FLITSEN ien sprookje herleeft Ontwikkeling van nieuwe vliegtuigtypen Voordat hel eerste vliegtuig van een nieuw type de luchtdoop ondergaat zijn, afgezien van het eigenlijke bouwen van •het vliegtuig, door de ingenieurs en hun assistenten vele duizenden uren besteed aan de voorbereidingen. Behalve het uit werken van de teekeningen en het be rekenen van de sterkte en de stijfheid van de constructie, zijn een groot aantal proe ven genomen op modellen in den windtun nel en op onderdeelen van de uitrusting en van het vliegtuig zelf. -Naarmate de vliegtuigen meer geper- feclionneerd worden, nemen de hoeveel heid werk en daarmede dus ook de kosten van die voorbereiding en ontwikkeling sterk toe. Het financieeie risico, dat ver- tonden is aan het ontwikkelen van een nieuw vliegtuigtype is daardoor zoo groot geworden, dat het niet meer geheel door den fabrikant gedragen kan worden. Even min kan een luchtvaartmaatschappij, die belangstelling heeft voor de ontwikkeling van een bepaald vliegtuigtype alle finan cieeie risico's, welke daaraan zijn verbon den. voor haar rekening nemen. Voor deze ontwikkeling wordt derhalve in vrijwel alle landen van overheidswege steun ge geven. In Amerika bestelt de luchtmacht het eerste vliegtuig van een nieuw type en neemt alle daaraan verbonden kosten yoor haar rekening. In andere landen, o a. in Engeland, wordt de financieeie steun, rechtstreeks door den siaat gegeven. Ook in ons land is een dergelijke' steun onontbeerlijk voor de vliegtuigindustrie, 'die zich thans herstelt van de gevolgen van den oorlog. Daarom heeft de regeermg mede op grond van het rapport, dat de yl^egtuigindustriecommissie hierover aan haar heeft uitgebracht, besloten haar fi- nancieelen steun aan de vliegtuigontwik keling te verleen en. Daarom is ingesteld de stichting „Nederlandsen Instituut voor vliegtuigöntwikkeling" (N.I.V.). De taak van dit instituut zal bestaan uit het leiden en zoo noodig financieren van de ontwik keling van vliegtuigen, vocrtstuwingsin- stallaties, instrumenten, enz. in Nederland, zoowel in het belang van de gebruikers als -van de industrie. Het eerste deel van deze taak omvat het opstellen van een ontwikkelingsprogram ma voor de komende jaren en het zelf standig of in samenwerking met derden geven van opdrachten voor de uitvoering van dit programma. Het "N.I.V. zal door xegeeringssubsidie in staat worden gesteld in de hieraan verbonden kosten bij te dra gen. "Wordt een op deze wijze ontwikkeld vliegtuigtype later in serie gebouwd, dan zai worden getracht de ontwikkelingskos ten op de opbrengst van dezer, eeriebouw te verhalen. Aar. het opstellen van een ontwikkelingsprogramma, dat gebaseerd moet zijn op de toekomstige behoeften en mogelijkheden van de luchtvaart, wordt thans met kracht gewerkt en men hoopt binnen afzienbaren tijd met de uitvoering ervan te kunnen beginner.. Om de eischen van industrie en afnemers zooveel mogelijk te kunnen coördineeren, zijn uit beide categorieën vertegenwoordi gers opgepomen in het voor'iooDig bestuur van het N.I.V. De Sfromboli ontwaakt Dezer dagen was de Stromboli-vul- kaan op het eiland Stromboli, dertig mij) ten Noorden van S:cilië. zeer actief. Groote bellen lava explodeerden onder donderend lawaai, vergezeld van een regen van steenen en aseh. Hoewel de krater van de Stromboli een van de ■weinige vulkanen is die in een voort- durenden staat, van activiteit verkeert, veroorzaakte de plotseling veril>oogde "activiteit van gisteren een paniek on der de drieduizend inwoners van het eiland, zoo meldt Un Press. Sedert 1905 toen een plotselinge erup tie ernstige schade aan het eiland toe bracht en talrijke slachtoffers eischte, beeft de vulkaan in een toestand van" sluimering verkeerd. De lava en de regen van gloeiende •asch hebben thans tezamen met de wol- - ken van stoom schade toegebracht aan de wijngaarden die beroemd zijn om bun rooden wijn. De weg naar school gaat vroeg naar school staat lang voor Kees- je's huis te roepen tot diens moeder rappor teert dat Keesje al weg is loopt vroolijk door probeerende of hij tienmaal achtereen zijn boek kan opgooien en weer vangen vindt een stukje me taal en vraagt zich langdurig af waar dat voor te gebruiken zou zijn hoort voor Jaap's huis van Jaap zelf alle ver schijnselen van Jaap's waterpokken hinkt tot hij uitgeput is, intusschen wen- echende dat hij ook waterpokken had zoekt een tijdje naar een tak om daarmee een roffel op een tuin hek te spelen hoort de vijf minuten bel en breekt alle snel heidsrecords voor de laatste 200 meter. Rijkssubsidie ven 500. voor Thijsse's Hof In de xijksbegrooting voor 1947 voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is een nieuw subsidie van 500.uitgetrok ken voor de stichting „Thysse's Hof" te Bloemendaal, welke in 1925 is opgericht als huldeblijk voor het vele en belangrijke werk door dr. Jac. P. Thijsse op het ge bied van de natuurbescherming verricht. Sedert 1943 verkeert deze stichting mede als gevolg van de verlaging van het sub sidie der gemeente Bloemendaal in moei lijke financieeie omstandigheden. In de toelichting, op de begrooting deelt de mi nister mede, dat de toekenning van een bescheiden steun van rijkswege noodig is om het voortbestaan der stichting-mogelijk te maken. Deze steun kan beschouwd wor den als een posthume hulde aan de uit zonderlijke figuur van dezen grooten voor vechter. Sjaltrir deelt rijst uit Volgens het Indonesische xepubli- keinsche persbureau Afitara heeft Sjah- rir in beginsel toegestemd een paar duizend ton rijst te zenden naar de Molukken, die met hongersnood be dreigd worden. De republikeinsche gouverneur van de Molukken. mr. J. Latuharhary herhaalde dit gisteravond in een radiouitzending. Hij zeide, dat met de Nederlandsche overgave aan Japan kort na het begin van den oorlog in het gebied van den Pacific de toe stand in de Molukken steeds slechte: werd, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit. dat de meeste bestaansmogelijk heden vernietigd war er.. Hij legde den nadruk op de noodzaak hulp te zenden aan de hongerlijdende Indonesiërs in deze ver afgelegen eilanden, aan welke de republikeinsche regeering natuurlijk verplichtingen heeft. Reuter's correspondent in O Belgrado gearresteerd Milivoj Naumovitsh, de correspon dent van Reuter te Belgrado, is door de Joegoslavische geheime politie gearres teerd. Dg berichten hieromtrent zijn thans door het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken bevestigd. In een verklaring van de zijde van Reuter wordt gezegd, dat dit de tweede correspondent is, die sedert het einde van den oorlog in Belgrado is gearres teerd. „De Joegoslavische autoriteiten wenschen kennelijk niet, dat Reuter een onafhankelijk correspondent in Joego slavië heeft. Voor beide arrestaties is geen reden opgegeven. Een correspon dent, die in April van dit jaar voor Reu ter te Belgrado verbleef, is reeds eerder naar Bonden teruggekeerd, aangezien de Joegoslavische autoriteiten het hem onmogelijk maakten als een eerlijk en onpartijdig correspondent te werken. Bij de Joegoslavische regee ring is reeds eenige malen geprotes teerd, evenwel tot dusver zonder suc ces." Commando-wisselingen bij Amerikaansche vloot De minister voor de vloot der V. S. Tames Forrestal, heeft bekend gemaakt, lat in den loop van de komende maan- ien ingrijpende wijzigingen in de sa menstelling van, het bevel van de vloot zullen plaats hebben. Vice-admiraal Louis E. Denfeld, die aan het hoofd van het marineperso neel staat, wordt commandant van de Stille Oceaan-vloot in de plaats van admiraal John H, Towers, vice-admi- raal William M. Fechteler, bevelhebber van de slagschepen en kruisers in den Atlantischen Oceaan, zal Denfelds huidige functie krijgen. Admiraal Towers gaat op non-actief, Vice-admiraal W. H. P. Blandy, die de atoomproeven van Bikini heeft ge leidt, wordt commandant van de acht ste vloot. Hij neemt de plaats in van admiraal Marc. A. Mitscher, die opper bevelhebber van de vloot in den Atlan tischen Oceaan wordt. Onrust in Zuid-Perzië Ongeveer 170 vrachtauto's, alsmede tanks en vliegtuigen met Perzische re- geeringstroepen zijn uit Teheran ver trokken naar Sjiraz, de stad in Zuid- Perzië waarop door de stam der Kaskais in het afgeloopen weekeind een over val is gedaan. De Kaskais zijn goed be wapend met geweren, automatische wa penen eh anti-tankgeschut. Volgens in lichtingen uit betrouwbare bronnen zouden zij tezamen met leden van an dere stammen uit de omliggende gebie den ongeveer twintigduizend man sterk zür> De leden van de linksche toedeh- partij zouden in paniek uit Sjiraz ge vlucht zijn. In Teheran blijft men kalm. In re- geeringskringen ismen ervan over tuigd, dat Ghavam es Soeltaneh, de minister-president van Perzië, den toe stand wel meester zal blijven. Het ka binet is in bijna permanente zitting bijeen geweest, sedert de ongeregeld heden in Zuid-Perzië begonnen. Politie en lergergarnizoenen in de door de Kaskais bedreide gebieden moeten bin nen blijven. Alleen in de omstreken van Boesjir, waar stammen van de Ara bische kust binnendrongen, zou gevoch ten worden en in de buurt van enkele kleinere plaatsen aan de Perzische Golf, FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 87) M'n beste Anne, ik het je ai wel honderd maal gezegd, dat ik blij ben ge om me been te zien en wat Ursel be- (ta-e-ft, die komt bet weinige, dat ze ver- (dient toch zeker we] toe. Sinds zij bier dp buis is, zijn mijn kamers tenminste •altijd opgeruimd, mijn wasch is in orde en ik krijg mijn eten behoorlijk op tijd. Vroeger schoten mijn maaitijden er af en toe bij in. Je weet nu eenmaal, hoe dat met vrouwelijke vrijgezellen gaat. Wan neer je er al eens toe komt om naar de keüken te gaan, wordt het altijd een bief stuk of een gebakken ei. En wat jou aan gaat, Anne, nou. ik wil je niet over het paard tillen, maar je bent eenvoudig de zonnestraal van het atelierhuis. Anne glimlachte verheugd, Ach kom, Sènta. je overdrijft! Je houdt mijn kleeren in orde. want met de naald weet ik helaas niet om te- gaan, je musiceert met de gravin en laat professor Hesterbergs astrologie en chi romantie met een waar Jobsgeduld over je heen gaan, wat ik op zichzelf al een ongelooflijke-prestatie vind. Ach, die goeie, oude baas is nu een maal zoo gelukkig als er eens iemand naar hem luistert. Bovendien zijn z'n theorieën werkelijk interessant, Als hij zich maar tot z'n theorieën bepaalde, bromde de schilderes. Helaas probeert hij het geleerde ook in toepas sing te brengen. Wat denk je wel. dat hij uit de manier waarop ik een „t" pleeg te schrijven, heeft gelezen? Daar ben ik werkelijk benieuwd naar! Hij beweert, dat ik een agressieve natuur heb. Anne barstte in 'een hartelijk lachen Je moet me niet kwalijk nemen, Senta, maar als je mij vraagt, durf ik, ook zonder dat ik jê „t" ooit gezien heb, wel te zeggen, dat je iemand 'bent. die zich de kaas niet van het brood laat eten. Maar dat is toch niet bepaald een tekortkoming! Ik wou, dat de professor dat in mijn t's had ontdekt. Ik behoor helaas tot de menschen, die geen neen kunnen zeggen. Dat is waar. Ik heb me tenminste heel wat keertjes aan je toegeeflijkheid tegenover je mama en de beminnelijke Vera geërgerd. Zoo zie je, dat de professor met zijn gevolgtrekkingen den spijker toch nog wel eens op zijn kop slaat! Ik vind het heusch niet erg, als hij mij eens een beetje onder dc loupe neemt en hem doe ik er een geweldig genoegen .mee. Doddie heeft geen geduld voor zijn liefhebbe rijen. Dat is zoo! Maar je oefent zelfs op Dod een goeden invloed uit. I-Iet kind is lang zoo wispelturig en nonchalant niet meer als vroeger. Laatst heeft ze zelfs geprÖbeerd zakdoeken te borduren. Het resultaat was wel niet schitterend, maar men telle het doel alleen. In ieder geval zie je zelf wel, Anne, dat je in het atelier huis onmisbaar bent geworden. Het is best mogelijk, Senta, maar ik zou toch zoo graag een taak, een doel hebben. Nou, tot Kerstmis zullen we het on derwerp maar laten rusten. Voorloopig heb ik trouwens nog wel iets, waar je je mee bezig kunt houden. Anne keek haar vriendin vragend aan. Hesterberg en gravin Grundtvig hebben mij dringend in overweging ge geven om het eens met portretschilderen te probeeren. Ik heb er veel zin in, want ik voel zelf, dat me dat ligt. Zou jij nog eens voor me willen poseeren, Anne? Met genoegen, Senta! Mij dunkt, dat behoef je niet eens te vragen. Ik heb een beepaald idee in mijn hoofd. Ik wou je eigenlijk in dat zilveren toilet schilderen, waarmee ik je toen naar dat bal bij Eschenial heb gestuurd. Anne kreeg een kleur. Ze aarzelde even. Ik weet. dat je aan die jurk niet de aangenaamste herinneringen bewaart, vervolgde Senta Bratt. Het werd er latei- de oorzaak van dat je je .ouderlijk huis verliet,, maar je zag er zoo allerliefst in uit, en die zilverkleur was zoo mooi, dat ik me er geweldig veel van voorstel. Ik zou het portret naar de tentoonstelling kunnen sturen. Voel je er wat voor? Nog was Anne het niet geheel met zich zelf eens. Ze kon dit verzoek van de vrouw, die zich zoo goed voor haar be toond had, niet zonder meer weigeren. Maar wat zou er gebeuren als graaf Grundtvig of Grottkau het portret te zien kregen? Ik zal voor je poseeren, Senta, zei ze, eindelijk tot een besluit komend, maar ik heb één verzoek. Zeg maar op! Ik zou niet graag willen, dat iemand het portret te zien krijgt, voor het klaar is. Als het anders niet is! Je verzoek past zich geheel aan bij m'n rotsvaste ge woonte om nooit half afgemaakt werk aan anderen te laten zien. Zelfs tegenover gravin Grundtvig maak ik daarop geen uitzondering. Het atelierhuis zal je con- terfeitsel dus pas op de tentoonstelling kunnen bewonderen. Anne slaakte een zucht van verlichting. Tot de tentoonstelling duurde nog een heelen tijd. Hoe graag ze Senta Bratt ook mocht, ze was vast besloten een of andere betrekking te zoeken en geld te verdienen. Senta moest zelf dat had ze tijdens haar verblijf hier wel bemerkt te veel op de kleintjes passen. Zij mocht van haar gulle gastvrijheid geen misbruik maken. Tegen het tijdstip, waar op hc-t schilderij op de tentoonstelling prijkte, zou ze dit huis en misschien zelfs wel de stad al lang hebben verlaten. Dan mochten ze het portret gerust zien. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7