0 Prof Verrijn Stuart bespreekt de functies van de rente Wi es Oostenrijk zucht onder Russischen last 3541 (2 lijnen' Sponsen CLGctcLltc Op den in Amsterdam gehouden „Spaarbankdag" heelt prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, directeur van de Am sterdamse he Bank een rede gehouden over rentestand en beleggingspolitiek, waarin hij o.a. zeide dat de functies van de rente voor het behoorlijk functio- neeren eener vrije economie onmisbaar zijn. Zij zijn dat in de geleide economie echter niet mindei\ In strijd met de veelal gekoesterde verwachting is de neerwaartsche tendenz van de rente na den oorlog nog verder voortgegaan, aangezien de particuliere kapitaalvraag op velerlei wijze aan banden is gelegd. Dat deze toestand eigenlijk niet ge zond is, achtte spreker moeilijk te be twisten. Er is een groote vraag naar geldkapitaal, openlijk^ bij de overheid, ten deele aan dén dag "tredend, ten deele nog noodgedwongen, latent bij het be drijfsleven. Daartegenover staat niet een toenemende, maar veeleer om begrijpe lijke redenen afnemende „propensity to save". Bovendien voelen vele spaarders zich onzeker in het vooruitzicht der groote heffingen. De natuurlijke rente stand zou dus, als al deze factoren zich ten volle konden doen gelden, zeker hooger blijken te zijn dan het peil, waar op de rentestand voor prima kort en lang crediet momenteel is aangeland. Het is alleszins begrijpelijk, dat de overheid, die zich met haar financiën nog steeds in een noodtoestand bevindt, tracht van deze situatie gebruik te ma ken. Goedkoop geld ontlast het budget, doch de lage rentestand brengt moeilijk heden met zich in de beleggingspolitiek van alle institutïoneele beleggers, die zich hierbij wel kunnen aanpassen, maar toch meestal ten koste van zekere offers en met een zeker gevaar voor de rerservevorming, die juist door een be hoorlijke rentemarge kan worden be vorderd. Daarbij komt dat in een tijd, waarin nieuwe besparingen zoo veel mogelijk gestimuleerd moeten worden, een poli tiek van lage rente daarvoor niet bevor derlijk geacht kan worden. Spreker nam aan, dat de hoogte der levenskos- ten, de vrees voor de toekomst van het ruilmiddel in een staat met deficitair budget en de vrees voor de veiligheid van het bepaarde geld in een volkshuis houding, welker regeering zich som tijds genoopt ziet tot de meest draco nische fiscale maatregelen, factoren SANTPOORT STRAWBERRIES-NIEUWS. Zondag komen wederoln de eerste elf tallen van Strawberries in actie, ook voor de lagere elftallen begint de competitie. De dames trekken naar Utrecht, om Kampong te ontmoeten. Spelen zij zooals afgeloopen Zondag dan kunnen de punten mee naar huis genomen worden. De heeren gaan in Amsterdam het tweede elftal van de gelijknamig genoem de vereeniging bestrijden. Als gewonnen wordt beteekent dit een heele stap in de goede richting. "Wat het tweede heerenelftal betreft, zij medegedeeld, dat het het seizoen tegen de Beverwijksch-Castricumsche Combinatie „Pechtrop" opent. Over de verrichtingen is weinig bekend. HEEMSTEDE Een jongetje verdronken Donderdagmiddag was het 4% jarig zoontje van den heer Huiberts in de Jan van Goyenstraat aan het spelen aan den waterkant van de Bronsteevaart. Om 4 uur is het kind voor het laatst gezien. Na eenigen tijd werd men ongerust en daar gevreesd werd, dat het jongetje te water geraakt was, heeft de politie gisteravond gedregd, maar zonder resultaat Er is ook gewerkt met een politiehond; het dier gaf aan, dat het spoor naar den water kant wees. Vrijdagmorgen is de politie op nieuw gaan dreggen en omstreeks 12 uur werd het lijkje uit dén vijver, die in de nabijheid is, opgehaald. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk, Kanaal straat. 10.30 u. v.m.: de heer Zwitser, hulpprediker te Velsen; njn. 7 uur? Jeugddienst, ds. J. J. v. d. Berg. Goede Herderkerk: 10.30 uur: v.m.: ds. Peters van Beverwijk. O.-K. Kerk. 10 u. v.m.: H. Dienst. 7 u. n.m.: Vesper. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 u. v.m.: ds. E. G. van Teylingen, 3.30 u. nm.: ds. S. E. Wesfaonk. Goede Herderkerk. 9 u. v.m.: ds.Wes- fooak: 3 u. n.m.: ds. van Teylingen Ohr. Ger. Kerk. 10 v.m. en 4 u. n.m.: ds. A. Dubois van Gouda. Leger des Heils. 10.30 u. v.m.: Heili- gingsdienst; 8 u. n.m.: Verlossingsdienst o.l.-v. Kapiteine Scherpenisse uit Indo nesië. Vrije Evangelisatie. Willemsbeekweg. 3 u. n.m.: de heer Ramaker van Alphen a. -d. Rijn. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. de heer H. de Weerd evangelist. BEVERWIJK. Evangel. Luth. Gem. 7 u. n.m.: ds. J. Ph. Haumersen. SANTPOORT. Ned. Hen'. Kerk. 10 u. v.m.: ds. Oh. de Beus van Haarlem. Ned. Herv. Kapel. 5 u. n.m.: ds. A. J. dc Klerk uit Indonesië. Gerei'. Kerk. 9.45 u. v.m. en 5 u. nm.: ds. A. Verschoor. De opgave kt de Kerkbode is foutief. zijn, die voor den spaarzin vermoedelijk meer beteekenïs hebben dan de hoogte van de aan spaarders te vergoeden ren te. Hij hoopte daarom, dat de regeering het zwaartepunt harer plannen meer zal leggen bij verschuiving van aflossings termijnen dan op de verlaging van het rentepeil. Bovendien bestaat het gevaar bij uit gifte van leeningen tot een rentepeil, dat op den duur belangrijk te laag kan blij ken, dat de overheid de particuliere ka pitaalvraag ten behoeve van het koers- peil harer eigen obligaties langer aan banden zal leggen dan onder andere om standigheden noodig zou zijn geweest. Zulks zou aan het economisch herstel hier te lande geenszins ten goede komen. Of op den duur de geleide economie van onze dagen weder zal plaats ma ken voor herstel van de vroegere eco nomische vrijheid, is een vraag die prof. Verrijn Stuart niet bevestigend zou wil len beantwoorden. Met name verwacht hij, dat ook al zou een aanmerkelijk vrijheidsherstel intreden, waarvan de teekenen zich op monetair en handels politiek gebied reeds voordoen, niette min een zekere gebondenheid in het be lang der stabilisatie van de conjunc tuurgolven zal blijven bestaan. ijze raad is,goud waard. Zooals deze: Plaats een Luidspreker in de IJmuider Courant telkens als er aanleiding toe is. Of het nu postzegels, autonummers of sigarenbandjes zijn, de jeugd is op ver zamelen belust en volvoert haar manie met den ernst, die bestand is tegen lee- lijk weer en tegen de misprijzing van verstandige ouders. Was Haarlem eenige maanden gele den overgeleverd aan de willekeur van zijn jongste ingezetenen, die de binnen stad en de toegangswegen daarvan on veilig maakten met blocnootjes, ver vaarlijke potlooden en onverwachte uitvallen naar alles wat zich met een motor voortbewoog en derhalve een nummerbord voerae. thans is het de beurt van de sigarenbandjes, die weer hoe langer hoe mooier om onze sigaren geplakt worden. Ruiüeurzen ontstaan, zoodra een paar leden van het groote bandjes-gilde elkaar ontmoeten en vechtpartijen, als een meneer met een Churchill-sigaar-plus-bandje 2ich op straat durft te vertoonen. Verder is het nogal een onschuldig vermaak, hoewel de mannen, die den heelen dag ..in de tabak zitten" zooals sigarenwinkeliers, wel eens naar hun hoofd grijpen, wan neer het winkelbelietje rinkelt en ze ook voor dit artikel honderd keer per dag „nee" moeten verkoopen. Vaders schuiven op gezellige avondjes gekleurde ringetjes van papier in dikke portefeuilles „voor m'n jongste", moe ders denken er aan, wanneer de Zondag- sche sigaar te achteloos van zijn tooi wordt ontdaan en de verzamelaars zelf koken stijfsel, delibereeren over de zeld zaamheid van het artikel, terwijl in de hoofden van bandjesontwerpers (dat is ook een vak) nieuwe ideeën rijzen. Och, zoolang de rage niet, gelijk dp auto nummers-liefhebberij tot gevaarlijke toeren leidt, en de sigarenrookende we reld alleen maar gevraagd en niet over vallen wordt, is de bandjesmanie wel te verdragen. Alleen, ik rook voortaan sigaretten op straat, al-red ik het dan maar tot Zaterdag met mijn eene pakjeJ. F. Besprekingen te Parijs zonder succes De Oostenrijksche minister van Bui- tenlandsche Zaken, dr. Karl Gruber, is na zijn besprekingen met de Sovjets te Parijs naar VVeenen teruggekeerd Aan Un. Press deelde hij mede dat deze be sprekingen geen hoop hadden gelaten op een onmiddellijke ontspanning in de houding van Rusland tegenover Oosten rijk. RusJand's houding blijft stug en op dit oogenblik duidt niets op een ver andering zoowel op economisch als op politiek gebied. De last. der bezettingskosten is vol gens Gruber zwaar en omvat ongev.eer een derde van het totale budget. Oos tenrijk kijkt verlangend uit naar de sluiting van het vredesverdrag als eer ste voorwaarde voor Oostenrijk's herstel. Gruber heeft te Parijs tweemaal een langdurig onderhoud met Wisjinsky ge had. De besprekingen hebben echter geen resultaat gehad voor de oplossing van vraagstukken als de veel omstre den kwestie der Duitsche eigendommen en het overnemen van een honderdtal fabrieken in het door de Russen bezette deel van Oostenrijk. Het is van belang, zoo vervolgde Gruber thans systema tisch met het. proces van het herstel te beginnen. Gruber zeide voorts, dat hij dadelijk na zijn terugkeer te Weenen de moge lijkheid zal bestudeeren van een nau were samenwerking met de buurlanden van het Donaubekken. Tijdens zijn be sprekingen te Parijs met de Joegoslaven, de Hongaren, de Roemenen en de Tsje chen had hij in dit opzicht groote be langstelling ontmoet. Het is echter nog te ver om te spreken van een verstrek kend plan voor economische coöpera tie of voor een tolunie, in den geest als aan Italië is voorgesteld. „In geen geval wcnschen wij een fede ratie of iets van dien aard. waardoor bet karakter van een politieke groepee ring zou ontstaan. Wij hebben slechts belang bij een uitbreiding van .de han delsbetrekkingen en verbetering van de politieke betrekkingen met de buurlan den". Gruber gaf te kennen, dat binnenkort deskundigen naar de buurlanden in het Donaubekken zullen worden gezonden om ter plaatse de mogelijkheid van bree- dere handelsbetrekkingen na te gaan. De minister sprak zijn voldoening uit over de oplossing, die onder de huidige omstandigheden voor het. Zuid-Tirolsche vraagstuk is gevonden. De overeen komst met Italië, aldus Gruber. heelt een gunstige uitwerking op het volk van Zuid-Tirol gehad. Invoeging van de overeenkomst in het verdrag met Italië zou de toepassing onafhankelijk maken van mogelijke toekomstige wijzigingen in de Italiaansche regeering". Deze laatste uitlating komt echter in een merkwaardig licht te staan door een recent Reulerbericht, dat melding maakt van het bezoek van Karl Gruber 2an Dmsbrück. De Oostenrijksche minister werd, aldus Reuter, door de Tirolers aangevallen. Zij scholden hein voor ver rader en Gruber was genoodzaakt zich te verdedigen door een der aanvallers legen den grond te slaan. De politie kwam niet tussehenbeide. De Tirolers blijken ae overeenkomst van Gruber met de Gasperi tot het verleenen van autonomie aan Zuid-Tirol als verraad te beschouwen. Politieke waarnemers venvachten nat minister-president Fig! de Oostenrijk sche coalitieregcering slechts zal kun nen redden door Gruber uit zijn functie te ontheffen. FROV. STATEN VAN NOOR DH O LI AND BEHANDELEN DE BEGROOTING. De tweede gewone fitting der Prow, Staten van Noordhollancl za! worden ge* opend op Dinsdag, 22 October, des voor- middags te half twaalf. Er zal wordenl voorgesteld de begrootingen en rekenin gen m handen van de afdeelingen te stellen. De openbare behandeling van de be- grootingen zal aanvangen op Dinsdag 10 December des voormiddags :e half elf De behandeling zal zoo noodig worden voort gezet op de volgende dagen, telkens aan vangende 'om balf tien des voormiddags. Na afloop van de behandeling der be- grcoïingen en rekeningen c a. zal de zit- i.ng worderf verdaagd lot Dinsdag 7 Janu ari 1947. des voormiddags te half twaalf, op welken dag de overige stukken en, voordrachten aan ae o*de zullen worden gesteld. De zitting zal vervolgens worden ver daagd tot Dinsdag 28 Januari 1947, des voormiddags te half elf, op welken dag de openbare behandeling zal plaats heb ben van de stukken, die op 7 Januari 1947 door de commissies zulien zijn onder zocht Zoo noodig zal de vergadering op Woensdag 29 Januari, des voormiddags te half elf, worden voortgezet. NEDERLANDSCHE TECHNICI NAAR INDIë. De N.K.P.M. en de jB.P.M. hebben een aantal employés per vliegtuig naar In- dié gezonden voor herstelwerkzaam heden aan de olieraffinaderijen waar door het mogelijk wordt de Japansche technici, die nog steeds de controle heb ben over de raffinaderijen bij Palem- barig. door Nederlandsche te vervangen. OFFIC1EELE PUBLICATIE D1STF.IBUTÏEDJEN.ST VELSEN UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. Van 50 September lm 24 October a.s. zul len nieuwe levensmiddelenkaarten en Ta- bak&'Versnaperingenkaarten worden uitge reikt. De uitreiking geschiedt aar. de bewoners van IJmulden, Velser. (Dorp) en Driehuis la het Patronaatsgebouw aan der. Zeeweg op: Maandag, 30 September letters A t.m. BI Dinsdag l October, letters Bm t.m. C Woensdag 2 October, letters D t.m. Donderdag 3 October, letters G t.m. I Vrijdag "4 October, letters HJ t.m. Jj Zaterdag 5 October, letter K Maandag 7 October, letters L t.m. :.f Dinsdag 8 October. ,et1ers N' t.m. O Woensdag 9 October, letters P tjn. H! Donderdag 10 October letters S isn. St Vrijdag :i October, letters Sw t.m. IJ Zaterdag 12 October, letter V Maandag 14 October, .etters W t.m. Z Aar. de bewoners van Santpoort lokaal van het Badhuis aar, de Wüstelaar. c Dinscsg 16 October, letters A t.m. G Woensdag 16 October, letters H tm. L Donderdag 17 October, letters M t.m. Q Vrifdag 18 October, jetters R t.m V Zaterdag 19 October, jetters W t.m. Z Aan de bewoners van Velsc.-.-Noord in het Ontspaniilhgslokaal van de Ja va-Deuren fan br:ek aan den Wijkerstraatweg op: Maandag 21 October, letters A t.m. T Dinsdag 22 October, letters K t.m. Q Woensdag 23 October, etters R t.m. Z r.t 'der is verplicht orn dc- kaarter, te doen afhalen op dér voor zijn letter atinge- gever. cag. Voor hen. die door bijzondere omstandigheden niet Ir, de gelegenheid zijn geweest om de kaarten tijdig te doen aEialen, zal na-uitreiking plaats hebber, op Donder dag. 24 October in het Badhuis te Santpoort en lr. het Patronaatsgebouw ir. IJmuidèn- Ocst. De lokalen zijn geopend van 9—12 en van 1.30—4 uur. Op Zaterdag alleen van 912 mor. Or, ongezegelde distributiestamkaarten wow der. geen bonkaarten afgegeven. Hl een ziekenhuis5 Luidsprekers beverw8üic RAADSVERKIEZINGEN IN NIJMEGEN. In Nijmegen zijn destijds de raads verkiezingen uitgesteld, omdat de can did atenli.jst der K. V. P. te laat was in gediend. De verkiezingen zijn nu giste ren gehouden. In totaal werden uitge bracht 46.747 geldige stemmen. Daar van werden uitgebracht op de K.V.P. 29.561 stemmen, op de Partij van den Arbeid 9.218, op de gecombineerde lijst van de Christelijke Historische Unie en Anti-Revolutionairen 2.905, op de Partij van de Vrijheid 1.433. op de C.P.N. 3.433 en op de lijst Smits 197 stemmen. WEENSCH PHILHARMONISCH ORKEST MOET THUISBLIJVEN. De tournee van het Weensch Philhar- monisch orkest door Zwitserland, Frank rijk en België is afgelast daar de gealli eerde commissie in Weenen sommige leden van het orkest „permits" heeft ge weigerd, omdat zij nazie zijn geweeei. Het telefoonnummer wc met ingang van 1 October 1S46 Ieder wordt verzocht dit te willen noteeren of veranderen ln de gids. Drogisterij, Glas en Verfhandel Joh. van Reeuwijk krijgt in korten tijd zijn oorspronkelijke kleur terug door 't scheikundig samengestelde preparaat Vraag! gratis toezending brochure aan iloolddepOt Havenstraat 183, Rotterdam Door haar a.s. huwelijk zullen wij binnenkort onze uitstekende hulp kwijtraken. Welk flink en 'ief MEISJE da: van kinderen houd; een prettige omgeving op prijs stelt, wil haar plaats innemen? Over de voor waarden worden wij het eens. Meijer, Kerkweg Santpoort. MEISJE gevr. voor heele of halve dagen voor huish. en winkel bij J. C. d© Zwart, drogisterij Trompstr 168. FLINK MEISJE gevr. v. dag of dag en nacht tegen 1 Nov. of eerder. Mevr. André de la Porte, Ver Lorer. van Themaatlaan 13, Velserbeek. Hollander vraagt HOOFD- VERT. v. België. Zwitser!., Frankrijk, Engeland van vischconeervenfabr. Er. Pas teurstraat 4, Amersfoort. Nc-t meisje zoekt WERK HUIZEN. ook genegen de wasch te doen. i 5 per dag. Lindenstr. 16, Um. NET MEISJE, 17 j. b.z.a. voor kantoor in IJm. Br. L 841 bur. v. d. blad. NET MEISJE b.z.a. voor d. en n. in een betrekking, zoo spoedig mogelijk. E. van Sloten, p.a. Ger. Doustr. 83, IJm. O. NET MEISJE b.z-a. voor winkel, oud 16 j. in Sant poort of omg. Anemonestr. 18. Santpoort Dorp. Te koop gevr. VERIIUIS- TRANSFORMATOR. Kanaal straat 232, IJm. Te koop gevr. eikenh. CY LINDER BUREAU. Br. m. prijsopg. J. J. de Pagter, Koningsplein 11, IJmuiden. RUILEN voor een goede H. winterjas een pr. lede ren jas. Coezand. Drielvi kerkweg 5, Oud-Velsen. RUILEN 3 p. br. m. sch". in g. st. m. 34 voor m. 35 of 30. Seldenrijk. Fazantenl. 3L WONING RUIL. 2 kamers, keuken, 2 slp.k voor woning kamer, keuker. of groot er. Adres bur. v d. blad. RUILEN jongensschoeneU m. 39 voor rn 43. Pr. Kru- gerstraat 69 RUILEN 1 pr. meisjesscK. m. 3637 voor. kinderschoen tjes m. 22-23. Edisonstr. 19, IJmuiden. Aangeb. Columbia KOF- FERGRAM., zeer weinig ge bruikt als nw. m. 26 pl.; bont voering, mooi gaf vel. ook geseh. v. garncering. Er. L 840 bur. v. d. blad. TE KOOF 3 kleine meisjes hoedjes. Te bevr. Casena- brootstr. 34 Te koop W. MANTEL, gr. m-, d. bi. tailleur pakje z. g. a. n. Na 5 uur. Ekster'.aan 25. TE KOOP 1 velours en 3 vilthoeden, ook goed voor ta veranderen. Leeuwerik!. 19. Te koop eikc-n DRESSOIR, 2 landschapper.. 3 leder club je. traplooper. Schulpweg 142, Velsen Noord. Te koop RADIOTOESTEL als nieuw. Schulpweg F 142, Velsen Noord Te koop 2 O-kw. FAU TEUILS, 3 witte jasjes m. 54 en smoking m 54. Bik eü Arnoldkade 39, 2 x bellen. TE KOOP divan met kleed, eiken spiegei en bloemen tafel, ganglamp, keukentafel, 2 siervazen, 2 stoelen. Te be vragen "Wijk a. Zeeërweg 23. Te koop AVONDJAPON ns. 4092. Na G uur. Veleer- brocketr. 8, Santpoort D.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7