Een sprookje herleeft IJMUIDEN Sleepbootkapitein jubileerde De heer M. Broek, die gisteren zijn zil veren jubileum vierde als kapitein bij de Sleepbootreederij v.h. Gebr. Goedkoop, heeft tal van bewijzen van sympathie mo gen ontvangen. Alles wat ook maar eenigs- zins verband houdt met het bedrijf op het Noordzeekanaal en de havens, zooals sluis- personeel van hoog tot laag, loodswezen, vletteriieden, douane en natuurlijk ook de bemanning van zijn sleepboot, de Presi dent Roosevelt, heeft den jubilaris gecom plimenteerd en zoo talloos waren de bloemstukken, doft het huis wel een bloe menmagazijn geleek. Des morgens werd de jubilaris, vergezeld van zijn echtggnoote, op het kantoor der xeederij in Amsterdam door de directie ontvangen en door den oudsten directeur, den heer J. Goedkoop toegesproken. Hem werd de medaille .van de Mij. voor Handel en Nijverheid toegekend, terwijl hij van de directie alsnog een gouden horloge kan verwachten. Van den middag tot den avond liep het druk van bezoekers, zoodat het een voor den jubilaris onvergetelijke dag is geworden, hetgeen niet. te verwonderen is. als men weet, dat de jubilaris reeds van zijn 18e jaar af als kapitein op een sleepboot in IJmuiden dienst heeft gedaan. De Van Riemsdijk wordt gelicht Het ss. Van Riemsdijk van de Kon. Paketvaart Mij. heeft in de beruchte Sep temberdagen van het jaar 1944 een roem loos einde gevonden in het buiten-spui- kanaal. Het was in de dagen, dat de Duit- schers hun einde voelden naderen, toen ook de Noordersluis en zoovele andere havenwerken en -installaties hier en el ders hef moesten ontgelden. Het was de bedoeling der Duitschers, de Van Riemsdijk naar, de buitenhaven te sleepen om het schip in den-havenmond tot zinken te brengen, om zoodoende de haven te versperren. Het plan mislukte, dank zij een seintje van de ondergrond- sche naar Engeland. De Van Riemsdijk werd het mikpunt van de R.A.F., die erin slaagde het schip in het öuiten-spuikanaal tot zinken te brengen. Daar ligt de Van Riemsdijk nu dus al ruim twee jaar te roesten. Maar dat heeft den langsten tijd geduurd, want het schip zal nu gelicht worden, Men is reeds met de voorbereidende werkzaamheden bezig en-die zijn reeds zoover gevordei-d, dat het wachten is op sleepbooten met krachtige pompinstallaties. Bij het proefpompen is reeds gebleken, dat het schip behoorlijk dicht is. Men had het al ongeveer een Meter opgehaald, maar toen liet men het v/eer zakken, omdat gevreesd werd dat het zou kapseizen. Wanneer het hoodige materiaal beschik baar is, zal een definitieve poging worden gedaan om de Van Riemsdijk vlot te bren gen en weg te sleepen. De vischomzet in September De omzet in den Rijksvischafslag ge durende de maand September bedroeg 2.178.785. De omzet in de eerste negen maanden van 1946 is daardoor gestegen tot f 15.561.544. c Marktbericht van Dinsdag Aangevoerd werden 7200 kisten versche haring en 1000 kisten andere viseh. De haringtrawlers 'oesomden 43.500, de visch trawlers 11230. Verdere besommingen: versche haring: KW4 f 1660. KW84 f3729; motorlogger KW 78 f5709; kistvisschers: I.JM262 f 228. IJM 329 f123, IJM310 f64. IJM318 f207. IJM202 f 143. TJM237 f84, IJM207 f99, IJM241 f 234, IJM210 f4266, HD291 f117, HD220 f179, HD80 f329. UK116 f185. KW190 f93 KW 160 f271. KW125 f157. UK66 f106, UK174 f199, UK119 f 131. BIJZONDERE SAMENKOMSTEN LEGER DES HEILS. 1-Iet Leger des Heils houdt heden en morgen een viertal bijzondere samenkom sten met èen interkerkelijk karakter en die bedoeld zijn om te komen tot verdie ping van het geestelijk leven. De samen komsten staan onder leiding van kolonel en mevrouw Chr. Rönitz van Haarlem. Ze worden gehouden om 15.30 en 20 uur. Sluitende begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf Het eindcijfer van de-begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1947 is 619.870. De afdeeling kapi-' taaisuitgaven en -ontvangsten sluit met 150.000. In de memorie van toelichting wordt o'.a. gezegd: Het stemt tot voldoening, dat de toestanden in het visseherijbedrijf een zoo danige constante verbetering aanwijzen, dat ook voor het jaar 1947 weer op een grooteren omzet op den Rijksvischafslag te IJmuiden mag worden gerekend, dan voor 1946 werd geraamd De vischvangsten blijven dermate overvloedig, dat ook wan neer de vischprijzen eenigszins iager dan in 1946 zouden zijn. de vermoedelijke op brengst van de verkochte visch in het komend jaar met eenig optimisme kan worden tegemoet gezien en ook bij voorzichtige raming een vermoedelijke omzet van 12V» millioen gulden kan wor den aangehouden, een bedrag, dat 21/* millioen hooger ligt dan voor 1946 werd verwacht. Dank zij deze gunstige omstan digheid is het mogerf gelukken, de ont- werp-bedrijfsbegrooting voor 1947 sluitend te maken, zoodat voor het eerst sedert een reeks van jaren niet op een nadeelig saldo behoeft te worden gerekend. NED. HERVORMDE KERK. Onze plaatsgenoot de heer H. M. Strating candidaat tot den H. Dienst, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar 's Heer Abls kerke in Zeeland aangenomen. Bevestiging en intrede geschieden op 24 November. VELSEN Vereeniging voor Fac. Lijkverbranding De afdeeling Velsen van de Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding hield de zer dagen een vergadering in het kan toorgebouw van het crematorium. In zijn openingswoord gaf de voorzitter zijn spijt te kennen óver de geringe be langstelling voor deze belangrijke ver gadering. Het eerst kwam in behande ling de beschrijvingsbrief voor de op Zaterdag 5 October a.s. te Dordrecht te houden algemeene vergadering. De af gevaardigden kregen blanco volmacht, behalve voor de punten 7 en 8 van den beschrijvingsbrief. De afdeeling ver klaarde zich tegen punt 7-, voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van de contributieregeling door invoering van een gezinscontributie voor man en vrouw, in te gaan 1 Januari 1947. De afdeeling is van meening, dat de stand der kasmiddelen deze regeling niet rechtvaardigt, en dat tevens het vrij heidsgevoel der leden er door wordt aangetast. Punt 8 stelt voor het invoe ren van een lidmaatschap voor het heele leven, het ..life membership", zoo als dit in Engeland het geval is. De af deeling vei-klaarde zich ook tegen dit voorstel. De vorm van dit lidmaatschap komt in botsing met het verzekerings wezen en wordt in strijd geacht met de statuten der vereeniging. Besloten werd voorts, in den loop van dit jaar een openbare vergadering te beleggen voor niet-leden in IJmuiden-, Oost, Santpoort en Velsen-Noord. Ver toond zal worden de propagandafilm der vereeniging en verder wordt de avond opgeluisterd met muziek. Afhalen van distributie bescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in "net Patronaatsgebouw zijn aan de beurt: Donderdag 3 October de letters G tot én met Hi en Vrijdag 4 October de letters Hj tot en met J. Alleen voor IJmui den, Driehuis en Velsen-dorp. BLOEM. De gratis verstrekking voor bloem aan de inwoners van Santpoort-station ge schiedt Donderdagmorgen 3 October van 911.30 uur in de garage van den heer Van der Velden en aan de inwoners van Sant poort-dorp Donderdagmiddag van 14 30 uur in de opslagplaats van den heer Vor stelman, Hoofdstraat 224. Beslissing inzake Hinderwet vergunningen verdaagd Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben de beslissing verdaagd op de verzoeken van: de N.V. Koninklijke Papierfabrieken van Gelder Zonen te Velsen-Noord om vergunning tot het uitbreiden van de papierfabriek in het perceel Kanaalkade no. 61 te Velsen-Noord; de N.V. Petrol&im-maatschappii „The Texas Company". 2e .'"Adelheidstraat 300 te 's-Gravenhage om vergunning tot het uitbreiden van de benzinepomp installatie vóór het perceel Tussc'nen- beeksweg no. 7 te IJmuiden-Oost; de Firma W. Zwier en Zonen, Bloem - straat 33 te IJmuiden. om vergunning tot het uitbreiden van de auto-repara tiewerkplaats in het perceel Bloemslraat nap. 5759 te IJmuiden: K. Metselaar. Julianakade 19 te IJmuiden, om vergunning tot het uit breiden van de koperslagerij in het perceel Middenhavenstraat no. 52 te IJmuiden; P. A. Degenaars, Marconistraat 40 te IJmuiden. om vergunning tot het uit breiden van de brood- en koekbakkerij in het perceel Marconistraat no. 40 te IJmuiden J. Wilderom, .Wilhelminakade 83 te IJmuiden. om vergunning tot het uit breiden van de brood- koek- en ban ketbakkerij in het perceel Kanaalstraat no. 62 te IJmuiden; P. A. Oort, Bloemstraat 78 te IJmui den. om vergunning tot. het uitbreiden van de inrichting voor het bewerken van vleeschwaren in het pergeel Bloem slraat no. 78 te IJmuiden, op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevor derd is. dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden 'genomen. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 2 OCTOBER. Thalia: „Het Geheim van Mr. Wong", 7 en 9.15 üur. Rex Theater: „De Gebochelde", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De Zigeuner-prinses" 8 uur. BEVERWIJK Het Doopsgezind Zangkoor bestaat 25 jaar Het Doopsgezind Zangkoor, sedert 29 Juni 1925 onder leiding van den heer H. van Dijk, zal 9 November zijn vijf entwintig jarig bestaan herdenken. In November 1921 werd het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, op initiatief van ds. J. 'D. van Calcar, opgericht en een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren J. Kostelijk, voorzitter, Jac. Groot, secretaris, A. Heynis. penning meester en Jb. Bogaard, R. Meyer, mej. W. Liefhebber en mevr. Ent-Veen geko zen. Tot dirigent..werd de organist der kerk, de heer J. Zwart, benoemd. 12 Januari 1922 zagen de heeren J. .Waagmeester en F. N. Braakman zich resp. als voorzitter en secretaris be noemd. Reeds spoedig moest de heer Zwart wegens ziekte, welke door over lijden werd gevolgd, de leiding over dragen aan den heer D. Veen, die het koor tot begin Juni 1925 dirigeerde. In een daarop volgende ledenvergadering ontving de huidige dirigent uit een drie tal sollicitanten zijn benoeming. Sedert dien ging het koor niet alleen kwanti tatief maar ook kwalitatief steeds voor uit. Verschillende groote zangwerken en oratoria werden uitgevoerd, met stij gend succes, waarbij solisten van naam medewerkten. In den loop der tijden behaalde het koor in zes concoursen van de derde afdeeling af tot de superieure afdeeling vijf eerste en een tweeden prijs, extra prijzen voor het hoogst aan tal punt^a, benevens een directeursprijs. Van de oprichting af verleende het koor periodieke medewerking aan de gods dienstoefeningen en deze werd steeds zeer gewaardeerd bij concerten voor liefdadige doeleinden van allerlei aard. Eveneens werd geconcerteerd in samen werking met zustervereenigingen in Be verwijk, Haarlem en Amsterdam, ter wijl elk jaar twee concerten voor dona teurs werden gehouden, die steeds grooté waardeering genoten. De thans in Amerika vertoevende Ds. J. D. van Calcar is van de oprichting af eere-voorzitter en dr. Alb. Vis, sedert zijn komst in Beverwijk, 1939, be schermheer. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren J. Bakker, voor zitter, L. v. d. Wal, secretaris, mej. R. van Balen, penningmeesteresse, J. van. Dijk, G. Vijzelaar, mevr. C. Kramer- Bleeker en de heer J. Hendrikse. Het zilveren jubileum wordt herdacht met een receptie op 9 November in de kerkekamer der Doopsgezinde Kerk aan de Meerstraat en op Dondei-dag, 14 No vember met een concert in het Luxor- Theater. In verband met de groote plannen welke in voorbereiding zijn om op 13 Maart 1947 Bach's Matthaus Pas sion uit te voeren in de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk, kan dit jubileumsconcert niet grootsch van uitvoering zijn. Toch hoopt het bestuur met enkele oude nummers uit de beginperiode en enkele van latere tijden, nog iets goeds te geven. Medewerking aan dit concert verleenen Annie Schoen, sopraan, Pie v. d. Plas, pianiste en het nog jeugdige Beverwijksch Mannenkoor onder leiding van den heer H. van Dijk. SANTPOORT Ned. Hervormde Kerk krijgt haar gedenkramen Zooals wij reeds eerder hebben ge meld, hebben de gemeentenaren van de Ned. Herv. Kerk ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan een stel kerkra men geschonken. Men is thans bezig met het plaatsen van deze fraaie ramen. Hierdoor zal er a.s. Zondag geen dienst gehouden kunnen worden. Deze heeft plaats in de Ned. Herv. Kapel met als vooi-ganger ds. Joh. Bronsgeest te Vel sen. Zondag 13 October te 2,30 uur zal de overdracht der ramen plaats hebben. Filmavond Turnvereeniging „Santpoort" Op 30 November organiseert de Turn vereeniging „Santpoort" een filmavond in het Jeugdgebouw. Het bestuur heeft beslag weten te leggen op de volgende mooie films: Vredesfeest, Arnhem, een uitgebreide weergave van dit massale feest, dat op Tweeden Pinksterdag op de Sonsbeekweide gehouden werd en waaraan ook door T.V.S. werd deelge nomen; vervolgens de film van de Bonds-Keuruitvoering 1946 en de lan- denwedstrijd Nederland-Luxemburg; de film van de Nationale Turnkampioen- schappen te den Haag en tot slot de Wereldkampioenschappen te Praag 1938 en- te Bern 1943, het superieure werk der wereldklasse. Op 4 December zal voor de adspiran- ten een feestdag worden georganiseerd. Fransche onderscheidingen voor Prins Bernhard Prins Bernhard, die eenige dagen de gast van <je Fransche regeering is, heeft Maandagochtend tijdens een plechtigheid in het Hotel des Invalides uit handen van Minister Michelot het lint van het groot kruis van het Legioen van Eer ontvangen. Voordien had de minister een oorkonde voorgelezen, waarin deze hooge benoe ming werd beschreven en ook na de plechtigheid werd een oorkonde gelezen, waarin den Prins het Oorlogskruis met de Palmtakken werd toegekend Na de,plechtigheid in het Hotel des In valides begaf prins Bernhard zich naar de Are de Triomphe, waar hij onder meer door generaal de Latlre de Tassigny werd ontvangen. Met een groote krans van roode, witte en blauwe dahlia's eerde de hooge Nederlandsche gast de nagedachte nis van den „onbekenden soldaat". Het hieropvolgend noenmaal aan den Quai d'Orsai werd aangeboden door Frankrijks minister-president, den heer Bidault. NUTS-BIBÏ.10THEEK TE HAARLEM Na een gedwongen sluiting van 4 jaren is -thans de bibliotheek van het Nut van 't Al gemeen te Haarlem weer geopend. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSK^ 42) Op het laatste oogenbük wist Grundtvig haar nog op te vangen, zoodat. zij voor een val werd behoed, maar in haar oogen was duidelijk schrik te lezen. Het schelle licht van een booglamp viel op Anne's bleek gezicht en wierp een glaruS op haar blond haar. Grundtvig ondersteunde haar met zijn rechterarm en keek op haar neer. Zelfs de stem lijkt op die van die jongedame, mompelde hij. Je hebt haar oogen en hetzelfde haar. Alleen niet haar gezicht, probeerde Anne te schertsen. Ik heb het gezicht van die onbekende nooit gezien. Maar het is misschien het beste, dat ik je die geschiedenis maar heelemaal vertel. Anders houd je me waarschijnlijk nog voor een idioot, die een phantoom «najaagt. Misschien ben ik dat ook wel. Enfin, ik zal het vertellen. Het was op een gecostumeerd tuinfeest in. Elmshorn. Grot..eau en ik waren de gas ten van consul Eschental, van wie je wei eens gehoord zult hebben. Den naam ken ik, ja, fluisterde Anne. Op dat feest verscheen een jonge dame in een japon van- zilverkleurige zijde. Jk danste twee maal met haar en toen ik haar vroeg haar masker af te zetten, ontvluchtte ze me. Alles, wat ik van haar bezit, is een handschoen, dien ze op haar vlucht verloor en een pijnlijke herinnering Pijnlijk? Ja, omdat ik sindsdien tevergeefs naar haar gezocht heb. Ik heb haar nooit meer teruggezien. Het is nogal een ro-' mantische geschiedenis, vind je niet? Anne gaf geen antwoord. Het hart klop te haar in de keel. Zou ze hem de waar heid zeggen? Eerlijk bekennen, dat zij die onbekende was geweest,? Neen, dat was onmogelijk. Ze was ten slotte van huis weggeleopen. Asschepoes- ter met vacantie zoo te zeggep en van die dwaze streek zou ze nooit iemand deel genoot maken hem vooral niet. Je zult het misschien belachelijk vinden, vervolgde Grundtvig, maar ik kan die onbekende niet vergeten. Van het eerste oogenblik af, waarop ik jou in het huis van mijn tante zag, deed je mé aan haar denken en ik dacht bijna Anne zou dezen avond niet meer te weten komen, wat Grundtvig bij hun eerste ontmoeting had gedacht, want. juist schoten Grottkau en Doddie op hen toe. Daar zijn ze de wegloopei-s, riep Grottkau. We hebben jullie overal ge zocht. Wal is er gebeurd? Lieve deugd Anne, je wangen gloeien als de punch, die ik zooeven met Doddie heb gedron ken. En die je lichtelijk naar het hoofd schijnt te zijn gestegen, zei Grundtvig geërgerd. Schreeuw toch niet altijd zoo, Dod. het wordt hoog tjjd, dat je je vrouwe lijken invloed eens aanwendt om van Jens een behoorlijk mensch te maken. Hij weet zich nog steeds niet te* gedra gen. Ik ben toch zeker zijn gouvernante niet, protesteeerde Doddie. Bovendien bevalt Jens mij het beste, zooals hij is. Kom 'aan mijn hart, Dod, riep Grottkau. Eindelijk een meevoelend schepsel, dat me begrijpt en zich over me ont fermt. Dod, kind, voor deze woorden verdien je door mij ten huwelijk te wor den gevraagd. Doddie kleurde tot onder haar haar wortels. Mijn innige deelneming, condoleerde Grundtvig. Voor wien is die deelneming be doeld, heer graaf? Voor Jens of voor mij? stoof Doddie, een en al strijdlust, op. Voor de ongelukkige nakomelingen uit dit huwelijk, luidde het minzame ant- woord. Wil je daar mee zeggen, dat onze kinderen niet goed wijs zullen zijn? Ja, de appel pleegt immers niet ver van den boom te vallen. Jens, dat kan je niet op je laten zitten, riep Doddie. Jouw kinderen mijn kinderen, onze kinderen dat is een beleediging, een insinuatie. Lachend pakte Anne het woedende meisje bij haar arm. Kom, Dod, zou je je boosheid nog maar niet een poosje bewaren? Voor loopig behoef je je over je kinderen nog niet ongerust te maken en een dergelijke strijdvraag heeft dan ook op dit^ogenblik geen zin. Verbluft staarde Doddie eerst Anne en vervolgens Grottkau aan, welke laatste krom stond van het lachen. Ze kreeg een kleur als vuur, slikte een paar maal van ergernis en pats! De lachende Grottkau kreeg een daverende klap op zijn wang! Ik zal je leeren om mijn kinderen te lachen, zei ze woedend. Je bent een voudig een draak, jij ruwe, hartelooze zeebonk, jij Ernst Grundtvig wist niet, of hij zich om de scène ergeren dan wel lachen moest. Anne echter nam het jonge meis je bij haar arm en trok het met zich mee. Komen jullie straks maar naar het restaurant, voegde ze den beiden vrien den toe. Wat mankeert Dod in vredesnaam? wendde Grottkau zich verbaasd tot zijn vriend. Jens, je benit toch werkelijk een groote sufferd! (Wordt vervolgd,), j

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3