Wordt IJmuiden stiefmoederlijk bedeeld? Een sprookje herleeft Een inwoner klaagt zijn nood Er is een tijd geweest, dat de inwoners van Velsen-Noord zich rekenden tot de ingezetenen, die door het gemeente bestuur stiefmoederlijk werden bedeeld. De straatverlichting was, naar gemeend werd, slechter dan elders, de weinige Slantsoenen die er waren, werden min er goed. onderhouden dan in andere deelen, het politietoezicht was onvol doende gaat U zoo maar door. Vel- sen-Noordsche leden van den gemeente raad hebben meermalen een hartig woordje over dezebestaande of ver meende achteruitzetting bij andere in gezetenen gesproken. Misschien waren sommige klachten wel eens gegrond., maar het spreekt vanzelf, dat er van een opzettelijke achteruitstelling nooit sprake was. De klachten uit Velsen-Noord zijn min of meer verstomd, althans klachten over achteruitzetting. Natuurlijk zijn er door de groote vernielingen nieuwe klachten gerezen, maar deze zijn het ge volg van de oorlogsgebeurtenissen, waarvoor het"gemeentebestuur geenszins aansprakelijk kan worden gesteld. En nn waait de wind uit een anderen hoek. Oud-IJmuiden begint t# klagen, Oud-IJmuiden voelt zich thans stief moederlijk bedeeld. Dat blijkt uit een brief, dien wij van een Kanaalstraat-bewoner ontvingen, waarin een aantal klachten zijn vervat. Laat ons maar direct erkennen, dat degenen, die na de evacuatie in IJmuiden zijn teruggekomen, zich al leen maar mogen verheugen over het feit, dat zij een onderdak hebben, dat evenwel niet ideaal genoemd kan wor den, vooral vanwege het vele glas, dat ze missen, waardoor het uitzicht op de straat vaak beperkt is tot eenïge vier kante decimeters. Maar verder is er weinig, dat het leven veraangenaamt. Weer de straatverlichting. Onze briefschrijver klaagt natuurlijk in de allereerste plaats over de slechte straatverlichting. Oud-IJmuiden heeft ten Westen van het kamp der N.S.B.'ers geen straatverlichting, schrijft hij, „en al zijn dan de puinhoopen opgeruimd erf de straten hier en daar hersteld, willen we toch 's avonds gaarne zien waar we loopen. Hier en daar zijn steenen opge stapeld, welke de jeugd gelegenheid geven, er rijkelijk mee te strooien en ongelukjes blijven niet uit. Als er 's avonds schepen uitvaren en passagiers of opvarenden uitgeleide worden ge daan door familie of kennissen, moeten deze menschen maar zien hoe ze heel huids bij den trein terugkomen of per fiets of andere gelegenheid uit IJmui den gaan. Dit is ons „Welkom Vreem deling!" Hij klaagt voorts over het inslaan van ruiten ook bij hem en meent, dat er met een beetje goeden wil wel een sobere verlichting aangebracht kan worden. Verder klaagt hij er over, dat Oud- IJmuiden bij de feesten en vermakelijk heden is overgeslagen. „Wij krijgen den indruk, dat IJmuiden niet meer in tel is. Met de heropening van de Noorder- sluis was overal feestbehalve in Oud-IJmuiden." Voorts zou hij gaarne willen, dat de autobussen verder door reden dan tot het Kennemerplein. „Wij vragen niet. de eindhalte te verplaatsen naar het Willemsplein, doch zou het te veel gevraagd zijn, de bussen bijv. tot de Kerkstraat door te laten rijden?" Tot zoover onze klager. In sommige dingen heeft hij gelijk: de verlichting is slecht, we hebben daarop al meer gewezen, maai1 we blijven hopen op een spoedige verbetering. Dat IJmuiden bij de feesten er slecht afgekomen is, is echter voor een groot deel eigen schuld. V/ie heeft de feesten opgebouwd? In hoofdzaak de buurt- vereenigingen en waar bleef de buurt- vereeniging van Oud-IJmuiden? Meer licht zal er ongetwijfeld kornen, we hopen niet alleen in Oud-IJmuiden, maar ook in andere deelen van de ge meente. Heeft onze briefschrijver al eens opgemerkt hoe het met de Rem- brandtlaan is gesteld? Dat is een drukke verkeersweg en die hult zich in een duisternis, die doet denken aan den bloeitijd der gedwongen verduistering. Bij de busverbinding is Oud-IJmui den er inderdaad slecht afgekomen, maar nu de volgende week de electri- sche weer rijdt, is er weinig behoefte aan het verder Westwaarts verplaatsen van de eindhalte; de Kerkstraat lijkt ons daarvoor ook minder geschikt. Oud-IJmuiden zal wel een zorgen kind blijven, omdat het voor andere doeleinden dan voor bewoning voorbe stemd is. Het is dus feitelijk niets meer dan een verzameling van permanente noodwoningen, waarbij we de beteeke- nis van het woord „permanent" dienen op te vatten als bij de permanent wave van den dameskapper, welke wave ook niet eeuwigdurend is. Gewijzigde regeling van belastingzaken Van 1 October af is ten aanzien van sommige belastingzaken een gewijzigde regeling ingevoerd, waaromtrent het vol gende kan worden medegedeeld: Voor de heffing van de winstbelasting, de vermogensbelasting, de dividendbelas ting, de vermogensbelasting van lichamen en de ondernemingsbelasting, voorzoover deze wordt geheven van belastingplichti gen, welke aan de vennootschapsbelasting onderworpen zijn. alsmede voor de uit voering van het besluit op de Dividend beperking 1941, omvat het ambtsgebied van de Inspectie der Belastingen te Haar lem, le afdeeling tevens het ambtsgebied van de Inspectie der belastingen te Bever wijk. De aangifte en afdracht van de divi dendbelasting en de voldoening van de super-dividendbelasting en de belasting op de kapitalisatie moet geschieden bij den ontvanger der Directe Belastingen te Haarlem. Met betrekking tot de winstbelasting, de vennootschapsbelasting^ de dividendbelas ting, de vermogensbelasting van lichamen en de ondernemingsbelasting, voor zoover deze wordt geheven van de in den aanhef genoemde belastingplichtigen, worden alle werkzaamheden, waarmede Ontvangers der Directe Belastingen zijn belast, opge dragen aan den Ontvanger der Directe Belastingen te Haarlem. Mede worden aan dezen Ontvanger opgedragen alle werk zaamheden voor Ontvangers, voortvloeien de uit het Besluit Zekerheidsstellingen- j belastingen en uit artikel 6 van het Besluit Uitbreiding bevoegdheden belastingamb tenaren. Marktbericht van Woensdag Aangevoerd werden 6200 kisten versdhe ha ring en 1000 kisten andere visch. De prijzen voor wijting waren f 14f9.50 gestript en f9—f3.40 dicht. Versche haring f8,30—f3,60. De haringtrawlers besomden f 42.480. Verdere besommingen: Kustvissóhers: IJM 231 f35. IJM 310 f88. IJM 239 f74. IJM 310 X 70. IJM 343 f 280. IJM 262 f 194. IJM 241 X 138. IJM 207 £72. IJM 237 f61. TJM 264 X 44. IJM 215 £515. IJM 214 f4726. IJM 250 f 420. KW 109 f495, KW 160 f291, KW 34 f402. KW 125 f195. KW 190 f 197, KW 199 f324, HD 291 f107. HD 131 f244. HD 220 f75. HD 64 f418. Wit 116 f37, UK 47 £140. UK 7 f 84. UK 94 187. UK 119 f92. UK/66 f93. UK 163 £39. UK '114 f 44, UK 174 f 121, UK 169 f 86, UK 143 f 387, UK 85 f142, UK 69 f210, UK 72 f316. Onderlinge competitie van D.C.IX begonnen De onderlinge competitie van de Dam club IJmuklen is begonnen Hieronder volgen de ontslagen der eerste ronde: Hoofdklasse: A. LigthartJ. van Stralen 2—0, B. DukelC. Schol 2—0, H. Buis—F. Dukel 20. F. PostmaH. Laros afgebr., KrikkeG. Postma afgebr. Eerste klasse: J. HaverJ. Waal 20, VooysNieuwenhuizen afgebr.. Koetsier Jonker 1—1. Ott—J. Smit 1—1. Tweede klasse: C. Kaan—K. Prins 20, P. SwierJ. Broek 02. BosLichtendahl afgebr. V.S.V. kan de tweede overwinning behalen Evenals het vorige seizoen zijn de Storm vogels ook ditmaal met een nederlaag ge start. Werd toen echter met 83 (van Feijenoord) verloren, thans moesten de blauw-wïtten met slecht9 10 de meerder heid van hun tegenpartij erkennen en..., die nederlaag was feitelijk niet eens ver diend! Met dit al echter hebben de Storm vogels hun eerste twee verliespunten weer genoteerd. We vreezen, dat ook dit sei zoen de voorhoede weer de grootste zorg zal baren, want 't mocht den vorigen Zon dag waar zijd, dat het den blauwhemden niet meezat, een feit was toch ook. dat de aanwezigen geen hoogen dunk van de schutterscapaciteiten van <len IJmuider aanval kregen! Zondag a.s. hebben de Stormvogels hun vrijen dag. V.S.V komt in actie tegen E.D.O. Is het wonder, dat we nieuwsgierig zijn naar de verrichtingen der roodhemden? Hun mooie overwinning op Feijenoord is daar de oor zaak van. Ware voetbal het oplossen van rekenvraagstukjes, dan zouden we dus voor Zondag a.s. wederom een fiksche zege van De Vries c.s. mogen verwachten! Maar voetbaluitslagen komen toch op een wel even andere wijze tot stand! Toch hebben we voor Zondag weer goeden moed! Moet al een verdediging zijn. welke heel wat in den mars heeft, wil zij den V.S.V.- aanval met succes weerstaan! De Kennemers nemen het Zondag a.s op tegen West-Frisia. Als we bedenken, dat R.C.H. het de vorige week met 20 tegen de Enkhuizers moest afleggen, dan vree zen we het ergste. Velsen komt in 't veld tegen de club. welke thans door Caldenhove getraind wordt, n.l. O.S.V. Merkwaardig genoeg, wordt Velsen door een anderen prominen ten ex-D W.S.'er getraind, n.l. Slot, zoo dat we dan eens kunnen zien wie van de D.W.S.'ers de beste leerlingen heeft. We vermoeden, dat Velsen een zwaren dobber zal hebben! Voor Zondag a.s. zijn in de derde klas vastgesteld RapiditasTerrasvogels. D.T S. D.E.M KinheimV.V.Z. en Ripperda Beverwijk. Een programma met voetan gels en klemmen! Den Terrasvogels geven we in Weesp hoogstens een gelijk spel en dan zullen ze heel wat beter uit den hoek moeten komen dan tegen Q.S.C. D.E.M. heeft wel een kansje van D.T S te winnen, doch Beverwijk is met Ripperda nog niet klaar en Kinheim zal tegen V.V.Z. op haar tellen moeten passen. Doet zij dat, dan blijven de punten in Velsen! In de vierde klas was de groote over winning (5—0) van V.V.B. op I.E.V wel de verrassing van den dag. Heeft V.V.B. weer kampioensplannen? Ook V.VE behaalde een mooie overwinning op A S R. (14). Dat houdt een belofte in voor de komende ontmoeting tegen „Ontwaakt". V.V.B. moet van VI. Vogels kunnen winnen Stormvogels II speelt tegen 't Gooi II en j legt. gezien haar goede prestaties van tot i dusverre/ op de 2 punten beslag. I V.S.V. II verovert op E.D.O. II minstens één punt. Het 3e elftal der V.S.V.'ers zal het tegen Zandv.meeuwen II wel niet kunnen bol werken. terwijl Velsen II haar handen aan O-S-V. III zal vol hebben! Toch hebben we moed op beide punten. Kennemers II zal het tegen H.R.C. III wel klaren, wat we niet durven beweren van Kennemers III tegen Haarlem III. Acht politieploegen in den strijd Tijdens het politie-voetbal tournooi te Bussum, waaraan de politie-elftallen van Haarlem, Apeldoorn, Baarn. Soest, Gouda, Bussum, Zaandam en Velsen deelnamen, heeft de Velser politieploeg zich kranig geweerd. Velsen kwam in het veld met een combinatie van het eerste- en het tweede elftal, waarin tevens de vete raan Keur was opgenomen. De eerste ontmoeting tusschen de Vel- senaren en de Apeldoornsche ploeg werd met 81 gewonnen, waarbij de midden voor Van Onselen vier en Ninaber drie doelpunten maakten. In -de demi-finale behaalde Velsen een 41 zege op Haarlem. Van Onselen en Ninaber zorgden elk voor twee doelpun ten. De Velsenaren wtiren in den eind strijd tegen Zaandam minder fortuinlijk. Zij verloren met 0—2, zoodat P.S.V. zich met een tweede plaats tevreden moest stellen. Stormvogels naar Venlö Stormvogels speelt Zondag a.s. te Venlo ^en vriendschappelijken wedstrijd tegen N.C.G.O.V. blaast „verzamelen!" De plaatselijke afdeeling van de Nat. Christel. Geheelonthoudersvereeniging, die door de evacuatie is uiteengeraakt, gaat weer „verzamelen!" blazen. Maandag zal een propaganda-filmavond gehouden wor den in de zaal van het Leger des Heils. Vertoond zal worden de film „Van leed tot vreugde" De avond is bedoeld als het begin van de nieuwe actie der N.C.G.O.V. U.N.R.R.A. steunt de Poolsche visscherij De UNRRA heeft bij de scheepswerf James V. Hepburn Co. Ltd. te Montrose achttien houten visschersvaartuigen be steld, die bestemd zijn voor de uitbreiding van de Poolsche vloot. Deze schepen, 12 van 75 voet en 6 van 100 voet lang, wor den gebouwd van inlandsch Schotsch eiken en Duitsch lorkenhout. Vier sche pen staan reeds op stapel en zullen in den loop van de maand OctobeT te water wor den gelaten. AFHALEN NIEUWE BONKAARTEN. Voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg te IJmuiden zijn aan de beurt: Vrijdag 4 October de letters Hj tot en met J en Zaterdag 5 October de letter K Alléén voor inwonens van IJmuiden, Driehuis en Velsen-Dorp. Bloem Voor het in ontvangstnemen van bloem zijn a_s. Vrijdag aan de beurt de inwoners van Velsen N. De uitreiking geschiedt in het Ontspanningslokaal van de Java- Deurenfabriek van 912 uur, alle letters. VELSEN Potplanten-tentoonstelling Der jaarlijksche gewoonte getrouw zal ook nu de O.L. school no. 7 een pot planten-tentoonstelling voor de leerlin gen houden. De kinderen ontvingen in het voorjaar bijna allen een plant door bemiddeling van de Oudercommissie, om, door ze zelf te verzorgen, liefde tot de natuur aan te kweeken. De tentoonstel ling wordt Zaterdagmiddag, 5 October in het clubgebouw van „Kindervreugd" ge houden, waarna de prijsuitreiking, bin derzang en tractatie volgen Stroobrand bij de papierfabriek Dinsdagmorgen omstreeks 7 uur werd een begin van brand gealarmeerd in het stroo-opslagpark van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., waar honderden tonnen stroo in balen zijn gestuwd. Als oorzaak van den brand werd ver ondersteld kortsluiting in een nabij ge legen schakelkast. De fabrieksbrandweer bluschte het vuur dat slecht enkele balen beschadigde, met eenige stralen. Burgerlijke Stand Geboren: C. E. Welagen—Heeremans, z.. Voorplaats 38, Santpoort; J Gomes Kneppers. z.. Casembrootstraat 19. IJmui den O.; J. BroekhuizenSnel, cL, Abeelen- straat 12, IJmuiden O.; W. F. v d. Vel denEckebus. z., Bloemendaalschestraat- weg 19 huis, Santpoort; J. v d Steenv. d. Zwan, z., Tusschenbeeksweg 34. IJmui den O.; A. M. V. BakkerFonteijn, z., Walravenstraat 20. Velsen N.; M. Dijk- drenthHoek, z„ Zeeweg 283, IJmuiden O.; R. E. VisserSchoen, d.. Kweekers laan 5, Santpoort; N. HaasnootVeenstra, z„ Gildenlaan 3, Velsen N.G. Jongens Roosekrans, z., v. d. Vondellaan 53, Drie huis: G. Wenning—Wijker, d., Molenstraat 2, Santpoort; M. de GrootBakker, z., Hoofdstraat-234. Santpoort. Overleden: A. A Budde, 48 j., Pastoors straat 18, Santpoort. Uitbreiding kistenfabriek Burgemeester en Wethouders hebben een voorwaardelijke vergunning verleend aan de firma J. van der Plas. Halkade te IJmuiden, tot het uitbreiden en wijzigen van de kistenfabriek, op het perceel aan de Halkade te IJmuiden. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 43) Dat heeft Dod me zooeven ook al verteld! Daar had ze dan volkomen gelijk in. Bemerk je dan nog niet, dat dat kind gek op je is? Wat vertel je me nou? Meen je dat werkelijk? Grottkau greep zijn vriend bij diens beide armen, maar deze bevrijdde zich met een ongeduldige beweging. Alsjeblieft geen omhelzing! Natuur lijk meen ik dat. Dod is dol op je, maar jij schijnt nu eenmaal stekeblind te zijn en je gedraagt je als een idioot. Meer niet? Je doet niet dan Anne het hof ma ken terwijl die niets van je moet hebben en ïntusschen zie je niet, wat er in het hart van dat aardige kind omgaat! -Nee, nee, maar daarvoor zie ik toch wel een paar andere dingen, Ernstje. Je moet niet denken, dat me alles ontgaatl Dat gaat je geen steek aan. Bemoei jij je maar liever met Dod! Maar ze is immers nog een kind Een alleraardigst kind weliswaar, maar nog zoo verschrikkelijk jong. Voor jou schijnt Dod Hesterberg altijd twaalf jaar te blijven. Je vergeet dat ze binnenkort achttien wordt. Ik heb je de oogen geopend m'n jongen en nu zullen we eens gaan zien. of het Anne intusschen gelukt is je toekomstige ver loofde wat te ka .'meer en. M'n verloofde! Een reuze idéé! Ik doe Dod nog vanavond een huwelijksaan zoek! Als je geen onsterfelijk blauwtje wilt loopen, zou ik je dringend adviseeren daarmee nog maar even te wachten. De jongedame is voorloopig natuurlijk nog brieschend op je en zal zeker nog wel een poosje boudeeren. Bovendien moeten we nog naar de bioscoop ook en ik vind verlovingen tusschen ijsbaan en bioscoop nu niet bepaald passend. In het restaurant vonden de vrienden de beide meisjes al spoedig aan een der tafeltjes. Doddie scheen inderdaad a'.weer wat tot kalmte te zijn gekomen. Grott kau speelde den armen zondaar en gaf door middel van een half 60epbroodje, dat hij in den hoek van zijn mond 6topje, een bedriegelijke nabootsing van een pijnlijk gezwollen wang. Vertel me eens. doorluchtige hoog heid, wendde hij zich plotseling tot Grundtvig, heeft een vrouw eigenlijk wel het recht haar man te kastijden? In ieder geval niet voor het huwe lijk, luidde het diplomatieke antwoord. Maar als we nog naar de bioscoop willen, wordt het tijd, dat we opbreken. De kerstboomen stonden bij heele regi menten op straat. In de étalages der winkelpaleïzen lagen geschenken te kust en te keur. Kerststemming lag over de geheele groote wereldstad. Anne had het atelier wat opgeruimd. Niemand mocht hier meer binnen komen, sinds Senta Bratt aan hèt portret werkte. Jonge vrouw in het zilver, had zij het schilderij genoemd.' Het was nu, op een paar details na, voltooid. Anne had de verftubes gerangschikt, de penseelen uitgewasschen en nu stond ze voor haar conterfeitsel. Ze bekeek het nauwkeurig. Van de techniek van de schilderkunst had ze geen verstand, maar ze was verbaasd over de frappante ge lijkenis. Onwillekeurig zuchtte ze even. Wat ze nu werkelijk zoo knap, of was het portret geflatteerd? De laatste weken waren verloopen. zonder dat ze met zich zelf in het reine was gekomen. Ze voelde dat Grundtvig haar lief had en toch had ze zich, sinds hun gesprek op de ijsbaan, op een af stand gehouden. Was het onredelijk, dat ze zich gereser veerd toonde? Ze wist, dat hij "st eeds haar gezelschap zocht. Een paar woorden van haar kant ter opheldering en alles zou in orde zijn geweest, maar daarvoor was ze te trotsch en te gevoelig. Ze kon er niet voor uitkomen, dat ze een vluch telinge onder een vaLschen naam was. Wat zou hij wel van haar denken? Zwij gen en vergeten, dat was het beste. Zuchtend legde Anne de penseelen op de werktafel van de schilderes. Ze wilde Kerstmis nog in het atelierhuis vieren en dan zou ze vertrekken. Senta Bratt mocht haar niet langer terughouden. Ze wilde werken, vooruit kGmen en niet te rug zien. Natuurlijk zou het haar moeilijk vallen afstand te doen van de gulle gastvrij heid, die ze bij Senta Bratt had genoten. Van Senta was ze oprecht gaan houden, de gravin vereerde ze, Doddie had zich doen kennen als een hartelijke vriendin en zoowel professor Hesterberg als den notaris droeg ze een warm hart toe. De geheele omgeving hier zou ze verschrik kelijk missen, want hier was zij tenslotte een ander niensch geworden. Senta Bratt had haar uit haar onwaardige Assche- poesterbestaan verlost. Zou zij het niet ondankbaar vinden, als ze wegging? O, Kerstnacht, schooner dan de da gen, zong Ursel in de keuken uit haar repertoir van kerstliederen. Anne luisterde er naar met een smar telijk lachje, toen er op de deur werd geklopt. Wie is daar? vroeg ze haastig. Ik Ernst. Mag ik binnen komen? Anne schrok hevig- - Een oogenblik alsjeblieft. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3