IJmuider Courant Een nieuw Europa Wallace afgetreden op verzoek van President Truman De meerderheid der Javanen staat achter de republikeinsche reseenng Meer Gas en Eledriciteit 61e Jaargang No. 38437 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Zaterdag 21 September 19 30 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4 Y\7" INSTON Churchill heeft een korte en krachtige rede voor de Universiteit van Zürich gehouden. Hij is gast van Zwit serland. zooals hij het indertijd van Neder land was. Opnieuw heeft hij zich vc stander van de schepping' van Vereenigde Staten van Europa getoond. Daarbij heeft hij in korte trekken een beeld van den heerschenden toestand in dit werelddeel geschetst, dat onze aandacht opeischt. Ik vraag u daarom: lees het korte verslag van zijn kort betoog niet maar even vluchtig door, maar laat zijn woor den en vooral dat beeld eens op inwerken. Wijd er uw eigen gedachten aan en bedenk daarbij, dat wij in dit land geen afzonderlijke menschengroep vormen, die er in haar eentje wel bovenop zal komen, maar een onderdeel van dat Euro- peesche geheel, dat volgens zijn woord ..in Babelsche verwarring" verkeert. Als Europa geen nieuwe levenskracht ver werft, zullen wij ons evenmin kunnen herstellen. Wij moeten dat leeren begrij pen. Wij kijken nog veel te weinig naar buiten. Churchill is in Engeland de leider van de Conservatieve Partij. Dit etiket zal velen van u niet aantrekken en mij evenmin. Maar hij is een te groot man om zich door een etiket en door eenige enge partij opvatting gebonden te achten. Hij toont zich dan ook, in zijn voortdurend streven naar een vereenigd Europa, het tegendeel van conservatief. Hij beseft dat een groote greep gedaan moet worden, dat een groot doel moet worden vooropgesteld, dat de verouderde twisten over grenswijzigin gen en schadeloosstellingen geen zin meer hebben, dat Europa zich' bevrijden moet uit zijn ouderwetsche bestuursorganisatie om een nieuwe levenskans te krijgen! Hij brengt het Fransche kernwoord in practijk. dat voor de groote kwalen de groote geneesmiddelen voorschrijft: aux grands maux les grands remèdes. Nu heeft hij een koene uitspraak aan zijn betoog verbonden, die door hem is in geleid mei de woorden: „Ik ga u iets zeg gen, waarover gij u zult verbazen." Velen zullen zich er vandaag inderdaad over verbazen, en niet alleen in Zwitserland, maar in de geheele wereld. Want dat koene woord luidde: „De eerste stap naar de her-oprichting van de Europeesche ge meenschap moet bestaan in een samengaan tusschen Frankrijk en Duilschland." Chur chill voegde eraan toe: Slechts op die wijze zal Frankrijk het moreele en cultureele leiderschap over Europa kunnen hei-krij gen" en wie deze zin niet te letterlijk opvat, maar haar als een diplomatieke uiting beziet begrijpt meteen, dat de Brit- sche staatsman zich in Zürich vooral tot de Franschen heeft gericht. Het woord „leiderschap" kan men toelichten door de erkenning, dat zonder twijfel de Fransche beschavings-invloed van groote beteekenis voor het vasteland is en blijft en da; het welzijn van het democratische Frankrijk van overwegende beteekenis voor Europa is. Wie de schouders ophaalt over een ge dachte als de Vereenigde Staten van Euro pa, omdat hijzelf noch zijn vader noch zijn grootvader ooit zulk een groote poli tiek beleefd hebben, zal niet minder scep tisch staan tegenover het denkbeeld van een samengaan van Frankrijk en Duitseh- land. Die hebben, zal hij zeggen, toch altijd vijandig tegenover elkaar gestaan! Maai de wereid bestaat langer dan de conflicten tusschen Franschen en Duitschers. De wereld heeft grooter oplossingen gezocht en gevonden dan in den tijd van onze grootvaders en vaders, en tot dusver in onzen eigen tijd, zijn nagestreefd. Wie kan de mogelijkheid loochenen dat op de periode van diepe inzinking met haar machteloos gedoe op internationaal gebied, die wij thans beleven, een machtige op leving zal volgen? Hebt ge wel opgemerkt dat. terwijl het vruehtelooze gekrakeel in Parijs voortduurt, zich steeds meer stem men beginnen te verheffen voor federale Unie. voor Vereenigde Staten van Europa, zelfs voor dat schijnbaar-on'oereikbare ideaal: Wereldregeering? Misschien zijn wij van dat laatste nog ver verwijderd. Misschien. Maar het heef; geen zin alle streven naar nieuwe een heid orgeloovig te bejegenen met het woord: De Russen zuilen niet willen mee werken. Er zijn altijd zulke tegenstellin gen. Als de regeering van een land. zelfs een groot en machtig land. samenwerking in nieuwe vormen weigert, zal dat voor anderen tenslotte geen beletsel, maar veel eer een aansporing zijn om hun plannen te verwezenlijken Wij kunnen de reeks internationale mis lukkingen van dezen tijd betreuren, maar wij moeten ons er niet door laten ont moedigen. Wellicht zijn zij noodig. Zou het niet erger zijn als het verwarde complex van verouderde lapmiddelen, dat na iederen oorlog den volgende placht in te luiden, toch weer werd doersevoerd? Iedere tijd zoekt uit zijn moeilijkheden den uitweg. Is er voor dezen tijd nog een andere uitweg dan die. door steeds meer stemmen er. ook door den ouden staats man Churchill gevorderd? Een gedachte is rijpende, die een nieuw doel en nieuwe bezieling en levenskracht aan het oude Europa kan schenken. De teekenen nemen steeds toe die bewijzen, dat jongeren dat hebben verstaan. R. P. De Arabische partij te Jaffa heeft de autoriteiten verzocht haar toe te staan, da: zij voorzorgsmaatregelen treft tegen mo gelijke Joodsche aanvallen. ,,Het winnen van den vrede is belangrijker dan het bekleeden van een hooge functie" i-eenigde Staten i van Handel, die Byrnes en Trim t-eëlin >id don De dreigende tweespalt in liet kabinet der A liet aftreden van Henr.v "Wallace, den minist tegen de huidige buitcnlandsclic politiële va wekte. Truman heeft thans volledig- partij gekozen voor Byrnes, door Wallace te verzoeken uit het kabinet te treden. In een radiorede heeft Wallaee Vrijdagavond medegedeeld dat hij na zijn aftreden den strijd voor den vrede zal blijven voort zetten. Hij verklaarde: ..Het winnen van den vrede is belangrijker dan het l.v- kleeden van een liooge functie". President Truman heeft op een perscon ferentie Vrijdagmiddag medegedeeld, dat hij Wallaee had verzocht af te treden. De president voegde erbij, dat hij volledig vertrouwen had in den minister van Bui- tenlandsche Zaken Byrnes en diens mede gedelegeerden ter conferentie in Parijs. ,,Er zal geen verandering komen in onze buitenlandsche politiek," aldus Truman die verder nog zijn spijt.betuigde over de noodzaak, zijn 'officieele relaties met Wal laee te moeten verbreken. Hij sprak de hoop uit „dat Wallaee als ambteloos bur- ger meer geluk zou hebben bij het uit- oefenen van zijn recht van meenings- uiting." De radiorede van Wallaee werd door alle Amerilcaansche stations uitgezonden. Zij was een laatste poging tot rechtvaardiging van zijn veel-gewraakte uitingen./ „Ik wensch duidelijk te maken dat ik tegen imperialisme en agressie ben, of zij nu van Russischen, Britschen of Amerikaan- schen oorsprong zijn," zoo z'eide de afgetre den minister. „Wij moeten de rechten en belangen van andere volken respecteeren zooals wij van hen verwachten dat zij de onze respecteeren. Ik ben besloten om den strijd voor het winnen van den vrede voort te zetten. Ik ben van ineening. dat onze huidige politiek de fundamenteel? rea liteiten, die tot de twee wereldoorlogen aanleiding gaven en nu tot een der den een atomischen oorlog, aanlei ding dreigt te geven, niet erkent." zoo besloot Wallaee zijn korte, doch met bezieling uitgesproken rede. De portefeuille van Handel van de Ver eenigde Staten zal ad interim worden be heerd door Harold Young. Toch succes voor de squatters. Om te pogen het squatters-probleem op te lossen heeft de Britsche regeering j 718 kampen aan plaatselijke autoriteiten ter beschikking gesteld ter inrichting voor gezinnen, die door het tekort aan huizen gedupeerd zijn. Door deze stap verwacht men, dat een 6000 gezinnen die op bijna 20.000 mannen en vrouwen en kinderen geschat worden, onderdak zal worden verschaft. Op IS September, den dag dat twee jaar geleden Eindhoven bevrijd werd, is „de jakkei der Vrijheid" van Bayeux aan de Normandische kust, via den weg dien de geallieerde troepen destijds aflegden naar Eindhoven gebracht door Eind- hovensche wielrenners en estafette- loopers. Hierboven het moment waarop de Britsche soldaat Granger, die deel nam aan de bevrijding van Eindhoven, den fakkel aan een der wielrenners overhandigt. Hef woord is aan. I n a y a t Khan: Geld! Gij zijt een zegen en een vloek tegelijk. Gij maakt vrienden tot vijan den, en vijanden tot vrien den. Gijneemt de zorgen uit het leven weg en schept ze gelijktijdig. Russisch aanklager verliest kroongetuige. Luitenant-generaal Tatsoemï Koesaba, een van de belangrijkste Japansche getui gen voor den Sovjet-Russischen openba ren aanklager bij het tribunaal te Tokio, heeft in het Sovjet-Russische kamp. waar hij onderdak gekregen had, zelfmoord ge pleegd. Hij liet een brief achter, waarin hij verklaarde tot zijn daad te zijn ge komen, omdat hij gefaald had in zijn militaire plicht in Mandsjoerije. Hij ver klaarde verder, door zijn overwinnaars fair behandeld te zijn. Britsche regeering wijst verantwoordelijkheid af. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandsche zaken to Londen heeft Bevin. de Engelsehe minis ter van buitenlandsche zaken, de tekst van de redevoering, die Churchill Don derdag aan de universiteit te Zürich heeft gehouden, niet onder oogen gehad. voor-, dal" deze wereldkundig werd gemaakt. Op een vraag, of Churchill's verklaring de nswijze van de Engelsehe regeering tegenwoordig!, antwoordde deze zegs man. dat het de zienswijze van Winston Churchill alleen is Vastreclitkaarten voor treinreizigers. Ten behoeve van hen. die veel reizen, doch niet vaak genoeg om de kosten van een algemeene abonnementskaart goed te maken, worden met ingang van 1 October door de Nederlandsche Spoorwegen vastreclitkaarten inge voerd. Dr. Koets rapporteert: De leden van het gezelschap van dr. P. J. Koets hebben gisteravond te Ba tavia een persconferentie gegeven over hun tocht naar het binnenland van Java. Dr. Koets deelde mede, dat de stations waren volgepropt met toe schouwers. die speciaal waren gekomen om het gezelschap te zien. Nergens had men teekenen van vijandelijkheid ont meet. men was getroffen door de hof felijkheid. met welke men ontvangen werd. De bevolking heeft een opmerkelijke verandering ondergaan en heeft thans Rantsoenverhooging op 1 October De verbetering in de Nederlandsche ko- lenvoorziening heeft het mogelijk ge maakt. wijzigingen in de gas- en elee- trïciteitsrantsoeneeringsregeling aan te brengen, welke per 1 October 1946 zullen ingaan. De rantsoenen zullen als volgt worden gewijzigd: Kookrantsoen aras Voor gezin van twee personen 54 M3 (in plaats van 34 M3); voor elk gezinslid meer 6 M3 (onveranderd). Voor alleenwo nende personen die zelf koken 48 M3 (in plaats van 28 M3), alles per periode van twee maanden. Kookranisoen eledriciteit. Voor gezinnen van twee personen 135 KWH (in plaats van 85 KWH): voor elk gezinslid meer 15 KWH (onveranderd). Voor alleenwonende personen die zelf ko ken 120 KWH per periode (in plaats van 70 KWH). Eeledriciteit voor verlichting enz. De periode-ranlioenen voor electrïci- teitsverbruikers bedragen voor de zes achtereenvolgende perioden van het rant- soeneerïngsjaar, beginnende in of om streeks de maand December: 90, 70. 45. 40. 45 en 70 KWH: voor rantsoenen, be ginnende in of omstreeks de maand Janu ari: 85, 55, 40, 40, 55 en 85 KWH. Practisch komt dit neer op een rantsoen in de maanden: Januari en December 45 KWH; Februari en November 40 KWH; Maart en October 30 KWH; April en September 25 KWH; Mei tot en mei Augustus 20 KWH per maand. Totaal 360 KWH in plaats van 156 KWH. Gas voor verlichting. Ook de gasrantsoenen voor de verlich ting worden herzien De tot dusverre gel dende rantsoenen van 36. 24. 12. 12. 24 en 36 M3 per periode worden gebracht op 50. 40. 30. 30. 40 en 50 M3 per periode. Dit komt overeen met een rantsoen in de maanden Januari en December 26 M3: Februari en November 24 M3; Maart en October 21 M3; April en September 19 M3; Mei tot en met Augustus 15 M3 per I maand. Nu de rantsoenen zoodanig zijn ver hoogd. dat voor eiken aangeslotene aan redelijke behoeften kan worden voldaan en bovendien met de verstrekking van petroleum, als aanvulling op de kook- rantsoenen. op den bestaanden voet zal voortgaan, zullen verbruikers, die deze rantsoenen overschrijden, thans als regel worden afgesneden. De Nederlandsche kolenpositie is op het oogenbük van dien aard. dat volledig in de behoefte der uiteraard nog beperkte industrie kan worden voorzien Zelfs is het mogelijk tot voorraadvorming in de bedrijven over te gaan. Industrieën zullen niet langer aan een eleetriciteitsaanvraag gebonden zijn. wanneer hun verbruik minder dan 100.000 KWH per maand be draagt. Het verbruik van eleetricite.it voor reclamedoeleinden en etalagever lichting kan echter nog niet worden toe gestaan. een gevoel van eigenwaarde, speciaal de jeugd beseft haar tekortkomingen. Een onaangename gewaarwording was het Japansche karakter van de gewa pende troepen, wier kreten deden her inneren aan het barbaarsche gebrul der Japanneezen. Toen dr. Koels hierover sprak, waren verschillende Indonesiërs het met zijn meening eens. Een ander lid van het gezelschap, dr. ir. P. Honig onderdirecteur van het Ne- derlandsch-Indischë departement van Economische Zaken, deelde in een op somming mede, dat hïi vijf fabrieken had bezocht, die naar zijn indruk goed geleid werden Een derde lid van het gezelschap, prof. C. B. de Lange bezocht verschillende hospitalen en ook. onaangekondigd, een krankzinnigengesticht. Hij deelde mede. dat deze instellingen in goeden toe stand verkeerden. Voorts verklaarde hii, dat de voedselpositie in het bin nenland bevredigend was. In antwoord op talrijke vragen deel de dr. Koets mede. dat hij den indruk had. dat de meerderheid van de bevol king. voor zoover deze in staat was zich een oordeel qver politieke aange legenheden te vormen. acht;r de Indo nesische republikeinsche regcering stond. Op de vraag, of de leden van het ge zelschap de bevolking van Java rijp voor zelfregeering achtten, antwoordde dr. Koets: „Op dit oogenblik zeker niet, omdat het benoodigde aantal deskun digen niet voorhanden is en hieraan spéciaal op financieel gebied een greot gebrek is. Doch na zeker tijdsverloop zou het mogelijk zijn". Toen men hem vroeg, of hii den in druk had. dat hij een „democratische gemeenschap" had bezocht, deelde dr. Koets mede. dat er een opmerkelijke ontwikkeling in democratische richting is. maar hii meende, dat het bijvoor beeld niet zonder gevaar was om op een hoek van een straat zich niets eens met de republiek te verklaren. Tenslotte deelde dr. Koets in ant woord op een desbetreffende vraag mede. dat hii vanmorgen een monde ling rapport over zijn bezoek had uit gebracht aan de commissie-generaal, die hem had medegedeeld, dat zii liet op prijs zou stellen, indien een rapport over zijn bezoek naar Den Haag werd gezonden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1