Een sprookje herleeft UMUIDEN Niet in de bloemetjes, maar in de bloem Het leek gisteren wel of een leger Klein-Duimpjes door IJmuiden-Oost had geloopen. Maar dan Klein-Duim pjes die niet kiezelsteentjes, maar meel hadden gestrooid, om den weg terug te vinden. De meelsporen werden veel- vuldiger, hoe dichter men bij het Pa tronaatsgebouw kwam. Daar in de om geving waren heele witte plekken waar te nemen. Maar het waren geen Klein Duim pjes, die gestrooid - of beter gezegd ge morst hadden. Het waren huismoeders, honderde'n. duizenden en ook vele huisvaders, die hun portie meel, prima Amerikaansche bloem, zoo wit als krijt (een geschenk van de Amerikaansche en Canadeesche Doopsgezinden) in hun •kussénsioopen, papieren zakken, em mers enz in ontvangst hadden genomen. De kwaliteit van het verpakkingsmate riaal was. vanwege de bekende textiel- schaarschte. niet al te best. vandaar die meelsporen op straat. Wat moeten we met al dat meel dóen? hebben sommigen opgemerkt, die wellicht waren vergeten, dat ze één of twee jaar geleden misschien wel een gouden horloge of een paar gouden tien tjes of tientallen guldens hadden willen geven voor de helft van wat ze nu kre gen. En die het toch maar gingen halen. Maar zoo'n mopperpot was een uit- zondering, want het was een welkom geschenk, dat dankbaar werd aanvaard. Je kunt immers niet weten hoe het loopt met de broodvoorziening. En van die heerlijke bloem bak jeieen fijn panne koekje of een brood zoo wit als dat wat we uit Zweden kregen. Het liep den geheelen dag druk in het Patronaatsgebouw, waarvan de groote zaal meer op een meelpakhuis dan op een vergaderlokaal leek. Daar lagen honderden balen opgestapeld en daar doorheen liepen mannen om de balen te versjouwen of het meel uit te deelen. En alle mannen hadden grijs haar, grijze wenkbrauwen, niet van ouder dom maar van het meel, dat in de zaal rondstoof De uitdeeling geschiedde door Amerikanen, dus op z'n Amerikaansch, al was er Nederlandsen® hulp aanwezig voor het versjouwen van de balen. Amerikaansche Roode-Kruismannen en -vrouwen controleerden de stamkaar ten en gaven dan een bonnetje voor zooveel porties meel. En elke portie was 3 kg. of daaromtrent, dus voor een groot gezin werd hei een heele vracht. Fietsen, kinderwagens, wandelwagen tjes waren de vervoermiddelen voor de zwaardere vrachten. Het ging vlot. maar gistermiddag kwam er nog al wat geduld bij te pas. Maar voor zoo'n kos telijk geschenk - want het was een ge schenk omdat het niets kostte - wilde men nog wel eens een keertje queue maken. Het is een knap stukje werk, deze bloemdistributie. A.s. Vrijdag, wanneer Velsen-Noord als laatste afdeeling aan de beurt is, zal iedere ingezetene zijn of haar portie ontvangen hebben. Dat be- teekent. dat in viif dagen meer dan 35000 porties zijn uitgedeeld. Vanmorgen waren aan de beurt van Velsen. Driehuis en IJmuiden-Oost (tot de Evertsenstraat) de letters L tot. en met Q; vanmiddag tot half zes komen van dit gedeelte de letters R. tot en met Z. Woensdag is IJmuiden-West aan de beurt. Hier geschiedt de uitreiking in de garage van den heer A. P. Bakker in de Cronjéstraat en wel van 9-12 uur de'letters A tot en met I-I en van 1-5.30 uur de letters I tot en met Z. Vischaanvoer in Ostende Gedurende de week van 20 September tot en met 26 September bedroeg de aan voer ;n Ostende 1.335.000 K.G met een op brengst van 8.342.000 fr. Door 28 haring- trawlers werd aangevoerd 1.237.000 K.G. versche haring, zoodat de aanvoer van andere visc'h nog geen 100.000 K.G bedroeg De haringorijs varieerde van 3.35 tot 5.15 fr. per K.G. FEUILLETON Anne als Asschepoes van .MARIA SA WEB SKY 41) Ernstje is jaloersch. zei ze bij zich zelf, en wie jaloersch is, die is verliefd. Ze liet zich door Jens Grottkau haar schaatsen aanbinden en talmde daarna net zoolang tot Grundtvig en Anne uit het gezicht verdwenen waren. Schiet toch op. Dod! riep Grottkau eindelijk zijn geduid verliezend. Ernst en juffrouw Farö zijn al in geen velden of wegen meer te zien. Wel. wel. waarom noem je Anne nu plotseling juffrouw Farö? vroeg Dod die verwonderd. Omdat zijne doorluchtige hoogheid het niet hoort, grijnsde Grottkau. Als Grundtvig het hooren kan, zag ik Anne, omdat hij dan paars van woede wordt. Hij is nu eenmaal gruwelijk conventioneel en kan eenvoudig niet hebben, dat ik die jonge dame kortweg bij haar voornaam noem. Ach wat, dacht je, dat dat de eenige reden is? Om liet damkampioenschap van Nederland Ligthart en Dukel hadden slechte dagen. Zaterdag en Zondag is het tournooi om het damkampioenschap van Nederland voortgezet. De uitslagen der 7e ronde van de groep A. gespeeld in Dordrecht luiden: J, Metz Blom 20. LigthartVos 11, Huisman Roozenburg 02, De Graagv. d. Staaij 02, Van Doorn—Kinnegin 0—2 8e ronde: De GraagRoozenburg 11, VosHuisman 11. MetzLigtha"rt 20. v. d. StaaijVan Doorn 20. BlomKinne gin 1—1. Groep B (gespeeld in Amsterdam): 6e ronde: B. Dukel—Drent 2—0 (reglementair door niet-opkomen van Drent). Bandstra Verhoeven 02, KellerBeers 11, Kooij- mansWagter 11. 7e ronde: DukelVerhoeven 02, Band straKcoijmans 11. KeilerDrent 2—0 (reglementair). De stand luidt: Groep A: j. H. Vos 8 3 5 0 11 J. Metz 8 - 3 4 1 10 A. Ligthart 8 3 4 - 1 10 Kinnegin 8 2 5 1 9 Huisman 8 2 5 1 9 Roozenburg 8 1 7 0 9 v d. Staaij 8 2 4 2 8 De Graag 8 1 5 2 7 Blom 8 1 5 2 7 Van Doorn 8 0 0 8 0 Groep B: Keiler 7 3 4 0 10 Beers 7 3 3 1 9 Verhoeven 5 4 0 1 8 Van Dijk 2 3 0 7 Dukel 7 1 5 1 7 Bandstra 7 0 5 2 5 Wagter 7 0 5 2 5 Kooymans 7 0 4 3 4 Drent 7 0 3 4 3 Dukel heeft zijn kans verspeeld om z ch in de finale te plaatsen Zijn laatste partij tegen Kooymans wordt a.s. Zondag te Zwolle gespeeld. In zijn partij tegen Verhoeven werd Dukel in een moeilijke stelling door zijn tegenspeler met een fraaie combinatie op dam mot naslag verrast, welke „doodelijk" was. Ligthart leed een eervolle nederlaag tegen Metz in de positie. Is Dukel uitgeschakeld. ook Ligthart moet nog oppassen. A s, Zondag speelt hij te Dordrecht tegen Blom^die theoretisch zwakker'is, Wint. Ligthart deze partij, dan komt hij in de finale. Engelsche walvischvaarder vertrokken Eenige dagen geleden is de grootste En gelsche walvischvaarder uit Liverpool, via Noorwegen, naar de walvischvaart in de Zuidelijke Poolzee vertrokken. Het is de 21.846 bruto ton metende Empire Victory'1 de vroegere Duitsche „Unitas". die in 1937 in Bremen werd gebouwd. Aan het eind van den oorlog werd het schip, zwaar door bomtreffers beschadigd, in een Duitsche haven aangetroffen. Het. werd naar Engeland gesleept en bij Har- land en Wolf hersteld en van moderne in stallaties voor de walvischvaart voorzien, o.a, een inrichting voor het vervaardigen van Vitamine A. Onze vischuitvoer naar België Volgens de Belgische statistiek bedroeg de invoer van zeevisch uit ons land ge durende de maand Augustus 248.192 K G.. ter waarde van 3.799.434 fr. De totale in voer in België in genoemde maand bedroeg 713.900 K.G. ter waarde van 13.034 214 fr. De Belgische visscherij leverde in Aug. 1946 5.033.021 K.G. op, ter waarde van 42.986.240 fr. Hiervan was 1,850.478 K.G. Noordzeevisch, waarde 23.772.477 fr.. 2319166 K.G. haring, waarde 15,498.395 fr. en 563 377 K G. diversen, waarde 3.715.368 fr. Marktbericht van Maandag Aangevoerd werden 7200 kisten versche haring en 750 kisten versche visch. De haringtrawlers besomden f 36.461. de visch- trawlers f 11048. Verdere besommingen: haringloggers: KW4 f3242: motorlogger: KW59 f1381: kotters: KW94 f150. KW21 f1198, KW10 f2108. KW228 f494. KW53 f2106. IJM248 'f 1742. >[JM264 f208,.HD210 f79, WK116 f78. De gemiddelde prijs van de versche haring was 5.50 per kist. Natuurlijk. Ernst is onder alle om standigheden de bon ton in persoon. Jensje, m'n jongen, je bent een ezel. Wat je noemt met den knapzak ge poeierd. Wat? Grottkau staarde het kittige meisje tegenover hem aan met een gezicht, dat een groot vraagteeken was. Met den knapzak gepoeierd! herhaal de ze nadrukkelijk. Misschien wil je dat we) eerst eens voor me vertalen, Dod. Die geijkte ter men van jou zijn voor een normaal mensch onbegrijpelijk. Je weet toch wel wat een knapzak is? Allicht! Zoo'n ding heb ik in mijn jeugd, die helaas al zoover achter me ligt, wel eens op m'n rug gehad. Nou dan. Stel je nu eens voor, dat je in diezelfde jeugdperiode, of waarschijn lijk nog wel een paar jaar daarvoor met zoo'n omvangrijken, welgevulden knapzak bent gepoeierd! Verschrikkelijk! En dan moet je je eens indenken, hoe je hersèns bij dat proces te lijden hebben gehad! Fantastisch! Alleen als ik er aan denk, word :k al suf in m'n hoofd! Nou juist. Zoo suf als je je nu voelt, ben je ik werkelijkheid ook, Jensje. Heb je dan nog niet eens bemerkt, dat de graaf «ap Anne verliefd is? Dat is ten eenenmale uitgesloten! Waarom? Anne is toch een lief kind? O.K. Uongeliedenvereeniging D.G.S. De Vereenieing van Jonge Oud-Katho lieken D.G S- heeft haar programma voor October bekend gemaakt Woensdag 2- Oc tober wordt in het O.K. Vereenigingsge- bouw een ledenvergadering gehouden, waarin me.}. J. Zwemmer verslag zal doen van de kamp week. De heer Th, B. van Kleef zal spreken over een „geheime or ganisatie bij de negers" voorts zal hersen gymnastiek worden beoefend. Vervolgens worden op 9 en 23 October cursusavonden georganiseerd 16 October wordt in het Vereentgingsgebouw een „kampvuur" gehouden, er komt een aan trekkelijk programma van voordrachten en liedjes. Tenslotte zuilen de D.GS'ers onder leiding van den heer Y H. R. J. Roos.ien op 30 October volksdansen gaan beoefenen Aandeelhoudersvergadering der Hoogovens In de te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V is de balans per 31 Maart 1946 alsmede de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1945 46 goedgekeurd Tevens is besloten het ver- lies-saldo naar nieuwe rekening over te brengen. De heer dr. F. H. Fentener van Vlis- singen en mr. dr. L F H Regout. die als commissarissen aan de beurt van aftre den waren, zijn herbenoemd. Tevens is een vergadering gehouden j van houders van certificaten van gewone aandeelen Hoogovens. In deze vergadering deelde de voorzit ter mede, dat de tweede hoogoven in Augustus j.l. is aangestoken en dat het bedrijf sindsdien bevredigend werkt en in staat is een belangrijke bijdrage te leveren tot den zoonoodigen export van Nederïandsche producten. ONDERWIJS Aan ce leerkrachten bij het lager onderwijs Mej. Van Goeverder,onderwijzeres aan schoot 8. en den heer J. de Vries, onderwij zer aan school 6 is eervol ontslag verleend, VELSEN Afhalen van nieuwe bonkaarten Voor het afhalen var, nieuwe bonkaar ten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt: Woensdag 2 October de letters D tot en met F en Donderdag 3 October de letters G tot en met He Alleen voor in woners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis. Meeldistributie. Woertsdag 2 Oetober IJmuiden-West van 912 uur de letters A tot en met H. van 15.30 uur de letters I tot en met Z. Garage A P Bakker. Cronjéstraat. HET POLITIE-ELFTAL. Het Velser Politie-elftal lijdt een ge voelig verlies, doordat zijn doelman, Piet Kraak, met ingang van heden den politie dienst gaat verlaten. Ook heden en Woensdag volop haring Dat er in de vischhallen al weer heel wat werk verzet kan worden, ondanks dat het bedrijf nog niet op volle toeren werkt, blijkt wel daaruit, dat er Maan dag van den aanvoer van 11.000 a 12.000 kisten 7200 kisten den afslag gepasseerd hebben. Ook vandaag was er weer zooveel aanvoer, dat. alles nief verwerkt kon worden, zoodat er ook Woensdag nog volop haring is. De verwachting is. dat de kleinere trawlers, die Zuidelijk visschen en hoofdzakelijk kuitzieke haring aanvoe ren. waarvoor weinig betaald wordt, nu wel weer met de gewone netten naar zee zullen gaan: de groote booten, die met goede haring van de Fladen thuis komen, zullen nog wel op de haring blij ven visschen. daar de vangsten over vloedig ziin en voor goede haring nog wél een loon end e prijs betaald wordt. Ernst heeft zijn hart allang aan een ander verloren, Aan wie dan? Aan een fata morgana! Klets! Hij is dol op Anne! Doddie zwierde met een eleganten zwaai de baan op, juist in tegenoverge stelde richting van die, welke Anne en Grundtvig waren ingeslagen. Er bleef Jens Grottkau niet veel an ders over dan haar te volgen. Hij deed alle moeite Doddie te overtuigen, dat haar veronderstellingen van allen grond ontbloot waren, maar deze studentikoze jongedame likte als eenig antwoord slechts welbeteekenend met haar wijsvin ger op zijn hoofd. We zijn Grottkau en Doddie kwijt geraakt; moeten we ze niet gaan zoeken? vroeg Anne, O, die twee zullen het zonder ons ook wel klaar spelen, luidde het antwoord. Bovendien is de ijsbaan niet groot. We zullen z'e wel hier of daar tegen komen. De baan was echter groot genoeg om een onwelvallige ontmoeting uit den weg te kunnen gaan. Laten we elkaar de hand geven, juffrouw Farö. dan rijdt u wat gemakke lijker, zei Grundtvig. Met genoegen, antwoordde Anne, maar dan moet u eerst eens beginnen met te onthouden, dat ik niet juffrouw Farö heet, maar Anne. Grundtvig besefte geen oogenblik, dat deze opmerking een veel diepere betee- kenis had dan het oppervlakkig leek. Hij Hoogoven-Schaaktournool naast Hastings? Het is nog ver van Nieuwjaar, maar in het Mededeelingenblad van de Hoog- oven-Tournooiclub wordt al iels ver teld van de plannen ten aanzien van het jaarlijksche Nieuwjaarstoumooi. Er komt weer een internationale groep; de samenstelling hangt af van bespre kingen die met Hastings gevoerd wor den. De Hcogoven-Tournooiclub heeft voorgestel^ de hoofdgroep en zoo mo gelijk meer groepen een dubbele ronde te laten spelen, te weten de eerste ron de in Hastings, de tweede in Beverwijk. Welk resultaat dit voorstel ook mag hebben, in elk geval zal getracht wor den veel buitenlanders naar Beverwijk te trekken. De „Helga" nog eens naar Kiel Omtrent de werkzaamheden van het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen vernemen wij. dat de sleeper ..Heiga" nog een opdracht heeft ontvangen. In Kiel liggen gereed om naar ons land gesleept te worden twee stoomloggers en een motorlogger, waarvoor deze sleeper nog eenige reizen zal maken. De „Helga" is heden derwaarts ver trokken Scheepsbewegingen Achnda. 24 van Hongkong naar S:ngapoie; Aldebaran (van Nievelt), 29 van Trinidad n. La- Guaira; Alphard. Rotterdam—Buenos Aires. pass. 26 Dungeness: Amstelkerk. 24 van Monrovia naar Port Bouet; Cottica Cu racao—Amsterdam. 25 te La Guaira; Delft- dijk. 29 van New York n. Rotterdam; Dren the. 24 «van Houston naar Port Arthur; Ldam, CharlestonNew Orleans. 2C te Mobile; Frans Hals, Vancouver—Nederland. 25 van Seattle; Friesland. 29 van Baltimore naar Rotterdam; Heimes, RotterdamCasablanca, pass. 26 Prawlepoint; Kota Agoene. Rot terdam—Java. pass. 29 Finisterre; Kota Ba- roe. pass. 30 C uur Ouessant en wordt l 19 uur ie Rotterdam vet wacht; Manoeran, HoustonCa>utJa. 27 te Durban; .Moordam. Rotte:dam—Cuba en Mexico via New York. pass. 29 SeiilyNoordwijk. Rotterdam—West Jndië. 29 te Antwerpen; Overijss!. 27 van New Orleans via de Kaap te Batavia: Pieter de Hoogh. 29 van Colombo naar Madras; Prins Maurits. Sorei—Rotterdam, pass. 29 Be;;e Isle; Rossum, wordt 30 14 uur van West Inciië te IJmuiden verwacht; Saparoea. 23 van Singa pore naar Amsteradm: Stad Haarlem 28 v. Napels via Oran naar Hueiva: Streefkerk 25 van Basra naar Aden; Terborohonm. Madras —Rotterdam, 28 van Suez; Van der Helst. 25 van Singapore naar Shanghai; Van Heutz, 26 van Swatow Tepenang: Volendam. Austra lië— Rotterdam, pass, 29 2 uur Gibraltar; Zaanstroom. 20 van de Tyne naar Reykjavik; Zonnewijk. Rotterdam—Australië. 28 van Po: t Soedan; Aktjo. 27 van Lemvlg te Col chester, Bernina. 28 van Gothenburg te Ant werpen: Birmingham. 28 van Gooie naar de Theems: Ciescendo, 28 van Por: De Bouc n. Almeida; Depa. 26 van Cardiff te Pon Talbot; Despatch. 26 van Harwich te Mlddlesbro; D;ana V. 24 van Par naar Caen: Ebe.ihaezer, 26 van Gweek te Teignmouth; Eemshorn. £4 van Antwerpen te Kolcöng: Elisabeth (Ver maas). 29 van Londen te Antwerpen; Fiat. 24 van Par naar Kopenhagen; Gaasteriand, 28 van Leilh te Klngslynn; Glashaven. 28 van Helsing'ooig naar Gothenburg; Hada. 28 van Antwerpen naar Malmö: Hasker'and. 29 van Londen te Leilh: Holland. 28 van Londen n. Stockton; Hoop op Zegen, 23 van Harlingen te Gothenburg; Kortenaer, 29 van Rotterdam te Octense; Mies, 28 van Souda te Struer; Neeltje, Hamburg—Gothenburg. pass. 72 Kiel; Nottingham. 29 van Rotterdam te Kir.gs- lynn; Omlandia. 29 van Maivol te Cfien; Orion, 28 van Kopenhagen naar Landskrona: Paraat, 26 van Lemvig te Colchester; Ponza. 25 van Dundee te Middlesbro; Priva, 23 van Sane r. Follorifca: Quo Vadiu, "27 van Shoreham ie Antwerpen; Rolf. 29 van Antwerpen naar Kopenhagen; Romeja. 26 van Middlesbro n. Nykobing: Rose Marie. 22 van Grangemouth •e Gothenburg: Sambre. 28 van Parijs naar Rotterdam: Urmajo. 29 van Immir.gham :e Rar.ders; Verba. 26 van Par te Teignmouth; Westland. AntwerpenLiverpool, pass. 26 Prawlepoint: Wolanda. 28 van Zaandam te Antwerpen; Zeeland. 26 van Antwerpen ie Sunderland. Sleepbedrijf. De slbt. „Zwarte Zee'' vertrok 28 Septem ber met een droogdok van Middlesbro naar Stockhoim. K. X. S. M. Orpheus 29 Gibraltar gepass.; liis 29 te Kopenhagen: Orestes. 29 te Dublin: Deo Duee, 29 van Odensee naar Rotterdam: Odysseus, 29 van Susak naar Algiers: Theseus. 28 te Genua: Roelf 23 te Letxes: Federico. 29 van Ismlr naar Ma'ta; Nandi 29 van Tanger naar Gibraltar: Venga. 28 te Aiexandrië; Vulca- nus. 28 ie Vamagusta: Svolder. 29 te Rosier- dam; A'.dabarar.. 29 van Trinidad naar La Quars; Stuyvesant. 28 van Antwerpen naar Madeira; Helder. 26 van Christobal naar Bar- ranquilla; Noordwijk, 29 te Antwerpen. was als conventioneel mensch wat ver rast door Anne's vrijmoedigheid, maar desondanks ging hij gretig op haar aan bod in. Uje hebt gelijk Anne. we ken nen elkaar nu al weer zoo lang, zei hij lachend en wederom ontging het hem, dat zijn als 6cherts bedoelde woorden in werkelijkheid volkomen juist waren. De handen kruiselings ovef elkaar, zwierden zij nu over de baan en weder om onderging Grundtvig ten volle de bekoring, welke er van dit frissche jonge meisje uitstraalde. Ik ben het schaatsenrijden den laat- sten tijd wel wat verleerd, zei Anne met een onzeker lachje. Elmshorn bood toch voldoende ge legenheid tot beoefening van de ijssport? Ja, ja, maar je moet er tenslotte ook gelegenheid voor hebben. Je hebt daar zeker nogal terugge trokken geleefd, is 't niet? In het openbare leven heb ik mij tenminste maar weinig laten zien. was het ontwijkende antwoord. En toch kan ik het gevoel maar niet van me afzetten, dat ik je al eens eerder heb ontmoet, Anne. Dat zal dan wel op een vergissing berusten. Mogelijk maar je herinnert me toch heel sterk aan een jongedame met wie ik toevallig ook in Elmshorn eens vluchtig kennis heb gemaakt en die.. RrroetsAnne had te ver uitgehaald en haar schaats gleed onder haar weg, (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3