De Duitsche visscherij herleeft OM Clothes New Visscherij-Snufjes Wekelijksche aanvoer ongeveer 3300 ton Meer dan een derde gedeelte van de voor-oorlogsche Duitsche trawlervloot, oefent thans van de verschillende ha vens. welke in de door Engeland be zette zone liggen, de visscherij uit en werkt dus op belangrijke wijze mede om het levensmiddelenrantsoen van de burgerbevolking te verhoogen. Zooals men weet, werd gedurende den afgeloopen oorlog het grootste gedeelte van de Duitschg trawlervloot voor oor logsdoeleinden gerequireerd Eveneens was dit het geval met. de visschersvaar- tuigen. die in Duitschland in aanbouw waren. Nu de oorlog weer tot het verleden behoort is gebleken, dat vele van deze vaartuigen niet meer voor de visscherij kunnen worden verbouwd, terwijl kort geleden eveneens een aantal, zooals bij de conferentie van Potsdam was vast gesteld, is vernietigd. Het gevolg hiervan is, dat alle traw lers welke in de Britsche zone aanwe zig zijn c-n voor de visscherij geschikt zijn, door de Engelsche marine zijn vrijgegeven. De meeste van deze traw lers. met uitzondering van een negen tal, die als mijnenveger zijn ingericht, oefenen thans de visscherij uit of wor den hiervoor zoo spoedig mogelijk in gereedheid gebracht. In verband hiermede hebben de ver schillende Duitsche scheepswerven op dracht gekregen, alle reparaties, enz., welke er aan andere vaartuigen verricht moeten worden, voorloopig stop te zetten en zich uitsluitend bezig te houden met het verbouwen en repareeren van vis- schersvaartuigen. De grootste medewer- Koningsplein 10 - Telefoon 4S8fi KK1N1GT UW K DEEDING Adv Samenstelling voetbalploegen. Me: liet volgende elftal trekt Kinheim Zondag naar NBA in Ouderkerk aan den Anistel: C. Druijven; W. Groer.eveld en S. <le Vries; A. van der Steeg, P. Rein en J. Hout; W A. Raaymakeis, C. de Boer, H. Prinsen, A. Beuk en II. J. v. d. Wateren. De V.V. ..Brccsanp" speelt thuis tegen Onze Gezellen met; N. Michel; D, Aafjes en H. I.antink; ,1. Zandvliet, M. de Boer en C. Hoen; J. Stek, van Loon, A. Schrödner, P. VUelstra en J. Duineveld. In de volgende opstelling speelt IEV te Amsterdam tegen SCA: W. van Tunen; S. Slotemaker en W. Michel; A. Stokman, P. van de Berghe en JZonneveld; J. Sehra- vendijk. Th. Koek, G. Nieuwenhuizen. H. Dums en J, v. d Vlies. Xerxes-Stormvogels uitgesteld. Bij het Stormvogels-bestuur is bericht ontvangen, dat de wedstrijd tegen Xerxes op Zondag a.s. geen doorgang vindt. De reden hiervan was bij het Stormvogels- bestuur niet bekend V.S.V.—FEIJENOORD. V.S.V. komt in de volgende opstelling uit; Akl-°rman; v. d. Gevel, Voet; Scha per, De Vries, Van Eerden; v. d. Lugt, Spaans, Van Onselen, Balvers, Sterk. Laatste draverij in Alkmaar Zondag 22 September 1946 zullen er te 'Alkmaar wederom draverijen worden ge houden, met als bijzondere attractie twee groote rennen. Voor deze draverijen en rc-nnen zijn 149 paarden ingeschreven. Hierbij zal de Burgemeester Koelma-prijs worden verreden, een course voor 2-jarige 3n Nederland gefokte paarden. De wed strijden zullen opgeluisterd worden dooi de Harmonsekapcl „Excelsior". De drave- Tijen en rennen zullen als sluitings-drave- aJjen een groote belangstelling trekken. Sjyjhultaanséance A. I.igthart Vóór de damcompetitie begint, organi seert de Damclub IJmuiden een propagan- <la-damavond op Dinsdag a.s. in haar club lokaal café Royal. Dien avond zal meester Ligthart een simultaan-séance geven spe ciaal voor niet-lcden van een damclub. Liefhebbers die met het damspel kennis willen maken krijgen gelegenheid dezen propaganda-avond bij te wonen. In de pauze zullen B. Dukel en H. Laros een blindpartij spelen. king wordt hierbij ondervonden van de Engelsche autoriteiten, die alle pogin gen in hef werk stellen, om in den kortst mogelijken tijd, zooveel mogelijk vaartuigen voor de visscherij gereed te krijgen. Behalve door bovengenoemde trawlers, wordt er van uit de bezette zone boven dien ook nog door 56 loggers en even eens door ongeveer 780 kotters aan de visscherij in de Noordzee en Oostzee deelgenomen De versche visch welke door de traw lers en de kotters in totaal wordt aan gebracht, bedraagt ongeveer 3300 ton per week. terwijl de loggers groote hoe veelheden haring aanvoeren, welke vischsoort natuurlijk gaarne in Duitsch land afgenomen wordt. Jaarverslag Hoogovens. Het jaarverslag over 19451946 van' de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden beslaat ditmaal slechts een pe riode van ongeveer een half jaar, daar het verslag over de afgeloopen boekjaren pas in Februari 1946 het licht kon zien. Nadat zoowel in het verslag en prae-advies van Commissarissen als in het directie-verslag het overlijden van den regeeringscommis- saris prof. L. A. van Royen herdacht wordt en diverse mutaties in de directie en den raad van commissarissen aan de orde ko men, wordt een breedvoerige bespreking aan den huidigen stand van het bedrijf gewijd. Het verheugt de directie, dat de producten van de Hoogovens evenals voor den oorlog, hoogelijk gewaardeerd worden op de wereldmarkt. Tenslotte vermeldt de balans een verliessaldo van 275.264.89, dat naar de nieuwe rekening wordt over gebracht. Scapa Flow thans geheel ontruimd. Zooals men weet, werd na den eersten wereldoorlog alles wat van de Duitsche „Hochseeflotte" overgebleven was, naar Scapa Flow gebracht. De geheele vloot werd daar clandestien op last van admi raal Von Reuter tot zinken gebracht, wat een onaangename verrassing voor de Brit ten was. De schepen werden echter gelicht en on langs is de laatste der Mohicanen, de 27000 ton metende kruiser Derfflinger met den kiel- omhoog, naar de Clyde gesleept om daar te worden gesloopt. BIOSCOPEN. THALIA-THEATER. In de vijf achter ons liggende bezettingsjaren hebben wij ondervonden wat de terreur van het natio- naal-socialisme wil zeggen. Vele films zijn aan den verzetsstrijd in de diverse bezette landen gewijd. De film „Pastor Hall" toont ons echter het verzet van goede Duitschers tegen het nationaal-socialisme reeds in 1934. In de groote steden en industrie-centra zijn kernen van de Partij gevormd, doch het platteland en de dorpen is nog niet geheel „bewerkt". Ze worden bezocht door stormtroepen, die de bevolking in nalionaal-socialislischen geest moeten op voeden. Zoo komen ze ook in Altdorf. een dorpje welks inwoners geen verlangen hebben naar Hitiers nieuwe orde. De do minee in dat dorpje, Friedrich Hall. wordt de geestelijke leider van het verzet. Daar de aanvoerder der stormtroep, Fritz Gerfe, echter verliefd is op Christine, de dochter van Hall, laat hij Hall zoo lang mogelijk ongemoeid. Als hij echter merkt. dat Christine met een ander in het huwelijk zal treden, laat hij Hall arresteeren en overbrengen naar een concentratiekamp. REX THEATER. „Contrabande" laat ons zien, hoe ook de z.g. neutralen in den wereldoorlog wel degelijk de moeilijk heden van dien oorlog ondervonden. Het neutrale schip „Helvig" kruist in zig-zag koers over den Atlantischen Oceaan, terugkomend van Amerika. Be halve net gevaar van aangevallen te wor den door onderzeeërs, vliegtuigen en ge wapende Duitsche vaartuigen, loopt het ook de kans door Engelsche schepen te worden aangehouden, daar de Engelsehen een controle op contrabande hebben inge steld. De „Helvig" moet deze echter zien te omzeilen, aangezien oponthoud de aan bederf onderhevige lading zou kunnen schaden. Natuurlijk wordt het schip aangehouden en opgebracht naar een controlehaven. Dit gedwongen oponthoud brengt een Duitsch spionnage-complot aan het licht. Hoe dit geschiedt, zullen wij niet onthullen, dit moet men zelf gaan zien. De bekende karakterspeler Conradt Veidt geeft weer uitstekend spel te zien als Andersen, kapitein van de „Helvig" Be IJ 221 behouden hïnnen na stormachtige reis. Het heeft de laatste dagen hevig ge spookt op de Noordzee en de zeelieden die dezen na-zomerschen storm hebben meegemaakt, weten allen te vertellen, dat het bar slecht buiten was Met wind sterkte 10 en stooten van 100120 K.M. per uur werd de Noordzee weer een wi ld -kolkende w a term assa Met zulke onstuimige dagen gaan de gedachten van de.menschen aan den wal steecis naar hen, die daar buiten ronddobberen, vooral naar de beman ningen van de kleinere visschersvaar- tuigen. zooals de kotter?. Donderdag 5 September was de kot ter IJM 221 naar zee vertrokken. Lan ger dan een week blijven zulke scheep jes in den regel nooit buiten. Maar de ..221" was na een week nog niet bin nen. na iic-n dagen nog niet en zelfs na twee weken nog niet. Men maakte zich in IJmuiden ongerust over het lot van schip en bemanning. Gelukkig ormoo- dig. want na ruim 14 dagen uit geweest te zijn lag de kotter Vrijdagmorgen veilig aan den kant. De vangst bedroeg slechts 25 kisten, die ruim f 700 op brachten. Door het aanhoudende slechte weer had de bemanning bijna niet kun nen visschen. Het zijn altijd de zwaarste reizen die hef slechtst betaald worden. Kustvisschers maakten een slechten zomer. Het zijn vooral de kleine kustvisschers, die tengevolge van het vele slechte weer in de afgeloopen zomermaanden weinig hebben kunnen visschen en daardoor in den regel slechte besommingen maakten. De grootere schepen ondervinden wel veel minder aan de kleinere de gevolgen van hel slechte weer. doordat ze zich niet zoo gauw als d^e door een krachtigen wind iaten afschrikken, maar de resul taten zijn zeer mager. Na soms een week buiten te zijn geweest, komen deze sche pen met hoogstens 50 a 60 manden visch binnen, enkele gunstige uitzonderingen daargelaten. De Oranje hedenmiddag in IJmuiden Naar wij vernemen, zou het m.s. Oranje hedenmorgen van Rotterdam vertrekken. Het schip wordt hedenmiddag omstreeks 4 uur, eventueel iets vroeger, in de sluis verwacht. AANVRAGEN ERKENNING BINNEN VISSCHER. Voor het aanvragen van een erkenning als binnenvisscher. zooals bedoeld in de Verordening Erkenning Binnenvisschers (Voedselvoorzieningsblad no. 62 van 7 Sep tember 1946), dienen belanghebbenden 5 te storten op de postgiro-rekening van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten te 's-Gravenhage no. 351833 met vermel ding op het stortingsformulier van naam. adres en geboortedatum en met de aan duiding „Erkenning Bijlnenvisscherij". De vragenlijsten worden den belangheb benden dan toegezonden, zoodat correspon dentie over een aanvrage achterwege kan blijven. Maximumprijzen voor gerookte of gestoomde visch. In het Voedselvoorzieningsblad van 19 September 1946 is gepubliceerd de Prijzen- verordening gerookte of gestoomde visch. Hierbij zijn de prijzen vastgesteld, tegen welke onderstaande soorten gerookte of gestoomde visch met ingang van 20 Sep tember 1946 ten hoogste door rookers en kleinhandelaren mogen worden verkocht. Deze prijzen bedragen: gerookte of ge stoomde makreel 1— en 1.35: gerookte of gestoomde wijting 1.en 1.30: ge rookte of gestoomde schar 1.10 en 1.40: gerookte of gestoomde kleine zwarte poon 1.en 1.30: gerookte of gestoomde horsmakreel 0.85 en 1.10 per K G. netto resp, bij verkoop door den rooker en den kleinhandelaar. Indien schar gefileerd en in pakjes van 100 gram wordt verkocht, bedragen de maximumverkoopprijzer. voor den rooker en kleinhandelaar resp 0.27 en 0.35 per pakje. De hierboven vermelde maximum prijzen gelden voor den rooker af plaats van verzending inclusief verpakking en voor den kleinhandelaar af kleinhandelaar inclusief bijkomende kosten. De rooker dient bij verkoop aan een groothandelaar aan dezen op de genoemde rookersprijzen een korting te -verleenen van ten minste 5 Zondagsdienst artsen. Zondag 22 September hebben dienst de artsen: J. F. Bakker cn D. J. Boosman APOTHEKEN. Zondag 22 September is geopend de Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeërweg. r Tips en Tops in De bril van Sultan Sar CO. Hebben wij ze allemaal geraakt vroeg de grootvizier en rooverlioofd- vian Joessoel zich verwonderd af, „dat zou te mooi zijn om waar te zijn. Waar zijii die vlegelsvroeg hij zijn mannen. j tyn al *an9 hopje ónder' ant- tvoord.de Halefdie er geen benul van had dat tvat hij zei maar al te waar was alleen anders dan hij dacht. „Ik ver- trouw het nog niet heelemaal", zei de grootvizier. „Neem dat rietbosje eens goed onder vuur." Dat gebeurde. Een hagel van kogels werd op het rietbosje, dat onze vrienden juist hadden verla ten, afgevuurd. Wanneer Tips en Tops met hun gezelschap daar nog een mi nuut langer waren gebleven, was dit verhaal op een sombere manier geëin digd. Maar nu liep het anders af. Door het geluid van de schoten in het rechte spoor gehouden, zwommen de vrienden snel ouder water door en recht op het vlaggeschip van den grootvizier af. De toevers schoten nu wild in alle 'rich tingen; zij voelden dat er iets mis ging. Maar zij ivisten niet van welken kant de dreiging kwam.... Dl. Hoe gaat het nou bij jullie, daar in IJmuiden? vroeg me een dezer dagen een oud-IJmuidenaar, die bij de evacu atie verdwenen en sindsdien zooals velen met hem niet terugkeerde. Best, zei ik. Een paar huizen, zijn er afgebroken en een paar trawlers door de Duitschers gestolen, maar die huizen bouwen we wel weer op en die trawlers, die zijn bijna alle weer terug. We zijn er nog een stuk of vijftig kwijt en daar zullen mettertijd wel nieuwe voor terugkomen. En gaat het nog een beetje met de visscherij? vroeg hij weer. Nou, was mijn antwoord; we mo gen niet mopperen. En toen vertelde ik hem van die groote haringvangsten, van die besommingen van 20 a 30.000 gulden, ik vertelde hem wat van de ver deeling van de visch en daar keek hij raar van op. 'sjonge, zei hij, dan was het vroe ger in de markt toch anders. Ja, mis schien wordt er nu meer verdiend, maar als een vischkooper vroeger wat noodig had, kocht hij dat. als de prijs hem con venieerde. En dat gaat nu dus niet meer? Neen, zei ik, zoo is het. Maar wat nou dat „meer verdienen" betreft, dat geldt wel voor een groep, maar lang niet voor allemaal. Er zijn vele vischkoopers, die. nu er zoo weinig gewone visch komt, met hun vrijen tijd geen raad we ten en dus ook niets verdienen. Toen ze allemaal nog samenwerkten, gin||rhet beter: toen kreeg ieder z'n portie en dikwijls een flinke maar dat is nu voor velen afgeloopen. Ik zou je daar over nog een heeleboel kunnen vertel len, maar waarom zullen wij ons daar dik om maken. Het gaat velen goed en er is plenty werk. En wordt dat gedaan ook? Hoe bedoel je? was mijn weder vraag. Nou-ja, ik had gehoord, dat er nog al eens strubbelingen waren. We hebben het toch over het vis- scherijbedrijf, zei ik op mijn beurt en kun jij je het visscherijbedrijf voorstel len zonder strubbelingen? Vertel daar eens wat van. Pieter man. Dat deed ik natuurlijk. En hij hoorde er vreemd van op, vooral toen ik hem het een en ander vertelde over de gebeurtenissen van de laatste dagen, over de zoodjes en dat er wel eens booten of loggers niet op tijd gelost worden. Nou, zegt m'n vriend (die niet van gister is) laten ze maar oppassen, voor al met die loggers. Laten ze niet ver geten, dat de tijden erg veranderd zijn. Vooral met die Katwijkers moeten ze oppassen, want je weet, dat ze daar weer in actie zijn voor een haven en wat er nou in IJmuiden gebeurt, is ko ren op den Katwijkschen molen. Als het zoo doorgaat en Katwijk heeft zijn haven, dan zie ik er nog van komen, dat de loggers, de trawlloggers zoowel als die met versche haring de pekelha ring raken jullie natuurlijk kwijt al lemaal met hun visch naar Katwijk gaan. Ja, het is zoover nog niet, maar wat niet is kan komen. Ik hoor de Kat wijkers al zeggen: „Aju, IJmuiden, we gaan naar Kattek en je ziet ons niet weer." Ja, zei ik, je kon wei eens gelijk hebben. Ze mógen inderdaad wel wat meer aan de toekomst denken. Daar mankeert nog al wat aan. Het lijkt wel mooi, als je zoo de heele boel naar je hand kunt zetten, maar daar komt eens een eind aan en dan, als het getij ver loopt, gaan ze knock-out in de eerste ronde, net als Mauriello. Die dacht, dat hij Joe Louis wel aan kon,- maar het liep even anders. Het is jammer, zei m'n vriend even, dat ze elkaar daar bij jullie niet wat beter verstaan. Het is zoo'n mooi bedrijf en wat een toekomst zit er in. Maar als het tusschen werkgever en werknemer hard tegen hard gaat, dan kon het wel eens gaan als met die twee honden, die samen om een been voch ten. En nou ga ik hoor, ajuus en het beste met IJmuiden. - Ik zal het ze zeggen, daar kun je van op aan. En ik heb het ze gezegd. PIETERMAN. P.S. Deze week 16270 kisten haring en 6300 kisten andere visch. Klok in den watertoren weer geheel verlicht. Eenige dagen geleden wezen wij. op het euvel van de slechts gedeeltelijk verlichte klok in den watertoren. Het leed is nu geleden. Gisteravond wa ren alle vier wijzerplaten weer verlicht, zoodat we al weer een heel kleine stap verder op den weg r.aar den wederopbouw zijn. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG. Aangevoerd werden 5000 kisten haring en 600 kisten andere visch. De trawlers besomden 44.264. Verdere besommingen: Versche haring: KW 134 Katwijk II f 21466, KW 4 f 3131, KW 159 f20744. KW 73 f4270. KW14 f 2271. KW 175 f4255: kustvisschers: IJM 210 f 2480 IJM 221 f712. TX 29 f2515, KW 228 f592. Agenda voor Velsen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER. Rech Theater: ..Contrabande", 7 en 9 o. Thalia: „Pastor Hall', 7 en 9.15 uur. Bioscoop De Pont: „De zuster van zijn. Huisknecht" ZONDAG 22 SEPTEMBER. Rex Theater: 3, 7 en fi uur. Thalia: „Pastor Hall", 7 en 9.15 uur. Bioscoop De Pont: 2,30, 5 en 8 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2