Acties voor een federatief Europa overkoepeld Belangrijke besluiten van Zwitsersch congres Terwijl Churchill bij zijn bezoek aan Zwitserland een appèl aan de Europeesche volken richtte om zich tot een politieke eenheid aaneen te sluiten, zijn op uitnoo- diging van de Europa-Union, de Zwitscr- sehe beweging voor de éénwording van Europa, aanhangers van de Europeesche beweging uit allerlei Europeesche landen in Bern en Hertenstein bijeengekomen, om hun bewegingen te coördineeren en voor de schepping van een Europeesche federa tie te demonstreeren. Behalve de*\ ertegenwoordigers van de verschillende landen, speciaal van de or ganisaties van Belgiè. Engeland. Frankrijk, Italië. Zwitserland. Griekenland en Liech tenstein, zag men ook een bijzonder sterke delegatie uit Nederland. die_ onder leiding stond van den voorzitter van de Eunopee- sche Actie. dr. H. Brugmans. De uitge- noodigde vertegenwoordigers van Duitsch- land en Oostenrijk konden ten gevolge van visa-moeilijkheden niet aan de conferentie dc-elnc-men. Op het congres, dat plechtig werd beslo ten met een groote manifestatie op de Rütli. werd een reeks redevoeringen ge houden. die de aandacht van politieke kringen hebben getrokken. Er spraken ook Nederlanders en wel cr. H. Brugmans, over de roeping van Europa; dr. P. J. Meertens over de Europeesche aaneenslui ting in den geest van Erasmus: en dr. H. D. Salinger over de oplossing van het Duitsche vraagstuk in net kader van een Europeesche federatie. Fusïe-planncri. De eigenlijke werkzaamheden van het congres te Hertenstein, die onder voorzit terschap stonden van den heer H. Schless (Zwitserland) hebben tot belangrijke be sluiten geleid. Alle aanwezige organisaties hebben zich op den grondslag van gemeen schappelijke beginselen vereenigd in een overkoepelende organisatie, de ..Mouve- men; Federaiisie Europeen", met hej doe! zoo spoedig mogelijk tot een algeheele fusie te komen. Tot voorloopig voorzitter van de over koepelende organisatie werd gekozen dr. H. Brugmans. de voorzitter van de Euro peesche Actie, terwijl in het presidium werden benoemd een vertegenwoordiger van Zwitserland, een vertegenwoordiger van Frankrijk en een vertegenwoordiger van België. In het centraal bestuur van de. nieuwe organisatie hebben vertegenwoordigers var. de voornaamste federalistische be weningen in de verschillende Europeesche landen, alsmede bepaalde vooraanstaande persoonlijkheden zitting. Het secretariaat-generaal van de Mouve- mer.' Federaiiste Europeen is gevestigd in Den Haag. Nassauplein 19 en in Bazel, Fuerster.steinerstrasze 30. en staat onder leiding van resp. dr. H. D. Salinger, a" meen secretaris der Europeesche Actie, en den heer H. G. Ritzel, algemeen secretaris van de Europa-Union. Tot het ressort van Den I-Iaag behoort de algemeene coördina tie. politiek en economie, terwijl onder Bazel ressorteeren ae persafdeeling. de propaganda, het humaniiaire werk. het opvoedingswezen, alsmede de monetaire vraagstukken. Voorts werd tot een voor- loopige regionale werkverdeeling besloten en wei in dien zin. dat ce organisatie vraagstukken in de Noord-Europecsche gebieden onder Den Haag en in dc Zuid- Europeesche gebieden onder Bazel ressor teeren, Onder de resoluties die werden aange nomen. zijn er twee opnierkelïïk. De ecne onderstreept, dat een federatief Europa noch tegen de Sovjet-Unie, noch tegen Amerika moet zijn gericht en beslist af moet wjjzen werktuig van een vreemde mogendheid te zijn. In het kader van een U.N.O. op federa- tioven grondslag moet Europa veeleer trachten een brug te vormen tusschen Oost en West, ten einde een tegenwicht te vor men tegen ondraaglijk wordende politieke spanningen. De tweede resolutie eischt van de groote mogendheden, dat de Europeesche landen bij de behandeling van het Duitsche vraag stuk, dat een diepgaande studie eischt. medezeggenschap krijgen en dat er zoo spoedig mogelijk een afdoende oplossing an dit vraagstuk wordt gezocht buiten de sfeer van machts- en prestigepolitiek. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, zuinig licht vooKTeïiereen. goedkoop en zuinig licht vooï iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I. 301.5 31. 7 00, 8.00. 13.00. 18.00. zo'oo. 23.00 Nieuws. 17.00 Wiilrm Andriessen speelt voor de jeugd. 17.30 Gei ai d van Krevelen 17.45 Ons Rijk overzee, 18.15 Vervolg G. v. Krevelen. 18.30 Voor de Ned. Strijcikr. 19 00 En nu naar bed. 19.05 Kamermuziek. 1945 De Ned. Koopvaardij vloot. 20.15 AVRO's Bonte Dinsdagavondtiein. 21.45 ..Contact". 22.15 Buïteni. Overzicht. 22.80 Beroepskeuze en psychotechniek. 23.15 Sky- masters. 23.45 Alfred Cortot. HILVERSUM ÏI. 415.5 M. 7,00. 0.00. 13.00. 19.09. 20,00. 22.00 Nieuws. 17,15 Het Ned. Kamerkwartet. 17.45 Vibrafoon- sextet Harry de Groot. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Vervolg H. de Groot. 18.50 's Ayonds als ik slapen ga. 19.15 Bezoek van Lady Ba- <len Powell. 19.30 Lof uit Bossche kathedraal, 20.35 Uir, Mannenkoor Euterpe. 21.00 Zwem wedstrijden Den Haag. 21.15 Omroep-knmer- orkest. 22.15 Katholiek Nieuws. 22.20 KRO- correspondenten. 22.35 Avondgebed. 22.50 Rus sische Orkestmuziek. 23 35 Lajos Kiss. Telegrammen van „De Waarheid" tegengehouden Het lid,der Eerste Kamer de heer Koejemans. heeft aan den minister van Verkeer gevraagd, of het den minister bekend is. dat eenige telegrammen op 24 September 1946 door het dagblad ..De Waarheid" aangeboden aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam en be stemd voor bladen te Londen, Praag, Parijs en Brussel, op last van den di recteur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie zijn gestuit op grond van art. 14 van de Telegraaf- en Tele- foonwet 1904. Kan de minister mededeelen. aldus de heer Koejemans, welk gevaar voor verstoring van de openbare orde deze telegrammen, die slechts feitelijke me- dedeelingen over de stakingsgebeurte nissen van dien dag inhielden, zooals zij in alle 'dagbladen zijn verschenen, bevatten? Acht de minister het niet een ernstige schending van de internationale pers- riiheid. dat de directeur-generaal der P.T.T. zulke perstelegrammen stuit en is de minister bereid, dusdanige in structies te geven, dat een dergelijke aantasting van het internationale ver keer tusschen dagbladen niet meer kan voorkomen? Agenda voor Haarlem -MXSDAG 1 OCTOBER Parklaan 34: Lezing. „Waar zijri onze doo- cien?" 20 uur. Lange Margarethastraat in: Dr. A. de Vletter over opvoedingsproblemen, 20 uur. Jacohstraat 6: Jeugdmeetings met Ame- rlkaansche spiekers. 20 uur. Stadsschouw burg; ..Het witte ros", 20 uur. Brinkmann: Kookdemonstratie, 14 uur. Rembrandt: Pitts burgh. Palace: Onzichtbare tegenstanders. Lu.xor: Melodie der Liefde. Deze drie 14.Oo, 18.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: geen voorstellingen. Circus Saltarino: 20 uur. WOENSDAG 2 OCTOBER StadsschouwburgSpaansche dansavond, 20 uur. Jacobslraat G: als Maandag. Bioscopen en Circus: als Maandag. Heemstede. Heerenweg 141: Voordracht door P. i. v. d. Ster. 20 uur. Bijzondere Raad van Cassatie R. V. te Haarlem, wien vrijwillige toe treding tot het N.S.K.K. en dienstneming j bij de Nederlandsche Landwacht ten las- te was gelegd, was door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ontslagen van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de procureur-fiscaal beroep in cassatie had aangeteekend. De procureur-fiscaal van den Bijzonderen Raad van Cassatie zag geen reden de uitspraak van het Hof te bekrachtigen. Hij concludeerde tot een straf gelijk aan den tijd in vooraarest doorgebracht en adviseerde tot onmiddel lijke invrijheidstelling. J. G. te IJmuiden was. wegens dienst neming bij de Waffen S S. door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf De verdediger wees op het feit. dat requirant, die door een nationaal socialistische op voeding grondig was bedorven, op 18- jarigen leeftijd dienst genomen had Een keer is hij naar de Russen overgeloopen. Hij was door hen vrijgelaten om nog meer Duitsche soldaten tot overloopen te bewegen. Bij een tweede poging om weer naar de Russen terug te gaan werd hij betrapt. De procureur-fiscaal concludeer de tot een gevangenisstraf van 10 jaar. O. G. te Haarlemmerliede had onder duikers aan de Griine Polizei verraden en was daarom door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam tot 4 jaar rijkswerk inrichting veroordeeld. De verdediger wees erop. dat verdachte als Duitsche van oorsprong door haar buren niet al ie vriendelijk bejegend werd Dit heeft haar verbitterd, ofschoon ze echter, volgens den raadsman niet- pro-Duitsch was. De procureur-fiscaal concludeerde tot 3 jaar rijkswerkinrichting. Cassatieberoep van Van Maasdijk verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den voormaligen president van de Neder- landech-Duitsche Cultuurgemeenschap en voormaligen waarnemenden burgemeester van 's-Gravenhage, H. C. van Maasdijk, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld was tot 20 jaar gevangenisstraf wegens het opzette lijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand. De raad overwoog dat Van Maasdijk gepoogd heeft het Nederlandsche volk in pro-Duitsche richting te stuwen. Van Maasdijk had moeten beseffen dat hij als een der weinige iniellectueélen waarover de nationaal-socialisten in Nederland be schikten. noodzakelijk een slechten invloed moest uitoefenen op minder ontwikkel den. Al zijn daden vertoonden -den on verholen opzet om den weerstand van het Nederlandsche volk te breken. De raad verwierp het beroep en besloot dat Van Maasdijk voor den duur van het leven ontzet zal worden uit het recht eenige functie te bekleeden in de orga nisatie van het bedrijfsleven. Aankomst Kota Baroe en Volendam Het motorschip Kota Baroe met repa- trieerenden aan boord komt hedenmiddag in Hoek van Holland aan. De ontscheping ?al Woensdagmorgen om 9 uur geschieden te Rotterdam. Het motorschip Volendam arriveert Woensdagnacht om 3 uur in Hoek van. Holïanö. De ontscheping volgt Donderdag morgen om 10 uur te Rotterdam. ACTIE VAN GEPENSIONEERDEN. Als onderdeel van de actie tot het ver krijgen van een wijziging in de Pensioen wetten van 1922 en 1925, hielden de bon den van gepensioneerden van overheids- en spoorwegpersoneel te Utrecht een openbare vergadering. Als sprekers tra den op het Tweede Kamerlid de heer J. Scheps uit Zeist en de heer J. H. Berg huis uit Utrecht, die de sociaal-economi sche en financieele positie der gepensio neerden belichtten. Aan het einde van de vergadering werd een resolutie aangenomen, die de thans geldende pensioenen onvoldoende noemt en den wensch uitspreekt, dat zeer spoe dig een toeslag over 1946 zal worden toe gekend en tot wijziging der pensioenwet ten zal worden besloten. Bananen voor Nederland .Te Rotterdam is aangekomen het Ame- rikaansche turbineschip „Comajagua", komende van Honduras, met een lading bananen aan boord. Hiervan worden 40.000 bossen te Rotterdam gelost. De rest is voor Noorwegen bestemd. Van deze 40.000 bossen blijven er 5000 in ons land. De overige 35.000 gaan naar België en Zwitserland. De bananen, die in Neder land blijven, zullen dienen ter aflevering op den reeds aangewezen bon. In tal van plaatsen konden hierop namelijk nog geen bananen worden verstrekt. De bril van ^Sultan Sar^ 68. Men zal begrijpen, clat de eelite Sirdar zich niet langer kon inhouden. Als een enorme kat sprong hij over de tafel heen om zijn evenbeeld naar de keel te vliegen. Wat daarop volgde is gauw verteld. Bij het begin van de vechtpartij kantelde de tafel. Borden en schalen, puddingenen gebraden eenden vielen kletterend en sissend op den vloer. In een ommezien was ieder met zijn dubbelganger slaags geraakt. De brandende kaarsen warennatuur lijk ook van de tafel gevallen. De meesten doofden dadelijk in saus of wijn. Eén pitje bleef op het vloerkleed branden. Al heel spoedig was het ge vecht zoo hevig geworden, dat de man nen geen tijd meer hadden, op elkaar te schelden. Alleen het doffe geluid van de slagen was te hooren. Willy v. d. M. veroordeeld tot 20 jaar In de overvolle zaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heerschte gis teren een doodsche stilte, toen de presi dent het vonnis, uitsprak tegen de 23- jarige Willy Nelly van der M., die veer tien dagen geleden de doodstraf tegen zich hoorde eischen. In de ten lasteleg- ging werd zij beschuldigd van het ver raden van verschillende burgers uit Vel- sen Het hoofdpunt van de tenlastelegging was, dat zij op het bureau van den S. D. Hannie Schaft bekend maakte als één der daders van den aanslag op den S.D.-er Langendijk, tengevolge waarvan Hannie Schaft is gefusilleerd. De president maakte bekend dat ge deelten uit de tenlastelegging niet bewe zen werden geacht, maar dat verdachte niet geschroomd heeft meermalen' .haar medeburgers aan maatregelen van de Duitschers bloot te stellen. Het Hof over woog, dat niet gebleken is dat verdachte zich vóór 1945 aan handelingen tegen het Nederlandsche belang heeft schuldig ge maakt en dat zij eerst onder den invloed •van Langendijk hiertoe kwam. Verdachte werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 20 jaar met aftrek van preventieve detentie en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven Haar werd het recht op cassatie verleend. VISUM VOOR NEDERLANDSCH-INDIë. Met ingang van 1 October is voor de reis naar Nederlandsche-Indië een visum vereischt. dat aangevraagd moet worden bij het Nederlandsch-Indisch immigratie- kantoor, Lange Houtstraat 19. Den Haag, telefoon 111980. Engeland versloeg Iersclie Vrijstaat met 1—0 Het Engelsche elftal was hetzelfde als dat te Belfast speelde. Hoewel "net hevig regende stonden ongeveer 40.000 toeschouwe:s rond het veld geschaard om den eersten wedstrijd tusschen den Ierschen Vrijstaat en Engeland sinds 1912 bij te wonen. Acht minuten voor het einde kwam het eenige doelpunt van den strijd, 'waardoor Engeland zich een schamele zege zag toebe deeld. Een doelpunt, dal voor het grootste deel aan de doortastendheid van linksbinnen Mannion te danken was. Linksbuiten Lang ton had bij een uittrap van Swift het leer bemachtigd. Hij plaatste den bal naar Man nion, die van dichtbij op doe] schoot, waar Breen zijn eenige fout van den dag maakte door het leer uit zijn handen te laten vallen. Mannion was er als de kippen bij en zette nu scherp voor. zoodat de aanstormende rechtsbuiten Flnney den bal in een verlaten doel kon deponeeren. Er is een groot tekort aan voetbalscheidsrechters „De nood is zeer hoog" merkte de heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Kon. Ned. Voetbalbond op, toen we met hem spraken over'het groote te kort aan scheidsrechters. „De toestand is zelfs verontrustend. Op het oogenblik kunnen wij alleen een scheidsrechter aanwijzen voor de wedstrijden der seniores. De juniores en adspiranten spelen met een door de vereen i- ging aangewezen arbiter en dit kan wel eens funest worden, omdat de jeugd in de eerste plaats op goede wijze geleid moet worden". De heer Van der Aart deelde verder mee. ca: het tekort aan scheidsrechters reeds vóór den oorlog ontstaan is. Na de fusie der bon den breidde het aantal elftallen zich snel uit, maar niet het aantal fluitisten. Met kunst en vliegwerk slaagde de commissie er in de zaken ie regelen, maar dit seizoen staat voor vele moeilijkheden. In Haarlem zijn in den loop der jaren vele middelen toegepast, om scheidsrechters te werven. Er meldden zich dan eenigen, maar het tekort bleef. Dezen zomer zijn folders verspreid en aan de besturen der aangesloten vereenigin- gen is verzocht zooveel mogelijk medewer king te verleenen. Als er clubavonden e. d. georganiseerd worden, zijn bestuursleden bereid een „tien minutentoespraak" te houden. Op verzoek richten wij tot onze lezers een oproep het bondsbestuur te helpen door zich als scheidsrechter aan te melden bij den heer w. H. de Korte. Marnlxstraat 152. te lefoon 22066. Ook zij, die een of twee Zonda gen in de maand gelegenheid hebben een wedstrijd te leiden, zijn welkom. Vermoede lijk wordt bereikt, dat voor iederen offi- cieelen wedstrijd een scheidsrechter aange wezen wordt, waardoor een vlot verloop der competitie te verwachten is. Watertrappers winnen zeskamp Ter gelegenheid van het tweede lustrum van Swift is in Den Haag de traditioneele Zeskamp tusschen de R.K, zwemvereenigin- gen gehouden. De Watertrappers uit Haailem zagen kans om met hun ploeg op de zes hoofdnummers, resp. 100 M. borstcrawl, rugslag en school slag dames en heeren, drie eerste en vijf tweede plaatsen te bemachtigen. Er bleven vier plaatsen voor de overige vereenigingerr over. Bij de estafettes bleek nog sterker het goede ploegverband van de Watertrappers, want alle estafettes werden gewonnen met behoorlijke tijden. De jeugd die op alle nummers 50 M. baantjes zwom, leverde vaak ook al aardige prestaties: hier zit veel toe komstmuziek in. hoe kan het ook anders bij dergelijke groote vereerrigingen. De Haarlemmers behaalden met 55 punten de overwinning. GITA BESTAAT VIJFTIEN JAAR. Vandaag is het 15 jaar geleden dat de spe cifieke Dames Athletiek Vereenlging Sn Haar lem. GITA (Geregelde Inspanning Trotseert Alies) werd opgericht. De nu 15-jarige ver eenlging is aangesloten bij de Kon. Ned. Ath letiek Unie en neemt me: twee elftallen deel aan de competitie van het Ned. Handbal Verbond (GITA I in de 2e klasse cn GITA II in de 3e klasse). Het hard werkende bestuur, met als voor- zitster Mevr. R. Hermans—de Goede ziet het a.s. winterseizoen hoopvol en met ver'trou- wen tegemoet. 30 Nov. zal een feestavond worden gehou den in Hotel De Leeuwerik voor leden en I donateurs. BINNENLAND In het distributiekan toor te Weert constateer de men Maandagmorgen, dat er was ingebroken. Vermist wordt een groot aantal tabakskaar- ten en rantsoenbonnen. Mej. dr. M. J. W. Dillen, apothekeres van het O. L. Vrouwengast huis te Amsterdam en oud-lid van de Provin- ciale Staten van Noord holland, is te Amster dam overleden. Het. Ganadepsche bruidenschip „Lady Rodney" is weer in de Rotterdamsche haven aangekomen en wacht opnieuw op een 400-tal bruiden van Canadee- sche soldaten, niet al leen uit Nederland maar ook uit andere West- Europeesche landen. Za terdag zal het schip weer vertrekken. Te Leiden is een dame uil Schoonhoven uit een tram gestapt en achter deze tram om den weg overgestoken zonder acht te slaan op het verkeer. Zij werd door een ujt Haarlem komende tram aangere den en zoo ernstig ge wond, dat zij kort daar na is overleden. Begin December zal de K. L. M. een tweede proefvlucht naar Zuid- Afrifca organ iseeren. Waarschijnlijk zal het vliegtuig 4 December vertrekken en op 14 De cember weer in het va derland terugkeeren. De eerste proefvlucht be gint Zondag 6 October. Door den mist, die Maandag 'hoven een groot deel van ons land Jung, moest het binnen- landsche luchtverkeer van de K. L, M. geheel worden gestaakt. De New YorkAmsterdam machine van de Ameri can Overseas Airlines moest op het vliegveld Twenthe landen. De pas sagiers kwamen per bus op Schiphol aan. In de Septemberda gen van 1944 hebben meer dan duizend in woners van Arnhem gastvrijheid genoten in Ötterlo. Als dank heb ben zij thans een nieu- A\ve luidklok voor de Olterlosehe dorpskerk Aangeboden, ter vervan ging van de klok welke door de Duitschers ge roofd was, BUITENLAND De Ghineesclie com munisten hebben offi cieel geweigerd deel ie nemen aan de Nationale Vergadering. Uit Beiroet wordt vernomen," dat de laat ste Britsche troepen uit den Libanon zijn ver trokken. Zij zijn via Palestina naar Egypte gegaan, Een Libaneesch legerdetachement bracht een afscheidssaluut aan de Palestijnsche grens. 118 doctoren, bijna de geheeie staf van twee universiteitshospitalen te Stockholm, hebben besloten te middernacht in staking te gaan legen de beslissing van het parlement. welke ver biedt. dat zij honora rium berekenen voor ge zondheidsattesten. In de wandelgangen van de Fransche Con stituante werd ver- klaard, dat generaal de Gaulle voornemens is aan de verkiezingscam pagne deel te nemen door in verschillende districten het woord te voeren. De Amerikaansche luchtmacht zal aan het eind van deze week i:i Califomïë met de „P 48" een poging wagen, het snelheidsrecord voor vliegtuigen te verbete ren. Het staat thans op naam van de R A.F. met 985 kilometer per uur. Haarlem en Omgeving Zuster C. Apeldoorn, verpleegster in het .Dia- conessenhuis te Haar lem hoopt op 3 October haar zilveren jubileum te vieren. Op de Iepenlaan te Bloemendaal is een mo- torwielrijder geslipt. Hij liep hierbij een hersen schudding op, terwijl het motorrijwiel werd be schadigd. Vrijdag 4 October hoopt de heer J; Post, den dag te herdenken dat hij 40 jaar ln dienst is. bij de Stoomzeepfa- briek „Het Klaverblad" te Haarlem.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2