IJmuider Courant Smuts over Europa In het geheele land zullen „prijzenslagen" worden geleverd Slachtoffers van vliegtuigramp ten grave gedragen Amerika garandeert nadrukkelijk Griekenland's veiligheid ®ïe Jaavsans Xo, 18455 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad DSrcctcur-Hoofdredacteur: Robert Pecrebooin Zalcwlttg 12 OclOljBr 1016 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4 VELDMAARSCHALK Smuts, Zuid-Afri ka's „Slim Jannie", de groote bouwer van de Unie van Zuid-Afrikfe en een dei- belangrijkste mannen in het Britsche Ge- meenebest, heeft gisteren in de Ridderzaal, bij zijn ontvangst door de Staten-Generaal, over Europa gesproken. Zijn woord bevatte meer, maar het was voor het leeuwendeel aan Europa gewijd. En de kern van zijn geestdriftig betoog, dat geheel aansloot op de rede, onlangs door Winston Churchill in Zürich voor de Universiteit gehouden, was: Vereenig Europa. Het leeft nog, maar het slaapt. Europa, ontwaak! Smuts is zoowel openhartig als uitvoe rig in zijn beloog geweest. Hij heeft ver schillende mogelijkheden uiteengezet. Ik volsta vandaag met voorloopig com mentaar. Er zal meer over te zeggen zijn. Laat men daarbij wel begrijpen dat generaal Smuts, zooals wij hem plegen te noemen, niet slechts een politicus uit het verre Zuid-Afrika is, die zijn stamverwan ten eens een bezoek komt brengen. Hij heeft verklaard, dat Churchills in zichten in wijden kring gedeeld worden, zelfs door hooge autoriteiten, die echter voor hun verantwoordelijkheidsgevoel niet voorbarig kunnen spreken. Churchill heeft Frankrijk uitgenoodigd om de leiding te nemen door een verzoening met Duitsch- lana. Dit lokte een koor van tegenwerpin gen in Frankrijk uit. Toch zou zulk een verzoening den loop van de geschiedenis veranderen. Smuts vreest, dat Europa niet zal kunnen wachten op de groote veran dering in de Fransch-Duitsche verhouding. De zaak is te dringend. Misschien zal die verandering volgen op de schepping van den Europeeschen Statenbond inplaats van eraan vooraf te gaan. Waarom zou Groot-Brittannië niet de leiding nemen in de vorming van een Europeesche eenheid? Smuts heeft op dit punt diplomatieke taal gesproken. Hij heeft gewezen op Groot-Brittannië's groote prestige onder de kleinere Europeesche democratieën en op die groote schepping van internationale vrije samenwerking: het Britsche Gemeenebest. Hij heeft eraan toegevoegd: als schuchterheid dit land doet aarzelen, waarom zouden dan niet eenige van de kleinere staten, die over tuigd zijn van de belangeloosheid van Groot-Brittannië, het tegemoet komen? Het is de vraag," die al zoo vaak op deze plaats naar voren is gebracht: waar blijft het initiatief van de kleine landen in de groote politiek, waar blijft het initiatief van Nederland, dat een historische repu tatie en een niet gering moreel gezag in de wereld heeft? Want er zijn beslissende oogenblikken in de wereldpolitiek, waarop juist het conflict tusschen de groote mach ten het noodzakelijk maakt dat kleinere, wier woord niettemin indruk maakt door hun vanouds erkende qualiteiten, het ver lossende woord spreken. Smuts heeft er ons aan herinnerd, dat de toestand van de kleine staten zorgelijk genoeg is om spoedig ondragelijk te wor den. Dit zou hen tenslotte kunnen dwin gen, zich bij een of andere groote mogend: heid als aanhangers of satellieten aan te sluiten. Kan dit niet worden voorkomen door tijdig handelen, dat hun onafhanke lijkheid zal verzekeren in een Europeesch stelsel, waarin hun vrijheid en veiligheid gewaarborgd zullen zijn? Welk stelsel? Ik herinner aan de uiteen zettingen over Federale Unie, reeds ver leden jaar op deze plaats gegeven en later herhaald. In een Federale Unie worden niet regeeringen maar volken samenge bracht. Niettemin staan zij in een Staten bond. op dezen grondslag gevormd, slechts een deel van hun souvereiniteit aan het groote geheel af dat deel, dat zij in de huidige wereld in waarheid niet meer souverein kunnen uitoefenen en blijven hun zelfbestuur, hun eigen bewind, hun eigen wetgeving toepassen. Smuts ziet als andere mogelijkheid (als de leiding der groote staten nog mocht uitblijven) een groepeering van kleine Europeesche staten: ook een statenbond onder een Raad, om „de* zaak op gang te brengen Hij heeft geen vrees voorde Sla- vische statengroep, die zich in Oost- Europa vormt. Europa herbergt de verst ontwikkelde groep volken der mensch- heid. Nu is het verdeeld in kleine een heden. die elkaar in vredestijd in de wielen rijden en wier veiligheid in oorlogstijd door hun verdeeldheid bedreigd wordt. Waarom zou dat zoo moeten blijven? Alle elementen voor een groote indu- strieele en economische herleving liggen voor het grijpen als men zich vereenigt. Als men het politiek niet durft, kan men het economisch nog doen. „Als Europa nog verhinderd wordt van het ziekbed «op te staan, laat het dan tenminste leven", zei Smuts hierbij. De uitwerking van een betoog als dit. gehouden voor de Staten-Generaal. moet zijn dat eindelijk de gedachter.wisseling over do groote politiek, over de vraag stukken die de hoofdzaak vormen en wel ker oplossing ook voor ons land beslissend is. algemeen zal worden. Men kan de feiten niet langer ontgaan. Een rede als deze stelt Nederland voor de vraag, of het inderdaad actieve buitenlandsche politiek zal gaan voeren of blijven aarzelen en af wachten. zooals in den neutralen tijd. Er is geen kans om het eens een jaar of wat aan te zien De toestand van Europa spreekt duidelijke taal. De vraag is nu of men durft. R. P. Door verlaging der winstmarges zullen de prijzen voor den consument met ongeveer tien procent dalen „De bevolking is tot dusverre, wat de prijzenpolitiek betreft, veel fe passief ge weest. Niet de Prijsbehecrsching, maar het publiek moet, in eerste instantie optre den. Het Ls onjuist eerst de te hooge prijzen te betalen en daarna, wanneer de por- temonnaic leeg: is, te zeggen, dat de Prijsbehecrsching' moet optreden. De mentali teit van de mensehen moet in dit opzicht veranderd worden. Op korten termijn mag misschien geen effect worden verwacht, op den duur echter zeer zeker." Dit verklaarde prof. J. Brouwers, direc teur-generaal voor de Prijzen tijdens een persconferentie in Den Haag, waarin hij een uitvoerige uiteenzetting gaf over de prijzenpolitiek der regeering, welke een aanvulling was van de regeeringsverkla- ring over de loonen en prijzen. Hij ver klaarde dat door verlaging der handels marges de prijzen in de verschillende be drijfstakken niet onaanzienlijk omlaag zul len gaan. Het ligt in de bedoeling de prij zen voor den consument met 10 te ver lagen. Hieruit volgt, dat de winstmarges dus aanzienlijk omlaag moeten. Sommige prijzen zullen sterk, andere daarentegen minder sterk omlaag gaan. Weer andere prijzen zullen gelijk blijven. De verlaging van de handelsmarges treft niet alleen den detailhandel, maar óók den groothandel. Soms zal het zwaartepunt bij den detail-, dan weer bij den groothandel liggen. Vakgroepen werken tegen. Prof. Brouwers vestigde er de aandacht pp, dat in toenemende mate in het bedrijfs leven de neiging bestaat,- het bestaande prijspeil via onderlinge afspraken te hand- haven, hetgeen hij funest noemde. Het i mag in geen geval voorkomen, dat de -vak- groepen tegenwerken. Het is reeds voor- gekomen, dat fabrikanten, die kunnen ver- koopen beneden het bestaande prijspeil, door de vakgroepen werden gedreigd met onthouding van grondstoffen Hiertegen zal zeer krachtig worden opgetreden. Men moet de prijsbeheersching vooral*] niet zien als een instantie, welke belem merend wil werken. Het is dan ook on- 1 juist, wanneer wordt beweerd, dat men niet tot het vaststellen van lagere prijzen mag overgaan op grond van de voorschrif ten der prijsbeheersching. Integendeel, het wordt zelfs toegejuicht, wanneer be drijven zóó efficient kunnen produceeren dat zij beneden de vastgestelde prijzen kunnen werken. Prof, Brouwers is voor stander van een zoo sterk mogelijke con currentie tusschen de ondernemers, onder handhaving van het thans bestaande prijs niveau. Het zal zelfs de taak zijn, de onder nemers tot concurrentie te dwingen. Wan neer door verhooging der productie de op brengsten stijgen, zal worden ingegrepen om de prijzen te verlagen. Met klem betoogde prof. Brouwers, dat hij niet langer de verantwoordelijkheid wenschte te nemen voor al die duizenden prijzen, welke niet nauwkeurig door zijn bureau zijn vastgesteld. Een algemeene calculatieberekening zal voortaan worden toegepast. Er wordt nog veel geknoeid. In de toekomst zal de verantwoordelijk heid bij den ondernemer komen te liggen, De Prijsbeheersching zal slechts als con troleapparaat optreden,Wel verwacht prof. Brouwers legio overtredingen, maar er zal zeer streng worden opgeteden. Een bedroe vend verschijnsel noemde hij het. dat de prijzen van vrijgegeven artikelen toch nog, soms tot 40 pCt. toe. te hoog worden vast gesteld. Verder wordt ook geknoeid met kwaliteit. Goederen van mindere kwali teit worden vaak berekend op een prijs peil, dat geldt voor goederen van een hoogere prijsklasse. Vooral dit misbruik is ontstellend groot. Over het geheele land zal men „prijzen slagen" gaan houden. Dit is evénwel niet genoeg. Prof. Brouwers verwacht groote medewerking van de huisvrouwen. Het ligt iri de bedoeling om plaatselijke com missies in te stellen, waar men met zijn klachten zal kunnen aankloppen. Hiervan wordt een gunstige preventieve uitwerking verwacht. Het woord is aan. Anonymus: ■De leermeester leidt u al leen lot de deur. Gij- moet verder gaan Een Rubens ontdekt in Ruurlo Bij een sigarenwinkelier in het ach- terhoeksche dorpje Ruurlo viel een dezer dagen een schilderij van den wand, doordat het ophangkoort brak. Het was een oud familiestuk, dat steeds van vader op zoon was overgegaan. Door den val werd het doek beschadigd en de winkelier verzocht aan een vriend, een kunstschilder, de schade te herstellen. Deze ontdeed het schilderij van de lijst en ontdekte in den rechter benedenhoek den in dunne lettertjes ge schilderden naam Rubens. Het schilderij stelt de Goddelijke Drie-Eenheid voor. Het zal nu dtpor ex perts worden onderzocht en de eigenaar hoopt, dat het geen vervalsching is.... Nadat Donderdagavond en Vrijdagmor gen in de Groote Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn rouwdiensten waren gehouden, zijn gistermiddag twintig jeugdige slacht offers van de catastrofale vliegramp te Apeldoorn ten grave gedragen. De burgerij had overal de vlaggen halfstok uitgehan gen en duizenden stonden bijeengeschaard in de omgeving van de Chr. Il.B.S. aan dc Jachtlaan, om den dooden een laatsten groet te brengen. Nadat de kisten met het stoffelijk over schot, bedekt met een schat van bloemen, in het schoolgebouw waren opgebaard, werden de familieleden der slachtoffers in de gelegenheid gesteld, hun dooden vaar wel te zeggen. Intusschen hadden zich bui ten de scholieren opgesteld, om, vooraf- Bulgaarsch verdrag aanvaard Ofschoon het ontwerp voor een vre desverdrag met Bulgarije gisteren het feitelijke agendapunt van dc Vredescon ferentie was., werd er in»de verschil lende redevoeringen weinig óver het Bulgaarsche verdrag gezegd. De discus sies kenmerkten zich door een opnieuw oplevenden woordenstrijd tusschen het Oostelijke en het Westelijke kamp. waarbij de beheersching van de Oost- Europeesche sfeer andermaal de inzet was. Steun aan Bulgarije en aanvallen op Griekenland vormden den leidraad van de Russische en Slavische verkla ringen steun aan Griekenland en het signaleeren van de Bulgaarsche agres- siezucht domineerden in de hitingen der Westersche gedelegeerden. Het ontwerpverdrag, waarover de commis sies het grootendeels tevoren eens wa ren. werd na stemming aanvaard, on der verwerping van artikel 1. betreffen de de grenskwestie. De Engelsche vertegenwoordi ger Alexander bracht tjjdens de discussies in herinnering dat Bul garije in de nieuwste geschiedenis drie invasies in Griekenland pro beerde en de Amerikaansche gede legeerde gaf onomwonden te ken nen dat d" Vereenigde-Slaten zuilen handelen in overeenstemming met hunne verplichtingen voortvloeien de uit het Handvest, wanneer dc veiligheid van Griekenland in ge vaar zou worden gebracht. Wisjinski. de Russische afgevaardig de. verdedigde od heftigen toon de de mocratische constitutie in Bulgarije, die „andere landen veel zou kunnen leeren. in het bijzonder Griekenland." Hij weerlegde de meening dat de Bulgaar sche regeering geen volledige rechten zou bezitten en onder controle zou staan. Hii beweerde verder dat de eischen tot herstelbetalingen van 125 millioen dollar de bedoeling hadden druk uit te oefenen op de Bulgaarsche regeering. Een Grieksch amendement om deze 125 millioen dollar geliikeliik te vcr- deeler. tusschen Griekenland en Joego slavië werd later onder tegen stemming van de Slavische landen en China met een meerderheid van 5 stemmen aan genomen. Nu na de stemming over Bulgarije nog slechts de verdragen van Honga rije en Finland gecompleteerd moeten worden, is het aan geen twijfel onder- ^>- hevig dat de conferentie op den vijf- meerde Kerk, besloot I tienden October klaar kan zijn. Het kerkhof aan den Soerenscheweg te Apeldoorn, tijdens de teraardebestelling van de slachtoffers van het vliegtuig ongeval in de Christelijke H.B.S. gegaan door het schoolbestuur, den direc teur en de leeraren, den kop van de rouw stoet te vormen. Daarachter volgden vijf wagens met vier onder bloemen bedolven eenvoudige, bruine, houten kisten, geëscor teerd door militairen uit het achter de H.B.S. gelegen kamp. Daarna volgden de autoriteiten, de heer M. van der Wcyst, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, als vertegenwoordiger van de regeering; een deputatie van de Koninklijke Marine, bestaande uit Schout bij nacht J. A. Gauw, Commandant Zeemacht, vergezeld van den adjudant luitenant ter zee 2e klasse G. A. Dogger, hoofdofficier vlieger 2e klasse P. Vroon en de Marva 3e klasse Kerkmeyer; burgemeester en wethouders van Apel doorn en de gemeente-secretaris. Aan den ingang van de begraafplaats stond een haag van padvinders, waarbij namens het Nationale Hoofdkwartier dr. F. P Jonker zich had aangesloten. Intusschen waren reeds aangekomen vertegenwoordigers van de Koningin, de intendant S. G. v. Geuns, de Commissaris der Koningin in Gelder land. jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de garnizoenscommandant van Apel doorn. Nadat de kisten in de groeve waren neer gelaten, sprak eerst ds. P. Visser, predi kant van de Ned. Herv. Kerk. „Wat er gebeurd is aldus spr. heeft onze af hankelijkheid gepredikt. De piloot heeft het gedaan, maar het was Gods hand." Intendant Van Geuns legde vervolgens namens de Koningin een groote krans bij de groeve. Als vertegenwoordiger der re geering betuigde de heer Van der Weyst den nabestaanden zijn deelneming. Ook hij legde een groote krans neer. Schout bij Nacht Gauw sprak vervolgens namens den minister van Marine, als Com mandant Zeemacht en namens de geheele Koninklijke Marine Nadat de Commissaris der Koningin zijn deelneming had betuigd gaf dc burge meester van Apeldoorn uiting aan de diepe deernis en het medeleven der bevolking. Dr. P. A. de Planque, de directeur der Chr. H.B.Ssprak enkele bewogen afscheids woorden. waarna ds. J. J- C. Karrcs. als voorzitter van het schoolbestuur dankte voor de tailooze blijken van medeleven. Ds. A. F. Timmer, predikant der Gerefor- de aangrijpende I plechtigheid met gebed.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1