Velsens noodboerderijeri: een uitkomst Wereldnieuws j Visscherij-Snufjes Tips en Tops Lekkende daken en ruimtegebrek echter een algemeene klacht Langs een hobbelig wegje, dat; als pla veisel groote en kleine keien en een on telbaar aantal gaten bezit, rijden we van den Rijksweg naar het witte boerderijtje ,,'t Is altijd wat". Deze veelzeggende naam op het voorhuis ontvangt de onver wachte visite, maar als de boer zijn han den van stroo en aarde heeft gereinigd, blijkt dat dit min of meer cynische op schrift de gastvrijheid niet uitsluit, want de eigenaar van het boerenplaatsje één van de noodboerderijen. die sinds de be vrijding in de gemeente Velsen onder toe zicht van den heer J. Bleeker verrezen noodt ons tot binnenkomen, als we hem het doel van onze komst hebben verteld. „Het is maar een klein gevalletje, meneer," begint de boer, die zijn oude bedrijf in een puinhoop zag verande ren, „maar als je naar de ruïnes in ons land kijkt, ben je dankbaar voor een dak boven je hoofd." Maar dat dak blijkt toch niet tot volle tevredenheid van de bewoners te zijn uitgevallen. De bruine plekken in de rietmat be vestigen de woorden van den boer, dat het dak lekt als de bekende zeef. Als we de rest van het bedrijfje in oogen schouw nemen, heeft zijn eigenaar ook nog het één en ander op te merken over de ruimte en den tocht, maar hij voegt er direct bij, dat het „verder wel scharrelt". Natuurlijk, het vroegere bedrijf was ge rieflijker en het hooi kon grootendeels binnenshuis worden opgeslagen, moeder de vrouw kon nog eens een logé in huis nemen en de voergoot was voor de bees ten veel makkelijker. Die klachten over een lekkende dakbe dekking worden door alle bewoners van de vier zoogenaamde „breede" boerderijen geuit, want het water heeft daar door het grootere dakoppervlak tijd, door het riet te zakken, zoodat het in den stal soms even hard regent als op het erfDe „smalle"' woning-types kennen dit ver schijnsel niet zoozeer, het hemelwater is er daar gauw genoeg weer af. „Waar niet is In den stal, die evenals het woonhuis van afbraak-hout en schoongebikte steen is opgetrokken, kunnen dertien koeien een plaats vinden en twee vertegenwoordigers van het varkensras knorren ons toe, dat daarmee de veestapel nog niet uitgeput is. Als we onze voeten hebben geveegd om het woongedeelte te betreden, uit de boerin dezelfde opinie als haar echtgenoot. De kamertjes zijn inderdaad klein en voor een gezin van zeven personen is nauwe lijks plaats, maar „waar niet is verliest zelfs de koning zijn recht." Met deze op merking legt de vrouw zich bij de situatie neer. Toen de boerderijen in Januari van dit jaar gereed kwamen, is den bewoners be loofd, dat over vijf jaar de noodbouwsels vervangen zouden worden door permanen te bedrijven en deze toezegging maakt den toestand draaglijk. Bij informatie in Alkmaar waar „Weder opbouw Boerderijen" zetelt, bleek ons, dat de klachten over lekkende daken ook daar bekend zijn en dat men niet verheelt, hoe moeilijk het is een aantal koebeesten in een vochtigen stal gezond te houden. Ma- teriaalsc'naarschte en een overvloed aan werk maken het echter uitermate moei lijk. aan alle kleinere mankementen de De staf van de Zweedsche defensie die een onderzoek heeft ingesteld naar de ge heimzinnige lichtende projectielen, die den laatsten tijd boven Zweedsch grondgebied waren waargenomen, en waarvan werd ver ondersteld dat het projectielen waren af komstig van Russische bases, heeft thans be nend gemaakt dat men hier met natuurver schijnselen te doen heeft. De analvse van de gevonden overblijfselen heeft uitgemaakt dat het cokes of slakken waren. Er is niets gevonden dat op ontplofte projectielen wijst Zondag a.s. wordt in Frankrijk het refe rendum voor de grondwet gehouden. De Fransche internationalistische communisti sche partij, die ongeveer 10.000 leden telt, heeft den arbeiders aangeraden zich van stemming over het ontwerp te onthouden. Heeft Engeland een voorraad atoom bommen van Amerika gekregen7 Dit is een vraag, die de hoogste Amerikaansche auto rite ten ontkennend beantwoorden doch welke Pearson, een bekend journalist en radiocommentator, koppig bevestigend blijft beantwoorden. Thans heeft zelfs president Truman officieel verklaard, dat de bewering van Pearson ongegrond is en dat Engeland geen a toom bom-voorraden bezit. De commissie der U.N.O. voor oorlogs misdaden heeft medegedeeld dat sinds het einde van den oorlog reeds meer dan zeven honderd oorlogsmisdadigers zijn ter dood veroordeeld. Van de 1018 verdachten, door Frankrijk, Engeland of Amerika berecht, kregen er 392 de doodstraf, 438 werden tot gevangenistraffen veroordeeld en 188 werden L?»sPro jen- In het Verre Oosten werden ei 32G ter dood veroordeeld, 554 gevangen ge zet en 240 vrijgelaten. 1x1 Portugal is een opstand uitgebroken. Volgens berichten uit Lissabon betreft het een oproer van burgers en soldaten in het Woorden van het land, welke onmiddellijk in den kiem gesmoord is. Er wordt gezwe gen over eventueele gevechten, latere be richten spreken van een opstand van officie ren te Cosmbra en ran relletjes te Ouorto. waarnemers houden rekening met het uit breken van troebelen te Lissabon. Verschil- verbindingen van de hoofdstad met andeie plaatsen zijn verbroken. De bericht geving is vertraagd en onbetrouwbaar. In ttSSt'ïfcutér" mU"lelroei>ei1 oPSeroeuen, aandacht te besteden. De functionarissen van „Wederopbouw Boerderijen" en de be woners van de vriendelijke nood-hofsteden zijn het er echter over eens, dat de kleine behuizingen voor mensch en dier toch een uitkomst zijn gebleken. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Reinigt Uw kleeding BIOSCOPEN BIOSCOOP DE PONT. Een film als „Het Duivelspaard" wettigt de verwach ting van galoppeerende paarden, een bra- vourstukje van een misdadigersbende en het gebruikelijke aantal onschuldige slacht offers. Maar hier komt ook nog een tweede Tarzan bij romantiek van het Wilde Wes ten. zoodat het werkelijk een machtig ge recht is. Toch heeft zoo'n film haar beko ring, al is het alleen maar om de heerlijke naïevieteit, waarmee de aanminnige en hoogst misdadige vrouw zich laat bekee- ren. Het zijn uren van ongebreidelde fan tasie, vol dravende paarden en wat daar aan geheimzinnigheid omheen geweven kan worden. Voor al degenen, die genoe gen kunnen scheppen in onwaarschijnlijke I situaties als bankdirecteuren, die later I bendeleiders en vampiers, die later enge len blijken te zijn, is „Het Duivelspaard" van zijn historisch stof ontdaan. Het voor programma geeft een buitengewoon ge slaagde opnamenreeks van een ijsfeest in Pittsburg THALIA. „Stille Helden". David Go liath (Paul Robeson), een werkloos neger stoker, zwerft door de Engelsche mijn streek, op zoek naar arbeid voor zijn sterke handen. Onderweg ontmoet hij een ouden straat zanger, met wien hij zijn geluk gaat be proeven. Samen zingen zij eigenaardige duetten in het mijnwerkersstadje Blaendy. De bewoners van dit stadje zijn dol op muziek en hun grootste trots is hun man nenkoor, waarvan de dirigent Dick Parry en de beste zanger diens zoon. Emlyn, is.' Het koor is bezig te oefenen voor een grooten zangwedstrijd, maar de dirigent maakt zich zorgen over de afwezigheid van een der solisten. Deze toch is een niet te vervangen noodzakelijkheid om de palm der overwinning weg te dragen. Maar de jongeman-in-kwestie is een uur geleden knock-out geslagen door Emlyn, die den solist eenige hatelijkheden aan het adres van den ouden heer Parry hoorde debiteeren, Men besluit dus, de repetitie doorgang te doen vinden en op de plaatsen van de soli pauzes in te lasschen. Dit blijkt echter niet noodig, want nauwelijks zijn de tonen van den samenzang verklonken, of daar verheft zich een bas „als een orgel", zooals Parry zich uitdrukt. Beneden op straat, staat David en zingt de solo-partij. De dirigent neemt den zanger mee naar huis. vindt werk voor hem in de mijn en verzoekt hem, aan den zangwedstrijd deel te nemen, teneinde de eer van Blaendy hoog te houden. David wordt dikke vrien den met alle leden van de familie Parry en met verlangen zien allen den grooten dag van den zangwedstrijd tegemoet. Een mijnongeluk veroorzaakt een heele verandering in de plannen en ten slotte wordt deze mijnramp de oorzaak van het dramatisch slot van deze boeiende film, waarin de groote neger-zanger voldoende gelegenheid krijgt om de bezoekers van zijn zang te laten genieten. AFÏIALEN VAN NIEUWE DISTRIBUTIE KAARTEN. Voor het afhalen van distributiekaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg, zijn aan de beurt: Maandag 14 October de letters W tot en met Z. Dinsdag 15 October begint de uitreiking in Santpoort. Dien dag zijn aan de beurt de letters A tot en met G. NEDERLANDSCHE STAATSLOTERIJ. Bij ministerieele beschikking is benoemd tot collecteur bij de Staatsloterij de heer W. Ketting, IJmuiden. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG. De aanvoer bedroeg 4700 kisten versche haring en 1800 kisten versche visch, De haringtrawlers besomden 65254, de visch- trawlers 16853. Aanvoer van drijfnetharing Alhier kwamen binnen van de drijfnet- haringvisscherij dfe loggers KW 129 met 550 kantjes; KW 4 met 80 kantjes en 380 kisten versche, KW 47 met 563 kantjes en 200 kisten versche; KW 140 met 620 kan tjes; KW 32 met 257 kantjes en 180 kisten versche; KW 20 met 301 kantjes en 275 kisten versche; KW 68 met 492 kantjes. De Sch. 30, die met 30 last en 500 kisten ver sche alhier binnenliep, is naar Schevenin- gen vertrokken. Marine-sleep op weg naar Funchal De beide marine-sleepbooten „Beatrix" en „Margriet", die met de bok „Valk" en kele weken geleden voor een reis naar Curasao vertrokken zijn, bevinden zich thans ter hoogte van Lissabon en koersen nu met een p'/z mijlsvaart naar Funchal op Madeira. WATERLOO-NIEUWS. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Concordia IWaterloo I, 2 uur te Hillegom Waterloo II—V.V.B. III, 12 uur; Kenne- mers VII—Waterloo III, 9.45 uur. ARTSEN-ZONDAGSDIENST. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de artsen A. A. Oosterwijk en R. Rutten. Apotheken. A.s. Zondag is geopend de IJmuider Apo theek. Kennemerlaan, welke tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week. Vroedvrouwen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond elf uur heeft dienst mej. Zwart, Meeuwenlaan 63, IJmuiden-Oost. VELSEN V.V.B. vraagt uitstel Het overlijden van den eerste-elftalsp'e- ler van de Voetbalvereeniging „Breesaap", A. Schröduer, aan de gevolgen van een noodlottig ongeval, hem verleden week bij de Hoogovens overkomen en wiens ter aardebestelling Vrijdagmiddag op „De Biezen" onder groote belangstelling van Hoogovens en bestuur en leden van VVB heeft plaats gehad, is voor het bestuur aanleiding geworden uit piëteitsoverwe- gingen den K.N.V.B. te verzoeken den vastgestelden wedstrijd ASRVVB voor Zondag a.s. te doen uitstellen. Ouderavond O.L. School 7 Zaterdag 19 October organiseert de Oudercommissie van de Openbare lagere school no. 7 in het schoolgebouw aan de Banjaerdstraat een ouderavond. De agenda vermeldt verkiezing van een lid der Oudercommissie, wegens uittre den van den heer J. Willemsen en ge- dachtenwisseling. De heer De Wilde, onderwijzer aan de school, zal een lezing houden en lantaarn plaatjes vertoonen. Voor belangstellende ouders is van half acht tot acht uur gelegenheid voor klasse bezoek. Voordracht over Indonesië van mevr- Thomassen-Lind Mevr. A. Thomassen-Lind, onze vroegere plaatsgenoote sprak Donderdagavond in het clubhuis „Kindervreugd" voor de Vrouwengroep van de Partij van den Ar beid, afdeeling Velsen-Noord over Indo nesië. Nadat mevr. De Waal de aanwezigen had verwelkomd zeide mevr. Thomassen, dat Indonesië thans in de belangstelling staat van al onze landgenooten en zelfs van de geheele wereld. Zij schetste op welke wijze de verhoudingen in den loop der eeuwen zijn gegroeid en hoe de jonge Indonesiërs, die in Europa hadden ge studeerd allengs hun situatie anders gin gen zien. Genoegzaam bekend is op welke wijze de huidige situatie is ontstaan. De extre misten bemoeilijken de oplossing, waar naar zoo dringend wordt verlangd. De nationalisten onder leiding van Soetan Sjahrir zijn echter wél tot onderhandelen en samenwerken bereid. Ook in ons land zijn de meeningen verdeeld. De troepen- uitzending van Nederlandsche militairen was en is een bron van onrust, maar vol gens spreekster is deze uitzending be slist noodzakelijk Echter wil de republiek medezeggingschap hebben in de grootte van het contingent uit te zenden troepen. Indien, zeide spr. ten slotte, overeenstem ming mocht worden bereikt, dan nog zal Nederland zich niet aan'de verantwoorde lijkheid over Indonesië mogen en. kunnen onttrekken. Drv. Het artikel in de IJmuider Courant van gisteren zullen belanghebbenden bij en belangstellenden in het visscherij - bedrijf ongetwijfeld met interesse gele zen hebben. We krijgen dus een renta- biliteits-onderzoek met een vaste com missie van advies voor de visscherij en daarmee wordt dus voldaan aan de be lofte in de Troonrede dat meer aan dacht zal worden besteed aan de econo mische moeilijkheden waarmee het vis- scherijbedrijf te kampen heeft. De sa menstelling van de commissie van ad vies is zoodanig, dat alle schakeeringen van het bedrijf daarin vertegenwoor digd zijn. Ik apprecieer ten zeerste de goede bedoeling van 's lands regeering en het is toe te juichen, dat het visscherij- bedrijf in zijn geheel, nu eens buiten het Bedrijfschap voor Visscherij produc ten om, in de sfeer van de belangstel ling der regeering is komen te staan. Dat kan het bedrijf slechts ten goede komen; opvallend is echter, dat de han del noch de werknemersorganisaties in de commissie vertegenwoordigd zijn, zelfs niet de zeevisschersbonden, die toch ook belang hebben bij een econo misch herstel van het visscherijbedrijf. Ik ben niet zoo dol op commissies, want licht leiden de conclusies en de adviezen tot een oratio pro domo„ wat vooral van een gedifferentieerde com missie als de onderhavige verwacht mag woi;den. Maar je kunt nooit weten. Mis schien komt er iets goeds uit voort en dat is te hopen, want er zal iets ge daan moeten worden. „Als visscherij- mogendheid heeft Nederland weinig meer te beteekenen", wordt in het stuk gezegd en dit slaat vooral op de positie van IJmuiden, dat in plaats van een eerste-rangs een derde-rangs visschers- haven is geworden, al mogen we ons er over verheugen, dat zij zich al vrij aar dig van den haar in den oorlog toege- brachten slag, die wel een genadeslag leek, hersteld heeft. IJmuiden moet weer een eersterangs haven worden en kan dit ook. Daarvoor is noodig een goede vloot en een achter land en of de ingestelde commissie iets tot het verkrijgen van deze beide fac toren kan bijdragen tot den tweeden zeker niet 'mag worden betwijfeld. Ik blijf het nog steeds betreuren, dat men de kans heeft laten voorbijgaan, de vloot van IJmuiden met een tiental goede Engelsche trawlers uit te breiden. Voor een onmiddellijke verbetering van het vangapparaat zouden deze trawlers van groot nut geweest zijn. Ik veronderstel, dat het advies van de commissie, dat volgens het bericht reeds zou zijn opgesteld, weinig nieuwe ge zichtspunten zal openen. Ik ben er erg benieuwd naar, o Alhoewel de aanvoer van versche ha ring sedert de vorige week sterk ver minderd is, zitten we nog lang niet zon der. De goede kwaliteit loopt steeds tegen den maximumprijs aan en zoo doende gaat de aanvoer zijn oude gan getje. De statistiek vertelt, dat tot en met 5 October reeds bijna 47,4 millioen kg trawl- en drijfnetharing werd aan gevoerd, zoodat we op het oogenblik wel aan de 50 millioen kg toe zullen zijn. Een respectabel resultaat, bereikt met een erg gehavende vloot. En er zullen nog wel eenige millioenen kilo's bij komen, want de Kanaalvisscherij zal dezen winter ook wel weer ter hand worden genomen. PIETERMAN. Coöperatie „De Eendracht" gaat uitbreiden De ledenvergadering van de coöperatie „De Eendracht", Donderdagavond in het ontspanningiokaal van de Java-deuren- fabriek gehouden was slechts matig be zocht ondanks de belangrijkheid in ver band met de door het bestuur gevraagde machtiging tot aankoop van een winkel pand. Van het Beheersinstituut van onroe rende goederen te Den Haag was, aldus de heer A. G. Keuter, voorzitter, bericht ingekomen, dat tot aankoop van een zaak kon worden besloten. Na een korte discussie werd het bestuursvoorstel met aLgemeene stemmen aangenomen. Er wordt nu tot aankoop overgegaan van het pand, bestaande dit woon- en winkelhuis aan de Torenstraat hoek Baanstraal te Beverwijk. „De Eendracht" krijgt de di recte beschikking over deze zaak. De plannen tot herbouw in de-gemeente Vel sen zullen blijven gehandhaafd. C in De bril van Sultan Sar v x 11 i UT 78. Hassan had tranen in z'n oogen van woede toen ze over de heuvels reden en in de verte het rookende dorp zagen liggen. Hij uiaakte een paar vreemde sprongen op z'n paard, meer uit ongeduld dan om te dansen. „Ze denken dat ze nu heer en meester in het land van Sar zijn en ongestraft kunnen plunderen en roovcn", gromde de Sirdar. „En wij hebben ons beet la ten nemen", zei Tips. Spoedig had men het dorp bereikt. Het bood een trooste- loozen aanblik. Enkele huizen waren door de roovers in brand gestoken om verwarring onder de bevolking te zaaien. De brand was klaarblijkelijk op andere huizen overgeslagen en zoo was bijna het geheele dorp een prooi van de vlammen geworden. Dit is ken nelijk het werk van Joessoefs bende", zei de Sirdar, terwijl we op het eiland zochten, hebben zij den Sultan wegge sleept en een dorp aangevallen, ze moe ten dus van dat eiland hierheen zijn gegaan." „En de valsche Sultan is naar het paleis teruggekeerd om ons op te vangen en onschadelijk te maken"t voegde Hassan eraan toe.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2