Tips en Tops Een blik achter het scherm Britsche delegatie kwam met gunstigen indruk uit Rusland terug In een groote bijeenkomst in Londen heeft de delegatie van de „British-Soviet- Society", die in Juni en Juli een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, haar indrukken van deze reis weergegeven. De delegatie bestond uit negen personen, on der wie twee geestelijken, een parlements lid. een journalist en eenige vertegen woordigers der vakbeweging. Twee leden der delegatie waren Communisten, de overigen behoorden tot Labour of de Libe ralen. De vergadering stond onder leiding van den bisschop van Chelmsford, Dr. Henri Wilson, die in zijn openingswoord sprekende over het al of niet bestaan van een „ijzeren scherm" verwees naar zulke schermen, die wel eens meer in de geschie denis werden neergelaten, o.a. door Mon roe en ook in Egypte en elders. Mogelijk waren zij een tijdelijke noodzakelijkheid. Dc delegatie heeft de gehcele situatie in de Sovjet-Unie bestudeerd. Zij reisde van Letland naar Georgië en Armenië. Overal werden zij met de grootste gastvrijheid ontvangen. Zij waren diep onder den in druk van de gigantische verwoestingen, aangericht op een gebied, dat dezelfde op pervlakte heeft als Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitschland tesamen. Maar nergens in Europa heeft men nog zulk een vernieling aanschouwd. In Letland bijv. zijn negentig procent van de steden vernietigd. Stalino, de hoofd stad van het Donetzbekken, is voor 57 pro cent verwoest. Maar de Russen mobilisee- ren voor den vrede met hetzelfde élan, als ze dat voor den oorlog gedaan hebben. Na tuurlijk moppert men er ook, maar men zet de schouders onder de gemeenschap pelijke taak. De vakorganisaties spelen een beslissende rol wat arbeidsomstandigheden en loonen betreft. Enorm is het aandeel, dat de vrouwen in den wederopbouw van hel land hebben. In Stalino leveren zij 15 procent van de arbeidskrachten in de mij nen ondergronds, waar zij alle functies verrichten, behalve het houwen van de steenkool. Zij hebben de grootste sympa thie voor de Engelsche vrouwen, met wie zij tesamen de overwinning hebben helpen bevechten. De kinderzorg is schitterend. De algemeene levensstandaard is als ge volg van den oorlog gezonken, maar ligt veel hooger dan bijv. in een jaar als 1934. Internationale bon<1 van vooruitstrevende auteurs Tien Nederlandsche auteurs, Maurits Dekker. Anthonie Donker. Theun de Vries, Rein Blijstra, Cola Debrot. Halbo C. Kook H. M. van Randwijk, Madeion Szekely Lulofs, Victor E. van Vriesland en Johan van der Woude hebben een oproep aan hun binnen- en buitenlandsche collega's gezonden om zich bij hen aan te sluiten in een internationalen bond van vooruit strevende auteurs. In de na-oorlogsche wereld, zoo zeggen deze schrijvers, is de mogelijkheid voor het individu om een behoorlijk levens onderhoud te verdienen meer verwijderd en onzeker dan ooit te voren. Op de schrij vers rust nu de taak het reactionaire streven in de wereldpolitiek te bevechten. De schrijvers zeggen, dat zij hiermee niet bedoelen, dat iedere auteur voortaan werk zal moeten schrijven met een so- cialistischen inslag. Evenmin zal elke re gel proza een beschuldiging of een credo behoeven te zijn of elke versregel een strijdkreet. Maar de auteurs over de ge- heele wereld zullen een positief standpunt moeten innemen ten opzichte van de huidige gebeurtenissen en de afzondering laten varen, waarin zij zich vroeger zoo dikwijls en zoo gretig sloten. De nazi- overheersehing heeft geleerd, dat de kunst niet kan gedijen in een gemeenschap, waar vrije meeningsuïiing wordt onder drukt. „Wij zijn verontrust te zien", zoo zeggen de schrijvers, „dat dezelfde geva ren. waaraan we zoo juist zijn ontsnapt, weer opdoemen en wij willen onze col lega's over de geheele wereld waarschu wen waakzaam te zijn en indien mogelijk daadwerkelijk in te grijpen". De stichters van den bond hebben een provisoir programma opgesteld, waarin zij erkenning eischen van het principe van gelijke rechten voor allen, onverschil lig var» welken godsdienst, ras en natio naliteit. oppositie tegen leeringen, die het individueele zelfbewustzijn zoeken te on dermijnen, tegen dictatorschap en impe rialisme en waarin zij verklaren te willen komen tot het stichten van een socialisti sche gemeenschap waarin een ieder over tuigd kan zijn van materieel e zekerheid en een redelijk bestaan. Verzetsbeweging in.. 1870 In de „Figaro" herinnert Robert Bruyez eraan, hoe het 23 September 76 jaar geleden is, dat, op initiatief van de toenmalige Fransche verzetsbeweging, aan den voet van de Saeré Coeur een luchtballon werd opgelaten, welke dien de om de post over le brengen. Door de Duitsehe belegering was namelijk de communicatie met de provincie verbro ken en men probeerde toen op deze wijze het verbroken contact weer op te nemen. Als luchtvaarders fungeerden onder anderen: Eugène en Jules Godard, Gabriel Ron, Camille Dartois en later ook Gambetta zelf. Zij beschikten op hun tochten slechts over een kompas, een thermometer en een verrekijker. Na eenigen tijd de ballons van de Butte Montmartre te hebben laten opstijgen, deed men ze in 1871 's nachts bii het Gare de l'Est omhoog gaan. De luchtvaarders zeiden altijd, dat het er voor hen op aan kwam, om tot 300 meter hoogte te stijgen, want dan waren ze veilig voor.de Duitsehe projectielen. De ballons maakten de Duitschers ra zend en de kroonprins van Pruisen sprak van „verdammte" ballons. Eenmaal kwam een dezer „voertui gen" via België en Nederland in Oslo terecht, dat toen nog Christiania heette. Toen eenige luchtvaartpioniers als slachtoffers van hun heldhaftigheid wa ren gevallen verving admiraal La Ron- cière de Nourry hen door zijn matrozen, die men den bijnaam van de „Iucht- wolven" gaf. Om deze offers in ge dachtenis te houden werd indertijd aan de „Porie des Ternes" het Bartholdi- monument opgericht. Als herinnering aan dit alles zal 23 September, de ballon „Neptunus" op Montmartre opstijgen. Brand in de Centrale Werkplaats opgehelderd. Zooals wij reeds eerder meldden, zocht de politie de oorzaak van den brand in de Centrale Werkplaatsen te Haarlem in één van de stoom rij tuigen, die voor reparatie in de wa.genlïchterij stonden. Bii nader onderzoek is geble ken, dat. bij het lasschen van een tree- plank-balk wat vuil, dat zich tusschen de houten en den ijzeren vloer van den wagen bevond, is gaan smeulen, echter niet zoodanig, dat het vuur di rect ontdekt werd. Hoewel de voor schriften betreffende nablussching bij lasch-werkzaamheden stipt zijn opge volgd, heeft de brandhaard zich weten uit te breiden. Tusschen de wanden van het rijtuig (een oude wagon uit het jaar 1910) hadden zich gassen opgehoopt, waardoor in den avond een kleine ex plosie volgde. De schade, die door den brand is aan gericht beloopt ongeveer f 400.000. De maan als basis voor aanval op de aarde Het Engelsche dagblad „Daily Ex press" meldt uit Parijs, dat Fransche geleerden landingsplaatsen op de maan hebben uitgekozen. Het „luchtruim schip". dat hen naar de maan zal bren gen. het voedsel, waarmee zij zich daar in leven zullen kunnen houden en de uitrusting, welke hen in staat zal stel len daar rond te wandelen wordt thans ontworpen. Het costuum van den maanmenseh zal voorzien zijn van ap paraten voor de regeling van lucht- en warmtetoevoer en voor de controle van den luchtdruk. De geleerden beschik ken over fondsen en laboratoria en ver trouwen, dat zij later steun van de re geering zullen ontvangen. Dr. Alexan der Ananoff, knap vliegtuigkundig in genieur. heeft laatst een uiteenzetting gegeven over de voortbeweging van dit „luchtruimschip". Als brandstof zullen kosmische stralen worden ge bruikt onzichtbare uitstralingen van kolossale energie die van onbekende luchtlagen voorbij den Melkweg uit gaan en de aarde bereiken. Deze stra len, die tijdens de vluchL uit het .lucht ruim worden opgevangen, zullen in voortbewegende krachten worden om gezet. De machine zal zich dan bij wijze van raket voortbewegen. Volgens de Fransohe ingenieurs is dit zuiver een wetenschappelijk experi ment, maar van officieele zijde wordt er op gewezen, dat degenen, die het eerst op de maan aankomen, een vlag kunnen hïjschen en de geheele maan als hun eigendom kunnen beschouwen. Dr. Ananoff verwacht, dat er uranium en andere metalen gevonden zullen worden. Bii oorlog kan de maan als basis gébruikt worden voor den aan val op de aarde met deze luchtruim- schepen, zoo besluit dit verhaal. Padvindersboot maakte navigatie-fout Onderzoek naar den dood van vijf jongens De Raad voor de Scheepvaart te Amster- am heeft de oorzaak van de aanvaring tus schen het zeil vaartuig „Schout bij nacht Ka- rel' Doorman." met den sleeptros van het motortankschip „Perna" op 16 Juni j.l. op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van het Schiedamsche Hoofd, waarbij vijf zeever kenners uit Rotterdam zijn verdronken, on derzocht. De zes getuigen de havenloods aan boord van de „Perna", de kapitein 'van de sleep boot „Drydock", die aan stuurboordzijde van de „Perna" voer, een gepensionneerde loods, die op de wal het ongeluk zag gebeuren, de schipper en de assistentleider van de zeever kenners en een zeeverkenner die gehoord werden gaven niet allen een zelfde ver klaring over de toedracht van het ongeval. De zeilboot van de zeeverkenners stootte bij het overloopen tusschen de sleepbooten en den motortanker met zijn mast tegen de sleeptros van de sleepboot, die aan stuur boordzijde de „Perna" sleepte en kwam ver volgens in aanvaring met den tanker. Het grootste gedeelte van de jongens, die het gevaar zagen naderen sprong, zonder daartoe commando te hebben gekregen, over boord. Op dit. oogenblik ontstond een paniek en de meeste getuigen wisten zich niet meer precies le herinneren hoe het verdere ver loop van de ramp Is geweest. De kapitein van de „Drydock" heeft, toen hij het ongeluk zag gebeuren de sleeptros gekapt en onmiddellijk alles in het werk ge steld om de drenkelingen te redden. Uit het verhoor is gebleken dat enkele van de zee verkenners niet konden zwemmen. Vijf van de ongeveer dertig opvarenden van de zeil boot zijn verdronken. De districtscommissaris van de padvinders verklaarde nog dat voor alle booten van de zeeverkenners die op open water voeren een bootcertificaat werd afgegeven. Voor de „Karei Doorman" was dit niet geschied, daar het bestaan van de boot niet bij de daartoe ingestelde commissie bekend was. Aan den schipper was ook geen machtiging verleend om als leider aan boord te varen. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart kwam tot de conclusie dat de „Karei Door man" in strijd met het binnen-aanvarings- reglement had gehandeld en de leiding door onvoldoende navigatiekennis schuldig moet worden geacht aan dit ongeval. De uitspraak van den Raad volgt later. Nederlanders in dienst van de U.N.O. Sinds de totstandkoming van de U.N.O. zijn tal van Nederlanders in haar dienst getreden. Reeds spoedig na de oprichting is de heer A. Pelt, die vroeger bij den Volkenbond de iunctie had vervuld van directeur van de informatie-sectie, be noemd tot een van de hoogste posten van het secretariaat, namelijk als assistent- sccretary-general. Hij staat aan het hoofd van de afdeeling, die conferenties voorbe reidt en belast is met de algemeene dien sten. Sindsdien zijn een aantal Nederlanders met leidende functies belast in de verschil lende afdeelingen van het secretariaat. Aan de economische afdeeling zal als „chief of section of national income statistics" wor den verbonden prof. dr. J. B D. Derksen, hoogleeraar aanjde Nederlandsche Econo mische Koogeschool te Rotterdam. De heer P. J. Schmidt maakt deel uit van de so ciale afdeeiing. Aan de juridische-"sectie zai met ingang van 1 October werkzaam worden gesteld mei. mr. E. Scheltema, die sinds 1920 verbonden was aan het Inter nationaal Juridisch Instituut en gedurende het laatste jaar werkzaam was aan het departement van Buitenlandsche Zaken. Bij de afdeeling, die de zaken van den Veiligheidsraad behandelt, is benoemd dr. J. F. Engers. die in New York werkzaam was als secretaris van de Commissie voor Ned.-Indië, Suriname en Curasao. In de afdeeling voor de trustgebieden en de niet-zelfbesturende gebieden is dr. J. van Beusekom werkzaam. Sinds geruimen tijd zijn de heeren P. P. H. Reyne en drs. J. van Wijck op admini stratief gebied voor het secretariaat van de Vereenigde Naties werkzaam, de eerste bij de personeelafdeeiing en de tweede bij de budgetaire afdeeling. Ten slotte zij nog vermeld, dat vijf Ne derlanders in lagere administratieve be trekkingen werkzaam zijn, n.l. mej. Hoo- gerzeijl, mej. Bestenbreurtjen. W. F. Kroon J. Raven en S. van Mottes. In totaal wa ven op 15 Augustus 1.1. aan het secreta riaat 1748 ambtenaren werkzaam, onder wie voorloopig een buitengewoon groot aantal Amerikanen, n.l. 1225. die ten deelc later door personen van andere nationali teit worden vervangen. Van de ruim 500 overblijvende posten, welke verdeeld moe ten worden over de 51 landen, die lid zijn van de Vereenigde Naties, zijn 13 plaatsen door Nederlanders bezet. in De bril van Sultan Sar 61. Dc roovers stonden voor een raad sel. ..Zoo pas dreven ze hier nog", zei Halef, terwijl hij op de hoornen wees, die door onze vrienden als booten iva- ren gebruikt. „Voor mijn part liggen ze op den bodem van het meer", mees muilde een andersroover, ..dan had den ze zich maar niet met onze zaken moeten bemoeien". „Wat steken daar voor vreemde stokken boven het water uit?" riep Halef opeens„zijn hier vroe ger vischnetten gespannen?" „Nooit", antwoordde de grootvizier. Terwijl Tips en Tops voorzichtig onder water rond- tastten om de romp van een der boo ten te'bereiken, was de Sirdar om de grootste boot heengezwommen. Zijn ge weldig kromzwaard hield hij tusschen z'n tanden geklemd. Met één hand trok hij zich op aan een touw dat uit het kajuitvenster hing Restant van geroofde Auto's komt terug Moeilijk zoeken in bezet Duitschland 3ij de terugvoering van goederen uit Duitschland naar Nederland heeft het Com missariaat Generaal voor de Nederlandsche Economische Belangen in Duitschland be langrijk werk verricht en thans zal ook ge tracht worden een aanvang te maken met de terugvoering van motorvoertuigen uit Duitschland. In grooten getale hebber, de ge dupeerde eigenaars destijds fotmulie.-er. in gevuld. waarop gegevens moesten worden, verstrekt omtient geroofde of gevorderde wagens en motorfietsen. Het Commissariaat-Generaal heeft onmid dellijk na de bezetting var. Duitsehianö con tacten gelegd met de geallieerde autoriteiten, teneinde voorbereidingen 1e treffer, tot recu peratie ook van de geroofde motorvoertuigen. Men zal zich kunnen voorsteilen, dat het werk in Duitschland niet eenvoudig was om dat vooral in de eerste maanden chaotische toestanden heerschten. Lanzamerhar.ri heeft het geallieerde bestuur eenige orde weten te scheppen, en thans ss men zoover, dat over gegaan kan worden tot het terugvoeren van Nederlandsche wagens. Het Commissariaat-Generaal heeft in d)t stadium de medewerking ingeroepen van de A, N. W. B.. K. N. A. C., K. N. M. V., vak groep Goederenvervoer langs den weg, vak groep Personenvervoer langs den weg. alge meene verladers en eigen vervoerders orga nisatie (E. V. O,), teneinde hulp te bieder. 'Dij het vele werk, dat thans verricht moet worden. Verreweg het grootste deel van de wagens en motorfietsen bestaat al lang niet meer. Het is niet doenlijk, bij het werk uit te gaars van alles, wat hier gestolen is en te trachten dit op te sporen. liet plan is daarom, omge keerd te werk le gaan. Op last van de ge allieerde autoriteiten zullen de Duitschers lijsten maken van auto's, die op het oogen blik in Duitschland rijden en dus in bruik- baren staat verkeeren en van de auto's, die nog in geallieerde dumps aanwezig zijn. Nagegaan wordt dan van welke wagens uit de lijsten de Nederlandsche origine kar. wor den aangewezen. Men mag zich dus zeker van. het resuitaat van deze actie niet te veel voorstellen. De auto's en de motorrijwielen hebben langen tijd in weer en wind gestaan en vele zijn meer of minder gesloopt om andere auto's bruikbaar te maken. Wel huur voor rtocdwomcigera niet voor nooctboerderijen Er bestaat veel misverstand over de vraag, waarom bewoners van noodwo ningen wel en die van noodboerderij en geen huur voor hun woning moeten be talen. Indien voor een boer (eigenaar) ter vervanging van zijn verwoeste boer derij door het rijk een noodboerderij wordt gebouwd, wordt deze altijd op diens eigen terrein geplaatst. Volgens het Burgerlijk Wetboek wordt de eige naar van den grond tevens eigenaar van de daarop geplaatste gebouwen. Tenge volge hiervan is het dus onmogelijk voor de noodboerderij huur te laten betalen. Het is echter billijk, dat de eigenaar een tegenprestatie levert voor de van over heidswege te zijner beschikking gestel de noodboerderij. Deze contraprestatie bestaat zoo noodig in inhouding van de rente op de inschrijving in het Groot boek van den wederopbouw, voor wat betreft gebouwd onroerend goed. In geval de bewoner van de nood boerderij pachter is van het boerenbe drijf zou het zeker onbillijk zijn, van hem huur te verlangen, daar hij meestal de volle pacht voor het land en daar op staande gebouwen heeft doorbetaald en dus dubbel belast zou worden. Ten aanzien van noodwoningen ligt de zaak geheel anders. Deze worden even eens op kosten van het rijk gezet, even wel niet op terrein van de gedupeerde eigenaren, doch meestal op gemeente grond. Na voltooiing worden zij aan de gemeente ter exploitatie overgedragen. Het is daarom logisch, dat de gemeente deze noodwoningen verhuurt. Het zou niet verantwoord zijn, deze kostbare woningen, welke in 10 jaar moeten wor den afgeschreven, voor niets beschik baar te stellen. Er zit wel een zekere onbillijkheid in, dat gegadigden, die voor den oorlog een eigen huis bezaten, thans huur moe ten betalen voor een noodwoning, ter wijl de lasten, die eventueel op hun vroegere huis drukten (bijv. hypothe ken). blijven bestaan. Deze laatste kun nen zij echter betalen van de rente van,, hun inschrijvingen in het Grootboek van den wederopbouw. Voor huurders, die voorheen ook reeds huurder waren, kan er geen bezwaar tegen bestaan, thans huur te betalen, temeer, daar deze aan het ter plaatse voor arbeiderswo ningen gebruikelijke huurpeil wordt aangepast. Schepen op drift in de Waalhaven. De storm heeft Zaterdag heel wat consternatie in de Rotterdamsche haven teweeg gebracht. In de Waalhaven sloe gen jniet minder dan tien groote schepen van" hun trossen, namelijk: de „Kerk plein". „Sallando". „Dreehtdijk", „Dam- sterdijk", „Oosterbeek", de Amerikaan „Nachman Syrkin". de Italiaan „Ines Corrades", de Russen „Admiral Nachi- raov" en „Admiral Cinjavin" en de Fransche tanker „Salome". Op de ri vier zelf sloegen nog los de Engelsche tanker „Lucellum" en de Pool „Kutno"./ De bemanningen moesten alles in hefcr werk stellen om ongelukken te voor—' komen. Nijmegen heeft gisteren zijn bevrijding' herdacht met plechtigheden op de Ame. i- kaansehe en Engelsche kerkhoven en riet/ het ontsteken van een bevrijdingsvuur nabij.- de Waalbrug door een fakkeldrager uit Eind-" hoven, die daar de fakkel ontstoken had aan) het uit Bayeux afkomstige bevrijdingsvu Des avonds was de stad feestelijk en, .werden, concerten gegeven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2