Zweden rouwt om een eenvoudig en oprecht man De nieuwe bonnen De dood van Per Albin Hansson (Van onzen correspondent) Stockholm, 6 October. „Zweden rouwt, want Per Albin is dood", zei vanmorgen het krantenmannetje, dat met zijn zware tasch met Zondagsbladen door den October-grijzen regen schuifelde. De oogen van de menschen gleden over de voorpagina heen, zagen nauwelijks den zeven kolommen breeden kop, dat het han delsverdrag met Rusland eindelijk in orde was. zochten bevestiging van dat onver wachte, voor zeer velen schokkende nieuws dat Per Albin Hansson, de man, die veer tien jaar lang minister-president is ge weest. plotseling gestorven was. Het stond er met een P.S.: dat hij, na een drukken dag met besprekingen met Noorsche ministers, onderbroken voor een inderhaast bijeengeroepen kroonraad over dat Russische verdrag, nog tot zeer laat met de Noren had zitten napraten en om 'één uur een nachttram had gepakt om naar huis te gaan. Zonder dat zijn medepassa giers iets bijzonders aan hem hadden ge merkt was hij bij zijn halte uitgestapt en onmiddellijk daarna in elkaar gezakt. Een tramconducteur en een brievenbesteller en nog een paar menschen hadden hem in den motregen de donkere straat langs ge dragen naar zijn woning. Er was niemand thuis, buren belden de politie op, een zie kenauto bracht den premier naar een zie kenhuis. De pols klopte tóen al nipt meer, in 't ziekenhuis kon de dokter alleen maar vaststellen, dat Per Albin Hansson, ver moedelijk aan hartverlamming, overleden .was. In het buitenland zal het misschien eer.ige verwondering hebben gewekt, dat de minister-president van het rijke Zwe den na een langen, door staatszaken druk ken dag met de tram naar zijn woning in een tuinstad, zoowat tien kilometer buiten het centrum, reed. De Zweden besteden nauwelijks aandacht aan dit détail, want men wist dat Per Albin Hansson gewoon v/as. de tram te nemen. Hij had sedert een jaar weliswaar een auto, maar gebruikte die bijna alleen om, als er een vrij week end was. naar zijn houten landhuisje in de scheren te rijden. Door de week tramde hij van en naar huis zooals zoovele andere gewone burgers uit de tuinsteden. dat gaf hem gelegenheid om tenminste twee keer per dag rustig een half uur de kran ten in te kunnen zien. Dit teekent den in heel zijn wezen een- voudigen en oprechten man, die Per Albin was. Hij was afkomstig uit het uiterste Zuiden van Zweden, uit Schonen, en hij had de karaktertrekken van de menschen uit die streek. Zijn kalmte en zijn onver-, stoorbaarheid waren spreekwoordelijk en hoewel zij tijdens den oorlog minder even wichtige en minder verstandige lieden wel eens erg konden irriteeren, waren het toch deze eigenschappen, die er sterk toe bij droegen, dat hij gedurende een reeks van jaren niet alleen als minister-president de leidende politicus in Zweden was, maar ook de politifke leider, die algemeene achting en vrijwel onbeperkt vertrouwen genoot. En al is er achteraf wel critiek ge oefend, dat zijn beleid tijdens den oorlog niet heroïsch was omdat het er voor alles op gericht was, het Zweedsche volk voor de rampen van den oorlog te behoe den toen, in die bange jaren aan het begin van den oorlog, gaf het welhaast ledereen in Zweden een zeker gevoel van veiligheid, dat koning Gustaaf Per Albin Hansson als eersten raadsman aan zijn zijde had. Zijn partij, de sociaal-democratische, heeft Per Albin Hansson als leerling en opvolger van Hjalmar Branting tot de machtigste in den lande gemaakt. Hij was zelf als arbeiderskind geboren, was maar vier jaar op school geweest voor hij als loopjongen in Malmö den kost moest gaan verdienen. Hij kwam in den sociaal-demo- cratischen jeugdbond, toonde al vroeg zijn aard door met de lichtelijk anarchistische richting in dien bo'Ad te breken, werd jour nalist, kwam in de Kamer en in het partij bestuur, werd, nauwelijks 35 jaar oud, of schoon anti-militairist, minister van oor log zooals het destijds, in 1920, nog heette, volgde in 1925 Branting als partijleider op. vormde in 1932 zijn eerste kabinet en bleef Sedertdien, met een korte onbeteekenende onderbreking in 1936, minister-president, hoe ook de samenstelling van de kabinet ten veranderde. Per Albin Hansson was een verstandig en knap politicus, een meester in de tac tiek, een reformist, die het niet direct bereikbare poogde te benaderen door het mogelijke te verwerkelijken. Zijn positie in de partij was, althans in latere jaren, onbestreden. Maar hij zag over de partij- grenzen en de partijbelangen heen. hij zag het groote geheel, dat het Zweedschë volk vormt. Daardoor werd hij een centrale figuur, daardoor zijn het niet alleen de sociaal-democraten, maar ook de politieke tegenstanders die vandaag, verrast door de plotselinge doodstijding, zich afvragen wie de leege plaats zal kunnen innemen. Natuurlijk worden er namen genoemd, natuurlijk zullen er dezer dagen een nieuwe partijvoorzitter gekozen en een nieuwe minister-president benoemd wor den, maar als men die verschillende na men overdenkt, de mogelijke candidaten tegen elkaar weegt, moet men constatee- ren, dat er niemand is, die dé aangewezen man geacht kan worden. Dat accentueert de domineerende positie, die Per Albin be kleedde, nu al jaren lang, dat verklaart de weemoed en de leegte, die men voelt, in alle kringen van de Zweedsche maatschap pij, nu hij zoo plotseling in die kille Octo- bernacht is weggerukt uit dit leven. C. G. B. Uw pijnen verdwijnen met de schadelijke zuren, als ge met de b©roemde dagelijksche (kleine) dosis Kruschen de zuiren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dam smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden O'U'd-rheu matiefkilijders over die geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wait Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Faibr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). 4dv- 628 boter 620 algemeen 621 algemeen 622 algemeen B 28 reserve C 28 reserve B 29 reserve Na zijn bezoek aan de Koningin op paleis Soestdijk wqrd veldmaarschalk Smuts uitgeleide gedaan door Prins Bernhard. Achter hen in het midden de 121 algemeèn minister-president dr. L. J. M. Beel j 120 algemeen Een film over Vincent van Gogh De door den oorlog onderbroken plan nen tot het vervaardigen van een film over het leven van Vincent van Gogh zullen thans verwezenlijkt worden. In Februari zal de Fransche filmregisseur Edmond T. Greville naar ons land komen omin samenwerking met den schrijver Ben van Eysseisteijn uit diens manu script het draaiboek samen t.e stellen. Een gedeelte van de film zal in kleuren wor den opgenomen. Met de opneming zal eind Mei in de Borinage, Parijs en Zuid-Frank rijk worden begonnen. De studio-opna men zullen te Bazel worden gemaakt. Onder de Nederlandsche filmtechnici bevinden zich de filmarchitect A. H. We- gerif en de operateur Otto van Neyenhof. De nieuwe sigaret verschijnt volgende week Eenige weken geleden is medegedeeld, dat een nieuw soort sigaretten, vervaar digd uit Zuid-Amerikaansche tabak, op de markt gebracht zou worden. Eenige fabrieken zijn thans- met de aflevering begonnen. De nieuwe sigaret is niet overal tegelijk verkrijgbaar, doch ver wacht wordt, dat tusschen 15 en 20 Oc tober élle winkeliers bevoorraad zijn. In voorname Londensche hotels is een staking van kokspersoneel uitgebroken, waardoor de bekende gelegenheden als Ritz en Savoy hun gasten met een leege maag naar elders moesten verwijzen. Bovenstaande foto geeft de uittocht der stakers uit Ritzhotel te zien. Volgend jaar verwacht men 100.000 Engelsche toeristen „De belangstelling voor ons land is overal ter wereld enorm toegenomen", zeide jhr. W. H. Calkoen, hoofd buitenland van de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die met jhr. W. Boreel, directeur van deze organisatie. Nederland heeft vertegenwoordigd op het Internationaal Congres voor Vreemdelin gen-verkeer, dat in Londen is gehouden. Als om strijd verklaarden alle gedele geerden. dal zij het volgend jaar beslist naar Nederland zouden komen, en dit was meer dan een beleefdheidsfrase. De oor log heeft dermate de aandacht op ons land gevestigd, dat dit voor menig bui tenlander van een vaag begrip tot een levende realiteit is geworden. Voor de Engelschen voor wie namen als Arnhem en Nijmegen een bijzonderen klank hebben gekregen, heeft Nederland thans bijzon dere beteekenls. Zij behooren ook tot de gasten, die zich in ons land zeer goed thuis voelen en er dan ook het langste blijven, in tegenstelling bevoorbeeld tot de Amerikanen, die in sneller tempo le ven en zich doorgaans met een vluchtig bezoek tevreden stellen. Het volgend jaar worden niet minder dan honderdduizend Engelschen in ons land verwacht. Aan de hotelaccomodatie zullen dan ook de hoog ste eischen worden gesteld. De beperkingen, die de uitwisseling van vreemdelingen op groote schaal in den weg liggen, vormden het belangrijk ste punt van discussie op de conferentie. De wensch om deze op te heffen kwam in een reeks resoluties tot uitdrukking. Aan- vergemakkelijking n paspoorten en visa en op uiteindelijke afschaffing van de laatste. Ook werd gevraagd om verrui ming van deviezentoewijzingen. Een rege ling hieromtrent tusschen landen met een gebonden valuta zal op wederkeerigheid moeten berusten. De Amerikanen zullen alles doen op hun „export" van toeristen te vergrooten cn daartoe onder andere de afgifte van pas poorten vergemakkelijken. Belangrijk voor Nederland Is de aankondiging van Engeland om practisch alle toeristen visa te verstrekken. Dat beteekent echter niet dat ieder nu maar naar Engeland kan oversteken, want de transportmiddelen zijn nog gering in aantal. Men zal mis schien wachtlijsten moeten maken met prioriteit voor zaken- of beroepsreizen. Nederland zal om buitenlanders te trek ken meer propaganda voor unieke stran den moeten maken, aldus jhr. Calkocn. Dat is in het verleden teveel verwaar loosd. Ook op andere gebieden moet de aantrekkelijkheid van ons land voor den buitenlander verhoogd worden. Vermeer dering en verbetering van de hotels be hoort voorloopig helaas tot de vrome wenschen. Engeland en Nederland waren voor den oorlog op het gebied van het toerisme „exporteerende" landen, doch thans heb ben zij het meeste belang by „import", vooral van gasten uit de valuta-vrije lan den als Noord- en Zuid-Amerika, Zweden en Zwitserland. Voor de tweede helft van de 11de periode 1946 (13 t.m. 26 October) zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaar! en Ka, Kb, Kc 610: 610 t.m. 614 brood 800 gram brood 615 brood 400 gram brood 618 boter 125 gram boter 619 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 200 gram kaas(waarvan 100 gram korstl. kaas) 250 gram zachte zeep 100 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas(waarvaa 50 gram korstl. kaas) Bonkaarten La, Lb, Lc 610: 537 vleesch100 gram vleesch 538 vleesch400 gram vleesch A 10 melk 4 liter melk B 10, C10 melk.. 7 liter melk Bonkaarten Kd, Ke 610: 110, 111 brood 800 gram brood 118 boter250 gram boter 119 boter125 gram margarine of 1O0 gram vet 100 gram kaas{waarvan 50 gram korstl. kaas) 250 gram zachte zeep O 28 reserve800 gram brood E28 reserve250 gram rijst, kinder meel «of kinderliisc^ D 29 reserve100 gram bloem E 29 reserve 300 gram bloem Bonkaarten Ld, Le 610: P37, 038 vleesch.. 100 gram vleesch D 10. E 10 melk.. 12 liter melk Tabakskaarten, enz.: T 512 rantsoenen tabaksartikelen V 52 200 gram chocol. en/of suikerw. X 51 2 rantsoenen tabalcsartikelen X 52100 gram chocol. en/of suikerw Voor de week van 20 t.m. 26 October zul len nog,bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker en thee. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor vleesch en melk mag eerst met ingang van Maandag worden gekocht. Voor maaltijden van de Centrale Keuken moeten de bonnen „537 en 037 vleesch" worden ingeleverd. Suikerbon verlengd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de voor suiker of jam aange wezen bonnen 606 en 106 „suiker" en 607. 107 en 108 „algemeen" geldig blijven tot en met 19 October. Voortaan ook een luierbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten in den vervolge bij de uitreiking van de babytex- tielkaart aan a.s. moeders tevens een bon zullen verstrekken waarop C luiers ge kocht kunnen worden. Hiervoor wordt ge bruik gemaakt van de vroegere babypak- ketbonnen, welke aan de voorzijde worden voorzien van hel stempel van den distributiedienst. De bon moet wor den ingeleverd bij een winkelier die hiermede luiers bij zijn leverancier - moet betrekken. Bij de uitreiking van de zen bon zullen geen punten der babytextiel kaart worden ingehouden. De aflevering der luiers geschiedt eveneens zonder in levering van punten. Er worden geen babypakketten meer verstrekt. Baby wol zal men voortaan kunnen koopen op de punten der babytextielkaart. Krankzinnigenverpleging Tekort aan oerpleegruimte in Noordholland Indertijd deden wij uitvoerige mede- deelingen over het tekort aan verpleeg- ruimte in de provinciale ziekenhuizen voor krankzinnigen. In de door Ged. Staten bij de Prov. Staten ingediende begrooting voor 1947 van de Prov. Ziekenhuizen blijkt, dat aangenomen wordt, dat de linkervleugel van het nieuwe gedeelte van het Zie kenhuis te Santpoort spoedig gereed komt, zoodat daar in den loop van 1947 geleidelijk meer patiënten kunnen wor den opgenomen. Daardoor zal het aantal patiënten van 976 kunnen stijgen tot 1130. Bij de samenstelling der begrooting 1947 was de situatie van het zieken huis te Bakkum zoodanig, dat van een normale exploitatie nog steeds geen sprake kon zijn, aangezien het bewa- ringskamp voor gedetineerden het groot ste deel der verpleegruimte bezet hield, tengevolge waarvan de re-evacuatie van de afdeeling te Den Dolder, omvat tende 170 verpleegden met verplegend personeel, nog niet kon worden ver wezenlijkt. Hierdoor is het Ziekenhuis vooralsnog verhinderd om door gelei delijke opneming van nieuwe patiënten en concentratie van krachten den we deropbouw tot een normale, goedbezette verpleeginrichting, ten uitvoer te brengen. Voorzoover bekend, is nog geen be slissing genomen, waaruit zou kunnen blijken, hoelang de tegenwoordige toe stand zal bestendigd blijven, zoodat hij dus ook voor 1947 moest worden aan vaard. Wiel ging aan den wandel Dinsdag zijn de bewoners van het pand Velserstraat GO zwart 3n Haarlem opgeschrikt door een klap tegen hun voordeur. Een re servewiel var. een voorbijrijdende auto was er alieen op uit gegaan en kwam eerst tot stilstand tegen bovenvermelde deur. De be stuurder heeft niets ge*erkt en is doorgere den maar de Haarlemsche politie verzoekt liem. zich in verbinding te stellen met de be woners van het „aangereden" pand.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3