4^ cent! Noordduitsche impressies en wonderlijkste 37% Sigaretten-rookers, bi j een productie van 28% vanaf Hierbij plaatsen wij de eerste van een tweetal beschouwingen over toestanden in het Noorden van Duitschland. van de hand van een onzer medewerkers die dit gebied onlangs bezocht. OLD ENZ AAL is nog erg slaperig, de Hollandsehe controle bii den rood- avonturen van vriend en vijand "wit-blauwen slagboom maakt het zich zelf en ons in den morgen niet moeilijk. ÈK:f.r nu. achter dien slagboom, begint Duitschland. daar staan ze al, de En- gelschen. Wonderlijke Tommies, met dikke ronde koppen en breede jukbeen deren. die iederen Rus eer aan zouden doen. O juist, hier liggen Polen, aan de grens, maar ook verder het land in. overal in de al'gelegen gehuchten en eenzame streken: de Engelschman gaf de voorkeur aan de steden, aan wat of liever veel meer afleiding. En dan verliezen we dadelijk een uur: want. hier is het zomertijd. Maar op de veldeti is het angstig leeg, ook sm. waar men nog met den oogst bezig is. Er werken vrouwen, kinderen, oude menschen. slechts zelden een man in-de kracht van ziin leven of een jonge man, in severtde uniformen, met bruine en doorgroefde gezichten. De straatweg is en bliift stil: nu en dan een patrouille militaire politie op motoren, een eenzame jeep, Duitsche kleine en wat grootere wagens, waar het uiterste uitgehaald wordt en die er daardoor afgejakkerd uitzien, soms één, die op houtgas rijdt en die wegens een langen tocht een aanhangwagen vol hoog opgestapelde zakken met hou' meesleept. Wankele oogstwagens, voor historische vrachtauto's, volgepropt met menschep, op wier gezicht de maanden lange verhuizing te lezen staat, heel zel den eens een hypermoderne internatio nale bus uit Kopenhagen, die naar Hol land snelt, of uit Zweden naar Parijs, en dergelijke wereldwonderen. De WestÖhaalsche boerderijen met de rustige regelmaat van hun rechthoekig „Fachwerk", de dorpen en de stadjes ziin nauwelijks beroerd, slechts een heel enkelen keer ziet men sporen van zwa- ren strijd. Het knalrood van vele da ken. heelemaal nieuw gedekt of gere pareerd. spreekt weliswaar van veel schade, maar ook van veel opbouw. In de stadjes Nordhorn, Lingen, Hasel- diinne. Cloppenburg en hoe ze alle heete'n mogen klopt het leven. Hier en daar regelt al een stralende agent in veldgroene uniform met een reusachtige zilveren cocarde op zijn helm het ver keer. ja, op vele plaatsen schijnt het Tioodig te zijn geworden, de geani- meerdheid der burgers aan banden te leggen door een bordje met de spreuk: „Nicht in Reihen zu drei und vieren Gcht man in der Stadt spazieren". Hier en daar een rustpoos, een ge er: ck. Polen in uniform en in burger vragen een stuk mee te mogen rijden. .Duitsche vluchtelingen uit he; Oosten kunnen het bijna niet gelooven. dat men ze een paar kilometer meeneemt. De vreeselijkste en wonderlijkste j lotgevallen, bij vriend on vijand. Men schen. die nooit meer „thuis" zullen komen, 'ontwortelden, die het makkelijk opvatten en voor wie de zon overal even heider schijnt, anderen, voor wie het vreemde land hei genadelooze einde beteekent. Bijna allemaal vertellen ze. schudden ze hun hart uit, aan ons vreemdelingen, die uit een andere we reld komen, waarin weer slechts vrede schijnt te beerschen. Behalve van Poolsche soldaten, die - zich. rusteloos en vei-beten strijdend. - vap Normandië tot hier doorgevochten hebben, wemelt het van Poolsche bur gers. vooral van door de Duitschers I versleepte arbeiders, onder wie echter van alles te vinden is, van den profes sor aan de academie voor kunstnijver heid af toi aan den halven wilde ..Go- Taal'' en de juffrouw van de garderobe in den Grooten Schouwburg van War- - schau. Hier en daar wappert boven de bosschen de witroodè vlag: Polenkamp. Och, ze schrijven naar huis. allen, allen, de onder-officier uit Grau- denz en de pianiste uit Krakau. de marechaussee uit Wilna en de ma chinist uit Lemberg: ze schrijven in het luchtledig, sinds maanden: geen antwoord. De mannen hebben eerst tegen de Russen gevochten, toen te gen de Duitschers, en nu zitten ze hier in dit vreemde eenzame land, niet gevangen en niet vrij, velen al jaren. Maar ze gaan niet terug, hoe zeer hun hart ook trekt, ze hopen op Engeland, op Amerika: overzee het nieuwe onbekende. Daar staan ook de Oost-Duitschers langs den weg. Saksers, Sileziërs. Eger- landers. en vertellen in hun breedspra kig dialect over hun leed. Vijftien kilo mocht ieder meenemen en vaak genoeg kreeg hij ook die niet over de grens. En d:t Duitsene Westen hier is voor hen een vreemd land. een bitter vreemd land. Alles en alles. Ze vertellen, dat ze h:er slechter behandeld worden dan wie ook. Iedere Pool krijgt bii de boeren voor cigareiten wat te eten. en dan de Engelschen, de Schotten en dc Cana- deezenWij hebben geen cigaretten en geen geld". De Westphaalsehe boer daarentegen klaagt, en moppert: ..Vier op een overstroomen ze ons uit het Oos ten, lui en vuil hangen ze op de boer derijen oni; zijn ontevreden met. alles en nergens goed voor dan voor diefstal en zwarten handel". Een Engelschman vat het drama sa men: „Ze1 haten elkaar als water en vuur". Bij Delmenhorst begint het landschap een zachte glooiing te vertoonen. Edele boomgroepen, verre boschranden ver levendigen de ernstige schoonheid van dit wijde iand. Bremen, de Amerikaansehe haven, de Ainerikaansche enclave. Geen twijfel: het wemelt van Ameri kaansehe uniformen en vehikels, vlag gen en specialiteiten. Reeds schreeuwen de spandoeken den geliefden slagzin: ..Death is so permanent, drive care fully", reeds worden de zware vrachtauto's door «negers 'bestuurd, reeds snellen overvolle jeeps in wilde jacht met luide signalen ergens heen. eigens vandaan. Alles gebeurt ook terwille van het tempo, alles gaat opzienbarender, luid ruchtiger. bonter dan in de Britscbe zone. Het. stadion is (voor de Amerika nen natuurlijk) schitterend gerestau reerd. roode tennisvelden priiken te midden van goed onderhouden grasvel den. Hier is het leven goed Overigens ligt Bremen in puin. Niet zooals Hamburg, dat gedeeltelijk „aus- radiert" is. gedeeltelijk echter absoluut niet. zoodaï men het stadsbeeld heel goed reconstrueeren kan, waar de ver woestingen zelfs dikwijls straten lang achter voorgevels verborgen ziin, die alle stormen getrotseerd hebben, De villawijken om Bremen heen zijn in het algemeen gespaard gebleven, maar de uitgestrekte fabrieks- en industrieter reinen! Hier en daar steekt nog de grijze betonnen kubus van een boven- rriet hout i®rondschen bunker uit het puin. (Slechts een deel van het personeel zocht en vond in deze bovengrondsche bunkers dekking, hel grootste deel ging bij de aanvallen in de ondergrondsche bun kers. die ook meestal bewaard zijn ge bleven. De zwaarste bommen .braken tenslotte echter ook deze schuilkelders open. En de binnenstad! Wie kan zich daar nog oriënteeren! Toch loopt het kanaal nog zigzag door de stad. zelfs de wind molen staat nog. Maar alle villa's, het ééne huizenblok na het andere: één grillige woestenij van muren. Op de markt, in het hart van de edele Hansa- slad. één van de mooiste plekken van Duitschland: het oude en het nieuwe raadhuis staan nog. er voor, in zijp pri mitieve grootheid, de Roland. De voor gevel van den Dom verheft zich, fili graan doortrokken, machtig boven de verwoestingen. Een blik -slechts op de oeroude Lievevrouwenkerk. schuin het raadhuis: ook nog. Maar de drie andere zijden van het marktplein, de Schütting, de Beurs: raamopeningen, gevels voor puinhoopen. hier en daar nog de rest van een edel Renaissance- portaal, zelfs een paar vergulde letteis van een spreuk. Daarbii leven de menschen in deze puinhoopen hun dagelijksch leven. Men trok bij elkaar in. nog eens en nog eens, naar buiten, naar de peripherie. naai de tuinstadswiiken. men huist in de ge spaard gebleven sousterrains en kelders. De vuilwitte tram vervult haar taak zoo goed mogeli'k. Men begint, te wen nen. men werd hard en wordt nog har der. Het antwoord, waarom Bremen zoo veel zwaarder getroffen werd dan Hamburg, luidt steeds weer: het lag nu eenmaal dichter bii Engeland, er waren meer duikbootwerven en digi. geweest, en tenslotte was Bremen nog krankzin nig verdedigd: de vijandelijke artillerie had toen de rest gedaan. Daarvan had den de Hamburgers geleerd, Van Bremen naar'Hamburg is geen 120 K.M.. over den autoweg, die wel iswaar militair geblokkeerd is. nog min der. Wijd open land. later met mooje bosschen begroeid, eindelijk aan den linker kant de heuvels der ..Zwarte ber gen". Rechts echter weet men de wijde, weemoedige uitgestrektheid van de Liineburgerheide. En dan plotseling de Elbe, breed en stil als een rivier temid den van weilanden. Reeds wordt de noordelijke horizon onderbroken door fabr ekschoors teen enkranen en fa briekscomplexen. Dan neemt Harburg- Wilhelmsburg ons op. een vlechtwerk van machtige bruggen strekt en kromt zich in de richting van Hamburg. ..Bed zonder dekensEngeland kan het maken! Op een dezer dagen geopende tentoonstelling van buitenissige Enoelsche nijverheidsproducten was ook een wel zeer uitzonderlijk gevormde slaapstede te zien, die electrisch verwarmd is en waar men dus alle dekens bij kan missen. In den zomer kan men een koelinstallatie inschakelen en tusschen deze twee uitersten zijn door eenvou dige knopbediening alle temperaturen te bereiken. De stijl van het meubel is opgeofferd aan het comfort, zooals bijgaande foto toont. De tabak in cijfers Van de Nederlanders boven de achttien jaar. die een rookerskaart hebben, geef-. procent de voorkeur aan cigaretten, 15 procent aan sigaren: 4-procent wil siga- rillos, 25 procent geeft aan lichte shag de oorkeur: donkere shag trekt 4 procent eer rockers aan. het percentage pijp-roo- kers bedraagt 10 en dat der pruimers 5. De voorkeur voor cigaretten is dus niet zoo geweldig als wel wordt beweerd, al is het percentage 37 met geheei zuiver, da3r in deze cijfeis geen rekening is ge- Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed gnedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop „i.riV-%^uiin* voor koop en zuinig licht voorTïciereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ied Een ,,pre-fabricated house" in Nederland montage-woning genaamd van aluminium iverd in Londen opgericht. Op de foto ziet men het monteeren der eerste etage houden met een categorie van menschen, die hun keuze riet kunnen bepalen en evenmin met de begripsverwarring bij het pubhek dat onder „sigaretten"- ook zelf gerolde verstaat. Deze benaderende cijfers zijn opgesteld door de Nederiandsche Stichting voor Sta tistiek volgens opdracht van de vakgroep Kerftabak-industrie, die een antwoord wilde hebben op de verschillende vragen op' rookers-gebied. Er zijn verschillende belangwekkende feiten aan het licht geko men. Zoo is gebleken, dat van de Neder landers boven de 18 jaar 47 procent een tabakskaart heeft, 27 procent een gecombi neerde kaart en 26 procent een snoepkaart. Van degenen, die een rookerskaart hebben zet 70 procent zijn bonnen om in rook tabak, 4 procent koopt er ook wat pruim tabak bij en 2 procent houdt zich uitslui tend aan pruimtabak. Dan blijft er nog 24 procent over die rookt niet en geeft zijn bonnen dus weg, ruilt ze of verkoopt ze. Er zijn allerlei verschillende categorieën onder de rookers te onderscheiden. Zoo is het aantal niet-rookende houders van tabakskaarten in het Zuiden het grootst: 33 procent. Dit houdt waarschijnlijk ver band met de groote gezinnen, waar zoo veel snoepbonnen zijn, dat de vrouwen wel een gemengde kaart ten behoeve van haar mdnnen willen nemen. In het Zuiden is de vraag naar sigaret ten,het sterkst (41 procent); in het Westen bedraagt zij 36 procent en in het Noord- Oo'sten van ons land wil maar 25 procent der rookers cigaretten hebben, Daar in het Noorden is echter de lichte shag favoriet (28 procent); het Westen vraagt daarvan 24 procent en het Zuiden maar 17 procent. De sigaren worden in het Zuiden nog het meest gevraagd (16 procent), in het Westen maar voor 14 procent en de belang stelling van het Noorden komt niet verder dan 12 procent. In groote gemeenten worden de meeste sigaretten gerookt, namelijk 39 procent. Wanneer de rook-artïkelen van den bon zouden gaan. ontwikkelde de vraag zich waarschijnlijk anders. Dat komt omdat voor de rookers de belangrijkste vraag is hoeveel keer zij van hun rantsoen kun nen opsteken. Vandaar de voorliefde voor sigaretten en shag. Was alles zonder bon dan zou het -aantal gegadigden voor siga retten dalen van 37 procent tot ongeveer 32 procent. Dë liefhebberij voor lichte shag zou dalen van 25 tot 16 procent, hét aantal sigaren rookers zou stijgen van 15 tot 20 procent, de vraag naar pijptabak zou bijna verdubbelen van 10 tot 19 procent, de pruimliefhebberij zou toenemen van 5 tot 6 procent. Zijn al deze cijfers heel interessant om te lezen, zij kunnen volgens de samenstel lers ook tot leerzame conclusies leiden. In 1939 was de verdeeling tusschen de drie tabaks-industrieën als volgt: sigaren 30.6, kerftabak 43.7, sigaretten 25.6 procent. In 1946 is de productie-verhc^iding in i rantsoenen: Sigaren 32.6, kerftabak 39.2. sigaretten 28.2 .procent. Wanneer men de productiecijfers verge lijkt met de behoefte, dan blijkt dat bij een vraag naar sigaretten van 37 procent, een productie van maar 28 procent staat. Een vierde gedeelte van de sigaretten- rookers kan dus niet bediend worden. Ook de klanten voor kerftabak komen tekort, en dat zullen wel in hoofdzaak de liefhebbers van lichte shag zijn. Op grond van deze gegevens zou het mogelijk moeten zijn de tabaksproductie op een bevredigende wijze te regelen.. Er moet echter volgens de vakgroep, die deze gegevens liet verzamelen, niet alleen reke ning gehouden worden met den smaak van het publiek, maar ook met de belangen der industrie. BINNENLAND Hr. MS. Van Kins- bergen keert uit Indië naai Nederland terug. Het schip komt 25 Octo ber in Rotterdam aan. Voor emigratie naar Argentinië kan men zich wenden tot het Ar- gentijnsche consulaat, Keizersgracht 701 te Am sterdam. In Cuyk heeft de minister van Economi sche Zaken, dr. G. W. M. Huysmans een tentoon stelling op het gebied van handel, industrie en ambacht geopend. Philips is voorne mens in Zuid-Afrika een gloeilampenfabriek te bouwen. Ingediend is een wetsontwerp, dat beoogt "Dij het con slateeren van ernstige prijsovertreöin- gen terstond tot sluiting van het betrokken be drijf te kunnen over gaan. Voor het transito vervoer van goederen en levende dieren door Duitschland zullen in het vervolg de vrachtprijzen met meer in rijksmar ken, maar In dollars worden berekend. Dit beteekent een verlaging met ongeveer 25 pro cent. Voor de Kon. Pa- ketvaartmaatschappij zullen bij de Ned. Dok en Scheepsbouwmaat schappij vier passagiers schepen van 2000 ton ge bouwd worden. In October wordt een rantsoen zachte zeep verstrekt. Men zal hier mee zuinig moeten zijn. omdat de aanvoer van grondstoffen uil het bui tenland minder guns tig is. De minister van Ju stitie, mr. J. H. van Maarseveen zal Maandag en Dinsdag de zittingen van hel: Tribunaal in Neurenberg bijwonen. Dc Noorsche Lucht vaartmaatschappij opent 3 October een dienst Oslo—Amsterdam—Brus sel—Parijs, driemaal per week. Thans zijn ook de populaire gele rijders van de A. N. W. B.-we- genwacht. die hulp ver- leenen aan gestrande automobilisten en motor rijders, in het Zuiden des lands gestart. Voor het chemisch wasschen en verven is een nieuwe prijsregeling tot stand gekomen, waardoor met ingang van 2 October de tarie ven aanmerkelijk- zijn verlaagd. In Leiden is een groote tentoonstelling geopend op het gebied •van veeteelt, land- en tuinbouw. De secretaris-gene raal van het departe ment van Blnnenland- sche zaken, mr. J. M. Prinsen heeft te Ensche de de tentoonstelling „Documentatie in Oor logstijd"' geopend. Deze tentoonstelling zal een rondreis door het gehee- ie land maken. Haarlem en Omgeving De collecte op 21 September, die f 6235,22 opbracht, werd gehour den ten bate van de vier groote kinder-uit- zendvereenigingen, die kinderen van alle ge zindten omvat. De Bloemendaal- sche ontspanningsver- eeniging opent het sei zoen met een cabaret- Vreeburg. Medewerking verleent het gezelschap van Alex Wils. Door de R.K. Kerk word: van 613 October in Bloemendaal en Santpoort-Station een groote missieweek ge houden. Een van de wegen in Bloemendaal, die er zeer gehavend uitzagen, was de Ignatius Bisplnck laan en vooral het ge deelte tusschen de Kas tanjelaan en Dr. D. Bak kerlaan. Thans is Publie ke Werken begonnen met vernieuwing, er ko men ook trottoirbanden en tegelbedekking. Tot hoofd van de Prins Bcrnhardschool, de Chr-, school aan de Bakenessergracht, is met ingang van 1 October, in de plaats van den heer R. Smit Jr. ber noemd de lieer Desjar- thjn uit Slledfecht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4