Radiorede van'Dr. Beel over loonen en prijzen Minister-president dr. L. J. M. Beel zal Vrijdagavond 4 October om 9 uur over beide radiozenders een verklaring over het vraagstuk van loonen en prijzen af leggen Tabticius gehuldigd Groningen heeft Jan Fabricius gehuldigd In een [eestvoorstelling in den Stads schouwburg. Het Groningsch tooneelT ensemble voerde op „Hein Roekoe", een toeneelstuk van Fabricius, dat hij in 1917 schreef. Na afloop werden de jubilaris en zijn vrouw dooi; talrijke sprekers toege sproken. In deri foyer van den schouwburg werd hierna een gedenksteen onthuld. Het hoogtepunt- van de Fabricius-huldi- ging in Assen was de aanbieding van het eereburgerschap op het Asser stadhuis. De burgemeester overhandigde na een harte lijke toespraak den jubilaris het certifi caat. Overgang naar het korps beroeps-officieren De minister van Oorlog is voornemens om de reserve-officieren die destijds (vóór 1940; op grond van een vrijwillige verbin tenis in werkehjken dienst zijn gekomen of gebleven, cm na gebleken geschiktheid over te gaan tot het korps beroepsofficie ren binnenkort voor een zoodanigen over gang in aanmerking te brengen, voor zoo ver zij althans de daarvoor vereischte ge schiktheid eti bekwaamheid bezitten. Zij. die-op 10 Mei 1940 den rang van reserve- eerste-luitenant bekleedden, zullen voor een benoeming tot (beroeps-)kapitein in aanmerking komen. Degenen, die op 10 Mei.1940 rc-ïérve-t weede-luitenant waren, zullen voor een benoeming tot (beroeps-) eerste-luite> ai.t worden voorgedragen. Bel<?isch-Neder!andsche militaire samenwerking Het Belgische blad „De Nieuwe Standaard" publiceert een interview met luitenant-generaal Kruis. Deze deelde mede. dat de leerlingen der Nederlandsche Iloogere Krijgsschool deze maand onder leiding van kolonel Carp en met medewerking van Belgi sche officieren in de Ardennen zullen deelnemen aan tactische oefeningen. Generaal Kruis acht militaire samen werking tusschen Nederland en België niet alleen gewenscht, doch zelfs nood- zakelijk. Twee liter petroleum Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat. op de bonnen (509 en 109 ge durende het tijdvak van C October tot en met 2 November twee liter petro leum verkriigbaar is. Petroleum voor koken en verlichten Ret Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat op de volgende bonnen der petroleumkaarten voor kookdoeleinden gedurende October vier liter petroleum per bon beschikbaar zal zijn: Kaarten UA 510: bon 53 tm. 56; kaar ten UB 51: bon 53 en 55: kaarten UC 510: bon 74. Voor verlichting zal men" petroleum kunnen koopen op de nieuw uit te rei ken kaart UD 611. De uitreiking van deze kaart zal eerst in den loop van deze maand geschieden. Op bon D 01 van deze kaart is voor October zes liter petroleum verkrijgbaar. Deze bon blijft geldig t.m. 15 November a.s. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I. 30!.5 M. 7.00. H.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 17.15 Tsjechische muziek. 17 30 Volksherstel. 17.35 Ramblers. 18.is André do Raaf! eri Jae. Schutte. 18 30 Voor de Ned. Strijdkr. 13 00 Adrl Kaan zingt bij de gitaar. 19.10 Interlude for sentiment. 13,15 Socialisatie geneesk. verzor ging. 19.30 Nederl. in intern, verband. 20.20 De zigeuner in de operette. 21.10 Luisterspel Berkeley Square. 22.23 Jan Corduwener, 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Gr. rauz. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00. 8 00. 13.00. 19.00. 20.00. 22.00 Nieuws. 16 45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Amati-trio. 17.45 0,1s Rijk overzee. 18.00 Amati-trio 18.20 Mandoiirinta. 19.15 De UNESCO te Parijs. 19.30 Declamatie. 20.05 Muzikaal luisterspel. 20.50 Oude kamermuziek. 21.20 Amusementsmuziek, lezing. 21.40 Met band en plaat. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Kamermuziek. 22.45 Avondover denking. 23,00 Ned. Kamerkoor, 23.30 Werken van W, F, Bach en Johann Stomitz. Krijgsraad behandelt'Amerika's Pacific-politiek eerste desertiegeval De reserve-officier van gezondheid H. B. stond gisteren voor den krijgsraad te velde te 's-Gravenhage terecht wegens het. niet voldoen aan een oproeping tot werkelijken dienst, het niet opvolgen van orders van een zijner superieuren en on geoorloofde afwezigheid, met de bedoe- ,ing dat de boot waarmede hij naar Indië zou gaan, intusschen zou vertrekken. De auditeur-militair zeide, dat beklaag de wel heel sterk had getoond den rang van officier niet waardig te zijn. Hij ver zocht dan ook, hem niet als officier, maar als soldaat naar Indië te zenden. Voorts vroeg hij, den beklaagde te veroordeelen tot een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Bij deze zijns inziens milde eisch hield hij er rekéning mee, dat dit het eerste geval van desertie is. dat door den krijgsraad in verband met de uitzending naar Indië wordt be handeld. De uitspraak luidde 6 maanden gevan genisstraf. Voorts werd beklaagde ont slagen uit den dienst zonder dat dit hem echter vrijstelt van eventueele uitzending naar Indië na gfloop van zijn straftijd. Poolsche oud-strijders komen in Nederland werken Duizend Polen, die thans als militair deelnemen aan de bezetting van Duitsch- land en voorloopig niet naar Polen willen terugkeeren, zullen naar ons land komen. Zij zullen te werk worden gesteld in de mijnen én in groote bedrijven. Reeds is de eerste groep van 60 Poolsche officieren en manschappen te Enschede aangekomen. Muzikaal afscheid der Prins Bernhard-Kapel Ge zijt tot Bloemendaal gaan behooren. Wij zijn trotsch'op „onze" kapel en zullen haar missen, wanneer ze straks vertrok ken is, om in Indië haar taak te vervullen. Met ongeveer deze woorden schonk de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex gisterenavond adjudant De Graaf, den kapelmeester van de Prins Bernhard-kapel, een bloemenhulde van het gemeentebestuur. Het was het af scheid van de kapel van Bloemendaal en onder de boomen in den tuin van villa ,.De Rijp" was 't ongedwongen, zooals bij een afscheid in intiemen kring past en vol. Niet alleen van Bloemendalers, want de belangstelling was van de geheele om geving. Het gemeentebestuur was, behalve door den burgemeester, vertegenwoordigd door wethouder P. Th. Rohling. Verder was aanwezig majoor Hensen, comman dant van het tweede bataljon le regiment infanterie. In het schrille electrische licht was het of de honderden gezichten der luisteraars een voortzetting waren van het bladeren- patroon der roerlooze beuken-boomen, die een plechtig décor vormden rond de musici. Hoe plechtig bleek eigenlijk pas, to.en de kapel, ais dank voor enkele ge schenken, haar bij monde van den heer C. Cossec, namens het burgercomité voor de Prins Bernhard-kapel aangeboden, haar programma van marschen afwisselde met een gedragen koraal. Toen was het even erg stil en- dat oogenblik drukte, misschien beter dan het vele en gulle applaus, dat verder telkens klonk, de ge dachten der aanwezigen uit. Zelfs de beroemdste der Nederlandsche bokken. „Kees", scheen onder den indruk te zijn van het naderend scheiden, want afgezien van een voorbijgaande belang stelling voor 'de bloemstukken en voor het pakpapier der geschenken, toonde hij gisterenavond een peinzend en melancho liek uiterlijk. Gedurende het concert werd een col lecte gehouden ten bate van het comité „Eereschuld en dankbaarheid", die niet minder dan 513 gulden opbracht. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-kerk te Haarlem op Don derdag 3 Oct. 's namiddags van 1516 uur, door George Robert. Het programma luidt: 1. Kyrie, Gott. Vater in Ewigkeit^J, S. Baeh; 2. Concert, Allegro, Grave, Presto, Vivaldd - Baeh; 3. Koraal „Wat God doet. dat is welgedaan", Alex. Guil- mant; 4. Prelude, Meditation et Prière, P. de Bróville; 5. Passacaglia en Fuga, B. v. d, Sigtenhorst Meijer; 6. Intermezzi, H. An- driessen; 7. QIaria ties op èen oud-Neder- landsch liedyJ. Bijster. President Truman heeft de vier voor naamste punten van de Amerikaansche politiek ten opzichte van militaire bases in den Stillen Oceaan bekend gemaakt. Deze zijn: 1. De gebieden van Goeam eh Saipan vormen de kern van de Ameri kaansche verdediging in het westelijk deel van den Stillen Oceaan; 2. Secun daire bases zullen op Okinawa, Truk, Eniwetok en Kwadjelinn aangelegd wor den; 3. De president en de admiraals To wers en Parnell hebben nog geen beslis sing genomen cwer Amerikaansche bases op. de Philippijnen; 4. De V-S. zijn van plan de Australische basis Manus ge deeltelijk prijs te geven; 5. In het noorde lijk deel van den Stillen Oceaan zullen de V.S. hechte bases op Kodiak vestigen. Duitscliers krijgen Amerikaansche uitrustingen Naar van gezaghebbende zijde te Washington aan het Fransche.persbureau wordt medegedeeld, bestudeert de regee ring der V.S. op het oogenblik verschil lende mogelijkheden zich op Duitsch ge bied bevindende overtollige voorraden Amerikaansch materiaal gedeeltelijk aan Duitschland te verkoopen. Over de hoe veelheid en de wijze van betaling is men het te Washington nog niet eens. Sommige Amerikaansche regeerïngsper- sonen willen aan de militaire autoriteiten toestemming verleenen „de noodige maat regelen te nemen om een eind te maken aan den slechten gezondheidstoestand en de uit «en economische crisis voortko mende moeilijkheden uit den weg te hel pen". Indien deze versie te Washington wordt aangenomen, zal Duitschland dus bijna gratis overtollige Amerikaansche voorraden ontvangen om „verbetering te brengen in den toestand, waarin de Ame rikaansche bezettingszone verkeert". Het bedoelde materiaal zal alleen en uitslui tend voor burgerlijk gebruik bestemd zijn en nooit kunnen bijdragen tot ver hooging van eventueel Duitsch militair bezit. Spoor, en tramwagens in Oostenrijk teruggevonden Uit Oostenrijk zijn naar ons land over gebracht 12 tramwagens uit Amsterdam en Den Haag, 80 wagons met spoorweg materiaal, 16 Diesel-electrische trein«en (incompleet en beschadigd), oude boeken ter waarde van 5 millioen gulden, zeil- booten, materiaal van Philips en de N. S. F., en eenige spoorwagons. Triest blijft een probleem Is Uw costuum of mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR IJ OP Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4S86 Zooals gemeld is de subcommissie der vredesconferentie er niet in geslaagd voor het probleem Triëst een bevredi gende oplossing te vindenHet statuut voor den vrijstaat Triëst kon tengevolge van de bestaande essentieele geschillen der groote vier niet worden opgesteld op een wijze, die voldoening schonk aan alle betrokken landen. De grens, die als een voorloopig compromis is vastgesteld door Joegoslavië en Italië is op boven staand kaartje als de nieuwe grens aan gegeven., Joegoslavië heeft echter be kendgemaakt dat het zal weigeren het Italiaansche vredesverdrag te onder teekenen wanneer deze grens door de subcommissie als definitief zou worden aangenomen. 69. Tips en Tops, die dapper mee vochten, begrepen alle twee, dat één ding het belangrijkste was in dit ge vecht: zich meester maken van den 7 m-an Sultan Sar. Langzamerhand kon Tips de vechtenden onderscheiden. Behendig sloop hij tusschen wild slaande armen en schoppende voeten door tot hij één van de twee Sultans zag. Of het de valsche of de ware was, kon hij niet onderscheiden. Hij had er ook geen tijd voor. Hij wist alleen maar: nu de bril pakken! Tips ge bruikte een list. H\j stootte een soort strijdkreet uit, waardoor de Sultan ver schrikt in zijn richting keek. Met een enkele handbeweging maakte hij zich toen meester nan den bril. Maar ook Halef, de venijnige roover, tvas niet van gisterenHij besloop den anderen Sultan en graaide hem den bril van het gezicht. En de strijd ging' voort. „Heemkunde" in de praktijk Bloemendaalsch experiment De „Da Costa-kweekschool" aan de^ Koepellaan te Bloemendaal en de Chr. Kweekschool op den Klokkenberg te Nij megen hebben in samenwerking gepoogd het heemkunde-onderwijs in praktijk te brengen. De Nijraegenaren kwamen daar toe .naar Bloemendaal en als één groote familie heeft men, met als middelpunt Haarlem,het Ken.nemerland bestudeerd. Diverse voordachten werden verzorgd door de leeraren en de oudere leerlingen. De onderwerpen, die op deze wijze o.m. te berde kwamen, waren: De historische ontwikkeling van Haarlem, Haarlems in vloed op de litteratuur; de flora en fauna van duin en strand, het Hoogovenbedrijf en vele wetenswaardigheden van Kenne- merland meer. Deze heemkunde-week is van zoo'n groote waarde voor de jongens en meisjes geweest, dat men er sterk over denkt, haar volgend jaar te herhalen. JOH. EGGELTE 25 JAAR BIJ DE HOV. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de heer Johan Eggelte, thans eerste violist en plaatsvervangend concertmeester benoemd werd tot lid van het orkest van de Haarlem- sche Orkestvereeniging. Des morgens voor de repetitie begon is de jubilaris gehuldigd. Daarbij zijn toespraken gehouden door de heeren D. J. Sanders, namens het bestuur, W. van der Moot, namens de leden van het orkest en J. H. Luyken, namens de admini stratie. Geschenken werden daarbij aange boden. Des avonds was de heer Eggelte weer actief en speelde met 't orkest ln Dordrecht. Alkmaar organiseert draverijen in de avonduren Iets nieuws voor Nederland is, dat op Zoiv- dagavond 6 October te Alkmaar draverijen worden gehouden, op een verlichte baan. De dravei'ijen zullen om zes uur beginnen; de bezoekers zullen met den trein van 10.05 uur uit Alkmaar kunnen vertrekken. Van de zijde van de; eigenaars en pikeurs bestaat er een" buitengewone belangstelling voor. Het Comité „Vooruit" bewijst hiermede, dat het alles doet om de belangen der paardensport in Ne derland te bevorderen. Zwemorganisafie werkt op voor-óorlogsch peil Bij het zwemmen lean men niet meer van een gesloten seizoen spréken. Als het is September kouder wordt, verlaten de zwemsters en zwemmers het buitenbad en oefenen verder in de overdekte baden. Met het houden van wedstrijden gaat het precies zoo. Voor de komende weken staan er vele wedstrijden op het program ma. Ook Haarlem krijgt een nalionalen wedstrijd en wel Zondag a.s., als de Heemsteedsche Poloclub haar dertig jarig bestaan met een zwemfeest in het Sport- fondsenbad organiseert. „Wij werken weer op voor-oorlogsch peil", vertelde de heer G. Voogd, voor zitter van den Kring Haarlem van den Kon. Ned. Zwembond. In den zomer zijn de waterpolocompetities op de normale wijze afgewerkt en de resultaten waren gunstig te noemen De oudste vereena- ging, HVGB, behaalde in den Kon. Ned. Zwembond twee kampioenschappen en het eerste elftal had kans de hoofdklasse te bereiken. Ook de Waterratten werd kampioen, doch slaagde er evenmin in te promoveeren. Verder boekten de Water trappens successen. Van groof belang voor deze omgeving is ook, dat de Velser Zwemvcreeniging niet bij de pakken neer zit. Zij verzorgde weer de organisatie van I het kringen-tournooi waterpolo en de regeling was uitstekend. Dat belooft wat voor de toekomst. Wat de zwemwedstrij den betreft, kan herinnerd worden aan die, welke gehouden zijn tusschen zwem sters en zwemmers uit Haarlem en Derby, zoowel hier als in Engeland. „Haarlem" organiseerde weer de estafette-kampioen schappen, bij HPC kwamen in Augustus vele Nederlandsche kampioenen op be zoek en DWR had een internationaal pro gramma met Zweden en Denen. De heer Voogd deelde mee, dat de rege ling in den kring goed was. De kampioen schappen werden op regelmatige tijden gehouden en ondanks het slechte weer is de wat^rpolocompetitie goed verloopen. In den aanstaanden winter staan de wedstrijden tusschen de zes kringen weer op het programma, waarmee Zondag in Hilversum een begin is gemaakt. Haarlem verzorgt ook een deel en deze wedstrijden zijn voor de komende maanden de eenige nationale wedstrijden. Wel worden de kringkampioenschappen op dezelfde wijze als vroeger gehouden. Hiervoor heeft steeds groot belangstelling bestaan en. dat is te begrijpen, want vooral de jon geren doen veel routine op. waarmee zij laten hun voordeel kunnen doen. Een belangrijk onderdeel is verder het waterpolo in dezen winter. De competities voor den Kon. Ned. Zwembond behoeven niet langer regionaal te blijven. Vereeni- gingen uit andere plaatsen komen weer naar Haarlem en dat is voor de ontwik keling van het spel van belang Ook wor den weer polowedstrijden in den kring Haarlem gehouden- De vereenigingen in den Kring Haarlem pakken de zaken weer flink aan en met vertrouwen kunnen de verrichtingen te gemoet worden gezien. BINNENLAND Van bevoegde zü<ie wordt medegedeeld, dat opsporingsambtenaren bevoegd zijn van mili tairen alle papieren ter inzage te vorderen. Er schijnt bij de militairen over deze bepaling mis verstand te bestaan. Momenteel worden proeven genomen met de vervaardiging van plastic-kinderschoenen met een lederen zool. De productie bevindt zich nog in het beginstadium, zoodat in den eerstko- menden tijd nog niet ge rekend kan worden op de aflevering. Van de Nederland- <sche delegatie naar. de Assemblee der Vereenig- de Naties zullen ook en kele leden van het parle ment deel uitmaken. Niet minder dan 1700 H.L. wijn is met het Nederlandsche s.s. „Er na" uit Bona te Rotter dam aangekomen. Deze wijn is bestemd voor binnenlandsch. gebruik. Vandaag viert mej. Maria Janssen te Barne- veld haar 103-den ver jaardag De tuchtrechter voor de prijzen heeft een schoenwinkelier in Hel mond veroordeeld tot f 3500 boete en 6 maan den sluiting van de zaak, omdat - hij schoenen zonder ebon had ver kocht. Een bakker uit Gemert kreeg f 1000 boe te wegens het verkoo pen van gebakjes tegen te hooge prijzen. Tot lid der Tweede Kamer in de vacature- Schermerhorn is be noemd verklaard de heer F. J. Goedhart (P. v. d. A.)°te Amsterdam en in de vacature-Van Poli de heer N. Schuur- mans (K. V. P.) te Ortlhen. De door oorlogshan delingen vernielde brug over het Maas- en Waal kanaal in Hatert bij INijmegen is hersteld, BUITENLAND Het Amerikaansche departement van marine heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche Lockheedtoestel „Tru culent Turtle" het lan< ge-afstandsrecord voor vliegtuigen in een non stop-vlucht heeft ver beterd. De Oostenrijksche regeering heeft aan de UNRRA een telegram gestuurd, waarin zij ver klaart, dat Oostenrijk met hongersnood wordt bedreigd. De Fransche natio nale vergadering heeft zich bij handopsteken voor het invoeren van de doodstraf voor prijs- opdrijvei-s en zwarte handelaren in levens middelen uitgesproken. De wet was door den minister van voedsel voorziening voorgesteld. .Haarlem en Omgeving Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek aan mr. F. A. Davidson eervol ontslag verleend als üd, tevens voorzitter van het College van Regenten over de gevangenissen te Haarlem, onder dankbe tuiging voor de bewe zen diensten.. De heer A. Biesheu vel Jr. te Spaarndam 13 benoemd :ot bestuurslid van het Bedrijfschap voor Aardappelen. Geslaagd is aan de Universiteit van Amster dam voor cand. in de Med. (cum laude) A. W. Bakker van O verveen. De heer L. G. PleU- sant te Haarlem slaag de voor het Candidaats- examen Theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In staat van faillis sement is door de Haar- lemsche Rechtbank ver klaard: Leonardos Pa ter, boekhouder-assls-. tent, wonende le Haar lem, Voorhelmstraat 14 zwart. Cura trice Mevr. Mr. E. A, J. Scheltema Conradi te Haarlem. De Haarlemsclte Rechtbank hCeft be- eedigd als vertaler in de Fransche en Duit-sche taal de heer G. Enakieff te Aerdenhout. Het Haarlcmsch Chr. Gemengd Koor „Door Zang Vriend- schap", dirigent Mar. Egberts, dat eenige we ken geleden op con cours is geweest, ont ving officieel bericht, dat het in de afdeeling Uitmuntendheid den eersten prijs had be haald.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2