"Coiaramt Ramp van de „Meerkerk Voorloopig geen materialen beschikbaar voor het onderhoud van huizen Zaterdag 12 Ootol»r 1946 n hef gevolg van ongelukkige omstandigheden Geen maatregelen tegen kapitein De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de ontploffing aan boord van het stoomschip „Meer kerk" bi.i Westkapelle op 16 Juni 1946. De raad was van ooi-deel, dat met stelligheid kan worden aangenomen, dat de „Meerkerk" door een m ijnont- ploffing is getroffen, doch dat niet met [zekerheid vastgesteld is, of -het vaar- -tuig zich toen binnen, dan wel buiten de veilige vaargeul bevond. De „Meerkerk" had bii boei EK 5 ten a nicer kunnen gaan en aldus den loods afwachten. Een dusdanige navi gatie zou een zeer voorzichtig beleid hebben beteelcend. doch werd onder de gegeven omstandigheden door een goed zeemanschap niet bepaaldelijk geëischt. Mede uit deze overweging acht de Raad ■geen termen aanwezig om aan den ka pitein een disciplinaire straf op te leg gen. De raad wil echter wijzen op eenige omstandigheden, die factoren zijn ge weest in het mogelijk word,en van deze ramp, waarbij twaalf menschenlevens en een goed schip verloren zijn gegaan. Er viel alles voor te zeggen om den Sehelde-loods reeds te Rotterdam aan boord te nemen, zoodat het te betreu ren is dat hiervoor geen regeling ge troffen is of getroffen kon worden. De Raad keurt het af. dat den kapi tein van de „Meerkerk" niet is mede gedeeld. dat tusschen de boeien HK 4, HK 5 en Kaloo een driehoek was ge veegd. Had de kapitein dit geweten dan had hij van de zeer gunstige gelegenheid gebruik kunnen maken om in dat rui me. bovenstrooms gelegen veilige ge bied de komst van den loods af te wach ten. Daaraan zou hij hoogstwaarschijn lijk de voorkeur hebben gegeven boven zich te begeven in de vrije vaargeul, die, hoewel geveegd, aan weerszijden van de lichtenlijn slechts een halve mijl breed was. mèt het daaraan verbonden risico om te verlageren in verband met stroom- en windrichting en geringe vaart Uit het getuigenverhoor is duidelijk komen vast te staan, dat er voor het lo^dsvaartuig geen aanleiding bestond öm af te wijken van het Districtsregle ment. waarin voor dit geval de plaats van de kruispost is bepaald in de nabij heid van boei HK 5, dus dicht bij den Igevreesden driehoek. De Raad keurt daarom af, dat het löodsvaartuig zich niet heeft bevonden op den aangewezen loodskruispost, doch eenige mijlen naar binnen. Hier door werden de te beloodsen vaartui gen door het sein „JT" verlokt zich te begeven in loodsmansvaarwater, binnen een betrekkelijk smalle veilige vaar geul, waarop stroom en windrichting dwars stonden. De Raad kan het afgeven en afhalen van loodsen per loodsjol. zooals dit nog steeds op de Nederlandsche loodsboo- ten geschiedt, vooral in een gebied met beperkte manoeuvreerruimte, niet be- vredigend noemen. Wanneer verschei- I dene schepen tegelijk bediend moeten worden, neemt dit veel tijd. Het gebruik van een motorboot zou ïiet oponthoud aanmerkelijk verkorten, Nu de inspecteur voor de soheepvaart ter terechtzitting het beweerde drank misbruik van den kapitein ter sprake heeft gebracht, wil de Raad als zijn meening uitspreken dat hiervan niets gebleken is. De Raad betreurt het. dat in sommige courantenberichten gesproken is over het feit. dat de kapitein tijdens de ramp onder den invloed van alcohol zou zijn geweest en dat na de ramp door zijn schuld aan boord een paniekstem ming zou hebben geheerscht. Noch van het een, noch van het ander is iets ge bleken. Integendeel is komen vast te staan dat na de ontploffing de kapitein zijn zelfbeheersching heeft behouden en dat hij al het mogelijke heeft gedaan om de passagiers er van af te houden het schip te verlaten. De Raad. resumeerende, is van oor deel. dat deze scheepsramp een gevolg is van een samenloop van ongelukkige omstandigheden, meerendeelsr. buiten het beleid van den kapitein liggende. De Raad beschouwt het als een te kortkoming, dat de kapitein geen sloe- penrol heeft gehouden bij vertrek van Rotterdam, doch ziet in dat verzuim, rekening houdende met den goeden naam waarin hij zich mag verheugen, geen grond een disciplinairen maatre gel tegen hem te nemen. De radio geeft ZATERDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13,00. lfl.00. 20.00. 22.00 Nieuws, 17.30 Filmland. 18.15 Jan Corduwener. 18.30 Nederl. Strijdkr. 19.00 Vioolmuziek. 19.30 Uitz. voor de rijpere jeiagd. 20.08 En nuOké. 21.50 Ramblers. 22.15 Hoorspel, 22,45 Wïm Kan. 23.15 Koorzang. 23.45—24.00 Joh a n Jong, orgel, muziek. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 17.00 Kiosk. 17.45 „Jonge kunstenaars stellen zich voor". 18.00 Dinermuz. 18.15 Journalistiek weekovërz. 18.35 Hawaiian Music. 19.15 Orgel concert. 19.35 Lichtbaken H. de Greeve. 20.15 Volksmuziek. 20.40 Pa Pinkelman. 21.00 Orkest 22.15 Kath. Nieuws. 22.35 Avondgebed. 22.50 Vioolmuziek. 23.00 Oharies Trenet met orkest. 23.3024.00 Instrumentale soli. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23 uur Nieuws. 8.15 Voor het platteland. 9,00 Poëzie. 9.15 Men vraagt wij" draaien. 9,45 Geestelijk leven. 10.00 VPRO Zondaigshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Russische balletmuziek. 12.30 De Zon dagclub. 12.40 Koorzang. 13.15 Jetty Cantor. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.00 Ellen Joyce. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Muziek-mozaiek. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Stafmuziek. 16.10 Volksliedjes. 16.00 Reportage. 17.00 Het eigen vers. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Oome Keesje. 18.30 Str.kr.pr. 19.00 Potpourri van radio-successen. 20.15 Operaconcert. 21.15 Paul Vlaanderen grijpt in (II). 21.55 The Belangrijke aanwinst voor onze vlootde „Friesland" In het jachtende gewoel van de Rotter- damsdhe Maashaven ligt sinds Woensdag een fraai nieuw stoomschip. De „Fries land" is de nieuwste aanwinst van de Ver- .eenigde Nederlandsche Scheepvaart-Maat schappij, na den oorlog in Amerika ge bouwd volgens de modernste opvattingen. Het is één van de vele schepen, welke moeten dienen ter dekking van 't tonnage tekort, ontstaan dodf het verlies van mger dan 50 pCt. van onze voor-oorlogsche ton nage, t.w. ruim 1.520.000 ton. Gedeeltelijke aanvulling, doch volkomen ontoereikend, werd verkregen uit herstelbetalingen. Voor de rest moest Amerika ons helpen. En langzaam maar gestaag groeit weer onze vloot: 40 Liberty-schepen, 13 waarschijn lijk van het type „Victory'' en 10 van het meer luxueuze soort dat door de Ameri kanen als C 3 wordt aangeduid. Tot deze laatste behoort de „Friesland". Alle tien hebben ze namen gekregen naar onze pro vincies. het Westen saamgevat als „Hol land". Reeds zijn er vier in de vaart: de Limburg, de Noordbrabant, de Overijssel en de Drente, toebehoorend aan verschil lende maatschappij. De „Friesland" is de eerste van deze reeks, welke ons land be zoekt. De „Friesland" is een turbinestoomschip van 12.500 ton. voorzien van de nieuwste snufjes op scheepsbouwgebied. Het schip is voor het grootste gedeelte gelascht in plaats van geklonken: op het gewicht geeft dat een besparing van niet minder dan 15 pCt,! Inplaats van hout overal stalen wan den met isolatie er tusschen, ter bevorde ring van een koele atmosfeer in de tropen, met een ruime stuurhut, comfortabele ka-: mers en salons en een machine-a fdeeling schoon en welverzorgd als de huiskamer van een Hollandsche huisvrouw! De Fries land is 492 voet lar.g en 69 voet breed met twee geheel doorloopende en een korter derde dek. alle van staal. De bemanning, onder commando van kaoïtein Bakker, be staat uit 54 koppen. Er is ruimte voor twaalf passagiers over acht hutten ver deeld. De snelheid is zeer groot. Terwijl 14 miil meestal al hoog kan worden ge noemd, maakte de „Friesland" op haar maidentrip van Baltimore naar Rotterdam bii slecht weer niet minder dan 17.6 mijl. Met 912 schepen zullen wij weldra weer circa 75 pCt. van de. voor-oorlogsche ton nage hebben bereikt. Reeders en regee ring hebben nor andere plannen voor de toekomstStraks vaart de Friesland weer uit. Holland's glorie uitdragend over de zeeën. Van Hamburg met auto's naar Indië. daarna naar Australië, waar de eigenlijke dienst begint. Romancers. 22.30 Cabaret. 23.15 Skymasters. 23.45 Kentucky-minslrels. HILVERSUM 31, 413.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22.00 Nieuws. 8.IS Van man tot man. 8.30 Kerkdienst. 10.00 Hoogmis. 11.30 Trio, 12.00 Angelus. 12.15 In 't Boeckhuys. 12.30 Kareol Septet. 12.55 Zonne wijzer. 13.30 Apologie. 13.50 Gr.pl. 14.00 Chan sons Madagasques. 14.30 Nieuwe platen. 16.00 „Franco". 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Cantate. 19.45 Sportflitsen. 20.00 De ge wone man20.05 Koorzang. 20.15 „De ver raderspoort" (luisterspel). 22.15 Katholiek Nieuws. 23.00 Klaas van Beeck. Onderwijzers kregen politiebevoegdheid In Hilversum baldadigheid bijna verdwenen Er is destijds nogal veel stof opgewaaid over het feit, dat de burgemeester var Hilversum aan een groot aantal leerkrach ten bij het onderwijs zekere pQlïtineele bevoegdheid had gegeven ter bestrijding van ce ergerlijke baldadigheid der jeugd in die gemeente. Bij overtreding van de betreffende artikelen der politieverorde ning hadden deze onderwijskrachten de macht gekregen handelend op te treden. De burgemeester, mr. Van Hellenberg Hubar heeft thans medegedeeld, dat de resultaten uitermate gunstig kunnen worden genoemd Mede door het scherpere toezicht der po litie maar vooral door den genoemden maatregel is de baldadigheid der jeugd bijna verdwenen. Het aantal klachten over baldadigheid bij de politie daalde van 135 in Mei j.l. tot gemiddeld 3 in de laatste maanden. Ook toont de jeugd momenteel ■weer ontzag voor de schoonheid van Hil- versum's talrijke inmiddels geheel opge knapte plantsoenen en tuinen. „Dit wettigt de hoop", aldus zeide de burgemeester, „dat de Hïlversumsche jjeugd er prijs op stelt haar goeden naam van weleer weer volkomen waardig te ■worden. Zij zal er een eer in stellen, dat vreemdelingen hun bewondering uitspre ken over den goeden staat, waarin de vele fraaie parken en plantsoenen in de Gooi- eche hoofdstad kunnen worden gehouden". Inmiddels is uit preventief oogpunt de beperkte politieele bevoegdheid voor het aantal onderwijskrachten gehandhaafd. aan bouwmaterialen. Voorloopig wordt wat er is, bestemd voor den „Wederop bouw". Dit is zoo zei ons een makelaar te Haarlem, die veel woningen voor eige naren in beheer heeft in zeker opzicht te begrijpen, maar er zijn toch ook ernstige nadeelen aan verbonden. Het noodzakelijke onderhoud der huizen komt namelijk lee- lijk in het gedrang. Op dit oogenblik is er geen stukje hout of glas en ook vrijwel geen verf voor onder houd te krijgen. Toch is de toestand van veel woningen zoo slecht, dat herstel drin gend noodzakelijk is. In verschillende huizen zijn er niet alleen gaten in de vloe ren gekomen, maar de balken zijn ook vermolmd. De bewoners vragen aan de huiseigenaars met klem om spoedige re paratie. In sommige gevallen heeft zelfs het gemeentelijke bureau voor Bouw- en Woningtoezicht herstellingen voorgeschre ven, maar langs officieelen weg kan de eigenaar zelfs daarvoor geen materialen krijgen. Het zonderlinge geval doet zich evenwel voor, dat op de zwarte markt alles te koop is wat men noodig heeft, doch in het algemeen gaan de eigenaars daartoe niet over. Bovendien kunnen de meesten die hooge prijzen die daar ge vraagd worden, niet betalen, want de ex ploitatie van huizen is in den laatsten tijd verre van rooskleurig. Alle repara ties, ook al behoeft het materiaal niet zwart gekGcht te worden, zijn duur. Evenzoo zijn andere lasten hoog. Het is niet zonder reden dat van vele zijden aangedrongen is op een huur- verhooging. Iemand die in dezen tijd zijn huis behoorlijk laat onderhouden, krijgt heel weinig rente van zijn geld. Voor eigenaars die van hun huizenbezit moeten bestaan, is het heelemaal een slechte tijd. In het algemeen laten die dan ook in het geheel niets aan de huizen doen. Het onderhoudswerk is een probleem ge worden. Nemen wij alleen reeds het schil derwerk. Daaraan is in de laatste jaren heel weinig gedaan. Wie op straat wandelt ziet het aan de hulzen. Meer dan de helft heeft een nieuw verfje, zoowel van voren als achter, om van binnen nog maar niet I te gewagen, hoog noodig. Er wordt wel hier en daar geschilderd, maar ik hen overtuigd, dat het meest met „zwarte" verf gebeurt. Een schildersbaas die naar Den Haag getogen was om verf aan te vragen, kreeg op het officieele bureau te hooren, dat hij niets kon krijgen, maar hem werd de raad gegeven naar een be paald café te gaan, daar kon hij verkoo- pers vinden die alles konden leveren! En dan is er behalve de kwestie van het materiaal ook nog het tekort aan werk krachten. Hoewel er nu niet veel in deze omgeving geschilderd wordt, kan men toch slechts met moeite een aannemer van schilderwerk vinden. Blijkbaar werken er vele schilders uit Haarlem elders. Als er over eenigen tijd voor Haarlem en om geving weer verf beschikbaar komt. zal het een groot gedrang van gegadigden worden. Dan zal het ongetwijfeld een heele tijd duren voor alle huizen weer het verfje hebben dat gewenseht is. En in dien tus- schentijd staan vele huizen er haveloos bij, wat ook zeer slecht is voor het inwateren van het hout. Ook het nalaten var. ander dringend her- stehverk aan de huizen is nadeelig voor de duurzaamheid der huizen Op den duur en het duurt helaas al een heele tijd! leidt dit tot verwaarloozing en verkort het ook den levensduur der panden. Als ik een schatting zou mbeten maken, weet ik dat ik aan den veiligen kant ben als ik zeg, dat op de 38.000 huizen die Haarlem heeft, elk huis gemiddeld ten minste 100 gulden in noodzakelijk onderhoud ten ach ter is. Dat wil zeggen 3.800.000. Als men daarnaast nog rekent dat de helft der huizen geschilderd moet worden (ongeveer 250 per huis) beteekent dit dus nog 4.750.000 daarenboven. Ik heb zoo besloot onze zegsman den indruk, dat er in Haarlem op dit mo ment nog al wat hout is. Blijkbaar wordt dat gereserveerd voor den huizenbouw. Maar daarmee vordert men nog niet snel. Zoo het niet beter zijn op dit moment al thans een deel van dit hout te bestemmen voor onderhoud, Wat zou men er aan heb ben als men over een reeks van jaren veel nieuwe huizen heeft, maar daarnaast een groot aantal oude huizen dat door onvol doende onderhoud verarmd is? Verklaring van de Vereeniging voor den Effectenhandel Naar aanleiding van de beursstaking op Donderdag heeft het dagelijksch bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhan del de leden in een verklaring er op ge wezen, dat het karakter van.de Amster- damsche beurs als instrument in dienst van het publiek, en de goede naam, welken de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel tegenover hun opdracht gevers hebben te handhaven, niet toe staan, dat de beurs tot een terrein van spontane acties wordt gemaakt, waardoor zij in strijd met haar aard en tra'ditïe de belangen van het publiek zou schaden. Derhalve verwacht het bestuur, dat de leden, voorzoover zij onder de tegenwoor dige omstandigheden opdrachten hebben uit te voeren, daartoe op de gebruikelijke wijze zullen overgaan. Vandaag zal in een ledenvergadering do nlgemeene situatie worden besproken. Vier boksoverwiiiniiigeii voor de Haarlemmers Tweede reeks wedstrijden in Matlock Voor der. tweeden keer kwamen Donder dagavond Haarlemsche boksers tegen Engel sehen in den ring. Gebokst werd in Mat lock, een plaats in de omgeving van Derby. Evenals Maandag was het resultaat, dat Haarlem vier partijen won en vier verloor. De tegenstanders waren boksers uit Der-» byshire. Dc beste wedstrijd was die lussclien den voormaligen weltergewlcht-kampioen D. Tho mas uit Derby en P. Derkinderen. Laatstge noemde beschikte weliswaar over een gevaar lijken linkschen stoot maar hij kon het toch niet tegen de superieure techniek van den Engelschman bolwerken, die de partij dan ook op punten won. De Haarlemmer Hcssels zegevierde gemak kelijk over G. Parker, die reeds in de tweede ronde door technisch knock out verloor. De Engelschman was ln het geheel geen partij voor den veel te sterker. Nederlander. Twee jonge vedergewichten uit Derby A. Malkin en K. Davison deden het beter. Mal- kin won.op punten van B. Rijsd'jk en Dar vison van J. Brouwer. Kr was over het alge meen weinig verschil tusschen de ploegen. De Haarlemmers boksten sneller en de En- gelschen beter. De verdere uitslagen' waren: middenge wicht: W.' Smith (Derby) won op punten van Deys (Haarlem); M. Post (Haarlem) won iin de eerste ronde van G. Stubbs (Derby); licht gewicht: Th. Terstal (Haarlem) won op pun ten van J. Kelly (Derby); C. Roelofs (Haar lem) won op punten van K. Greasiey (Derby). Heden, Zaterdag verlaten de boksers na een bezoek van een week Derby en worden Zon dagochtend op het Haarlemsche station ver wacht. „Haarlem" kan winnen van Xerxes Morgen krijgen de roodbroeken de kans zich te herstellen. Op het terrein aan de Spanjaardslaan komt Xerxes uil Rotterdam op bezoek. De tegenstanders hebben een over winning geboekt, doch hun spel stond niet op een hoog peil. EDO heeft een vrijen Zon dag. In Beverwijk kan VSV de derde over winning boeken tegen Hermes-DVS, dat dit seizoen nog niet op dreef is. Stormvogels trekt naar DOS en te verwachten is. dat minstens een gelijk spel behaald zal worden. Van de tweede klassers uit dit rayon hebben HBC cn Velsen vrij. De Racing trekt naar Alkmaarsehe Boys. een r.let gemakkelijke tegenpartij. Toch vermoeden we, dat de Haarlemmers zullen wmnen. De Kennemers zijn den afgeloopen Zondag ir. goeden vorm geweest, maar de kans, om tegen A FC in Amsterdam te winnen, is niet groot. Wij deel den reeds mee, dat SchotenZandvoo: ■.meeu wen op het terrein van EDO gespeeld zal worden. Ripperda, dat Aalsmeer op bezoek krijgt, kan de leiding blijven behouden. Bloemendaal maakt de reis naar het noorde lijk deel der provincie, waar Succes dc te genpartij is. Het resultaat zal vermoedelijk een gelijk spel worden. Schaaktournooi te Praag Vier afgebroken partijen zijn geëindigd zonder te zijn voortgezet: Opochensky gaf zijn partijen tegen Sajter en Golombok op. Roeliachek won van Zila. Guimard moest het tegen Golombek opgeven. De uitslagen van dc zesde ronde luiden: Opochensky—'Tri- funovic 01; KottnauerFoltys ',4—14. De stand van de kopgroep Is thans: Foltys 5 punten: Gitchorich 4*4 punt en een afgebroken partij: Najdorf 4 punten en een afgebroken partij; Golombek 314 punt en een afgebroken partij: Trifunovlc 3'.4 punt; Katetov en Sajtar 3 punten en een af gebroken partij. Basket-bal te Haarlem Op enkele onderwijsinrichtingen te Haar lem beoefenen leerlingen reeds basketbal, waarvoor groote belangstelling bestaat. Bij particulieren is eveneens animo voor deze Amerlkaansche sport en verwacht wordt, dat zich verschillende clubs zullen vormen. !>ezer dagen deelden we mee. dat de handbaiver- eeniging KOC het spel is gaan beoefenen. Het bestuur van de Sportclub „Haarlem", de oudste honkbalvereeniging in deze ge meente, koestert reeds eenigen tijd plannen. Nadat een demonstratie in Amsterdam was bijgewoond, besloot het bestuur op 1G Sep tember j.l. een onder-afdeellng op te rich ten. Materiaal bezit dc vereeniging niet. maar de leden zijn zoo enthousiast, dat zij zelf aan hel werk zijn getogen, om het te maken. Binnenkort hoopt de club in „De Doelen" de oefeningen te beginnen, onder leiding van den lieer K. Wulfhorst. Sport in 't kort IIANI>BALPLOEGEN OEFENEN. Ter samenstelling van dc Nederlandsche dames- ploeg, die Zor.dag 27 October het internatio nale contact zal herstellen met een wedstrijd tegen Frankrijk, zal Zondag a s. op het ter rein aan de Laan var. Poot in Den Haag een oefenwedstrijd gespeeld worden tusschen een sterk bondseïftai en de eerste k'.asser Athene. In het bondselft3l is mej. T. Hand- graaf van Concordia als rechtsbinnen opge steld. Na dezen wedstrijd speelt het Nederland sche heerenelftal een oefenparllj tegen het Ilaagsche elftal, als laatste training voor den Interlandwedstrijd tegen Zwitserland, welke Zondag 20 October te Aarau zal plaats vindon.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3