IJmuider Courant Vooruitzichten „Grieksche moeilijkheden geen binnenlandsche aangelegenheid" Voorlichting te Haarlem Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Abo„nemente„: p. 31 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercbooiu per kwartaal f 4.— 6ie Jaargang No. 1844! Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 543? Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Premier Tsaldaris Joego-Slavië en Albanië leveren wapens E kansen óp gunstige ontwikkeling van zaken in Indonesië doen zich in den laatsten tijd beter aanzien. Blijkbaar be staat bij het ontwikkelde deel der bevol king, dat een actieve belangstelling voor politiek heeft en met name ook bij Sjahrir wel degelijk het inzicht, dat in overeen stemming en samenwerking met Neder land de eenige goede weg ligt. Het is be grijpelijk dat dit inzicht overwint. Werd Indonesië aan zijn lot overgelaten, dan zou het er slecht aan toe zijn en gevaar Ibopen voor een willekeurige buitenland- sche inmenging in zijn zaken, waarmee het nimmer zou zijn gebaat. Zijn ontwikkeling biedt verreweg de beste vooruitzichten in samenwerking met Nedecland. Niet alleen kent Nederland het land en de bevolking én heeft het in den loop der tijden groot werk in Indonesië verricht, dat geenszins alleen tot zijn eigen voordeel gestrekt heeft, maar bovendien dragen zooveel Nederlanders, die er hun levenstaak ge vonden hebben, het land een warm hart toe er willen zij er gaarne hun beste krachten aan blijven geven. In de emotie, die de Indische crisis gewekt heeft, zijn zoo vaak krasse dingen gezegd, die dat maar negeerden. Het is gemakkelijk, als men een standpunt verdedigen wil, tegenstellingen in zwart en wit voor te stellen, maar het geeft een verkeerd beeld van de werkelijkheid, die altijd anders is. Het is duidelijk dat de dagen van het ko loniale bewind voorbij zijn. Het is even duidelijk dat dit bewind, bij een weder- zijdsch inzicht in de nieuwe verhoudingen dat kennelijk groeiende is. vervangen kan worden door een samenwerking, die wel degelijk vertrouwen kan putten uit veel dat. :n hel verleden tot stand is gebracht. De uitzending van de Commissie-Gene raal, voorzien van belangrijke bevoegd heden en samengesteld'op een wijze, die in elk geval een eenzijdig standpunt uit sluit, heeft er eveneens toe bijgedragen verbetering in de situatie te brengen. Er is nu een college in het land aanwezig, dat krachtens zijn instructie bevoegdheid heeft om voor Nederland te spreken en zekere beslissingen te nemen. Een vlot verloop der komende onderhandelingen moet daar mee ten zeerste worden bevorderd. Op denkende en naar een goede ontwikkeling van zaken strevende inlanders kan het alleer. bemoedigende uitwerking hebben dat zij niet langer.behoeven te wachten op besluiten en oordeelvellingen, die uit het verre Nederland, op vele duizenden kilo meters afstand disputeerend over hun wenschen eii hun lot, tot hen moeten komen. In deze omstandigheden zijn rust en be zinning zekerde beste voorwaarden, waar onder Nederland de gebeurtenissen tege moet kan zien. De Engelsche troepen zul len binnenkort Indonesië verlaten en Ne-, derlandsche nemen in toenemende mate de taak van handhaving der orde over, die hun weidra volkomen ten deel zal vallen. Er is al zooveel gezegd en geschreven over de taak van deze troepen, dat het geen zin heeft' daarover nog eens te gaan uit weiden. Maar ik geloof dat onze jongens, die naar het verre Oosten reizen, vooral op ons begrip en ons vertrouwen moeten kunnen rekenen. Zij trekken niet naar In donesië in een vijandige stemming of met hét voornemen, er nu eens op te zullen gaan slaan. Dat is de Nederlandsche volks aard niet en dat' is ook niet de in dit land bestaande stemming ten aanzien van de inlandsche bevolking. Er is veel meer in zicht omtrent hetgeen zich in het Oosten afspeelt, dan sommigen wel schijnen te denken. Dat inzicht drukt zich niet in felle woorden en eenzijdige voorstellingen van zaken uit. Minister Jonkman heeft Dinsdag nog eens verklaard, dat ook de regeering op het standpunt staat, dat geen vrijheiasverlahgen met wapengeweld wil onderdrukken. Waarom de leger-voorlichtingsdienst het noodig heeft gevonden, te gaan uitweiden over de aantrekkelijkheden van de reis en de schoonheid van het land, v/aarin onze troepen hun dienst moeten verrichten alsof het als een soort plezierreis voor gesteld kan worden heb ik niet begre pen. Het is allerminst een plezierreis en in den ernst van de taak. die op rustige en beleidvolle wijze volbracht moet worden, ligt haar beste aanbeveling. Het is een grooter steun, te weten dat men een op dracht gaat vervullen die tot heiizame ge volgen voor twee landen kan leiden, dan gesust te worden met woorden over mooie reizen en landschappen. Men kan tegen over Nederlanders de dingen beter bij hun naam noemen, dan met propaganda-mid- deltjes werken. Het vertrek van de Boissevain uit Am sterdam heeft zich tenslotte Dinsdag rustig voltrokken na een allesbehalve rustieen dag, die zich kenmerkte door een reeks wilde stakingen in Amsterdam en de Zaan streek. Behalve verstoring der orde en on gemak voor tallooze menschen is daarmee niets bereikt. Noch het Nederlandsche. noch het Indonesische belang zijn ermee op eenige wijze gediend. Ik geloof niet dat deze demonstraties weerklank in ons land hebben gevonden. In het buitenland zullen zij zeker geen goeden indruk hebben ge maakt. Hopelijk zullen herhalingen uit blijven. R. P. Egypte zal bü den Veiligheidsraad een klachl indienen over de aanwezigheid van Britsche Iroepen in Egypte indien de huidige Anglo-Egyptische onderhandelingen voor het terugtrekken zor.der succes blijven, werd volgens Uri. Press door den Egyptisehen ge delegeerde Mahoud Bev Fawzi op de zitting van den raad verklaard. Constantin Tsaldaris. de Grieksche premier, heeft op een plein in Saloniki een groote menigte toegesproken. Hij zeide dat Griekenland het slachtoffer was van een intensïeven zenuwenoor log en dat de aanvallen van gewapende benden werden georganiseerd door hen, die toegang tot de Aegeïsche Zee wen schen ie verkrijgen. „Als het een binnenlandsche aan gelegenheid van Griekenland zou zijn", aldus spreker, „zou deze reeds lang zijn geregeld. In den Veilig heidsraad heeft, men opnieuw kun nen voorkomen, dat de sluier van liet mysterie zou worden opgelicht door middel van een internationaal onderzoek. Het wapen van het veto heeft zijn werk gedaan", aldus Tsaldaris. Een hoog officier van der. Griekschen generalen staf heeft te Athene ver klaard. dat drie bataillons van het twee de legercorps in operaties tegen „een gewapende, in de bergen ten Westen van Deskati (West-Macedonië) geïso leerde, bende gewikkeld zijn". Wapens van buiten. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Grieksche re geering Groot-Brittannië bewijzen heeft overgelegd, dat de linksche strijd- "Amerikaansche nota aan Rusland overHongarije De Amerikaansche regeering heeft in een nota aan de Russische regeering ver klaard, dat Amerika te allen tijde bereid is om met Rusland en Engeland bespre kingen te voeren inzake hulpverleening aan Hongarije voor de oplossing van zijn dringende economische problemen', on danks het feit dat de Russische regeering niet slechts heeft geweigerd de op de Krim-conferentie vrijwillig op zich geno men verbintenissen na te komen, doch bovendien in gebreke is gebleven de rede nen voor een dergelijke weigering kenbaar ie maken. De nota. gedateerd 21 September, werd den plaatsvervangend, minister van bui tenlandsche zaken. V. G. Dekanozov. te Moskou ter hand gesteld door den Ameri- kaanschen zaakgelastigde A. I. Dürbrow. De nota werd tijdens een persconferentie bekend gemaakt door den waarnemend minister van buitenlandsche 'zaken, Clay ton. Er ging een verklaring bij, waarin de maatregelen uiteen werden gezet die 1 Amerika reeds heeft genomen voor het economisch herstel van Hongarije, nadat de herhaalde voorstellen aan Rusland voor een gemeenschappelijke actie waren verworpen. In antwoord op een vraag, zeide Clayton dat Amerika geen speciale hulp aan Hon garije op het oog heeft buiten hetgeen reeds is gedaan, doch dat de economische toestanden in Hongarije zeer slecht zijn en Amerika bereid is om gezamenlijk met de Russen en Britten de situatie aldaar te bestudeeren en doeltreffende maatrege len te nerneri voor hulpverleening. Financieele hervorming in Duitschlaiid Van officieele Amerikaansche zijde wordt medegedeeld, dat een plan is uit gewerkt voor de financieele hervorming van Duitschlana. Volgens dit plan zal het grootste deel van de Duitsche na tionale schuld in rijksmarken worden teniet gedaan. De thans in circulatie zijnde rijksmarken zouden door nieuw geld-worden vervangen, waarover de economische deskundigen van de groote vier te Berliin besprekingen voeren. Houtrustbetoogiiig gaat niet door Door het uittreden van eenige deel nemende organisaties, verband houdende met de gebeurtenissen van de laatste da gen. heeft het landelijk bestuur van de vereeniging Nederlar.d-Indonesië gemeend de 'oe:oog:r.gen, die ;e Den Haag en Rot terdam waren 'oei'egd. te moeten uit stellen. aangezien zij haar pogen, om tot een vreedzaam overleg met Indonesië te komen, niet wenscht verward te zien met binnenlandsche politieke verwikke lingen. Behalve de Partij van den Arbeid had ook de E.V.C. zich ui.t het. comité van voorbereiding teruggetrokken. krachten in Noord-Griekenland door Joego-Slavië en Albanië van wapenen, uitrusting en munitie worden voorzien. De woordvoerder voegde hieraan.toe: „Er is geen reden aan de juistheid van de overgelegde bewijzen te twijfelen". Nieuwe Passagierslijsten Op onze kantoren te Haarlem en IJmui den liggen de passagierslijsten van de „Kota Baroe" en van de „Volendam" ter inzage. Deze twee repatrieeringsschepen komen respectievelijk op 2 en op 3 Oc tober in Rotterdam aan. Joodsche illegalen over „den volgenden oorlog" Met Rusland tegen Engeland I11 een clandestiene radio-uitzending der Joodsche illegalen van de Palestijn- sche „Stern-groep" werd gezegd: „De volgende oorlog zal de Joden vcrecnigd tegen de Engelschen zien. Wij sympa- thiseeren niet met Rusland, doch wij zuilen ons bij elke mogendheid voegen welke Engeland zal bestrijden". In Arabische en Joodsche kringen zeet. ftien dat beide groepen uiteindelijk hebben besloten, de Palestijnsche conferentie in Londen niet bij te wonen. Naar verluidt werd door den waarne mend vooi-zitter van het Palestijnsch Arabisch hooger comité Jamal el Hus- seini en den Moefti van Jeruzalem op* een bespreking te Alexandrië besloten om de conferentie te boycotten. De Joodsche arbeiders federatie Mapai stemde gisteren met overweldigende meerderheid tegen hét bijwonen V3n de conferentie. Aan den vooravond van het Joodsche nieuwjaar heerschte in Jeruzalem een gespannen en pessimistische atmosfeer en het wordt mogelijk geacht dat on middellijk na de viering de ondergrond- sche actie zal worden herval. In de oude stad van Jeruzalem worden poli- tieversterkingen geconcentreerd, In Tel- Aviv ondernamen de autoriteiten giste ren een actie welke zonder precedent is. Gedurende twee uur werd het ver keer stil gelegd en werden alle bussen, personen- en vrachtauto's op wapenen doorzocht. Verscheidene arrestaties wer den verricht, meldt Un. Press. Onderscheiding voor de Koningin Morgen zal de gezant te Lor.der. van het onafhankelijk koninkrijk Nepal in den Himalaya op Schiphol arriveeren. De ge zant. generaal Sjinghasjoemsjere Jong Bahadoer Rana. zal Zaterdag door de Ko ningin ontvangen worden. Hij zal aan H.M. de versierselen van de hoogste orde van het koninkrijk Nepal overhandigen. De géneraal zal Zaterdag vóór de ontvangst: door de Koningin do Storm- 1 school te Bloemendaal bezichtigen. I Hel woord is aan Mare Monnier: De sterkste is niet hij. die de meeste kracht heeft, maar hij die volhardt. Chineesche communisten in hef nauw Volgens berichten in de Chineesche pers dreigen krachtige nationalistische strijdkrachten de communistische basis Kalgan in te sluiten. De nationalisten hebben den buitensten verdedigingsgor del reeds doorbroken. Naar verluidt maken de communisten zich in Hweilai, 80 K.M. ten Z.O. van Kalganj en in Hwai-An, 40 K.M. ten Z.W. van Kalgan. voor de verdediging gereed. Te Peiping voeren de commandanten van de nationalisten besprekingen iu verband met de dreigende slachting bij Kalgan. Gebouwen in het kustgebied gesloopt Aannemers voor het Bijzonder Gerechtshof Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft zich de 55-jarige aan nemer A. H. ui: Castricum te verant woorden gehad. Hem was ten laste ge legd. dat hij in Castricum het badhotel, de strandgarage en 45 huizen zou heb ben gesloopt alsmede een groot aantal huizen in Den Helder. Egmond aan Zee en Egmond-Binnen, Bergen. Akersloot en Diemen. Een rechercheur, die een leidende functie had bij de B. S. cn het proces verbaal tegen verdachte maakte, had een brief aan den procureur-fiscaal ge zonden. onderteekend door een aantal oud-illegale werkers te Castricum, waarin verzocht werd. verdachte op cle mente wijze te berechten, cmdat hij niet tot de gewone collaborateurs ge rekend mocht worden. In dezen brief werd er oo gewezen, dat er in Costri- cura talrijke belangrijke aannemers collaborateurs vrij rondloopen en vaak zelfs niet eens vervólga ziin. terwijl verdachte, die al dien tijd in detentie heeft gezeten. :r. ieder geval uitgespro ken anti-Dui'sch is en een goed Neder lander al heeft hii dan ook. door onver klaarbare omstandigheden sloopwerk verricht voor de Duitschers. De advocaat-fiscaal eischte 4 iaar ge vangenisstraf waarvan 3 jaar rijkswerk inrichting met ontzetting uit de kies rechten. Voorts stonden terecht de gebroeders H. uit Alkmaar en Heiloo. Hun was ten laste gelegd het aanleggen van Prikkel draadversperringen in Noordholland, het bouwen van geschutsstellingen. bun kers. straatversperringen. mitrailleur- nesten. munitiebergplaatsen en perso- neelbunkers. Uit de kasboeken der ver dachten bleek, dat er ruim f 4.000.000. voor werkzaamheden voor de Duitschers ontvangen werd. waarvan .ruim Uvee millioen winst. De verdachten hadden hun administratie gedeeltelijk verbrand. De advocaat-fiscaal eischte tegen bei de broers een gevangenisstraf van 6 iaar waarvan 5 jaar rijkswerkinrichting en ontzetting uit de politieke rechten benevens het recht, in de toekomst werkzaam te ziin in het bouwbedrijf. Prins Bernhard is de gast geweest van de Zweedsche Koninklijke familie op een jachtpartij. Van links naar rechts: Prins Guslav Adolf, de oudste zoon rati den Kroonprins van Zweden. Prins Bernhard en Koning Gustaaf van Zweden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1