Wereldnieuws T re in*muziek lips en Tops Beroep van graaf De Marchant verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen graaf M. V E. H. J. M. de Marchant et d'An- sembourg, de ex-N.S.B.-commissaris der provincie Limburg, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch tot 15 jaren gevangenisstraf was veroordeeld. De Raad verwierp zoowel het beroep van ver dachte als dat van den procureur-fiscaal bij net Hof te 's-Hertogenbosch, zoodat het vonnis van het Hof, 15 jaar gevangenis straf, gehandhaafd blijft. De procureur fiscaal bij den Raad van Cassatie had tot de doodstraf geconcludeerd. Ook de procu reur-fiscaal, bij het Hof had de doodstraf geëischt. Plannen van Pan-American- Airways met Ned.-lndië Een Sk.vmaster van de Pan-American 'Airways zal. met een bemanning van tien koppen en voorts ambtenaren van het Amerikaansche departement van buiten- landsche zaken, het Amerikaansche leger en.de Amerikaansche marine aan boord, omstreeks 10 November een verkennings vlucht naar Nederlandsch-Indic maken. Het doel van de vlucht is het bestudee- ren van de mogelijkheid een luchtverbin- ding tusschen Amerika en Nederlar.dsch- Indie te openen. Een aantal Amerikaan sche correspondent zal vermoedelijk den tocht meemaken. .VER. VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. In de Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland is een verschil van meening ontstaan. Het hoofdbestuur heeft zich indertijd geschaard achter de Synode der Ned. Herv, Kerk in zake het volgen van den z.g.n. nieuwen koers in de Kerk. Later hebben eenigen daartegen verzet aangetee- Jtend die thans bekend staan onder den naam „De Zwingtlgroep". Op de algemeene vergadering der vereeniging. te houden in November zal het hoofdbesttiur een inotie van vertrouwen aan de orde stellen. Ter voorbereiding van provinciale vergaderingen zuilen n. a v. dit verschil van meening thans streekvergaderingen worden gehouden, waar op het beleid van het hoofdbestuur uiteen gezet zal worden. Te Haarlem zal een ver gadering worden gehouden op Donderdag avond 17 October In het kerkgebouw In de Vestestraat. Spreker is Ds. J. Heidinga. K.L.M. IN WEST-INDIc. Op 16 October zal van Schiphol een der Douglas DC-4 toestellen van de KLM naar Curaqao vertrekken. Het wordt al daar gestationeerd en zal dienst doen op de lijn New YorkCuragao v.v., die een maal per week wordt gevlogen in aanslui ting op den dienst AmsterdamNew York v.v. De DC-4 zal via Santa Maria (Azoren) Sydney (Nova Scotia) naar New York vliegen en van New York rechtstreeks naar Curacao. Naar pas thans door Reuter wordt ge meld. is Vrijdag j.l. de Russische ambassa deur in de Vereenfgde Staten. Nikolai No- Vikof, bij zijn aankomst op het vliegveld Laguardia bij New Vork door douane-ambte naren gearresteerd, toen hij weigerde een douane-verklaring te or.derteekenen. Een v/oordvoercler van het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft be kend gemaakt dat de Sovjet-ambassade te Washington aan dit ministerie een protest nota heef*, laten toekomen, waarin behalve legen de arrestatie wordt geprotesteerd tegen het ielt dat Novikof na zijn arrestatie geen gelegenheid kreeg zich in verbinding te Stellen met het Russische consulaat-generaal en het Amerikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken. Novikof werd een uur lang vastgehouden. In Palestina nemen de terroristische aan slagen op Britsche militairen toe. Twee land mijnen ontploften in de buurt van Jeruzalem, toen legervoertuigen er ^-er reden. Daarbij werden twee soldaten gedood en drie ge wond op wegen bii Jaffa en Tel-Aviv wer den nog meer landmijnen tijdig ontdekt. Tusschen Haifa en Tel-Aviv hebber, ongere gelde benden een vmchtelooze poging gedaan om een tre:n met Kngclsehe soldaten op te Wazen Voor het eerst sinds lange Jaren zijn de Beriijnsche Joden in de gelegenheid geweest een d.enst :n de synagoge bij te wonen. Vari de vijftig Berhjnsche synagogen zijn er nog vier over. de andere zijn stelselmatig ver woest. Van iedere voor den oorlog in Berlijn levende 25 Joden is er thans nog een in leven. Griekenland heeft een verzoek gericht aan de Engelsche regeering om meer wapens te krijgen. Dit verzoek is door de Britsche regeering in overweging genomen. In Grie kenland zijn den laatsten tijd vele reservis ten opgeroepen die dienst moeten doen bij de bestrijding van de communistische benden in Macedonië en Thessalië. Men neemt aan dat de gevraagde wapenen noodlg zijn voor de uitrusting en oefening van deze reservis ten. De Britsche generaal Dempsey is in Athene aangekome:;, naar vermoed wordt voor de reorganisatie der Britsche troepen Sn Griekenland De Zweedscfae regeering heeft aan de Sovjet-Unie een crediet toegestaan van een milliard kronen over een periode van vijf jaren. Dit crediet werd verleend op grond van de handelsovereenkomst, die Maandag J.l. tusschen beide landen te Moskou werd onderteekend. Het crediet is bedoeld om steun te verleenen aan het opbouwwerk In Rusland en zal voornamelijk worden besteed aan den aankoop van Zweedsohe machines. Daartegenover zal Rusland aan Zweden grondstoffen leveren. De secretaris-generaal der UNO Trygve Lie. heeft telegrammen gezonden aan de regeeringen van zeven landen Groot-Brit- tannle, Amerika. Tsjecho-Slowakije, Frank rijk. Griekenland, de Sovjet-Unie en Joego Sï?yie. waarin gevraagd wordt, of zij be reid zijn, deel te nemen aan een conferentie betreffer.de de scheepvaart op de Donau. Het voorstel voor een dergelijke conferentie was vervat in een Amerikaansche resolutie die de vorige week door den economische'n en socialen raad der UNO werd goedgekeurd na een langdurig debat, an afloop waarvan de Russische afgevaardigde verklaarde, dat de Sovjet-Unie de conferentie niet zou bijwonen, De post: In Haarlem en omgeving vroegere bestellingen In het Postverkeer zijn den laatsten tijd belangrijke verbeteringen ingevoerd kun nen worden, maar wij zijn er zoo ver klaarde de directeur van het Post kantoor te Haarlem ons toch nog niet in geslaagd het peil van voor den oorlog weer te bereiken. Het was toen zoo, dat brieven, in eiken uithoek van ons land in den vooravond gepost, reeds den volgen den morgen hier bij den geadresseerde naast zijn ontbijtbordje lagen. Dit is nu alleen mogelijk wat de groote steden in onze omgeving betreft. Dit komt omdat de nachtposttreinen in het algemeen nog niet zoo feilloos werken als vroeger. Bo vendien missen wij nog het uitgebreide net van nachtpostverbindingen per vlieg machine. Dit. was van groote beteekenis voor het postverkeer met het buitenland. Machines uit alle wereldsleden in Europa brachten de post, die daar tn den avond bezorgd was, naar Keulen en namen weer de post voor het eigen land bestemd mee terug. Zoo lazen wij in Haarlem en om geving aan het ontbijt de brieven die 's avonds in Londen. Brussel, Parijs of Berlijn gepost waren. Het is er nog niet van gekomen diezelfde organisatie op nieuw op te bouwen, maar natuurlijk heeft zij de belangstelling van de post- autoriteiten in verschillende landen. De eerste postbestelling ging vroeger in Haarlem en omgeving om 7 uur uit. Daar door kregen veel ingezetenen hun post bij het ontbijt. Omdat de nachttreinen nu later aankomen is het uitgaan der be stellers op 8.30 uur gesteld. Dit wordt door velen terecht betreurd Er wordt thans overwogen de eerste bestelling weer om 7 uur uit te laten gaan, maar dan kunnen de brieven die met de nachttrei nen verzonden zijn, voorloopig nog niet meegenomen worden. Het onderzoek heeft evenwel uitgewezen dat dit slechts 15'/o van de poststukken betreft. Verondersteld wordt dat de ingezetenen van Haarlem en omstreken liever 85van de post 's mor gens vroegtijdig hebben, dan de 100n/o an derhalf uur later. De zakenmenschen die postboxen hebben, vinden de stukken, met de nachttreinen verzonden, bovendien op den gewonen tijd klaar liggen. Niet-boxhouders moeten op die stukken in dat geval wachten tot de tweede be stelling. Om aan het bezwaar gedeeltelijk tegemoet te komen wil men die 2de be stelling dan niet meer om 4 uur, maar om 2 uur laten uitgaan. De Post zoo besloot de directeur ondervindt nog steeds veel ongemak van het gebrek aan materiaal. Zij beschikt nog slechts over weinig autos en nog lang niet alle bestellers hebben fietsen. Maar wij gaan gelukkig regelmatig weer vooruit. Wij zullen niet rusten voor het weer als van ouds is. En dan zijn wij nog niet te vreden, want dan moet het ook nóg beter worden! Teraardebestelling van mr. W. Cnoop Koopmans Velen waren Dinsdagmiddag op de alge meene begraafplaats te Heemstede bijeen, om ce laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van wijlen mr. \V. Cnoop Koop- is. een der directeuren van Teyler's Stichting. In de aula sprak ds. J. M. Leen- dertz een afscheidswoord namens de Ver- eenigde Doopsgezinde Gemeente, waarin de overledene een geziene figuur was. Hij stam de uit een Doopsgezind geslacht, dat veel gedaan heeft voer de broederschap. De over ledene verleende niet uit traditie medewer king. maar doordat hij zich geestelijk ver bonden achtte aan de Doopsgezinden. Zien tenslotte tot de nabestaanden richtend zeide ds. Leendertz dat allen een onvergetelijken indruk zullen bewaren aan iemand, voor wien zij een groote genegenheid hadden. De heer J. C. Tadema. die zestig jaar om gang met mr. Cnoop Koopmans heeft gehad, eerst te Leiden, waar vriendschapsbanden gelegd zijn en later in Haarlem, waar ze door samenwerking in vele besturen beves tigd en bekrachtigd zijn. zeide. dat velen verliezen een trouw vriend en een goed braaf mensch. Trouw was hij aan zijn fairuiie, zijn vrienden, zijn werk en aan zijn instel lingen, waarvan spr. in het bijzonder Teyler's Stichting noemde. Nadat prof. J. N. Bakhuizen van den Brink uit Leiden de beteekenis van zijn schoon vader voor de familie geschetst had werd de baar grafwaarts gedragen. Aan de groeve sprak de beer H, van der Masch Spakler uit Heemstede woorden- var; dank, waarna prof. Bakhuizen van den Brink eenlge gedeelten uit den Bijbel voorlas en de plechtigheid met het bidden van bet Onze Vader sloot. NIEUWE TREINEN NAAR ZANDVOORT Op het baanvak HaarlemZandvoort zijn nieuwe treinen ingelegd: Haarlem vertrek 8.04 uur. aankomst Zandvoort-Bad 8.13 uur. Vertrek Zandvoort-Bad 8.18 uur, aankomst Haarlem 8.23 uur. Veldmaarschalk Smuts aangekomen Om kwart voor elf kwam gistermorgen het particuliere, twee-motorige Dakota- vliegtuig van veldmaarschalk J. Chr. Smuts boven het militaire vliegveld te Valkenburg in zicht. Na een ronde langs het vliegveld maakte het toestel, ondanks den vrij straffen wind, 'n perfecte landing. De staart van het vliegtuig was vooriien van een groote roode balk met 5 sterren en het militaire wapen van den veldmaar schalk. Na het verlaten van het vliegtuig werd de veldmaarschalk begroet door den Ka merheer van de Koningin, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh en door den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boet- selaer van Oosterhout en den Zuid-Afri- kaanschen gezant in Nederland, den heer Egeland. De Koninklijke Militaire Kapel bracht het Engelsche en het Zuid-Afrikaansche volkslied ten gehoore. Vervolgens inspec teerde veldmaarschalk Smuts het opge stelde regiment luchtvaarttroepen. Vergezeld van den adjudant van de Koningiq, kapitein J. Chr. Buhrmann, die hem voor den duur van het bezoek is toegevoegd, vertrok de veldmaarschalk per auto naar Soestdijk. waar de heej* Smuts door de Koningin werd ontvangen. Reist zoo weinig mogelijk op Zaterdagmiddag, Nog steeds beschikken de Nederland- sche Spoorwegen niet pver voldoende personenrijtuigen om het enorme ver voer te verwerken op een wijze zooals men dat zou wensehen. Het gevolg is geweest, dat men ook goederenwagens voor personenvervoer moest gaan ge bruiken, doch dit bleef een ongewenseh- te tpestand, die zoo spoedig mogelijk moest eindigen. Bovendien zijn voor de zich uitbreidende goederenproductie steeds meer wagens noodig. Besloten is dan ook om met ingang van 7 October in normale reizigerstrei nen geen reizigersvervoer in goederen wagens meer te doen plaatsvinden. On getwijfeld zal dit gevolgen hebben, welke echter door de reizigers zelf tot een minimum kunnen worden beperkt. De grootste drukte doet zich n.l. nog altijd voor op Zaterdagmiddag, wanneer de treinen overvol zijn en de spoor wegen alle zeilen moeten bijzetten om het vervoer te verwerken. Wie het dus even kan, vermijde het-reizen op Zater dagmiddag. SCHEEPSBERICHTEN. Haven iJmiMden. Aangekomen op 3 Octo ber: Ned. s.s. Normandia van Gothenburg met 130 ton stukgoed, ligplaats kop Handels kade, carg. V.C.K.; Ned. m.s. Pax 1 van Fuer. bijlegger voor reparatie; Ned. i Starkenborch van Liverpool, me! lading stuk goed. ligplaats Handelskade, carg. H.S.M.; Aar-gekomen op 9 October: Ned. m.s. Strijd van Umea, met lading hout, ligplaats Holl. Amer. Lijnsteiger, carg. Kampman; Noorsch ss.. Mapesia van Paramaribo, met lading hout en fosfaat, ligplaats Surïname- kade. carg. Vrachtmail; Zw. ss.. Lilly Mat- thiessen van Stockholm, met lading stukgoed ligplaats de Ruyterkade, carg. v. Es en Van Ommeren. Vertrokken op 8 October: Amstelstroom naar Londen; Bloemfontein naar Batavia. Vertrokken op 9 October! Margeca naar Antwerpen; Ardennia naar Gothenburg. K. N. S. M. Deo Duce, 8 Oet. van Odensee naar Ko penhagen: Odyseus 7 Oct. Gibraltar gepas Dessa 8 Oct. te Antwerpen: Sta! 8 Oct. van Birma naar Ismir; Theseus 7 Oct. van Valen cia naar Gibraltar; Kemphaan 8 Oct. te Oporto: Arte Scheffer 3 Oct. te Oporto; Vul- canus, 8 Oct. I» Istanboel; Helder, 7 Oct. van Curagao naar Antwerpen. Mü. „Nederland" Sumatra 5 Oet. van Batavia: Terborch 8 Oct. te Rotterdam; Noord Brabant 4 Oct. te Durban; Manoeran 4 Oct, te Lorenzo Mar ques; Tabinta 4 Oet. te Batavia; Tabian 5 Oct. van Batavia. „Oceaan" Melampus 4 Oct. te Penang. NIEUWE DIRECTEUR VAN HET TELEFOON DISTRICT HAARLEM. Als opvolger van den heer Th. W. L. M. de Winter, directeur van liet Teleloondlstrict te Haarlem, die, zooals wij reeds meldden, op 1 Nov. met pensioen den dienst verlaat is aangewezen de Inspecteur der P.T.T. de heer A. Korff. thans directeur van het Telefoon- district Maastricht. Haarlemsch Schaakgezelschap Op 3 November zal het 50 jaar geleden zijn.' dat het Haarlemsch Schaakgezel schap werd opgericht. Er bestaan plannen voor een viering van dit jubileum, die op 2 November zal beginnen met een receptie van het bestuur in restaurant Brinkmann op de Groote Markt. Daarna zal voor de leden een Oudejaarsavondviering worden gehouden. Van 916 November wordt een natio naal schaaktournooi gehouden en wel op 9 en 10 November vierkampen en van 916 November achtkampen. Gespeeld wordt in hoofd-, le, 2e en 3e klasse. Het is als muziek, de eleetrische on der je te voelen van Haarlem naar IJmuiden. Muziek van een monotoon soort natuurlijk, maar welluidend blijft het en ik ben nog lang niet zoo ver als de man, die vanmorgen in de derde klas zei, dat-ie liever een Diesel naar IJmuiden wilde zien rijden. Toen hem zachtkens aan het verstand werd ge bracht, dat een mensch dankbaar moet zijn, niet alleen voor zijn natje en droogje, maar ook voor zijn treintje, mopperde hij iéts over harde banken en zoo, maar de muziek van de eleetrische werd door deze dissonant niet ver stoord, rustig gonsden we van Velsen naar de Vischhal. Het Velser perron had onder meer een echtpaar met baby opgeleverd en het drietal maakte zich op, om zich plech tig te installeeren, toen de echtgenoot merkte, dat kindjes schoentje niet goed zat. Zijn -wederhelft had geen handen meer vrij en verzocht hem, eventjes het schoeisel van de spruit aan een nader onderzoek te onderwerpen. Vader peu terde met onwennige vingers aan het miniatuur-been, hetgeen een averecht- sche uitwerking had in den vorm van een luid gekrijt. Het jeugdig geluid wist met de bekende ^hardnekkigheid mijn treinmuziek te verstoren en de •kankerende buurman van daarnet vuurde booze blikken af naar het mis handelde stamhoudertje. Het vrouwe lijke deel van het echtpaar werd ken nelijk zenuwachtig en gaf haar heer ge maal te verstaan, dat hij het krijschend hoopje even vast moest houden, opdat zijzelf de geheimen van een kinder schoen zou kunnen ontsluieren. Slechts af en toe kon de muziek van de den derende wielen en het gonzende mecha nisme nog baby's sonate in mineur over stemmen. Onder het viaduct won de trein het van het kind, maar de laat ste honderden meters moesten de Spoor wegen het dubbel en dwars afleggen te gen de onaanzienlijke, maar o zco vast houdende concurrentie. Zoo liepen wij het eindstation binnen en toen de recht matige eigenaars van het krijtend bun deltje het rijtuig verlieten, fluisterde ik mijn ontevreden reisgenoot toe; „Als er nou een restauratiewagen in dien ver- schrikkelijken trein had gezeten, dan hadden we tenminste daarheen de wijk kunnen nemen". Hetgeen beaamd werd, echter zonder registratie van mijn ver maakt en ironisch gezicht. J. F. Activiteit van Joodsch geheim leger In Palestijnsche kringen wordt vernomen dat het Joodsche geheime leger „Haganah" een Joodsche nederzetting heeft gevestigd in het gebied van Negev, teneinde de in richting van een Brltsch arsenaal-daar te voorkomen. Volgens het plan-Morrison, was deze streek uitgezocht voor de vesti ging van groote Britsche arsenalen voor het Midden-Oosten- De „Haganah" heeft de verwezenlijking van dit plan in dit opzicht verhinderd. Uit de lucht werden sterke militaire formaties waaagenomen, die in Zuidelijke richting oprukten. In het gebied van Negev werden 700 mannen en 300 vrouwen der „Haganah" waargeno men. Gedurende de nachtelijke uren heeft het Joodsche leger in een semi-mi.litaire operatie de nederzettingen in het gebied van Negev gevestigd. Tweehonderd vrachtauto's werden gebruikt voor het transport van nieuwe bewoners en hun bezittingen. Een woordvoerder van het Jopdsche agentschap yerklaarde dat deze actie ten doel heeft de Joodsche positie, in Pa lestina te consolideeren. De heele ope ratie stond onder leiding van den 28-ja- rigen Jacob Shertok, zoon van Moshe Shertok, het hoofd der politieke afdeeling van het Joodsche agentschap. Shertok Sr. wordt op het oogenblik door de Britsche autoriteiten gevangen gehouden. Goed- ingeüchte Joodsche kringen deelen mede dat de „jjperatie" zorgvuldig was voorbe reid en gevolgd zal worden door dergelijke ondernemingen. Bovendien zouden de Joodsche leiders plannen overwegen voor een illegale „massa-immigratie", aldus United Press. Een orkaan op Cuba heeft tien dooden en vijfhonderd gewonden geëischt. Lr zijn tweehonderdduizend nienschen dakloos-en de schade bedraagt 40.090.000 dollar. In de Golf van Mexico schijnt de orkaan veel van zija kracht te hebben verloren, want uit de om geving van de baai zijn nog geen berichten, aangaande schade binnengekomen. Het Witte Huis heeft bevestigd, dat het niet onmogelijk is, dat de vergadering t'.er Vereenigde Volken op 23 October te Lake Success door president Truman .-geopend wordt. (Un. Press). in De bril van Sultan Sar vV 76. „V/at gelukkigdat XJ zich heeft kunnen bevrijdenheer Sultan", zei Tips honingzoet. „Tenslotte ben ik mijn vij anden toch baas gewordenantwoordde de Sultan minzaam. „Ik noódig U allen nogmaals aan mijn tafel en ik ben ervan overtuigd dat de maaltijd dan niet meer op een voor mij. onaangename wijze zal worden gestoord". De Sultan lachte da verend, alsof hij dit een best grapje vond. Er was iets in ait lachen, dat Tips' meening, dat hij niet de ware Sultan Sar wasbevestigde. „Je hebt knap je best gedaan, waarde vriend", zei de Sul'.an legen Tips, „maar als ik zelf ook niet zoo slim was geweest, had ik nu toch ge vangen gezeten." „Zeker Sultan", ant woordde Tips beleefd, „het is altijd goed, meer op eigen kracht te vertrou wen dan op die van anderen!"

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2