Strandschap voor Zandvoort Maandag 23 September 1940 Het advies moet zijn en blijven: Welkom vreemdeling Er zijn tijdens het thans verstreken "badseizoen te Zandvoort af en toe klach- V ten gekomen over het optreden van de politie voor zoover het betreft de con trole op het strand. Verschillende be zoekers beklaagden zich over het feit dat er aanmerking gemaakt was op hun ..verblijf in badkleeding op een bepaald deel van het strand, dat blijkbaar al- ..'leen in wandeltoilet betreden mag wor- den. Sommigen waren zelfs bekeurd. De /'klagers hadden het gevoel gekregen dat zii in Zandvoort- niet welkom waren. -:.'Iets wal; natuurlijk voor een plaats, die i voor een deel bestaat van het vreenv öeimgenbezoek, allerminst wenschelijk is. Het lokt, naar een hunner opmerkte, niet aan in een badplaats te zijn waar, ook als men niets onbehoorlijks doet, meteen een politieman op zijn pad te vinden met zijn dreigenden vinger: ..dat mag niet". Waarom is het op het stoe- lendeel van het strand ongepast in een badpak te verkeeren, terwijl het op het overige strand geoorloofd wordt geacht? De heer H. van Alphen, burgemeester verzekerde ons, dat de bedoelde bepa lingen die trouwens al vóór den oor log bestonden, maar die alleen in den tijd dat de Duitschers 'het voor het zeg gen hadden, niet werden nageleefd slechts ten doel hebben excessen te we ren. Vroeger werden over de naleving der bepalingen practisch geen klach ten vernomen. De politiemannen besef ten volkomen wat van hen verlangd werd. Dit jaar had men helaas niet de be schikking over voldoende politieman nen die van ouds wisten wat er van hen verwacht werd. Er moest gewerkt wor den met verschillende jonge agenten die nog ervaring moesten opdoen. Dit zelfde geldt ook van de marechaussée, die de gemeentepolitie elk seizoen ter Ziide staat. Dit is blijkbaar zoo vervolgde de burgemeester de aanleiding geweest, dat de bepalingen in sommige gevallen wat al te formeel ziin toegepast. Wij betreuren, dat. want het is inderdaad een belang voor Zandvoort. dat iedere bezoeker die zich behoorlijk gedraagt met open armen ontvangen wordt. Daar naast blijft natuurlijk de plicht be staan om tegen excessen op te treden. Voor een volgend seizoen behoeft er geen vrees te bestaan voor een minder tactisch optreden, want dan hebben de politiemannen allemaal ervaring. Men kan zoo zei de heer Van Al phen verder verschillend oordeelen over de doelmatigheid der bestaande voorschriften betreffende het strand leven. Voorheen stelde de Zandvoort- j sche gemeenteraad dergelijke regelin- j gen vast. maar in de toekomst wordt dat een taak van het Strandschap. Alle I bestaande bepalingen komen dan te vervallen, terwijl het Strandschap zal regelen hoe die in het. vervolg moeten luiden. In het Strandschap hebben, naast de vertegenwoordigers van Zandvoort, de vertegenwoordigers van Haarlem en Amsterdam en van het rijk zeggenschap. Op 1 October wordt het voorstel be treffende de instelling van het Strand schap in den Zandvoortschen gemeen teraad behandeld. Tenslotte merkten wii op, dat er oolc klachten ziin over hooge prijzen die in verschillende inrichtingen voor con sumptie berekend worden. Iemand kwam. om een voorbeeld te noemen, in den vooravond ergens een biertje drinken. Er was geen muziek, of an dere attractie, maar toch zei de serveer ster hem: ,.u hebt pech, als u een kwar tiertje vroeger gekomen was. zou u 20 cents minder betaald hebben". Op die manier krijgen de menschen die wat vertier in Zandvoort zoeken het gevoel, dat zii geplukt worden. Een volgenden keer gaan ze ergens anders heen. De burgemeester was het daarmee eens. Waarom moet men in Zandvoort in een inrichting als er muziek is f 1.25 ■voor een borrel betalen terwijl ik dezer dagen in Assen ontdekte, dat men daar, ook in een goede zaak. voor 1 0.55 te recht kon? De gemeente staat evenwel buiten de prijscontrole. De Prijsbeheer- sching heeft maximum-prijzen vastge steld en haar eigen controleurs moeten op de naleving letten. De politie mag dat niet doen. De gemeente heeft aan de Prijsbeheersching een lokaal ter be schikking gesteld, maar meer kan zij niet doen. Laten de menschen die er gens te veel moeten betalen ieder kan dat zelf nagaan, want overal han gen prijslijsten! naar het bureau van de Prijsbeheersching gaan om te kla gen. Daarmee wordt het algemeen be lang gediend. Zaterdagmiddag is Haarlem op stelten gezet door jonge M.T.S.'ers, die ont groend werden. De groep „konij-nen" passeert de Groote Markt. Telef ooiiabomiement wordt duurder. Met ingang van I October worden de abonnementstarieven voor telefoonaan sluitingen verhoogd. Het maandtarief in netten met niet meer dan 100 aansluitin gen wordt van f 2 op f 2.50 gebracht, in netten voor 101—500 aansluitingen van f 2.50 op f 3.15; in netten van 5012000 aansluitingen van f 3 op 3.75, in netten van 20011000 aansluitingen van f: 3 50 oo f 4.40 en in netten met meer dan 4000 aansluitingen van f 4 op f 5. Lady Baden Powell komt naar Nederland Zondag 29 September zal Lady Baden Powell om 12.10 uur per vliegtuig uit Praag op Schiphol arriveeren. Des mid dags wordt er een demonstratie met rally gehouden op den Dam te Amster dam. Maandag 30 September bezoekt Lady Baden Powell Bussum. Hilversum en Utrecht, waar zij op het Domplein een toespraak zal houden tot de pad vinders. In verschillende andere plaat sen zullen demonstraties en vlaggen- parades worden gehouden. Op 8 October vertrekt Lady Powell naar Engeland. Geen pardon meer voor deserteurs I Luitenant-generaal mr. H. J. Kruis heeft zich door de radio gericht tot de familieleden van de militairen, die bin nenkort naar Indië zullen vertrekken. Hii waarschuwde opnieuw tegen mis leidende propaganda en verklaarde dat een groot deel van de militairen, dat aanvankelijk was weggebleven na het verlof, zich alsnog heeft bedacht. Hij verzocht aan de verwanten der solda ten met nadruk, de jongens, die als ge volg van onverantwoordelijke propa ganda de neiging hebben te deserteeren, daarin niet te steunen. „Als uw mannen en jongens een oogenblik van zwakheid mochten heb ben, dan is het uw plicht om de sterk ste te ziin en hen te overtuigen niet al leen dat het Nederlandsche volle van hen vraagt naar Indië te gaan, maar ook dat zii zichzelf en U aan de meest afschuwelijke gevolgen bloot stellen, die op het plegen van desertie zijn ge steld", aldus mr. Kruis. Voor hen. die thans nog achterblij ven, geldt geen pardon meer; zij zullen de volle consequenties van hun hou ding ondervinden. Generaal Kruis zeide dat er geen en kele reden voor ongerustheid bestond. De soldaten hebben het niet gemakke lijk. maar zii zien iets van de wereld en doen ervaringen op. welke van be lang ziin voor him verdere leven. Wan neer zii vertrokken zijn, dienen familie leden regelmatig te schrijven. geen brieven met jammerklachten en be schrijvingen van allerlei moeilijkheden, maar opwekkende brieven, waaruit de soldaat moed en steun kan putten. Huishoudelijke artikelen goedkooper. Vergeleken met de tot nu toe gevraagde prijzen is een aantal huishoudelijke arti kelen belangrijk in prijs verlaagd. Daartoe behooren o.a. aardappelmesjes, etenstam- pers. afdruiprekken, kloppers, pooken. kolenkitten en schoppen, zeeven. slofblik- ken, raspen, pannesponzen, waschlijn, enz. Weliswaar zijn de prijzen in de meeste gevallen hooger dan die van voor den oorlog, maar tevens veel lager dan die, welke tct op heden werden gevraagd. De vaststelling van deze prijzen is ge baseerd op de uitkomsten van het gemid delde goed geleide bedrijf. Dit heeft ten evolgc-, dat de productie van minderwaar dig goed, dat voor te hooge prijzen werd aangeboden, onmogelijk wordt gemaakt, en verspilling van arbeidskrachten en materiaal wordt voorkomen. Door de uni forme prijzen kan de controle bovendien vee! effectiever werken en is het publiek gemakkelijk in staat overvraging te con- I sialeeren. Tulpenbollen uit Linnaeus' lijd naar Zweden. De Nederlandsche vereeniging voor de veredeling van siergewassen (Neversie) heeft een zeer waardevolle collectie van 500 Hollandsche tulpenbollen uit den tijd van Linnaeus laten overhandigen aan het Linnaeanum te Upsala in Zweden. Dit geschiedde door den heer Fred. Singer uic Wijdenes, den penningmeester der Neversie en door den heer M. Hillenius van de bloembollenfirma Van 't Hof en Blokker te Limmen. De heer Singer had het kostbare geschenk per vliegtuig naar Zweden overgebracht. Het is door be middeling van den Nederlandschen bloem bollenspecialist dr. W. E. de Mol te Am sterdam, dat het overhandigen dezer gave tot stand kwam. 300 jaar nadat de bekende plantkundige Olof Rudbech Sr zaden en bollen uit Holland meenam om ze te planten in zijn botanischen tuin. Aan de collectie zeventiende- en achttiende- eeuwsche tulpen zijn twee der schoonste variëteiten van recenten datum toege voegd. Offensief tegen den zwarten handel in de hoofdstad. Het offensief van de Prijsbeheer sching, den C.C.D. en de Economische Politie tegen den zwarten handel in Amsterdam heeft goede resultaten op geleverd. Op straten, pleinen en mark- ten, in café's, winkels en op de stations werd gecontroleerd, waarbij soms re volverschoten knalden en de gummistok een woordje mee sprak. Ongeveer 750 winkeliers werden bekeurd wegens prijsopdrijving, waarbij de handelaars in gebruikte goederen met 33 procent en de fruithandelaren met 40 procent de kroon spanden. De houder van een rijwielstalling bleek grossier te ziin in zwarte sigaret ten. Niet minder dan 60.000 stuks wer den in beslag genomen. De schepen brengen steeds nieuwe ladingen sigaret ten aan en vooral de „Johan de Witt" bleek een f linken voorraad te hebben „geïmporteerd", 't Meubelbedrijf stond er wel erg ..zwart" op. De verkoops prijzen bleken soms 300 pet. te hoog te ziin. Textielpunten waren eveneens zeer in trek. Behalve 2000 valsche pun ten vielen nog 13.000 echte den contro leurs in handen. Ook werden 15.000 valsche tabaksbonnen in beslag geno men. Kippen houden weer toegestaan Tot dusverre mocht iemand alleen pluimvee houden, wanneer hij in het bezit was van een door het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren afgegeven vergun ning. Thans mogen particulieren zonder vergunning len hoogste tien stuks pluim vee aanhouden. Voor personen, die een landbouwbedrijf exploiteeren mag dit to taal de vijftig stuks niet overschrijden. Voor hen. aan wie in 1946 door of namens het Bedrijfschap voor Pluimvee een kui kentoewijzing is uitgereikt voor 130 kui ken, mag hei aantal zonder vergunning te houden stuks pluimvee maximaal 75 stuks bedragen. Op overeenkomstige toewijzingen voor 200 kuikens mogen thans 125 stuks pluimvee worden gehou den. Millioenenorders op de Najaarsbeurs Mr. J. Milius, directeur van de Neder landsche Jaarbeurs heeft verklaard, dat de Najaarsbeurs blijk gaf van de ver hoogde economische activiteit in ons land en in vele gevallen ook van een verhoo ging van de kwaliteit. De expositiedagen hebben de verwachtingen verre overtrof fen. Mr. Milius schatte de expositie- orders op enkele millioenen guldens. Het grootste gedeelte van de deelnemers was doordrongen van het groote belang van den export. De heer Milius toonde zich zeer voldaan over de Agrarische Beurs. De boeren en tuinders hebben hier de ge legenheid gehad de nieuwste snufjes op hun gebied te zien. Besloten is de Agra rische Beurs op de Najaarsbeurs te hand haven en niet naar de Voorjaarsbeurs over te brengen. Het totaal aantal be zoekers van de Najaarsbeurs wordt op 200.000 geschat. Jonge, maar slimme oplichters. De Rijkspostspaarbank is ternauwer nood aan een grootscheepsche oplich terij ontsnapt. Drie jongelui uit Amster dam, die de zestien lentes nog maar net achter zich wisten, hadden een buiten gewoon voordeolige manier ontdekt, om aan contanten te komen. Het vrouwe lijke „bendelid" vervoegde zich met een gekocht valsch persoonsbewijs aan een kantoor van de spaarbank, opende een rekening en stortte vijf gulden. Listig lijk werden er twee nullen achter de vijf geteekend, de ïnlegdatum werd ver anderd en het drietal stelde zich aan een ander kantoor in het bezit van vijf honderdjes, die in natura wer den omgezet. Het trucje lukte in ver scheidene plaatsen. Zoo wist het edele klaverblad in Schiedam en Rotterdam ƒ3000,los te krijgen. Ook de bijkan toren van de Rijkspostspaarbank te Leiden en Zaandam werden op deze wijze bezocht, maar Utrecht werd dei jeugdige oplichters noodlottig. Een waakzame ambtenaar kreeg het zaakje „door" en na een achtervolging werden de vogels geknipt en aan de Amster- damsche politie overgegeven. De oorzaak van de ontdekking ligt voornamelijk in het feit, dat de verval- schingen geen vakwerk waren, anders zou het gferuimen tijd hebben kunnen duren, voor de truc ontdekt was, ook al omdat de Rijkspostspaarbank met een achterstand van een jaar moet kampen. Nu de ambtenaren eenmaal gewaar-r schuwd zijn, zal de vlieger wel niet zoo vlot voor een tweeden keer opgaan. 1 Meer dan 6000 kinderen bezochten Engeland Vacantie-uitwisseling der W.F.A. wordt uitgebreid De heer R. Eldering, directeur van de World Friendship Association voor Neder land, heeft medegedeeld, dat dezen zomer 6259 Nederlandsche kinderen voor een 14- daagsch verblijf in Engelsche families gast vrij werden opgenomen en omgekeerd 5941 Engelsche kinderen voor denzelfden tijds-" duur in Nederlandsche gezinnen verble ven. Van Denemarken kwamen 250 jonge ren naar Nederland, waarvan er nu nog 50 in Groningen vertoeven. terwijl 203 Nederlandertjes in Denemarken hun va- cantie doorbrachten. Ook nog 400 Engel sche gasten verblijven in ons land. Begin October zal dit uitwisselingsprogramma zijn afgewerkt. Met Kerstmis zullen 1000 a 1500 Engel sche en Nederlandsche leden van de World Friendship Association wederkeerig bij elkaar logeeren. Met Paschen komen 5000 gasten uit en gaan er 3000 naar Groot-Brit- tannië. Uit België en Frankrijk komen 100, uit Denemarken 700, uit Zwitserland een klein groepje vacantiegangers onze Iand- [enoolen vervangen, die naar deze landen reizen. Den komenden zomer zullen niet mir.der dan 20.500 Nederlanders een trip naar En geland maken, waar tegenover 25.000 En gelsche vrienden naar ons land komen. De uitwisseling met andere landen zal dan ook zijn verruimd. Voor de verschil lende landen zijn de aantallen toeristen over en weer: Frankrijk 500, België en Luxemburg 500; Denemarken 3000; Zwit serland '500 en zoo mogelijk Tsjecho- Slowalcije 250, voorts Noorwegen 500 en Zweden 250. AAC wint den PH-beker f,Haarlem" op de derde plaats Bij de athletiekwedstrijden om den P. H. beker, die te Amsterdam werden verwerkt met als inzet het clubkampioenschap van Nederland, was het Amsterdamsche A.A.C. sterk favoriet. Inderdaad slaagde liet erin met zelfs een zeer grooten voorsprong te zegevieren. De H.A.V, „I-Iaarlem" dieeft langen tijd verwoed mei; A.V '23 om de tweede plaats gestreden, die tenslotte aan de Amsterdammers ten deel is gevallen. De Haarlemmers hadden echter wel met pech tc kampen, daar Lamoree wegens een spierblessure noch op polshoog noch op •èrspringen kon uitkomen.wat vele punten scheelde. De 100 M was voor den natio- nalen kampioen Scholten in den fraaien tijd van 10.8 sec. De Haarlemmer Schaap werd vierde in 11.2 sec. Op de 800 M. gaf Gog de Ruyter uitstekend partij en werd slechts met miniem verschil versla gen. Ook Wernik van „Haarlem" viel op door de vierde plaats te bezetten. Van Gog werd derde in de 1500 M. achter Slijkhuis De Ruyter en slaagde er ook in zijn clubgenoot Hessels mee te trekken, waar door deze de vijfde plaats bezette. Do 5000 M. was voor Slijkhuis, wiens opzet om zijn clubgenoot Meyer op de tweede plaats te brengen, echter niet slaagde, omdat de „HaarlenT'-looper Jordens dst spelletje door had en rustig in derde positie bleef hangen om in de laatste ronde Meyer te passeeren. Jordens' tijd was zeer goed, 16 min. 4.4 sec. Polsstokhoogspringen was. nu Lamoree verstek moest laten gaan. vrij gemakkelijk voor Verkes met een sprong van 3.50 M. Bij het discuswerpen bezette de ,.I-Iaarlem"-athleet Kluft de tweede plaats achter de A.A.C 'er Brasser met een worp van 37.08; hij nam bij kogelstoten de derde plaats in met 12.43 M. De Haarlemmer Willems verraste bij het vèr- springen door beslag te leggen op de derde plaats met een sprong van 6.20 M. De totaal-uitslag was: 1. A.A.C. 102 p.; 2. A.V. '23 61 Vs p. 3. „Haarlem" 5lVs p. 4. Vlug en Lenig 30 p. 5. Pro Patria 28 p. 6. D.O.S. 21 p. Zwitsersche hockey-speelsters verliezen van Rood Wit. Sedert Vrijdag logeeren in Haarlem dames van de Zwitsersche hockeyclub ..Grasshop pers" en brengen een tegenbezoek aan Rood Wit, dat eenige maanden geleden in Zwit serland gespeed heeft. Zondag is te Heem stede een partij gespeeld. Het spelpeil der gasten stond niet op een hoog peil. Over alle linies was Rood Wil, beter en won met 71. Hockey-nederlaag voor B.M.H.C. BMHC is de hockey-compctitïe met een ne derlaag begonnen. In Hilversum verloren de Bloemendalers met 3—2 van 't Gooi. De ver dere uitslagen in de eerste klas waren: IIHIJC 8c Fair 3—2; Hiilversiun—TOGO 51; Lei denLaren 12; AmsterdamDelftschc stu denten 3—2; HDM-HOC 4t. In dc promotie klas zijn gespeeld: BMHC 2—Amsterdam 2 2—1; Amsterdam 3—HBS 50: Alkmaar— StrawberriesAlkmaar 0l en in dc tweede klas C: Alliance—VCL 12—0: BMHC 3—Zuid- wljek 1—2; SOS 2—Leiden 2 2—1; TOGO a— Clubhuis Te Werve 3—G. BDHC kreeg in de damescompetitie bezoek van TOGO en won mot 3—0. De uitslagen lui den: eerste klas: Amsterdam—KDM 3—3; Hil versum—SCHC 4—0; HIITJC—Be Fair 7—2; HOC—'t Gooi 0—2; promotieklassen: TOGO 2 BDIIC 2—2; Aeoius—Leiden 3—t; Rood Wit 2Strawberries 13. Agenda voor Haarlem MAANDAG 23 SEPTEMBER Groote Kerk: Kerkconcert. 20 uur. -laeob- straat 6: Maranatha conferentie, is en 20 uur. Restaurant Brinkmaan: Psychometrische séance. 20 uur. Kinderhuissingel: Circus Sal- tnrino 20 uur Rembrandt: Theater Plezier: „Dal is het toppunt". 14.30 en 20 uur. palace: „De twee zusters Klch" <18 j.). Luxor: „Het intieme leven van Hendrik VIII (18 j.). Deze twee 11.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: „kampioen op sokken" (14 J.) 14.00, Ui.30. 19 00 en 21.15 uur. City Theater: „Va riété (18 i 14.15. 16.30, 19,00 en 21.15 uur. DINSDAG 24 SEPTEMBER Concertgebouw: Jazz-show, 20 uur. Jacoh- slraat 6: Circus en Bioscopen: als Maandag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3