Byrnes Europeesche Statenbond noodzakelijk Fransche ambtenaren staken «Ie Jaargang No. 18438 1 1 y^^% V 1 y» y» y% Maandag 23 September ioi« Bureaux: Kennemerlaan 154. I III IJ I ij tT I Jl J IJ I IJ III Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr Houtetr. 93. Kenneilter Editie V3Ü Haarlems Dagblad Abonnementen: p. week 31 et Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom per kwartaal f 4. PRESIDENT Truman heeft zijn minister van Handel, Henry Wallace, die met zijn instemming een buitenlandsch politiek beleid in het openbaar had aanbevolen, dat volkomen in tegenstelling was aan dat van den minister van Buitenlandsche Za ken, tenslotte toch verzocht om af te tre den. Een dag tevoren had hij hem slechts laten beloven, dat hij geen verklaringen meer zou afleggen eer de vredesconferen tie in Parijs was afgeloopen. De indruk, dat een allesbehalve vaste koers in Washington gevolgd wordt, en dat invloé- den van buiten zich met wisselend succes in het Witte Huis doen gelden, wordt hier door nog eens versterkt. Byrnes, die zich tijdens den geheelen politieken storm van de afgeloopen week van mededeelingen in het openbaar heeft onthouden en die van den president een telegram heeft ontvangen waarin hij be dankt wordt voor zijn verdraagzame en begrijpende houding, is dus overwinnaar gebleven, al heeft Wallace nu voor de radio de verklaring afgelegd, dat hij den strijd zal voortzetten omdat hij den vrede en dus het heil der wereld met Amerika's buitenlandsche politiek gemoeid acht. Hij zai dat dan als ambteloos burger moeten doen. Ongetwijfeld heeft hij medestanders en zij moeten behooren tot den linkervleu gel der democraten. Hij wil niet mede werken aan een beleid, waarin hetgeen hij Engelands imperialistische politiek noemt wordt gesteund. Hij wil met Rusland on derhandelen over een verdeelïng in in- vloeds-zönes, waarvoor Byrnes niets voelt. Hij heeft met zijn beschouwing over En- gelsch imperialisme de Engelschen uil hun tent gelokt Zij hebben de beschuldiging afgewezen en den bal teruggekaatst: het zijn volgens hen juist de Amerikanen, die tegenwoordig met hun belangenpolitiek in het Nabije Oosten een machtspolitiek voe ren, die Engeland achterwege laat. De Britsche regeering heeft door haar houding ten aanzien van Brltsch-Indië bewezen dat zij andere opvattingen huldigt. En zoo meer. Het is niet zoo eenvoudig deze verhou dingen in zwart en wit vast te stellen. Met alle erkenning van de goede bedoe lingen der Britsche regeering zal menige belangstellende in buitenlandsche relaties zich blijven afvragen hoe het in de practijk den Britten mogelijk zal blijken, geen im perialistische politiek te voeren Het is eveneens moeilijk de waarden van het beleid van Byrnes te. schatten, temeer nu wel gebleken is dat dit geenszins on aantastbaar is in zijn eigen land, Het. ge beurde van de afgeloopen week schijnt te bewijzen, dat gebeurtenissen en de wisse lende invloeden op den president het tot een onzekere zaak maken. Een krachtige leiding der buitenlandsche politiek gaat zeker nog niet van Amerika uit. En de persoon van Byrnes schijnt daar toe ook niet bijzonder geëigend. Tijdens Roosevelt's bewind in oorlogstijd was hij leider van de oorlogsproductie. Hij stond toen bekend als een goed organisator en als de geschikte man om staats- en parti culiere belangen met elkaar tot overeen stemming te brengen. Hij was sterk in compromissen en hij was ook de man, die in 1944 Truman's candidatuur voor het vice-presidentschap aanbeval, toen Wallace als te zeer links-georiënteerd werd be schouwd. Truman werd vice-president in- plaats van Wallace en toen Roosevelt stierf en hij hem opvolgde benoemde hij Byrnes tot minister van Buitenlandsche Zaken, waaruit een erkenning voor ontvangen hulp bleek. Evenmin als een andere prominente mi nister in dezen tijd. de Franschman Bi- dault, kon Byrnes op internationale er varing bogen maar evenals Bidault bleek hij zich snel en handig in de zaken te kunnen inwerken Overigens heeft Bidault den indruk gewekt, een man van grooter kaliber te zijn. En Byrnes is de woordvoerder van de buitenlandsche politiek van het machtige Amerika. De Zwitser Jungk heeft hem in het Züricher blad Die Weltwoche geschetst als een man. die geen vast beleid weet te voeren en die schuldig is aan de vele koerswijzigingen van de Amerikaansche buitenlandsche politiek sinds Roosevelts dood Hij verwijt hem gebrek aan karak ter. Hij merkt op dat hij „Roosevelts erfenis" niet wil verraden en tevens wordt beïnvloed door hen, die willen dat hii de verzoenings-gezinde politiek van den ouden president jegens Rusland prijs geeft. Hij laboreert aan wisselende stem mingen en komt sterk onder den invloed van critiek. Gaarne wil hij met. iedereen op goeden voet blijven en vaak ziet hij op tegen beslissingen. Zijn critici verwij ten hem gebrek aan ruggegraat en vrees voor hel verlies van zijn populariteit. Jungk spreekt over „Amerikanen, die met ontzetting zien hoe Roosevelts groote erfenis verprutst wordt" en over ..pro vinciale politici, die de politiek naar doodloopende sloppen stuwen", terwijl be- - hoefte bestaat aan groote vredesleiders, mannen die inter-continentaal denken. Wie deze Zwitsersche critiek wat te scherp acht zal niettemin erkennen moe- - ten. dat de Amerikaansche koers in de buitenlandsche politiek onzeker blijft en Europa niet bemoedigt. R. P- De reeks wordt voortgezet. Een Amerikaansche bommenwerper is in de nabijheid van het vliegveld van Washington omlaaggestort. Een aantal militairen werd gedood. Nadere gege vens zijn nog niet bekend. Internationale commissie acht UNO en Veiligheidsraad machteloos „De Internationale Commissie voor Be- studecring van Europeesche Aangelegen heden", die twee jaar geleden werd opge richt en bestaat uit vertegenwoordigers van zes Europeesche landen, n.l. Engeland, Nederland, België, Denemarken, Frankryk en Noorwegen, heeft dezer dagen een op zienbarend document overhandigd aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en de minister-presidenten van verschillende staten, waarin de meening der commissie leden wordt weergegeven ten aanzien var de politieke Jjjn die Europa in zijn ont wikkeling zal moeten volgen om te helpen b\j de schepping van een nieuwe wereld. De commissie verklaart in dit document dat de organisatie der Vereenigde Volken in haar huidigen vorm er niet in zal sla gen een nieuwen oorlog te voorkomen, en dat de Veiligheidsraad machteloos zal blij ken. Een wereldstatenbond te vormen, waarvan de leden onderworpen zijn aan j internationaal recht en een internationale wet is de eene mogelijkheid de vor ming van statengroepen. die zich later zullen vereenigen, de andere. Voor Europa verkiest de commissie de vorming van een statenbond, zooals Churchill die aan prijst. aldus het rapport. Men zou er mee kunnen volstaan in ieder parlement een politieke groep op te richten, die de vorming van een inter nationalen statenbond tot doel heeft. De groepen zouden onderling overleg kunnen plegen en de statuten vaststellen voor een algemeene wetgevende vergadering. De Sovjet-Unie zou in den statenbond worden opgenomen en Duitschland eveneens, in dien het voldoende garanties geeft, dat het vredelievende bedoelingen heeft. Inter nationalisatie van streken als het Roerge bied en Triëst onder bescherming van de U.N.O. zou het mogelijk maken, dat de gespannen toestand in deze streken den tijd heeft zich gunstig te ontwikkelen. Reuter meldt nader, dat volgens de in dit document vervatte verklaring één van de voornaamste fouten van de organisatie der U.N.O. gelegen is in het feit. dat het een internationaal tribunaal is. dat is in gesteld om recht te spreken over staten, die niet zijn overeengekomen zich aan een gemeenschappelijk recht te onderwerpen en daarom een onafhankelijke politiek vol gen om hun eigen verlangens te bevredi gen. Naast deze internationale rechtgeven- de macht moet daarom volgens deze com missie een internationale wetgevende macht staan. Verder oefent de commissie critiek uit op het vetorecht, dat ieder der vijf groote mogendheden in de gelegenheid stelt zich te verzetten tegen elk besluit der U.N.O. dat zij niet in haar belang acht. De commissie bestaal uit 31 leden, staats lieden, parlementsleden en vooraanstaan de persoonlijkheden. Engeland is onder anderen vertegen woordigd met lord Van Sittart. voorheen permanent onderstaatssecretaris; Frank rijk met Herriot. ex-minister-president; Paul Claudel, lid van de „Académie Fran- gaice" en voorheen Fransch ambassadeur Harriman de opvolger van Wallace President Truman heeft te Washing ton medegedeeld, dat hij den ambassa deur der Ver. Staten in Engeland, Averell Harriman tot opvolger van Wallace als minister van Handel zal be noemen. te Washington; en Joliot Curie, directeur van het nationale centrum voor weten schappelijk onderzoek. Jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, minister van staat, ex-minister van buitenlandsche zaken, heeft voor Nederland zitting in deze com missie. Het document is 20 September aan de minister-presidenten en ministers van bu; tenlandsche zaken van verschillende staten overhandigd. Fantasie rond de commissie-generaal Zij zou ,,Repoeblik erkennen De „Evening News" bevat een bericht, van het Amerikaansche persbureau As sociated Press, volgens hetwelk de Ne- derlandschc commissie-generaal den Republikeinschen autoriteiten infor meel heeft medegedeeld dat zij voor nemens is het gezag van de regeering- Sjahrïr over Java en Sumatra te er kennen. De secretaris van de commis sie-generaal, Sanders, heeft deze be richten gekenschetst als „volslagen non sens". De voorzitter van de commissie-gene raal. prol'. Schermerhorn heeft officieel verklaard, dat ..de bewering van de wereldpers en radio, dat de commissie- generaal tegenover vertegenwoordigers van de republiek zekere ini'ormeele, politieke beloften zou hebben gedaan, op zuivere fantasie berust". „Tot nu toe", aldus prof. Schermer horn, „is het eenige contact, dal de par tijen hebben gehad, een onofficieele be spreking lusschen de heeren Schermer horn. van Mook en Soedarsono. den re publikeinschen minister van Binnen- landsche Zaken, geweest waarbij uit sluitend problemen van evacuatie, het stop zetten der vijandelijkheden en den technischen kant van de hervatting der besprekingen ter sprake zijn gekomen". Hef woord is aan. Gustave le Bon: In onze dagen kan een eco nomische strijd den over winnaar verrijken; een mi litaire strijd ruïneert hem voor langen tijd. Militair gedood de hoofdstad in Politie verhindert demonstratie tegen troepenuitzending Reeds eenige dagen geleden waren door zekere groepen voorbereidingen, getroffen, om in Amsterdam demonstra ties te houden tegen het uitzenden van troepen naar Nederlandsch-Indie. Zon dagavond verzamelden zich op verschil lende punten in de binnenstad groepjes demonstranten. De Amsterdamsche po litie. bijgestaan door de militaire poli tie. dit voor het geval, dat ook militai ren aan de demonstraties zouden deel nemen. greep echter in voor dat zich een stoet kon vormen. Op den Haarlem merdijk moest de politie met kracht op treden. waarbij zelfs enkele schoten vielen. Hierbij werd een militair, die weigerde gehoor te geven aan de som matie van de militaire politie, door te loopen. zoodanig getroffen, dat hij latei- is overleden. IJsland wordt ontruimd Naar verluidt zal de Amerikaansche marine heden beginnen haar basis op IJsland te ontruimen. 0]i liet internationaal filmfestival, dat in Venetië op 13 September gesloten werd. heeft de jury ais de beste Russische films aargewezen: „Gramschap". „De Or.cverwon- nenen" en de de documentaire „In dc Zand woestijnen var. Centraal Azië". Het parlement van de Faroer-eilandcr» heeft besloten der. wil van het volk. zooals deze in het plebisciet van de vorige week tot ui ling is gekomen, ter. uitvoer le bi et:,gen. Tevens werd besloten, dat de afscheiding van, Denemarken op wettelijke wijze zou ge schieden. Smokkelaars hebben vrij spel De Fransche ambtenarenstaking bij het ministerie van Financiën schaft veie pro blemen. De ernst van den toestand weer spiegelt zich in de woorden van Pierre Neymayer. secretaris-generaal der amb- tenarenorganisatie, die verklaarde: „Het is nu slechts een kwestie van geweld tus- schen de regeering en ons". Deze woor den dient men te zien. als vervolg op een verklaring van Bidault, dat de regeering niet kon en niet wilde besluiten tot het verstrekken van een voorschot op toe komstige loonsverhoogingen. Berichten, die uit de provincie te Parijs binnenkwamen, meldden dat de staking daar „honderd procent" is. In Parijs zelf functionneert geen enkele tak van het ministerie van Financiën. In Frankrijk ziet men nu met belang stelling naar Bidauits volgenden maat regel uit. Voor het eerst in de geschie denis van Frankrijk zijn de grenzen on bewaakt. waartoe dit gebied wijd open staat'voor den grensnandel. Langs de Zwitsersche grens zaten de douane ambtenaren en de grensbewakers rustig te kaarten en glimlachend te kijken naar de mannen en vrouwen, die met koffers In de buurt van Londen ontspoorde een trein van de Southern Railway. Een gedeelte viel van den hoogen spoordijk op het terrein van het Catford-stadion. Er waren verschillende dooden te betreuren. vol zwarte koopwaar Frankrijk binnen kuierden. In financieele kringen maakt men zich. in het bijzonder bezorgd over de groote sommen verboden valuta, die Frankrijk thans ongetwijfeld binnenstroomen en de stabiliteit van de franc in gevaar zullen brengen. Een officieele verklaring is over dit aspect van de staking nog niet uit gegeven. De staking der l'inancieele ambtenaren vindt weerklank in andere officieele bedrijven. Zoo hebben de ambtenaren van openbare werken in de beroemde porce- leinstad Limoges aangekondigd da', zif heden gedurende vier en twintig uur in staking zullen gaan om de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van her ziening hunner loonklasse. Aan de Belgische grens bleven de doua nes op hun posten, doch verrichtten geen werk. Op enkele punten controleerde de politie de identiteit van de reizigers, maai. nam geen maatregelen tegen mogelijke smokkelarij. De Belgische arbeiders die in Roubaix en Tourcoing werken, konden zonder controle de grens passeeren. In Bordeaux debarkeerden de passagiers van de Jamaica. Zij trokken voorbij de douane, die werkeloos toekeek. De politie plaatste posten in het havengebied om, eventueele incidenten te voorkomen, maar verrichtte geen douane-onderzoek. De smokkelaars zijn buitengewoon te vreden. Zij verwachten groote zaken te doen voordat de staking voorbij is. Da prijzen op de zwarte markt :n Frankrijk zullen vermoedelijk scherp dalen, tenge volge van den verwachten grooten toevloed van gesmokkelde waren, meldt Un. Press. Weerbericht VERANDERLIJK Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk geheet bewolkt met éenlgen regen. Later tijde lijk brekende bewolking, Matige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. Iets koeler. Geen plannen voor een onderhoud Truman-Stalin Persberichten, volgens welke Tru man, ingeval de Amerikaansche delega tie te Parijs geen goede resultaten zou. verkrijgen, een onderhoud met StalLn zou hebben, beantwoorden, aldus Ross. pers-secretaris van Truman, niet aan de waarheid. Sedert het ontslag van Wal lace, aldus Ross, heeft Truman geen mededeelingen van Byrnes ontvangen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1