Oud Velsen krijgt weer een postkantoor Zij die wonen in het oude dorp Velsen en ook de bewoners van Vei- serbeek, hebben het langen tijd zonder postkantoor moeten stellen. Het oude kantoor aan den Stations weg was onbruikbaar geworden en aangezien het toch voor den slooper bestemd was, zulks in verband met de verbreeding van het Noordzee- naal (het is inmiddels gesloopt), daclvt men er niet aan, het te her stellen. De Velsenaren waren dus voor hun postzaken aangewezen op het hulpkan toor aan het Velserduinplein of op het agentschap in Driehuis. Het hulpkan toor op het Velserduinplein is overbe-, last, hetgeen beteeken t. dat men er ge duld moet hebben en daarom geven ve len aan het agentschap in Driehuis de voorkeur. Maar het einde der Velsensche post- misère nadert: P.T.T. zal spoedig een nieuw hulpkantoor openen en wel in de bekende villa Maria aan de Meervliet- straat. De beheerder de heer P. Plug- boer heeft zijn woning in het gebouw reeds betrokken. Het huis is geheel gerestaureerd. Het is gehuld in een smetteloos wit costuum en valt daardoor geheel uit den toon der omgeving en mag ook als een „re volutiekleed der postbehuizingen" be schouwd worden. Schilders en monteurs zijn bezig de laatste hand aan de inrichting te leg gen. Het was de bedoeling het kantoor op Maandag 7 October a.s. te openen, maar het is mogelijk, dat het één of twee weken later wordt, omdat er nog het een en ander moet gedaan worden, zooals het plaatsen van een telefooncel, het aanbrengen der telefoonverbinding enzoovoort. Het voor den dienst bestemde gedeel te van het gebouw bevindt zich rechts van den ingang. Het bestaat uit een vrij ruim gedeelte voor het publiek, met achter twee loketten de kantoorruimte. In den zijgevel is nog een dienstingang. De openstelling van het nieuwe kan toor wordt vol ongeduld door de Velse naren verbeid: het beteekent het einde van^ een langdurig tijdperk van postale misère. Andere plannen van P.T.T. Reeds gedurende eenigen tiid zoekt de P.T.T. naar een plaats voor het vestigen van een post-agentschap aan of nabij den Zeeweg in IJmuiden-Oost. Naar wij vernamen is het geenszins de bedoeling van de directie, de be schikbare ruimten nog met een agent schap uit te breiden doch wanneer men een onderdak voor het nieuwe agent schap gevonden heeft, het bijkantoor op het Velserduinplein aan den dienst te onttrekken. De bewoners van de omge ving van het Velserduinplein en van de Geschenk van Doopsgezinden in Canada en Amerika 3 K.G. bloem per hoofd. Alle inwoners van deze gemeente zullen binnenkort een mooi geschenk van de Doopsgezinden in Canada en Amerika in ontvangst kunnen nemen, en wel ongeveer 3 K.G. bloem per hoofd. De uitreiking geschiedt door tusschen- komst van het Roode Kruis. Bij het afhalen moeten de distributie stamkaarten van alle gezinsleden wor den overgelegd, terwijl behoorlijk ver pakkingsmateriaal moet worden mee gebracht. Omtrent tijd en plaats der verstrek king volgen nog nadere mededeelingen. Het winterprogramma van Hoogoven-Staten De Vereeniging Hoogoven-Stalen, die meer dan 2500 leden telt, heeft haar win terprogramma. bestaande uit film-, too- neel- en muziekavonden en verschillende cursussen voorloopig vastgesteld tot De cember De reeks van avonden wordt heden Donderdag, in het Kennemer Hotel ge opend met de vertooning van eenige goede films. Verder staan op het programma een causerie van ir. Van Tijen over het her bouwplan van Velsen, concerten van de HOV, een filmavond over den Tarakan- tochl, opvoering van een blijspel, enz. Zaterdag 26 October geeft de Hoogoven- Harmonie onder directie van den heer -W. Steijn uit Wormerveer haar eerste winterconcert. Uitreiking nieuwe bonkaarten Van 30 September tot en met 24 Oc tober zullen nieuwe levensmiddelen en tabaks- en versnaperingenkaarten worden Uitgereikt. De uitreiking begint a.s. Maandag in het Patronaatsgebouw aan inwoners van IJmuiden, Velsen (Dorp) en Driehuis wier namen beginnen met A tot en met BI. SANTPOORT FILMAVONDEN SANTPOORTS BLOEI. De Vereeniging Santpoorts Bloei orga niseert dezen winter een aantal film avonden, waarmee a.s. Vrijdagavond be gonnen wordt. Vertoond wordt de be kende Fransche film „Het Balboekje". De vertooning heeft plaats in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan. Ook Zaterdagavond zal deze film worden ver toond. buurt ten Westen daarvan zullen dan hun postzaken in het hoofdkantoor aar de Houtmanstraat moeten afdoen. Deze regeling is natuurlijk van tïjde- lijken aard. Een definitieve regeling komt Pas tot stand wanneer het nieuwe hoofdkantoor in het plan van den we deropbouw gereed is. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. De afdeeling Velsen van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding houdt a.s. Maandagavond een ledenvergadering in het Kantoorgebouw van het Cremato rium. In deze vergadering zal de beschrij vingsbrief worden behandeld en zullen de afgevaardigden naar het in Dordrecht te houden congres gekozen worden. IJMUIDEN Stormvogels krijgt in Haarlem bezoek van D.H.C. V.S.V. heeft de competitie op wel zeer goede wijze ingezet door Feyenoord niet een 4—1 nederlaag naar de Rotte-stad terug te sturen. Het feit, dat bovendien nog drie doelpunten werden afgekeurd, wijst er op, dat, nu Balvers weer terug' is en Van der Lugt zich op den vleugel aardig begint thuis te gevoelen, de rood- witten over een productief aanvals- quintet beschikken. Wanneer nu de ver dediging er zorg voor draagt, dat het gemiddelde aantal tegenpunten ver blijft onder dat van het vorige seizoen, toen het 3 V2 bedroeg, dan behoeven Sterk c.s. dit "seizoen voor de onderste plaats niet bevreesd te zijn, om van een rol spelen ten opzichte van de bovenste plaats nog maar niet eens te spreken. Voor Zondag is voor V.S.V. geen wed strijd vastgesteld. Dat zal de roodwit- ten wel spijten! Stormvogels' wedstrijd tegen Xerxes kon geen doorgang vinden, omdat de Rotterdammers over geen terrein be schikken, tot welke ontdekking dezen zeker pas den Vrijdag aan den wedstrijd voorafgaande kwamen. Zondag a.s. komt D.H.C. op bezoek. Ook de Delftenaren zijn nog niet voor de competitie in actie geweest, maar dit neemt niet weg. dat we aan de hand van het door de D.H.C.'ers in het vorige seizoen gepresteerde een tijd lang behoorde zij tot de leidende ploe gen veilig mogen aannemen, dat het voor Stormvogels g'een „walk-over" zal worden. De Velsenaren deden lang geen slecht werk door Z.V.V. met ben stevige 30 nederlaag huiswaarts te sturen, on danks het feit, dat de Zaansche verde diging met den oudsten Kok aan het hoofd er toch zijn mocht. Hoewel 't natuurlijk nu nog veel te vroeg is, om aan bovenste plaatsen te gaan denken, geloovën we toch wel te mogen zeggen, dat 't niet zoo vreemd zou zijn, als Vel sen eens een woordje mee zou spreken. De proef op deze som zouden de geel- blauwen Zondag a.s. kunnen leveren door D.W.V. in eigen home te kloppen! De Kennemers, die in de degradatie competitie zoo resoluut van zich afbe ten, zetten de nieuwe competitie met een 31 nederlaag tegen Hilversum in. Zondag is voor hen wederom een uit wedstrijd vastgesteld en wel tegen W.F.C., dat de vorige week zoo'n zware nedexdaag van R.C.H. te slikken kreeg. Zou dit een gunstig voorteeken voor de Wijkers zijn? De derde klassers uit ons rayon boek ten afwisselende resultaten. Terrasvo- _gels verloor op zeer onfortuinlijke wijze met 10 van Purmersteyn en Bever wijk ging kansloos tegen V.V.A. ten onder (14). doch D.E.M. behaalde in Wormerveer tegen Q.S.C. althans een gelijk spel en Kinheim bracht zelfs den vollen buit mee uit Ouwerkerk. Nu zal Terrasvogels het Zondag eens op eigen terrein te^en Q.S.C. probeeren en o.ï. zit daar wel een winstpuntje in voor de Santpoorters. Kinheim speelt alweer uit, thans tegen Always Forward. We houden het opnieuw op een Velsensche zege. D.E.M. zal in Rapiditas geen gemak kelijke tegenpartij aantreffen. Met een felijk spel mogen de Wijkers o.i. tevre- en zijn. Beverwijk trekt naar Aalsmeer en keert minstens één punt rijker huis waarts. De vierde klassers deden het uitste kend door op 5 van de 6 te behalen pun ten beslag te leggen. Alleen V.V.E. moest met een gelijk spel genoegen nemen. Zondag heeft Velsen-Noord al meteen zijn derby. Zoowel V.V.3. als I.E.V. won Zondag j.l. op het nipper tje. We houden het op een gelijk soel of een kleine zege voor V.V.B. V.V.E. trekt naar A.S.R.. een ons nog niet vol doende bekende grootheid. We wachten dus maar af. Van de reserve-elftallen der eerste klassers, V.S.V. en Storm vogels. verwachten we overwinningen op 't Gooi 2 en BI. Wit 3. Velsen 2 zal veel tegenstand van Zandvoort Meeuwen 2 ontmoeten, maar legt o.i. toch op beide punten beslag. V.S.V. 3 kan van A.D.W. 2 winnen. Voor Kennemers 3 verwach ten we tegen Bloemendaal 2 een neder laag. AANVOER VAN DRIJFNETHARING Van de drijfnet-haringvisscherij kwamen alhier binnen de KW 42 met 235 kantjes en 500 kisten versche. KW 5 met 505 kantjes. KW 56 met 602 kantjes, KW 140 met 723 kaïv- jes, KW 17 met 659 kantjes, KW 63 met 482 kantjes, KW 6 met 549 kantjes en 150 kisten versche, KW 45 met 442 kantjes, IJM 283 met 512 kantjes. KW 79 met 468 kantjes en 125 kisten, KW 16 met 408 kantjes en 350 kisten. I Slaking bij de Hoogovens geëindigd De arbeiders van de Walserij-Oost en eenige andere afdeeiir.gen. der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken te VeLsen, die het werk hadden neer gelegd om op deze wijze te protesteeren tegen de troepenuitzending naar Neder- land.sch-Indië, zijn hedenmorgen weer aan het werk gegaan. D.C.fll.-Nieuws SinmuMaam-séamce vaw A. Lagthart. Dinsdagavond gaf de damkampiogn van Noordholland A. Ligthart. een simultaan- séance voor de Damclub IJmuiden. Deze séance was speciaal georganiseerd voor niet-leden eener damclub. Nadat de heer Swier als voorzitter van D.C.IJ. den avond had geopend, kreeg Ligthart ge legenheid zijn wandeling langs de borden te maken. Negentien spelers namen aan de séance deel. Na een zeer vlot tempo won de simultaanspeler 14 partijen, 4 partijen eindigden remise, terwijl hij er één ver loor. De blind-séance tusschen H. La-ros en B. Dukel kon geen doorgang vinden, daar La ros verhinderd was. Op de algemeene jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond werd na stemming tusschen de heeren B. Springer, R. C. Keiler en 3. DukeL, laatstgenoemde herkozen tot redacteur van de rubriek Partij-Analyses in net Orgaan van den N.D.B. „Het Damspel". Zaterdag 23 September zullen op uit- noodiging van den pas opgerichten Haar- lemschen Dambond te Haarlem voor D.C. ■IJ. uitkomen de heeren H. Knl-kke en Haver. Negen Haarlemsche clubs vaardigen 2 spelers af, die spelen tegen afgevaardigden van negen clubs uit Kennemerland Voetbalvereniging „Umuiden" naar den K.N.V.B. Het eerste elftal van de Voetbalvereeni. ging „IJmuiden" heeft den Haarl. Voetbal bond verlaten en is gepromoveerd naar de 4e afdeeling der Zaterdagmiddagcompetitie van den K.N.V.B. A.s. Zaterdagmiddag speelt V.V.IJ, haar eersten K.N.V.B.-wed strijd op het terrein .aan den Drie.hu Lzer- kerkweg en we! tegen DS.V. '33 uit Erme- lo. De wedstrijd begint om half vijf. Het tweede elftal is verhuisd van de tweede afdeeling naar de eerste afdeelin, van den H.V.B. Tevens moet dit elftal den Kennemerlandbeker verdedigen. Het derde elftal komt uit in de tweede afdeeling den H.V.B. en zal zeker alles in het werk steller, om bij de leidende clubs dezer afdeeling te komen. V.V.IJ. heeft niet alleen een voetbal afdeling, maar ook een voor tooneel. Dj tooneelgroep is weer druk aan het studee" ren en komt 30 en 31 October op de plan ken van Thalia met het blijspel „Nicode- mus en z'n schaduw". Daar zal ongetwij feld weer hartelijk gelachen worden. SCHEEPS BE WEGINGEN ALgrave, 25 van Harlingen naar Lissabon; Algenib,- Rotterdam—Buenos Aires, 2* te Rio de Janeiro; Att S.. 21 van. R3umo te Run corn; Ceronia. 23 van Shanghai naar Singa pore; Duiveland, 2ï van Blvth te Londen; Bna. 19 van Abadan naar Fort Said: Snnna. AbadanFanara. 19 van Suez; Fort Schuyler, 21 van Philadelphia te New York; Hasker- iand, 21 van Blyth te Londen: Java. 24 van E-mden naar Boness; Kaap Falga, 24 van Vlis- 3ingen te Malmö; Kota Baroe, BataviaRot terdam, pass. 24 19 uur Pantellarla; .Leuve- haven, 24 van Aalborg naar Kopenhagen: Nijkerk, 21 van Beira te Mozambique; Om- la.udia. 24 van Malmö naar Caen; Orion (Griek), gecharterd, Rotterdam—Perzische Go!£, pass. 20 Aden; O vul a29 van Abadan naar Karachi-:; Papendrecht, Rotterdam- Bahrein. pass. 23 Dover; Paula, 19 van Hong kong naar Shanghai: Prins WiUem van Oran je, RotterdamChicago, 21 te Montreal; Prins Maurits. Chicago—Rotterdam. 23 te Montreal; Rembrar.dt, RotterdamAustralië, 21 te Co chin; Sibajak. 21 van 3risbane naar Rotter dam; Stad Maassluis, 24 van Amsterdam te Antwerpen: Terborgh, Madras—Rotterdam passeerde 22 Aden; Tjitjalengka, 23 van Hong kong te ShanghaiZeehond, 24 van Norrkö- pimg naar Kotka; Zo-nnewijk, Rotterdam.— Australië, 24 van Suez; Zuyder-burg, 23 van Napels naar Tunis. Java-China-Japan! ij m Tjitjalengka, 22 in Shanghai gearriveerd; Tjisadane, 23 uit Batavia, via Manille 3. Hongkong 3. Swatow l») naar Amoy 13; Tji- badak, arriveert 22 in 3atavia er. 27 in Soe- rabaja; Tjibesar, vertrekt uit Batavia vna Makassar naar Australië; Tjimanoek, wacht ;n Bangkok met lading rijst voor Java; Van der Helst, vertrekt 26 uit Singapore naar Hongkong 2—12 in Sjanghai 15 keer: dan naar Nederland terug. Mij „Nederland". Noord-Brabant 23 te Kaapstad; Merwede, 23 te Batavia; Philips Wouerman, 23 van Suez; Boissevain, 24 van Amsterdam. Ilotl. Afrikaljjn. Madoera, 23 van Port Eillsabeth naar Kaapstad. K. N. S. M. Hermes. 24 van Rotterdam naar Casablanca; Orpheus. 24 te Cartagena; These os. 22 van Bona naar Li for no. OOK BOUWVAKARBEIDERS IN PROTESTSTAKING De bouwvakarbeiders, werkzaam bij den wederopbouw der vischhallen, zijn Woens dagmorgen omstreeks 10 uur in protest staking gegaan. Hedenmorgën hebben zij het werk hervat. DE POPULIA NAAR ZEE. De Poolsche trawler Populia, die deze week aihier binnenkwam, is met een Ne derlandsche bemanning ter haringvissche- rij vertrokken- Di: is nu de derde Pool sche trawler, die met Nederlandsche vis- schers is bemand. Om de tien weken ko men de schepen naar Umjuiden; de op varenden krijgen dan een week vacantïe. Marktbericht van Woensdag Aangevoerd werden 2906 kisten versche haring en 25 kisten andere vlsch. De haring- trawlers besomdeu f 35.108. Verdere besommingen: versche haring KW 16 6632. 4 Bijslag voor sik kind Bij de Twee-de Kamer is ingediend het door minister Drees aangekondigde wets ontwerp tot wijziging van de Kinderbij slagwet. De minister wil de uitkeer in-g van den kinderbijslag verruimen, zoodat voortaan, niet slechts van het derde kind af, maar voor elk kind kinderbijslag zal worden verstrekt Dit beteekent voor een arbeider met één kln-d een vermeerdering van het weekinkómen met f 2.40 per week en voor een arbeider met meer kinderen een vec- meerdering met f 4.30 per week. De voorgestelde maatregel zal een ver hooging van de premie van 2.25 pCt. op 5 2 pCt. nooaig maken. Deze verhooging zal niet mogen worden doorberekend in de prijzen. Bij de voorgestelde regeling wordt voor elk kind gedurende zestien jaar ui-tkee- ring genoten en voor kinderen die na het bereiken van den leeftijd van zestien jaar nog een. zekere opleiding krijgen, gedu» rende een en twintig jaar. Bij de be staande fegeling Ls deze uitkeeringsduuc den regélkorter. Om te voorkomen, dat de kinderbijslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, wordt voorgesteld, dat voor arbeiders, die een nevenbetrek king hebben, de kinderbijslag per kind niet meer bedraagt dan 10 pOt. van huci loon. De minister acht het gewensch-t de voorgestelde wijziging op 1 October ia werking te doen treden. Emigratie naar Zuid-Afrika; Dé Unie van Zuid-Afrika is voorne mens binnenkort emigratiecommissies naar Europa te sturen, teneinde in over leg met de betrokken regeeringen na te gaan welke krachten, voor emigratie ut aanmerking kunnen komen. Spoedige emigratie zal evenwel niet mogelijk zijn wegens het gebrek aan scheepsruim te Aangezien ook in Zuid-Afrika woning nood heerscht moet daar eerst voor.een. behoorlijke accomodatie worden ge zorgd. Dit deelde de heer S. F. Watersoin,. minister van Economische Zaken vafct de Unie van Zuid-Afrika mede bij een, bezoek aan Den Haag. De heer Water- son maakt een reis door Europa om handelsrelaties aan te knoopen. Met Nederland wil Zuid-Afrika zoo spoedig mogelijk de cultureele en economische banden van voor den oorlog herstellen, Men is bereid een groot aantal kolo nisten. toe te laten, waarbij Nederlan ders en Engelschen voorkeur hebben. Het economische leven is in Zuid-Afrika nog slechts in geringe mate ontwikkeld. Men zou nog 12 tot 15 nieuwe goudmij -t nen kunnen openen. Verder moeten er steden worden gebouwd, spoorlijnen, aangelegd en openbare diensten in het leven worden geroepen. Hoe Franco antwoordde In het Spastische antwoord op de Bel gische nota over Dsgrelle wordt verklaard, -dat aar. Degrelle volgens de Spaansche wet voorloopige vrijheid was toegestaan en dat het feit, dat hem de keuze werd ge laten over welke grens hij het land wilde verlaten, geen medeplichtigheid beteekent. Verder wordt in het antwoord gezegd, dat het Britsche en Amerikaansche verzoek om Degrelle naar Duitschland te doen re- patrieeren een loos voorstel was. daar eerst zou moeten worden vastgesteld, of Degrelle Belg of Duitscher was. Er wordt ook aan herinnerd dat 953 Belgen zich vis* Spanje bij de geallieerde strijdkrachten hebben gevoegd, he-geen protest vaq Duitsche zijde uitlokte In de antwoord nota wordt ook.gezegd, dat Spar.je niet aandringt op uitlevering door België vaa Spaansche misdadigers, die zich in België schuil houden. Tenslotte wordt verklaard, da; België door inzake uitlevering van Desgrelle een beroep te doen op de U N,0. me; zichzelf in tegenspraak was gekomen, aangezien het reeds een beroep op de U.N.O. had gedaan inzake zijn niet-uit- levering. Nieuws uit het buitenland Thans ls bekend geworden, dat een Britseh onderdaan, die sinds 5 September in Joegoslavië werd vermist, door de Joegosla vische autoriteiten is gearresteerd. De Brit-4 sche ambassadeur te Belgrado heeft opdracht ontvangen, de zaak te onderzoeben. De rest van de Britsche troepen in Al giers zal tusschen 2 en 4 October het land verlaten. Generaal Damian Veltsjef, minister van oorlog van Bulgarije, is afgetreden. Hij worde gezant in Zwitserland benoemd. Hongerde en Jogeoslavië hebben, besiotern de normale diplomatieke betrekkingen te herstellen. Het Grieksche regeeringsorgaan heeft besluiten gepubliceerd volgens welke 3art collaborateurs gratie of vermindering van itraf zal worden verleend. Koning Christiaan van Denemarken heeft het parlement van de Far Oer-etlanden ont bonden naar aanleiding van het feit, dat dit, parlement zich ten gunste van autonomie heeft uitgesproken. Binnen enkele dagen zat een Deensche delegatie naar de Far Oer-groep vertrekken. De uitvinder van de gevechtstank, Sir William Tritton. die in 1917 in den adelstand werd verheven voor zijn. werk. is in Londen op 7l-jar:gen leeftijd overleden. Aan Sumatra's Oostkust zijn meer dan 2>M Chineezen door gewapende Indonesiërs gedood. In Fransche kringen veronderstel; men" dat de Fransche regeering haar eischen tot afscheiding van het Roer- en Rijngebied za. herzier. naar aanleiding van de verklaring van 3ymes, die deze eisehen heeft afge wezen in zijn rede te Stuttgart. De V. S. keeren terug tot den standaard- tijd op Zond3g 29 September. De Britsche zomertijd eindigt op 5 October om 02.00 uur. Op dat tijdstip worden de klokken een uur terug ge-set.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6