Nog eensde Indische gerepatrieerden Haarlem heeft vijfhonderd biljarters De beteekenis van „Neurenberg' Een beter contact gewenscht DE mededeelingen. ons gedaan dooi den géran; van „de Schelp" te Zand- voort, hei hotel dat ingericht voor de huisvesting van Indische gerepatrieer den, waren voor enkelen onzer lezers aanleiding hun meening over deze aange legenheid te doen kennen. Wij kunnen (wegens onzen beperkten omvang) nog geen ingezonden stukken opnemen, maar er toch wel reden aan deze brieven aandacht te wilden. Zii hebben een zeer verschillende strekking. Ten eerste zijn er lezers die het verkeerd achten, dat de Indische gerepatrieerden meer voordeelen genie ten dan indertijd de gerepatrieerden uit Ikii'iehland. Menschen die in Neder land door de oorlogsomstandigheden verzwak* waren en die vermoedelijk met minder doorstaan hebben dan de Indische gasten in de Japansche kam pen. moesten zien aan te sterken zonder extra voedsel. Nu krijgen de Indische gerepatrieercierï-gedurende een half jaar dubbele bonnen. Daarentegen nemen anaere brief schrijvers het op voor de Indische ge repatrieerden. Zij keuren de dingen waarover de gérant van ,,de Schelp" klaagde af. maar betoogen dat veel ge weten moet worden aan misverstand en onvoldoende aanpassing. Een gerepatrieerde schrijft: ..Toen win- na de hel der Japansche kampen 1e- hebben doorstaan, terugkeerden naar Nederland, vonden wij een overheid die van meening was. dat wij er ook bij behoorden, dat wij ook de Nederlandsche zaak gediend en er voor geleden had den. Dat zii ons uit. onze totale ontred dering niet geheel kon opheffen, lag aan de omstandigheden. Ik meen. dat ook het meerendeel der landgenooten er zoo over denk:. Indien er onder ons zijn, die ui; de ellende minder snel zijn opgeveerd dar. wenscheliik was, indien €-r zijn die wat al te vaak hun verlan gen uiten eindelijk eens een eigen plekje voor zich zelf te hebben, dan be hoort men daar begrijpelijk tegenover te staan en te bedenken, dat de men- schelijke geest eenmaal tijd noodig heeft om zich aan te passen". De exploitant van hotel ..Iepenhove" te Eioemendaal schrijft ons. dat hij sinds Janua: i Indische gerepatrieerden heeft die niet de minste moeilijkheden hebben opgeleverd, integendeel! De In dische gasten zijn juist zeer gemakke lijk en fatsoenlijk in den omvang. Zon der er iets zwarts bij te koopen is het mogelijk de menschen zulk eten te ge ven. dat zii daarover tevreden zijn. Interessant is wat ons iemand schreef, die zelf 25 tropenjaren achter den rug heeft en die door zijn werk veel men- schenkennis opdeed. Ook tijdens den oorlog in Indië. ..De moeilijkheden worden gevormd doordat men hier te doen heeft, met twee groepen van Nederlanders, die nog niet geleerd hebben elkaar te verstaan. Het betreft hier namelijk eenerzijds onze tropische Nederlanders: geboren en getogen onder den evenaar en waar van velen ran gemengden bloede zijn en andersziids. ik zou haast zeggen, ons „stamras": de pure Nederlanders. Beide hebben ze hun eigenaardigheden; het etiket toont niet dezelfde gebruiksaan wijzing. Een verkeerd begrip domineert in de bestaande moeilijkheden. Ik neem aan, dat de klacht dal de gerepatrieer den r^et voldoende aan ons voedsel hebben, niet ongegrond is. Zij hebben honger naar riist. Want deze menschen. van wie velen in eigen omgeving drie maal per dag riist aten. zulten eerst een andere constitutie moeten hebben be reikt. wil de Nederlandsche pot, het be ha-gelijk gevoel van voldaanheid schen ken Van deze gerepatrieerden. voorheen een aparte groep in de Indische maat schappij vormend (nader omschreven in het Indo-Europeesche Verbond) hebben velen Nederland nooit te voren gezien. Zij zijn buiten hun toedoen door de oor logsomstandigheden. na eerst van have en goed beroofd te zijn. in onze na-oor- logsehe uitsluitend Westersche maat schappij geplaatst. Zij hebben jaren doorgebracht in de Japansche kampen, gekweld door de Japansche beulen. Ein delijk werd die zeer demoraliseerende periode afgesloten. Toen werden zij per scheepslading in Nederland gelost. Dooi de extremisten waren zij ginds tot ..displaced persons" gemaakt, om hier in het vochtige, voor hen zoo koude en voor velen van hen zoo volkomen vreemde vaderland, zich niet minder .displaced" te gevoelen. Dit alles kan niet anders dan minder gunstig op hun houding, op hun opinie en op hun denk wijze werken. Hieraan tegemoet komen is een taak op zich zelve. In een inrichting als ..de Schelp" zal een zoogenaamde contactman. iemand die beide zijden der medaille kent, die over voldoende ervaring beschikt om de gebruiksaanwijzing van beider etiket te lezen, onmisbaar blijken te zijn. De instelling van een instantie, on dergebracht bij denRepatrieeringsdienst, gevormd door ter zake bekwame en tactvolle krachten, die tot taak heeft leidend en regelend op te treden naar beide zijden, verdient zeker ook nadere overweging Tot zoover deze briefschrijver, die zich tenslotte bereid verklaart in deze te willen medewerken. Ook dames spelen aan de groene tafel Voor hei eerst in tie geschiedenis van den Nederlandsehen Biljartbond is het dezer dagen gebeurd, dal een voorzitter op een vergadering dames en heeren toesprak. Dat geschiedde in restaurant Bolwerk, waar het district Haarlem bijeenkwam en de afgevaar digden van de damesbiijartclub „Primo" welkom werden geheeten. Ongeveer drie maanden geleden is de club opgericht en daar zij de eerste vereemging in der. lande ls, werd de naam Primo" gekozen. Eiken Vrijdajgavond houden de dames in hotel ..De Leeuwerik" haar clubavond en er wordt serieus geoefend. Te verwachten is het, dat de leden goede vorderingen zullen maken. Zij krijgen op het oogenblik les van de in structeurs. de heeren T. Oosterheeft en G. W. Metz en dat is van groot belang voor de toekomst. In een gesprek met den voorzitter van het district Haarlem, den heer T. Oosterheert. merkte deze op. dat er in vele clubs te wei nig aandacht aan de techniek wordt besteed. Men begint te stooten, maar weet niet op welke wijze. Te verwachten is het. dat er in de toekomst ook bij het biljarten oefen- meesters zullen komen, doch zoover ïs het nog niet. In Haarlem zijn gelukkig eenige oudere spelers, die de leden op fouten wijzen, l ONRUST%GRÏËKSCHE GRENS Koleiibonnen voor kantoren en werkplaatsen. Voor het tijdvak van 23 September 1 m. 30 November geven de bonnen van de W.A.-kaarten „Te periode". „8e periode" en „9e periode" elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De bonnen „7e periode", „8e periode" en „9e periode" van de "W.B.-kaarten geven recht op het koo pen van 5 eenheden vaste brandstof fen. De „grootverbruikers huisbrand", dat zijn zij, die van de Brandstoffen- commissie een identiteitskaart voor het stookseizoen 1946/47 hebben ontvan gen. zullen zeer binnenkort door den plaatselijken distributiedienst worden opgeroepen voor hef in ontvangst ne men van de bijzondere toewijzing voor de 7de, 8ste en 8e periode. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 00. 8.00. 13.00, 19 00 20.00. 22.00 Nieuws 19 45 40 jaar volkszang. 19.30 Sport praal te'. 19.45 Landbouwrubriek. 20.08 Volkszang. 2l~.oo Fotografie in tien loop der tijden. 21 30 Met band en plaat. 22.30 Pianomuziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Romantisch avondconcert HILVERSUM II. 415.5 M. 7.00 8.00, 13.00, 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws 30.00 Vaudeville-orkest, 39.30 Viool en plano! 20.15 De Messias. 21.15 G. G. Cabaret. 21.45 Ramblers. 22.15 De wereld van vandaag 22.45 Gedicht en leven. 23.15 Gram.muz. De kwestie-Griekenland, die sinds het einde van de heerschappij der Duit- schers op den Balkan velerlei aspecten kreeg men herinnere zich den bur geroorlog tusschen de linksche en recht- sche poiilieke'groepeeringen en de daar opvolgende anti-communistische poli tiek der regeering is in een nieuw stadium gekomen door de aanklacht van de Oelcraine, bij den Veiligheids raad ingediend, waarin Griekenland er van beschuldigd wordt „den vrede te bedreigen" door het uitlokken van grensincidenten aan de Grieksch-Alba- neesche grens. Op biigaand kaartje is de situatie der grenzen weergegeven, alsmede de plaats aangeduid waar de incidenten zich volgens de Albanee- zen op Grieksch initiatief nog steeds voordoen. In de laatste zitting van den Veiligheidsraad werd een. resolutie van Van Klef fens om zoowel de Grieksche als de nabuur-regeeringen aan te spo ren hun bijdrage te leveren tot het voorkomen van grensincidenten, door het veto van Rusland ontzenuwd. Rus land staat er op dat alleen de Grieksche regeering een terechtwijzing krijgt. Daardoor kan iets bereikt worden, om het spelpeil op te voeren. In dit verband ver dient vermelding, dat de tachtig jarige heer L A. Metz nog trouw de clubavonden van BCH bezoekt en aanwijzingen geeft aan de jongeren. De belangstelling voor de büjartsport is in het afgeloopen jaar bijzonder toegenomen Telde het district het vorige seizoen 290 leden met dertien afdeelingen, thans zijn er 500 biljarters, aangesloten bij 25 clubs. Onge veer driehonderd van hen nemen deel aan ae competities, waarmee reeds een begin is ge maakt. Na de distnctswedstrijden volgen de provinciale wedstrijden en tenslotte de strijd om hel kampioenschap van Nederland, welke in Utrecht gehouden wondt. Verder nemen biljarters deel aan een jubileumwedstrijd van de Biljartclub „Haarlem", die 35 jaar be slaat. In het seizoen organiseert het district Haar lem niet minder dan zes kampioenschappen. Ingesteld is een wedstrijd voor de vijfde klas en hiervoor bestaat veel interesse. De clubs hebben een groot aantal leden, wier gemiddelde beneden de 2 is en tot heden konden zij nooit aan officieele wedstrijden deelnemen. De gelegenheid daartoe wordt thans geboden, daar het gemiddelde tusschen 0.25 en 2 ligt. Leden van de pas opgerichte damesclub nemen aan dit kampioenschap deel en verder een negentig-tal heeren. Eerst worden voorwedstrijden gespeeld en degenen, die een gemiddelde boven de 2.25 hebben be haald. promoveeren naar de vierde klas. De andere kampioenschappen van Haarlem zijn: vierde klas van 2 01 tot 3.00 100 punten: derde klas 3 01 lot 4.50 150 p tweede klas 4.25 tot 0.00 kader. 175 p., eerste klas B 6.01 tot 9 kader 225 p.; eerste klas A 9.01 en hoo- ger. kader 300 p. Ilieiuït blijkt, dat er aan het wedstrijd wezen m het Haarlemsehe district veel aan dacht besteed wordt. Daarom heeft het be stuur speciale maatregelen getroffen. Er :s een commissie benoemd, welke onder lei ding van den wedstrijdleider, den heer G. W. Metz staat en daarin hebben ook 2itting de heeren A. Baart en J. A. Kobus. Deze heeren hebben een zware taak bij het regelen der kampioenschappen, iandscompetitie en offi cieele wedstrijden. De biljartsport in Haarlem wordt op goede wijze geleid en daarom is het te verwachten, dat ze een goede toekomst tegemoet gaat, Voor de eerste maal is aan het Kon Conservatorium te Den Haag de prijs voor uitnemendheid voor zang toegekend en wel aan de jeugdige zangeres mej. C. J. van der Graaf. In de Jury hadden o.a. Jo Vincent en Willem Andriessen zitting. De directie van een schoenfabriek te Giize heeft besloten voortaan aan alle leden van haar personeel een aandeel in de winst toe te kennen. In den tijd, dat het lichaam gedwongen neerligt in een slaapkamer, die alle vier en twintig uren van den langen dag dezelf de is, terwijl van de lucht de wolken als grijze flarden water afhangen, zoekt de geest om zon en leven: tastend beweegt hij zich door het rijk van de litteratuur en dan pas beseft de onrustige mensch, die de gebondenheid van het ziekbed nauwe lijks kan verdragen, welk een schatten er zijn neergevlijd in de beslotenheid van een boek. Hij grijpt naar de zingende sproken der Upanishads of naar een Ha- vank. Maar bij grijpt en vindt: lezende van de etherische liefde of van een roo- kend pistool vanwege een heelemaal-niet- etheriscne liefde: zwijmelend in de extase van Boeddha of in de spanning van een thriller. De zoeker naar den gulden middenweg kent den dikken band. waarin de verhalen van de gebroeders Grimm zijn gebundeld en hij leest van Twee-oogje en haar verr dorven zusters, van den man. die met zijn neus-adem de assen van een windmolen roodgloeiend liet loopen en van zooveel meer. dat ver van de werkelijkheid en ver van de leugen af staat, dat alleen maar de bekoring van onze kinderiaren heeft hebouden. Nu vat hij de schoonheid van het zwevende vertelsel en hij laat zich heerlijk onderdompelen. alleen in zijn ziekenkamer met de vlinder zijner ver beelding. Sprookjes. Zijn we niet allen verlangend naar de vlucht in het ongekunstelde ver haal van de mannen en de mannetjes, de kabouters en de holle boomen geboren en verder gedragen in het volk. waar we zelf zoo midden in staan? Het zijn onze eigen kleine benauwenissen en verrukkingen, die de sprookjeshelden van Grimm en van An dersen en uit Duizend en één Nacht be leven en daarom trekken we ze zoo gaar ne naar ons toe. Juist in een tiid. waarin het lichaam niet verder kan en de wereld is ineengeschrom peld binnen vier muren, juist dan is de ongebreidelde verbeelding van dien meesterverteller. het volk, een goede vriend aan de zijde van ons bed. Het is een vriend, die nimmer teleur zal stellen, omdat het sprookje altijd weer de zon zoekt en de verdrukking keert in blijd schap. Sprookjes, kinderen en zieken, ze hooren bij elkaar. J. F. De komst van de Prinses Irene- brigade herdacht. In tegenwoordigheid van den minister president dr. L. J. M, Beel. den minister van'Oorlog, A. H. J. L. Fievez, den mi nister van Overzeesche Gebiedsdeelen mr. J. A. Jonkman, den Commissaris der Ko ningin in Zuidholland mr. L. A. Kesper, den chef van den generalen staf mr. H. J. Kruis, de generaals Winkelman. Van Voorst tot Voorst, Muller Massis, de le den van den Raad van State en de mili taire attachés van Amerika, België. En geland en Frankrijk is Zaterdag in Den Haag herdacht, dat twee jaar geleden de brigade „Prinses Irene" de Nederlandsche grens overschreed. Generaal-majoor K. E. Oudendijk, kolonel A. C. de Ruvter van Steveninck en kapitein P. J. Mulders heb ben hierbij het woord gevoerd. Ingediend is een wetsontwerp, dat de opheffing der particuliere banken van lee ning beoogt. Tijdens de bezetting was reeds een dergelijk besluit genomen. Overweging belangrijker dan het vonnis „Waarom die lange rechtsprocedure in Neurenberg? De mannen die daar te recht staan hebben toch vele malen den dood verdiend en misschien een heel enkele zal deze straf ontspringen. Het kost massa's tiid en geld". Velen heb ben ongetwijfeld deze en dergelijke vra gen gedacht en soms gesproken. Hier staan een-en-twintig mannen terecht die verantwoordelijk zijn vooi- twaalf millioen moorden, de vernieti ging van 2/3 van Europa's Joden, de afslachting van 1/10 der Joego-Slaven vres op de Noordzee. Een vayi Engelands majestueuze vliegtuigmoeder- i bij de uitvoering van een opdracht in volle zee en 1/3 der Polen, de wederinvoering van slavernij in haar ergsten vorm. Hun namen zouden reeds bijna vergeten kunnen zijn, als zij voor een krijgsraad met zijn snelle recht gestaan hadden. Niets zou gemakkelijker geweest zijn, dan hen als gewone meervoudige moor denaars in kort geding ter dood te ver- oordeelen en het zou misschien velen gerustgesteld hebben. De straf in het Neurenbergsohe proces echter zal veel minder be teekenis hebben dan de overwegin gen, die in het oordeel zijn opge nomen. „Misdaden tegen den Vrede" liggen hoofdzakelijk ten grondslag aan deze rechtszaak: de aanklagers hebben gevraagd, door het vonnis voor alle tiiden te willen vaststel len, dat de internationale wet van. nature kracht heeft, zoowel om den oorlog misdadig te verklaren als om recht te spreken over hen, die- hun staat helpen bij het voeren er van. Om tegen den oorlog een nieuwe gezamelijke kracht te scheppen, worden in Neurenberg de grond slagen voor deze .gelegaliseerde kracht beproefd. Daarom waren tien maanden niet te lang ze waren noodig om de volle waarheid vast te stellen en slechts daarop mocht een vonnis worden gebouwd, dat niet alleen den toets der geschiede nis kan doorstaan, doch ook zelf ge schiedenis moet maken. „Neurenbei-g" wil niet alleen de waar heid verschaffen aan toekomstige histo rici want dezen zijn slechts het mid del tot het doel maar vooral een waarschuwing zijn voor toekomstige staatslieden. I-Iet wil den oorlog niet alleen doen verschijnen als een onom- vat'baar iets op het gebied der mis daad, als een moord zonder moorde naars en een roof zonder roovers, maar hem maken tot een reëele strafbare misdaad van menschen. BINNENLAND Vermogensbesland- deelen der Duitsche be stuursorganen. politie- organen en militaire or ganisaties zullen in 's Rijks kas komen, waartegenover het Rijk de door deze organen (dus niet door personen) aangerichte schade als oorlogsschade vergoedt. De universiteit van Gent zal op 14 October aan prof. ir, W. Scher- merhorn, het eeredocto raat verleenen. Aange zien prof. Schermerhorn in Indië vertoeft, zal de bul worden uitgereikt aan den Nederlanöschen ambassadeur in België. Bij de plechtigheid zul len mevrouw Schermer horn en haar zoon aan wezig zijn. Tot bijzonder hoog leeraar in de taal- en volkenkunde van Suri name en Curagao aan de Leidsche Universiteit :s benoemd de heer C. H. de Goeje te Den Haag. Op Schiphol is een amphibievliegtuig voor de Nederlandsche wal- visch vaartmaatschappij aangekomen. Het is ka nariegeel geschilderd, de eenige kleur, welke in de Poolstreken voldoen de tegenstelling schept. Prof. dr. H. A. Kra mers te Leiden is be noemd tot voorzitter van ce UNO-commissie voor ae atoomenergie. Ingediend is een wetsvoorstel om den ter mijn voor indiening van verzoeken tot rechtsher stel, welke 1 September afliep, voor ombepaal den tijd te verlengen. Te Kinderdijk is de eerste van zes nieuwe tin baggermolens voor ce Buiitonmaatschappij, ce „Kalmoa" te water ge- jaten. De molens zyn van het type „Karima- ta". Eén zal door ver- sohure en Co. in samen werking met Stork- Hijsch te Haarlem wor den gebouwd. De directeur-gene raal en de hoofdinspec teur van het Belgische ministerie van Volksge zondheid zullen deze week ons land bezoeken, om de ervaringen bij de exploitatie van bad- en zweminrichtingen te be- studeeren. Tegen Maria P. te Hilversum is 8 jaar ge vangenisstraf geëischt, omdat zij tijdens de be zetting haar huurders, die een radiotoestel be zaten, bij de Duiis^hers had aangegeven, alleen omdat zij hen kwijt wilde raken. De tol op de Haas- trechtsche brug te Gou da zal op 25 September worden opgeheven. Haarlem en Omgeving De heer D. M. Zuy-, dam te Hoofddorp is te Utrecht geslaagd voor het examen veeartsenij kunde. „Vonnis voltrokken" ls de naam van het too- neelstuk, dat op Woens-. dag 25 September in den Haarlemschen Stads schouwburg zijn pre mière zal beleven Het spel. dat geschreven werd door den Amster- damschen auteur Mau ri ts Dekker, wordt opge voerd door de Arbeiders- tooneelvereeniging „Herman Heijermans". Woensdag 25 Sep tember geeft de heer Sas Bunge een piano recital in den Religieu- zen Kring, Eikenlaan, te Aerdenhout. Aan den heer Bunge is dezen zo mer na de beëindiging van zijn studie aan het Amsterdamsen Conser vatorium de prix d' ex cellence toegekend. Het Hongaarsch Strijkkwartet zal Don derdag 2(5 September in de Gem. Concertzaal te Haarlem een kwartet avond geven. Tot commies-redac teur aan de afdeeling financiën bij de gemeen telijke secretarie te Schiedam is benoemd Mr. J. Knape. te Hoofd dorp De Jongeren Groep van het Rozekruisers Genootschap, afd. beel dende kunsten, houdt een tentoonstelling van kunstwerken, vervaar digd door leden var. 22 September tot 5 Octo ber in het gebouw Ba- kenessergracht 13. te Haarlem Het wïnterprogram- ma voor het Instituut voor Arbeiders-ontwik- keling wordt besproken in.een ledenvergadering op Woensdag 25 Septem ber in Brinkmann, Gr. Markt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4