IJmuider Courant Baruch verdedigt zijn controle-plan Spaak keert zich tegen de hegemonie der groote landen Aantal slachtoffers van de ramp te Apeldoorn tot 23 gestegen ©te .Taargranff No. 18452 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden, - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 9 October 1949 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et» per kwartaal f 4. Atoom-discussies in Engeland en Amerika: „Deze vrede is intermezzö tusschen oorlogen" In liet Britsclie Lagerhuis zijn dc debatten begonnen over bet wetsontwerp inzake de controle op de atoomenergie, «elk ontwerp voorstelt dat de rreeering de uit sluitende controle op de ontwikkeling van de atoomenergie zou krijgen. Tegelijk beeft de U.X.O.-commissie voor dc atoomenergie het onderwerp der controle nog eens besproken, waarbij Baruch, de ontwerper van het bekende Amerikaansehe controle-plan, zijn voorstellen verdedigde tegen eritiek in Amerika zelf en daar buiten. Zooals bekend hebben vooral de Russen zich tegen het plan Baruch verzet, en ook de onlangs afgetreden minister van Handel, Wallace, heeft het plan dezer dagen als „egoïstisch" gekwalificeerd. d4 Britsche premier, Clement Attlee, heeft het atoom-wetsontwerp in het Lager huis ingeleid met toe te geven, dat er be zwaren aan verbonden waren, waarvan het voornaamste wel is: Engeland moet ten volle bereid zijn een volledig aandeel te nemen in een eventueel internationaal atoomplan. Er zullen voorts groote bedra. gen mee gemoeid zijn. Van conservatieve zijde werd het plan toegejuicht door Richard Law, die de opmerking maakte dat het ontwerp in zekeren zin een a sporing tot een nieuwen bewapenings wedloop zou kunnen zijn, doch dat zulks niet zoo verontrustend zou zijn als 'het vooruitzicht, dat Engeland in zulk een be wapeningswedloop achteraan zou komen. Zonder stemming ging het wetsontwerp in tweede lezing over. In de U.N.O.-commissie voor de atoom energie, die te New-York bijeenkwam, heeft de Canadeesche afgevaardigde een voorstel gedaan tot instelling van een niet-offieieele werkcommissie van geleer den, ter bestudeering van veiligheids maatregelen welke noodig zijn bij de op wekking van atoomenergie, welk voorstel werd aangenomen. Bernard Baruch, permanent lid der atoomcommissie, als afgevaardigde voor de Vereenigde Staten, heeft het Amerikaansehe atoomplan verdedigd tegen de Russische eritiek, dat dit plan de souvereiniteit der staten zou scha den. Hij zeide: „Het schaden van de souvereiniteit is te verkiezen boven een internationale ramp. Amerika is bereid zich te onderwerpen aan een onderzoek door een internationale commissie. Ons plan doet geen af breuk aan de nationale waardigheid of veiligheid van welk land ook. In dien wij er in slagen de atoomenetgie te controleeren, zullen wij, logisch ge dacht, ook probeeren het gebruik van andere wapens die voor massavernie^- tiging kunnen worden gebruikt, tè verhinderen." Baruch zei verder: „De vrede van vandaag is een intermezzo tusschen oorlogen. De Amerikaansehe voorstel len strekken tot afschaffing van niet alleen een oorlogsinstrument, doch van den oorlog zelf." Langvingerig gezelschap gearresteerd H. M. de R., een rijwieldief uit Velsen, die dezer dagen de politie uit die plaats de handen vol heeft gegeven door ervan door te gaan op het moment, dat de man nen der v/et dachten hem te kunnen ar resteeren. is thans in Haarlem aangehou den. De kerfstok van dezen hardlooper is overladen met fietsendiefstallen, niet min der dan tien rijwielen werden er den laat-_ sten tijd door zijn toedoen in Haarlem en omgeving ontvreemd. Behalve deze lang- vinger is ook zijn meisje gearresteerd; zij zou haar vriend bij het stelen.en het ver teren van de opbrengst geholpen hebben. Voor mej. C. v. D. waren de japonnen in een Haa-rlemsche manufacturenzaak te verleidelijk en zij .zal den diefstal van een dezer vrouwelijke tooisels met een bezoek aan Vrouwe Justitia moeten bekoopen. Een tweede dievegge kon in haar functie van huishoudster niet van de goederen die haar patroon toebehoorden, afblijven, zoodat de Haarlemsche politie ook deze dame moest arresteeren. De laatste dagen der Vredesconferentie Het woord is aan.. Gustave le Bon: De meerderheid van het menschdom verlangt geleid te worden en niet oproer te maken. Uit dank voor hetgeen Winston Chur chill voor Jersey deedhebben de vee fokkers van dit eiland den voormaligen premier een Jersey koe ten geschenke gegeven. Miss Mary Churchill heeft Jersey de eer aangedaan het geschenk voor haar vader in ontvangst te nemen. De „Bloemfontein" met 2000 man vertrokken Omstreeks kwart voor zes is gistermid dag uit de haven van Amsterdam het achtste troepentransportschip met onder- deelen van de 7-Decemberdivisie naar Indië vertrokken. Het was „Bloem fontein", die met ruim 2000*. man de reis aanvaardde. Tijdens de reis wordt tweemaal corres pondentie aan de militairen uitgereikt, welke respectievelijk morgen 10 October en 29 October ter post bezorgd moet worden. Op de plenaire zittingen van de vredes conferentie van Dinsdag was de eerste spreker de Belgische ministec. Paul Henri Spaak. Deze oefende scherpe eritiek uit op de procedure, bij deze conferentie voerd en liet weten dat zijn land en .andere landen een andere procedure zullen verlangen voor de vredesconferen- tie met betrekking tot Duitschland en Japan. In het bijzonder keerde Spaak zich tegen dc methode, volgens welke de groote vier de ontwerp-verdragen opstellen om zich daarna gezamenlyk te kceren tegen eenige wijziging daarvan. Hierdoor wordt dc mo- gelijkheid,ftot wijzigingen op wcnsch van de kleine landen vrijwel uitgesloten. Daar om is deze conferentie eigenlijk niet veel meer dan een proces tot goedkeuring van de tevoren door de groote vier genomen besluiten. Het verdrag met Italië noemde Spaak veel te hard. Te weinig is rekening ge houden met de Italiaansche oorlogsbijdrage in de laatste phase van den strijd, aldus Spaak. In de middagzitting sprak Bevin als lei der der Britsche delegatie. Hij verklaarde, dat de conferentie in elk geval over de noodige feiten beschikte. Het was een goed ding gev/eest, dat de voormalige vijandige landen ten volle de gelegenheid hebben gehad zich uit te spreken. De raad van munsters van Buïtenlandsche Zaken zou veel nut van de besluiten en aanbevelin gen van de conferentie ondervinden. De meeningsversc'nillen tusschen de ge allieerden schreef Bevin toe aan de oor logsjaren, de teleurstellingen gedurende de jaren tusschen de twee wereldoorlogen en de verschillen in levensopvatting. „Men moet de geallieerden niet beoordeelen naar de harde woorden, die tusschen hen geval len zijn", zoo zeide hij. Seyys komt aan gesloten deur De Koningin heeft besloten, het verzoek om interventie, gedaan door den verdediger van Seyss Inquart, niet in overweging te nemen. Ongeval op liet Hoogoventerrein Bij een botsing tusschen een vrachtauto en een terreinlocomotief op het terrein der Hoogovens, kantelde de auto, die be stuurd werd door een chauffeur van de firma Pelt en Hooykaas. Tengevolge van het defect raken van de benzine-leiding van de auto, vloeide de benzine op den grond en geraakte zij in brand. Het vuur was echter spoedig gebluscht. De chauf feur die door het kantelen van de auto onder in de cabine was komen te liggen en met zijn rechterarm door het indeuken van den zij-wand en het dak klem was geraakt, moest met spoed bevrijd worden om niet in brand te geraken. Dit gelukte doordat men met een dommekracht de in deukingen uitzette. Naast den bestuurder zaten twee mon teurs. Deze waren op den vloer van de cabine terecht gekomen en kregen lichte kwetsuren aan hoofd, armen en rug. De chauffeur liep ernstige kneuzingen op aan zijn rechterarm. Hij werd naar het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk overgebracht en daarna naar huis vervoerd. De machinist van de locomotief had de auto niet zien naderen; een rangeerder had deze pas ontdekt toen zij vlak bij de locomotief was. Na Bevin heeft de Fransche premier Bi- dault gesproken. Hij richtte zich o.m. tegen den Duitschen geest van agressie. Ten aan zien van Italië had Frankrijk zijn eischen gematigd, maar het Italiaansche volk. of schoon van nature vreedzaam, heeft toch mede schuld aan de rampen, die het over zich gebracht heeft. Weerbericht ZWAAR BEWOLKT. Verwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Meest zwaar be wolkt. Vrij koud weer met plaatselijk eenige lichte regen of motregen. Matige tijdelijk vrij krachtige Noord-Oostelijke' wind. Geen uitstel van executie De militaire gouverneur van de Ame rikaansehe bezettingszone in Duitsch land, generaal McNarney, heeft volgens A.N.P. bevestigd, dat de executie van de zestien te Neurenberg ter dood ver oordeelde natïonaal-socialistische lei ders op zestien October zal plaats hebben. Mevrouw Schacht heeft Dinsdagavond verklaard, dat zij vernomen heeft, dat haar man naar de gevangenis in de Archiv strasse te Stuttgart is overgebracht. Reu ter meldde hedenmorgen, dat Schacht als gevangene Stuttgart „met onbekende be stemming" heeft verlaten. Robert Jackson, eerste aanklager der Vereenigde Staten in het Neurenbergsche proces, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat Schacht, hoewel vrij gesproken door het tribunaal, geen reden tot klagen of verbazing heeft, indien hij voor een Duitsche zuiveringsrechtbank wordt gebracht. Jackson vestigt namelijk de aandacht op een schriftelijke verkla ring van Schacht, in den zomer van 1945 aan de militaire autoriteiten^ overhandigd, waarin Schacht het volgende over de schuld van het Duitsche volk schrijft: „Laten alle werkelijk schuldigen wor den gestraft. Indien de vreemde mogend heden er niet voor zorgen, moet Duitsch land de schuldigen door middel van eigen gerechtshoven* veroordeelen en straffen." ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gehouden, in de Groote oi St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 10 Oct. "s namiddags van 15—IS uur, door George Robert. Het programma luidt: 1. Auf melnen ïieben Gott, D. Buxtehude, Prelude. Double. Sara bande. Courante. Gigue; 2. Fuga in G kl. t., J. S. Bach; 3. Koraalvoorspelena. Straf mich nicht In Deinem Zorn. M. Reger, b. Morgenglanz der E/wigkeit, H. Grabner; 4. Phantasie ovei Psalm 33, C. de Wolf; 5. Vom Himmel hoeh. da komm' ich her. Joh. Pa- ehelbel; 6. Preludium, Fuga en Chaconne, PachelbeL jf Vrijdag begrafenis Weer zijn twee jeugdige slacht offers van de vliegtuigramp te Apel doorn in het ziekenhuis overleden, waardoor het aantal dooden tot 23 is gestegen. In overleg met het gemeentebestuur van Apeldoorn, het schoolbestuur der Chris telijke H.B.S. en de ouders der slachtoffers is besloten, dat, voor zoover de ouders althans geen afwijkende wenschen heb ben, de begrafenis der omgekomen leer lingen gemeenschappelijk zal geschie den. B. en W. van Apeldoorn hebben daartoe een stuk grond op een der ge meentelijke begraafplaatsen aangeboden, waarop de stoffelijke resten naast elkaar zullen worden ter aarde besteld. Hel staat nog niet vast, welke begraafplaats dit zal zijn. Twee katholieke scholieren zullen op een der katholieke kerkhoven worden be graven. Voorts zullen enkele slachtoffers wier ouders elders woonachtig zijn, aldaar ter aarde worden besteld. Donderdagavond zal een dienst in de Groote Kerk aan de Loolaan worden ge houden, uitsluitend voor de familieleden en degenen, die bij het reddingswerk be trokken zijn geweest. Vrijdagochtend wordt in dezelfde kerk een rouwdienst gehouden, welke voor efen ieder toegan kelijk is. Des middags om drie uur vertrekt de rouwstoet van de Christelijke H.B.S. aan de Jachtlaan, waar de dooden te voren zullen, worden opgebaard, naar de be graafplaats. Slechts de leerlingen der school en hun ouders zullen op het kerk hof kunnen worden toegelaten. Commandant zeemacht betuigt deelneming. Aangezien de sergeant-vlieger van de Nederlandsche luchtstrijdkrachten Chris- tern tijdelijk bij den Marine-luchtvaart dienst was gedetacheerd, heeft de Com mandant Zeemacht Nederland, de schout bij-nacht J. A. Gauw, zich, vergezeld van. zijn adjudant en een vertegenwoordiger van den Marine-luchtvaartdienst naar Apeldoorn begeven om de deelneming van de Koninklijke Marine te betuigen aan den burgemeester van Apeldoorn, het hoofd van de getroffen school en aan de ouders van de omgekomen leerlingen. Het ligt in de bedoqling naar de begrafenis van de slachtoffers een detachement van de Koninklijke Marine af te vaardigen. Spandau waarschijnlijk nazi-gevangenis De Amerikaansehe nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat volgens een. be kendmaking in Frankfort de tot gevange nisstraffen veroordeelde nazi's, die in Neurenberg berecht zijn, waarschijnlijk naar een gevangenis te Spandau, in den Britschen sector van Berlijn, zullen wor den overgebracht. Nieuw kapitaal voor de N.V. de Plaatwellerij De N.V. de Plaatwellerij te Velsen heeft een maatschappelijk kapitaal van f 1.750.000. waarvan geplaatst en vol gestort is f 190.700. Thans wordt over gegaan tot uitgifte van i 590.100 aan aandeeien (coupures van f 1X350 en f 350) tegen een koers van 115 pCt., te voldoen van vrije rekening. De Vennootschap produceert o.a. ap paratuur voor de chemische industrie, masten en laadboomen, verwarmingske tels en groot pijpleidingwerk, zoowel voor biimenlandsche als voor buiten- landsche behoefte. Tot haar voornaam ste afnemers behooren de departe menten van Marine en van Verkeer en Energie, alsmede de mijnbouw-, de con serven-, de chemische-, de scheeps bouw- en de metaalindustrie in den meest uitgebreiden zin. Er bestaat een sterke vraag naar de producten; de fa brieken zijn voor ruim één jaar van werk voorzien en de omzetten nemen in groote mate toe. Het is noodzakelijk tot verbetering en uitbreiding van de fabrieken en werkplaatsen, zoowel te Velsen als te Hoensbroek, over te gaan. Het doel is om het bestaande fabricatie- programma zoodanig uit te breiden, dat het nieuwe programma in logisch ver band staat met het oude. In de eerste plaats zullen de oude fabrieatiemetho- den verbeterd en gemoderniseerd wor den, doch bovendien kan dan in de toekomst de fabricatie van grootere ob jecten zonder bezwaar ter hand wor den genomen. De opbrengst van de thans uit te geven aandeeien zal wor den aangewend voor de financiering van de geprojecteerde verbeteringen en vernieuwingen en voorts ter voorzie ning in de grootere behoefte aan geld middelen tengevolge van de prijsstij ging en de toenemende productie.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1