IJmuider Courant Dr. G. Nolst Trenité f Een doode en drie gewonden bij treinontsporing te Amsterdam Werkloozen-oproer in Rofrie Bestuursraad beslist over gratieverzoeken 61e Jaargang Xo. 1S453 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcboom Dönderdas <0 Ooiol»er Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f4 Gistermorgen om elf'uur is Trenité in het St. Elisabeths Gasthuis gestorven Charivarius was een oud man geworden: 76 jaar. Maar zijn geest was nog spits en levendig, zijn merkwaardige oorspronke lijkheid had hem niet verlaten en tot voor enkele dagen bleef hij aan het werk: de voorbereiding van den herzienen herdruk van een van zijn vele boekjes. Toen deden zich onrustbarende lichamelijke sympto men voor; hij ging naar het ziekenhuis om onderzocht te worden en een operatie zou geschieden. Maar daar kwam het niet meer toe. Na langen tijd buiten bewustzijn te zijn geweest, is hij vredig heengegaan. Het is niet alleen Charivarius, die in hem herdacht zal worden, maar ook de mensch, en de feeraar. In zijn jonge jaren, na zijn studie, was Trenité naar Indië ge gaan en had daar in Batavia zijn eerste leeraarstaak vervuld. Hij verbleef ook eenige jaren in Amerika, als huisleeraar: gouverneur van de zoons in een Holland- sche familie. Later werd hij aan de Haar lemsche H.B.S. leeraar in Engelsch en in Staatswetenschappen, hetgeen een onge wone samenvoeging is. Ons, zijn oud-leer lingen uit dien tijd, is deze docent onge twijfeld alien helder bijgebleven. Hij was klaar, precies en streng; hij wisselde zijn onderwijs af met uitingen van humor en van een speelschen geest, die ons jongens boeide en soms verwonderde. Zijn afkeer van het gebruikelijke „spieken" was spreekwoordelijk. Hij maakte daar een eerezaak van. Het was unfair, oneerlijk, onsportief. Dus werd bij Trenité niet ge spiekt. De orde in zijn lesuren was onaan tastbaar. Tot zijn vrienden behoorden de latere prof. dr. J. Huizinga, toen ook leeraar aan de Haarlemsche H,B.S. en ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, die weldra haar directeur werd. Deze namen getuigen van het feit, dat fijne geesten elkaar ontmoet hadden, Trenité legde zijn leeraarschap neer toen hij pas in de veertig was. Hij woonde toen al aan de Gedempte Oude Gracht no. 31; in dat huis zou hij verder zijn leven door brengen en zijn ongewonen publicistisehen arbeid verrichten. Als Charivarius, mede werker van de Groene Amsterdammer, werd hij de groote beschermer van de Nederlandsche taal, de onvermoeide strij der voor zuiver taalgebruik, die zijn pijlen .vooral op ons, haastig-werkende journa listen. afschoot. Wij hebben alle'reden om hem daarvoor dankbaar te zijn. 1-Iij heeft de romanschrijvers evenmin gespaard en zelfs zonder versagen tegen taal en -stijl van officieele publicaties gestreden. Al moge dit laatste weinig gebaat hebben, in het algemeen heeft hij ontzaglijk veel gedaan voor onze taal. Hij zag haar als een prachtig, verfijnd en levend instru ment. dat men met eerbied en groote zorg hanteeren moet. Dat is waar; zij verdient ket- k Charivarius was niet de eenige, die dezen strijd voerde. Maar hij was de voornaam ste. Zijn oorspronkelijkheid, geest en distinctie gaven zijn werk zeldzame be- teekenis en daarom verwierf hij, die zich een taak had opgelegd die alleen voor vakmenschén waardeerbaar scheen, op den duur toch algemeene bekendheid, Bij Tjeenk Willink, zijn Haarlemschen uitgever, publiceerde hij een "reeks boek jes. alle van ongemeenen inhoud. Zij be vatten velerlei. Er waren zijn bundels „Ruizerijmen", waarin speelsche vondsten op taalgebied in aantrekkelijkheid wed ijverden met rijmen betreffende politiek, kunst, .sport en meer levenszaken. Tij dens den eersten wereldoorlog gaf hij in de Groene zijn berijmde critiek op de men taliteit van het „Deutschtum". die in scherpte en geest in ons land niet over troffen is. Zijn berijmde Vaderlandsche Geschiedenis, in twee deelen. verscheen en boeide de fijnproevers van geestig taalge bruik en verrassende commentaar. AI dat werk was helder, zuiver en eindeloos ge polijst eer hij het aan de openbaarheid prijsgaf. Hij herschiep de gedachten van groote schrijvers der Oudheid en van mo derne philosofen. Hij begaf zich op too- neelgebied er. schreef merkwaardige paro dieën. Ook als regisseur trad hij op bij de Haarlemsche Toor.eelclub, welker voorzit ter hij jarenlang was. Zijn taalliefde, die zich in zijn laatste levensjaren noa eens uitte in een boekje over goed Neder- landsch. dat vele lezers vond. strekte zich ook tot Engelsch uit Vermaarde rijmen getuigen daarvan en niet minder het boek je „Drop your foreign accent", dat ook in Engeland opgang maakte en daar werd uitgegeven. Zijn andere oude leervak vergat hij niet samen met C. J. E Dinaux, thans onze litteraire medewerker, schreef hij enkele jaren geleden een nu welbe kend boekje: De Grondwet, met Korte Aanteekeningen. Zijn leven en werk verdienen eerbiedige herdenking. Hetgeen hij schiep was zuiver en eerlijk. Hij heeft de Nederlandsche taal en de Nederlandsche beschaving waardig gediend en bevorderd. Anderen zullen zijn werk voortzetten, maar het za! anders zijn. Want dit «ras niet alleen goed. maar droeg ook sterk het kenmerk van een bij zondere en ongewone persoonlijkheid. Trenité bleef, zijn leven door. vrijgezel- Vooral in zijn ouderdom moet hij veel een zaamheid gekend hebben Met groote zorg en hartelijkheid heeft hij menigmaal menschen. die ziek waren en leden, tal- looze bezoeken gebracht en hen voorge lezen en gesteund door zijn sympathie Weinigen weten dat. Hij zou niet goed ge vonden hebben dat het bekend werd Maar het mag nu wel gezegd worden, in een Zweedsche locomotief kantelde en stortte van den spoordijk Ter booste van bet Blauwhoede»veem aan de Handelskade te Amsterdam zijn gistermiddag omstreeks half drie de locomotief en drie personenwagens van dén sneltrein Aj>eldoornAmsterdam, die om kwart voor drie te Amsterdam C'.s. moest aankomen, ontspoord. Dc zware Zweedsche «locomotief kantelde en viel van den dijk op liet lagergelegen gocdcrenspoor. De machinist kwam hierbij om het leven. Drie passagiers van den trein wérden licht gewond. Hef woord is aan. Fontenelle Elke leeftijd moet zijn speelgoed hebben. (Uit een brief aan Voltaire). Het ongeluk gebeurde tusschen de Ma- rinebrug en de Czaar Peterstraat. De trein had reeds snelheid verminderd en reed nog ongeveer 50 K.M. per uur, toen een tractie- opzichter die toevallig deze rit meemaakte en op de locomotief stond, bemerkte, dat de locomotief begon te slingeren. Onmid dellijk gaf hij den machinist bevel de rem men aan te zetten, hetgeen échter niet kon voorkomen, dat de zware Zweedsche machine ontspoorde. Aan het snelle han delen van den machinist, den heer Broek man uit Amersfoort, is het te danken, dat een ramp voorkomen is. Helaas heeft'hij zijn moedig optreden met den dood moeten bekoopen. Hij stond n.l. rechts in het stuur huis en is tot het laatste moment op zijn posi gebleven. Toen de locomotief naar rechts kantelde, is hij bekneld geraakt en vrijwel op slag gedood. De stoker en de tractieopzichter, die links in het stuurhuis stonden, kwamen met den schrik vrij. Eenige passagiers, die in het eerste rijtuig, een Duitsche drie-assige personenwagen zaten, liepen lichte kwetsuren op. Verder kwamen alle reizigers met d#i schrik vrij. De trein bestond uit acht personenrijtui gen, een nagagewagen en een goederen wagen. Alleen dc eerste drie wagens zijn ontspoord en liepen schade op. welke ech ter niet onherstelbaar is. Ook de spoorbaan werd ernstig bescha digd, doordat de locomotief in zijn val de rails met dwarsliggers meesleurde. Hot treinverkeer ondervond echter geen ver traging, daar het over andere sporen ge leid kon worden. Het goederenvervoer tus schen het Centraalstation en de Rietlanden was wel gestagneerd. Nadat het stoffelijk overschot van den machinist geboi-gen was, begon men ter stond met het opruimingswerk. De bescha digde personenwagens konden spoedig weer op de rails gezet worden. De zware locomotief moet eerst gedeeltelijk worden uitgegraven en zal daarna met hijsch- kran.en op de spoorbaan geheschen wor den Waarschijnlijk zullen deze werkzaam heden eenige dagen in beslag Bij Amsterdam ontspoorde de locomotief van een sneltrein uit Apeldoorn en stortte van den dijk. De inachinist kwam om het leven. Drie personenwagens en de spoorbaan werden vrij ernstig be schadigd. Weerbericht DROOG WEER. Verwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Droog weer met lange perioden zonneschijn, koude nacht, Meest matige Oostelijke tot Noord-Ooste. iijke wind. Tsjang Kai Sjek maant de communisten tot vrede Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft Woensdag aan den vooravond van den 35sten verjaardag van de proclamatie der Chineesche republiek in een radio redevoering een oproep gedaan tot vrede en nationale eenheid. I-Iii drong er bij de Chineesche communisten op aan, „af te laten van hun plan om ge westelijke overheersching te verkrijgen en het land te ontwrichten door oor logsgeweld". en in plaats daarvan deel te nemen aan een nationale regeering Molotof vraagt samenwerking Vredesconferentie stemt over het Italiaansche verdrag De scheiding tussch Oost en West. door Moltof in een uitvoerige rede gedurende de ochtendzitting van de plenaire zitting der Vredesconferentie betreurd, kwam in de middagzitting bij de stemming over de Italiaansch-Joegoslavische grenslijn op- i nieuw tot uiting: Het Oostelijk blok, uit gezonderd Molotof die zich gebonden achtte aan de beslissing der groote vier, stemde tegen het ontwerp der subcom missie, doch desondanks werd het betref fende artikel aangenomen met een meer derheid van veertien stemmen. Tevoren had de vergadering kennis genomen van een Joegoslavische verklaring, waarin nog eens tot uitdrukking werd gebracht dat Joegoslavië het Italiaansche verdrag niet zou onderteekenen, wanneer de Joegosla vische verlangens ten aanzien van 'de grenskwestie niet zouden worden inge willigd. De Fransche voorstellen over den toe- komstigen status van Triëst werden met 15 tegen 6 stemmen aangenomen De rede van Molotof in de ochtendzit ting kenmerkte zich door een beroep op den wil tot samenwerking en een op het verwerpen van de scheiding tusschen Oost en West, die hij zeer betreurde. Dc schuld daarvan weet Molotof aan de Wcstersche landen, die de .Slavische staten trachten te isoleercn. Volgens Molotol' wenschen de Slavische landen vriendschappelijke betrekkingen met andere landen, dcch die betrekkingen moeten gebaseerd zijn op gelijkwaardigheid en wederkeerigheid. De stemming over de verschillende pa ragrafen en artikelen van het Italiaansche vredesverdrag is intusschen voortgezet. Men verwachtte heden gereed te komen met het geheele verdrag. De Vredesconferentie heeft met twee derde meerderheid een voorstel van den Russischen minister van buitenlandsche zaken, Molotof, om een spoedigen datum vast Le stellen voor de terugtrekking der Anglo-Amerikaansche bezettingstroepen uit het gebied van Triest, verworpen. Sjahrir belooft concessies Volgens radio New Delhi zou Sjahrir gezegd hebben dat de Indonesiërs be reid zijn zeer voorname concessies en garanties aan de Nederlanders te doen, indien deze de onafhankelijkheid van Java en Sumatra willen erkennen. Sjahrir zeide. dat de Indonesiërs zou den toestaan, dat Nederlandsche waar nemers en Nederlandsche troepen ge durende de overgangsperiode in Indo nesië zouden blijven. Zij zijn er echter beslist tegen, onder Nederlandsch be stuur te blijven. Vuurgevechten eischen dooden en gewonden Honderd carabinieri en bereden poli tie-agenten hebben gisteren in Rome met getrokken sabels gechargeerd op een menigte van duizenden roerige wcrkloozcn, die binnen gedrongen wa rén in het regeeringsgebouw. Er ont stond een heftig vuurgevecht tusschen de politie en de menigte, waarhij ten minste vijftien -dooden zijn gevallen en meer dan honderd personen werden ge- ond. Tot nu toe alleen afwijzingen De geallieerde bestuursraad heeft na een vergadering van anderhalf uur gisteren bekend gemaakt, dat de verzoeken om gratie voor Go ring. Bormann. Frick, Rosenberg, Streiclier. Jodi. Keitel en von Neu- rath zijn afgewezen. Dit bericht is afkomstig van Agence France Press, waaraan wordt toegevoegd dat ten aanzien van de overige gratiever- verzoeken nog geen beslissing is ge nomen. Een beambte van de Neurenberger gevangenis heeft meegedeeld, dat Go ring een geslagen en gebroken man is. Hii is woedend omdat Schacht is vrij- streven om het beeld van een goed en fijn mensch. die is heengegaan, vollediger te geven. Dit leven van een eenzaam man is goed besteed geweest. R. P. gesproken. De toestand der veroordeel den is er overigens een van doffe be rusting. Zij sreken niet over het vonnis en doen alsof zii het verwachtten. Som mogen toonen zich verrast of ontstemd over het vrijspreken van Schacht en von Papen, doch koesteren niet de zelfde gevoelens ten aanzien van Frit- sche. Geen van de veroordeelden «:egt een goed woord van Göring. Sauckel. de slavendrijver der nazi's, gelooft dat zijn doodvonnis een vergis- vertaling van een zin in de bewijsvoering. Hjj gaat voort brieven te schrijven over gaat voort brieven te schrijven over zijn vonnis die door de gevangenisauto riteiten alle aan het internationale mi litaire tribunaal worden geadresseerd. Ook Fritzsche is weer gearresteerd, aldus Agence France Presse. Hij wordt in Neurenberg bewaakt door een Duit- schen politie-agent in burger. Tusschen negen en tien uur Woens dagmorgen trokken 10.000 werkloozen, de voorhoede van een menigte demon stranten van 30.000 man op naar het regeeringspaleis. gewapend met steenen, looden pijpen, stokken en zelfs een paar handgranaten. Politie werd ui jeeps te hulp gezonden', maar de me nigte trok de agenten uit de wagens en maakte zich meester van hun wapens. Vele honderden demonstranten trokken daarop naar een zij-ingang van het pa leis, overrompelden de wacht en dron gen naar binnen. Vernielende wat zij tegen kwam trok deze groep het enor me paleis rond. op zoek naar de kamer van premier de Gasperi. die evenwel niet in het gebouw aanwezig was. Ten slotte bereikte men het vertrek-- van vice-premier Pietro Nenni, die een de legatie van drie demonstranten ont ving. Nenni beloofde dat de regeering voor zes uur vanavond een antwoord zou geven op de eischen der werkloozen. en de delegatie ging de menigte ver tellen naar huis te gaan. Dat gelulde evenwel niet direct en intusschen wa ren de werkloozen met de politie slaags geraakt. De carabinieri, die blijkbaar een molestatie van Nenni. die de men schen wilde toespreken vreesden, char geerden. Een der carabinieri werd ge dood. toen de menigte verzei bood. Het vuur werd toen geopend met tommy- guns en drie demonstranten werden bij het eerste salvo gedood. Hier en daar werd uit de menigte het vuur beant woord. De directe aanleiding tot de demon stratie was het Ontslag van 15.000 weg werkers. die tot dusverre op staats- wachtgeld waren gesteld, omdat er geen werk voor hen was.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1