De mijnwerkers moeten zwaarder gevoed worden, wil de kolenproductie stijgen Wereldnieuws Sport in het Kort Nederland beschikt over drie zeer belangrijke producten, die onder de oppervlakte van zijn gebied zijn te vinden: steenkoololie en zout. Het Ministerie van Économische Zaken heeft vertegenwoordigers van de Ne derlandsche pers de gelegenheid ge geven zich op de hoogte te stellen van den toestand, ivaarïn de winning dezer drie bodèmproducten thans verkeert. In dit artikel wordt het mijnbedrijf besproken. Meer dan ooit is Nederland aangewezen op produ,cten van eigen bodem; niet alleen om zichzelf te voorzien, maar ook om zijn aandeel in het internationale ruilverkeer te kunnen vergrooten. Het belangrijkste profiuct is steenkool. In de mijnstreek klopt het economische hart van Nederland, want zonder kolen kan het bedrijfsleven niet op gang komen. Zonder kolen zouden wij evenmin licht, gas en brandstof heb ben. Gelukkig is de kolenvoorz:ening nu geen ernstig probleem meer. "De ontwikkeling sedert de bevrijding blijkt uit de volgende cijfers: in Mei=1945 bedroeg de gemiddelde kolenproductie der Limburgsche mijnen nauwelijks 13.700 ton per werkdag. In November 1945 steeg dit cijfer tot bijna 24 500 ton, daalde geduren de den afgeloopen winter, maar bereikte over Mei 1946 een gemiddelde van 25.500 tor.. De stijging bleef voortduren en be reikte tijdens de maand September een cijfer van 30.000 ton per dag. Op 11 Sep tember werd zelfs een hoeveelheid 'van 32.600 ton gedolven, oftewel bijna 75 pCt. van het zeer hooge niveau van de vóór- oorlogsche dagproductie van 1935 tot 1938 met 43i750 ton. ...v Op het oogenblik staat de gemiddelde der werken. Met zijn gerechtvaardigde productie per man en per dienst met on- eischen en verlangens moet men echter geveer 1600 kilo aanzienlijk boven het 1 rekening houden. niveau der buitenlandsche mijnen. De De kolenproductie wordt gunstig be- koiensituatie in ons land is zelfs dusdanig invloed door de tewerkstelling van poli- ver'oeterd, dat niet alle hoeveelheden tieke delinquenten, welk aantal thans 2000 steenkolenmijn, dat men den mijnweker spek en eieren ter beschikking stelt. Een mijnwerker heeft niets aan een boterham met jam, slechts met spek en eieren kan hij voldoende gevoed worden, om in staat te zijn het zware werk vol te houden. Wil men in Nederland tot een verdere stijging van de kolenproductie komen, een vitaal en zeer dringend landsbelang, dan is daarvoor de verstrekking van spek en eieren een eerste vereïschte, aldus deelde de heer Groothoff met. nadruk mede. Wel is de waardeering in Nederland voor den mijnwerker gelukkig grooter dan voor- Pakketten voor marinemannen in Indië Kerst- en St. Nicolaaspakjes voor mili tairen der Koninklijke Marine kunnen tot en met 15 October worden aangeboden aan de postkantoren. Slechts pakketten welke tot-en met deze datum worden in geleverd zijn verzekerd van een tijdige overkomst. De adresseering moet luiden: naam en voornaam, rang en stamboek- nummer per adres Marine-postkantoor Batavia. De frankeering voor pakketten naar Nederlandsch-Indië per zeepost be draagt tot en mét 1 kg f 1.65, tot en met 3 kg f 2.20 en tot en met d kg f 2.75. Inliclitingen gevraagd over Van der Waals Thans is het onderzoek in vollen gang naar de gedragingen van den verrader Van der Waals, die via de illegaliteit ach ter de geheimen van de code wist te ïro- men, waarmee de Engelschen met de on- dergrondsehe beweging in Nederland tijd en plaats van hun ..droppings" regelden. Verschillende geallieerde agenten, die bo ven Nederland werden neergelaten vie len door zijn verraad-in Duitsche handen. Van der Waals is naar ons land ovtr- gebracjit. Professor mr. J. E Jonkers te Leiden, die de leiding van het onderzoek Titelkerk voor Kardinaal De Jong De Paus zal Zondagmorgen te Castel Gandolfo den kardinaalshoed aan kardi naal De Jong overhandigen. De kerk van St. Clemens, die tijdens thet laatste consistorie aan den thans overleden Amerikaanschen kardinaal Glennon, aartbisschop van Saint. Louis (Missouri) werd toegewezen, is als titel kerk voor kardinaal De Jong bestemd. Be ceremonie van de inbezitneming der ti telkerk zal Zondagmiddag geschieden. Het vertrek uit Rome van kardinaal De Jong is voorloopig op Dinsdagavond gesteld. Het Prins Bernhardfonds geconstitueerd In het gebouw van de Nederlandsche Handel Maatschappij* te Amsterdam heeft gistermorgen Prins Bernhard het bestuur van het Prins Bernhardfonds geïnstal leerd met een rede, waarin hij er aan her innerde dat in 1940 het personeel van de olieraffinaderij op Curagao het initiatief nam tot de vorming van een fonds ter vergrooting van Nederlands aandeel in de geallieerde oorlogvoering. Het bracht puim 21 millioen gulden bijeen, waarvoor veel oorlogsmateriaal kon worden aangeschaft buiten datgene, wat de begrooting toeliet te koopen. Na de bevrijding kreeg het Prins Bernhardfonds een nieuwe taak, namelijk die van steunverleening aan den in Amerika werden besteld meer noodzakelijk zijn. De Amerikanen staan evenwel op het standpunt, dat al het be stelde moet worden afgenomen, hetgeen, gezien ons schaarsche dollarbezit. dat beter voor andere voorzieningen zou kun nen worden/gebruikt, als een bezwaar wordt gevoeld, zooals een mijningenieur ©ns mededeelde Wat het beteekent, kolen te delven, be seft men pas. wanneer men enkele uren, gekleed in mijnwerkerscostuum als onder- grondscji mijnwerker heeft doorgebracht Het is zoo gewoon, de* kolen boven gronds te aanschouwen en te gebruiken. Wie echter bukkend en kruipend, vallend en glijdend, soms gebruik makend van den kolentransporiband in den nauwelijks 80 cM. hoogeh pijler, gelegen op 530 M. onder den grond, is afgedaald, weet pas hoeveel moeite en gevaren aan het kolendelven zijn verbonden, Ondanks de goed function- neerende ventilatie gutst het zweet al spoedig uit de poriën van dengene die den pneumalïschen boor ter hand neemt, om kolen los te maken. Het is dan ook geen wonder wanneer tal van mijnwerkers tij dens hun zes-urigen ondergrondschen dienst twee }ot drie kg in gewicht af nemen. Hun voeding moet dan ook van dien aard zijn. dat zij steeds*weer opnieuw bun krachten aanvullen heeft, wordt daarin bijgestaan door ir. A- heen. De mijnwerker wil gaarne nog har-P. van der Meer, opsporingsambtenaar arbeid van ons volk voor zijn geestelijke - bij de P.R.A. te Rotterdam. en cultureele weerbaarheid. Het fonds Aan allen, die op de hoogte zijn van heeft met den Anjerdag reeds f 400.000 de practijken van Van der Waals, wordt bijeengebracht. dringend verzócht hun ervaringen of het- De voorzitter prof. mr. R. P. Cleveringa geen zij op eenigerleiwijze hebben ver- hééft den Prins dank gezegd voor zijn nomen, zoo uitvoerig mogelijk mede te j woorden en verklaard dat reeds vele aan- deelen aan ir. A, P. van der Meer, Prins vragen zullen kunnen worden ingewilligd, Bernhardkade 9 te Hille'gersberg. Uitdruk- kelijk zij er op gewezen, dat Van der Waals herhaaldelijk onder schuilnamen optrad, zooals Van Baarle. Van den Berg, Casimir, Cort, Cranendonk, De Graaf, Holzer, Van Lynden, Van der Meer. Mos- sinkloff, Sweerts de Landas, Van Veen, Van der Velde, Versteeg, Verstraaten, De Wilde en Van der Woude. Een van de meest essentieele voor- bedraagl. Men hoopt dit cijfer het volgende jaar tot 7000 op te kunnen voeren. Een stijging door grooter arbeidsproductivi teit zal echter noodzakelijk zijn, want wij hebben kolen noodig, wanneer wij uit Zwitserland en Zweden onmisbare pro ducten willen invoeren. Het spreekt vanzelf, dat de mijnen bij zondere aandacht aan de opleiding van mijnwerkers besteden. In de ondergrond- sche vakschool (O V. S.) worden tegen woordig 1000 jongens opgeleid. Behalve een algemeene ontwikkeling wordt hun ook een goede technische scholing gegeven. Speciaal wordt op dc vorming van karak tereigenschappen gelet, want zonder ka meraadschap komt mer. er niet bij het onaergrondsche mijnwerk. Groote aan dacht wordt verder aan de lichamelijke ontwikkeling der toekomstige mijnwerkers besteed Vrederechters gevonnist Het Tribunaal te 's-Gravenhage heelt uitspraak gedaan in de zaken tegen drie gewezen vrederechters: mr. A. Semplonius, mr. P. van der Grijp en mr. H. A. Helb. Aan mr. Semplonius was. behalve het lidmaatschap van de N S.B.. het Rechts front en den N.V.D., het colporteeren met en geabonneerd zijn op Volk en Vader land en het Nationale Dagblad ten laste Nederlanders zullen in Gr on au terechtstaan Onze kolenproductie is weer gestègen waarden, om tot een geleidelijke stijging ?eIe,?d' heL bekleeden van de 5 _B functie van raadsheer in het vredegerechts van de ko:enproductie te komen, ligt in I hof te 's-Grovenhage en die van procureur bet nadrukkelijke verlangen tot dus verre steeds zonder resultaat van den beer dr. ir Th. Groothoff, beheerder der De hoofdprijzen van het internationale ïilmfestival te Cannes zijn bekend gemaakt. Michelle Morgan kreeg den titel van ..beste actrice", Ray Milland werd tot ..beste acteur" verklaard. De film „La Bataille du rail" ging met den grooten internationalen prijs voor de beste film strijken. Volgens radio Frankrfort zal Frau Emmy Goering, echtgenoote van den veroordeelden ©azi-leider, voor een Duitsch tribunaal ge daagd worden. Een Duitsche zuiverings commissie die door radio Frankfort wordt. I Het Tribunaal achtte bewezen, da.t ver- aangenaaid. heeft, verklaard, dat Frau Goe- dachte zich bewust in strijd met de be- generaal bij het vredegerechtshof Leeuwarden Het advies van het Tribunaal luidde: interneering tot 15 Aftril 1947, ont zetting uit dc rechten om bij de gewapen de macht te dienen, om ambten of het be roep van advocaat en procureur uit te oefenen, terwijl den verdachte voorts de kiesrechten werden ontzegd In de zaak tegen mr. P. van der Grijp, die vrederechter was geweest te 's-Gra venhage. terwijl de dagvaarding voorts het lidmaatschap van de N.S.B. en Neder- landsch-Duitsche-Kultuurgemeenschap. ver meldde, werd een heropening van het onderzoek gelast;, waarbij tevens de gees tesgesteldheid van verdachte natëer onder zocht zou worden. Mr. I-I A. Helb, tijdens de bezetting vrederechter en raadsheer in den Hoogen Raad, was geen lid geweest van de N.S.B nng persoonlijk voordeel heef! getrokken uit de ondernemingen der nazi-partij. Een viermotorige DC-4 van de Aineri- kaansche Luchtvaartmaatschappij is op onge veer 1,5 kilometer afstand van de lucht haven Cheyenne, de hoofdstad van Wyo ming (V. S,), neergestori. Twee van de -14 inzittenden kwamen om hel leven. Het KLM-vliegt.uig ..Edam" is precies ©m 17.20. op 8 October, vijfenzeventig km. ten Zuiden van Pretoria (op het vliegveld Palmielfontein) geland. De reis was voor spoedig, alle passagiers met inbegrip van een baby van vier maanden, bevonden zich in goeden welstand. Volgens de News Chronicle zal Bevin ©P 26 Oct. naar de V. S. vertrekken. Tijdens zijn afwezigheid zal hij vervangen worden door Hector McNeil, den nieuwen minister van staal In de week van 9 tot en hièt 14 Sep tember bereikt de kolenproductie in de Nederlandsche mijnen een hoogte van 181.119 ton. Dit was-de hgogste weekpro- ductie sinds de bevrijding* Het aantal on- dergrondsche diensten in deze week was eveneens hooger dan in eenige vooraf gaande week na de bevrijding, n.l. 18 888. Het aantal arbeiders, dat door de wer- Op 14 September zullen in Gronau. dat ving in de andere deelen van Nederland even over de Duitsche grens bij Enschede 1 tiaar de mijnstreek swam steeg tan 533 ligt. verscheidene Nederlanders terecht-aio. De hoogste dagproductie smds staan, in hoofdzaak Twentenaren, die de bevrijding werd benaa d op Vrijdag 27 verdacht worden van clandestiene aan- September met een totaal van 32 686 ton. koopen in Duitschland. nirrrtittvrtB van Naar aanleiding van arrestaties, eentgen Vnt-rt n liid geleden door de Nederlandsche poli- AMSTERDAM IN A RIJHEID GESTELD, tie en door de Britsche bezetimgsauton- ex-burgemeester van Amsterdam ln Duitschland verricht, verneemt R j VQ.tc - )n fcet kamp te Larm was gedetineerd, gelaten. het A.N P. dat in het handelsverkeer tus- schen Nederland en Duitschland onre gelmatigheden zijn ontdèkt. De toege paste lolale afsluiting der grens, met alle economische en sociale bezwaren van dien, heeft onregelmatige grensover schrijdingen ten gevolge. Van Nederland sche zijde is er herhaaldelijk bij de ge allieerde autoriteiten op aangedrongen, dat een bevredigende regeling zoowel voor ™d".e oorwaardelijk vrij- Agenda voor Haarlem WOENSDAG 9 OCTOBER langen van het Nederlandsche volk had gedragen. Zijn vermogen werd gedeeltelijk verbeurd verklaard. Het Tribunaal, reke ning houdende mei den leeftijd van ver dachte, stelde den tijd in detentie doorge bracht gelijk aan dc- op te leggen straf. Mr Helb behield de beide kiesrechten. Lady Baden Powell vertrokken Gistermiddag is Lady Baden Powell per vliegtuig naar Londen vertrokken. Zij was zeer enthousiast over haar negen- daagsch bezoek aan ons land en had groote bewondering voor het tempo, voor mede onze wederopbouw Ier hand is ge nomen. het personen- als het goederen- dienstenverkeer met Duitschland tot stand zou komen. Hei herstel en de we deropbouw in Nederland worden in ern stige mate vertraagd, doordat bepaalde, voor ons land onmisbare goederen, spe ciaal onderdeden voor machines, hier ontbreken, terwijl zij aan de andere Zqde van de Duitsche grens nog wel aanwezig blijken te zijn. Zoolang geen overeenkomst met de ge allieerden is gesloten, lag het niet op den weg van Nederlandsche ambtelijke in stanties om na te gaan of invoer van goe deren uit Duitschland wel overeenkom stig de daar geldende voorschriften is geschied. Het is zelfs mogelijk, dat een enkele ambtelijke instantie, in 's lands belang, wel eens rechtstreeks van onregel matig verkeer gebruik heeft willen maken. Verschillende der gearresteerde perso nen beroepen zich op het algemeen be lang, dat zij gemeend hebben te dienen. Naar het oordeel der autoriteiten moet daar echter tegenover worden gesteld, dat met onrechtmatige handelingen het algemeen- belang nimmer gediend wordt. De regeering heel't reeds bijna twee maanden geleden het strenge bevel uit gevaardigd, dat ambtelijke instanties in geenerlei opzicht onregelmatigheden bij het handelsverkeer mogen toelaten, of daaraan medewerking verleenen. Geruchten, als zouden hooggeplaatste personen op onoirbare wijze voordeelen uil dergelijke onregelmatige praktijken hebben getrokken, zijn, zoo verneemt het A.N.P., op zijn zachtst gezegd, voorbarig. Schouwburg: Charlotte Kohier in „Oompjes Droom". 20 uur. Remhramlt: Marie Louise. Palace: Nachtboot naar Dublin. I.uxor: Made 7.00 en 9.15 5Vier sombere mannen keerden naar het paleis van Sultan Sar terug. „Er klopt iets niet'', zei Hassan, ..de roovers kunnen onmogelijk van 'het eiland zijn vertrokken en toch zijn ze er niet". Maar wat was datOp diet palcis van Sar ivoei de vlag van den Sultan. En toen de vrienden duidelij ker keken, zagen ze den Sultan aan den oever staun. Zelfs de bril ontbrak niet. ..Wij krijgen een spoor", zei Tops nu. Maar daar staat de SultUn toch!" zei de Sirdar, „als het de valsche was, zou hij zich niet zoomaar aan ons verloo- nen". „Het is de valsche", zei Tips na- drukkelijk, „ik heb van een der Sultans een bril afgerukt. Die bril heb ik bij mij. De andere bril is door Haïef gegre pen. Halef moet du$ een bril hebben te ruggegeven en wei aan den valschen Sultan. Laten we nu doen alsof we geen argwaan hebben. Misschien kunnen wij dan een spoor vinden". „Welkom vrin den!" riep de Sultan toen de boot nader bij kwam. City: Het begon met Eva 2.15, 4 30. 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: Gekooide Jeugd 2.00 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Het Wapencomplot 2.30. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 10 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 15—16 uur. Parklaan 34: Lezing „Waar zijn onze Doo- den?", 20 uur. Zuiclerkapel: Lezing: „Moeite en zegen in den Ziekenarbeid". 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13,00. 1.8.0(1, 20,00, 23,00 Nieuws. 17.15 Clarinet en piano. 17.40 Nederl Volksherstel. 17.45 The Minstrels. 18.15 The Minstrels. 18.30 Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Lezing, 19.15 Mu- sette-klanken. 19.30 Lezing. 20.08» Dingen van den dag. 20.20 Radio Philharmomsch Orkest. 21.20 Hoorspel. 21.50 Kwartet Jan Corduwe- ner, 22.15 Konkl. Milit, Kapel. 22.45 Geeste lijk leven, dr. Banning. 23.1524.00 Army Air Forces Orchestra en Louis Davids HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 17.30 André d Raaff en Jacques Schutte. 17.45 Rijk over Zee. 18.00 Cinderella-ensemble. 18.40 Myra Hess, piano. 19.15 Causerie. 19.30 Engel- sche les. 20.05 Charlois' Christelijk Mannen koor. 20.50 Lezing. 21.10 Omroeporkest. 22.15 Na hel Nieuws.22.50 Pro Arte Kwartet. 22.45 Avon-do verdenking. 23.0023.57 Late Schubertiade. (gr.muz.). MIDGET-CAR RACES OP DUINDIGT. Zondag 13 October zullen op de renbaan Duindigt z.g. midget.-carraces worden gehou den. Slechts eenmaal eerder, n.l. in 1936 von den in Nederland dergelijke wedstrijden plaats. De deelnemers zijn voornamelijk En- gelschë coureurs, onder wie zich bevinden de Europeesche kampioen Waller Mnckereth en de Engelsche kampioen Vic Patterson. Bovendien zullen twee Spaansohe renners, Aymerich en' Martinez, en de Nederlanders Van Aartsen, Bln-da en Cremer deelnemen. SUCCES VOOR F. MAUS. Tijdens zwem wedstrijden in Den Ilaag won de Haarlem mer F. Maus het nummer 100 meter rugslag in 1 min. 14.1 sec.; 2. Niermans van het Y in 1 min. 19.6 sec. HOC BEOEFENT BASKET-BAL. De Ilaar- lemsehe handbalvereenlglng HOC beoefent ook het basketbal en is dus de eerste club in Haarlem, die deze populaire Amerlkaansche sport op hjpn- programma heeft geplaatst. Op Maandagavond wordt in het. Kennemer Lyceum geoefend. STADION FEIJENOORD. Het bestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond heeft op advies van de amateur-commissie besloten niet toe te staan, dat de voetbalvereeniging „Feijenoord" de. directie van het Stadion te Rotterdam voert, aldus meldt de Maasbode, BINNENLAND De ex-NSB-burge- meester van Zwoller kerspel, P. P. H. heeft zich wegens diefstal van tafelzilver, kleeren, etenswaren en andere artikelen voor de Zwol- sche rechtbank te ver antwoorden gehad. Er werd 1\4 jaar gevange nisstraf tegen hem ge- ei scht. Ds. A. C. van Uche- len, predikant-directeur van het Diaconessen- huis te Amsterdam is plotseling in den leef tijd van 46 jaar over leden. In Zwolle is cle heer D. die op weg was naar een feestelijke bijeen komst, waar hij als ju bilaris gehuldigd zou worden, door een mili taire auto aangereden en gedood. De Eenheidsvakcen trale heeft aan den al- gemeenen raad der Ver- eenigde Naties verzocht het "wereld ver bond van Vakvereenigingen offi cieel in den algemeenen raad te doen vertegen woordigen. Het ministerie van Oorlog verzoekt geen foto's te maken van graven van gesneuvelde buitenlandsche militai ren om deze aan beken den in het buitenland te zenden. aangezien nog geen zekerheid be staat. dat alle op de kruisen vermelde gege vens juist zijn. Tegén den SS'er G. L. uit Groningen, die daar in September 1944 kapelaan J. G. Boeeker heeft doodgeschoten, is de doodstraf geëiscin. De drie prinsesjes zullen bruidsmeisjes zijn bij het huwelijk van jkvr. S. C. Feith en jhr. ir. J. Röell te Hil versum. De minister-presi dent, dr. L. J. M. Beel heeft in Den Haag het Nationaal Comité tot samenwerking met de voedsel- en landbouw organisatie der Veree- nigde Naties geïnstal leerd. Oud-gevangenen van het kamp Amers foort, die deel uitmaak ten van het N.S.F.-kom- mando hebben tijdens een reünie in de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum een gedenk plaat aangeboden uit dank voor den steun, weiken zij in 1943 en 1944 van de N.S.F.-direcüe ontvingen. Dc sterrenregen zal waarschijnlijk Donder dagmorgen om 4 uur foe- ginen en vermoedelijk 16 uren duren. Scheerzeepbon Am van de textielkaart voor mannen kan tol uiterlijk 12 October bij den win kelier worden ingele verd. De prijs voor het vegen van een rookka naal van een schoor steen vastgesteld op f 1,75, f 1.50 en f 1,35 al naar de grootte der ge meente. Bij het vegen van meer dan een rook kanaal wordt de prijs per kanaal lager. Haarlem en Omgeving Annie Loots, zang en Jan Mul, piano zul len op Vrijdag 11 Octo ber in de Begijnhof Ka pel te Haarlem, een lie deren- en piano-avond, geven. sini van den Brom zal op Zaterdag 12 Oc tober een recital geven in de Begijnhof Kapel te Haarlem. Maandag 14 en Dins dag 15 October zal in het Gebouw H.K.B. het Nederlandsche Filmwerk „Perpetuum Mobile" de eeuwige kringloop der Natuur, vervaardigd door Chr. Pointl ver toond worden. Het is een gekleurde documen taire der jaargetijden. 'Fc Leiden zijn ge slaagd: mej. E. C. I-Ieek- man te Haarlem voor het arts-examen le deel en de heer G. J. van Waveren te Aerden- hout voor het candi- daatsexamen rechtsge leerdheid. Ds. II. de Noo te Tjamweer. vroeger te Velsen, heeft hel beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Tweede Exloër- nrond aangenomen. Ds. F. E. Hoekstra, twee jaar geleden nog predikant bij de Geref. Kerk te Velsen, thans te Sassenheim, komt voor op een viertal voor pre dikant bij de Ned. Herv. Keik te Kampen,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2