: zonnig weer vindt een maand later dagboek terug en leest verhaal van den eersten dag nog eens bergt dagboek op in een la waar het een paar jaar ongestoord blijft lig gen Frankrijk krijgt slechts twee procent Eigenaardige verdeeling van de Ruhr-kolen Met de volgende cijfers uit een officieel Britsch rapport tracht de Fransche regee ring aan te toonen, hoe bij de verdeeling van de brandstoffenproductie in de Rijnsch Westfaalsche laagvlakte het aan Frankrijk toegewezen gedeelte slechts zeer gering is. De cijfers over de periode van 1 t.m. 29 Juli 1946 zijn: kolen en kolenbriketten 4.422.600 ton (d.i. een dag-gemiddelde van 178.450 ton); cokes 742.252 ton; bruinkool en -briketten 4.782.645 ton; totaal aan brandstof 9.947.497 ton. Van deze laatste hoeveelheid wordt 5.811.795 ton verbruikt door de mijnen zelf, de cokesovens, de brikettenfabrieken en electrische centrales. De verhandelbare hoeveelheid bedraagt 4.135.702 ton of 42 welke aldus verdeeld wordt: Duitsche burgerij 2.223.732 ton; Duitsch transport 676.122 ton; bezettingstroepen 389.691 ton: export (13 landen) 830.530 ton. Bij den uitvoer staan Frankrijk en N.- Afrika ingeschreven voor 165.244 ton (4 van de verhandelbare hoeveelheid of min der dan 2 van de totale kolenproduclie). Deze cijfers bewijzen, dat 70.5 van de voor den handel bestemde kolen en kolen- producten toevallen aan de behoeften der Duitschers en slechts 29.5 aan uitvoer en de behoeften der bezettingstroepen. Welis waar zijn de toegewezen quota voor de Duitsche burgerij, spoorwegen en havens verdeeld over de vier bezettingszones, maar de Britsche zone alleen ontvangt hiervan 70 voor de burgerij en meer dan de helft voor de spoorwegen en havens. Russisch kartel in Duitschland Lyford Moore, Reuters correspondent seint: „Een welingelichte Duitsche bron heeft mij documenten aan de hand gedaan, waaruit zou blijken dat het Russische leger sedert twee maanden bezig is met het vormen van 's werelds grootste kartel in de Sovjet-Russische zone van Duitsch land". 1-Iet gaat "om een geheime lijst, bij gewerkt tot 20 Augustus j.l„ waarop de namen voox-komen van vijftig groote on dernemingen en vijf „combinaties" (groe pen van fabrieken) welke reeds zijn over genomen door het „Sovjettische industrie- gesellschaft", dat voor 51 procent in han den van de Sovjets zou zijn en voor 49 procent in handen van de Duitschers. Naar verluidt zouden de fabrieken ge heel door de Russen zijn overgenomen en een aantal ervan zou bestemd zijn voor de productie van oorlogsmateriaal uitsluitend voor Sovjet-Rusland. Daaronder zouden zijn de groote Krupp-fabrieken te Maag denburg. In twee fabrieken van de I-G- Farben te Bitterfeld zou hydrogeen-pero- xyd voor de aandrijving van raketten ver vaardigd worden. Naar men aanneemt zou reeds ongeveer een-derde van de grootste industrie-bedrij ven in de Sovjet-Russische zone zijn over genomen, en de waarde van het „kartel" wordt geschat op meer dan vierhonderd- millioen pond sterling. J1' In October tie aardappelen van den bon Het ligt in de bedoeling met ingang van 7 October de distributie van aardappelen op te heffen, zoodat ze van dien datum af vrij verkocht mogen worden. Samenstelling van het brood verandert De staking van de havenarbeiders in de Vereenigde Staten heeft de graanversche- ping uit dit land geheel stil gelegd. In den laatsten tijd zijn onze graanvoorraden tot een minimum verminderd. Weliswaar is intusschen de inlandsche oogst beschik baar gekomen, doch door de slechte weersomstandigheden heeft de kwaliteit ernstig geleden. Toch zal binnenkort een belangrijk deel van de broodbloem uit in landsche tarwe moeten worden gefrabri- ceerd. Indien de aanvoer van tarwe uit het buitenland niet spoedig hersteld wordt zal ook rogge aan de broodbloem moeten worden toegevoegd. Het gevolg van deze maatregelen zal een onvermijdelijke teruggang in de hoe danigheid van het brood zijn. De voe dingswaarde zal daardoor echter niet aanmerkelijk veranderen. Accoord met Amerikaansche filmexporteurs Uit New York is bericht ontvangen dat de leden van de Motion Picture Ex port Association het ontwerp-accoord met den Nederlandschen Bioscoopbond hebben geaccepteerd. De M.P.E.A. zal zich aanmelden voor het lidmaatschap van den Nederlandschen Bioscoopbond. Zij is voornemens gedurende 1947 een honderdtal films in Nederland te distri— bueeren. Maandag a.s. zullen de leden van den Nederlandschen Bioscoopbond over het accoord beslissen. In verschillende deelen van Triest zijn. Vrijdagnacht zes bommen gelegd, waarvan vijf ontploften, overigens zonder ongelukken te veroorzaken. Vier personen werden gear resteerd. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 28)\ Weg daar, jongens Ik heb die punch niet gekocht om jullie ermee te begieten althans niet in letterlijken zin. Die inspiratie schijnt niet het gewenschte effect te hebben, Grottkau. Juffrouw Farö, Senta, helpen jullie me eens zoo de suiker, alsjeblieft nu flink roeren en dan nog even laten trekken, prachtig wij vrouwen kunnen het toch ook wel, zonder dat iemand onze linker hand vasthoudt. Allen op je plaats, kinderen. De punch komt. Waar blijft de notaris? En waar zit de professor en zijn wervelwind, Doddie? vroeg Senta Bratt. De gravin greep naar haar voorhoofd. Ach die heb ik in de drukte van 'die jongens heelemaal vergeten. Die twee zitten natuurlijk met elkaar te debat- teeren over een of ander onderwerp, dat nog persé vandaag afgehandeld moet worden en Doddie krijgt ze niet mee.... Lieve goedheid, wat" is dat nu weer?. In het trappenhuis klonk een oorverdoo- vend lawaai. Alles rende naar de deur en drong naar buiten, waar een zeldzaam tafereel zich voor de blikken der ver baasde toeschouwers ontrolde. Op de bovenste trede van de trap stond een gedaante, die op het eerste gezicht aan een spook deed denken. Ze was van het hoofd tot de voeten in een wit laken gehuld. Naast deze gedaante stond een rond voorwerp, dat meer de lachlust dan het afgrijzen opwekte. Het was een uitgeholde pompoen, waarin met meer of minder virtuositeit mond, neus en oogen' warén uitgesneden, terwijl het ding van binnen door een brandende kaars werd verlicht. Het effect was wer kelijk vermakelijk. De spookverschijning scheen aan een of ander gezwel te lijden, dat onder het laken duidelijk zichtbaar was en dit ge zwel bleek het hartverscheurende geluid voort te brengen, dat de huisgenooten in de hal op een hoop had gedreven. Anne Falke staarde verbaasd naar het pseudo-spook. Grundtvig echter vloog, twee treden tegelijk nemend, de trap op, nam de witte gedaante eenvoudig in zijn armen en trok het laken weg. Een meisjeskopje met gitzwart haar, dat danig door de war zat kwam te voor schijn. Lachende oogen en een roode mond, welks lippen zich om de luit van een gieter klemden, werden zichtbaar en deze laatsten veroorzaakten het naargees tige geloei, dat nog steeds aanhield. Natuurlijk Doddie, riep de gravin, terwijl ze met een pijnlijk gezicht haar handen aan haar oor en bracht. Kind, schei alsjeblieft uit met dat verschrik kelijke lawaai. Ander zie ik geen kans de beide mannen mee te krijgen, tante Klara. Ze hebben een boek over oude handschrif ten ontdekt en zijn volkomen weg van deze wereld. Grundtvig droeg het charmante spook de trap af. zette het op haar beenen, pelde het uit het laken en nam het den gieter af. Een elegante jongedame in een rood taftzijden jurkje presenteerde zich, keek met een schelmschen glimlach den kring rond en stale tenslotte Anne haar hand toe. Ah, dat is zeker de nieuwste aan winst voor hel atelierhuis. Goeden avond. Ik ben Doddie Ilesterberg. Bent u weer heelemaal o.k.? Idiote vraag, wat? Dat kan ik met mijn eigen oogen wel zien. Hier, Ernstje. blaas jij maar eens. Mis schien heb je meer succes dan ik. Daar mee duwde Doddie Grundtvig den gieter in zijn mond, tegelijkertijd haar arm door dien van Anne schuivend. Bij elke andere gelegenheid zou Anne de spookscène stellig evenzoo geamuseerd hebben als de kwajongensachtige begroe ting van dit kwieke meisje. Maar Grundt vig had het aardige spookje eenvoudig in zijn armen genomen, zijn geheele omgang met haar verried een zekere vertrouwe lijkheid en nu liet hij zich bovendien nog den gieter in zijn mond duwen. Dat was een graad van familiariteit, die Anne toch even pijn deed. Ze gedroeg zich iet wat stijf tegenover de uitgelaten Doddie. Weldra verschenen nu toch ook de beide vrienden Hamsen en Hesterberg onder vele verontschuldigingen. Het gezelschap begaf zich naar de eetkamer en zocht zijn plaatsen. Doddie wilde persé naast „haar" Ernst zitten, maar moest zich tenslotte tevreden 6tellen met een plaats tusschen de beide oude heeren, wien de gravin verzocht een wakend oogje op hun pupil te houden. Uiteraard had dit weer een krachtig protest van Doddie tengevolge, die meende, dat men haar beter kon opdra gen op haar beide ooms te passen, maar daar stoorde gravin Grundtvig zich niet aan. Haar aandacht werd trouwens teveel in beslag genomen, doordat zij Anne nog aan de nieuw aangekomenen moest voor stellen. Aangenaam, zeer aangenaam, zei Hesterberg verstrooid. Notaris Hamsen maakte slechts een lichte buiging, maar plantte daarna 2ijn gouden lorgnet op zijn neus en nam het meisje zoo aandachtig op, dat Anne er een kleur van kreeg. Kende die oude heer haar? Dat was toch niet mogelijk. Ze had hem nog nooit eerder gezien. Juffrouw Farö, helpt u het geheugen van een oud man eens een handje, zei Hamsen eenigszins pedant. Waar kan ik u al eerder hebben ontmoet? Voor zoover mij bekend, nergens, notaris. Ik heb altijd zeer teruggetrokken geleefd. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7