Ontevreden sigarenwinkeliers vergaderden De straat-verlichting wordt uitgebreid Een sprookje herleeft Niet alleen het publiek is ontevreden over de distributie van rookartikelen, de winkeliers zijn het ook. Dat bleek op een vergadering van den Kring Haarlem van de Vakgroep Detaillisten in Tabak en Tabaksfabrikaten in een der zalen van Brinkmann te 'Haarlem, waarin de voor zitter, de heer L. van Berkel, een uitvoe rige opsomming gaf van de vele grieven,' die niet uitsluitend de distributie, maar nog vele andere kwesties betreffen. Men is bijvoorbeeld niet te spreken over het beleid van het Rijksbureau voor Tabak en verlangt dat dit bureau wordt opgeheven of, zoo dit niet mogelijk is, dat vertegen woordigers van de vakgroep medezeggen schap krijgen bij de beslissingen welke het Rijksbureau neemt. Voorts wenscht men herziening van de winstmarge, afschaffing van de omzetbelasting, wettelijke sluitings tijden, vacantie, brandstoffen om den win kelvoorraad droog te kunnen houden, een betere bevoorrading en verkoop van bon- vrije importsigaretten tegen 2.50 per 20 stuks. De voorzitter ging nader op de details van al deze verlangens in, welke ook ter sprake zullen komen op een groote demon stratieve vergadering, welke op 15 October in Den Haag zal worden gehouden. Hij be toogde o.a. dat de winstmarge van 12 pCt. te klein is, omdat deze slechts een winst van ongeveer 30 per week oplevert bij de huidige rantsoeneering. Sociale ver zekering en belasting kunnen er niet uit betaald worden. Bovendien is 30 pCt. van den winkelvoorraad verdisconteerd in ac cijnzen, zocdat de overheid wel wat mèer rekening mag houden met deze groep win keliers. die van zoo groot fiscaal belang zijn. Maar, aldus de heer Van Berkel, als men bi] de overheid aanklopt om kolen, dan wordt men afgewezen. De sigarenwin keliers moeten dus of hun klanten in de huiskamer bedienen of zelf in de kou gaan zitten om den winkelvoorraad droog te houden. Over veel van deze kwesties is men gaan praten met het Rijksbureau, met den minister, met den C.C.D. enz., maar steeds kreeg men te hooren, dat het eene ongewenscht is en het andere onuit voerbaar Over de omzetbelasting is men ook gaan praten met vertegenwoordigers van de Partij van den Arbeid en de Katho lieke Volkspartij, die echter weinig hoop konden geven. Tenslotte wekte de voorzitter allen op, naar Den Haag te gaan op 15 October en dan de zaken te sluiten. Het bestuur zal voorts een enquête houden om na te gaan, of de sigarenwinkeliers op Donderdag, als de nieuwe bonnen bekend gemaakt wor den, willen sluiten. Er wordt algemeen dan reeds op de nieuwe bonnen verkocht, hoewel dit verboden is. Een winkelier, die het niet doet, verliest zijn klanten aan een collega, die het wel doet. Een overgroote meerderheid van de ter vergadering aanwezige winkeliers bleek voorstander van%sluiting op Donderdag te zijn. Brandstof voor bloemisten en bollenkweekers Voor bloemisten en bollenkweekers zul len vaste brandstoffen beschikbaar wor den gesteld, uitsluitend aan die bedrij ven, welke geen stookolie kunnen ge bruiken. Hoofdzakelijk zullen Amerikaan se!) e kolen worden verstrekt. De toewijzingen voor stookolie zooals deze aan de daarvoor in aanmerking komende bedrijven zullen worden verstrekt, zijn in het algemeen vastgesteld op ongeveer 40 pCt. van de totaal benoodigde hoeveel heid. Hoewel de bedrijven zich nog wel eenige beperking zullen moeten opleggen beteekent deze maairegl een verbetering ten opzichte van den vorigen winter. Mijn-opruimingsdienst wordt uitgebreid Over een jaar kan het land schoon zijn De chef van den generalen staf deelt het volgende mede ten aanzien van de oprui ming van mijnen en munitie De mijnopruimingsdienst wordt in de naaste toekomst aanzienlijk uitgebreid. Deze dienst werkt van Zuid naar Noord en zal zoodoende rayon voor rayon „schoon" maken. Hierdoor alleen is een systematisch en vooral doelmatige werk wijze het meest gewaarborgd en zal de taak van den mijnopruimingsdienst het snelst tot een goed einde gevoerd kunnen worden. De dienst kan in principe niet voldoen aan verzoeken, om voorrang bij het op ruimen, omdat dit haar werkschema aan zienlijk zou vertragen Het zal vermoedelijk nog ongeveer één jaar duren, voordat het geheele land „schoon" is. Zoodra een gebied is geruimd, zal daarvan mededeeling worden gedaan aan den Burgemeester van de betreffende gemeente, doch uit deze mededeeling zal niet kunnen worden geconstateerd, dat de genoemde terreinen absoluut veilig zijn. De bevolking van deze gemeente wordt verzocht opgave van nieuw ontdekte mij nen enz. te doen aan de le afdeeling ter Secretarie te Velsen. Afscheid hij het onderwijs Dinsdagmiddag werd in het gymnastiek lokaal van School 6 officieel afscheid ge nomen van mej. J. G. van Goeverden. het laatst onderwijzeres aan School 8 te Sant poort. doch voor dien vele jaren als zoo danig werkzaam aan verschillende open bare scholen te IJmuiden. Het eer9t werd het woord gevoerd door den Wethouder van Onderwijs, dr A J. v. Leusen. Deze bracht den dank en de erkentelijkheid van het gemeentebestuur over de wijze, waarop mej. Van Goever den gedurende haar bijna 40-jarige loop baan haar taak vervuld had, n.l ..mei het hart". De wethouder liet zijn woorden van een bloemenhulde^pergezeld gaan. Tweede spreker was het Hoofd van School 8. de heer D. J Scholten Deze gewaagde van de moeilijke omstandig heden. waaronder mej Van Goeverden de laatste jaren in Santpoort gearbeid had Namens de collega's bood de heer Scholten een boekwerk en bloemen aan. Tenslotte voerde de heer P. H van Os in zijn kwaliteit van Hoofd van School 3 en voorzitter van de Ned. Onderwijzers Vereeniging. afdeeling Kennemerland nog het woord. Deze prees de werklust van mej.. Van Goeverden. die zich o a uitte in het feit. dat zij op haar leeftijd de vernieuwing niet den uug wenschte toe te keeren Voorts dankte hij den wethouder voor zijn bewijzen van medeleven bij dit afscheid, een geste, welke de onderwij zerswereld zeker op prijs ^al weten te stellen Deze spreker bood eveneens bloe men aan en zegde een boekwerk toe Mej. Van Goeverden sprak hierna een kort woord van dank. waarna qlle aan wezigen haar nog even de hand kwamen drukken. Hervormde Mannenvereeniging Ih een lokaal van de Hervormde school aan de Van Langeveldstraat zal de Werk groep Velsen-Noord van de Hervormde Mannenvereeniging op 15 October een bij eenkomst voor haar leden houden. Afhalen van nieuwe distributiekaarten Voor 'het afhalen van nieuwe distribu tiekaarten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt: Donderdag 10 October de letters S tot en met St en Vrijdag 11 Oc tober de letters Su tot en met V. Tram rijdt na botsing tegen een huis Een hevige botsing tusschen een zware vrachtauto en een tramtrein van de N.Z.H. had Maandagmiddag op den Admiraal de Ruyterweg te Am sterdam tot gevolg, dat de voorste wagen van de tram ontspoorde, het trottoir opreed en den gevel van een huis indrukte. De vrachtauto sloeg door de botsing om. De vrachtauto kwam uit de Jan van Ga lenstraat en reed door nog onopgehelder de oorzaak tegen -den zijkant van den voorsten tramwagen. Deze werd uit de rails geduwd, maakte een zwenking en kwam tegen den gevel van perceel 159 tot stilstand, na de voordeur en een deel van den muur te hebben ingedrukt De vracht auto kantelde, maar de chauffeur wist er nog juist bijtijds uit te springen, zoodat hij geen letsel kreeg. De passagiers van de tram waren na tuurlijk hevig geschrokken. Enkelen lie pen snijwonden op, doordat eenige ruiden braken. Het opruimingswèrk was niet eenvoudig, omdat een der onderstellen van het tram Een overzicht van de situatie na het tramongeluk op den Admiraal de Ruy terweg. rijtuig was ontzet. Bovendien moest de wagen zeer voorzichtig een meter achter uitgetrokken worden, om den voorkant vrij te maken van den beschadigden gevel. Toen dit geschied was, kon men beginnen met het repareeren van het onderstel, om daarna den hvagen weer op de rails te plaatsen. Hiermee was men, na een mid dag en een nacht van hard werken, Dins dagmorgen omstreeks halfzes gereed. De wagen is daarop naar de remise in Haar lem' gebracht. De vrachtauto is gisteravond overeind gezet. De voorzijde was door de botsing geheel in elkaar gedrukt. Trampassagiers naar en van Amsterdam werden tot aan aan de plaats van hét on geluk gebracht, waar zij moesten over stappen. Dinsdagmorgen vroeg was de dienst weer normaal. Dr. Th. W. Beeker overleden Te Heemstede is 82 jaar oud overdeden dr. Th. W. Beeker. arts. die een belangrijke rol heeft vervuld bij de Noordhollandsche Ver eeniging ..Het Witte Kruis". Als arts in de plattelandsgemeente Schermerhom, waar hij tallooze jaren zijn praktijk heeft uitgeoefend, zag hij het nut van deze vereeniging in. Ge- ruimen tijd was hij voorzitter van het hoofd bestuur. Goed nieuws voor de avondwande laars in de gemeente Velsen en vooral voor diegenen, die het nogal eens aan den stok hebben met plotselinge stoep jes en andere obstakels. Of de leden der ..jonge garde" het bericht van de uitbreiding der straatverlichting even eens met open armen zuilen ontvangen staat nog te bezien, maar zij zullen zich toch moeten schikken. Met het oog op het naderende winter seizoen heeft de gemeente Velsen be sloten het aantal brandende straatlan taarns belangrijk uit te breiden. Wij vernemen hierover - van bevoegde zijde, dat eéh verhoogin.g van 2040 van het ..straatrantsoen" het mogelijk maakt, alle lichten, die ook vóór den oor log in de gemeente Velsen brandden, te ontsteken. De voortdurende beperkingen van de stroomvoorziening maken het ech ter nog niet mogelijk, dit geheel voor- oorlogsch te doen. De hoofdverkeerswegen krijgen een 78 Watt verlichting, waarmee ze weer op dezelfde sterkte komen als voorheen, maar op de minder belangrijke punten worden lampen van 40 Watt inge draaid. Is Uw costuum of mantel verregend? WIJ PERSEN VOOR U OP Old Clothes New Koningsplein 10 Telefoon 4886 Klaar over veertien dagen Naar ons werd medegedeeld, hoopt men over twee weken de geheele gemeente van de ontbrekende lichtpunten voorzien te hebben. Nu dit feit bewijst, dat het. Velsen ernst is met den spoedigen terugkeer naar normale omstandigheden, zullen de ouders er voor moeten waken, dat hun kroost de lampen niet vernielt Een geslaagde „bik-proef'' voor oudere arbeiders Eenige maanden geleden besloot het Ar beidsbureau van' onze gemeente ook de oudere en minder valide werkkrachten productief te maken Een kleine groep van deze menschen werd aan het steenenbik- ken gezet en het aantal werd geleideliik tot een vijf-en-twintigtal opgevoerd. De eerste proef liep over een millioen steenen en nu deze partij afgewerkt is, kan gezegd worden, dat deze geslaagd is. Dezelfde groep arbeiders zal binnenkort aan een tweede millioen beginnen, zoodat de ar beiders aan het werk gehouden kunnen worden. Agenda voor Velsen \yOE\SDAfc 9 OCTOBER. Thalia Theater: Waltztime, 19 en 21.15 u. Rex Theater- De Sensatie-journalist, 20 uur. Bioscoop De Pont: Er komt een vriend vanavond. 20 uur. DONDERDAG 10 OCTOBER. Thalia Theater: Telepaath „Jonglisto", 20 uur FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWKRSKY 48) O, een kennis uit Elmshorn met zijn vrouw. Aardige menschen? Ja, ja dat wil zeggen, Eschental is een zeer sympathieke oude heer. Zijn vrouw staat me minder aan. Maar dat is waar ook, Anne woonde jij in Elmshorn niet bij mevrouw Staniecki? Is die hier? stamelde Anne. die zoo bleek werd als het tafellaken. Ja, met haar heb ik zooeven ge sproken. Je weet misschien, dat ze met consul Eschental is getrouwd en nu zijn ze voor een paar dagen hier in de hoofd stad. Maar wat scheelt je? Voel je je niet goed? Ik ik weet niet. Het is hier zoo verschrikkelijk warm. Maar Anne, wat zie je ble-k, zei de gravin verschrikt. Het is hier inder daad snikheet. Dat die menschen met dit weer en zoo'n volle zaal ook zoo hard stoken. Ernst, roep jij den kellner even en betaal, dan ga ik vast met Anne voor uit. We zullen een taxi nemen, kind. Dat winkelen voor Kerstmis is ook zeldzaam vermoeiend. Grundtvig rekende haastig met den kellner af en spoedde zich daarop naar buiten. Wat was er met Anne aan de hand? Ze had er zoo ontsteld uitgezien, toen hij haar van zijn ontmoeting ver telde. Het moest iets zijn, dat met die vrouw in verband stond, dacht hij. Een zeld,- zaam onaangenaam creatuur, die me vrouw Staniecki of Eschental. hoe ze ook mocht heeten. Idioot eigenlijk, dat hij op dat voorstel om hen te komen opzoe ken, was ingegaan. Enfin. i hij zou Grott- kau wel als bliksemafleider meenemen; Dan kon die zich mooi met mevrouw Eschental occupeeren. Tijdens den rit naar het atelierhuis herstelde Anne eenigszins van de emotie Wat dwaas, dat ze zoo geschrokken was. Ilaar moeder had haar immers niet her kend en er was gelukkig weinig kans op, dat zij haar nog eens zou ontmoeten. Na Kerstmis zouden ze wel weer naar Elms horn terugkeeren. En dit vooruitzicht stelde Anne voor- loopig gerust. Doe me een plezier, Jens en hou op met dat gebrul, verzocht Grundtvig. Je stelt je aan, of je de honderdduizend uit de loterij hebt getrokken en dat be staat niet, want je bent ie gierig om een rijksdaalder voor een lot uit te geven. Wat is aan de hand? De ouwe heer komt met Kerstmis naar Kopenhagen, juichte Jens Grottkau, terwijl hij een brief door de lucht zwaaide. Zooeven heb ik dit epistel ontvangen, waarin hij zijn aankomst aankondigt. Men zat bij de gravin aan een partij bridge, toen Jens met het nieuws de ka mer binnen stormde. Man, ik bén zoo in mijn schik, ver zekerde Grottkau, min of meer ten over vloede. Het is reusachtig, dat de ouwe heer komt. Juist met Kerstmis en juist met hm Jens grijnsde veelbeteekenend eh keek tersluiks naar Doddie, die naast Anne in een hoek- van de kamer zat en zich een of ander handwerkje liet verklaren. Doddie ving zijn blik op en bloosde. Nou, gefeliciteerd dan, zei Grundtvig Je uitgelatenheid zij hiermee veront schuldigd. Grottkau senior komt dus juist op het goede oogenblik. Hij knipoogde eveneens ïn de richting van Doddie. hetgeen deze zelden verlegen jongedame aanleiding gaf heimelijk en bliksemsnel haar tong tegen hem uit te steken. Je vader is dan nu al vast plechtig voor den Kerstdisch genoodigd. Jens, zei de gravin Dank u wel, tante Kiara. Ik twijfel er niet aan, of u zult het met mijn vader uitstekend kunnen vinden. Daar ben ik van overtuigd Blijf je nog voor een partij bridge? Het spijt me ontzettend, maar ik moet direct weg. Ik ben alleen maar even aangekomen om het nieuwtje heet van de naald te kunnen vertellen. Ik moet nog werken. Ga je mee. Ernst? Jij hebt toch ook nog een en ander te doen, niet? IJc heb mijn plichten behoorlijk van middag vervuld, toen anderen hun kost baren tijd ergens in een lunchroom of op de ijsbaan zoek brachten. Ik.ben een vlijtig jongmensch geweest. Grottkau bleek zich van dit kwasi ern stige verwijt, dat op een afspraakje met Doddie van dezen middag sloeg, bitter weinig aan te trekken. Hij keek eens min achtend den kring rond en zei: Zijn dergelijke brave Hendrikken niet onuit staanbaar? Je kijkt me zoo uitdagend aan, Jens, zei Anne. Het spijt me, maar ik ben het volkomen met Ernst eens: de dienst gaat voor het meisje. Natuurlijk, van jou behoef ik geen bijstand te verwachten. Jij houdt Grundt vig nu eenmaal altijd de hand boven het onschuldige hoofd. Anne boog zich haastig over haar bor duurwerk, maar -Jens, reeds half bij de deur, liet haar nog niet los. Vertel me liever eens hoever het met je conter- feitsel staat, gestrenge Anne. Ik ben haast klaar. Ik heb vandaag weer drie uur voor juffrouw Bratt ge poseerd- (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3