FLITSEN Een sprookje herleeft Gevorderde auto's en v motorfietsen De A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M. V., de vakgroepen personenvervoer en goederenvervoer langs den weg en de algemeene verladers en eigen vervoer ders organisatie (E.V.O.) hebben aan den minister van Verkeer een request gericht, waarin zij de aandacht vestigen op de sinds de bevrijding door allerlei overheidsinstanties gevorderde motor voertuigen. Ten behoeve van een snelle en doel treffende functioneering van het over heidsapparaat. dat over geen andere vervoersmiddelen kon beschikken, zijn toen motorvoertuigen gevorderd. Dat gmg destijds van de zijde van de oor spronkelijke bezitters der auto's en mo torfietsen vaak met groot enthousiasme. Velen hebben zelfs hun eigendom ge heel vrijwillig ter beschikking van de overheid gesteld. Belanghebbenden vra gen zich thans evenwel af hoe lang de overheid hun auto's of motorfietsen nog zal noodig hebben. De vereenigingen zeggen in het request, dat de vordering destijds is geschied om het hoofd te bie den aan een noodtoestand. Die nood toestand bestaat thans niet meer en hoe wel de organisaties het sterk toejuichen, dat de overheid meer en meer de voor deden van een gemotoriseerd apparaat gaat inzien, dringen zij er onder de hui dige omstandigheden toch op aan, dat de oorspronkelijke eigenaren weer in het bezit gesteld worden van hun mo torvoertuigen. Dit kan te gemakkelijker geschieden, omdat vele automobielen en motorfietsen in huur gevorderd zijn, dan wel in eigendom door het rijk zijn overgenomen, zonder dat tot nu toe een verrekening van de waarde is geschied. Zoo de motorvoertuigen bij teruggave in handen zouden komen van eigenaars, die geen recht hebben op een rij vergun ning. geven de vereenigingen en instel lingen op verkeers- en vervoersgebied den minister in overweging toch over te gaan tot het ongedaan maken van de vordering, evenwel onder de verplich ting voor den eigenaar zijn motorvoer tuig te verhuren. De eigendomsrechten late men echter onverkort. Dienstplicht en kostwinners- vergoeding Volgens onze tegenwoordige begrip pen zijn dienstplicht en kostwinners vergoeding onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Indien het verblijf in wer kelijken dienst van een dienstplichtige, hetzij voor het vervullen van de eerste oefening, hetzij wegens oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstan digheden, tengevolge heeft dat voldoen de middelen tot levensonderhoud aan de naaste verwanten komen te ontbre ken, dan wordt naar vastgestelde regelen aan die verwanten, op hun verzoek, een vergoeding uit 's rijks kas toegekend. Een dergelijke vergoeding kan ook in andere gevallen worden toe gekend. b.v. wanneer de vader van een dienstplichtige genoodzaakt is een knecht in dienst te nemen als vervan ger voor zijn zoon. Aals naaste verwan ten worden beschouwd de echtgenoote, de bloed- en aanverwanten in rechte linie, andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad, de pleegouders, en degenen, in wier onderhoud de dienstplichtige, ingevolge een rechter lijk vonnis moet voorzien. De aanvrage voor kostwinnersvergoe ding moet worden gericht tot den bur gemeester van de gemeente van inwo ning. De burgemeester stelt een gron dig onderzoek in en stelt het bedrag der vergoeding vast. Er is een maximum gezinsinkomen van f 50.per week vastgesteld. Een gezin, waarvan het to taal inkomen f 50.of meer per week bedraagt, komt dus niet in aanmerking voor toekenning van kostwinnersver goeding. Slechts in zeer bijzondere ge vallen kan hiervan worden afgeweken, b.v. bij grooie gezinnen. Dit houdt, ech ter niet in dai elk gezin mei een kleiner totaal inkomen van f 50.per week, in aanmerking komt voor kostwinnersver goeding. Op 1 September is een nieuwe rege- Zelfbeheersching vereischt Wanneer een kennis, als je trotsch je zoon en opvolger rond rijdt, blijft staan en vraagt wat dc naam van dat schattige kleine meisje is. ling van kracht geworden, die de hierna te noemen gevallen onderscheidt. Indien de echtgenoote zelfstandig of inWoont bij niet-verwanten, zal de kostwinners vergoeding in het algemeen 80 pet. be dragen van de inkomsten, die aan het gezin worden onttrokken door het ver blijf in werkelijken dienst. Het maxi mum bedrag is f 50.per week. Heeft de echtgenoote geen kinderen en woont zii in bij verwanten, dan geniet zij 60 pet. van de inkomsten, die door het ver blijf in werkelijken dienst van den echtgenoot aan het gezin worden ont trokken, zulks met een maximum van f 25.per week. Zijn er wel kinderen en woont de echtgenoote in bij verwanten, dan wordt zij geacht zelfstandig te wonen. De maximum-vergoeding kan dan f 50. bedragen. Had de dienstplichtige een eigen bedrijf, zijn er geen kinderen en woont de echtgenoote in bij verwanten, dan wordt de vergoeding wederom be rekend op basis van 60 pet. van de in komsten uit het bedrijf, zulks met een maximum van f 25.per week. Dit bedrag kan eventueel worden vermeer derd met de kosten van vervanging van den dienstplichtige. Het wordt echter ook verminderd met. de doorgaande in komsten. Zijn er in een dergelijk geval wel kinderen, dan geldt wederom de regeling als woonde de echtgenoote zelfstandig. Tenslotte kan zich het geval voor doen, dat de echtgenoote van een dienst plichtige zelf loongevenden arbeid ver richt. Er wordt dan de helft van haar eigen inkomsten in mindering gebracht van de vergoeding. Bovendien wordt de dienstplichtige niet als kostwinner, doch slechts als mede-kostwinner beschouwd met het gevolg dat er geen rekening wordt gehouden met diens werkelijk in komen. doch slechts met het bedrag, dat hij aan het gezin afstond. Staakt de echtgenoote geheel vrijwillig den loon gevenden arbeid, dan heeft dit geen verhooging van de vergoeding tot ge volg. Evenmin wordt de vergoeding ver hoogd als een bij verwanten inwonende echtgenoote zelfstandig gaat wonen. Overbruggingsuitkeering en steun wor den aangemerkt als loon. De kostwinnersvergoeding wordt, ver hoogd met f 0.75 per week voor die ge vallen waarin ingevolge het Zieken- fondsbesluit de indirecte verzekering van de leden van het gezin, waartoe de dienstplichtige behoort, als gevolg van zijn verblijf in werkelijken dienst, een einde neemt. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Gebojen: M. AnepoolDe Vries, z., Tuin dersstraat 63, IJmuiden-O, D. M. van Dijk Wijker, d.. De Ruijterstraat 122, IJmui- den-O. E. WijkerZwaan, d., J. v. Heems kerkstraat 11, IJmuiden. W. Gottschal Menger, d., Driehuizerkerkweg 130, Drie huis. J. MossinkhoffStet, z.. Tusschen- beeksweg 52, IJmuiden-O. A. Snijders—De Vries, z., Pelsstraat 9, Velsen-N. F. Freriks Jongejing. z., Zijweg Nieuwe Schulpweg 312, Velsen-N. A. M. VergouwKroone, d., Eendrachtstraat 13, Velsen-N. V. J. C. Rij perHiep, d., Velserduinweg 161, IJmui- den-O. C. SchullerBeneker, d.. v. Was- senaerstraat 30, IJmuiden-O- J. M. Ver veldeMulder, z., J. P. Coenstraat 99, IJmuiden. G. D. M. KlepperSpoelstra, z.. De Weerdstraat 5, IJmuiden-O. E. Otte Das, z.. Terrasweg 2, Santpoort. D. Schol Van der Toorn, z., Pres. Krugerstraat 51, IJmuiden. G. C. BosBeversen, d., Spieghellaan 1, Driehuis. A. C. Willems Schouten, d., Driehuizerkerkweg 44. Drie huis. E. de WaardVan Geest, d.. Burg. Rambonnetlaan 5, IJmuiden. A. Stefels Langeraar, z„ Min. Lelylaan 4, Velsen. K. den HeijerMangel, d., Planciusstraat 77, IJmuiden-O. F. C. J. van der Heide Zweeris, d., Ooster Parallelstraat 9, Vel sen-N. T. van BakelVan Ginneken, d.. Van Wassenaerstraat 56, IJmuiden-O. J. BoelhouwersMoerland, z.. De Lethstraat 19. Velsen-N. Overleden: W. S. Martens, 64 j., echtg. van J. Kool, Schoolstraat 21, IJmuiden. J. Buijs, 66 j., echtg. van H. v, d. Wel, Huij- gensstraat 17, IJmuiden. C. Hartog, 70 j., ongeh., Bloemendaalschestraatweg 174, te Santpoort. F. Heeremans, 87 j., wed. van M. E. Hendriks, Rijksweg 130. Santpoort. Ondertrouwd: G. A. Zandvliet, Zuid Schalkwijkerweg 7, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en M. E. Hooggreef,, Drie huizerkerkweg 92, Driehuis. Toekomstig adres: Zuid Schalkwijkerweg 7, Haar'liede en Spaarnwoude; H. Post, Julianakade 11, IJmuiden en C. van Randen, Weiver 20, Krommenie. Toek. adres: Julianakade 11, IJmuiden. D. R. Stuitje, Rembrandtlaan 66B, Schiedam en B. Post, Julianakade 11, IJmuiden. Toekomstig adres: Oranjelaan 6, Vlaardingen. W. de Jong. Belt 47, Wie- ringen en C. M. Born, Terrasweg 39, Sant poort. Toekomstig adres: Terrasweg 39, te- Santpoort. C. Zwemmer, Zeeweg 317 en J. J. C. Broek, id. F. Jonker. Molenstraat D67, Uithuizermeeden en Fr. Paap, Pres. Steijnstraat 48rd., IJmuiden. Toekomstig adres: id. E. Aartsen, Stephensonstraat 72, IJmuid?n en J. Henrion Verpoorten, id. Toekomstig adres: id K. Postema. Wil- lemsbeekweg 6, IJmuiden-O. en W. A. Roorda. id. Toekomstig adres: Kruisstraat 2. Velsen-N. A. P. van den Lugt, Kompas straat 52. IJmuiden en H. Langbroek, J. v. Heemskerkstraat 22, IJmuiden. Toekomstig adres: Kon. Wilhelminakade 31rd-, IJmui den. F. A. Vader, Terburgstraat 37, Sant poort en M. B. Vader, id. Toekomstig adres idem. Getrouwd: H. TomassenR. Derksen, Vught. A. Th. MaarschalkJ, W. Vink, Hagelingerweg 36, Santpoort. H. A. Wielart -T. Dirks. N. J. Fortuin—D. Bakker. Spil bergenstraat 2, IJmuiden. B. H A. M. Jer- phanionM. Schriever, Kruidberweg 4, Santpoort. E. J. WijkerR. Perisutti, Tus- schenbeeksweg 35, IJmuiden-O. R. J. M. v. KeijzerswaardM Klinkenberg, Gen. Gul laan 30. W. 't HartJ. Zwanenburg, Burg. Rambonnetlaan 50, IJmuiden. J. Rotmans A. de Bruijn, Burg. Rambonnetlaan 40, IJmuiden. J. de LangeM. A. Hoogland, Bloemendaalschestraatweg 146, Santpoort. F. J. KoksK. van Slooten, Eksterlaan 21, JJmuiden-Oost. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 34) Zoo vormden de oude Grottkau en zijn geestelijk ondervoede volontair tenslotte de eenige lichtpunten in Vera's eentonig bestaan alö burchtvrouwe. Ze had zich het leven temid&w van landjonkers heel "wat amusanter voorgesteld. Een klok sloeg vijf uur. Theetijd! Met een zucht legde Vera den kraag van sabelbont alweer een geschenk van haar weldoener om haar smalle schou ders. Vera streelde in gedachten het fijne bontwerk. Het was heerlijk zulke mooie dingen haar eigendom te kunnen noemen, maar het besef, dat ze deze met een doo- delijke verveling moest betalen, vergalde het genot. Gelukkig was er vandaag tenminste eenige afwisseling te verwachten, Behalve Grottkau, zou ook Harry Ölsan op be zoek komen en die wist er de stemming gewoonlijk nog in te houden. Bovendien was er met dezen jongeman nog wel te flirten, al was dat onder de oogen van den heer des huizes slechts een matig genoegen. Buiten weerklonk het getrappel van paardenhoeven op de ouderwetsche keien van het voorplein. Dat was de wagen van Grottkau. Vera spoedde zich de trap af en botste bijna tegen den ouden bediende op, die juist de deur van de groote kamer, waar gewoonlijk de thee werd gebruikt ach ter zich sloot. Vera wist, dat zij de sympathie van den ouden man niet bezat en derhalve placht ze hem zeer uit de hoogte te behandelen.' Meneer Grottkau en meneer OLsan zijn zooeven aangekomen, deelde Kraus haar mede, op den toon van den correcten butler. Dat heb ik al gehoord. Breng de thee maar binnen! was het korte ant woord. Is al gebeurd, freule. Geprikkeld, omdat ze niets vond om aan te merken, keerde Vera den ouden man den rug toe en ging het ruime ver trek binnen, dat door een groote verschei denheid aan antieke meubels zeer behaag lijk was ingericht. Jonkheer Remus Falke zal in zijn breede fauteuil. Zij bleek gezicht stond ernstig en bleef volkomen onbewogen, toen Vera zich over hem heenboog, om hem met de gebruikelijke kus te begroeten. Bij de groote schouw 6tonden Grott kau en Harry, van wie ook eerstge noemde verre van opgewekt keek. Nee maar, wat is hier aan de hand? (riep Vera imet gemaakte vroolijkheid. Grootpapa behoort nu eenmaal niet tot de luidruchtigsten, maar u, meneer Grott kau, bent toch anders de opgewektheid in persoon. En die arme Harry staat er ook al bij met een gezicht als een oor wurm. Je moet je maar noodig op wat ver heugen, gaf Grottkau zijn ergernis lucht, dan wordt je meteen een streep door de rekening gehaald. Ik had er 6tellig op gehoopt mijn jongen met Kerstmis hier te hebben, maar dat gaat natuurlijk weer niet door. Ons heele mooie plan is in 't water gevallen, doordat Jens noch Grundtvig verlof kunnen krijgen. Vera trok haar gezicht in een teleur gestelde plooi, maar haar deelneming was niet bepaald gemeend. Reeds meer malen was dit Kerstplan ter sprake ge bracht en ze had zich nachtenlang het hoofd gebroken over de vraag, hoe ze een ontmoeting met Jens en Grundtvig zou kunnen vermijden. Hoewel er aan dit, voor hen stellig onverwachte weerzien geen onmiddellijk gevaar was verbonden, bleef ze hen toch het liefst zoo lang mo gelijk uit den weg. Wanneer zij eenmaal vasten voet op den Falksburcht zou heb ben gekregen en voor haar „grootvader" onmisbaar was geworden, zouden even- tueele moeilijkheden, welke hieruit toch altijd konden voortvloeien, zeker veel ge makkelijker te overwinnen zijn. Wat jammer, dat we Jens niet in ons midden zullen hebben, zei ze huichelach tig. U had er u toch zoo op verheugd, meneer Grottkau. Dat had ik, ja, maar er is helaas niets aan te doen. Voor Paschen is er nu na tuurlijk niet aan te denken, dat we Jens en zijn vriend te zien zullen krijgen. En ik had nog wel zoo gehoopt, dati we samen gezellig Kerstmis zouden vie ren. Maar ik heb een goed idee. meneer Grottkau. Vertel op, jongedame. Als Jens niet hier kan komen, waar om gaat u hem dan niet opzoeken in Ko penhagen? Een schitterend idee, riep Grottkau met zijn zware basstem. U bent een bovenste beste, juffrouw Falke. Wat zeg je ervan, Remus, zal ik maar eens naar den jongen overwippen? Maar natuurlijk, beste kerel, ant woordde Falke hartelijk, daarbij wanhopig trachtend zijn eigen teleurstelling te ver bergen. Het vooruitzicht de beide feest dagen alleen in gezelschap van zijn klein dochter te moeten doorbrengen, had wei nig aanlokkelijks. Smartelijker dan ooit zou het besef zich aan hem opdringen, dat dit meisje een vreemde voor hem was en ook altijd een vreemde voor hem zou blijven. Harry laat ik hier, werkte Grottkau het plan verder uit. Die kan op den Falksburcht Kerstmis vieren. Met twee jonge menschen in je omgeving zul je niet over eenzaamheid te klagen hebben, wel Remus? O nee, dat stellig niet. fWordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7