Een sprookje herleeft UMUID EN Nutsspaarbank bestaat 1 October 30 jaar Reeds nicer dan 4000 spaarders. Het zal 1 October dertig jaar ge leden zijn, dat op initiatief van het Departement IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen, onder voorzitterschap van Ds. W. Luikinga, de Nutsspaarbank IJmuiden werd opgericht. De stichters waren van meening, dat in een zoo snel groeiende plaats als IJmuiden een Nutsspaarbank niet mocht ontbreken, en hoe juist hun inzicht is geweest, blijkt wel uit den groei en de ontwikkeling die de Nuttsspaarbank in deze jaren heeft doorgemaakt. Was de behuizing in den beginne nog erg primitief (de eerste zittingen wer- den gehouden i-n het gebouw van de IJmuider Stores in de Vischstraat), "al spoedig werd hierin verbetering ge bracht, doordat de consistoriekamer van de Doopsgezinde Gemeente voor de zittingen beschikbaar werd gesteld. Reeds 9 jaar na de oprichting. in 1925 dus, kreeg de spaarbank door aan koop van perceel Julianakade 4 de be schikking over een eigen gebouw, in 1926 werd een huis in de Willebrord- straai gekocht waarin het bijkantoor IJmuiden-Oost gevestigd werd. welk huis in den bezettingstijd helaas onder sloopershanden viel. Het hoofdkantoor is nog steeds gevestigd aan de Juliana kade, terwijl bijkantoren worden ge houden te Driehuis. Santpoort en Vel- sen-Noord. waar eenige avonden per week de gelegenheid tot spaven wordt geboden. Reeds van de oprichting af heeft het publiek getoond, vertrouwen in de Nutsspaarbank te stellen, zoodat reeds na tien jaren een.bedrag van f 304.000 aan de zorgen der spaar bank was toevertrouwd; na 20 jaar was het inleggerskapitaal gestegen tot f 1.169.000. Thans zijn er meer dan 4000 spaarders met een tegoed van f 2.040.000. In totaal werd in deze dertig jaren f 658.000 rente aan de spaarders vergoed, terwijl de spaarbank de beschikking heeft ver kregen over een reserve van f 143.000. De heer G. Klimp heeft reeds van de oplichting af zitting in het bestuur, ter wijl de heeren W. A. Groenendaal en L. M. Camman thaifs reeds 25 jaar be stuurslid zijn. De voorzitter ds. F. F. Milatz volgde in 1934 den heer A. F. C. Bückmann na diens overlijden op. ter wijl de heeren I. Poldervaart, J. IJzer- draat en A. Mijs het. bestuur comple teerden. De heer ds. D. J. Wansink en R. Rutten maken thans deel uit van' den Raad van Toezicht, waaraan in 1945 de heer C. Luchsinger was ont vallen. Dit'resumé zoii onvoltallig zijn. wan neer daarin niet de naam van den héér A. P. Roza werd genoemd. Hij was van de oprichting af tot 1938 in dienst der, spaarbank, eerst als administrateur, la ter als directeur. Een groot deel van den bloei dezer nuttige instelling is aan zijn ijver en nauwgezetheid te danken. Hij werd opgevolgd door den heer L. W. Boeree. die ook thans nog admi nistrateur is. Over de vele moeilijkheden, waar mede de Nutsspaarbank in de oorlogs jaren te kampen heeft gehad, zooals evacuatie en het verspreiden van spaar ders en bestuursleden, zullen wij maar zwijgen. Alleen kan met genoegen ge constateerd worden, dat de Nutsspaar bank deze moeilijkheden heeft kunnen overwinnen en den goeden naam. wel ken de Nutsspaarbanken alom in den lande genieten mede hoog gehouden heeft. Zondagsdienst artsen A.s. Zondag hebben dienst de artsen P. .Brouwer en A J. van Leusen. Apotheken De dienst op a.s.-Zondag en de nacht dienst in de komende wee-k wordt waar genomen door de IJmuider Apotheek, Kennemerlaan. De Willem. Barenclsz naar de Zuidelijke IJszee Een uekclijksch reisbericht. Binnenkort zal de Nederlandsche waivisch- vaarder „Willem Barendsz" zee kiezen voor een tocht naar de Zuidelijke IJszee en daar mede een traditie hervatten, die uit de 17e eeuw dateert. Het»slagen van deze expeditie is van het grootste belang voor onze volks huishouding, daar traan een van de voor naamste grondstoffen is voor de margarine en zeepfabricage en deze expeditie 20.000 ton traan naar ons land hoopt te brengen, het geen tevens een aanzienlijke verlichting zal beteekenen van onze precaire deviezenposi tie, als men weet. dat de wereldprijs voor traan momenteel 80 a 85 per ton bedraa^ Voor deze expeditie bestaat uiteraard bij zondere publieke belangstelling, terwijl ook de wetenschap uit deze expeditie waardevolle gegevens zal kunnen putten. De Nederland sche Maatschappij voor de Walvischvaart heeft dit zeer wel ingezien en vertegenwoor digers van wetenschap en pers in de gelegen heid gesleld de reis van de „Willem Ba rendsz" mee te maken. De heer J. G. Kolk man zal als vertegenwoordiger van de Af- deeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening wekelijks verslag uitbrengen over deze wal- vischvaartexpeditie ten behoeve van de Ne derlandsche pers. De reis zal 6 a 7 maanden duren. De heer Kolkman is een bekende inwoner van IJmuiden. Hij is chef van het Voorlich-. tingsbureau voor den Voedingsraad, afdee- ling Visch. Ongetwijfeld mogen wij vele in teressante reisverhalen van zijn hand ver- Van Vrijdag 27 Sept. t/m Woens dag 2 Oct. De origineele en nieuwste verfilming van DE GEBOCHELDE met PIERRE ELAXCHAR ais Hciiri tic Lagardère. Toegang 14 jaar. Meliorfilm Onderlinge competitie D.C.IX Dinsdagavond a.s. ?al de Damclub IJmui den in café Royal beginnen aan de onder linge competitie.- De strijd in de hoofd klasse zal dit jaar bijzonder spannend worden, doordat tal van oude krachten en eenige nieuwe spelers deelnemen. Ook in de eerste klasse zal het gaan spannen. Aan het eind der competitie promoveeren de twee hoogst geplaatsten en degradeeren de twee hekkensluiters der hoofdklasse. Voor de tweede klasse heb ben zich reeds vijf nieuwe leden aange meld. De indeeling luidt als volgt: Hoofdklasse: A. Ligthart. H Laros, B. Dwkel, C. Suijk, F. Postma. Krikke. Schol, Van Straten. F. Dukel. Dixhoorn. H. Buis, T. Postma. perste klasse: J. Kramer. Koetsier. J. Smit. J. Nanne, D Ott. J Waal, P. v. d. Velde, Jonker, Haver, Vooys. Koper. Nieuwenhuizen. Tweede klasse: Beets. C. Kaan. Pum Swier. Lichtendahl. Prins en nog een aan tal nieuwe leden. Waterloo-Nieuws Het programma voor a.s. Zondag luidt. Schoten IIWaterloo I 9.45 uur; Waterloo IID.E.M IV 12 uur: Waterloo IIIRip- perda IV 9.45 uur. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 27 SEPTEMBER. Thalia Theater: Het geheim van Mr. Wong", 7 en 9.15 uur. Bioscoop de Pont: ,.De Zigeunerprinses", 8 uur. Rex-theater: „De Gebochelde", 8 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER. Bioscopen: Als Vrijdag. Rex-theater: „De Gebochelde", 7 en 9 u. De Wederopbouw begint Aanbesteding van 47 woningen in Velsen-Noord. Donderdag hebben de architecten G. H. Holt en ir. B. Bijvoet namens de Woning bouwvereniging Velsen aanbesteed hét bouwen van 47 woningen. De aanbesteding omvatte 5 perceejen en wel perceel 1: 9 woningen aan de' Ladderbeekstraat, perc, 2: 9 woningen aan de Schoonoordstraat, perc, 3: 12 woningen aan de Ladderbeek straat. perc. 4: 11 woningen aan de Schoon oordstraat en perc. 5: 6 woningen aan den Heirweg. Ingeleverd werden 48 biljetten, waarvan drie ongeldig werden verklaard. Alle in schrijvers hadden in hun inschrijfsom V-: procent opzetgeld gecalculeerd. Er werd ingeschreven als volgt: P. Buis. Ouddorp. 675.847; S. de Vries. Zaandam.- 664.000: V. de Vries. Haarlem, 657.3M; fa Rizzi en Star. Wijk aan Zee. 674.97b. Aannemersbedrijf W. Teunissen, Heemstede, 599.000: Balvers en Zoon, Uitgeest. 598.324; J C. Th. Smit, Heem stede. j 655.702: G. Snoeks, Haarlem. 659 750: R- J E. Bot. Alkmaar, 637.670: A. van Varik, Haarlem. 634 375; H. Rib- berink. Soest, 560.500; H. Stefels, Heem stede. 671.746: A. J. de Jong. Amsterdam, 634.000: H G van Veen Santpoort. 639.000; G. C. Blanken, Bussum. 566.900; H. van Dijken. Haarlem, 634.900; Chr. Diters en Zoon, Bussum. 606.500; M. H. Hamers, Naarden. 610 775: J. S. Kokx. Beverwijk, 611.233; J. J. Zwager en Zoon. Amsterdam. 771.000; Fa Bastiaanse en Lupkens. Haarlem, 708,987; Rings' Aan nemers Bedrijf, Santpoort, 599.000; Joh. Dienaar, Santpoort. 568.00Ó; fa. N. Duin- maïjer en Zn., Alkmaar, 643 000; L, Schil der, Alkmaar, 656.400; Wed. B J. E. Doe- dens, 't Zand, f 659 750; G. en J. Broertjes, Overveen, 547.400 (laagste); M. de Haan (beheerder P Cupido). Driehuis, 641 000: J. M de Wolf. Amstelveen, 780.000: fa N. S. Tromp de Jong, Amsterdam, 660.246; fa. Gebr. v d. Putten, Heemstede, 620 000 M. Plokker en J. Kuiper IJmuiden. J 623 536.83; D. J. Hetteliogh, Haarlem. 701.423; J. Meesters en Zn.. IJmuiden, f 608.655; N.V Aannemers Mij ..Velsen".. IJmuiden, f 637.000; H. M Koning. Sant poort, 705.363; Philips Bouwbedrijf, Haarlem, 726.500; H. C H. Smit. Bever wijk, 649.000; C. H. ten Broeke. IJmui den. 577.732; J. L. Min en Zoon. Sant poort. 595 000: B. de Vilder en Co., IJmui- den-O., 115 000 (voor perceel 5): A. van Straten, Gouda, 621.800; Aannemers Be drijf A. Klomp, Beverwijk, 561.763: Frans Philips. Haarlem, f 725.775: Smits Bouw bedrijf, Beverwijk, 593,000. H.O.SC.-Nieuws Een ongekend aantal spelers neemt dit jaar deel aan de onderlinge winterwed- strijden. welke Woensdag begonnen zijn. Niet minder dan 96 deelnemers trachten elkaar de punten afhandig te maken. Vpor het eerst zijn de jeugdleden ondergebracht in de seniorengroepen en daar zij op den eersten avond zeker niet het minste aan tal punten behaalden, is hun deelneming ten volle gerechtvaardigd De uitslagen zijn: Groep 1: 't HartVeldheer 01. Paar- dekooperJ A. Stals. afgebr.. v. d. Plas Steeman 01. De BFuinR Visser 0—1, BeentjesG. L. de Haas afgebr.. Groep 2: W. Bakker—T H. Spijker af gebr.. SlingsKroon 10, Van Eis—rKoele- meïj 10. AarsenVerhagen 01. Groep 3: SchoutenH. Mooy 10. An- germanB. Stais 3—^), Schmitsir. Derks 0—1. Groep 4: Van Rij—Ringers 0—1. A. Kiste- maker—Vergunst 1—0. H. Spuls—Verlaak 01. Van LaarenM. Spuls 10, Burg graaf—Scheurkogel 1—0. Groep 5: Van NiekerkenOfferhaus 01 v d. Kommerv. d. Starre 01. Smit Luster V», F. EakkerL. Verschoor 10, S. KistemakerPeekei 0I. Groep 6: De BoerRijke 01. Muntz Roseboom 1 'A, MolemanPlokker 10. BuchiWolthuizen 01, HuismanSchel vis 10. Groep 7: MeyerSiebers afgebr.. Mooy Streefland 01. BrasserZoon 10, D. HonigStrijker 0I. Klinkenbergv. d. Vc-en 10. Groep 8: Van Geenenv. d Laan 10, Doetsv. d. Plas 01, LuikmanVan Sil- kema 0—1, VeterC. Honig afgebr. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 38) Wat denk je er van? Zullen we maar direct beginnen? drong de schilderes aan. Als ik eenmaal iets in m'n hoofd heb, ga ik maar liefst zoo gauw mogelijk aan het werk. Je hebt die japon toch nog? Anne knikte. Ik heb haar meegebracht en ik zal me direct gaan verkleeden. Prachtig, dan zal ik intusschen het doek en de verf vast klaar maken. Voor uit. Anne, gord je ten strijde! Een kwartier later keerde het meisje terug en ook ditmaal voelde Senta Bratt 2ich gedrongen aan haar bewondering uiting te geven. Schitterend Anne! Ik heb het por tret al voor me. Hier ga in dezen blauwen stoel zitten. Het zilver komt tegen dat blauwe fluweel prachtig uit. Eenvoudig kostelijk, zooals die kleuren ineen vloeien. Senta Bratt was een en al enthousiasme en blaakte van werklust. Je hoofd wat meer naar rechts, kind! Zoo ja! Nu valt het licht op je haars zooals destijds in Elmshorn, toen je voor Assche- poester poseerde. Waar heb je je ande ren handschoen? Anne had met den eenen handschoen gespeeld, waarvan de kralen in het licht flonkerden. Het spijt me, Senta, maar dien heb ik op het bal verloren. Hindert niet. Houd dien eenen dan maar in je rechterhand, zoo losjes mo gelijk. alsjeblieft. Zoo, nu kunnen we be ginnen. En Senta Bratt begon met een ijver, die het beste deed verwachten. Op haar wan gen teekenden zich weldra roode vlekken van inspanning af. ze schetste de gestalte, mengde verf en telkens weer klonk haar vermaan: Stil zitten! Anne zat stil. niettegenstaande al spoe dig al haar botten zeer deden. Poseeren in een vermoeiende bezigheid, maar Senta Bratt. was zoo in haar werk verdiept, dat ze geen tijd had aan de martelingen, die haar model doorstond, noch aan haar eigen vermoeidheid te denken. Ursel klopte en maakte aanstalten om binnen té komen. Senta Bratt vloog naar de deur, draaide den sleutel om en riep: Loop naar de maan, Ursel! De oude gedienstige stond paf. Maar het eten is klaar, protesteerde ze. Laat het eten ook maar naar de maan loopen! luidde het antwoord van de schil deres, die alweer doorwerkte. Ursel slofte weg. Na een poosje raapte ze al haar moed bijeen en deelde voor de tweede maal door de gesloten deur mee, dat het middagmaal op tafel stond, met het gevolg, dat ze voor den tweeden keer de bons kreeg. Verontwaardigd ging Ursel naar be neden om gravin Grundtvig haar nood te klagen. Wel Ursel, wat scheelt er aan? vroeg deze. Je trekt zoo'n ongelukkig gezicht. t# Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, maar ik geloof, dat juffrouw Bratt krank zinnig is geworden. Nou, nou, Ursel, hoe kom je daar bij? Ze heeft zich met juffrouw Anne in het atelier opgesloten, moppert ver schrikkelijk en heeft mij en het middag eten naar de maan gestuurd. De gravin lachte. Arme Ursel, ik merk al dat je met de merkwaardigheden van ariisten nog niet vertrouwd bent. Juffrouw Bratt is waarschijnlijk aan het werk en dan mag je haar niet storen. En wat doet juffrouw Anne dan in dat gesloten atelier? Waarschijnlijk poseert ze voor juf frouw Bratt. Eten ze dan vanmiddag heelemaal niet? Als een kunstenaar eenmaal aan het werk is, heeft hij geen tijd aan zulke banale dingen als een middagmaal te denken, of hij eet lafer, als hij klaar is. Twee-jarig meisje vermist Sedert Woensdagmiddag half twee wordt vermist de 2-jarige Jacoba Koud- ijs. wonende Hoofdbuurtstraat 7 te Vel sen. Het meisje is gekleed in een blauw jasje, wit mutsje, geruit rokje en hooge zwarte schoentjes. De Commissaris van politie te Velsen verzoekt een ieder, die aanwijzingen kan verschaffen, waardoor de verblijf- plaais van het kind kan worden opge spoord. zich te wenden tot zijn bureau, afdeeling Recherche. Samenstelling voetbalelftallen SlormvogélsDHC. Stormvogels komt uit met Kraak; Schoorl, Schipper: Goedhart, v Gemert, Snoeks: Meyer. Ketting. Van Dalen. De Boer. Groet Stormvogels 2BI. Wil 3. Stormvogels 2 komt als volgt uit: Rech- steiner; Aland, Schriemer; Zwemmer, Glas. Hoogendijk: Roelofs, De Boer. Van Pel, Opbergen, v. d. Kuyl. TerrasvogelsQ.S.C. Terrasvogels' ploeg ziet er als volgt uit: Douma; de Ruyter, Kraak; Zaal Dort- munt. Akkerman: Bunschoten, De Jonge Jr., Röbken, De Jonge Sr., Goedhart D.W.V.Velsen. Velsen trekt als volgt naar DW.V.: Demmers; Tromp, Kuipers; Maarschalk, Nijssen, Wijker; Prinsen, v d Pol. Bak- kum. Hirsch. Ninaber. BUURTVEREENIGINGEN ..DA COSTA" EN „WIJKEROOG" Bovengenoemde Buurtvereenigingen hielden hun ledenvergadering resp in het ontspanningslokaal van de Java-deuren- fabriek en het clublokaal van „Kinder vreugd" De „Da Costa" buurtvereeniging bleek al een zeer goed jaar te hebben gehad, gezien de goede verstandhouding onder de leden, die op sociaal terrein ook veel hebben gepresteerd. Tijdens deze vergade ring werd mededeeling gedaan van be sprekingen met betrekking tot de glas schade en het verkrijgen van een speel tuin, waarvan men spoedig goede resul taten verwacht Aan het Da Costa-bestuur werden de heeren Fransen en Santman toegevoegd. „Wijkeroog" behandelde jaarverslagen van secretaris en penningmeester, welke laatste een flink batig saldo kon aantoo- nen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat een geheel gewijzigd bestuur werd ge vormd, bestaande uit de heeren C. Stijn- man, C Hageman, N. Steyn. A de Reus, W Vermey. C H. v. d. Aart en S Stam- mis. Het ligt in het voornemen om naast de gewone feestavonden ook enkele avonden met cultureelen inslag voor de leden te geven. HARINGTRIOMFEN. In de week van 16 tot en met 21 Septem ber 1946 werden in Nederlandsche aan- voerhavens aangevoerd: 16 kantjes maat jesharing; 5.439 halve kantjes volle haring; 18.014 halve kantjes steurharing; 794 kant jes ijle haring; 1.141.927 KG versche haring. Hierdoor is de totale aanvoer sedert het begin van de teelt, dus van Mei tot en met 21 September 1946 gekomen op: 107.656 halve kantjes maatjesharing: 55.071 halve kantjes volle haring: 135 813 halve kantjes steurharing; 4.117 halve kantjes ijle haring; 6.867 KG versche haring. Omgerekend in kilogrammen beteekent dit een aanvoer van 28.449 946 KG SANTPOORT De collecte voor het Hoogeland De alhier gehouden collecte ten bate van Het Hoogeland te Beekbergen heeft f 132 Opgebracht. JUBILEUM. Op 3 October herdenkt de opzichter bij Bouw- en Woningtoezicht, onze plaatsge noot de heer W. Hirs, den dag, waarop hij vóór een kwarteeuw in dienst der ge meente Velsen trad. DRIEHUIS WEER EEN FIETS Donderdagmorgen in de vroegte is uit een schuur, staande achter het huis van den heer S. aan den Driehuizerkerkweg een heerenrijwiel ontvreemd. Nu, als ik dat gewëten had, dan had ik geen roastbeef gebraden, mevrouw. Die wordt nu natuurlijk zoo taai als leer. Wanneer juffrouw Bratt straks van vermoeidheid het penseel uit de hand valt, zal ze gebraden leer eten zonder.dat ze er iets van merkt, Ursel. Eet smakelijk, zal ik dan maar zeg gen, besloot Ursel berustend en meewarig het hoofd schuddend, slofte ze weg. De gravin lachte. Ze lachte nog. toen Ernst Grundtvig en Jens Grottkau. die te eten waren gevraagd, hun entrée maakten. Het tweetal verscheen met elk een paar schaatsen onder den arm en het hoofd vol plannen voor den middag. We hebben vrij van dienst en wil den Doddie en juffrouw Anne vragen met ons mee te gaan naar de kunstijs baan, expliceerde Grottkau Bovendien hebben we, dank zij onzen voorbeeldig zuinigen levenswandel, nog een paar kaarten voor de bioscoop kunnen bekosti gen. Zijn wij geen brave jongens? Zeldzaam, prees de gravin,, bijna angstwekkend. Waar hebt u zoo'n plezier om, tante? wilde Grundtvig weten. Om die goeie Ursel. Ze kwam zoo juist beneden om me te vertellen, dat Senta Bratt krankzinnig was geworden. En de symptomen? informeerde Grottkau vakkundig. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3