IJmuider Courant Von Papen, Schacht en Fritsche vrijgesproken Alle andere verdachten zijn schuldig verklaard Zesjarenplan voor het herstel 61e Janrgana: No. 18445 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennëmer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 1 October 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaai f 4. Uitspraak van het Neurenbergsche tribunaal Nadat de Maandag geheel was besteed aan liet voorlezen van de overwegingen van het vonnis, is lieden te Neurenberg de schuldigverklaring uitgesproken. Alle be klaagden, behalve Franz von Papen, Schacht en Fritsche, werden schuldig bevon den aan een of meer punten van de aanklacht en zullen worden veroordeeld. Welke straffen tegen hen zullen worden uitgesproken, is nog niet bekend. De drie vrijgespro- kenen zijn reeds door het Tribunaal in vrijheid gesteld. Seyss-Inquart werd schul dig bevonden aan misdaden tegen de mensehelijkheid, oorlogsmisdaden en misdaden tegen den vrede. Alleen van het punt samenzwering en voorbereiding van den aavalsoorlog" werd de vroegere Nederlandsehe Rijkscommissaris vrijgesproken. Göring, von Neurath, Keitel, Jodl, von Ribbentrop en Rosenberg werden schuldig verklaard aan alle vier de punten der aanklacht. Wij herhalen hieronder nog eens de vier punten, waaruit de aanklacht bestond: 1. Samenzwering tegen den vrede. 2. Misdaden tegen den vrede en voor bereidingen tot den aanvalsoorlog. 3. Oorlogsmisdaden. 4. Misdaden tegen de mensdhelijkheid. Schuldig bevonden op alle vier punten zijn: Göring, Von Ribbentrop, Keitel, Ro senberg, Jodl en Von Neurath. Schuldig bevonden op punt 2, 3 en 4 zyn: Frick, Seyss Inquart en Funk. Wat Seyss Inquart betreft, werd hierbij aangeteeketvd dat hij van punt twee alleen schuldig was aan misdaden tegen den vrede. Schuldig bevonden op punt 1, 2 en 3 is Raedcr. Schuldig bevonden op punt 4 zijn: Strei- cher, Baldur von Schiracli. Schuldig bevonden op punt 3 en 4 zijn: Kaltenbrunncr, Frank, Sauckel, Bormann en Speer. Schuldig bevonden op punt 2 en 3 is: Dönitz. Schuldig bevonden op punt 1 en 2 is: Hess. De drie vrijgesprokenen zijn Von P3pen, Fritsche en Schacht. Zij zijn reeds uit de gevangenschap ontslagen en in vrijheid gesteld. Van de belangrijke organisaties werden de SS, de S.D. en de Gestapo schuldig be vonden in den zin van het Handvest van het Tribunaal. De S.A., het Rijkskabinet, het opperbevel der Wehrmacht en de ger.e- a-ale staf werden niet in hun geheel als misdadig gekenmerkt. De beklaagden. De bekendmaking der schuldig- of on- schuldigverklaringen geschiedde in de volgorde van de acje van beschuldiging aan iedcren beklaagde afzonderlijk. Een voor een werden zij binnengeleid zij bevonden zich dus bij de hen betreffende uitspraak telkens geheel alleen in de be klaagdenbank. De straffen die aan ieder der schuldig- Smuts wordt door het parlement ontvangen De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, veldmaarschalk Smuts, zal bij zijn tweedaagsch bezoek aan Nederland door het parlement worden ontvangen, vermoedelijk op 11 October des morgens 11 uur in de Ridderzaal. Des middags zal veldmaarschalk Smuts een openbare bij eenkomst bijwonen der Kon. Ned. Aca- demie van Wetenschappen te Leiden. I Veldmaarschalk Smuts zal op 9 October hier te lande aankomen. Dien dag zal hij bij de Koningin ten paleize Soestdijk het noenmaal gebruiken. In den namiddag zal de Zuid-Afrikaansche legatie in het kasteel Oud-Wassenaar, waar- de veld maarschalk zal logeeren, een cocktailparty aanbieden. Donderdag II) October bezoekt de veldmaarschalk Walcheren, vanwaar zijn voorvaderen in 1692 de groote reis naar hun nieuwe vaderland Zuid-Afrika hebben aanvaard. Des avonds biedt de regeering in Den Haag den veldmaarschalk een diner aan. De Moefti krijgt een helper Abdoel Rahman, een der voornaamste leiders van den Arabischen opstand in 1936—1938, heeft uit Parijs een telegram naar zijn broer in Jeruzalem gestuurd met de mededeeling, dat hij deze week in Pa lestina zal aankomen. Abdoel Rahman is een groot vriend van den Moefti, met wien hij indertijd naar Duitschland vluchtte, waar hij in 1945 werd gearresteerd. Na zijn vrijlating begaf 'hij zich naar Frankrijk, waar hij zich nog bevindt. verWaarden zullen worden opgelegd, zul len waarschijnlijk pas in den laten namid dag worden bekend gemaakt. Het is niet bekend of tegelijk met de vonnissen ook oe wijze, waarop deze vonnissen zullen worden voltrokken, zal v/orden aangege ven. De beslissing over de wijze van uit voering der vonnissen berust bij den geal lieerden bestuursraad. Amerikaansche nota aan Joegoslavië De Vereenigde Staten heb'ben een nota aan de Joegoslavische regeering gericht, waarin zij de beschuldiging uitspreken, dat laatstgenoemde boosaardige propagan- daberichten verspreidt aangaande de ar restatie van zes Joegoslavische soldaten op 9 September in Triëst. De V. S. wijzen het protest van Joego slavië tegen de arrestatie van de hand. De betrokken berichten zijn door Joego-Slavië in het gebied van Venezia Jiulia nabij Triëst verspreid. In de Amerikaansche nota wordt ver klaard, dat zes soldaten, die .dienden als wacht bij de leveringen der UNRRA, on middellijk na een explosie te Triëst wer den gearresteerd. De soldaten werden ge fouilleerd: in hun kleeding werden als resultaat hiervan handgranaten gevonden. Toen geconstateerd werd, dat zij niets met de explosie te maken hadden, werden zij aan het Joegoslavische detachement uit geleverd. Grieksciie koning schenkt genade Koning George van Griekenland, gebruik makend van zijn recht van gratie, heeft twee aanhangers van den linkervleugel, die wegens deelneming aan de activiteit van gewapende benden ter dood waren veroordeeld, gratie verleend. De veroor deelden zouden hedenochtend zijn geëxe cuteerd. Weer minder kolen uil Duitschland Een hooge functionaris der geallieerde bestuurscommissie voor Duitschland heeft te Herford medegedeeld, dat de export van steenkool uit Duitschland met ongeveer 15 wordt verminderd. Dit om een drei gende economische crisis in dit land te helpen bestrijden. De kwalificatie Göring werd door het Tribunaal „de drijvende kracht voor de aanvalsoor logen, na Hitier de meestvooraan- staan.de man van het Nazi-regiem" ge noemd. Hess „de welingelichte en be reidwillige medewerker bij de Duitsche agressie tegen Oostenrijk, Tsjecho- slowakije en Polen". Ribbentrop werd als de belangrijke man bij Hitiers op lossing van het Jodenprobleem ge brandmerkt. Keitel had de Russische krijgsgevangenen in de Duitsche oor logsindustrie doen gebruiken. Kalten- brunner heeft persoonlijk last gegeven tot het executeeren van gevangenen en was op de hoogte met de situatie in de kampen. Frick ,,de ambitieuze Nazi", was in hooge mate verantwoor delijk voor de onderdrukking van de pers. de Joden en de vakvereenigingen. Streicher werd genoemd „de ver knochte Nazi die den Duitse hen geest infecteerde en tot vervolging aan spoorde". Seyss-Inquart was „de ver rader der Oostenrijksche zaak en de uitvoerder van de Nazificeeringsplan- nen der Duitsche machthebbers in Nederland". Agent contra soldaat In Den Haag hield een. potitie-agent een chauffeur van een militaire auto aan, omdat deze een verkeersfout maakte. De agent vroeg den soldaat naar zijn papieren, maar de soldaat weigerde en verklaarde dat mili taire papieren slechts aan de militaire politie getoond behoefden te worden. De agent dacht er anders over en wilde den soldaat naar het politiebureau overbrengen. Na hem tot driemaal gesommeerd te hebben, de auto te verlaten, sloeg hij den soldaat met zijn gummistok in den r.ok, waardoor deze be wusteloos werd. Met een ziekenauto is hij naar het militaire hospitaal overgebracht. Zijn toestand was niet ernstig en hij kon een uurtje later weer vertrekken. Een dreigend opstootje tusschen militairen, dië het geval zagen gebeuren en politie agenten. die ter assistentie waren uitgerukt, kon worden voorkomen. De Prins Bernardkapel heeft medegewerkt aan een concert in de Westerkerk te Amster dam. georganiseerd door het comité „Eere- schuld en Dankbaarheid". Generaal H. G. Winkelman sprak een afscheidswoord tot de jongens die binnenkort naar Indië ver trekken. Lady Baden Pov/ell in Hilversum en Utrecht Gistermiddag bracht Lady Baden Powell een bezoek aan Hilversum, waar op het sportveld aan den Schuttersweg honder den padvinders en padvindsters uit Hilver sum, Baarn en andere plaatsen stonden opgesteld. Na de vlaggenp^ade werd eert drietal coupletten van het intèrnationale padvinderslied gezongen, waarna mevr. Vuyk, districts-commissaresse, de „chief guide of the world" een hartelijk welkom toeriep. Lady Baden Powell inspecteerde hierna verschillende groepen, en reikte aan enkele leidsters, die gedurende de vijf oorlogs jaren doorgewerkt hebben, een insigne uit. Hierna werden demonstraties gegeven. De Chief Guide vertrok daarna naar Utrecht, waarzij in hotel ..Pays Bas" of ficieel ontvangen werd. Langs het geheel met padvinders afge zette parcours leidde mevrouw Ter Pelk- wijk, de echtgenoote van den Utrechtsdhen' burgemeester, de gast naar het Domplein, waar 2600 padvindsters en padvinders uit de provincie Utrecht en uit de Betuwe kwamen opmarcheeren. Lady Baden Powell hield een toespraak, waarin zij haar dank uitsprak voor de hartelijke ontvangst en voor de gelegen heid haar geboden om hier de keurige pad vindersformaties te mogen aanschouwen: Tevens bracht zij den padvinders hulde voor hun kranige houding tijdens den oor log. De Chief Guide bracht een boodschap van broederschap over van de padvinders uit alle landen. Alle kabouters en welpen zullen ook deel hebben in de werkzaam heden oin as broederschap weder 'op te bouwen. „De toekomst ligt in jullie han den en wij verwachten er veel van", aldus eindigde Lady Baden Powell haar toe spraak. Na het uitreiken van oorlogsblaadjes aan die padvinders die de werkzaamheden tijdens den oorlog hebben voortgezet, in specteerde de eeregast de duizenden pad vinders. Tijdens de inspectie speelde het carillon van den Dom padvindersliederen. Met een spontane oranje-yell werd de plechtigheid besloten. Geen activiteit van de Amerikanen in China Luit.-generaal Gillen, opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in China heeft medegedeeld, dat het Amerikaanach opperbevel in China van heden af op non- actief wordt gesteld, nu het grootste deel van zjjn belangrijkste taken is beëindigd. Generaal Gillen zal spoedig naar Peking vertrekken om een nieuwe post te beklee- den als Amerikaansch commissaris in het uitvoerend hoofdkwartier te Peking de organisatie, bestaande uit vertegenwoor digers der V. S.. de centrale Chineesche regeering en Chineesche communisten, welke is opgericht om een wapenstilstand tusschen de Chineesche regeering en com munisten tot stand te brengen. Uitgangspunt voor regeeringsbeleid Aan de leden van het parlement is t-oegezonden de heden verschenen eerste not3 over het centraal economisch plan 1947 van het Centraal Planbureau. Byge- voegd is een „raamplan", een zesjaren plan in zeer groote trekken, dat betrek king heeft op de gcheele herstelperiode. Op zijn inspectietocht door Europa is generaal Eisenhower met vrouw en zoon in Berlijn aangekomen. Eisenhower heeft inmiddels afgezien van zijn plan om ook Oostenrijk en Italië te bezoeken, doch de reden daarvan is niet bekend gemaakt De regeering heeft besloten voorshands de in deze nota genoemde cijfers betref fende consumptie, invest-eering en buiten- landsche handel als uitgangspunt van haar beleid op economisch, sociaal en fi nancieel terrein te beschouwen. Hierbij hield de regeering volledig rekening met het feit, dat het in deze nota vervatte plan liet karakter van een taakstelling heeft. Zy wil dan ook een woord van waarschuwing met betrekking tot te opti mistische verwachtingen niet achterwege laten. De kt deze nota vervatte stellingen vor men den weerslag van de verwachtingen, welke zijn gebaseerd op de gegevens, die omstreeks 1 September 1946 ter beschik king stonden. Her. spreekt wel vanzelf. aldus wordt verklaard dat het, vooral in een chaotischen tijd als waarin'wij nog steeds leven, zeer wel mogelijk en zelfs waarschijnlijk is. dat deze verwachtingen op een aantal punten niet in vervulling gaan. Ir. het bijzonder zij hier ge-lacht aan de internationale politieke ontwik keling. aan de grondstoffenposities op de wereldmarkt en aan de mogelijkheid tot opneming van buitenlandsch crediet 't Plan stelt welbewust de hoogste eischeni aan productie, uitvoer en soberheid, welke naar de meening van het Centraal Planbureau nog vervuld kunnen worden. Uit de cijfers zal namelijk blijken, dat de wederopbouw Van het land en het toe komstige welvaartspeil der bevolking be dreigd worden. Slechts door uiterste krachtsinspanning van volk en. regeering zullen deze dreigende gevaren kunnen worden afgewend. Weerbericht RUSTIG NAJAARSWEER. Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen mist of laag hangende wolken banken. Morgen overdag bij iets toe ree- menden. wind tusschen Oost en Zuid op vele plaatsen doorbrekende zon en lijde lijk stijging' van. temperatuur. Geen neer slag van beteekenis.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1