BEZEM de Jager Euterpe treurt bij een ruïne knechts of jongens flinke jongens groot pakhuis Luidsprekers De Jansschouwburg te Haarlem brokkelt af Ergens tusschen een paar bloedar moedige andtivicolantjes in een Haar lemsen achtertuintje-met-viiver, zoo'n hoekje, waar de zon zelden, en dan nog waterig, op bezoek komt, staat een groots man. Zijn eene hand omklemt den slinger van. een. dommekracht, de andere bevat een rooden zakdoek, waar mee de zweetdroppelen van den eerlij ken arbeid worden verwijderd. De dommekracht drukt een lange balk tegen een halsstarrigen muur. Dat is alles, wat er nog leeft bij den voor- maligen muzentempel aan den Jansweg, behalve dan misschien de geest van het doorgezaagde weesmeisje, maar tijdens ons bezoek was het klaarlichte dag. ..Hïi is taai". Die „hij" is de muur, waar tegen een dommekracht zijn dom me kracht gebruikt en de uitlating gaat vergezeld van een veeg met den zak doek. Onder een stukje asfaltpapier op houten steunsels scharrelt een schriele kip en de muur kraakt nog eens pro- testeerend, terwijl de slinger verder draait. Euterpe, de muze van de tragedie, heeft hier haar tenten jarenlang ge spreid. nu is er alleen nog maar puin, puin. dat straks weer wordt afgebikt en tot huizen gevoegd, puin, dat nu al leen nog maar stoffig is en er ongezel lig uitziet. De planken van het knusse, maar tochtige tooneeltje des onvolpre zen Jansschouwburgs zijn niet meer en de mussc'nen mogen zoo maar binnen komen. Vóór dat hobbelige voormalige to or. eel is de verstilde ruimte van een koud theater. De loges omranden, ont daan van hun luister, een doodsche hal. waar de, zwier van het schoone woord en de sfeer van de sierlijke vrouw voorgoed zijn uitgeband en waar nu alleen maar een treurende lap lianat, zoo'n ouderwetsche gekleurde lap, die nergens anders heeft kunnen hangen dan juist in den Jansschouw burg. Fluisterend waren de skeletten van herinneringen rond en zij worden bij den ingang aangekondigd door een bord, waarop de welwillende lezer kan ver nemen, dat hij hier moet zijn voor „alle soorten afbraak". Verdwenen zijn de affiches van „het ontroerendste drama aller tijden" en weg is het publiek, dat kieskeurige publiek, waarvoor de oude tooneelzaal alweer een vage gedachte aan „toen" is. Een rat schiet als eenige bezoeker door de vestiaire met de knop- haken, waar het zoo tochten kon (trou wens waar tochtte het nou niet in den Jansschouwburg) en in de koffiekamer, wel eens heel deftig restaurant ge noemd, roest een potkachel naar zijn levenseinde. Straks, als de muur en de cabine en al die latten en balken, de loges en de pot kachel zijn verdwenen naar d© Jans- kerk, waarbij ze voorloopig worden op geslagen om den wederopbouw mis schien nog eens te kunnen dienen, straks komt er een nietszeggend muur tje voor de open ruimte, twee deuren zullen toegang geven tot de Gemeente lijke opslagplaats en Euterpe, misschien vergezeld van haar treurende zusteren, zal afscheid nemen om te wieken naar een andere plaats, waar zij het mensch- dom in een oeter geoutilleerde zaal kan vertellen van zijn zwakheden. En dat muurtje is dan het eenige standbeeld voor Haarlems verdwenen oudsten schouwburg. Dan zal net tooneelstoeltje, waar nu nog een slooper op zit om een saffiaan- tje te draaien, verdwijnen naar een plaats, die Euterpe niet kan vinden, een veiling of zoo, waarmee de laatste vleug- vereldschheid zwevend om de ruïne van een schouwburg naar de geschiede nis gaat verdwijnen. Jeugdfeest A.J.C. en J.V.O. Voor het eerst na de bevrijding kwamen de honderden leden van de Arbeiders Jeugd Centrale en de Jeugdbond voor Ont houding uit de provincie Noordholland voor een gewestelijk jeugdfeest bijeen, dat Zaterdag en Zondag in Haarlem gehouden is. ?er extra-treinen uit Amsterdam en het Noordelijk deel der provincie waren de leden naar de Spaarnestad gekomen en zij hebben prettige dagen gehad, waartoe het weer bijzonder meewerkte. In de stad heerschte een groote drukte Groepen met vele en kleurige vlaggen trokken door de stad en' Zaterdagavond werd een tocht door cie stad gemaakt. Fakkels werden meegevoerd, welke in de avonduren een feestelijk aanzien gaven. Na een défilé voor het: stadhuis langs burgemeester Rei- naida volgde een kampvuur op het terrein aan de Paviljoenslaan. Des middags waren de kaderleden offi cieel op het Stadhuis ontvangen. De bur gemeester herinnerde in zijn toespraak aan de belangrijke taak, welke de jeugdleiders hebben te vervullen. Zij moeten meewer ken aan den geestelijken opbouw van het volk. Dat is niet gemakkelijk, omdat er in de oorlogsjaren veel verloren is gegaan. Velen hebben hun leven geofferd. Zij. die zijn blijven leven, moeten het volk weer steek maken. Spr. achtte het van belar.g, dat de leiders den jongeren beschaving bij brengen. Met de beste wenschen voor de toekomst uit te spreken, besloot de burge meester zijn rede. De heer Bert Drukker, voorzitter van het gewest dankte voor de 1 ontvangst en hij sprak er zijn vreugde 1 over uit, dat de overheid veel belang stelt in de jeugd Tenslotte bood hij den bur gemeester een boek aan. Zondagmorgen kwamen de oudere leden in het Gem. Concertgebouw bijeen, waar een bont programma is afgewerkt door eenige afdcelingen. De jongeren brachten een bezoek aan de omgeving. Des middags vereenigden allen zich op het terrein aan de Paviljoenslaan. - De afdeeling Amsterdam verzorgde een programma, dat declamatie, dansen en zingen bevatte. Besloten werd met de op voering van het leekenspel „De taart en de pastei". Een eeuw straatverlichting in Haarlem In vroeger eeuwen was er geen straat verlichting. Wie 's avonds wilde uitgaan moest rekening houden met den stand van de maan, of in het donker zijn weg zoeken. Deftige families gingen op don kere avonden uit begeleid door een be diende die een lantaarn droeg om het pad te verlichten. Kortom 'n toestand dien wij ons herinneren uit den verplichten ver- duisteringstijd van den jongsten oorlog! In 1837 had Haarlem gas gekregen door dat de „Continental Gas-company" hier aan de Zijlvest (waar nu de H.B.S.'en staan) haar bedrijf begonnen was. Maar pas in 1846 sfoot de gemeente een con tract met die onderneming om de 6tad met 124 gaslantaarns te verlichten. Er zou f 55 per lantaarn (of „gasbek", zooals het contract voorschreaf) betaald wordèn. Haarlem was toen nog klein (de stad telde 5075 huizen, terwijl er nu 38.000 zijn!) maar toch zal de verlichting nog wel heel bescheiden zijn geweest. In November herdenken wij dus het 100-jarig bestaan van de straatverlichting te Haarlem. De mooiste viering zou zijn, als dan als feestgave aan de burgerij, de toestemming uit Den Haag kwam, om Haarlem weer in het genot te stellen van zijn volledige straatverlichting, want nog altijd kan er, door de rantsoeneering, slechts een beperkt aantal gas- en elec- triciteitslantaarns branden! Aanleg van vliegvelden Rijkswaterstaat onderzoekt terreinen Over de proefboringen, en metingen welke de Rijkswaterstaat momenteel in de Haarlemmermeer verricht op een ter rein ten Zuiden van den Lisserweg tus schen den Hoofdweg en den Rijksweg weet de „Hoofddoi'psche Courant" te melden, dat deze verband houden met plannen van de Fokker-vliegtuigenfa- brieken, om daar een vliegveld aan te leggen. Dit laatste is evenwel volkomen onjuist. De Rijkswaterstaat verricht der gelijke boringen en metingen niet alleen in de Haarlemmermeer, maar op talrijke andere plaatsen in Nederland, om na te gaan, welke terreinen eventueel geschikt zouden zijn voor aanleg van vliegvelden, indien de sterke toeneming van het lucht- vaartverkeer het in de toekomst noodza kelijk zou maken tot uitbreiding van het aantal bestaande vliegvelden over te gaan. De werkzaamheden van den Rijkswater staat staan 'volkomen los van de plannen van de Fokkerfabrieken tot aanleg van een eigen vliegveld, dat noodig is. omdat het drukke luchtvaariverkeer op Schiphol niet meer toelaat, dat dit vliegveld ook gebruikt wordt bij het invliegen van nieuwe toestellen. He l ebt u iets aan te bieden, te vragen, te ruilen? De eenvoudigste en zekerste weg is: een LUIDSPREKER in de IJMUIDER COURANT. Voortgezette studie op de kweekschool Een nieuwe afdeeling Als resultaat van een van rijkswege voor het onderwijzend personeel genomen initiatief, is aan de Rijkskweekschool te Haarlem, Leidschevaart, een „Afdeeling C voor voortgezette studie" verbonden. Daar in zullen, a! naar behoefte, worden opge nomen: cursussen ter opleiding voor on- derwijsbevoegdheden in de moderne talen, wiskunde, handelsrekenen, handenarbeid, teekenen, nuttige handwerken, spreek- onaerwijs en dergelijke en verder leergan gen en werkgroepen voor voortgezette vakstudie en onderwijsvernieuwing, niet opleidend voor een akte. Na een eersten oproep bleek er onder de leerkrachten der Lagere en U.L.O.-scholen een verheugende belangstelling te bestaan voor dit initiatief, dat beoogt: een degelijke en alleszins verantwoorde vakstudie voor een zoo laag mogelijk cursusgeld. Reeds aanstonds zullen cursussen voor F.ngelsch (l.o.) en vermoedelijk voor han delskennis (l.o.) worden gegeven. Ook be staat belangstelling voor opleidingen in de vakken handenarbeid. Fransch, Duïtsch en wiskunde. Voor de andere cursussen is reeds contact gezocht met instanties, die onderwijsverbetering beoogen. „Ook voor voortgezette studie naar de Kweekschool" is het beginsel van het slre- dat voorgestaan wordt door den In specteur van de Onderwijzersopleiding, onder wiens toezicht de „Afdeeling C" staat. Een „Commissie van Beheer", be staande uit de hoofdleerkrachten van de school, verzorgt de organisatie onder voor zitterschap van den directeur der Rijks kweekschool. Roosevelt wilde doorbraak der „Britsche hegemonie'' Elliot Roosevelt, zoon van den over leden president, heeft een boek geschre ven dat binnenkort zal worden uitgegeven en waarin, volgens Reuter, ook de Ne- derlandsche politiek ten opzichte van In donesië ter sprake komt. Het boek geeft een uiteenzetting van de meeningen van Roosevelt over verschillende internatio nale problemen. Zoo moet hij zeer ver toornd zijn geweest over het feit dat ,,ïn Griekenland Britsche troepen vochten tegen guerillastrijders, die vier jaar lang de nazis hadden belaagd". Roosevelt zou zijn zoon eveneens mede gedeeld hebben dat koningin Wilhelmina aan Indonesië den dominion-status had beloofd en dat Nederland de Vereenigde Staten zou volgen in Roosevelts politiek. Nederland zou ten opzichte van Indonesië handelen zooals de Vereenigde Staten ten opzichte van de Philippijnen. Roosevelt beschouwde dit als een doorbraak van de Britsche hegemonie. Op Kerstmis 1944 zou de president gezegd hebben dat het Brit sche volk zijn hoop moest stellen op de Vereenigde Volken en niet op het Brit sche imperium of op de Britsche handig heid om een soort blok tegen de Sovjet- Unie te vormen. BETERE TREIN-VERBINDINGEN MET HET BUITENLAND. Zooals wij reeds eerder meldden zul len begin October de internationale treinverbindingen belangrijk -worden verbeterd. De Simplon Orient Express, dagelijks rijdende tusschen Parijs, Venetië en Rome zal driemaal per week de ver binding met Belgrado tot stand bren gen. De Qplden Arrow uit Londen be houdt de aansluiting in Parijs op de Simplon Orient Express. Ook de snel trein uit Calais en Brussel naar Basel en Milaan via Gotthard zullen in Milaan aansluiting krijgen op den Simplon Orient Express. De Arlberg Oriënt Express rijdt met ingang van 7 October dagelijks van Parijs via Basel naar Weenen en drie maal per week naar Boedapest en Bel grado. De verbinding tusschen Lunz en Praag wordt doorgetrokken naar War schau. In Basel krijgt de sneltrein uit Calais en Brussel via Thionville aanslui ting op de Aflberg Orient Express. De reisduur van Brussel naar Basel wordt met twee uur bekort. De nachttrein tus schen Parijs en Lausanne zal doorrij den tot Milaan via de Simplon. In het winterseizoen zal een dagelijksche snel trein rijden tusschen Calais en Basel. Prof. Hans Eppinger, een beroemd Weensch chirurg. heeft zelfmoord gepleegd toer. hij een dagvaarding ontving van het internationaal gerechtshof voor oorlogsmis daden te Neurenberg. Hij werd ervan ver dacht betrokken te zijn bij experimenten, jn het concentratiekamp Dachau, VELSEN Katholieke Volkspartij De kring Velsen-Noord van de Katho lieke Volkspartij belegde in de R.K. school aan de Corverslaan een. vergadering, die slechts matig' bezocht was. De heer P. Kee, voorzitter, gaf een overzicht van de gemeenteraadsverkiezingen en een uiteen zetting betreffende de wethouderskwestie, waarop een geanimeerde discussie volgde. De reglementaire verkiezing van het kringbestuur had tot resultaat, dat de heeren P. Mooy Jr. en J. Loogman werden gekozen en de heer P. Kee zich zag her benoemd. De heeren G. Brakenhoff en. B. H. Vink, die niet werden herkozen, richtten een kort afscheidswoord tot d'e vergadering. De voorzitter richtte een dringend ver zoek tot het gemeentebestuur om de vol.le aandacht aan den desolaten tóeistamd, waarin Velsen-Noord verkeert, te willen wijden. Ten slotte werd besloten aan de auto riteiten te verzoeken een ,,inhaal"-verböd in te stellen van het pontveer af tot den spoorwegovergang bij Beverwijk. De snel heidsraces, waarbijautomobilisten elkan der trachten te passeeren op den vrij smallen Wijkerstraatweg zijn levensge-, vaarlijk en dienen ter bescherming van hét „langzame" verkeer ten spoedigste onmogelijk te worden gemaakt. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINGDAG 1 OCTOBER. Thalia Theater: „Het geheim van Mr. Wong", 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „De Gebochelde", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De Zigeunerprin ses", 8 uur. WOENSDAG 2 OCTOBER, Bioscopen als Dinsdag. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSEN De Directeur van bovengen'oemden. dienst maakt bekend, dat een zeer beperkt aantal Fransche- en Tsjechische rijwielen beschik baar zijn, welke uitsluitend als dienst- of bedrijfsrij wielen mogen worden toegewezen aan bedrijven met minder dan 50 arbeiders. Aanvraagformulieren voor deze rijwielen kunnen worden afgehaald op 4 en 5 October a.s. uitsluitend aan het kantoor P. J. Troel- straweg te IJmuiden-Oost, In plaats van. kaarten GEVRAAGD JACOB V, OS en JOHANNA CORNELIA REUS hebben de eer U kennis te ge ven van hun voorgenomen hu welijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben a.s. Don derdag 3 Oct. des nam. 4 uur, waarna de huwelijksinzegening zal plaats hebben 4.30 in de K. Kerk te IJmuiden. Neptunusstraat 14. Trompstraat 185. Toek. adres: Bloemstr. 4 rd. Zelfstandig DAGMEISJE gevraagd I 15 p. week, vrije middag. Bakkerij „De Hoop" Zeeweg 18. IJmuiden. Gevraagd op de Dahlia-kwee- kerij van L. A. Hoek, Hoofdstr. 52, Santpoort een paar flinke voor hulp in wassch-erij en expeditie-afdeeling'. Leeftijd 1620 jaar. WASSCHERIJ HOEK EN VAART, BloemendaaLsche- straatweg 17, Santpoort-Station. Woningruil Aangeb. te Utrecht vrij bo venhuis,. ruim uitzicht, bev. kamer en suite, zijk., keu ken, daarb. 2 kam., badk, zolder, f 28 p. m. Gevr. te Haarlem, IJmuiden of omg. vrije heele- of bovenwoning. Huur tot pl.m. f 35 p. m. Br. no. Z-8987 Adv.Bur. AL- TA, Utrecht. Woningruil Gevraagd huis te Sant poort, Velsen of Beverwijk. Aangeb. goed ondera. huis te Bloemendaal, geschikt v. enkele of dubbele bewoning. Adres: Scoel's Woningbur., Bl'daal, tel. 22089. Bclooning voor hen die Zaterdag 28/9 pl.m. 1.30 uur Weggeloopen rood katertje (Puckie) terug bezorgt bij van Praag. Pinel- laan 14, Santpoort Station. Te huur gevraagd voor direct in IJmuiden of Zuidzijde. Aan biedingen Burg. Rambonnet- laan 54, IJmuiden, Voor degenen, die zich in lie ten schrijven'"voor een Oude Kwaliteit delen wij mede, dat er heden bezems afgehaald kunnen worden, TROMPSTRAAT G6. TEL. 5557. Biedt zich aan NETTE WERKSTER, liefst omgev. Santp-Driehuis. Br. L 843 bur. van dit blad. RUILEN 2 knot donker blauwe wol voor 2 knot lichtblauw. Pres. Krugér- straat 22, IJm, Dame, R.K., zoekt met spoed te IJm. of omgeving KOSTHUIS met vrije zi't- sl.kamer. Brieven aan A. Witte, Wegeswaal, Texel. TE KOOP eiken linnen kast, 2 fototoestellen 10 x 15 en 13 x 18 cm. met toebeh., en Phön merk AEG. Hage- lingerweg 154, Santpoort. Te koop HAARDKACHEL Olga 10. Casembrootstraat 33, IJmuiden Oost. Laten staan blauw POP- PENWAGENTJE. Ter. te bez. Acaciastr. 39, IJm. O. TE KOOP nw rieten serre ameublem., 2 bloemtafeltjes, badkuip, linnenrek, colbert jasje m. 52, 2 gele stofjassen' m. 54, tuinbank, keukentafel, windschempje. J. P. Coen- straa-t 143 Te koop 2 SALAMANDER KACHELS. KennemerL 154.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4