Op 16 October executie Het Vonnis «ie Jaargang No. 18446 I I 1 X Ti 4^% V* fl 1 X "V* ^Vf V\ 4" Woensdag 2 Octolrer il»40 Bureaux: Kennemerlaan 154, I III I V M I X. V M 1. J I V J III Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Houtetr 93 KennemCr Editie V3II Haarlems Dagblad Abonnement™: p week 31 et Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercboom per kwartaal f 4. proces tegen de hoofdschuldigen aan den oorlog en. de daarin gepleegde mis daden is, dé ontwikkeling van het inter nationale recht in nieuwe banen te leiden. Daarom behelst het vonnis niet alleen de veroordeeling van personen, maar ook van instellingen van het Derde Rijk. De S.S., de S.D. en de Gestapo zijn wel, het opper commando van de Wehrmacht, het rijks kabinet en de S.A. niet a^ geheel schuldig verklaard. Het proces heeft zoo lang ge- - duurd en is zoo breedvoerig behandeld, om de verantwoordelijkheden historisch - nauwkeurig te kunnen vastleggen. Zal het in Neurenberg gevelde vonnis inderdaad een keerpunt in de internatio nale opvattingen betreffende oorlogsschuld en oorlogsmisdaden aanduiden? De schuld erkennend van de betrokken personen en instellingen moet men dit niettemin be twijfelen. Er is meer noodig om zulk een internationalen ommekeer te bewerkstel ligen. Het gaat ermee als met de organi satie der Vereenigde Volken, de U.N.O.: zij foeteekent een stap verder op den weg naar internationaal recht, maar. heeft dat niet bereikt en biedt geen zekerheid voor de toekomst. Eerst een werkelijk interna tionaal gezag, gedragen door de bezieling en de geestdrift der volken, dus uit hun overtuiging voortgekomen, zal die zeker heid kunnen geven. Het zijn niet de wet ten die de hervormingen brengen; er is meer hoodig dan knappe juridische con structies De U.N.O. is overigens verder gevorderd dan het Hof te Neurenberg, dat door de overwinnende groote mogendheden werd samengesteld. Met allen eerbied voor de persoonlijke eigenschappen van de rech ters zal men het toch als een rechtbank van overwinnaars zien. De historie zal. hoe zij verder ook moge oordeelen, deze vaststelling van hoedanigheid niet kunnen veronachtzamen. Hier schuilt een groote zwakheid. Ook voor hem die beaamt, dat naar aardsche maatstaven en mogelijk heden de schuldvraag zoo juist is beant woord. als men wenschen kon, blijft die zwakheid beslaan. Een andere indruk zou bij sommigen gewekt zijn als het Hof was samengesteld uit personen, behoorend tot volken die buiten den oorlog zijn gebleven: een recht bank van neutralen dus, waarin bijv. Zwe den, Zwitsers en Portugeezen zitting zou den hebben gehad, Zonder onderscheid had men de neutralen ook niet kunnen uitnoodigen. want geen der overwinnaar^ zou de neutraliteit van Spanje in dezen zin erkend hebben. Bovendien ware het een onvolkomen oplossing geweest omdat, zooals ouderen in ons land bij ervaring weten, de geest in een neutraal land tijdens een wereldoorlog gaat lijden onder afzondering en afsluiting van de wereld gebeurtenissen. Had men de neutralen laten oordeelen. dan zou dat buitendien slechts de uit spraak van vertegenwoordigers van een kleine, toevallig samengebrachte volken groep hebben opgeleverd. Men moet voor zichtig en vooral bescheiden zijn met te raden naar het komende oordeel der Historie, maar het is wel heel moeilijk aan te nemen, dat zij een vonnis der neutralen als een uitspraak van het geweten der wereld zou aanvaarden. Ten aanzien van de uitspraak der ovenwinnaars, zich in dit geval zelfs beperkend tot de groote overwinnaars, geldt deze twijfel ook. Het oordeel, over de betrokken personen geveld, komt in hoofdtrekken met de ver wachtingen overeen. Er zijn tenslotte iets minder doodvonnissen uitgesproken dan men verwacht had, ofschoon anderzijds Engelsche waarnemers Von Neuralh en Jodl een kans op vrijspraak hadden ge geven. Als de oude, sluwe Von Papen zelf verbaasd over zijn vrijspraak mocht zijn, zal hij er zeker van kunnen wezen, dat velen zich met hem verbazen. Of in, de toekomst twaalf gehangenen van Neurenberg anderen zullen weerhou den van het plegen van dergelijke mis daden blijft een open vraag. Men zal haar niet licht bevestigend beantwoorden. Po litieke processen en terechtstellingen zijn er vaak geweest. Hun nawerking is vaak anders gebleken dan men verondersteld had. Men moet hopen dat zich bij de Duit- schers, of tenminste bij een deel van hen, niet een mythe zal ontwikkelen die aan sommige of alle veroordeelden een soort martelaarschap zou toekennen, dat zij zeker niet verdienen. Tegenstanders van de doodstraf zullen haar nimmer beamen, ook niet als het dezen misdadigers geldt. En indien men hen allen opsloot en in vergetelheid liet sterven, zouden zij zekor r.ooit tot martelaren in Duitschland kun nen groeien. R. P. Weer twee bataljons naar Indië vertrokken Gistermiddag omstreeks half zes is de ,,Sloterdijk" met 1500 man troepen aan boord uit Rotterdam naar Indië vertrokken. Kc: j betrof hier twee bewakingsbataljons, die a'.s I onderdeel van de ..Zeven December Divisie" in onze overzeesche gebiedsdeelen diens* zullen doen. Deventer ging ter stembus In Deventer zijn gisteren de verkiezingen voor de gemeenteraad gehouden. Het resul taat was, dat de Partij van den Arbeid 10 ze tels kreeg, de Communisten 8. de Katholieke Voolkspartij 5, de A. R. eh C. H. op een ge combineerde lijst 2 en de Partij van de Vrij heid eveneens 2. Neurenberg" is geschiedenis geworden Russische rechter niet accoord met de vrijspraken Het oordeel van het internationale trübunaail is gevallen. Sneller dan algemeen werd verwacht volgde Dinsdag d Cop legging der straffen op de schuldigverklaringen. Een groot deel van de vonnissen konden wij nog in onze stadseditie opnemen. Uier voligt nog een samenvatting van de Neurenbergsche vonnissen: De doodstraf door den strop kregen Görimg. von Rlbbentrop. Keitel, Kaltembrunncr, Rosenberg, Krank, Frick, Streicher, Sauckel. Jodiï, Seysts-Inquart, en Bormann (bij verstek). Funk. admiraal Raeder en Hess kregen levenslange gevangenisstraf. Baldiur von Schirach ejjfoSpeer werden tot 20 jaar, admiraal Dönitz werd tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Von Xeurath kreeg 1-5 jaar gevangenisstraf. Het uitspreken van ieder vonnis in tegen woordigheid van den veroordeelde duurde slechts enkele minuten. Lawrence deelde voor elke uitspraak aan den beschuldigde mede, dat hij binnen vier dagen een be roep zou kunnen doen op den geallieerden bestuursraad tot verzachting ,van het von nis. De veroordeelden deden verbeten po gingen om hun zelfbeheersching te behou den. toen zy huii straf vernamen. Goring verborg het hcofd in de handen toen de stem van Lawrence klonk: Veroor deelt u tot den dood door ophanging." Scyss Inquart werd aschgrauw en wankel de, alsof hy zou vallen, toen hy zijn dood vonnis hoorde uitspreken De Russische aanklager, Nikitchenko, heeft bekend gemaakt, dat hij het in drie opzichten niet eens ïs met de uitspraken. Ten eerste was hij van mcening, dat Hess niet levenslang, docli de doodstraf moest hebben, ten tweede was hy het niet eens met de vryspraken van Von Papen, Frit- sche en Schacht en ten derde tcekende hij protest aan tegen de niet misdadigverkla- ring van den gcneralen staf en het Rijks- kabinet. De drie vrijgesprokenen hebben giste ren de papieren ontvangen, die zij noodig hebben orn de gevangenis te kunnen ver laten, doch zij hebben den afgeloopen nacht nog in de gevangenis doorgebracht. Vandaag hebben zij het Tribunaal om een vrijgeleide naar de Britsche zone verzocht. Gisteren werden zij door talrijke pers vertegenwoordigers bestormd. Zij hadden slechts één wensch: langen tijd met rust gelaten te worden en door de wereld te worden vergeten. Of dat zal' gelukken, valt te betwijfelen, want nu reeds is bekend dat er plannen zijn hen voor een Duitsehe rechtbank te dagen en Oostenrijk heeft reeds verzocht, von Papen te mogen be rechten voor specifieke Oostenrijksche kwesties, waarmede von Paysn te maken heeft gehad. Verzoeken om revisie. Naar te Neurenberg verluidt, zullen vier van de door het oorlogstribunaal te Neu renberg veroordeelde nazileiders om her ziening van het vonnis verzoeken. Het zijn: Seyss Inquart (ter dood veroordeeld), Bal- du r von Schirach (20 jaar gevangenisstraf), Speer (20 jaar), en Doenitz (10 jaar). Von Schirach zal zijn verzoek eerst indienen, nadat hij een onbepaalde periode van zijn vonnis heeft uitgezeten, maar Speer zal zoo spoedig mogelijk in beroep gaan. Dr. Friedrich Berghold, die Bormann bij af wezigheid heeft verdedigd, zal een verzoek indienen om herziening van zijn doodvon nis. Frank en von Ribbentrop (beiden ter dood veroordeeld) zullen ook in hooger be roep gaan. Funk, naar verwacht wordt, eveneens. Men verwacht, dat Göring na overleg met zijn advocaat, evenals Keitel zal verzoeken om ,te worden gefusileerd in plaats van opgehangen. Minister Van Maarsevcen over Neurenberg. Een speciale verslaggever van het A.N.P had gisteravond gelegenheid den Neder- i landsehen minister van Justitie, Van Maar- seveen, die in gezelschap van de hoofd- ambtenaren van zijn departement mr. Hooykaas en mr. Volkman de laatste twöfe dagen met de Nederlandsche delegatie ons land heeft vertegenwoordigd in de rechts zaal, in een kort onderhoud te vragen naar zijn indrukken over het vonnis dat door het ge-echt is uitgesproken. De minister was van meening dat Nederland zeer te vreden kan zijn over het aandeel dat het Nederlandsche bewijsmateriaal heeft ge kregen bij de beslissing. „Van Nederlandsch standpunt bezien", zoo zeidc de minister, „is het vonnis over Seyss-Inquart uitstekend gemotiveerd. Het is my opgevallen dat het grootste deel van de molivcering van het vonnis over den voormaligen rijkscommissaris geleverd is van Nederlandschen kant. Het is mijn. overtuiging dat de Duitsehe bezettings- politiek in Nederland in het vonnis uit stekend tot haar recht is gekomen." A.N.P. had voorts een onderhoud met kolonel Van Tuyll van Serooskerken. Ook hij was uiteraard zeer verheugd over het goede resultaat, dat zijn moeizame werk tenslotte heeft gehad en ook hij drukte groote waardeering uit over de medewer king van de Fransche aanklagers. Kolonel Van Tuyll zal thans nog niet naar Neder land vertrekken: zijn werk hier is nog niet geëindigd, daar hij thans bezig is aan het opstellen van een officieel rapport'over de behandeling van de Nederlandsche zaak dat een waardevol document zal worden voor de historie vap de Duitsehe bezet ting in Nederland, en waarvan de publica tie een punt van overweging ten departe- mente zal uitmaken. De executie. De geallieerde bestuursraad heeft beslo ten. dat de twaalf doodvonnissen op 16 October 1346 zullen worden voltrokken op een nader aan te wijzen plaats. Van elk der vier groote naties zuilen twee j?ers- vertegenwoordigers bij de executie aan wezig mogen zijn. Volgens de „Star" zal de oflicieele En gelsche beui Pierrepoint de vonnissen ten uitvoer brengen. De terechtstelling zal vol gens dit blad in het kleine Lübbecke plaats hebben, in de buurt van het Britsche hoofdkwartier, waar alles in gereedheid is gebracht. De graven zullen zich op een geheime plaats bevinden. Voor de terecht stelling zullen de veroordeelden nog fami- "ielelen mogen spreken en zij zullen des- jewenscht geestelijken bijstand ontvangen. Het groote proces tegen de Duitsehe nazi-kopstukkeji is geëindigd. Een twee tal historische foto's van de slotacte: Op Maandag j.l. tijdens de voorlezing van de motiveering der uitspraak die den volgenden dag zou worden bekend gemaakt waren alle beklaagden van het Neurenbergsche proces voor de laat ste maal tesamen in de rechtzaal Bovenste foto. In de eerste rij van links naar rechts: Göring, Hess, Ribbentrop, j Keitel en Kaltenbrunner. Tweede rij van links naar rechts: Dönitz, Raeder, Baldur von Schirach en Sauckel. Onderste foto, eerste rij van links naar rechts: Fritsche, Frick en Streicher, Tweede rij van links naar' rechts: Jodl, von Papen, Seyss-Inquart en Speer. Hef woord is aan. Snijdt niet door wat gij kunt ontknoopen. Koningin naar België Het ligt in de bedoeling van de Konin gin van 24 tot 26 October een niet-offi- cieel bezoek te brengen aan België, ten einde den dank van het Nederlandsche volk over te brengen voor de hulp, gedu rende de bezetting en de periode van.-^e bevrijding aan Nederland verleend. Perzische opstandelingen gebombardeerd Het Perzische algemeen hoofdkwartier te Teheran deelt mede, dat de Perzische luchtmacht een concentratie KasjkaLs, de opstandige volksstam in Zuid-Perzië, in de haven Boesjïr aan de Perzische golf heeft gebombardeerd. Het communiqué voegt hieraan toe, dat volgens officieren der luchtmacht „groote verliezen" zijn j toegebracht. Nieuwe gevechten worden gemeld uit Kermansjah in Zuid-Perzië. De opstan delingen ontwapenden gendarmes en dreigden naar Teheran op te trekken, al dus inlichtingen die in de Perzische hoofdstad binnenkomen. Welingelichte kringen te Teheran mel den, dat het Perzische kabinet gisteren avond heeft besloten de eischen der op standige Kasjkai-stammen in te willigen, behalve de benoeming van een Rasjkai- hoofd der gendarmerie voor de provincie Fars. Deze eischen zyn: de vorming van een provincialen raad voor de provincie Fars (Zuid-Perzië) en het opnemen van twee vertegenwoordigers der Kasjkais in het Perzische kabinet. De vrijgesprokenen Fritsche, de voormalige -assistent van Göbbels aan het ministerie van propaganda, heeft na ziin vrijspraak kennis gemaakt met öengene, die in dertijd ziin propagandatoespraken van commentaar voorzag voor de BBC. Deze Engelsche commentator was namelijk thans tolk voor het Tri bunaal. Fritsche schudde hem na deze openbaring hdrtelijk de hand en dit moment werd onder een spervuur van blitzlicht op talrijke film- foto- rollen vereeuwigd. Schacht meende te midden van de persvertegenwoor digers en fotografen agressief te moe ten doen en gaf met luide stem als zijn opinie te kennen, dat in het huidige bezette Duitschland recht noch vrije meeningsuiting bestaat. Hierop ontstond een groot tumult als protest van de correspondenten, die luide tegen deze critiek protesteer den. Schacht trok zich daar echter niets van aan en verkocht zijn hand- teekeningen voor chocolade en snoep goed voor ziin kinderen.... Von Papen was zeer timide en herhaalde telkens dat hij voorgoed uit het open bare leven wilde verdwijnen en met rust wenschte te worden gelaten. Weerbericht IETS MEER WIND Verwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige wind tusschen Oost en Zuid. In den nacht en vroegen ochtend hier er. daar mist. Overigens licht tot half bewolkt. Overwe gend droog weer. Eenige daling van tem peratuur. voornamelijk des nachts. B911 voor 200 gram vleesch Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 12 October bon 532 vleesch is aange wezen voor het koopen van 200 gram vleesch.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1