Een steeds groeiend Gasthuis Haarlemsche schakers speelden simultaan Sport in het Kort Zafewtag 28 September 1946 Wanneer een nieuw gebouw voor dit Haarlemsche Ziekenhuis? Het St. "Elisabeths Gasthuis is een I den zoo verzekerde ons een deskun- eeuwenoude instelling. Aanvankelijk dige dat een nieuw te bouwen zie- was het op de Botermarkt (St. Gang- igolfskerkhof) gevestigd, maar in 1576 werd het door een brand, die een groot deel van de stad in asch legde, ver nield. In 1578 kreeg het Gasthuis de beschikking over het Minnebroeder- klooster, op de plaats waar het nu nog Igevestigd is, namelijk aan de Gast-huis vest. Groot Heiligland en Kleine Hout straat. Van de oude kloostergebouwen is niet veel meer over, het voornaamste restant is de oude kapel. In den loop der eeuwen is het ziekenhuis herhaal delijk vergroot. Een der belangrijkste verbouwingen dateert van 1871, toen het hoofdgebouw aan de Gasthuisvest werd gezet. Op den gedenksteen in den Voorgevel is ook dit jaartal gebeiteld. De raad stelde toen f 75.000 beschik baar voor dit hoofdgebouw, waarin op den beganen grond en op de verdieping elk 6 zalen werden gemaakt. Dit be drag geeft wel een indruk van de lage bouwkosten in dien tijd! Na 1871 zijn er geregeld nieuwe ver bouwingen uitgevoerd. In 1895 was er door de regenten een plan opgemaakt voor een zeer ingrijpende verbetering en uitbreiding. Daarmede zou f 200.000 gemoeid zijn geweest, maar de gemeen teraad vond dit te grootsch van opzet. Het duurde toen tot 1903 voor de raad genegen was f 145.000 beschikbaar te stellen voor een uitbreiding. Toen werd het nieuwe gedeelte aan het Gjroot Hei ligland gezet, waaïwoor het nóodig was de Minnebroedersteeg op te offeren. In den loop der jaren is vrijwel het geheele terrein vol gebouwd. Een nadeel voor een ziekenhuis is, dat ook de tuin voor een groot deel moest worden op geofferd. In de steeds voortdurende vergroo- tlng en moderniseering van het Gasthuis is vastgelegd de enorme uitbreiding en verbetering van het ziekenhuiswezen die in den loop van de laatste halve eeuw heeft' plaats gehad. Nog in den tijd van Dr. B. J. Kouwer (die latex- professor werd) vallende in de jaren 18871898 was het een vrij groote zeld zaamheid als iemand in een ziekenhuis werd opgenomen. De Haarlemsche be volking was toen wel veel kleiner dan thans, maar het is toch teekenend, dat En het Gasthuis toen per jaar niet meer dan 250 patiënten wei-den opgeno men met tezamen 8000 verpleegdagen. Daaruit blijkt, dat er veel bedden lan gen tiid ongebruikt stonden. In dien tijd was het Diaconessenhuis (pas in 1887 geopend) nog klein. De Marïastichting dateei-t pas van 1898. Nu zijn hoewel het aantal bedden van het Gasthuis (met inbegrip van het sanatorium in 'Aerdenhout) tot over de 400 is uitge breid en de gemiddelde verpleegduur korter is geworden, geregeld alle bed- den bezet, terwijl er zelfs lange wacht lijsten voor patiënten zijn! Plannen voor een nieuwe behuizing. Het is steeds een nadeel als een be staand gebouw vergroot woi-dt. In het biizonder geldt dit voor een ziekenhuis. Reeds na den vorigen oorlog rees de vraag, of het niet beter zou zijn geen nieuwe bedragen meer beschikbaar te stellen voor uitbreiding en verbetering van het Gasthuis, maar over te gaan tot het stichten van een nieuw gebouw. In dien tiid wei-d gedacht aan bouw in Haarlem-Noord. De kosten werden toen geraamd op f 2.000.000 a f 3.000.000. Er as toen van afgezien, omdat gemeend werd. dat nog niet de tijd gekomen was om de groote kapitalen die in het ge bouwencomplex waren vastgelegd, op te offeren. Voorloopig werd er dus van afgezien. Het probleem van den noodzakelijk ge- achten bouw van een geheel nieuw zie kenhuis was daarmee niet van de baan. Het kwam iederen keer naar voren als weer gelden beschikbaar gesteld moesten worden voor nieuwe verbeteringen en uitbreidingen. Ook nu is het niet van de baan. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat öc tegenwoordige inrichting van de gebouwen de exploitatie moeilijk en kostbaar maakt. Vooral is dit van be lang voor de personeelsbezetting. Een modern ziekenhuis van dezelfde capaci teit kan in een andere stad met 100 personeelsleden minder toe. Zoo iets drukt natuurlijk zeer ernstig op de ex ploitatiekosten! Er zijn al eens plannen voor nieuw bouw gemaakt. Men had toen niet meer het oog od Haarlem-Noord, maar had voorkeur voor een terrein aan den kant van Overveen. In elk geval buiten de stadsbebouwing. want het. feit. dat het Gasthuis nu aan een drukken verkeers weg ligt. wordt ook een nadeel geacht voor de rust die er moet beerschen. Maar er is natuurlijk geen denken Ban in dezen tiid. nu het bouwen zoo duur is en ook de materialen schaarsch zijn, een nieuw ziekenhuis te zetten. Op 'dit oogenblik kost de bouw van een ziekenhuis f 14.000 per bed en waar Haarlem een inrichting voor 600 bed den noodig heeft, zou dit beteekenen een uitgaaf van meer dan 8 millioen gulden. Bovendien moet daarbij bedacht wor- kenhuis in 40 jaar moet wox-den afge schreven. want de ervaring heeft ge- leei-d, dat de medische wetenschap zulke snelle vorderingen maakt, dat men ernstig rekening moet houden met het feit, dat na $0 jaar een nieuwe huis vesting noodig wordt. Natuurlijk-is na 40 jaar zoo'n gebou wencomplex dan nog wel voor een an der doel te gebruiken Zoo is het trou wens nu ook met de gebouwen van het Gasthuis. Als over jaren (wanneer?) een nieuw ziekenhuis gebouwd zou kunnen worden, zou het bestaande ge bouw voor verschillende andere doelein den nog uitstekend te gebruiken zijn. Offensief tegen zwarten handel heeft succes Prijspeil is overal reeds belangrijk gedaald Het offensief van Prijsbeheersching, C. C. D. en Economische Recherche tegen den zwarten handel in de hoofdstad wordt met onverminderde kracht voortgezet. Een aantal banketbakkers werd aan de tand gevoeld en bijna allen gingen op den bon. Zij namen te veel geld voor het toon bakken Of verkochten gebak zonder bon tegen vaak fabelachtige prijzen. Bij één banketbakker werd de „zwarte" boek houding gevonden Hieruit bleek, dat hij in enkele maanden tijd voor 10.000 gulden aan grondstoffen, vooral vet en boter, buiten de distributie om had gekocht. Ook is een aantal paardenslagers geverbali seerd wier prijzen te hoog waren. Hun leverancier liet zijn klanten -50 cent per K.G. bijbetalen boven den gefactureerden prijs. Het aantal cafés, dat borrels, koffie, thee en bier te duur verkocht liep deze week weer in de tientallen. In de komende weken zullen honderden fabrikanten en grossiers overal in het land een bezoek van de opsporingsambte naren kunnen verwachten. De intensieve controle bij de winkeliers leverde diverse aanwijzingen op. Tenslotte blijkt, dat niet alleen in Am sterdam, doch ook elders het prijspeil belangrijk is gezakt. Vooral in de meubel en huishoudelijke-artikelenbranche is dit duidelijk te constateeren. Spaarbanktegoed verdub beld in de oorlogsjaren De Nederlandsche Spaarbank'oond heeft in Amsterdam zijn eerste algemeene ver gadering na 1939 gehouden. De bondsvoor zitter, mr. J. Dutilh, gaf een uitvoerig overzicht van de wederwaardigheden van het Nederlandsche spaarbankwezen gedu rende de oorlogsjaren. Het tegoed van alle bij den bond aangesloten spaarbanken eind 1939 bedroeg 515 millioen, welk bedrag eind 1945 was aangegroeid tot 1018 mil lioen, hetgeen dus practisch neerkomt op een verdubbeling. Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes daarentegen wees geen verdubbeling aan. Eind 1939 bedroeg dit 1.362.000 en eind 1945 1.828 000. De stij ging van het tegoed blijkt derhalve uit het gemiddeld per boekje ingelegde bedrag, dat eind 3939 377 en eind 1945 557 be droeg. De inleg hield dus geen gelijken tred met de stijging der indexcijfers en mr. Dutihl liet dit punt gaarne aan econo men ter bestudeering over. Kolen voor den tuinbouw Vervroegde teelt van kasproducten weer mogelijk Voor den tuinbouw zullen voor het sei zoen 19461947 brandstoffen beschikbaar worden gesteld, waardoor een vervroegde teelt van kasproducten wordt mogelijk ge maakt. De toewijzingen zullen worden ver strekt in den vorm .van Amerikaansche kolen, gedeeltelijk aangevuld met cokes. Het ligt in het voornemen nog voor het einde van dit jaar het grootste gedeelte van de toegewezen hoeveelheden aan de bedrijven af te leveren. Deze maatregel is voor den export van tuinbouwproducten van beteekenis De oogst kan over een langere periode wor den verdeeld, waardoor een opeenhooping van producten in een korte oogstperiode wordt voorkomen. Daardoor kan de Neder landsche tuinbouw zijn producten in het buitenland aanbieden op een tijdstip, waar op andere landen deze nog niet beschik baar hebben. Dit zal ongetwijfeld de afzet mogelijkheden naar verschillende landen verbeteren, temeer daar in het buitenland de omstandigheden in het algemeen niet zoo geschikt zijn voor de teelt van stook- producten als in ons land. Het belang van dit gunstige spreidings schema blijkt wel, als men bedenkt, dat in het komende seizoen ons groentensur- plus, bij het huidige areaal, ruim 150.000 Vleesclirantsoen sileclïts tijdelijk verhoogd Nu er een ruim aanbod van slachtvee is, waartoe het ongunstige weer van den laatsten tijd heeft bijgedragen, is reeds enkele malen een extra bon voor vleesch aangewezen. Hierdoor is de vleeschvoor- ziening tijdelijk verbeterd. Het vleescli rantsoen kan evenwel niet blijvend wor den verhoogd. Zelfs is een tijdelijke ver laging gedurende de wintermaanden niet uitgesloten. Door hef aankoopen van but— tenlandsch vleesch zal de regeering trach ten het huidige rantsoen, dat gebaseerd i»; op 400 gram per persoon per twee weken, op het bestaande peil te handhaven. ZIEKENFONDSPREMIE VOOR MILITAIREN" Aan gehuwde nïet-beroepsmllitairen, wier bezoldiging de 3000 per jaar niet over- schrijdt, alsmede aan alle gehuwde niet-be- roeps-miütairen, wier gezinnen kostwinners vergoeding genieten, zal als tegemoetkoming voor de kosten, van een vrijwillige verzeke ring van hun gezin tegen dokters^, zieken- 1 huiskosten e. d_ een bedrag toegekend wonden van £0.75 per week. Deze maatregel gaat iti te rekenen van 1 Januari 1946. Ongehuwde niet-beroepsmilitairen, ale kostwinner of me- dekostwinner zijn, kunnen eveneens voor hun verwanten voor een tegemoetkoming in. aanmerking komen. Niet-beroepsmilitairen. wier bezoldiging de £3000 per jaar niet overschrijdt, alsmede alle niet-beroepsmilitairen, die kostwinners vergoeding genieten en wier gezin buiten Nederland verblijft, kunnen eveneens voor -j 1.1(111! JJU.UUU ton zal bedragen, waarvan een deel zal ee!^ tegemoetkoming m de kosten van cea bestaan uit producten onder glas geteeid K^'ige **teve«ekenng m aanmerking Dit kwantum is ongeveer het overschot van onze productie na aftrek van het bin- nenlandsch verbryik en van den export naar andere landen dan Duitschjand, in clusief de leveranties aan de Britsche en Amerikaansche bezettingslegers. De „Ruys" brengt 2600 militairen naar Indië Op 12 October vertrekt ook de Prins Bernhardkapel Met meer dan 2600 officieren, onder officieren en manschappen van de 7 De cember divisie aan boord vertrok gister avond van de Sumatrakade in Amsterdam het motorschip „Ruys" naar de tropen. Zes treinen, vier uit Assen met de jon gens van het 12 RI. uit de Noordelijke provinciën, één uit Utrecht met een con tingent genietroepen en één uit Ede met een afdeeling van de R-A.T.A. (artillerie) waren in den loop van den dag binnenge stroomd. De commandant van de divisie, de generaal-majoor H. J. A. W. van Duerst Britt en de chef van den genera- len staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis waren bij het vertrek aanwezig. De Prins Bernhardkapel stond op de kade en speelde pittige marschen. De Prins Bern- Dertig jaar zwemsport in Heemstede Het is 6 October 30 jaar geleden, dat da Heemsteedsche Zwem- en Poloclub „H.P.C." werd opgericht. Kort na de opening vart de- zwemvijver „Groenenclaal" besloten de hee- ren J. Kasper (de eerste voorzitter, thans eerelid), N. Vos, thans gemeentesecretaris, A. Talma en J. Kersten de vereeniging t-s stichten.Beschermheer werd de burgemeester van Heemstede. Jhr. J. P. W. van Doom, Spoedig werd overgegaan tot de oprichting van een damesafdeeling, jvelke In het be stuur vertegenwoordigd werd door mej. Bj Viehoff. In het begin ging hét niet al te best met het „Prutsersclubje". In 1921 waren er nog twee leden en een bal, die tijdens een roei tochtje op het Spaarne verloren ging. Daarna nam de heer B. J. Moolenaar de leiding en. H.P.C. ging een goede toekomst tegemoet. In 1923 werd voor het eerst in de competitie gespeeld in de derde klas. afd. A, tezamen, met het IJ en H.V.G.B. Van 1924 tot en met 1930 werd ln de tweede klas gespeeld. Het zevental dat naar de eerste klas promoveeixio als ongeslagen kampioen tegen S.V.H., GZ.C. en A.Z. bestond uit: B. j. Moolenaar; H. Leyenaar. A. J. Braam. J. J. Moolenaar; H. Eldering, J. Kooijman en W. F. Moolenaar. Nog steeds speelt H.P.C. in de hoogste af deeling. Het zwemmen werd niet vergeten. Bekend zijn de Kilometerwedstrijden waarbij Braam hardkapel zal op 12 Oct. met de „Volen-a's „Kilometervreter" eer. goeden naam dam" voor ongeveer een jaar naar Indië gaan. De jongens van dit corps hebben daarom speciaal verzocht. Generaal Van Duerst Rritt zal op 12 October per vliegtuig naar Batavia ver trekken. Hij zal dan ter begroeting aan wezig zijn op de reede van Batavia, wan neer de schepen daar achtereenvolgens aankomen. Generaal Kruis is voornemens volgend jaar eveneens een inspectiereis naar Java te maken. Als het laatste troepenschip op Java zal zijn aangekomen zullen zich daar on geveer 24.000 Nederlandsche soldaten be> vinden. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Jongenslyceum (Comedia) 20 uur. Rembrandt: Pittsburgh. Palace: Onzichtbare tegenstanders. Luxor: Melodie der Liefde. Deze drie 14.00, 16,15. 19.00 en 21.15 Frans Hals: geen voorstellingen. Circus Saltarino: 14.30 en 20.00 uur. ZONDAG 29 SEPTEMBER Agenda als Zaterdag, bovendien: Gem. Con certgebouw: Boyd Bachman, 20 uur. Frans Hals: Antarctls, 11.30 uur. In restaurant Brinkmann kwamen Vrijdagavond vele schakers bijeen, die deelnamen aan si- multaan-séances, uitgeschreven door den Haarlemschen Schaakkring. 88 schakers namen achter de borden plaats en hun tegen standers waren Cortlever, v. Schel- tinga.of Bouwmees ter. De heer J. Lankamp voorzitter van den Schaakkring, sprak een Inleidend woord waarna de wedstrijd begon. De zeven tienjarige Haarlem mer Bouwmeester speelde voor 't eerst een dergelijken wedstrijd en te be grijpen is het, <lat hij voor een zware taak stond. Toch won hij van de 29 partijen 19, 5 ver loor hij en 5 partijen eindigden remise. Scheltinga boekte het beste resultaat. Hij won 27 partijen en 2 eindigden remise. Cortlever bleef ook ongeslagen. 25 partijen. won hij en tegen 5 spelers behaalde hij remise. Op de foto ziet men rechts H. Bouw meester aan zet tegen den jongsten deel nemer J. K. H. Budde, die tien jaar oud is. heeft. Altijd behaalde hij den eersten prijs. 3ij het vljf-en-twintig-Jarig bestaan werden, deze wedstrijden weer in eere hersteld. Pas na 1932 kreeg het zwemmen de groote plaats, die het ook thans nog inneemt, vooral dank zij de bemoeiïngen tot den dag van he den van den heer Jan van Zadel. Na den heer B. J. Moolenaar werd de heet* A. J. J; Verspoor voorzitter, die jarenlang zijn werklust en kracht aar. de vereeniging gaf. Thans is de heer A. .7. Braam voorzitter, die in zijn jonge jaren kampioen van deru Amstel was en ons land als estafettezwemmeg in het buitenland vertegenwoordigde. Eereleden van H.P.C. zijn de heeren; T, Hasper, J. J. en 3. J. Moolenaar. A. J. J. Verspoor en Dr. var. Waisem (medisch advi seur). Leden van verdienste: Mevr. A. Knuyi —van Laar. H. J. Leyenaar, J, van Zadel en A. M. I-reerkens Thijssèn. H.P.C. telt thans ruim 600 leden, het hoog ste aantal ooit bereikt. Groote aanwas vooral van de adsplrantenafdeeüng ontstond m den oorlog. Vele veelbelovende krachten (Jan, Overveen, Lida Wensing. Wimmy Eyskerj zullen den naam van H.P.C. hoog houden. Het jubileum zal gevierd worden met e-.-n feest voor adspiranten en leden op Zaterdag 5 October :n „Groener.daai". een lustrum- zwemfeest op 6 October in het Sportfondsen- bad, waaraan alle vooraanstaande zwem- mersfsters) deelnemen, een receptie en diner op 12 October in restaurant „Boekenrode" en tot slot een waterpolotournooi voor veteranen in het Sportfondsenbad op 13 October. Verder wordt een lustrumgedenkboek uitgegeven, dat verzorgd wordt door het eerelid den heer J. J. Moolenaar. Twee bekers voor Wooderson Sydney Wooderson heeft voor zijti presta ties ln het afgeloopen athletiekseizoen, zoo wel de Harvey-beker als de Jackson-beker ontvangen. Het Britsche comité win de ath- letiekkampioenschappen voor amateur» erkent Wooderson hiermee als de beste kam pioen van dit jaar en de beste Britsctua winnaar ln de A.A.A. kampioenschappen. Slechts drie andere Britsche athleten heli- ben de tropheeën tegelijk ontvangen. Het waren Lord Burgley in 1930, Roberts in 1937 en Finlay in 1938. De Harvey Cup werd ver schillende malen aan niet-Engeischc athlete» toegekend. VOETBALCLUB BLOEMENDAAL. In ledenvergadering van de Voetbalclub „Bioe- mendaal" is het bestuur ais volgt samenge-i steld: G. Voogd, voorzitter. J. Houwen^ secretaris. A. Jansen, penningmeester, L. H. Hajema. 2c secretaris. Lindeman. 2e penning-i meester, C. Peters en W. F. Mommers, coma missarissen. OM DEN ST. B AVO-WISSELBEKER. D-> eindstrijd om den St. Bavo-beker tusschea de R.K. Dam- en Schaakvereeniging „St. Bavo" en de Haare'.msche Damclub 2 is bij den stand 9—9 afgebroken. HDC 2 heeft do beste winstkansen in de afgebroken partij. DAMCLUB „OOSTERKWARTIER". Op de jaarvergadering van de damvereeniging „Het Oosterkwartier" Is het bestuur als volgt samengesteld: H. Wals. voorzitter, Aebe do Jong. secretaris, W. Beider, penningmeester, K. Bakker, 2e voorzitter en A. Douma. com missaris.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3