Een sprookje herleeft IJMUIDEN U.V.V. IJmuiden weer actief De afdeeling IJmuiden van de UW zal de schoenruilbeurs in het Leger des Heils aan de Edisonsiraat weer openstellen en wel op den eersten en plen derden Dins dag van de maand van 2.30 tot 3 30 uur. Aan de UW is verzocht, mede te helpen bij den verkoop van den Prinsessezegel voor het kind en de tuberculosebestrijding. De zegels worden verkrijgbaar gesteld in series van 33 cent voor 50 cent Ze zijn verkrijgbaar bij mevr. Baerve^lt, Drie- huizerkerkweg 54. Driehuis, mevr Bentz v. d. Berg, Tolsduinlaan 2, Velserbeek, mevr. Brouwer. Wilhelminakade 90, IJmuiden. mevr Sluiters. Kerkelijk bu reau, Goede Herderkerk IJmuiden-Oost. en mevr Visser, Trompstraat 54. IJmui- den-Oost. Visch weer veel duurder Nadat de laatste dagen van de vorige week de prijzen'van alle vischsoorten zeer laag waren, is Maandag weer een belang rijke verbetering ingetreden. Nagenoeg alle soorten werden tegen de maximum prijzen verkocht en de visch die deze niet haalde, bleef slechts weinig daar beneden. Dit goid zelfs voor de haring, althans wat de eerste kwaliteit betreft. Deze bracht f 17 per kist op; alleen de slechtere kwali teiten werden lager verkocht. De economische beteekenis van de walvischvaart Nu Nederland eind October weer gaat deelnemen aan de walvischvaart, is het nuttig na te gaan waarom de walvisch vaart van zoo groote economische betee kenis is. Men bezigt traan niet meer, zooals vroe ger, voor de straatverlichting; tegenwoor dig kan de traan door nieuwe uitvindin gen zóó verwerkt worden, dat ze uitslui tend voor de margarine wordt gebruikt. Momenteel moet deze traan, welke vijf maal zoo duur is als vóór den oorlog, worden geïmporteerd, hetgeen vele mil- lioenen vreemde valuta kost. Met een vijftal walvisehvaarders zou Nederland geheel in eigen behoefte kun nen voorzien, hetgeen tevens een werk gelegenheid zou verschaffen voor onge veer 1500 man. Op Maandag 14 October a.s. te 19.45 uur zal de heer Drs A G. U. Hildebrandt, chef van de afdeeling Vis- scherij van het Landbouw Economisch In stituut. over den zender Hilversum I in een radiocauserie de ontwikkeling en de economische beteekenis van de Neder- landsche walvischvaart bespreken. De uitzending wordt voorbereid in sa menwerking met de Afdeeling Voorlich ting van het Ministerie van Landbouw, 'Visscherij en Voedselvoorziening. Eerste „spawnfish" aangevoerd Gistermorgen was de eersle „spawn fish", schelvisch, die zich vet eet aan haringkuit en grootendeels ongestript wordt aangevoerd, aan de markt. Het was wederom de „Bloemendaal", schipper de heer A. van Pel, die de primeur had. De totale vangst van den trawler bedroeg 800 manden, waarvan het grootste deel uit schelvisch bestond, verder uit kabel jauw en ruim 2000 kg tarbot. De rondvisch werd tegen de maximum prijzen verkocht, de tarbot kan den maxi mumprijs echter niet opbrengen. Ongeval op de Reiger" Aan boord van den stoomtrawler „Rei ger", IJM. 106, heeft tijdens slecht weer de stoker Goos zijn been gebroken. Goos werd door het Roode Kruis naar het An- tonius Ziekenhuis overgebracht. Het Nijverheidsonderwijs In ons artikel over het Nijverheidson derwijs in ons blad van gisteren wordt ge sproken over den directeur.De lezer zal uit den inhoud begrepen hebben, dat hiermede bedoeld wordt de waarnemend directeur, met wien onze redacteur het onderhoud had. De directeur der school, de heer H. J. Zeeman, is nog steeds met ziekteverlof. AFHALEN VAN DISTRIBUTIE KAARTEN. Voor het afhalen van distributiekaar ten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt Woensdag 9 October de letters P tot en met R en Donderdag 10 October de letters S tot en met St. Onbewoonde panden worden dichtgemetseld In de Kanaalstraat is de Wederopbouw thans bezig, de vensters en deuren van een aantal huizen en winkels dicht te met selen. Naar wij vernemen geschiedt dit omdat er nog geen definitieve plannen ten aanzien van den wederopbouw van IJmui den bestaan. Om een herhaling van de houtdiefstallen als in den vorigen winter te voorkomen, worden de huizen voor- loopig dichtgemetseld Indien ze weer in gebruik genomen kunnen worden, kan het metselwerk weer verwijderd worden. NED. HERVORMDE KERK. A.s. Woensdagavond spreekt ds. J. v. d. Wiel in de Goede Herderkerk voor oud catechisanten, hun ouders en andere be langstellenden over het onderwerp „Schik U om Uw God te ontmoeten". Aanvoer van drijfnetharing Alhier kwamen binnen van de drijfnet- haringvisseherij loggers KW 43 met 447 kantjes en 400 kisten, KW 67 met 648 kantjes, KW 42 met 541 kantjes, IJM 268 met 306 kantjes en 300 kisten. IJM 283 met 504 kantjes. KW 25 met 328 kantjes en G50 kisten, KW 33 met 316 kantjes en 150 kisten, KW 38 met 230 kantjes, KW 16 mei 530 kantjes, KW 6 met 680 kantjes, KW 22 met 492 kantjes, KW 144 met 510 kantjes, KW 15 met 578 'kantjes, KW 54 met 663 kantjes. KW 86 met 520 kant jes. KW 29 met 510 kantjes, KW 39 met 277 kantjes en 550 kisten versche. KW 18 met 425 kantjes. KW 79 met 595 kantjes, KW 50 met 600 kantjes, KW 167 met 675 kantjes, KW 37 met 538 kantjes. KW 97 met 546 kantjes, KW 130 met 544 kantjes, KW 161 met 491 kantjes. Totaal 12494 kantjes en 2050 kisten versche. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 2700 kisten versche ha ring en 1600 kisten andere visch. De trawlers besomden f 15.148. Verdere besommingen: Zweedsche kotter GG 479 f 9373. Haringloggers: RW 25 f 2402. KW 24 f 7906, KW 39 f 6656, KW 64 f 4497, KW 159 £12.710. Trawl-loggers: KW 166 f 2654, KW 09 f2425. Kustvïsschers: KW 10 f 2932. KW 210 f421, KW 53 1469, KW 109 f312, IJM 248 1 1692, IJM 213 £106, KW 21 f2200, HD 125 f 3845. Wijting f 14—13,20; Gr. schol £32—f24; M. schol f31—£25; Kl.m. schol f32—f23; KI. schol II f25—f22; KI. schol III f 13—f5,50 per 50 kg. Versche haring f 17f 15 per 50 kg. FEESTAVOND IJMUIDER BESTUURDERSBOND. De IJmuider Bestuurdersbond belegt, op Woensdag 16 en Donderdag 17 November een feestavond in Thalia, waaraan tal van artïsien zullen meewerken. Na afloop is er bal. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 8 OCTOBER. Thalia Theater: Waltztime 7 en 9.15 u. Rex Theater: De Sensatie Journalist, 8 uur. Bioscoop De Pont; „Er komt een vriend vanavond", 8 uur. WOENSDAG 9 OCTOBER. Bioscopen: Als Dinsdag. VELSEN VOORWAARDELIJKE HINDERWET VERGUNNINGEN VERLEEND. Burgemeester en Weihouders der ge meente Velsen hebben bij besluit van 1 October 1946 de volgende voorwaardelijke vergunningen verleend: aan de Vennootschap onder firma In dustrie en Handel Maatschappij Lagendijk, Haringkadc nos. 111213 te IJmuiden, tot het oprichten van een reparatiewerk- plaats en koperslagerij in de perceelen Haringkade nos. 111213 te IJmuiden; aan G. Jansen, De Genestetlaan no 5 te Driehuis, tot het oprichten van een tim merwerkplaats in het perceel Bloemstraati no. 84 te IJmuiden. Auto viel van den dijk Tengevolge van de gladheid van het brugdek is op dè brug over het Zijkanaal C een auto geslipt en van den dijk geval len. Van de inzittenden kreeg de 32-jarige mej, S., wonende te IJmuiden, een ernstige hoofdwonde, voorts brak zij haar linker arm Zij werd per ziekenauto naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. De auto werd licht beschadigd, maar kon later haar weg vervolgen. Bij ontvluchtingspoging verdronk een inbreker Toen de Heemsteedsche politie Zondag avond twee inbrekers, die in een roei bootje in de vaart achter liet Heemsteed sche Sportpark zaten, wilde arresteeren. sprongen deze te water. Een van hen, de 34-jarige P. S. is verdronken, omdat hij de zwemkunst niet meester was. De ander is later aangehouden. De mannen waren voornemens wielen met banden, welke zij onder een hoop vuil ver borgen hadden, te halen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hadden zij een inbraak gepleegd in een woonschuit, liggende in de Jachthaven. De buit bestond uit een fiets. Zondagmorgen was iemand aan het vis- schen achter het Sportpark en hij vond twee wielen met banden De visscher waarschuwde de politie, die vaststelde, dat de wielen afkomstig waren van het gestolen rijwiel. In de verwachting, dat de dieven het gestolene zouden komen halen, posteerden zich twee agenten van politie in de omgeving. Hun moeite van het wach ten werd tegen half elf des avonds be loond Uit een roeibootje stapten twee mannen, Spoedig bemerkten zij onraad en sprongen in de boot. De politiemannen som meerden hen zich over te geven, doch daar aan gaven zij geen gehoor, ook niet na het lossen van waarschuwingsschoten. De mannen sprongen te water en het gelukte één van hen den overkant te bereiken. Later is hij echter aangehouden. Deze was J. S., een bekende van de justitie, die reeds eenige vonnissen op zijn strafblad heeft. De andere, zijn 34-jarige broer P. S kon echter niet zwemmen en is verdron ken. Onmiddellijk waren pogingen in het werk gesteld den man ïe redden, echter zonder succes. Maandagmorgen is het dreggen voortgezet, maar om twaalf uur was hei lijk nog niet gevonden Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen. J. S. legde een bekentenis af en zal aan de justitie worden overgeleverd. Nader onderzoek gelast in de zaak-Blank Vandaag heeft de Groningsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden een nader onderzoek ge last in de zaak tegen den 53-jarigen Ph. Blank, die in den bezettingstijd eerst in Haarlem en daarna in Gro ningen waarnemend politiepresident is geweest. Hem was ten laste gelegd dat hij mede verantwoordelijk was voor de arrestatie van drie Groningsche politie mannen, waarvan er twee in een con centratiekamp zijn omgekomen en van de aanhouding van een brandweerman, die in het politiebureau te Groningen door den S.D. is doodgeschoten. De advocaat-fiscaal had 18 jaar ge vangenisstraf geeischt met verlies dei- beide kiesrechten en ontzegging van het recht een openbaar ambt te bekleeden voor het leven. GESCHENK VOOR HAARLEMS HANDELSVEREENIGING. Te Haarlem is in het bijzijn van burgemeester M. A. Reinalda dewand schilderingen in de gerestaureerde verga derzaal van de „Haarlemsche Handels- vereeniging" in de Wilhelminastraat met eenige plechtigheid aan het bestuur dier vereeniging overgedragen. De decoratie was vervaardigd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de H.HV, dat door oorlogsomstandigheden in 1942 niet gevierd kon worden. Die dame is een vriendin van mijn tante, luidde het afwijzende antwoord. Misschien kunnen we elkaar gezel schap houden, stelde mevrouw Eschental voor. Ik zou het bijzonder op prijs stellen met uw tante en haar vriendin kennis te mogen maken. Ach, Karl, roep jij den kellner eens even, dan kan hij er nog een paar stoelen bij zetten. Grundtvig dacht er echter geen moment aan de beide dames naar dit onverkwik kelijke gezelschap- over te hevelen. Als hij geweten had, wie die dame was, die hem in het voorbij dansen toewenkte, zou- hij zich nog wel eens bedacht hebben al vorens haar te gaan opzoeken. Pardon mevrouw, maar mijn tante is wat vermoeid van het vele loopen. Bovendien zijn we helaas nog niet klaar met onze inkoopen, zoodat we niet te lang zullen kunnen blijven. Natuurlijk, natuurlijk, dat is vol komen begrijpelijk, viel Eschental, die zich in stilte over de opdringerigheid van zijn gade ergerde, den jongen officier bij. We zullen een anderen keer wel eens het genoegen hebben. We blijven nog een paar dagen en wonen hier in het Alham- bra Hotel. Misschien komt u ons eens een avondje bezoeken? Met het grootste genoegen, meneer Echental. Belt u ons maar op, stelde mevrouw Olga voor. We kunnen dan den avond ergens gezellig gaan doorbrengen, naar een schouwburg of een cabaret, waar u Nieuwe textielbonneri geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van heden de vol gende bonnen van de in omloop zijnde textielkaarten VA 605 VB 605. VC 605, VD 605. VE 605 geldig worden: de letterbonnen B en C. elk ter waarde van 5 punten, de nummers 121 t/m 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt in de bedoeling in de eerste maanden van 1947 wederom een be- nerkt aantal textielpunten geldig te verklaren, ten einde de bevolking in de gelegenheid te stellen met gebruikma king van de reeds geldige gespaarde en nog te sparen punten ook zoogenaamde groote stukken aan te schaffen. Hierbij zij opgemerkt, dat de reeds aangewezen ounten van de textielkaart geldig blij ven. Nederland aan den rand van een faillissement Oo het congres van het departement Zeeland van de Nederlandsche maat schappij van Nijverheid en Handel heeft drs. G. A. Kohnstam. chef van de af deeling technische en economische vraag stukken van het departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart een rede gehouden over de mogelijkheden op in dustrieel gebied. De heer Kohnstam zei de. dat ons land economisch aan den rand van een faillissement staat. Al leen uiterste inspanning kan ons na redelijken tijd weder terug voeren tot het welvaartspeil van 1938. Beperking van eigen consumptie, verhooging van de productie en uitbreiding van den export zijn de eenige middelen om dit faillissement te voorkomen. Het herstel van den export is een enorme taak. De tijdens den oorlog weggevallen markten, beteekenen een verlies van 3 a 400 mil- lioen gulden. Indië leven niets op -en ook dit scheelt ons 3 a 400 millioen gul den. De structuur-verandering geduren de den oorlog heeft ons eveneens groote schade toegebracht. Onze kaoitaalbalans is volledig ver anderd. Wij hebben zooveel geleend in het buitenland, dat Nederland geen di videnden meer trekt maar rente moet betalen. Deze schade kan alleen door export worden vergoed en export is .al leen mogelijk door het fabriceeren van kwaliteitsproducten. Onze sociale eco nomie heeft industrialisatie noodig om aan onze groeiende bevolking overschot aan werk te geven. Lukt dit niet dan zal Nederland in de jaren 1950 tot 1955 wederom drie a vierhonderd duizend werkloozen tellen. Drie jongens bij aanrijding gedood Doordat de bestuurder van een militaire auto verblind werd door een tegenligger reed hij op den verkeersweg tusschen Monster en 's-Gravenzande op drie jon gens in. die vrijwel op slag gedood werden. Mr. W. Cnoop Koopmans t In' den ouderdom van 81 jaar is te Heemstede overleden mr W Cnoop Koopmans, die vroeger in het openbare leven in Haarlem een vooraanstaande plaats heeft ingenomen De overledene, die 18 Februari 1865 in Amsterdam ge boren is. bezocht het gymnasium aldaar en studeerde vervolgens aan de Leidsche Universiteit in de rechten. In 189] pro moveerde hij op een proefschrift over art 967 van het Burgerlijk wetboek. Na zijn promotie vestigde mr Cnoop Koopmans zich te Haarlem als advocaat. In 1910 werd hij tevens directeur van de Haarlemsche Brandverzeketingmaatschap- pïj. welke functie hij vele jaren vervulde. De overledene was vroeger lid van den Raad van toezicht en discipline der advo caten, maakte deel uit van den raad van beroep der belastingen en van commis sies van het departement van het Nut van 't Algemeen Ook werkte hij op so ciaal terrein en gaf zijn krachten aan eenige besturen. Tot zijn dood is mr. W. Cnoop Koopmans een der directeuren geweest van Teyler's Stichting Vele jaren geleden had hij zich uit het openbare leven teruggetrokken. het meest voor voelt. We zullen vroolijk gezelschap zijn, nietwaar Karl? Vroolijk gezelschap, dacht Grundtvig en hij herinnerde zich met schrik, dat deze vroolijke moeder ook nog een dochter had, „de klit", zooals Grottkau haar noemde. Zou die bij dat gezellige avondje soms ook van de partij zijn? Hoe maakt uw dochter het, me vrouw? informeerde hij daarom voor zichtig, Tot zijn verbazing kreeg mevrouw Eschenital echter plotseling een kleur, terwijl zij een wat schuwen zijdelingschen blik op haar echtgenoot: wierp, Vera is niet hier, zei ze haastig. Ze woont op het landgoed van een ver fa milielid. die er prijs op stelde, mijn doch ter na mijn huwelijk bij zich in huis te nemen. Grundtvig had er de vroegere mevrouw Staniecki nooit voor aangezien, dat zij nog een Iandgoedbezïtter onder haar fa milieleden telde, maar van haar mededee- ling, dat Vera zich niet in Kopenhagen ophield, nam hij in ieder geval met de noodige voldoening kennis. Hij beloofde den consul hem dezer da gen te zullen opbellen, een belofte, die hij zich stellig voornam te zullen nakomen en nam daarna afscheid van het echt paar om naar zijn eigen tafeltje terug te. keeren. En Ern6t, wien heb je getroffen? vroeg de gravin. (Wordt vervolgd). FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKV 47) De muziek zweeg. Gryndtvig bracht Anne naar hun plaats terug. Jullie willen m'e wel een oogenblik excuseeren, ja, vroeg hij. Er was onder het dansen iemand, die me wenkte. Waar schijnlijk een of andere kennis. Ik moet eens even gaan zien, wie dat was. Grundtvig verdween in de menigte en baande zich een weg naar het. tafeltje vanwaar men zooeven zijn naam had ge roepen. Goedenrniddag, graaf Grundtvig, riep de dame. wel wat al te luid Ik blijk toch wel goed gezien te hebben! Wat toevallig, dat we u hier ontmoeten. Mijn man is dolgelukkig, dat hij eindelijk een bekend gezicht heeft ontdekt, maar ik zag u het eerst! En nu herkende Ernst de dame, die zich zoo over zijn aanwezigheid scheen te ver heugen. Het was mevrouw Eschental, de vroegere weduwe Staniecki! Prettig, dat we elkaar weer eens zien, Grundtvig! zei Eschental. terwijl hij den jongen officier zijn hand toestak. „Olly, ik bedoel m'n vrouw, heeft me voor de Kerstdagen van Elmshorn weg gelokt. Ze was bang dat we daar in onze pastorale afzondering min of meer zouden verroesten. Enfin, eerst had ik er niet zoo heel veel ooren naar om op reis te gaan, maar nu ben ik toch maar blij, dat ik voor den wensch van mijn vrouw gezwicht ben. Wilt u niet aan ons tafel tje komen zitten? Grundtvig excuseerde'zich. Ik ben hier niet alleen, maar in ge zelschap van mijn tante. Toch niet die jonge dame, met wien u zooeven danste? dreigde mevrouw Eschental, die zichzelf bijzonder grappig scheen te vinden. Ze had Anne op eeni- gen afstand slechts van achteren gezien en daardoor haar dochter niet herkend. Grundtvig achtte het overbodig op het grapje van mevrouw Eschental in te gaan. Deze laatste herinnerde zich echter plot seling. dat Grundtvig in Elmshorn eens over zijn tante, die een gravin moest zijn, had gesproken. Of was dat Grottkau geweest? Enfin, dat deed er ook niet toe. In ieder geval was ze blij den jongen graaf te hebben ontmoet en voorloopig dacht ze er dan ook niet aan zoo'n goede adellijke relatie zoo maar te laten loo pen. Is die jongedame familie van u, me neer Grundtvig? vroeg ze botweg.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3