Vicieuse cirkel omspant het Roergebied Verscheidene bezwaren tegen intrekking van de zinken pas-munten Rijnschippers veranderen van dieet Een United-Press verslaggever schrijft wit Essen: NABIJ Lip-pstaclt vereeni-gden zich, op 1 April 1945 de troepen van het Amerikaansche eerste en negende le ger. aldus tot stand brengende de „grootste dubbele omsingeling uit de geschiedenis", zooals generaal Eisen hower het uitdrukte. Bii de ineenstor ting van de Ruhr-defensie. zeventien Öagen later, werden 21 divisies gelui- quideerd, 325.000 gevangenen gemaakt en was de Duitsche macht in het Wes ten gebroken. Het Ruhrgebied is dien slag nooit te bo ven gekomen, noch heeft 't zich kunnen herstellen van de bombardementen die er aan vooraf gingen. De gevolgen van dit alles reiken ver buiten de Britsche zone en de Duitsche grenzen. De Ruhr is gevangen in een vicieuzen cirkel van kolen en voedsel. Als er meer kolen waren, zou de bevolking beter gevoed kunnen worden, en als er meer voedsel was zou de arbeidsprestatie in de mij nen hooger en de steenkolenproductie grooter zijn. Docde schoorsteenen. Van Lippstadt komende slingert de Huhr zich door bebosohte heuvels en door vruchtbare dalen naar den Rijn. Op het eerste gezicht lijkt het alsof hier altijd vrede heeft geheerscht. De velden zijn onderhouden de bossehen dicht en de hooibergen gevuld. Boven de heuvels rijst een bosch van schoor steenen en constructies der mijnschach ten. Maar al spoedig komen de ver- Woeste bruggen en de platgeslagen ste den, waar eens de steenkool en het staal voor een heel continent werd ge produceerd. Men begint te zien dat. de vele schoorsteenen niet rooken en dat de wielen in de mijnschachten vaak stil staan. Dan kijkt men naar de menschen od straat in de steden waar het puin boog opgestapeled ligt binnen de ske letten der vroegere huizen, langs de we gen, waar de bewoners karretjes met brandhout voorttrekken, met. hun rug zak op zoek zijn naar voedsel. 30 jaar puinruimen De Britsche autoriteiten staan voor de taak deze menschen tot arbeidslust aan te sporen. Maar er is weinig of niets in de winkels te koop en ihet voed selrantsoen is poover. De mijnwerker en de staalarbeider zien geen toekomst voor zich en.hun gezin. Vaak blijft hij liever thuis om het kapotte dak te re- pareeren. als nii tenminste een huis en een dak heeft. Of hü helpt een boer in den omtrek een paar dagen in de week in ruil voor een kooltje, een paar aard appels of wat wortelen. Het resultaat van dit alles is een verlammend tekort aan arbeidskrachten. In Essen (waar overigens het puinruimen alleen al der tig jaren zou moeten duren) is naar schatting 60 procent der mannelijke Geen voedsel, geen werkers geen prbductie, geen voedsel him vernielend werk verrichten. De geallieerden hebben maximum-produc tiecijfers \-oor de Duitsche staalindus trie vastgesteld, maar op het oogenblik is die productie zoo laag dat alleen nog gewerkt kan worden voor de mijnin dustrie. voor de spoorwegen en voor den landbouw. Verbruiksgoederen wor den totaal niet vervaardigd en export bestaat er niet. Ook hier weer. naast de algemeene factoren van arbeiders- sohaarschte en woningnood, gebrek aan steenkolen. Zoo dat ook de staalin dustrie, waarvan vroeger een groot deel van het Ruhrgebied moest bestaan, den vicieuzen cirkel van kolen en voedsel binnentreedt. Met fabrieken als de mas sale Krupp-werke in Essen dreigen de steden van dit industriegebied ten on der te gaan. De staalfabrieken rotten weg en met hen de steden: geen betere getuigen van de débacle van het Duit sche militairisme. De Haarlemsche Centrale gaat weer draaien Toen kort na de bevrijding de electrici- teitsvoorziening weer begon, werd de Haarlemsche Centrale nog niet in bedrijf gesteld. Haarlem moest, naar men in Den Haag had uitgemaakt.'den stroom betrek ken van h'et Provinciaal Net. Van gemeen tewege heeft men verschillende pogingen in het Werk gesteld om te bereiken, dat onze eigen Centrale weer zou gaan werken. Wij vernemen thans, dat de Haarlem sche Centrale de volgende week weer zal gaan draaien. Voorloopig evenwel nog slechts om de heift van den stroom op te wekken die voor het bedrijf noodig is. De andere helft moet dus nog betrokken wor den van het P.E.N. Dr. Max Euwe won 20 partijen Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de Heemsteedsche Schaakclub heeft dr. Max Euwe Dinsdagavond in hotel Boekenrode een simultaan-seance gespeeld tegen dertig leden der club. Hiervoor bestond van de zijde van het publiek veel belangstel ling. Om kwart vöor acht werd begonnen en tot na een uur werd gespeeld. Het resultaat was, dat dr. Euwe twintig partijen won; hij verloor er twee tegen S. Bonkenburg en Luif en acht partijen eindigden remise. In de laatste groep waren de tegenstanders: Xan- t,en, Thürkow, Halbertsma, Van den Berge, Ketel, Bos Jager en Simons. Na de geldzuivering in September 1945. toen de bankbiljetten, zilverbons en ook de in Amerika gedrukte muntbiljetten welke tijdens de bevrijding in het Zuiden waren gebruikt werden ingenomen en ongeldig verklaard, was de algemeene verwachting, dat ook het zinken geld aan de circulatie zou worden onttrokken. Het is echter niet gebeurd, omdat de praeti- sche bezwaren tegen een dergelijken maatregel te groot waren. Toen bekend werd. dat de bankbiljetten uit de circulatie zouden worden geno men, hebben velen deze biljetten omgezet in zinkgeld. Om deze hamsteraars te tref fen, is inderdaad in overweging genomen ook dit geld te laten inleveren, terwijl de vergoeding hiervoor dan niet meer zou bedragen dan de maxima, welke men in gevolge artikel 5 van de Muntwet van 1901 verplicht is in pasmunt aan te nemen. De bedoeling was, om in de dan ontsta ne behoefte aan pasmunt te voorzien door de uitgifte van de in Amerika aangemun- te zilveren dubbeltjes en kwartjes en de zinken dubbeltjes en kwartjes opnieuw in omloop te brengen, doch dan tegen de waarden van respectievelijk 1 en 2VZ cent. Op 26 Juli 1945 w-erd een Muntcommissie bevolking tusschen de 18 en 42 jaar in ingesteld, die over dit project op korten den oorlog gedood of gewond. Men stelt nu eenige hoop in de economische een wording der Britsche en Amerikaansche zones, waardoor het. huidige basis-rant soen misschien verhoogd kan worden tot 1550 calorieën per dag. Dan zullen de mijnwerkers wellicht minder voed- selzorgen hebben en meer arbeidslust en zal de productie der mijnen wat kunnen stijgen. Hoe nauw de arbeids prestatie luistert naar de voedselrant- soeneering is wel gebleken, toen in Maart het vetrantsoen werd verlaagd. Het verzuim steeg prompt met drie per cent. en de weekproductie daalde met ongeveer 20 percent. Toch is er veel goeds tot stand gebracht in het verstre ken jaar. Bij Duitschland's ineenstor ting waren de stedén van het Roerge bied ruïnes vol puin. De mijnen hadden zoo geleden dat de bovengrondsche in stallaties van vrijwel iedere mijn zwaar beschadigd waren, terwijl 19 percent der mijnen ook mi nog onbruikbaar zijn. Het onderhoud was tijdens den oorlog reeds zeer slecht geweest en de nazis hadden tnog slechts 55 percent van de voor oor logsche machinerieën in ge bruik. Men beschikt over totaal geen reserves, zelfs niet van de eenvoudig ste werktuigen. De staalindustrie van het Ruhrgebied, het. wapenarsenaal van drie Duitsche oorlogen, ligt te roesten in de regen- stroomen die de zwaar beschadigde ge bouwen binnen dringen. De bombarde menten konden deze enorme industrie niet definitief vernielen, maar zij leg den haar bloot voor de elementen die termijn verslag moest uitbrengen. Op haar advies werd echter besloten om van de intrekking van het zinken geld af te zien. Dit advies was op de volgende gron den gebaseerd: De intrekking van het zink en de uitgif te van zilver zou dan op onoverkome lijke bezwaren stuiten. Naar schatting zou ca. 1.900.000 kg. zink moeten worden in genomen en 450.000 kg. zilver worden uit gegeven. Het was niet mogelijk om voor verpakking en de benoodigde transport middelen te zorgen. Bovendien kon worden verwacht, dat de uitgifte van zilvergeld de onmiddellijke verdwijning hiervan ten gevolge zou hebben. Het zou gedeeltelijk Architect Nijman overleden Te Heemstede is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer N. J. Nijman, architect. De overledene heeft zich in Heemstede verdienstelijk gemaakt met den bouw van vele perceelen, zooals het Broe derhuis aan den Heerenweg, R.K. scholen, middenstands- en arbeiderswoningen voor de woningbouwvereenigingen Op Eigen Wieken en Het Oude Posthuis en van eenige huizen aan de Lijs-terbeslaan. Onder zijn leiding werd de R.K. pastorie van de St. Bavoparochie gerestaureerd, die van een VI te lijden heeft gehad. De heer Nijman was bestuurslid van de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze. Vrijdag worden in de R.K. kerk aan den Heerenweg de uitvaartdiensten gehouden, waarna de begrafenis geschiedt. worden opgepot, gedeeltelijk worden op- gesmolten en gebruikt worden voor in- dustrieele doeleinden. Het geldverkeer zou hierdoor hopeloos ontwricht worden. Ook waren de bedragen waar het om ging, naar verhouding maar klein en zou het resultaat van dit onderdeel -der geld- saneering dus ook gering zijn. Het zink in omloop bedroeg op 1 September 1945 on geveer f40.000.000, waarvan f32.000.000 kwartjes en dubbeltjes. Dat dit weinig is, blijkt wel uit het feit, dat naar schatting aan zilvergeld was opgepot de waarde van f 200.000.000 en dat de in omloop gebrach te bank- en muntbiljetten -en zilverbons een waarde vertegenwoordigen van f 600.000.000. Op grond van deze overwegingen werd besloten om het zinken geld voorloopig in omloop te laten. Speciale klas voor onderwijs aan moeilijke kinderen Het onderwijzen van moeilijke kinderen op de gewone scholen heeft bezwaren. Het overige onderwijs wordt er licht door ge remd en bovendien maken de betreffende kinderen niet steeds de gewensehte vorde ringen. Het beste is deze moeilijke kin deren in een afzonderlijke klas te onder wijzen. In enkele steden is daartoe al overgegaan. Naar wij vernemen is thans door hei gemeentebestuur van Haarlem besloten voor het onderwijs aan moeilijke kinderen een klas te openen in het schoolgebouw aan de Bakkerstraat, die onder leiding zal staan van mej. Dekker, die zich in het bijzonder voor dit onder wijs interesseert. Midden op "den vluchtheuvel prijkt Se onaantastbare kastanje. Hoe lang of hoe kort is het geleden, dat zijn pruik zilver was van kaarsjes en hoe kort duurt het nog maar, dat er niets meer is dan een doodsch armengebaar naar den hemel, met twee kraaien als koor. en den wind als orkest? Nog schuilen tusschen het verwelkende groen de stekelige vruchten van een voor bijen en mislukten zomer. Dat hij mislukt is, zeg ik maar, want het pension was een tientje per dag met gratis regen, ook per dag. Maar dat hij voorbij is, blijkt uit de barstende kastanjebolsters, waaruit het warme roodbruin de wereld ingluurt. Midden op den vluchtheuvel prijkt de boom en aan zijn voet scharrelt een kleine jongen met een boodschappentasch en ga ten in de kousen. Het is vroeg in den morgen, maar de nachtwind heeft -de kastanje door zijn haren gestreken en de grond ligt bezaaid met knokkerende noten. Straks komen de anderen en dan heeft hij lekker al een heele tasch vol, of misschien nog wel meer. De jongensoogen zoeken rond den vlucht heuvel en met een hurkend schuifeltje schiet hij op elke kastanje af, die zijn roode lijf of zijn witten buik vertoont. Als de omstreken zijn afgezocht» blijkt de tasch nog maar half vol te zijn en twee oogen speuren even door de ochtendstilte van hun jachtvelden, waar echter geen glimmende politieknoopen voorkomen. Dan wipt hij over het betonnen randje van den verkeersheuvel en zoekt tusschen de begonia's en de geraniums naar de tweede helft van zijn taschinhoud. Deze verboden) vruchten smaken kennelijk dubbel zoo lekker als de legale kastanjes en twee graaihanden reppen zich om de buit bin nen te krijgen. Nog geen agent.. Vlug De onberekenbaarheid van den herfst uit zich in een windvlaag, die een extra aan loopje neemt voor den eenzamen boom. RtsssMet een schreeuw komt de jeugdige kastanees overeind, grijpt zijn. tasch en holt weg, bestemming vooralsnog onbekend. De kastanjes rollen glimmend tusschen de bloemen. Honderd meter van den vluchtheuvel' stopt de schuldige en kijkt angstig achter om naar den agent met zijn onvermijde- lijken gummistok..., „Gommenikkie, wat een héngst kreeg ik daar op me kop De boom pronkt even onaantastbaar als tevoren, maar het lijkt wel, alsof er eeni lachje door zijn takken ritselt. Als even! later een echte agent het hoekje omdraait besluit het joch, -dat het toch niks meen wordt. Hij sjort de tasch over-den schou der en onverschillig fluitend, maar met een beschaamden ondertoon, tijgt hij door den vroegen ochtend. J. F. Nog geen verlichte etalages De desbetreffende instanties hebben na drukkelijke instructies ontvangen, scherpe controle uit te oefenen op de naleving var* het verbod, etalages electrisch te verlichten. De bepalingen blijven volledig van kracht, ondanks de verbeteringen »n de gas- en elec- triciteitstoewijzingen. RA1MU OVERLEDEN. Jules Raimu, die in ons land vooral bekend is als filmspeler, maar die ia Frankrijk ook als looneel-artist zeer be kend was, is aan een hartverlamming ge storven. Hij heette eigenlijk Jules Ma— raire en was in 1883 geboren te Toulon. Want het oude beviel niet Bij verblijf in Duitscbland ontvangen de Nederlandsche Rijnschippers per 14 dagen een pakket levensmiddelen, bevattende alle in Nederland in distributie gebrachte artikelen en volgens de ir. Nederland vast gestelde hoeveelheden. Verder zijn aan deze pakketten, overeenkomstig de richt lijnen voor verdeeling in Nederland, de z.g. ..vrije" artikelen toegevoegd. De v strekking van deze pakketten geschiedt tegen inlevering van de betreffende bon nen van de levensmiddelenkaart. In de practijk zijn tegen deze regeling verschillende bezwaren gerezen' omdat men verplicht was de z.g. „vrije" artikelen zooals deze in het pakket voorkomen, te. koopen en men dus niet vrij was in keuze, soort en hoeveelheid van deze artikelen. Een ander bezwaar bleek te zijn het ver strekken van groenten in blik. Daarom is nu een nieuwe regeling ingevoerd. In de pakketten zullen nu alleen ver pakt worden die artikelen, welkd ook in N Tips en Tops in De bril van Sultan Sar V 64. De Sirdar rekende op uiterst doelmatige wijze met zijn tegenstan ders af. Nadat hij den mast van het schip der roovers had geveld, greep hij de wapperende touwen die erbij neer hingen en slingerde die om de tegen standers die het nog hadden gewaagd, in de boot achter te blijven. De roovers raakten zoo in het touw verstrikt, dat zij zich niet meer konden verdedigen. Zelfs Tips en Tops werden per ongeluk gekneveld. Tenslotte was het werk ge daan. De Sirdar had hetuouw in vele stukken gehakt, leder stuk was groot genoeg om er één roover onschadelijk mee te maken. „Na gedaan werk is het goed rusten", riep de Sirdor tenslotte. Als U ons nu losmaakt kunnen wij méérusten", zei Tips nijdig. Ohézei de Sirdar aangedaan, „mijn goede vrienden, twreed gebonden". En hij be- vrijdde de beren. Nederland regelmatig gedistribueerd wor den, met uitzondering van brood. Het brood kan tegen inlevering van Neder landsche bonnen worden betrokken van' daarvoor aangewezen bakkers langs den Rijn. De z.g. „vrije" artikelen kunnen overeenkomstig de ook voor Nederland geldende richtlijnen in de opgerichte of nog op te richten winkels in Duitscbland worden aangeschaft. Uit Nederland aange voerde versche groenten en fruit kunnen in Duisburg en Mainz gekocht worden. Tenslotte zullen alle extra verstrekkingen in Nederland (b.v. Zuidvruchten) in het zelfde distrïbutietijdvak ook in Duitschland ter beschikking worden gesteld. De inhoud van het pakket bestaat thans uit de volgende levensmiddelenrantsoenen (per periode van veertien dagen): aardap pelen 12000 gram; vleesch 900 gram; koffie 100 gram; margarine 500 gram; jam 250 gram; thee 25 gram; vet 200 gram; suiker 500 gram; bloem 100 gTam; kaas 200 gram; zeep 224 gram; melk 4 liter; tabak 2 pakjes. Er is door de Rijnschippers wel eens geklaagd, dat zij pas met ingang van 1 September het van 400 op 500 gr. gebrachte rantsoen suiker hebben ontvangen, doch daar staat tegenover, dat, toen in Neder land geruimen tijd in het geheel geen suiker werd verstrekt, de Rijnschippers toch iedere 14 dagen 400 gr. suiker in hun. pakket kregen. Ook een klacht betreffende de tabaks artikelen is niet gerechtvaardigd. Oor spronkelijk werden in Nederland uit sluitend pakjes van 40 gr. verkocht. Toen langzamerhand pakjes van 50 gr. hiervoor in de plaats kwamen en er voor de pakketten nog uitsluitend pak jes van 40 gr. beschikbaar waren, wer den er 3 inplaats van 2 pakjes in ieder pakket gedaan, zoodat ook toen de Rijnschipper iets meer kreeg dan het overeenkomstige rantéoen in Neder land.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2