Avonturen van een pseudo-diplomaat Consumenfencrediet moet voor 9 November worden aangevraagd In de Staatscourant van 26 September zijn opgenomen de eerste uitvoeringsbe schikkingen ingevolge de wet op het con- Eumentencrediet. Hierin geven de minis ters van Sociale Zaken en van Financiën voorschriften voor het verleenen van con- sumentencredieten en voor de samenstel ling en de werkwijze der districtsraden. Medegedeeld wordt dat de termijn binnen welken een aanvraag voor hei verleenen van erediet moet zijn ingediend op 9 No vember 1946 eindigt. Het aanvragen van een erediet dient te geschieden bij den' districtsraad. Hiervoor zijn formulieren op het postkantoor ver krijgbaar. Werknemers, die werkzaam zijn in bedrijven met meer dan 24 .werknemers zijn verplicht de aanvraag door tussc'nen- komst van den werkgever in te dienen. Aan hen. die voor een erediet in aanmer king komen wordt een voorschotboekje uitgereikt, hetgeen op de distributiestam kaart wordt aangeteekend. De verplichting tot wekelijksche afbetaling van het erediet begint op 1 Januari 1947. Werkgevers moeten het afbetalingsbe drag wekelijks afhouden van het loon van den werkman, aan wien een voorschot is verleend Voor het ingehouden bedrag moet de werkgever zegels plakken op een z.g. spaarkaart. In zeer bijzondere geval len kan de districtsraad uitstel van de ver plichting tot afbetaling verleenen. Het erediet wordt verleend in den vorm van waardebonnen, welke in betaling kunnen worden gegeven bij aankoop van bepaalde in de beschikking genoemde on ontbeerlijke duurzame gebruiksgoederen, zooais kleeding. schoeisel, matrassen, huis houdelijk linnengoed, eet- en keukenge- Opbrengst van belastingen en accijnzen Het voornemen bestaat, in 1947 hon derdduizend hectoliter alcohol van vijftig procent voor consumptiedoeleinden be schikbaar te stellen en zesduizend hecto liter van vijftig procent voor de fabri cage van reukwaters. De accijns op ge distilleerd wordt voor 1947 op f 30 mil- lioen geraamd. Door de toeneming van het aantal mo torrijtuigen wordt de opbrengst der mo torrijtuigenbelasting in 1947 op f 20 mïl- lioen geschat. Dit is f 5 miliioen meer dan de raming over 1946. De invoerrechten op benzine worden op f 53 miliioen geschal. Er zal ongeveer 500 miliioen K.G. ben zine worden ingevoerd. De rookers zullen het volgend jaar f 120 miliioen accijns moeten betalen. De op brengst der tabaksaccijns werd voor 1946 aanvankelijk geraamd op f 120 miliioen, doch daar de opcenten van 100 op 40 zijn verlaagd, zal de opbrengst waarschijnlijk f 102 miliioen bedragen. De stijging van het verbruik en van de prijzen der grond stoffen doen voor 1947 een hoogere op brengst verwachten. Voor 1947 wordt de opbrengst van de omzetbelasting geraamd op f 330 miliioen. die van de dividendbelasting op f 11 mil iioen en die van de loonbelasting op f 340 miliioen. Van de Vennootschapsbelasting is een netto bate van f 140 miliioen te verwachten. De opbrengst der vermogens belasting van natuurlijke personenwordt geschat op f 90 miliioen. Heffing-in-eens op vermogens Naar de Volkskrant verneemt, zal bin nenkort bij de Tweede Kamer het wetsont werp inzake een heffing-in-eens worden ingediend. De eerste 15 000 zou vrijblij- ven. voor bedragen van 15.000 tot 100.000.zou 10 procent verschuldigd zijn, voor bedragen tusschen f 100.000 en 200.000.15 a 20 procent en voor vermogens boven 200.000— 30 procent. Nieuwe industrie in den W aarderpolder Toen in Maart 1944 de Rids-fabriek te IJmuiden door een bombardement in ■een puinhoop veranderd werd, kwam <3eze industrie na veel omzwervingen aan den Zijlweg te Haarlem terecht. De ruimte was echter gering en eenigen tijd geleden werd de voormalige mar- garinefabrïek van Cohen en v. d. Laan in den Waarderpolder overgenomen. Tegen het midden van 1947 hoopt de directie het bedrijf daarheen te heb ben overgebracht, In het gebouw aan den Ziïiweg zal ..Rids" wonden opge volgd door de Amsterdamsehe Appara- tenfabriek. rei, fietsen en banden voor werkdoelein- den, gascomi'oren en kinderledikantjes. Indien een credietnemer zelf niet in staat is tot afbetaling, kan verhaal worden uit geoefend op een van zijn gezinsleden. Bij overlijden of vertrek naar het buitenland van den credietnemer wordt het erediet terstond opeischbaar. De districtsraad staat onder toezicht van het college van burgemeester en wethou ders, de leden ontvangen geen vergoeding. Instelling van een „Goud-Rechtbank" 40% terug uit Duitschland Te Parys. is medegedeeld, dat te Brussel een speciale commissie, waarin Groot-Brit- tannië, Frankryk en de Vereenigde Staten vertegenwoordigd zullen zijn, zal worden ingesteld, ter verzekering van een gelyke- lyke verdeeling van de tweehonderdtwin tig ton goud, welke in Duitschland is aan getroffen, voornamelijk in de Amerikaan- sche zone, en welk goud thans teruggege ven moet worden aan de landen, wier goud reserves door de nazi's zijn geplunderd, i De mededeeling werd gedaan door Jacques Rueff, den voorzitter van het in- tergeallïeerde bureau voor schadevergoe dingen. Hij zeide verder, dat de commissie welke zal aangeduid worden met den naam „goud-rechtbank", zal bestaan uit Sir Desmond Norton, Britsch vertegen woordiger bij het bureau voor schadever goedingen; Russell Dorr voor de Vereenig de Staten en hijzelf voor Frankrijk. Rueff verklaarde, dat de Zwitsersche! autoriteiten er in hadden toegestemd de vijftig ton goud. welke door de Duitschers naar Zwitserland zijn overgebracht, uit te leveren, en dat de Zweedsche regeering bereid was zeven ton over te geven, zoo dat de totale partij beschikbaar goud 277 ton beloopt. Het totaal aan restitutie-ver zoeken beloopt 700 ton, zoodat de in aan merking komende landen slechts veertig procent van hun goud terug zouden kun nen krijgen. Rueff verklaarde het niet vertegenwoor digd zijn van de Sovjet-Unie in de „goud- rechtbank" door het feit, dat in de Sovjet- Russische zone geen goud was gevonden en dat de Sovjet-Unie op dit punt geen aanspraken had doen gelden. Twee bewakingsbalaïjons naar ïndië vertrokken Gistermiddag Is van Rotterdam uil naar Indië vertrokken het s.s. „Kola Agoeng". Het schip brengt het derde bataljon van het 3e 'regiment Infanterie en hei derde batal jon van hei 5e regiment infanterie naar Soerabaja. Naar verwacht wordt, zullen de bataljons daar op 25 October aankomen. B.S.-ERS STALEN-EEN AUTO. Drie Amsterdammers, die als vrijwil ligers bij de Binnenlandsehe Siiijdkrach- ten dienst deden, hebben op 12 October 1945 uit een autopark een prachtige Mer cedes gestolen en deze ten eigen voor- deele verkocht. Zij hadden zich gisteren voor den krijgsraad te Amsterdam te ver antwoorden en verklaarden onder invloed gestaan te hebben van den luitenant P.. een geheim SD-agent, die zich thans in arrest bevindt. De krijgsraad veroordeelde twee hunner tot vier maanden en den derde tot drie maanden gevangenisstraf. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Arsenicum en oude kant, 20 uur. Concertzaal: Weensche avond, 20 uur, Rembrandt: Pitssburgh. Palace: Onzichtbare tegenstanders. Luxor. Melodie en liefde. Deze drie 14, 10.15, m en 21.15 uur. Frans Hals: geen voorstellingen, Circus Saltarino: 20 uur, ZATERDAG 28 SEPTEMBER Schouwburg: Jongenslyceum. 20 uur. Biosco pen als Vrijdag. Circus: 14.30 en 20 uur, De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 7,00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00, 22.00 Nieuws 19.15 Goede bekenden van vroeger. 19.30 Onder de NCR V-leeslamp. 20.08 Radlo-Pliilh. orkest (20,55 Moeilijke teksten uit het Nieuwe Testa ment). 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Pianorecital Sas Bunge. 23.30 Lener strijkkwartet HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00. fl.OO, 13,00, 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. 19.00 Denk om de bocht. 19,15 Departementale uil- zending, 19.30 Lezing. 20.05 Kamermuziek. 20.30 Geestelijk leven in Surina ne. 21,00 Blauwbaard. 21.30 Men vraagt wij draaien. 22.00 Buitenl, Weekoverz. 22.15 Dixieland- stijl Avondwijding. 23,15 Vioolconcert. Vredesconferentie accoord met voorstellen der Groote Vier De voorstellen van tie vier ministers \ran Buitenlandsche Zaken aan de Vre desconferentie tot bespoediging der werkzaamheden en tot vaststelling van 15 October als einddatum voor de ple naire zittingen zijn Donderdagavond in «en voltallige bijeenkomst van de con ferentie door den secretaris-generaal Fouques du Pare voorgelezen. De con ferentie nam deze voorstellen zonder discussie aan. In dezelfde zitting probeerde de Joe goslavische afgevaardigde Kardelj de Grieksehe kwestie ter sprake te bren gen wat echter door den voorzitter James Byrnes verhinderd werd. Even eens moest de Oekrainsehe afgevaardig de Baranofski, die van de zaal uit pro beerde om het woord te nemen, tot de orde worden geroepen. Tenslotte werd het duidelijk dat Kardelj een Grieksch voorstel van 30 Augustus, dat beoogde Griekenlands betrekkingen met Albanië te bespreken, weer in discussie wilde brengen De Grieksehe delegatie trok hierna een desbetreffend voorstel in. Het incident werd gesloten met een verkla ring van Molotof, waarin deze zijn vol doening uitdrukte over het annuleeren van het besluit der conferentie van 30 Augustus, om het Grieksehe voorstel te aanhooren. Selectie van Amerikaansche leger-officieren De Amerikaansche minister van oorlog, Patterson, heeft aan de hoofden van dien sten van het departement van oorlog een circulaire doen toekomen terzake zuive ring van het Amerikaansche leger van officieven, die „ongewenscht" geacht wor den, met name zij, die betrekkingen zou den onderhouden met lïnksche elementen, welke verdacht worden van „revolutio naire activiteit". Volgens de circulaire moeten aire legerofficieren tweemaal per jaar, namelijk in Januari en in Juli, ge controleerd worden. De ongewenscht ge achte officieren zullen dan voor een spe ciale militaire commissie moeten ver schijnen. In elk afzonderlijk geval wordt êön beslist over overplaatsing of uitstoo ting uit het kader. TOONEELSPEL VAN PROF. DONKERSLOOT. De Stichting Amsterdamsch-Rotter- damsch tooneelgezelschap heeft ter op voering aangenomen een stuk ,.Ik zoek Christenen" van prof. dr. N. A. Donker sloot De première zal nog dit seizoen ge geven worden. Radio Moskou heeft voor het eerst een Russische uitdrukking voor „de groote'drie" gebezigd, n.l. ,.ae groote Troika". Een Troika 's een met drie paarden bespannen Russische slede. Onder den naam Dr. Alfonso Kohn logeerde hij reeds eenige weken in ho tel Des Indes te 's-Gravenhage. En op zijn papieren prijkte zijn titel „Charge d'Affaires de la Republique Haiti". Deze zaakgelastigde toonde gedurende zijn nog zoo kort verblijf in Nederland een uitzonderlijke activiteit. Allereerst bracht hij een beleefdheidsbezoek aan het ministerie van Buitenlandsche Za ken, waar men uiteraard zorg droeg, dat dr. Kohn in hotel Des Indes con- formtabel onderdak kreeg. Dat verdien de hij ook wel. want naar hij vertelde, was hij tevens een der groote mannen van den Engelsehen geheimen dienst, reisde hij vaak met eigen vliegtuig en trad hij in oorlogstijd wel als bemidde laar op. Zoo had hij een onderhoud ge had met den Italiaanschen maarschalk Badoglio. Nauwelijks op zijn diplomatieke post in Den Haag aangekomen, bracht hij een bezoek aan alle ambassades en ge zantschappen, voorts aan groote bedrij ven als Philips en Asseher, waarbij een vertegenwoordiger van een departement den heer Kohn van voorlichting diende. Het was te betreuren, dat aan deze actieve werkzaamheid zulk een plotse ling einde kwam. Want op een goeden dag kreeg de justitie bericht van Scot land Yard, dat dr. A. Kohn ontvlucht was uit een ziekenhuis in Engeland, waar hii. als vreemdeling door de En- gelsche politie vastgehouden, vertoefde voor een oorbehandeling. Men wist, dat hii met de Harwichboot naar Nederland was vertrokken, van waaruit hi.ï met een adres in Engeland getelefoneerd had. Scotland Yard waarschuwde, dat de man een valsch diplomatiek paspoort bezat. De vogel gevlogen. Toen de rijkspolitie in hotel Des In des aankwam, om met dr. Kohn eens nader kennis te maken, was deze juist vertrokken, naar hij gezegd had, naar Brussel. Het bleek echter, dat de zaak gelastigde niet naar het Zuiden was gegaan, maar naar Schiphol, om van daar via Kopenhagen naar Stockholm te vliegen. Aan de politie aldaar werd aanhouding verzocht maar ïntusschen kwam in hotel Des Indes nog corres pondentie voor den „diplomaat" aan. Het was dus wel duidelijk, dat hij overhaast vertrokken was. Bij deze cor respondentie was een brief van een En- gelsche dame. die in Utrecht woont en toen men naar dat adres ging. bleek deze dame aan dr. Kohn 10.000.ter hand gesteld te hebben, teneinde dit geld om te wisselen in dollars en pon den, hetgeen Iv. met zijn goede relaties in diplomatieke kringen gemakkelijk kon doen. Zij had nadien niets meer van hem gehoord. Retourvlucht. In Stockholm werd dr. K. aangehou den, maar aangezien, naar men daar meende, al zijn papieren klopten, durf de men dezen „diplomaat" niet vast te houden en zoo kreeg K. opnieuw de vrijheid. Weer zou deze echter niet van langen duur zijn, want op verzoek van de Nederlandsche justitie werd hij ver volgens in Kopenhagen aangehouden. In gezelschap van een Deenschen poli- 65. Jammer dat het al afgeloopen is" zei de Sirdar teleurgesteld nadat alle volgelingen van den Sultan aan boord waren geklommen. En toen schrok hij. .Waar is onze onvolprezen Sultan vroeg hij angstig. „Er wordt aan ge werkt, heer Sirdar", antwoordde men hem. En jawel, eenige mannen waren hard bezig de enorme gestalte van den Sultan aan boord te hijschen. Gemak kelijk was het niet. Er' is een fijn ge voel voor evenwicht noodig om een kogelrond lichaam op de juiste wijze aan boord te krijgen. Ieder die wel eens een voetbal uit het water heeft ge- vïscht, weet dit. Maar tenslotte slaagde men er toch in den Sultan over de ver schansing te trekken. „Alles wel aan bdord", werd geroepen, en langzaam ging de vlag van Sultan Sar in top.,.. tie-inspeeteur maakte K. de retour vlucht naar Nederland. Tegenover de politie-ambtenaren blies dr. Alfonso Kohn zeer hoog van den toren. Hij wensehte onmiddellijk den minister van Buitenlandsche Zaken te spreken en achtte het in hooge mate schandalig een diplomaat van ziin vrij heid te berooven. Men meende echter toch te moeten doorgaan met het ver hoor en vroeg hoe het zat met die f 10.000.welke hij van de Engelscne dame had ontvangen. K. antwoordde, dat hii nog geen gelegenheid had ge had. de omwisseling te doen geschie den. Hij opende zijn koffertje en tot ontsteltenis van de politie-ambtenaren legde hij de f 10.000 op tafel. De Deen- sche politie-inspecteur wist zeker, dat toen men uit Kopenhagen vertrok, zich in den koffer geen geld bevond. K. moest dus kans gezien hebben dit geld gedurende zijn vervoer weer in den koffer te bergen teneinde zich te kun nen vrij pleiten. De consul van Haiti te Amsterdam verklaarde, dat K. hem volkomen on bekend was. ïntusschen arriveerde een detective van Scotland Yard. Hij bracht veel materiaal mee. o.a. een zevental rubberstempels. Men kon met zekerheid vaststellen, dat daarmede het paspoort van K. vervalscht was. Ontsnapt. Hoewel men verder nog geen énkel bewijs tegen K. kon construeeren werd hij vastgehouden en opgesloten in een vertrek bij de Haagsche politie. Hii kreeg daar regelmatig bezoek van een zijner vrouwelijke kennissen. een schoonheidsspecialiste. K. kreeg ver gunning zich met een bewaker te be geven naar een tandarts. De bewaker drukte op den belknop en toen hij zich weer omdraaide, zag hij dr. Aifonso Kohn juist in een passeerende auto springen en in volle vaart weg rijden. Nader is vastgesteld, dat K. een Pool van geboorte is en in Polen eenige ja ren gevangenisstraf wegens oplichting achter den rug heeft. Haarlem ontmoet Zondag De Volewyckers De opening van het voetbalseizoen' leverde teleurstellende resultaten op voor de Haai- lemsche eerste klassers. Zondag hebben de ploegen het. weer niet gemakkelijk. Bij Haar lem komt De Volewijekers op bezoek, welke club enkele weken geleden in het Spaarne- beker-tournooi een uitstekenden indruk ves tigde en EDO gaat bij Feijenoord Ie gast. Misschien herstellen de roodbroekeri zich en dan kan een mooie strijd tegemoet w'o'rden gezien. In het Noordersportpark speelt Stormvogels tegen DHC; beide ploegen had den vorige week vrij. Wij ggven den IJmui- denaren een goede kans. In de tweede klas krijgt HBC, dat slecht gestart is, bezoek van KFC en de Racing trekt naar Enkhuizen, om West Frisia te ont moeten. Te verwachten is het, dat RCH een belangrijke rol in de competitie gaat ver vullen. Daarom kan een overwinning tege moet worden gezien. In de derde klas vraagt Schoten tegen De Meteoor, een sterke Am sterdamsehe ploeg, de aandacht, HFC begint de competitie met een wedstrijd in Noord- wijk, waar SJC de tegenpartij is. In dezelfde klas speelt TYBB op eigen terrein tegen LFC uit Leiden. Een voorspelling kan nog niet gemaakt worden. Amsterdamsehe wethouder speelde voethal Aan een sportdag voor leerkrachten te Am sterdam namen ook deel mr. A. de Roos, wethouder van onderwijs en prof, mr. Fech- ting. In een voetbalelftal waren zij respec tievelijk linksachter en doelverdediger. Er weiden wedstrijden gehouden in hoogsprin gen (met een sprong van 1.45 M. voor een dame en 1.70 M. voor een heet) verspringen, touwtrekken, balwerpen -en hardloopen. Het district Zuid had de meeste punten behaald en de aanvoerder ontving van mr. De Roos een wisselbeker, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Amsterdam. BINNENLAND Uit de gelichte „Groningen IV", die in den laatster oorlogswin ter op het IJsselmeer is vergaan, zijn thans 13 lijken geborgen. Hier van zijn er 11, alle van Amsterdammers. geï dentificeerd. Met ingang van l October wordt de ben zineprijs van 20 tot 19 cent per liter verlaagd. Aan mobilisatie- slachtoffers zal een ex tra uitkeerin-g van 25 procent van het in 1945 genoten bedrag worden toegekend. De auto waarmee de minister van justitie, mr. J. H. van Maarse- op was Sport in 't kort IIESSELS WINT VAN VAN MANSVELD. Tijdens selectiewedstrijden te A dam voor amateur-boksers won de Haarlemmer Hes sels op punten van Van Mansveld. Den Haag naar Utrecht, is aangereden dooi een andere auto en licht beschadigd. De minister kreeg geen letsel. Vc.or de derde maal is de 53-jarige broodbe zorger B. ie Rotterdam veroordeeld wegens het maken van valsehe kwartjes en dubbeltjes. Hij kreeg nu anderhalf jaai gevangenisstraf. De tol op de Haas- treehtsche brug in Gou da is opgeheven. Op 69 p.aatser. in ons land moet men nu nog tol betalen De opzichter B. die in een houten keet in een steengroeve te Be- melen zat te schrijven is door een steen <he van 30 Mi hoogte door het dak sloeg, getroffen en gedood. De 204 tons drijven de bok „Valk" van de Kon. Marine is gisteren, getrokken door de ma- rinesleepbooien „Bea trix" en „Margriet" uit Vlaardingen naar Cura sao vertrokken. De Party van den Arbeid houdt op 12 No vember in Amsterdam een congres over de ge meentepolitiek en op 8 en 9 November een con gres over actieve cul tuurpolitiek. Paul Ostra geeft thans met zyn gezel schap cabaretvoorstel lingen op een schip, dat eiken avond van de De Ruyterkade achter het Centraalstation vertrekt. Ais er veel belangstel ling is, gaat de helft van het publiek dansen, ter wijl de andere helft de cabaretvoorstelling bij woont. Halverwege gaan de dansers luisteren en de luisteraars dansen. Op 6 October, als de winlerdicnst begint, zul len de diensten der K. D. M. worden beperkt. Ir. W. F. Eysvogel te Batavia is benoemd tot hoogleeraar aan de landbouwhoogeschoo! te Wageningen. De bruggen in het weggedeelte Gorinchem —Meteren zijn hersteld. Te Weert is gear resteerd de 35-jarige ars. E.' C. B. uit Amstelveen, verdacht van een veer tigtal gevallen van eeo- noiii:;;-.ie collabo: atle. i)e A.K.U.-rayonve- zelfabriek bij Arnhem, waarvan de machines door de Duitschers wa ren geroofd en het ge bouw door oorlogshan delingen zwaar was be schadigd, is weer in be- drijf%esteld. BUITENLAND De leider der com munisten in dc Britsche zone van Oostenrijk heeft verklaard, dat hij van de Britsche autori teiten opdracht heeft ge kregen "opgave te doen van het aantal leden van. zijn partij, zulks on der bedreiging met „zware straffen". Een Antworpsche verecniging heeft een ontwerp in studie geno men,dat in den bouw van een derden tunnel onder de Schelde voor wielrij ders voorziet. Haarlem en Omgeving De gedenksteen op het graf van wijlen dr. N. A. Waaning, in leven predikant van de ,Gere- lormeerde Kerk van Zandvoort. zal morgen Zaterdag 28 September c!es namiddags te vier uur aan de familie wor den overgedragen.. Het plaj» voor den opbouw der Gcreformeer de Kerk aan de.Rambon- netlaan te IJmuiden is door den kerkeraad goedgekeurd. Besloten is aan den architect op- i dracht te geven-het plan nader in details uit te werken. De heer W. F. Hoo ning te Haarlem slaagde aan de Technische Hoo- gesehool te Delfti voor zijn propaedeutïsch exa men civiel ingenieur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2