ij muider Courant Vernieuwd Onderwijs Koning Ceorge reeds in Athene Bloembollen-contingenten sterk verhoogd 61e Jaarkrans No. 18443 Bureaux: Kennerherlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooin Zaterdag 28 September 10-16 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f4 ONDER de zaken, die sinds de bevrij ding aan de orde gesteld zijn „ter ver nieuwing", neemt ons Onderwijs een be langrijke plaats in. Er is al veel gepraat en geschreven over den aard en de mo gelijkheden van die hervorming. Tal van deskundigen hebben zich doen hooren en zich in rapportén, artikelen en zelfs lijvige boekwerken doen lezen. De verwachte tegenstellingen zijn niet uitgebleven en den leek op onderwijsgebied moet het daarbij wel lichtelijk zijn. gaan duizelen. Allicht zal hij tot de slotsom gekomen zijn. dat het een zeer ingewikkelde zaak is en dat het jaren zal duren, eer van vernieu wing van het onderwijs werkelijk sprake kan zijn. Daar. heeft hij ongetwijfeld gelijk ih. Maar ingewikkeldheid en langdurige voorbereiding zijn kenmerken van bijna alle hervormingen. En.- wij niet-deskun- digen moeten ons niet laten ontmoedigen door den stroom van complicaties en be zwaren, die het loslaten van deskundigen op welk gespecialiseerd terrein ook onvermijdelijk ontketent. Temeer reden is er om ons niet te laten ontmoedigen, om dat onze meening in deze zaak van groot en beslissend belang is. Wij. oud-leerlingen en in grooten getale ouders van leerlingen, moeten niet alleen ais zoodanig maar ook als leden van het Nederlandsche volk mee spreken. Sterker: wij moeten den doorslag geven in de beantwoording van de vraag: vernieuwing of niet De technische uit werking van een vernieuwing dienen wij aan meer bevoegden over te laten. Maai de hoofdvraag is onze zaak. Dr. Bol- kestein heeft verklaard dat elke onderwijs hervorming, wil zij vruchtdragend zijn, gedragen behoort te worden door de maat schappij en laat ons maar meteen erken nen, dat dit voor alle hervormingen van beteekenis geldt. Door wetten worden zij niet bereikt. De w.etten kunnen en moeten ze tenslotte vastleggen, maar aan die vast legging, die codificeering, dient de aan drang der samenleving te zijn voorafge gaan. Anders baten de wetten niet en hou den geen stand. „Een hervorming", heeft de Franschman Paul Brulat gezegd, „be klijft alleen, als zij te rechter tijd komt en in overeenstemming is met de zeden, de geestesgesteldheid en de gewoonten van een volk". Zijn wij rijp voor een vernieuwing van ons onderwijs? Dat is eigenlijk de hoofd vraag. Onze zeden, geestesgesteldheid en gewoonten schrijven veelal een bedacht zaam tempo van hervorming voor. Het is Britsche troepen ontruimen de stad Ofschoon gisteren nog gemeld werd dat koning George van Griekenland Zaterdag in Athene zou arriveeren, is de koning reeds Vrijdagmiddag per vliegtuig op het Grieksclie vliegveld Eleusina hij Athene aangekomen. De Grieksche bevolking werd door het bericht van aankomst volkomen verrast. Toen de koning zich naar de haven begaf om aan boord te gaan van den tor pedojager Miagülus. waar hy den nacht doorbracht, had zich een groote menigte verzameld aan de kade. Spoedig heerschte in Athene een feeststemming. De vlaggen werden uitgestoken en militaire muziek corpsen concerteerden in de straten. De Engelsche troepen die volgens be lofte zich aan den vooravond van de aan komst van koning George uit Athene zou den terugtrekken, zijn Vrijdag met de evacuatie naar het binnenland begonne.n. Een Reuterbericht meldt tevens dat het aantal Britsche troepen in Griekenland thans 50.000bedraagt en geleidelijk zal worden teruggebracht to* 35.000 man. Ter vergelijking diene, dat de Russen in het naburige Bulgarije naar schatting 100.000 man aan troepen gelegerd hebber.. Intus- schen duren de gevechten in Macedonië tusschen regeeringstroepen en communis tische benden voort Zooals gisteren ge meld, hebben Byrnes en Bevïn in Parijs den zorgvol len toestand in Grieker.l3.nd besproken. Bijzonderheden over dit onder houd zijn niet bekend geworden, doch William Clayton, de Amerikaar.sehe onder minister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan de pers verklaard dat de Amerikaan- sche regeering zich bezorgd maakt over de Grieksche situatie, en dat zij het betreurt dat $e Veiligheidsraad het Amerikaansche voorstel tot het instellen van een onder zoek aan de Grieksche grenzen niet heeft geaccepteerd. Zooais gemeld werd dit on derzoek door de Sovjet-delegatie onge- wenscht geacht. Koning George van Griekenland is on verwacht in Athene gearriveerd. Hij was gekleed in militaire uniform en vergezeld van twee adjtidmten. Óp bovenstaande foto ziet men Koning George vlak voor zijn vertrek van het vliegveld Heathrow in Engeland in gesprek met de hertogin van Kent, vroeger prinses Marina van Griekenland. Het woord is aan. Wie de Goddelijke gave van de geestdrift bezit wordt wel ouder, maar nooit oud. De orld Chief Guide"" op tournee door ons land Lady O. Baden Powell, de World. Chief Guide van de meisjes-padvind- sters. die morgen in ons land aankomt, heeft een uitgebreid tournee op haar programma staan. Omstreeks het middaguur komt zij uit Praag op Schiphol aan. Eenige uren later zal zij een défilé op den Dam te Amsterdam afnemen. Bijna alle steden van eenig belang in ons land zullen door deze vooraanstaande figuur uit de pad vinderswereld in een tiendaagsche rei', bezocht worden, waarbij zij vaak twee défilés per dag afneemt en een demon stratie bijwoont. Het grootste deel van den Dinsdag is gereserveerd voor een bezoek aan het Prinselijk Paar te Soestdi.jk en aan Ko ningin Withelmina op Het Loo. Een ander hoogtepunt van haar be zoek aan ons land is ongetwijfeld Maan dag 7 October. Op dien dag wordt m Rotterdam een vlaggenparade gehouden en 's middags een défilé op het Binnen hof in Den Haag. waarna een receptie volgt ten huize van de presidente '.-on het Nederlandsche Padvindstersgilde. Dinsdag 8 October, na nog een too nee 1- spel in het Gebouw van Kunsten en We tenschappen te Den Haag bijgewoond te hebben, vertrekt Lady Baden PowelL naar Engeland. Weerbericht GEEN VERANDERING Verwachting van Zaterdagavond tot Zon dagavond: In den nacht en ochtend op vele plaatsen mist, overdag warm na- zomerweer met weinig wind. Prijs van versche haring sterk gedaald De prijs van versche haring, die gis teren reeds tot f 7.50 per kist was ge daald, liep heden terug tot 5 per kist. Er was weer een zeer groote aanvoer. De haringtrawlers komen afgeladen van de niet slechts ijs van één nacht, dat wij niet visscherij terug. Reeds waren 5.0.00 a 6.000 betreden willen. Is dit'ijs der vernieuwin," k's: secuur en betrouwbaar genoeg? Als dat het geval is, zullen de deskundigen, on danks stroomen van bedenkingen en tegen stellingen, den volkswil moeten uitvoeren. Dan is de tijd gekomen. Eerlijk gezegd is dit mijn indruk en daarom durf ik mijn mede-ondeskundigen aan te raden, hun meening niet onder stoelen of banken te steken. Want als zij bescheidenlijk blijven zwijgen vertragen zij daarmee alleen maar het tempo van een hervorming, die komen moet. al werkt de ongunst der tijden ook remmend. Zij zal overigens toch bij ge deelten, in phasen voltrokken moeten wor den. Als wij voor onderwijs-vernieuwing zijn, wil dat niet alleen zeggen, dat wij wen- s'chen dat de school zich minder eenzijdig op kennis en meer op begrip, minder op leeren en meer op karaktervorming en ge- Tneensc'nappelijken arbeid zal toeleggen, met inzicht in de gemeenscnaps-taak. die haar leerlingen wacht Het beteekent ook dat wij gelijke kansen voor allen, onver schillig van welken rang of stand zij zijn. willen. Daar ontbreekt erbarmelijk veel aan in ons vaderland en ik herinner mij j den schooljongen, die ik geweest ben. als ik zeg dat ik daarvoor nog vaak en in velerlei toonaard hoop te pleiten. Want als schooljongen tot de gelukkigen behoorend. voelde ik het als een gemeene onrecht vaardigheid en dat gevoel heeft mij nooit verlaten. Er komt bij. dat het belang van ons volk erbij gemoeid wordt. Dat ligt voor de hand. Om zijn beste prestaties te kunnen leveren moet een volk zijn begaafdheden op de ruimst mogelijke schaal tot gelding brengen. Wij schieten daarin tekort. Wij putten uit een te beperkten kring. Er is bij andere gelegenheden heb ik daarop al meermalen de aandacht gevestigd maar een kleine minderheid^ in Nederland, die meer dan lager onderwijs krijgt. Het ge volg van deze te beperkte keuze moet zich zoowel in den omvang van_onze geestelijke élite als in haar gehalte doen gevoelen. Ja. ih den omvang ook. Nu in dezen tijd door verschillende oorzaken velen uitgeschakeld zijn, blijkt op ontstellende wijs het gebrek aan reserves. Het blijkt niet mee te vallen met het veelbezongen geestelijke ontwik kelingspeil van den gemiddelden Neder lander. Sommigen gelooven dat niet. Zij meenen zelfs het tegendeel. Wij Hollanders plegen bescheiden te zijn als het onze fabrieks- producten betreft vaak ten onrechte maar zelfgenoegzaam op sommige andere punten. Daartoe behoort, bij velen, het onderwijs. Sinds jaren hébben zij elkaar voorgepraat, dat het zoo uitblinkt. Bewij zen ontbreken. Niemand zou graag tekort doen aan het uitstekende werk. dat vele van onze on derwijskrachten binnen het bestaande ka der verrichten Maar hoevelen onder hen Juist onder hen! klagen over de be- kisten verkocht, toen nog eenige trawlers gelost moesten worden. Ook de drijfnetvisschers maken groote vangsten. De KW 22- deed een schot van 575 kantjes. De bemanning heeft nagenoeg twee etmalen gewerkt om deze enorme hoeveelheid (ongeveer 380.000 haringen) te verwerken. Twee gewonden aan boord De stoomtrawler Beatrice IJM 118 is hier binnengekomen met twee gewonden aan boord. De machinist is naar het zie kenhuis overgebracht, de schipper werd naar zijn woning vervoerd. Het schip had 350 manden haring aan boord. Wij vernemen nader dat schipper Groot- veld bij het werk aan het net over boord viel en daarbij gewond werd. De machinist liep ernstige vleeschwon den op in de machinekamer. Voor hem werd de hulp van het hospitaalkerkschip De Hoop ingeroepen. Vijf uur nadat het ongeluk was geschied, lag De Hoop bij de Beatrice, waarna de dokter de wonden Deviezen-successen in Engeland «•lia, i cïc AlgemecHc De dried&agsclie reis van de lieeren Dr. A. J. V'e Vereeniging; voor Bloembollencultuur en van het Bedrijfschap voor Sierteelt en den heer A. -J. ltijnveld uit Hillogoui. naar Engeland heeft een prachtig resultaat geluid. Het contingent bloembollen, dat voor liet loopende herfstseizoen naar Engeland mag worden uitgevoerd hebben de beide afgezanten, na lang eonfereeron niet 560 ton zien verhoogen, welk surplus ongeveer 10% op de reeds eerder vastgestelde hoe veelheid uitmaakt. Voor het komende voorjaar is dezelfde verhooging toegezegd, maar in percenten uitgedrukt zou deze suppletie boven de 10% komen, daar het voorjaarscontiiigent aanzienlijk kleiner was dan dat van dezen herfst. Boschfontein" door brand ernstig beschadigd Reis naar Zuid-Afrika moet uitgesteld worden Omstreeks kwart over twee in den afgeloopen nacht ontdekte het wacht- personeel aan boord van de „Bosehfon- tein", het 12.000 ton metende motorschip j. Ivan de Vereenigde Nederlandsche neef t gehecht. Hei-preekt vanzelf dat de 'scheepsbouwbedrijven, dat bij de trawler daarna terstona naar IJmuiden Dok- en Srheensbouwma terugkeerde. Ongeval bij de Hoogovens Vrijdagmiddag werd een brand gemeld achter de Walserij West. Op de brand weerauto, die uitrukte, bevond zich o.a. de gehuwde storingsbankwerker I. No te- boom uit IJmuiden. Toen de '.vagen door een bocht reed, greep N. zich vast aan den steel var. een pikhouweel, met het gevolg dat de man op den grond werd geslingerd. Met een hersenschudding er. schaafwon den werd hij :r. het Roode-Kruis zieken huis te Beverwijk opgenomen. Hedenmor gen was zijn toestand bevredigend. klemmir.gen van dat kader! Ik citeer den inspecteur van de Onderwijzers-opleiding C. Kleiwegt, een deskundige dus. die een betoog voor vernieuwing in „Je Maintien- drai" voert o.a op den grond: „dat wij niet nog verder achterop moeten raken in ontwikkelingspeil bij de ons omringende groote en kleine landen. Enquêtes toonen onmiskenbaar aah. dat Zwitserland en de Scandinavische landen ons op vele punten ver vooruit zijn. In België en Luxemburg, om van Rusland maar niet te spreken, be reidt men kleine en groote experimenten voor. bewust ais men er zich van is, een achterstand te moeten inhalen. En hier zingt de een den ander na dat er moge can wat critiek op te leveren zijn ons onderwijs toch op zulk eer. hoog peil staat. Zoolang wij niet verlost zijn van deze zelf voldaanheid. komt er niets van terecht." Zoo uit zich deze expert, schrijvend over het gemiddelde ontwikkelingspeil in ons land. Al deze overwegingen toonen op nieuw aan. dat hervorming van het onder wijs een zaak is die ons aller belangstelling verdient en bovendien behoeft,.om te kun nen slagen. R- P- IJ Ne derlandsche Dok- én Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam in het dok ligt, brand in de machinekamer. Men waar schuwde direct de brandweer, die zeer snel en met veel materiaal ter plaatse was en die terstond met zuurstofappa raten en een groot aantal slangen met de bestrijding van het vuur begon. Door de enorme hitte en de hevige rook ontwikkeling was het onmogelijk, tot de machinekamer door te dringen. Men liet het dok volloopen en. opende de schroefgang, zoodal water door de schroefastunnel in de machinekamer kon loopen. De dikke zwarte rookwol ken. welke uit den schoorsteen van het schip opstegen, deden vermoeden, dat een olieleiding gesprongen was en de olie vlam had gevat. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat de beide geheel gevulde olietanks zouden springen. Gelukkig is dit niet gebeurd. Omstreeks half acht' was de brandweer de situatie meester en nam de rookontwikkeling snel af. Er was echter nog geen sprake van dat men de machinekamer kon be treden. daarvoor was de hitte nog te groot. Het was daardoor ook niet mo gelijk de schade te bepalen. Het staat echter wel vast. dat het herstel gerui- men tijd zal duren. De „Boschfontein" was 7 September uit Indië teruggekeerd en lag in het dok om van troepentransportschip tot passagiersschip te worden verbouwd. Het lag in de bedoeling, dat het schip op 18 October zijn eerste reis naar Zuid- Afrika zou maken, waarvan echter nu geen sprake kan zijn. Over de oorzaak van den brand kan nog niets worden gezegd. Het machine- kamerpersoneel, eenige schilders en timmerlieden hadden tot twaalf uur 's nachts op het schip gewerkt. Een staartloos straalvliegtuig mei naar achter gerichte vleugels, dat door de Engelsche industrie was vervaardigd met het doel. het wereldsnelheidsrecord te breken, is bij zijn proefvlucht, waarbij het bestuurd Werd door Geoffrey de Havilland, een beroemd Engelsch „test- pilotverongelukt. Een ooggetuige verklaarde dat hij de beide vleugels zag afbreken, waarna het toestel omlaag- stortte. Het wrak, waarvan de over blijfselen zich over een grooten afstand verspreidden, kwam in de Theems neer. waar het door een R.A.F.-verkenner werd ontdekt. Even. voor het vertrek van de machine werd de bestuurder over wien lot nog niets bekend is, doch aan wiens dood niet kan worden ge twijfeld, gefotografeerd, terwijl hij in gesprek was met eenige Engelsche luchtvaartautoriteiten: Geoffrey de Ha villand (twee'de van links) was een van. de meest vermaarde proef-piloten ter wereld. De Sovjet-Russische autoriteiten lit. Oostenrijk hebben het doorreizen van .loden uit Hongarije en Tsjeeho-Slowakije naar de Amerikaansche zone van Oostenrijk, op hun weg naar Palestina, geheel stopgezet.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1