VSV klopf Feijenoord met 4-1 Om het damkampioenschap van Nederland Sportdemonstraties op RHBS-terrein V.S.V.FEIJENOORD 4—1 De IJmuidenaren zijn goed gestart. Met drie doelpunten verschil klopten zij het roemruchte Feijenoord en om dit te zien had zich een groote schare rond het ter rein verzameld. Bij de Rotterdammers zagen we eenige nieuwe gezichten. De jonge doelman Bijl heeft zich goed ge weerd en kon de doelpunten niet voor komen, doch Steenbergen, de rechtsbinnen was zwak evenals de linksbuiten Snoek. Ook Korput speelde zwak doch hij trof het niet met den in goeden vorm spelen den De Vries. Een aanwinst voor de Rot terdammers is stellig de nog zeer jeugdige Groeneweg, die met Bas Paauwe een uit stekende halflinie vormde. Spil Kroon speelde, evenals De Vries, als derde ach terspeler en deed dit in de eerste helft niet onverdienstelijk. Tegen de verhouding in het veld leidde Feijenoord bij de rust met 10. Bij de hervatting bleek, dat V.S.V. goede voor nemens had. Een sensationeele situatie ontstond bij een fraaien voorzet van Van der Lugt. Van Onselen kopte den bal juist naast en direct daarop moest doelman Bijl handelend optreden bij een aanval van V.S.V. Het duurde toch een kwartier al vorens Van der Lugt, die een prima wed strijd speelde, den gelijkmaker maakte. Feijenoord kreeg het bepaald benauwd. Van Onselen maakte een mooi doelpunt, doch dit werd wegens buitenspel afge keurd. De V.S.V.'ers bleven in den aan val en de Rotterdamsche achterhoede werd uiteengespeeld Van der Lugt bezorgde V.S.V. de leiding. Voor het IJmuidensche doei ontstonden hachelijke situaties, waar bij doelman Akkerman actief optrad. Een doelpunt kwam echter aan de andere ziide, waar Van Onselen na fraai werk van Van der Lugt den stand op 31 bracht. Op alle manieren trachtte Feijenoord een beter resultaat te bereiken, doch het was Van Or.selen die de geheele Rotterdamsche achterhoede oasseerde en geen fout maak te (4—1). VELSEN—Z.V.V. 3—0 Velsen, dat in haar nieuwe clubcostuum een keurigen indruk maakte, heeft de competitie goed ingezet door met 30 van Z.V.V. te winnen. De geelblauwen speelden met Nijssen als stopperspil. Zooais uit den uitslag blijkt, heeft Z.V.V. geen kans gezien, doelman Demmers te passeeren, doch of dit systeem voor de Velsenaren „het" systeem zal zijn, zal de toekomst nog moeten uitwijzen. Zoo wel voor als na de rust beleefde het doel vele benauwde oogenblikken en in tweede helft moest de lat tot tweemaal toe doelman Demmers, die, evenals zijn col lega Schaap in het doel van Z.V.V., een betrouwbaren indruk maakte, bijstaan. Met de rust leidde Velsen door toedoen van Prinsen, den nieuwen rechtsbuiten die o.i. een aanwinst voor Velsen is er Bakkum met 20. Na de rust vestigde het Z.V.V.-aanvals- spel niet zoo'n goeden indruk als daarvoor, waaraan het krachtig doorgevoerde stop- perspil-systeem van Nijssen c.s., alsmede de vermoeidheid, niet vreemd zal geweest zijn. Ook de Velsen-voorhoede was niet bijster gevaarlijk, deels als gevolg van het minder goede spel van Hirsch en v. d. Poll, deels doordat de gebroeders Kok een so iled partijtje back weggaven Tien minuten voor het einde stopte doelman Schaap een tactisch door Bakkum gelost schot keurig, doch de toestormende Ninaber joeg den bal keihard in de touwen (30). Vlak voor het einde kreeg Z.V.V. een strafschop te nemen, welke tegen de lat geschoten werd. PURMERSTEYN—TERR ASVOGELS 10. Vóór de rust speelden de Vogels met den wind in den rug. Het grootste deel van deze eerste helft werd dan ook op de speel- helft der thuisclub gespeeld. Door stug verdedigen slaagde de thuisclub er in stand te houden en den Terrasvogels, bij wie De Ruyter op de spilplaats stond, te beletten in hun spel te komen. Na de rust was Purmersteyn wel het meest in den aanval, doch de bezoekers ondernamen toch ook menigen uitval en meer dan eens dreigde er voor Purmersteyn gevaar. De afwer king liet echter te wenschen over. Na een half uur spelen veranderde Ak kerman na een schot, dat Douma zeker ge houden zou hebben, den bal van richting, waarna het leder onhoudbaar in het doel verdween (10) Kinheim won van N.E.A. met 10 In een pittig gespeelden wedstrijd zijn de geel-zwarten in Ouderkerk a. d. Am- stel hun eerste winstpunten rijk geworden, zij het dan met de laagst mogelijke cijfers. Direct bleek, dat Kinheim het niet gemak kelijk zou hebben, maar toch was het spel van Kinheim beter dan dat van N.E.A. Na een kwartier gaf P, Rem den bal prachtig door aan v d. Wateren, die onhoudbaar doelpuntte (01). Het technisch en taktisch mooie spel der gasten leverde geen doel punten meer op. Na de hervatting deed zich precies hetzelfde beeld voor. Het spel was werkelijk het aanzien waard. De N.E. A.-doelman bleef echter ongenaakbaar en een enkele mooie aanval van N.E.A. liep op niets uit. Bleek kopte nog een mooien bal in het net, maar wegens buitenspel werd dit doelpunt afgekeurd S.C.A.—I.E.V. 4—5. De I.E.V.'ers hebben in Amsterdam be wezen een schotvaardige voorhoede te be zitten, maar ook S C A. was op dreef. De Velsenaren hadden echter meer geluk Direct nam S.C.A. de leiding, maar I.E.V stormde na den aftrap op het andere doel af en had ook succes (11) Nieuwenhuise'n en Schavemaker slaagden er in, den stand op 21 te brengen, waarmede de rust in ging. Na de hervatting wilde het nog niet vlotten en daardoor zag S.C A. kans den voorsprong van I.E.V. te niet te doen. Echter kregen de Velsenaren vlak voor het einde een strafschop toegewezen. P. d. Berghe miste zijn kans niet en daar door kon I.E.V. op beide punten beslag leggen (4—5). V.V.B—ONZE GEZELLEN 3—2 V.V.B. kreeg iets meer dan het toekwam, want O.G. had ondanks onvermoeid wer ken weinig geluk. Door <Jen dwars over het veld staanden wind, was goed voetbal niet mogelijk. In de eerste helft had V.V.B. hiervan het meeste voordeel, maar deson danks wist O.G. veelal het spel op de Velsensche helft te houden, waardoor ge vaar niet uitgesloten was. Eenige aardige aanvallen misten door slecht schieten en stug verdedigen van de gastheeren hun uitwerking. Vijf minuten voor de rust gaf J. Duineveld V.V.B de leiding (10). De hervatting liet een voortdurend aanvallend O.G. zien, waartegenover V.V.B. enkele uitvallen stelde. Uit één hiervan doelpunt te middenvoor Schroder na een half uur- (20). De O.G rechtsbinnen redde de eer (21) en vijf minuten voor het einde maakte J. Duineveld er 31 van. Moedig volhouden van O.G. bracht tenslotte een doelpunt op (3—2). R.C.IL II—STORMVOGELS II 1—3 De Stormvogels-reserves zijn de compe titie goed begonnen door R CH. II met 31 te verslaan. De blauwhemden beschik ten over een goede ploeg, waarin o.a. Van Pel, Zwemmer, Van Opbergen, Ketting en v. d. Kuyl waren opgenomen. In de ach terhoede had Dekker verstek laten gaan. Zijn plaats werd echter op goede wijze door Aland ingenomen. V.S.V. III—VELSEN II 2—5 De V.S.V.'ers. die dit seizoen voor het eerst in den K.N.V.B. uitkomen, zijn met een nederlaag gestart, wat hen echter niet mag ontmoedigen, want als vrij zeker mag worden aangenomen, dat zij in Velsen II een der sterkste tegenstanders tegenover zich had. Met de rust had V.S.V. nog een 21 voorsprong, maar toen Velsen, na de rust met den wind in haar rug speelde, was er voor V.S.V. geen houden meer aan en werd het 25. UITSLAGEN. WaterlooStormvogels III 31; TYBB IIIVelsen III 012; ConcordiaKinheim II 0—1; Kinheim IV—V.S.V. V 2—1; Kin heim IIISchoten III 41; Velsen IV IEV III 3—5. Scheepshewegingero Alcor, 19 van Rio de Janeiro te Santos; Aldabi, Bahia—Rotterdam, pass. 19 Sint Vin cent; Aldo, 19 v. Fowey te Aarhus; Alphard. 20 van Rotterdam te Antwerpen; Att S. Hel sinkiRuncorn, pass. 19 Lizard; Backhuyzen, 17 van Abadan naar Adelaide; Bemïna, 21 van Aarhus te Lysekil; Ceronia, 19 van Abadan te Shanghai; Corilla, 16 van Abadan naar Melbourne; Democraat, Great Yarmouth —Dordrecht, 18 te Norwich; Delftdijk. 19 van Hampton Roads naar New York; Depa, Rot terdamCardiff, pass. 19 Dover; Diana V, GoolePar, pass. 19 Beachy Head; Dordrecht 17 van New York naar Philadelphia; Duive- land, 20 van Zaandam te Blyth; Edam, 18 van New York naar Charleston; Elisabeth, 21 van Londen naar Rotterdam; Erinna, 18 van Abadan te Suez; Erna, 19 van Bona te Gibraltar, Haskerland. 20 van Blyth naar Rotterdam; Keilehaven, 20 van Cardiff naar Gibraltar; Kïeldiep. WarkworthExmouth, pass. 19 Beachy Head; Kota Gede. Rotter damJava, 19 te Suez; Loppersum, Galveston Rotterdam, 19 te Norfolk; Macoma, 23 van Las Piedras te Rotterdam verwacht; Margeca, 20 van Rotterdam te Stockholm; Mr. Lint horst Homan, 20 van Antwerpen te Oporto; Nero, 19 van Cristobal te Guayaquil; Nieuw Holland, BataviaAmsterad-m, passeerde 19 Gibraltar; Noord wijk, 21 15 uur van Casa Blanca te Pernis verw. Nijkerk, 19 van Beihra naar Mozambique; Pieter de Hoogh. van Bombay naar Colombo. 19 van Marma- gao; Rolf, 20 van Aarhus naar Havre; Sal- land, Buenos AiresAmsterdam, 19 te Rio Grande; San Antonia, 21 van Dordrecht naar Antwerpen; Sambre, van Antwerpen naar Parijs, 21 te Vlissingen; Sibajak, 20 van Mel bourne te Sydney, vertrekt 21 naar Brisbane; Spica, 20 van Vartsala te Bergkvara; Stad Vlaardingen. 23 van Norfolk te Amsterdam verwacht. Tabinta, 20 van Amsterdam te Batavia; Tiba, Antwerpen—Zuid Amerika, passeerde 21 Trawlepoint; Ton S. Antwerpen —Rotterdam. 20 ter reede van Vlissingen; Trompenburgh. 20 v. Bordeaux te Le Pallice; Vaderland. 18 van Kopenhagen te Struer; Westplein, 19 van Havana naar Vera Cruz; Winsum, 19 van Montreal naar Rotterdam; Zaanstroom. Antwerpen—Tyr.e en Reykjavik, passeerde 20 Flamboro Head; Zuidland, 20 Rochester te Antwerpen. Sleepbedrijf: De slbt. „Schelde" met twee landingsvaartuigen van Milfordhaven arri veerde 20 te Las Palmas; het Nederlandsche s s. ..Porta" van Hamburg naar Rotterdam wegens ketelschade 21 per slbt. „Bbro" te ruggekeerd haar Cuxhaven. AANVOER VAN DRIJFNETHARING. Alhier zijn binnen van de drijfnetharing- visscherij de KW 73 met 531 kantjes en 200 kisten versche. KW175 met 400 kantjes en 300 kisten versche, KW14 met 355 kantjes en 230 kisten versche. KW138 met 100 kan tjes (vleet beschadigd). Ligthart en Dukel spelen remise Zaterdag en Zondag is het damtoumooi i moeilijkheden, welke hij toch wist op te voortgezet met de 5e en 6e ronde Zwolle en Dordrecht. De uitslagen wor den elders opgenomen. De stand in de B-groep luidt: gesp. gew. gel verl. pnt. Beers Van Dijk Keiler Dukel Verhoeven Wagter Bandstra Drent Kooymans Hoewel de kansen van Dukel aanzienlijk zijn gedaald om zich van een plaats in de finale te verzekeren, valt als lichtpuntje waar te nemen dat Drent, Kooymans en Verhoeven, tegen wie hij nog moet spelen, tot de zwakkeren behooren. Er zijn nog drie ronden te spelen en Ligthart moet nog tegen Vos, Blom en Metz. Voorwaar geen gemakkelijk pro gramma, maar wanneer hij er in slaagt alle drie partijen remise te houden, is een plaats in de finale vrij zeker. De stand der A-groep luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. Ligthart 6 3 3 0 9 Vos 6 3 3 0 9 Huisman 6 3 2 1 8 Metz 6 1 4 1 6 Kinnegin 6 1 4 1 6 Roozenburg 6 0 6 0 6 Blom 6 1 4 1 6 De Graag 6 1 4 1 6 Van Staay 6 0 4 2 4 Van Doorn 6 0 0 6 0 Het tournooi. Zaterdag liep het Dukel tegen Beers niet mee. In een partij met wisselende kansen gelukte het den D.C.IJ.-er in het volgende voordeelige eindspel te komen: Zwart Beers: 4, 9, 12, 16, 18. 32. Wit Dukel; 19. 24, 29, 36, 47, 49. Dukel dacht over zijn zet 40 minuten na, doch hij moest toe laten dat het eindspel op remise uitliep. Zondag speelde Dukel tegen Keiler een fraaie partij. Dukel kreeg met zijn gebrui kelijke 3429 opening moeilijkheden. Uit stekend spel van onzen nationalen kam pioen bezorgde den IJmuidenaar groote OPSPORING VAN HARINGSCHOLEN. De wetenschappelijke methode om ha ringscholen op te sporen en te localisee- ren is een succes gebleken. Een demon stratie aan boord van den Engelschen mijnenveger Seaham heeft dit bevestigd. Het is een variatie op de mogelijkheid, in volle zee ondergedoken onderzeeërs op te sporen. De Seaham opereerde voor deze proeven ongeveer 60 mijl buiten Peter head; het instrument kon de spreiding en de trekrichting der scholen aangeven, ech ter niet de diepte. Als proef werden ter plaatse van. de ontdekking van de haring school eenige dicpteladingen ontstoken en doode en verdoofde visch bewezen het „goede" resultaat van de proef. lossen, door tempo-gebrek van Keiler én een minder goeden zet van den kampioen. Ligthart kon hec deze twee ronden ook niet %-erder brengen dan tot remise. Van Staay ondernam een hevigen aanval op Ligtharfs stelling en drong zelfs met zwart op veld 28 door. De D CIJ.-er speelde bekwaam tegen en het slot was een zwaar bevochte remise. Ook tegen Roozenburg had Ligthart goed spel, doch hier lukte het niet, met als slot remise. Zaterdag en Zondag wordt het tour nooi voortgezet. VELSEN Het gouden jubileum der Velser Papierfabriek Feestavond een succes Het vijftigjarig bestaan van de papier-, fabriek van Van Gelder Zonen N.V. te Velsen vond na de receptie van Dinsdag zijn hoogetepunt in den feestavond, Za terdag gehouden. Kosten noch moeiten waren gespaard om de expeditiehal door een versiering als feestzaal aantrekkelijk te maken, waarbij het „tooneel" wel de meeste zorgen heeft geëischt. En mooi breed front, waarop aangebracht waren de jaartallen 18961946, het embleem „V.G.Z." en de twee wereldbekende watermerken, was afgedekt door een schat van bloemstukken en -manden, aangevuld met palmen en planten, en ook rond de balustrade was bloem- en, plantversiering aangebracht en een feeërieke verlichting completeerde het geheel. Meer dan 2000 stoelen wachtten de bezoekers, die, hoewel het feest officieel te zeven uur aanving, reeds om vijf uur van dichtbij en ver af, binnenstroomden door ae Cor ver slaan, waar een fraaie eerepoort en straatversiering, des avonds geïllumineerd, den toegang tot het feestgebouw aangaven. „Het" feest ving aan met een kort openingswoord van den heer J. Sin it, plaatselijk directeur van het Velser- bedrijf, die bij zijn welkom een groet overbracht van het personeelslid K. van Kalkeren, welke reeds een jaar in In donesië verblijft als militair. Het oudste lid der hoofddirectie, de heer N. F. Allan, begroette de vele feest- genooten, in het bijzonder mevrouw M. C. Smidt van' GelderKaars Sijpesteyn. weduwe van den heer Pieter Smidt van Gelder, welke de stichter der Velser- fabriek is. Na bijzondere dankbaarheid te hebben geuit voor het feit dat „Vel sen" 50 jaar papier maakte, toonde spreker aan. dat 17 September wel een heel bijzondere dag voor dit bedrijf be- teekende. Op dezer, datum werd de heer P. Smidt van Gelder in 1851 geboren, 17 September 1896 maakte Velsen voor het eerst papier. 17 September 1944 kwam van de Duitsche bezetting het bericht van de liquidatie van de fabriek, waarvan gelukkig niets is gekomen, 17 September 1945 maakte Velsen na den oorlog weer papier en thans. 17 Sep tember 1946 het „gouden jubileum". De directie was dankbaar deze gele genheid aan te grijpen tot herdenking, zij bracht dank aan de „oude garde", en aan hen. die dit niet beleefden, werd eerbiedig herinnerd. Spreker zeide ten slotte dit feest te hebben aangeboden ter versteviging van de banden onder het personeel en goeden moed te geven voor de toekomst. Namens de cadeaucommissie betraden de heeren A. Koene en P. Mooy het po dium. welke laatste als oudste arbeider met ruim 50 dienstjaren, namens het geheele bedrijfspersoneel complimen teerde. „Bij een blik in het verleden", aldus spreker, „komt eerst in gedachten Pieter Smidt van Gelder, de man. die de fabriek stichtte. Hii was de motor met het geniale inzicht." Vervolgens wijdde hij woorden van waardeering aan de oude garde en prees de samen werking. Onder waardeerende woorden voor dit door de directie aangeboden feest, bood hij deze uit erkentelijkheid een fraaie bloemenmand aan. Het ge schenk, dat namens het geheele perso- Het kleedingvraagstuk bij visschers en visscherij-arbeiders Zeevisschers en ook de arbeiders aan den wal, lossers zoowel als vischknechts. hebben een beroep, waarin veel van de!nee! aan de directie werd' overhandigd, kleeding wordt gevergd en de moeilijk- 1 zal bestaan uit een bronzen plaauette, voorstellende de heer Pieter Smidt van Gelder toen deze nog in de kracht van. voorstellende den heer Pieter Smidt van Gelder ontving de foto van deze pla quette, zooals die is gemodelleerd door den beeldhouwer Van Wijngaarden. Een langdurig applaus volgde op deze aanbieding. Een schitterend variété-programma werd daarna afgewerkt en aan het eind van dezen mooien feestavond spraken de heeren J. Smit en N. F. Allan harte lijke woorden van dank tot medewer kers en feestcommissie. PERSONALIA. De heer C. J. Verkamman, thans haven wachter te IJmuiden, is met ingang van 1- September 1946 benoemd tot hulpsluis- meester alhier. heden, om oude kleeren door vervangen, hebben menig visscher en ar beider aan den wal reikhalzend doen uit zien naar een aantal extra textielpunten. Het bestuur van de plaatselijke afdee- ling van den Centralen Bond heeft her haalde malen bij verschillende instanties op het verstrekken van extra textielpun ten. vooral aan de zeevisschers aangedron gen, maar het succes van de bemoeiingen van dit bestuur was niet vëel meer dan nihil. De mogelijkheid is echter niet uitgeslo ten, dat alsnog wat wordt bereikt, want vandaag is een hoofdambtenaar van het departement van Sociale Zaken in IJmui den geweest om persoonlijk een onderzoek in te stellen. Hij zal door den voorzitter van den Centralen Bond. den heer D. Ver baan. bij zijn onderzoek worden rondge leid. Leerlingen der school vieren het 25-jarig bestaan Zaterdag heerschte een vrooUike be drijvigheid op het sportterrein der R. H, B. S. De leerlingen herdachten op fees telijke wijze het 25-jarig bestaan der R. H. B. S. 's Morgens om 9 uur werd begonnen met hoogspringen, verspringen, 100 M. hardloopen voor de jongens en 80 M- voor de meisjes en bal werpen. Voor elke klas waren 4 prijzen beschikbaar; 2 voor de jongens en 2 voor de meisjes. Het weer werkte in alle opzichten mede en de stemming was dan ook prima. Een geluidswagen zorgde voor vroolijke en afwisselende muziek. Na een middagpauze werd om 3 uur het programma voortgezet met een toe spraak van den voorzitter der V.H.B.S.- V.. die in het kort de gebeurtenissen van de afgeloopen 25 jaar de revue liet passeeren. Hierna begon men met de turndemonstraties. Alleseerst werd door alle leerlingen een vrije oefening gege ven. Hierna demonstreerden de jongens van de 5e klas op de hoog-bnig. De volksdansen vonden bii de tóe schouwers veel bijval en de afwerking was dan ook keurig in orde. De 1500 M. hardloopen werd na een spannenden strijd gewonnen door K. de Rue. Tot slot gaven de meisjes een demon stratie in het vendelzwaaien. Het was een kleurig en fleurig gezicht. Alles ging gelijkmatig en op het rythme van de begeleidende muziek. Een langdurig applaus bewees, dat dit nummer wel bijzonder in den smaak der toeschou-, wers was gevallen. Een woord van '.of aan len heer R. N. Donker den gym nastiekleraar der R.H.B.S.. onder wiens leiding deze middag stond, en die dit vendelzwaaien met de meisjes had in gestudeerd. is zeker od zijn plaats. Na een dankwoord van den voorzi -lei der V.H.B.S.V. werd de middag besloten met de prijsuitreiking.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6