IJmuider Courant Storm in Amerika Hevige brand Churchill pleit opnieuw voor Vereenigd Europa 61c •Tnarsrnng Xo. 18436 Bureaux; Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-HoofdredacteurRobert Pecrcbooin Vrijdag: 30 September 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— PRESIDENT Truman poogt den storm te bezweren, die in Amerika ontketend is door hel optreden van zijn minister van Handel in de buitenlandsche politiek. In de geheele wereld moet men met verba zing van den loop van zaken kennis heb ben genomen. Minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten is James Byrnes. Deze hield onlangs een rede te Stuttgart, waarin hij zich voorstander van een vereenigd Duitschland toonde en als de woordvoerder van de Amerikaansche buitenlandsche politiek een beleid aankon digde, dat kennelijk beoogde den Russen den wind uit de zeilen te nemen. Want die staan ook een vereenigd Duitschland voor. maar onder hun invloed. De Russische zóne heeft daarvan al de uitwerking on dervonden. Byrnes stelde daartegenover de zegeningen van de Westersche demo cratie. Het was een belangrijke rede. want zij gaf in politieken zin een Amerikaan sche koers aan, nadat men zich zoo lang had afgevraagd welke politiek ten aanzien van Duitschland de Amerikanen toch zou den willen voeren. In economisch opzicht heerscht nog duisternis; het is duidelijk genoeg, van hoe ontzaglijk groot belang de komende ontwikkeling op dit punt ook voor ons land zal zijn. Byrnes bepaalde zich tot een uiteenzetting van de be oogde samenwerking tusschen de Ameri kaansche en Britsche zones, waartoe ook Rusland en Frankrijk zouden kunnen toe treden. Plotseling kwam Wallace, de Ameri kaansche minister van Handel, die de laat ste groote ex-medewerker van Roosevelt in Truman's regeering is, naar voren. Eerst hield hij een rede in Mexico, waarin hij de parlementaire democratie kernach tig definieerde en aanprees en die een uitstekenden indruk zoowel in Amerika als in West-Europa maakte. Daarna trad hij opnieuw voor het voetlicht en droeg een buitenlandsch beleid voor, waarin hij volkomen afweek van Byrnes' uiteenzet ting der Amerikaansche politiek. Hij bleek voorstander van een verdeeling van de wereld in invloeds-zónes en van overleg daaromtrent met Rusland en waarschuwde ertegen, dat Amerika zich op sleeptouw zou laten nemen door Engelands imperia listische politiek. Daarbij kwam de ver rassende toevoeging, dat president Truman het met dit betoog volkomen eens was. Hierop vroeg iedereen zich weer af. wat de Amerikaansche politiek nu eigenlijk was en werd de Amerikaansche president met vragen bestormd. Deze trok zijn in stemming met Wallace's verklaringen maar in, nadat een deel van de Amerikaansche i pers ze had bestreden. Byrnes, in Europa vertoevend, bewaarde bij dit alles het stil zwijgen. Wallace liet zich niet uit het veld i slaan, bleef bij zijn standpunt en zei dat hij zijn campagne zou voortzetten. Hij deed dat inderdaad, maar nu is het voor- loopig uit. Want na een gesprek var- tweeënhalf uur met den president heeft hij medegedeeld, dat hij met Truman heeft afgesproken geen verklaringen meer te zullen afleggen, eer de conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken te Parijs geëindigd is. De president heeft Byrnes een dankbetuiging geseind voor diens ..begrip en verdraagzaamheid". Ver moedelijk bedoelt hij daarmee niet alleen het zwijgen, dat deze tot dusver in acht heeft genomen, maar trekt hij meteen een wissel op Byrnes' houding in de naaste toekomst. Maar volgens de Evening Stan dard zal Byrnes het aftreden van Wallace eischen en zelf aftreden als de president niet met zijn buitenlandsch beleid instemt. Dit zou begrijpelijk zijn. gezien het feit dat de Amerikaansche president zelf zijn mi nisters benoemt en bovendien, volgens de grondwet, directe verantwoordelijkheid draagt voor het buitenlandsch beleid. Te Washington verwachten velen daaren tegen. dat Byrnes zich wel in de situatie zal schikken als Wallace er verder het zwijgen toe doet. De gevoelens van de betrokken persoon lijkheden zijn overigens bijzaak in een kwestie als deze. Van veel grooter belang is. dat de Amerikaansche buitenlandsche politiek het lot der geheele wereld be ïnvloedt. Beseft men dat wel in Washing ton? Het verloop van deze historie doet er sterk aan twijfelen Geen Amerikaan zal het ons en andere volken kwalijk kunnen nemen als wij hoogst verwonderd zijn over een president, die eerst zijn sanctie hecht aan een betoog, dat tegen dat van zijr. minister van Buitenlandsche Zaken ingaat, twee dagen later deze sanctie weer intrekt en dan den verloochende een telegramme tje stuurt om hem te bedanken, dat hij zoo verdraagzaam is geweest. Rest bovendien nog steeds de vraag: wat zal nu op den duur de koers zijn? Geen Amerikaan zal het den kleinen vol ken. al bezitten zij dan ook het groote ge brek klein te zijn. euvel kunnen duiden als zij weinig vertrouwen toonen in een zoo weifelend, onzeker beleid. Dat zij er belang in stellen en er zich een meening over vormen wordt verklaard door het feit. dat zij aeen machtige eenheid op groo- ten afstand van Duitschland vormen, maar slechts een reeks kleine eenheden die aan Duitschland grenzen of er in elk geval dicht bij zijn: een reeks kleine een heden. die in de vijf oorlogsjaren de zwaarste slagen van de Duitsche agressie heeft moeten opvangen. Zij die van meening zijn. dat de kleine mogendheden ernaar moeten streven om zelf deel te nemen met behoud van hun eigen nard in de vorming van een mach tig geheel, zullen door deze Amerikaansche in de Centrale werkplaatsen te Haarlem Wagenlichterij en modelzolder uitgebrand Donderdagavond omstreeks lialf negen loeiden de brandweer.sirenes door Haarlem en eenige oogenblik ken later was de Oostelijke hemel rood gekleurd door een feilen brand. De wagenlichterij van de Centrale werkplaatsen der Ncdorlandsche Spoorwegen aan de Amsterdamsehc vaart bleek in vuur en vlam te staan en duizenden begaven zich derwaarts om den brand te aanschouwen. Om half negen kwam het eerste alarm en vijf kwartier later was het vuur zoo goed als bedwongen. Dit snelle resultaat komt voornamelijk op rekening van de werkplaatsbrandweer der Spoorwegen, die Donderdagavond juist voor een cursus avond bijeen was. Uit elf slangen bestreden zoowel de Haarlemsche- als de werkplaatsbrandweer den als razend om zich heen grijpenden gloed, die in den aanvang het ergste deed vreezen. ook al omdat een vrij hevige wind de vlammen aanwakkerde. De wa genlichterij stond in lichter laaie en het duurde niet lang, of de vlammen hadden zich op den modelzolder geworpen, die evenals de lichterij een prooi van den brand werd. Vele houten en metalen mo dellen gingen verloren Belangrijke schade. Men had heel wat rijdend materiaal te elfder ure weten te redden, maar toch werden drie rijtuigen (een le en 2e klasse en twee 3e klasse stoomrijluigen) vernield. Dank zij het voortdurend nathouden van de omliggende werkplaatsen bleven deze gespaarti en tegen elven was het gevaar definitief bezworen, zoodat het meeste brandweermateriaal kon inrukken. Een groot gedeelte van den nacht is men met het nablusschingswerk bezig geweest De oorzaak. De burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda en de hoofdcommissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, kwa men om ongeveer kwart voor tien op het terrein van den brand aan. Aan den over kant van de vaart stonden duizenden men- schen naar het ongetwijfeld boeiende schouwspel te kijken. Daar er zich geen personeel in de afge brande complexen bevond. neemt men aan, dat in een van de te repareeren rij- tuigen de brand ontstaan is. De brandweer heeft echter nog niet kunnen vaststellen, wat de eigenlijke oorzaak van den brand is. Feest van de Rijks H.B.S. Zaterdag 21 September zal het 25 jarig bestaan van de Rijks H.B.S. feestelijk door de leerlingen worden herdacht. Des mor gens worden op het sportterrein der school wedstrijden gehouden. Des middags om drie uur begint een gymnastiekdemon- stratie, waarbij de meisjes hun vaardig heid in het vendelzwaaien zullen toonen. Deze demonstratie is voor ouders en be langstellenden toegankelijk. Bij slecht weer wordt het feest een week uitgesteld. Voor het eerst sinds de zeventien dagen durende staking van vrachtauto-chauffeurs, kwamen de trucks in New-York weer in be weging doordat 317 werkgevers een overeen komst met de stakers hebben gesloten. Hef woord is aan. Wijnaendts Francken; Wetens of onwetens, wil lens of onwillens, worden wij allen gedreven door sociale beweegkrachten, on verschillig of wij dat al dan niet erkennen, geluk kig prijzen dan wei bejam meren. Dubbele villa uitgebrand in Overveen. Hedennacht tegen half een werd de brandweer van Bloemendaal gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand in een dubbele villa in de Lonbar Petrilaan te Overveen, bewoond door de families C. F. N. Hin en mevr. de Wed. H. N. Brandt Muller. De brand is door onbekende oorzaak ont staan in een schuurtje, er vielen toen vonken op het rieten dak en door den straffen wind grepen de vlammen snel om zich heen. Hoewel de brandweer met al haar materióal werkte, was het niet mo gelijk de huizen te behouden, zoodat zij vrijwel uitbrandden. Gelukkig waren er in de nabijheid geen andere woningen met rieten daken, zoodat er geen ernstig gevaar voor de omliggende perceelen bestond. Pas om half zes kon de brandweer in rukken. De omwonenden hebben gelukkig een deel van den inboedel van de familie Brandt in veiligheid kunnen brengen. Het was slechts mogelijk een klein deel te ber gen van den inboedel der familie Hin, omdat in dat perceel de brand het eerst is uitgebroken, zoodat men minder tijd had om meubels weg te sleepen. De bewoners waren verzekerd, maar men begrijpt dat in dezen tijd het verlies •an de goederen zeer ernstig is. In het huis van mevr. de wed Brandt woonden ook twee gezinnen van kinderen die uit Indië gerepatrieerd zijn. Eerst hebben zij in Indië alles verloren nu hadden zij Jn het ouderlijk huis een veilig onderdak evonden, maar nu staan zij opnieuw voor huisvestingsmoeilijkheden. Hedennacht vonden alle slachtoffers lo gies bij omwonenden. Weerbericht STORM. Verwachting van Vrijdagavond tot Za terdagavond. Storm, aanvankelijk uit lie" Zuid-Westen, in den nacht met zware windstooter.. ruimend naar Noord-West. Daarna geleidelijk afnemend. Wisselende bewolking met regenbuien, hier J vergezeld van onweer, koeler. i daar Samengaan van Duitschland en Frankrijk vereischt Fel laaiden de vlammen in de Lonbar Petrilaan te Overveenwaar een dub bele villa uitbrandde. episode in hun overtuiging gesterkt wor den. Welke zekerheid voor de toekomst kunnen anderen en wij anders verwerven? Winston Churchill heeft gisterenmorgen in de universiteit te Zürich een rede ge houden. Hij zeide: ,.Ik wil u heden spre ken over de tragedie van Europa". Hij wees erop, dat het Europeesche continent, beschikkende over de beste en meest ge cultiveerde streken van de aarde en met zijn gematigd klimaat, het tehuis is voor alle oorspronkelijke menschenrassen van de Westersche wëjèld, de bron van het christelijk geloof en van de christelijke moraal, en dat dit continent, wanneer eens vereenigd in gemeenschappelijk ge not van zijn erfgoed, een onbegrensden voorspoed zou kunnnen beleven met zijn bevolking van 3 a 400.000.000 zielen. In sommige van de kleinere landen, al dus zeide Churchill, valt inderdaad goede vooruitgang op den weg van herstel te bemerken. Verder echter zitten massa's gekwelde, hongerige en in verwarring ge brachte menschelijke wezen bij de ruïnes van hun steden en tehuizen den horizon af te zien, vreezend de nadering van nieuwe tyrannie of verschrikking. Hij wees op de Babelsche verwarring, welke in Europa heerschte. Wanneer niet de groote republiek aan de overzijde van den Atlantische» Oceaan zich gerealiseerd had, 6at een verwoest en tot slavernij ge bracht Europa ook haar eigen lot zou aangaan en hulp had geboden, zouden de duistere tijden in al hun verschrikking te ruggekeerd zijn, aldus zeide hij „Vereenigde Staten van Europa". Als remedie tegen de kwalen, waaron der Europa thans gebukt gaat, bepleitte Churchill de vorming van „Vereenigde Staten van Europa". Alleen op die manier, aldus zeide hij. zullen honderd-millioenen in staat gesteld kunnen worden de sim pele vreugden en hope welke het leven levenswaard maken, te genieten De Volkenbond heeft niet gefaald van wege zijn beginselen, doch doordat die beginselen door de staten werden ver laten. Churchill betoogde, dat „Vereenigde Staten van Europa" niet in conflict be hoefden te komen met de wereld-organi- saiie van de UNO, doch er een opbouwend onderdeel van zouden kunnen vormen. De schuldigen moeten gestraft worden, zoo zeide hij verder. Duitschland moet de mogelijkheid tot herbewapening ontnomen worden, doch daarna moeten wij ons af wenden van het verleden en onze oogen richten op de toekomst „Ik ga nu iets zeggen, waarover gy u zult verbazen: dc eerste stap naar de her-oprichting van de Europee sche gemeenschap moet bestaan in een samengaan tusschen Frankrijk en Duitschland. Slechts op die manier zal Frankrijk het moreele en cultureel© leiderschap over F.uropa kunnen her krijgen". Churchill waarschuwde tenslotte, dat er haast gemaakt diende te worden met het vormen van eventueele „Vereenigde Staten van Europa". De atoombom is nog steeds alleen in handen van een natie, van welke wij weten, dat zij haar nimmer zal gebruiken dan alleen voor de zaak van recht en vrijheid. Doch de mogelijkheid bestaat, dat dit verschrikkelijke vernie lingswerktuig binnen enkele jaren wijd en zijd in bezit zal zijn en de ramp, welke zou ontstaan door het gebruik ervan door verschillende oorlogvoerende mogend heden zal niet alleen alles, wat wij be schaving noemen, vernietigen, doch mo gelijk zelfs den aardbol zelf uiteen doen vallen" De eerste practische stap, aldus Cnur chili, zou moeten bestaan in de vorming van een Europeeschen raad Bij al dit dringende werk zouden Frankrijk en Duitschland tezamen de leiding moeten nemen, met Groot-Brittannië. het Brit sche gemeenebest en het machtige Ame rika en, naar ik vertrouw. Sovjet-Rusland, want in dat geval zou alles goed komen. „Ik zeg u, laat Europa herrijzen al dus beëindigde Churchill zijn rede, welke zestien minuten duurde.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1