Na 1 J anuari komen de Amerikaansclie films De Engelsche omroep probeert een nieuw soort uitzending De te werk gestelde N.S.B.-ers Er komen weer Amerikaansche films. Het conflict, dat tusschen den Ne- derlan'dschen Bioscoopbond en de M(otio) P(ictures) E(xport) Associa tion) was gerezen is bijgelegd, nadat de uiteenloopende commercieele eischen aan elkaar waren aangepast. Het con flict is ongeveer een jaar oud geworden en in verschillende publicaties sterk opgeblazen, zoodat den Amerikanen al extravaganter eischen zijn toegeschre ven. Nu hebben de „groote vijf" onder de Hollywoodsche importeurs zich weer bij den Bioscoopbond aangesloten en deze week zijn de voorbereidingen voor het in roulatie brengen van „cL Amerika nen" begonnen, onder condities, die beide partijen bevredigen en waarvan een der voornaamste is, dat koppel verkoop uitgesloten wordt en de bioscoopexploitanten niet meer con tractueel gedwongen worden films te huren, die zij niet gezien hebben. Na 1 Januari 1947 draaien de Holly woodsche films weer in de bioscopen. Maar het zal geen stortvloed worden. De hoeveelheid deviezen, die voor films beschikbaar staat, is vrij gering. Op het oogenblik zijn er 53 Amerikaansche films in ons lana en vrijwel gereed voor vertooning. In totaal komen er ongeveer honderd, verdeeld over een jaar, maai er is daarover niets met zekerheid te zeggen vóór ze in Amsterdam zijn uit geladen. De Amerikaansche filmactrice Greer Garson is tijdens den oorlog op den voorgrond getreden. Er is geput uit de productie van de laatste vijf jaren, met dien verstande, dat de selectie alleen de zoogenaamde A-l'ilms omvat, de beste kwaliteit. Een deel der films is dus gedurende den zijn nog ongeveer die van voor den oor log, met wat wiizigingen en nieuwe lingen op het tweede plan. Greer Gar son, van wie we voor den oorlog hoor den als een aankomend sterretje, speelt nu hoofdrollen en James Cagney, die een reputatie had als gangster, is als zingende en dansende variété-artist te voorschijn gekomen, maar verder is het alles nog ongeveer het zelfde, met dien verstande, dat Douglas Fairbanks, John Barrymore, Conradt Veidt, Carole Lombard en Leslie Howard zijn over leden en dat Deanna Durbin en Shirley Temple geen filmbabies meer zijn. doch dames. En over traditie gesproken: Bi.ig Crosby zingt nog -ven sentimenteele liederen als vroeger: zijn laatste succes „Going my way" staat ook op het Ame rikaansche programma. Uitspraak van Neurenberg staat thans vast Het staat thans vast, dat het inter nationaal tribunaal voor oorlogsmisdadi gers te Neurenberg Maandag 30 September om 10 uur des morgens bijeen zal komen om uitspraak te doen. De eerste dag zal gewijd zijn aan een résumé van de heele zaak. Dinsdag zal het vonnis worden uit gesproken over de zeven nazi-organisaties en de 21 beschuldigden in de getuigenbank benevens Martin Bormann. wiens zaak bij verstek is behandeld. Unie- en Albinowinkels verdwijnen De directie van Unilever heelt besloten alle 70 filialen der Albino-maatschappij over ie dragen aan particuliere ondernemers. Ook het door haar geëxploiteerde grootwinkelbe drijf. dat der N.V. Unie Winkelmaatschapp j wordt op gelijke wijze geliquideerd, zoodat ook deze 130 Unie-winkels in particuliere handen zullen overgaan. „Derde programma van de B.B.C. Zondag 29 September is voor de luiste raars van de BBC een bijzondere datum, want dan begint het „derde programma", waarover in Engeland al het een en ander te doen is. Het zal worden uitgezonden op 203.5 en 514,6 meter en vooral worden toevertrouwd aan regionale zenders, voor zoover tenminste Rusland met zijn zen ders in Letland geen moeilijkheden ver oorzaakt. Dit „derde programma", naast de ge wone uitzendingen en het „lichte pro gramma", zal eiken avond van z.es uur tot middernacht duren "en de BBC pro beert het iets heel bizonders te maken. Het zal niet beperkt worden door nieuws berichten of vaste periodes, die zoo lang zamerhand de dwingelanden van normale omroepprogramma's zijn geworden omdat ze menigmaal een waardevol nummer on tijdig laten eindigen. Hoorspelen, opera's en concerten zullen in hun vollen omvang weergegeven worden. Minstens één derde van het „derde programma" wordt met muziek gevuld. Elke week is er een com plete opera. Donderdags en Zaterdags zijn er symphonie-concerten en de Maandag avond wordt aan kamer-muziek gewijd. Dinsdagavond is voor hoorspelen bestemd en drie maal per week zullen gedichten worden voorgedragen op een van de oogenblikken, dat de luister-intensiteit het sterkst is. Deskundige sprekers zullen actueele onderwerpen behandelen en een van de merkwaardigste onderdeelen zal een radio-erïtiek zijn ophet derde radioprogramma. «v...* V-.- x.xüio uwo -CUUICUUC ucu Er is voor dit ongewone programma een oorlog gemaakt en sommige ervan heb- sPeci«*Ie directeur benoemd, George Bar- ben direct betrekking od den striid. nes, die al sinds 1935 aan de bbc verbon- zooals „Mrs Miniver op den strijd, een beeld van een Engelsch gezin in 1939 en „Terug naar Bataan" over den strijd op de Philippijnen. Een selectie uit de beste films betee- kent echter niet, dat zij alle van het zelfde niveau zullen zijn. De importeurs hebben alle genres willen geven en zoo komt er een kleurenfilm, die tectfnisch heel verdienstelijk is, maar als drama tische compositie minder te beteekenen heeft. Ook zijn er avonturen-, geschie denis- en luchtige amusementsfilms. Deze eerste selectie is evenmin vol ledig, in dien zin, dat zii niet de be kende films bevat, waar velen naar uit gekeken hebben. „Gone with the Wind" is er niet bij. „The dictator" evenmin. Wel is het waarschijnlijk, dat deze wer ken eerlang in ons land vertoond zullen worden, maar voorloopig komen ze niet. De oorzaak daarvan ligt op zuiver com mercieel gebied: de producenten van beide films staan niet in een zoo on middellijk contact met de M.P.E.A.. dat hun films zonder nadere regelingen aan de Nederlandsche markt kunnen worden gebracht. Walt Disney's Teekenfilms zullen om dezelfde redenen voorloopig niet op de Nederlandsche bioscoopschermen com- pareeren. Daarentegen komt er wel een 'selectie uit de beste Amerikaansche journaals. Over het algemeen zal het Ameri kaansche film-menu geen buitengewone verrassingen te zien geven, zeker nu de reeds befaamde films voorloopig zullen ontbreken. Hollywood heeft zich gedu rende den oorlog niet aan peperdure en riskante experimenten gewaagd en door schaarsch materiaal en personeel èn door het afsterven van het grootste deel van zijn export ook de noodzaak van in krimpen onder oogen moeten zien. De namen der regisseurs en acteurs De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00 20.00, 22.00 Nieuws 19.15 Requiem Rud. Mengelberg. 19.15 De vaart der volken. 19.45 Reg. voorlichtingsdienst. 20.08 NCRV Siudio-stertoehi. 21.45 Met band en plaat. 22.30 Clavecimbelmuziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Beèthovencyclus (V). 23.45 Avondconcert. HILVERSUM II, 415,5 M. 7.00, 8 00. 13.00. 18.00, 20,00, 23.00 Nieuws. 19.00 De stem van de viool. 19.15 Vraaggesprek. 19.30 Les Gars de Paris. 20.05 Russische com posities. 21.15 Luisterspel „Om 8 uur aan tafel". 22.00 Arg. en Cubaansche klanken. 22.15 Als de bladeren gelen, 23.15 Skymasters. 23.45 Gaspar Cassado. den is. Hij heeft verklaard, dat het pro gramma bestemd is voor luisteraars, die niet maar toevallig eens de radio aanzet ten. doch die met volle aandacht iets wil len. beluisteren, dat de moeite waard is. En deze categorie zal, wanneer zij op 24 October de volle vijf-en-een-half uur „Tristan en Isolde" te hooren -krijgt, niet kunnen klagen. Barnes heeft echter be loofd, dat hij ook voor genoeg afwisse ling zal zorgen en tal van belangwekkende nummers op. zijn programma zal zetten. De BBC noemt dit derde programma zelf een experiment en heeft te kennen gegeven, dat het bestaan ervan af hangt van de mate, waarin met nieuwe vormen zal worden geëxperimenteerd. Kennelijk is deze nieuwe opzet het resultaat van critiek op de radio-programma's, die in den loop der jaren niet alleen bij de BBC, maar bij eiken omroep zijn ver stard tot 'n eonventionalisme, dat bezig is de cultureele waarde van de radio af te takelen tot die van een oppervlakkig po pulair amusements-instituut. dat den hee- len dag van alles wat brengt, in kleine porties, zonder aan de onderwerpers het recht te laten wedervaren, dat ze verdie nen. De moderne radio heeft, bij al haar verdiensten, het gevaar, dat zij vervlakt en vertroebelt onder den last van haar populariteit. De oorzaak daarvan ligt bij de weinige aandacht. Waarmee de luisteraars de pro gramma's volgen, maar ook bij de om roepen, die den bouw van hun uitzend in-' gen baseeren op die oppervlakkige luis- ter-habitus). Wanneer die twee neigin gen elkaar blijven bevruchten word; de omroep op den duur bedreigd door het gevaar van een instituut te worden, dat weinig meer uitzendt dan een voort- durenden stroom van onbeduidendheden en oppervlakkigheden, een soort cultuur potpourri. Het nieuwe BBC-programma, dat in de eerste plaats aandacht vraagt voor zijn vollen inhoud is daarom een belangwek kend verschijnsel. Voor ons zit daar nog de overweging aan vast, dat de resultaten van het Engelsche experiment van nut zullen kunnen zijn wanneer eerlang de definitieve vorm van het Nederlandsche omroepbestel wordt vastgesteld. Kerkvervolging in Joego-Slavië Aartsbisschop Louis Stephanie van Joe goslavië, die verleden week op last van de regeering van Tito in arrest is geno men. heeft in zijn laatste herderlijk schrijven aan de bisschoppen van Joego slavië geprotesteerd tegen het feit, dat Kroatische katholieke geestelijken naar de concentratiekampen worden gestuurd. United Press ontving dit schrijven ter in zage van Kroatische geestelijken, verbon den aan het instituut der H. Jerome te Rome. Stephanie tec-kent krachtig protest aan tegen de door de Joegoslavische autoritei ten uitgeoefende pressie om de Kroatische clerus van Rome los te maken. „Zij die ens den raad geven ons los te maken van den Heiligen Stoel, weten zeer goed. dat we dbar geen gehoor aan geven Wij wenschen geen conflict met den staat. Wij vragen God de leiders van vandaag met Zijn waarheid voor te lichten", aldus de aartsbisschop Kroatische geestelijken te Rome wijzen de beschuldigingen van collaboratie tegen Stephanie geuit, van de hand en merken op. dat hij het is geweest, die zijn 6tem verheven heeft tegen de pogroms van het regïme-Pawelitsj. Grensincidenten houden aan Volgens een bericht uit Saloniki heeft het Grieksche leger, bijgestaan door gen darmes. in een gevecht tegen „gewapen de communistische benden"' in de buurt van het stadje Descate 100 Albaneezen gevangen genomen. Tol dusverre zijn de berichten, dat Deseaies, dat naar verluidt door ..bandieten" die uit de richting van de Albaneesche grens kwamen, veroverd is. heroverd zou zijn. niet van officieele zijde bevestigd. 80 „bandieten" zouden ge dood zijn. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 26 SEPTEMBER Concertgebouw: Hongaarsch Strijkkwartet, 20 uur Kinilerhuissingel: Circus Saltarino 20 uur. RembrancH: Theater Plezier: ..Dat is het toppunt"". 14 30 en 20 uur. Palace: „De twee zusters Kleh" (18 j.). Luxor: „Het in tieme leven van Hendrik VIII (10 j.). Deze twee 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: „Kampioen op sokken" (14 j.) 14.00, 16.30, 19.06 en 21.15 uur. City Theater: ..Va riété «8 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Arsenicum en oude kant, 20 uur. Circus als Donderdag. Bioscopen: nieuw programma. Op de werf van J. en K. Smits Scheeps werven te Kinderdijk is een nieuwe zee- tinbaggermolen Kalmoate water gelaten. De Kalmoais de eerste tin baggermolen welke na den oorlog hier te lande werd gebouwd voor rekening van het Biliton Concern. Het gevaarte is 66 m. lang, 20 m. breed en heeft een baggerdiepte van 30 Meter. Zij profiteeren van den gunstigen toestand op de Arbeidsmarkt Indertijd hebben wij al medegedeeld dat een aantal N.S.B.'ers, dat in deze omge ving in kampen was ondergebracht, bij verschillende bedrijven te werk gesteld is. Geleidelijk is dit getal uitgebreid, zoo dat het er nu al eenige honderden zijn. De leiding van deze uitzending berust bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Op onze vraag hoe de ervaringen zijn, hoorden wij, dat die niet onverdeeld gunstig genoemd kunnen worden. Voor een belangrijk deel moet dit geweten worden aan 't feit., dat de menschen nog in een kamp verblijven. Vóór alles gelden dus de regelingen van het kamp. Als een gedetineerde zondigt tegen de reglementen, (bijvoorbeeld een sigaret rookt, terwijl het in het kamp ver boden is), wordt hij gestraft. Laten wij :^ggen, hij krijgt een dag arrest. Maar het gevolg is dan, dat zijn werkgever het een dag zonder hem moet stellen. Dat is vooral een bezwaar als zoo'n man in een ploeg- verband werkt en dat komt bij deze men-, schen veel voor. Er zou voor gezorgd mpe- ten worden dat de straffen niet ten na- deele van het werk komen. De werkgever moet op de arbeiders kunnen rekenen. Een ander feit is zoo werd ons gezegd dat de arbeidsprestaties va/i deze men schen in 't algemeen niet meevallen. Vooral niet in de bedrijven. Beter zijn de resul taten wat den landarbeid en de hulp bij het oogsten betreft. Vermoedelijk zal de omstandigheid, dat de te werk gestelde slechts in zeer beperkte mate profiteert van zijn arbeid, daarop veel invloed hebben Het is bekend, dat het voornemen is het kamp „Duinrust" te Overveen binnenkort geheel op te heffen. De bedrijven die nu met deze N.S.B.'ers werken behoeven evenwel niet bang te zijn, dat zij deze men schen zullen moeten missen.. In het alge meen werden alleen de gedetineerden die als lichte gevallen bekend stonden, te werk gesteld in de bedrijven. Het is dus waarschijnlijk, dat deze menschen binnen eenigen tijd op vrije voeten zullen worden gesteld. De N.S.B.'ers profiteeren van een zeer gunstigen toestand op de arbeidsmarkt. Er is behoefte aan vakarbeiders en allen die als zoodanig aangemerkt kunnen worden, vinden zeer gemakkelijk plaats. De bedrij ven vragen er om Ook van verzet van arbeiderszijde, dat eerst hier en daar werd geconstateerd, wordt niet veel meer ge merkt. Dit is dan ook de reden, dat de in vrij heid gestelde N.S.B.'ers gemakkelijk aan werk komen. Deze ex-gedetineerden moe ten in twee groepen onderscheiden worden. Er zijn er die zonder voorwaarden uit het kamp gingen, maar aan anderen werd ar beidsplicht opgelegd. Van de eerste groep komt slechte een deel de hulp inroepen van het Gewestelijk Arbeidsbureau om werk te krijgen. De anderen moeten evenwel allen komen. Tot nu toe zijn er niet meer dan een 25-tal gekomen. Daaiuit kan worden afgeleid, dat het tempo der vrijlating nog niet zoo snel i6 als aanvankelijk werd ver wacht. Het gaat druppelsgewijze! Tot nu toe is men er in geslaagd voor allen arbeid te vinden. Moeilijkheden worden evenwel ondervonden om passenden arbeid te vin den voor mensch'en die vroeger een lei dende functie in het bedrijfsleven hadden. Die kunnen natuurlijk niet daarin hersteld worden, zoodat zij weer met gewoner werk genoegen moeten nemen. Als er over eenigen tijd meer gedetineerden in vrijheid gesteld worden, verwacht men ook die zonder bezwaren in het arbeidsproces te kunnen opnemen. Het is te hopen, dat de gunstige stand van de arbeidsmarkt nog eenigen tijd aanhoudt. want daardoor wordt het den N.S.B.'ers mogelijk gemaakt zich weer een waardige plaats te veroveren in werkend Nederland. Het Arbeidsbureau neemt als stelling aan, dat de vrije arbeiders de voorkeur moeten hebben bij aanvragen om Werk krachten. In onze omgeving zijn nog geen vrouwen met arbeidsplicht in vrijheid gesteld. Ko men die en zijn er aanvragen voor hulpen in de huishouding, dan zal overwogen wor den of daaraan voldaan kan worden','In elk geval zal het mogelijk zijn deze vrouwen in de fabrieken te werk te stellen, want daar zijn veel ledige plaatsen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5