ÏJmuider Courant Openstelling der duinen Henry Wallace blijft standvastig De onderwijsvernieuwing Woensdag i'ft Sept. 1946 Lessen van Voorne voor Haarlem van belang In den. laatsten tijd is bij vernieuwing de vraag naar voren gekomen hoe de toekomst zal zijn van de duinen bij Haarlem. Zullen deze spoedig Nationaal Park, Natuur reservaat. Recreatieterrein, of hoe men het noemen wil, worden? In dit verband is het van belang te be schrijven wat er geschiedt met de duinen op Voorne, op 3-5 K.M. van Rotterdam. Deze duinen zijn 1500 tot 2000 H.A. groot, veel smaller dan die bij ons (gemiddeld 1500 M. tegen hier 6—3000 M.). De afstand van de bewoonde centra is er veel grooter, de hoogte veel geringer. Als zeewering zijn ze dus veel' kwetsbaarder en vragen dus meer zorg dan de onze. Verder zijn gedeelten ervan vogel- broedplaatsen, waar van 15 Maart tot begin Juli geen vrije wandeling toegelaten kan worden. Geleidelijk aan zijn deze duinen reeds voor den oorlog in handen gekomen van lichamen, die deze, met niet meer beperking dan noo dig is, ter beschikking stellen van het pu bliek. Deze lichamen zijn de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land en het Administratiefonds Rotterdam. Deze twee werken eendrachtig samen. Er zijn op Voorne nog wel enkele particu liere terreinen, waar geen vrije wandeling is, maar deze beslaan geen oppervlakte van beteeken is en het is te voorzien dat ze vroeg of laat in handen zullen komen van Natuur momenten of Administratiefonds. Bij de bestemming van de Voomsche dui nen is uitgegaan van de gedachte, dat de Rotterdammers gelegenheid moeten hebben tot kampeersport, buitenleven, recreatie en natuurstudie en dat tegelijkertijd het plan- tendek en de vogelwereld zoo min mogelijk mag lijden onder dit drukke bezoek. Voor de plantenwereld is dit geen moeilijk probleem. Het zand is er vochtig en slibrijk, de groeikracht in dit vruchtbare duin is dus zeer groot en in de toekomst, als de konij nen verminderd zullen zijn, enorm groot. Verder zijn er gemeentelijke verordenin gen die zeldzame planten beschermen tegen plukken en vervoeren. Voor de vogels is het drukke bezoek min der gewenscht. Zelfs de meest rustige wan delaar kan de oorzaak zijn, dat in het begin van den broedtijd bepaalde vogels verjaagd worden. En als ik dan vertel van de taüooze militairen, die eieren raapten en soms zelfs op beschermde vogels schoten, dan voelt lezer wel, dat er dit jaar van de mee broedsels niet veel terecht kwam. We hopen dit in 1947 beter in de hand te hebben. voor de vogels is het een gelukkige omstan digheid. dat de broedtijd vóór het vacantie- seizoen valt. Na 1 Juli kan een wandelaar niet veel kwaad doen als hij tenminste geen jonge vogels tracht te bemachtigen. Dan zijn de valleien ook meestal pas droog en begint de rijke bloei van Parnnassia en andere merkwaardige duin-moerasplanten. De duizenden kampeerders en pensiongas ten (in Rockanje alleen al ruim 2000 kam peerders) komen dus pas na den vogelbroed tijd en de meesten blijven toch in de buurt van het kampeerterrein en op het breede strand. Wilden ze meer zien, dan werd een excursie voor hen georganiseerd. Wie trou wens lid wilde worden van Natuurmonumen ten voor f2,50 per jaar had altijd toegang tot de Natuurmonumenten. De duinen van het Administratiefonds wa ren dit jaar geheel open voor wandelaars, officieel alleen op de wegen en paden (we gens het mijnengevaar dat hier nogal mee gevallen is), in de praktijk overal waar dit geen kwaad deed aan de duinen, dus alleen niet op de toppen en steile hellingen. Processen-verbaal zijn er bijna niet opge maakt. De duineigenaren en de beheerders zien meer heil in opvoeding en overreding, dan in noodelooze plagerijen, waar toch de meeste overtredingen meer uit onkunde dan ;uit kwaadwilligheid plaats hebben. De lezer zal nu vragen wat er van de be groeiing overbleef vlak bij de kampeerdor- l>en, of op de plekken waar de tram zijn dui. zenden passagiers uitstortte. Dit is erg meegevallen. Wel moest een pad puaztnp uaa ssjftjagnp jee.w 'pue.ijs jaq jbbu kampeerders passeerden met stroo beschermd worden tegen uitwaaien, maar de kampeer ders hebben daarvoor zelf gezorgd. Ook zul len bij Oost-Voorne enkele stuifkuilen vast gelegd moeten worden, die er trouwens al in het voorjaar waren. Ook zullen de konijnen, die ten slotte het geheele jaar in de duinen vreten en graven, verminderd worden, er moet op gerekend worden dat de Rotter dammers in nog grooter getale terug zullen komen als er meer rijwielen en auto's zullen zijn. En Den Haag en zelfs Noordholland begint Voorne, met zijn drie meren in de duinen, met zijn breede stranden en zijn prachtig uitzicht over Goeree tot op Schouwen toe. ook al te waardeeren. De duineigenaren beseffen, dat dit druk kere bezoek moet plaats hebben, in het belang van de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid en dat dit kan, wanneer het op de juiste wijze georganiseerd wordt. Er zullen plekken komen als Thijsse's Hof, velden waar wel bloemen geplukt mogen worden, er komen een Volks Hoogeschool, vacantie-centra, mogelijk ook een open lucht-theater, een Jeugdherberg, gelegenheid tot deelneming aan excursies.. Er komt een dam door de Brielsche Maas wat extra zorg meebrengt voor de zeewering, maar geen nood: honderden meters jonge duinen stuiven aan in de open gaten van de duinenrij, in de hand gewerkt door bossen riet, in de luwte waarvan het stuifzand blijft liggen. De lezer begrijpt dat de ervaring, en vooral de gunstige resultaten van een dergelijke planmatige landschapsbestemming, van be lang kunnen zijn voor de Haarlemsche dui nen. Want hoe Langer men hiermee wacht. hoe moeilijker wordt het herstel van geschon den boschperceelen en van de omgeving van bunkers. Als we dan bedenken dat de oppervlakte van de Haarlemsche duinen door hun groote breedte, 3i maal zoo groot is, vergeleken bij die op Voorne, terwijl Amsterdam toch ook nog het Gooi en het Boschplan als recreatieterrein heeft, dan behoeft een open stelling van de Haarlemsche duinen geen schade voor het landschap ten gevolge te hebben. Rockanje, C. SIPKES. Uniforme prijzen voor belegde broodjes Het aantal broodjeswinkels, dat den laat sten tijd in bedrijf gekomen is, is legio en de prijzen welke voor belegde broodjes, cro- quetten. slaatjes en andere kleine eetwaren worden gevraagd, zijn zeer hoog. Teneinde hieraan paal en perk te stellen en tegelijkertijd den bezoekers van alle in richtingen, welke deze kleine eetwaren ver strekken, in de felegenheid te stellen tegen een redelijken prijs in deze inrichtingen consumpties te gebruiken, zijn de prijzen op dit gebied uniform geregeld, aldus deelt, het ministerie van Landbouw, Visscherij Voedselvoorziening mede. In alle inrichtingen, uitgezonderd de betere restaurants, zijn de prijzen voor de kleine eetwaren dezelfde. Een broodje met 25 gram kaas mag bijvoorbeeld nergens meer kosten dan 20 cent. een broodje met 15 gram run- derrookvleesch 25 cent, een broodje met 25 gram berliner 30 cent. Voor alle kleine eet waren zijn behalve de prijzen ook de gewich ten vastgesteld. Blijft het gewicht beneden het voorgeschreven minimum, dan moet de prijs worden gehalveerd. Wanneer een brood je bijvoorbeeld met minder dan 25 gram kaas is belegd, mag het niet duurder dan 10 cent zijn. Voor slaatjes is in verband met de groote verscheidenheid een uitzondering ge maakt, doch het voor deze bedrijven, typische huzarenslaatje zal niet duurder mogen zijn dan 25 tot 40 cent. Men dient ook te letten op het verschil tusschen croqueïten, waarin 30 gram gewoon vleesch en die waarin wild- vleesch is verwerkt. Zij mogen ten hoogste resp. 35 en 50 cent kosten. Pasteitjes met 70 gram wild- of kippen-, en vleesch- of visch- ragout resp. 75 cent en 50 cent. Wanneer blijkt, dat hiermede de hand wordt gelicht of dat er op andere wijze wordt geknoeid zal de overheid overwegen voor deze verschil lende vleeschsoorten een eenheidsprijs vast te stellen op het niveau van de goedkoopste soort. Alle inrichtingen moeten een duidelijke prijsaanduiding hebben. De prijscontroledienst zal scherpe controle uitoefenen op de naleving van deze maat regelen. Prinses oper>t congres voor de volksgezondheid Meer dan 1100 doctoren, artsen en so ciale werkers vulden gisteren de groote zaal van het Amsterdamsehe Concertge bouw, waar Prinses Juliana als eerevoor zitster het nationale congres volksgezond heid 1946 heeft geopend. Na een wel komstwoord van den voorzitter, dr. J. H. Tuntler, hield Prinses Juliana een toe spraak, waarin zij zeide, dat het congres een overzicht wil geven van den aard en de uitgebreidheid van de op het gebied der volgsgezondheid aangerichte ver woestingen en wegen wil vinden om hierin verbetering te brengen. Na de rede van de Prinses sprak de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, het congres toe. Vervolgens hield dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van den Gezondheidsraad, een uitvoerige rede, waarin hij een overzicht gaf var. den ge zondheidstoestand van ons volk voor en na de bezetting. Er is niet alleen een geestelijke ontreddering, maar ook de volksgezondheid is op ontstellende wijze achteruitgegaan. Vooral het aantal t.b.c.- gevallen is sterk toegenomen. Het zal noo- dig zijn, de geheele bevolking röntgenolo- gïsch te onderzoeken. Ook is de hoop ge vestigd op een middel tegen t.b.c.: strepto- mycine. waarmee in Amerika proeven worden genomen. Radio Moskou deelt mede, dat Joego slavië en Hongarije tot een accoord zijn ge komen ten aanzien van uitwisseling van be volkingsgroepen.- 3aarvergadering HFC „Haarlem" De Dinsdagavond gehouden jaarlijksche al- gemeerve vergaderhrg van de HFC „Haarlem", onder leid/ing van. den heer J. P. van Balen Blanken keurde de uitgebreide en belang wekkende verslagen van den secretaris, pen ningmeester en wedstrijd-secretaris goed. De resultaten van het afgeloopen seizoen wer den in herinnering gebracht. Het bestuur on derging een wijziging door het bedanken wegens drukke werkzaamheden van den heer W. Onkenhout. als tweede-voorzitter. Voor het komende seizoen is het bestuur als volgt samengesteld: J. P. van Balen Blanken, voorzitter. A. M. Tijsseling, tweede-voorzit ter, A. w. Vreeken, secretaris, N. J. Twis- terling, penningmeester, P. C. Hartog, H. L. F. E. Eraun en A. Hartog. commissarissen. SCHAAKWEDSTRIJD RUSLAND—AME RIKA. De schaakwedstrijd tusschen de ploegen van de Sovjet Unie en Amerika is geëindigd mei I2'.i—7'i- in het voordeel van Rusland. Tijdens de sluitingsplechtigheid gaf dr. Max Euwe, die als wedstrijdleider is op getreden. een korte analyse der partijen. Agenda voor Haarlem Muziekzaal Brinkmann: Kunsthistorische voordracht door Dr. A. v. d. Boon, 20.00 uur. Gebouw Ilcerenweg lil: Bijzondere samen komst. 20.00 uur. Bioscopen. Rembrandt: Liefdesserenade (a. 1.). Palace: Gestolen le ven (13 j.). Luxor: De Koning der klaploopers (a. 1.). Deze drie: 14.00, 16,15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Kampioen op sokken (14 j.) 14,00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City-Theater: Complot der 39 stappen (14 j.) 14.15. IG.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Gent. Concertzaal: Hongaarsch Strijkkwar tet, 20.00 uur. Groote Kerk: Orgelspel. 15.00 uur. Bioscopen: zie Woensdag. IN DE WERELDPOLITIEK: Naar thans, als nasleep van de door Wal lace ontketende beroering in Amerikaan- sche regeeringskringen bekend is gewor den, heeft president Truman in Juli j.l. aan al zijn ministers gevraagd, hoe zij over de Amerikaansche buitenlandsche politiek dachten. Hjj heeft toen o.a. van Henry Wallace, den minister van Handel, een uitvoerigen brief ontvangen, waarin deze aandrong op begrip voor het feit. „dat de Russen zichzelf in een vijandige wereld wanen en voor hun bestaan vechten." Zoo als uit deze aanhaling blijkt, is de actie van Wallace tot wijziging van Amerika7» buitenlandsche politiek reeds toen begon nen, zoodat president Truman volledig op de hoogte was van de intenties van Wal lace, zonder dat hij blijkbaar daarover van gedachten heeft gewisseld met Byrnes. In dit licht bezien heeft de manoeuvre van Truman om Wallace's recente openbare verklaring vooraf goed te keuren en haar later te desavoueeren, een nieuw, merk waardig aspect gekregen. De brief van Wallace is thans door het ministerie van Handel voor publicatie vrij- Algemeene toepassing wordt een groei-proces van vele jaren Koningin eert slachtoffers der Duitsche terreur H.M. de Koningin heeft gistermiddag op weg naar Arnhem ter bewoning van de herdenkingsplechtïgheden aldaar haar tocht bij Woxstehoeve onderbroken om een door haar zelf vervaardigden krans te leggen op de plaats, waar ter plaatse slachtoffers der Duitscne terreur zijn ge vallen. Over de plannen, die in ons land be staan voor de onderwijsvernieuwing, ga ven wij reeds meermalen bijzonderheden. Met belangstelling werd uitgezien naar de indiening van wetsontwerpen, die geba seerd zijn op de voorstellen van den Ver- nieuwïngsraad. Tot heden zijn die nog niet verschenen. Ons werd medegedeeld, dat de oorzaak daarvan gezocht moet- worden in de kabinetswisseling. De nieuwe minister van Onderwijs bestudeert thans de plannen. Onze goed-ingelichte zegsman, onze stadgenoot dr. P. H. Schro der. secretaris van den Vernieuwingsraad. had alle reden te veronderstellen, dat het nog wel eenigen tijd zal duren voor de wetsvoorstellen bij het parlement zullen worden ingediend Verbetering onderwijzers-jaarwedden. Dr. Schroder was in tusschen ingenomen met het feit. dat begonnen zal worden met een verbetering van de onderwijzerssala rissen, omdat dit een van de pijlers is waarop de onderwijsvernieuwing zal moe ten rusten. Er is geen onderwijsvernieuwing moge lijk als men niet de beschikking krijgt over meer onderwijzers, En om die to krijgen moet de positie verbeterd worden, waardoor bereikt kan worden, dat het aanlokkelijker wordt de onderwijzers-op leiding te kiezen. (Op het Stadhuis te Haarlem vernamen wij, dat onze gemeente er tot heden nog niet in geslaagd is vol doende geschikte krachten voor bestaande vacaturen aan de scholen te krijgen, maar in het land wordt al gevoeld, dat er een tekort aan leerkrachten is, op het platte land zit men al mei moeilijkheden) Voor de Onderwijsvernieuwing is het absoluut noodig het aantal leerlingen in de klassen belangrijk te verkleinen. De geheele toepassing van de plannen der onderwijsvernieuwing zal zoo be sloot de heert Schroder een proces van jaren worden. Alles moet groeien en kan pas in belangrijke onderdeelen wor den omgezet in daden als de omsiandig- heden dit mogelijk maken. Maar daarom is het zoo van belang aan die verbetering der omstandigheden alle aandacht te wijden. Een bescheiden toepassing in Haarlem Het is bekend, dat een van de plannen voor de Onderwijsvernieuwing is de le en 2e klasse van de Lagere School in de kleutersfeer te brengen. Voor de volvoe ring van dit denkbeeld zijn natuurlijk wettelijke maatregelen noodig, maar men is toch te Haarlem reeds begonnen met een bescheiden toepassing van deze nieu we denkbeelden. Aan enkele scholen, waar de hoofden zich sterk voor die ver nieuwingsplannen interesseeren en waar men ook personeel heeft dat daarmee sympathiseert, is men begonnen in de lagere klassen, voornamelijk in de eerste klasse, een hervorming in te voeren. Ge durende de morgenuren wordt nog vast gehouden aan het gewone lesrooster, maar in de middaguren worden de kinderen vrijgelaten wat de keus van het werk be treft. Deze proef is pas enkele weken aan den gang, zoodat nog geen ervaringen opgedaan zijn, maar de verwachtingen zijn gunstig.v Natuurlijk is, wat nu gedaan wordt, nog slechts een bescheiden stap in de ge- wenschte richting. De groote moeilijkheid zit in de groote klassen Wil men zoo werd ons gezegd en dr. Schroder bevestigde dit het onderwijs in de le en 2e klasse in den kleutersfeer brengen, dan is het niet te doen met 45 of 50 leerlingen in een klas. Verschillende groote klassen zullen dan gesplitst moeten worden. Er zijn te Haarlem 70 lagere scholen, dus minstens 140 le en 2e klassen Wil men het aantal leerlingen per klasse belang rijk verlagen, dan zullen er vele lo kalen en onderwijzers moeien bijkomen, De meeste schoolgebouwen hebben geen extra lokalen beschikbaar, zoodat het een kwestie zal worden van bouwen. Dit zal vooral voor den eersten tijd groote moei lijkheden met zich mee brengen Zooals het in Haarlem is zal het ook wel in andere gemeenten zijn. Het zou dan voor ons land beleekcnen een ver grooting van het corps leerkrachten met eenige duizenden. Men ziet aan deze berekening hoe in grijpend de consequenties zijn die op den duur vastzitten aan een volledige door voering van de plannen voor Onderwijs vernieuwing. EERST VEROORDEELD LATER VRIJGESPROKEN. Twee Haarlemmers, die in Augustus van het vorige jaar in Lienden appelen en prui men hadden gekocht voor hun bedrijf, doch tesen wie proces-verbaal was opgemaakt, omdat zij een te hoogen prijs hadden be taald waren door den tuchtrechter voor de prijzen te Haarlem veroordeeld tot geldboetes van i 1000 en f 500. '/.ij waren in hooger be roep gegaan bij den politierechter, die belden van rechtsvervolging ontsloeg. In zijn vonnis overwoog hij, dal de tuchtrechter onbevoegd was kennis te nemen van de zaak. gegeven zonder permissie van Truman, waaruit blijkt dat Wallace zijn dezer da gen bekendgemaakt standpunt, „le zullen blijven strijden voor de zaak die hij voor staat," standvastig handhaaft. Het schrijven van Wallace, dat wij hier onder laten volgen, draagt het stempel van een verrassende openhartigheid, die de feilen en gebreken van de Amerikaan sche buitenlandsche politiek, zooals zij volgens den schrijver bestaan, zonder schroom blootlegt. Sommige zinsneden verraden den afkeer van Wallace van alles, wat zweemt naar dubbelhartigheid en zijn critiek Is soms zelfs onbarmhartig: „Onze acties bewijzen dat wij ter Vredesconfe rentie alleen maar met de lippen den vrede prediken." Het is licht te begrijpen dat Truman een zoo rcchtstreekschen aanval op het beleid dat hij voortdurend zijn fiat verleent, niet gaarne aan de oDenhaarhèid heeft prijsgegevenWai'ace schreef verder o.m.: „Hoe moeten de acties der V S. sinds V-Day, als b.v. de proeven met de atoom bom. het plan om I.atijnsch Amerika met onze wapens te voorzien en het verkrijgen van luchtbases over de halve wereld, de andere landen toeschijnen? Deze acties be wijzen dat wij alleen maar met de lippen ter vredesconferentie den vrede prediken. De Russen zullen hun pogingen ter ver vaardiging van bommen verdubbelen en ook besluiten om hun „veiligheidszone" uit te breiden. Ondanks al onze oro'esten zullende Russen trachten hun vei'igheids- zones in Oost-Europa en hel Midden-Oos ten uit te breiden. Uit militair oogpunt is dit nog maar gering, vergeleken met onze luchtbases in Groenland, Okinawa en vele andere plaatsen. duizenden miilen van onze kusten gelegen Wij kunnen onszelf zeer oprecht voelen Indien wij weigeren onze plannen op te geven, maar het kan slechts één ding beteekenen een ver woede bewapening met atoomwapenen Wij moeten trachten een eerlijk antwoord te krijgen op de vraag, welke factoren er de oorzaak van zijn. dat Rusland ons wan trouwt en wij Rusland Van het Russische standpunt bekeken is de leening aan En geland en het weigeren van een leening aan Rusland een bewijs te meer voor het verstevigen van een anti-Sovjet-blok Het is duidelijk te zien. dat de Russen zichzelf in een vijandige wereld wanen en voor hun bestaan vechten. Wij moeten begrij pen dat de wereld veranderd is en dat heden ten dage er geen wereld kan be staan. tenzij de V S en de Soviet-Unie op een of andere manier samen kunnen leven. Wij moeten bereid zijn om de eischen van Rusland te bezien in hét lich* van wat wijzelf en de Britten als noodzakelijk voor onze veiligheid achten. Wij moeten onder handelen over een verdrag voor een inter nationale supervisie op de ontwikkeling van de atoomenergie Wij moeten trachten, de vrees voor Rusland, die door sommige kringen in de V. S. wordt aangekweekt, tegen te gaan. Wij moeten niet doen alsof ook wij ons bedreigd gevoelen Wij zijn verreweg de machtigste natie ter woreld. Als wij praten over de noodzakelijkheid: om onze verdediging te versterken, zullen wij door de andere broden als huichelaars worden beschouwd Wij moeten tevens be reid zijn om economische besorekingen. met de Russen aan te knoopen, zonder dat wij eischen. dat zij bij voorbaat accoord gaan met een bespreking van zaken, die zij beschouwen als moeilijke kwesties. In dien wij na het teekenen van de leening aan Engeland, ook een leening op com- mercieele basis op dezelfde financieele condities aan de Sovjet-Unie hadden ver strekt. zou zulks duidelijk hebben aange toond. dat wij onze economische hulpbron nen niet voor politieke doeleinden aanwen den Tot zoover de opzienbarende brief, die niet za! nalaten dc vrienden en vijanden van Wallace nog in scherper omlijnde positie tegenover elkaar te plaatsen waarbij het valt te betwijfelen, of Truman zonder scha eri schande kan volharden in zijn houding van „zegenend naar beide kanten." De tegenstelling is daarvoor in een te dwingend stadium gekomen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3