IJmuider Courant Vrijspraak beteekent geen vrijheid Bloedige veldslagen in Perzië 61e .Jaargang No. 18447 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 3 October 1910 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Duitsche kringen eischen arrestatie der vrij gesprokenen Grafie-verzoek van Seyss Inquarf Volgens radio Neurenberg heeft de ge allieerde bestuursraad heden besloten de vonnissen der veroordeelde nazi's vóór 1G October ten uitvoer te leggen. Naar verwachting zal heden als protest tegen de vonnissen, die te Neurenberg zijn geveld, in vele Berlynsche fabrieken een staking van tien minuten worden gehouden Seyss-Inquart heeft besloten zijn ver dediger een gratieverzoek te laten indienen bij den geallieerden bestuursraad te Ber lijn. Goering en Speer hebben besloten geen gratie te vragen, ook de beide vroegere admiraals Doenitz en Raeder, die resp. tot tien jaar en levenslang zijn veroordeeld, zullen geen verzoek om gratie indienen. A.N.P. vernam evenwel, dat een dergelijk verzoek te hunnen behoeve zal worden gedaan door twaalf admiraals van de vroe gere Duitsche vloot via de admiraliteit van den bestuursraad. Veldmaarschalk Keitel heeft geweigerd gratie te vragen voor de hem opgelegde doodstraf, doch hij zal den raad uitsluitend vragen den dood door de strop te vervangen door den sol datendood. Duitsche protesten. Het bestuur van de communistische par tij in Beieren heeft een telegram gezonden naar den Beierschen minister van justitie met het verzoek von Papen, Schacht en Fritzsche onmiddellijk in hechtenis te ne men. Het districlsbestuur van de eenheids partij en de vrije vakvereenigingen te Leipzig heeft een oproep gedaan voor het houden van massa-demonstraties om uiting te geven aan „de verontwaardiging van de arbeidersklasse over de milde vonnissen te Neurenberg" Aan Franz von Papen, den vroegeren Duitschen ambassadeur, die Dinsdag te Neurenberg werd vrijgesproken, is Woens dag de toegang tot de Fransche zone van Duitschland, waar hij met zijn vrouw Ravensburg tot verblijfplaats wilde kiezen ontzegd. Von Papen zal nu waarschijnlijk aan de Engelsche autoriteiten verzoeken naar Hamburg te mogen gaan. waar zijn 23-jarige dochter woont. Indien dit ver zoek wordt ingewilligd, zullen de drie vrijgesproken beschuldigden allen in de Britsche zone onderdak gevonden hebben Uit Hannover wordt bericht, dat het be stuur van de Duitsche sociaal-democrati sche partij aan den geallieerden bestuurs raad een brief heeft gezonden, waarin wordt verzocht een onafhankelijk Duitsch gerechtshof in te stellen om oorlogsmis dadigers te berechten. Von Papen wordt in dezen brief „de schuldigste van alle thans ïn leven zijnde Duitschers" genoemd. Pfeifer, de Beiersche minister zonder portefeuille, heeft verklaard, dat hij de drie vrijgesproken Duitschers zou laten arresteeren als zij langer bleven dan den tijd, die benoodigd -is voor het verkrijgen van reispapieren naar ander gebied. Zij zijn schuldig volgens de zuiveringswetten en zij zouden spoedig geïnterneerd worden, aldus Pfeifer. Nederland neemt deel aan Olympische Spelen In een bestuursvergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité zijn be langrijke beslui.ten genomen inzake de uitzending van Nederlandsche ploegen naar de Olympische winterspelen te St. Moritz en naar de Olympische zomerspelen te Londen in 1948. Op korten termijn zullen door het N.O.C. gelden voor de training ter be schikking worden gesteld van de ver schillende daarvoor in aanmerking ko mende Nederlandsche sportbonden. De president van het Nederlandsch Olym pisch Comité, It.-kol. C. F. Pahud de Mortanges, zal als algemeen leider en het bestuurslid van het N.O.C., de heer K. J. J. Lotsy zal als chef de mission der uit te zenden Nederlandsche ploe gen optreden, zoowel voor de winter- als voor de zomerspelen. De echtgenoote van Jodl heeft generaal Eisenhower en maarschalk Montgomery verzocht het gratieverzoek van haar echt genoot te steunen. Jodl was chef van het Duitsche opperbevel der weermacht. Emmy Goering, de echtgenoote van Her mann Goering, heeft zich tot de Ameri- Het bestuur van het N.O.C. heeft verder kaansche autoriteiten in Duitschland ge- besloten weer een Ólympischen Dag te wend met het verzoek het beroep van organiseeren, waarvan de datum voor- actrice weer te mogen uitoefenen, aange- i00pig is vastgesteld op Zondag 22 Juni 1947 zien zij thans volkomen zonder middelen <jer traditie getrouw, in het Stadion te van bestaan is. Amsterdam. Het woord is aan. Andersen Domme critiek is als een moddervlek: raak er niet aan zoolang hij nat is: den volgenden dag is het slechts een weinig stof dat gij afklopt. Grieksche regeering terug Geen wijzigingen in het kabinet De Grieksche koning heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het kabinet dat de pre mier Tsaldaris heeft „geformeerd". Dit kabinet is zonder eenige wijziging hetzelf de als het afgetreden kabinet, dus uitslui tend royalistisch. De oppositie is dus niet in de nieuwe regeering opgenomen. Men verwacht echter dat deze regeering een voorloopig karakter draagt en dat de ko ning spoedig zal onderhandelen met de leiders der oppositie om tc komen tot vor ming van een coalitiekabinet. Gisteren is de regeering-Tsaldaris be- eedigd. Tevoren had Tsaldaris wel onder handelingen aangeknoopt met de leiders van de republikeinen en van de nationale Unie, doch dezen weigerden aan een be perkte coalitie deel te nemen Intusschen blijken de binnenlandsche troebelen in Griekenland zich voort te zetten. Uit een verklaring van den premier tegenover Soohoulis, den leider der liberale oppositie, valt op te maken dat een poging om ..een vrije staat in Griekenland te vor men", is verijdeld door het ingrijpen der regeeringstroepen. De zuiveringsactie van het leger in Thessalië en Macedonië wordt onverminderd voortgezet. Veertig Grieksche bataljons zijn in eerstgenoemd gebied geconcentreerd en de krijgsraad heeft reeds vele doodstraffen tegen rebel len uitgesproken. Veertig Grieksche sol daten kregen levenslang en dertig anderen werden tot korte of langere gevangenis straffen veroordeeld. De toestand in Macedonië heeft een ernstige wending genomen door het mas sale optreden van linksche commando groepen. waarbij felle gevechten om de stad Naouses ontstonden. Prins Bernhard is tijdens een plechtigheid in het Hotel des Invalides te Pari.:s onderscheiden met 'het Grootkruis van hel Legioen van Eer. Na deze plechtig heid begaf de Prins zich naar de Are de Triomphewaar hij door generaal de Lattre de Tassigny werd ontvangen. De Prins en de generaal tijdens het spqjgn van het volkslied. Engelsch aartsbisschop over Rusland In een vergadering van officieren en manschappen in de Britsche zone heeft de aartsbisschop van York verklaard, dat tenzij er een betere verstandhouding met de Russen zou worden gekweekt, de mo gelijkheid van een oorlog in de verre toekomst blijft bestaan Hij zeide. dat de Sovjet-Unie misschien het plan koesterde de rest van de wereld te overheerschen. Nog waarschijnlijker is het echter, dat zij naar veiligheid streeft. Amerika en de Dardanellen Het Amerikaansche vliegdekschip ..Ran dolph" zal volgens" mededeeling van het Amerikaansche departement van Buiten- landsche Zaken, een bezoek brengen aan de Turksche haven Izmir aan het begin-, punt der Dardanellen. De Amerikaansche minister van Marine heeft verklaard, dat de Amerikaansche vloot in de Middelland- sche Zee de taak heeft de Amerikaansche politiek in dit gebied te ondersteunen. De plaatsvervangend minister van Bu:- tenlandsche Zaken, Dean Acheson, die gis teren van vacantie terugkeerde, verklaar de op een persconferentie dat de berichten over alarmeering van het Turksche leger en over een „dreigend gevaar" voor Tur kije hem ongeloofwaardig voorkomen en dat hij van dergelijke zaken niets wist. Hij zeide verder dat Amerika geïnteresseerd is in alle kwesties die zich zouden kunnen ontwikkelen in de richting van een vredes- bedreiging. Desgevraagd antwoordde Ache son echter dat de Dardanellenkwestie niet als zoodanig beschouwd dient te worden. Cordell Huil ernstig ziek Volgens een door het hospitaal te Washington om 3 uur hedennacht uitge geven bulletin is de toestand van Cordell Hull, ex-minister van Builenlandsche Za ken tijdens de regeering van president Roosevelt, critiek. Cordell Huil werd en- kele dagen geleden door een beroerte ge troffen/ Hij is gisteren 75 jaar geworden. Vliegtuigen voor de Maatschappij „Nederland" Aan de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" zijn vier „Constellations", vier „Douglas" en vier „Boeing Stratoliners" aangeboden door Amerikaansche vlieg tuigfabrieken. De toestellen kunnen in Maart, Juni en Augustus van het volgend jaar worden geleverd. De maatschappij is voornemens een aantal van deze vliegtuigen in exploitatie te brengen voor eigen risico, mits zij haar deel in het postvervoer krijgt, zonder subsidie van de regeering. Reeds is con cessie aan de regeering gevraagd Reeds in 1931 bestonden plannen bij scheepvaartmaatschappijen passagiers door de lucht te vervoeren. Deze plannen nemen thans vasteren vorm aan. Men hoopt alsnog tot overeenstemming met de K.L.M. te komen. Het rijwielplaat je komt nog niet terug Het in sommige bladen verschenen be richt. dat de regeering van plan zou zijn, de rijwielbelasting weer in te voeren is naar onze Haagsche correspondent met stelligheid verzekert, volkomen uit de lucht gegrepen. Proces tegen de Kii-Klux-Klan De Ku-Klux-Klan en de Amerikaansche nazi-organisatie de „German-American Bund" hebben volgens een mededeeling van het Amerikaansche ministerie van justitie voor den oorlog samengewerkt. De woordvoerder van dit ministerie ver klaarde, dat er bewijzen gevonden zijn dat deze twee organisaties samengewerkt hebben bij het bevorderen van de ras senhaat in de Vereenigde Staten Er heb ben eveneens onderhandelingen plaats gevonden om een derde partij te stich ten met een programma, dat tegen de ar beiders zou zijn gericht. Deze bewijzen zullen waarschijnlijk worden gebruikt bij het proces, dat de federale regeering van plan is tegen de Klan in te stellen. De "feiten hebben tussehen 1937 en 1941 plaats gehad. Plaatselijke prijzen- commissies In een door den directeur-generaal van de Prijzen belegde vergadering met ver tegenwoordigers van het NVV, de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging, het CNV, de Hoofdgroep Ambacht, de Bedrijfsgroep Detailhandel, het Nederlandsch Huisvrou wencomité en enkele andere huisvrou wenorganisaties is besloten, dat dc Raad van Vakcentrales in de gemeenten waar een z.g. Raad van Overleg gevestigd is, het initiatief zal nemen tot het oprichten van plaatselijke prijzencommissies. JDeze commissies zullen door de burgemeesters worden ingesteld. Twee jaar geëischt voor inbraak in Britsche cantine Donderdag werd voor de Haarlemsche arrondissementsrechtbank twee jaar ge- eischt tegen den 42-jarigen Velsenaar C. S„ wien ten laste was gelegd, dat hij op een. Zondagavond in Juni de Engelsche cantine in de Neptunusstraat was binnengedron gen met de hulp van een aantal jongelui. De buit bestond uit een groot aantal siga retten. flesschen drank en plakken cnoco- lade. Tijdens de zitting bleek, dat S. op de uitkijk bleef staan en zijn jeugdige hel pers de kastanjes uit het vuur had laten halen. Deze inbraak in de NAAFf-canline werd later herhaald en er volgde zelfs een derde inbraak, welke rij van nachtelijke avonturen het groepje daders geen wind eieren legde. S. verkocht de gestolen waar namelijk met zoete winst. Toen het straf blad van den verdachte werd nageplozen, bleek, dat hij reeds zes maal veroordeeld was. De officier, mr. Paardekooper Overman, nam net S. zeer kwalijk, dat door zijn toe doen een aantal jongens op het slechte pad is geraakt en hij hield met deze overwe ging rekening in zijn eisch. Mr. A W. Hellema, de raadsman, be pleitte clementie. Uitspraak in deze zaak over veertien dagen. Drie steden in handen der opstandelingen Boesjir, Kazerocn cn Ardekan. drie ste den in het gebied van Zuid-I'erzic waar dc regeeringstroepen reeds eenigen tjjd in felle gevechten met opstandige stammen zijn gewikkeld, zjjn thans definitief door de rebellen veroverd. De regeering gaat voort met de concentraties der opstande lingen te bombardecren. Verkennings- viicgtuigen hebben gemeld dat de omstre ken van Boesjir vol met Ijjken liggen. De veldslagen in de nabijheid der ver overde sleden gaan' onverminderd voort. Nassar Khan. de leider van de revolution- nairen. heeft gedreigd met represailles tegen de gevangen genomen regeerings troepen wanneer de bombardementen op de steden niet ophouden. Intusschen onderhandelt een regeerings- commissie in Shiraz met afgevaardigden der rebellen over den status, van de pro vincie Fars, die aanleiding tot den op stand is geweest. De opstandelingen zijn niet tevreden met de door de regccring aangeboden concessies. Zij eischen dat twee leden van het kabinet uit de provin cie Fars zullen worden gekozen in het parlement. De Perzische premier Ghavam es Sulta- neh heeft inmiddels weer nieuwe voor stellen aan de commissie in Shiraz over handigd. die thans door de rebellen wor den bestudeerd. Weerbericht IETS WARMER Verwachting, geldig tot Vrijdagavond: Meest matige wind tussehen Zuid-Oost en Zuid-West. In den nacht cn ochtend op sommige plaatsen mist. overigens licht tot half bewolkt. Overwegend droog weer. Iets warmer.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1