Veldmaarschalk Smuts in de Scaten-Generaal ontvangen Twee Dardanellen-nota's voor Rusland Een sprookje herleeft Veldmaarschalk Smuts, die Donderdag éen bezoek bracht aan Walcheren en die des avonds de eeregast was op het diner, hem door de Nederlandsche regeering in Den Haag aangeboden, is Vrijdagmorgen in een vereenigde zitting van beide Kamers der Staten-Generaal ontvangen, waar hij be groet werd door den voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. dr. R. Kanenburg. In zijn rede zeide prof. Kranenburg dat veldmaarschalk Smuts steeds op post heeft gestaan voor het rechtsgenootschap der volken. Hij heeft zijn invloed aangewend om aan een nieuwe grootsche gedachte voor de schepping van een betere samen leving der staten vorm te helpen geven. Nergens ter wereld is deze conceptie met meer geestdrift begroet dan in ons land, nergens was de bereidheid tot medewer king grooter dan in Nederland. Nergens was dan ook de teleurstelling dieper, toen die organisatie gebreken vertoonde, welke haar functioneering tot staan hebben ge bracht Na de vreeselijke ervaringen der laatste jaren zijn wij met nog dieper over tuiging bereid mede te werken tot de vor ming van een werkelijk rechtsgenootschap' der volken en met diepe bekommering, rnaar niet apathisch zien wij, welke ge breken de organisatie der Vereenigde Na ties aankleven. „Wanneer gij naar Uw land en Uw volk terugkeert," zoo besloó#prof Kranenburg, „breng dan de boodschap mee, dat dit volk bij de lage landen aan de zee bereid is zijn volle aandeel te nemen in de ver wezenlijking van het grootsche doel dat U bezielt, de vestiging van het rechtsgenoot schap der volken, omdat ook onze ziel hongert en dorst naar gerechtigheid". Hierna was het woord aan veldmaar schalk Smuts, die in het Zuid-Afrikaansch een rede hield, waarin hij zeide, dat Zuid- Afrika, dat zich zoo nauw met Nederland verbonden voelt, de eer welke hem van daag bewezen wordt, op hoogen prijs zal stellen. Na xie smartelijke geschiedenis en de taaie volharding der Nederlandsche be volking ónder de bitterste verdrukking van den laatsten oorlog is de sympathie voor Nederland veel sterker geworden. In Zuid-Afrika is nog veel wat sterk aan Nederland herinnert, En Zuid-Afrika zal zich altijd met dankbaarheid de dien sten herinneren welke Nederland aan den Nederlandschen stam heeft bewezen. Hoewel er tusschen de Afrikaners groote meeningsverschillen bestonden ter zake van het oorlogsbeleid der regeering, bestond er volkomen eenstemmigheid, toen op 10 Mei 1940 in het parlement een vooi-stel tot het verleenen van financiee- len steun aan Nederland- werd ingediend. Toen heeft het ware hart van Zuid-Afrika gesproken. Toen Nederland vijf jaar later aan het einde van zijn lijdensweg was ge komen heeft de tusschenkomst van Zuid- Afrika er toe bijgedragen, de duivelsche plannen van den bezetter, het land onder water te zetten, te verijdelen. Uitvoerig besprak generaal Smuts vervolgens het nieuwe immigratieplan der Zuid-Afrikaansche regeering. Eerstdaags zal ook in Nederland de mogelijkheid geopend worden, een keuze te doen uit de geschiktste immi granten. Een dergelijke immigratie kan aan beide landen onschatbare diensten bewijzen. Veldmaarschalk Smuts sprak hierna over een punt, dat hem met bezorgdheid vervult: het vraagstuk Europa. Een oplos sing hiervan zal levens de oplossing vor men van alle andere vraagstukken der toekomst. Churchill heeft voorgesteld een „Raad van Europa", een statenbond te vormen en daarmee den weg gewezen naar de verwezenlijking der Europeesche eenheid. Hij heeft Frankrijk uitgenoodigd, du leiding te nemen en stelde als voor waarde de verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland hetgeen in Frankrijk veel tegenstand heeft ontmoet. Het inzicht van Jiet genie is echter anders dan dat van gewone menschen met hun langzamen ge- dachtengang. „Ik vrees", zoo zeide veld maarschalk Smuts, „dat Europa niet zal kunnen wachten op de groote verandering in de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Misschien zal deze verande ring eerder op den Europeeschen staten bond volgen dan er aan voorafgaan". Waarom zou Groot-Brittannië niet zelf de leiding nemen? In den opbouw van het Britsche gemeenebest van vrije, onaf hankelijk staten heeft het reeds een voor beeld gegeven van internationale samen werking. Als schuchterheid dit land doet aarzelen, waarom zouden dan niet eenige van de kleine staten, die overtuigd zijn van de belangeloosheid van Groot-Brit tannië het tegemoetkomen? De toe stand van alle kleine staten is precair ge noeg om spoedig ondragelijk te worden en deze staten vroeger of later te dwingen, zich als aanhangers of satellieten aan te sluiten bij een of andere groote mogend heid. Kan dit niet worden voorkomen door tijdig handelen, dat hun onafhankelijkheid zal verzekeren in een Europeesch stelsel, dat hun vrijheid en veiligheid zal waar borgen? En ingeval jaloezie onder de groote mo gendheden hen verhindert de leiding op zich te nemen, kan dan niet een groep kleine Europeesche staten zelf een staten bond vormen? Het Handvest der Ver eenigde Naties voorziet de vorming van dergelijke groepen onder oppertoezicht De éénmansbus, geconstrueerd van oud metaal en afval door een vernuftig Londenaar, trok veel belangstelling in Londens straten, vooral toen een van de geweldige passagiersbussen zich met de kleine kwam meten. 'van de organisatie. In Oost-Europa ont wikkelt zich een Slavische statengroep. Waarom zou dit gevreesd worden als een bedreiging voor andere staten? Is het niet verstandiger en veiliger om zulke groepen op wettige basis te plaatsen? De organisatie van de Vereenigd,^ Naties heeft dergelijke steunpilaren voor haar breedere wereldorganisatie noodig. Klei nere statengroepen zouden doeltreffend over plaatselijke situaties kunnen waken. New York is ver weg van een Europa vol van stokoude problemen en een vruchtbare bron van toekomstige twisten. Decentralisatie is een machtig wapen in nationale aangelegenheden, en decentrali satie op basis van statengroepeeringen kan een bruikbaar wapen worden in in ternationale zaken. Ik kan mij geen dringender geval voor het instellen van zulk een statengroepee- ring en raad voorstellen als juist Europa. Hier vinden wy de in ontwikkeling verst gevorderde groep van het heele menschen- ras. De totale hulpbronnen, wat betreft arbeidskrachten, natuurlijke hulpbronnen, industrieele uitrusting en communicatie, zijn ongeëvenaard. Thans zijn die staten verdeeld in een groot aantal kleine onaf hankelijke nationale eenheden, die in vre destijd elkander in de wielen ryden en in oorlogstijd hun veiligheid ten zeerste on zeker maken. Tezamen zouden die staten een enorme industrieele en economische eenheid kunnen vormen, met een gebied van niet te overtreffen omvang. Alle elementen voor een groote industrieele en economische herleving liggen voor het grypen. De herleving zou niet lot materi eel of economisch gebied beperkt blijven. Er zou een nieuwe bloei van het Europee sche genie kunnen tot stand komen, welke alle glorierijke tijdperken van het ver leden zou overtreffen. Wanneer niemand het durft te wagen om de leiding van zulk een politieke groep op zich te nemen, blijft er nog een vierde weg open. Laat men een Europeesche Eco nomische Raad instellen om de algemeene economische belangen en de ontwikkeling van Europa te coördineeren en te regelen. De economische verwarring in Europa en het voortduren daarvan is een van de grootste struikelblokken op den weg naar een algemeen Europeesch herstel. Bij den huidigen toestand van de wereld is het economisch herstel veel belangrijker dan het verkrijgen of verliezen van kleine stukjes grond hier of daar. De problemen van voeding, kleeding. behuizing en vooral van werkverschaffing zijn veel dringender dan de kwesties, welke zooveel tijd van de leidende staatslieden in beslag genomen hebben. Dit werk moet door Europa zelf gedaan worden. Zie voor uw redding niet te veel uit naar andere continenten. Europa kan zichzelf redden en zoodoende eigen zelf respect bewaren. Europa zal dit ook doen. Veldmaarschalk Smuts eindigde met het sleutelwoord van het beroep van Churchill: „J^aat Europa opstaan!" Zestien jaar dwangarbeid voor Aartsbisschop Stepinac Aartsbisschop Stepinac van Zagreb is gistermorgen door het Joegoslavische gerechtshof tot zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten voor den tiid van vijf jaar veroordeeld. Amerika en Turkije eischen breede basis Volgens diplomatieke kringen te Washington heeft de Turksche regee ring een krachtig en uitgebreid ant woord opgesteld op de laatste Sovjet nota. waarin de Sovjet-Unie gemeen schappelijke verdediging van de Turk sche zeeëngten (Dardanellen en Bospo rus) voorstelt. De nota is ter goedkeu ring aan het kabinet voorgelegd. Ook de Amerikaansche regeering heeft een Dardanelien-nota opgesteld, die reeds aan de Sovjet-regeering is toegezonden. Naar men te Washington verneemt beteekent het Turksch antwoord een duidelijke bevestiging van het reeds ingenomen Turksch standpunt en is het een echo van de Engelsche en Ameri kaansche opvatting. Dat men bereid is bilaterale besprekingen over de Darda nellen te voeren, maar dat men over een wijziging van het verdrag van Montreux (over het recht van door tocht door zeeëngten) alleen op een algemeene conferentie, waarop alle be langhebbende partijen vertegenwoor digd zijn. wil onderhandelen. Het antwoord verwerpt eveneens elk voorstel om Sovjet Russische militaire bases op Turkschen bodem te vestigen. In diplomatieke kringen te Washing ton wordt verklaard, dat de V. S. een nieuwe not* aan de Sovjet-Unie heb ben gezonden, waarin wederom wordt bevestigd, dat de Amerikaansche re geering gekant is tegen de gezamen lijke verdediging der Dardanellen door Turkije en de Sovjet-Unie. De Russen blokkeeren het Oost-Europeesch luchtruim Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat de Russische generale staf in Boe dapest ieder luchtverkeer boven Hon garije tusschen 9 en 14 October heeft verboden. Tevens werd het'luchtverkeer van Weenen over Tsjechoslowaaksch grondgebied stopgezet. Een Clipper der Panamerican Airways, op weg naar Praag, werd te Weenen tegengehouden en via Frankfort naar Londen terugge zonden. De Tsjechische luchtvaartmaat schappij heeft alle vluchten op Belgrado en Boekarest tot 14 October gestaakt. Intusschen hebben de Pan-American Anrways besloten alle diensten op Eutro- pa niet verder dan Brussel te laten vlie gen,daar van de Amerikaansche militaire autoriteiten bericht was ontvangen dat geen vliegtuigen boven door de Russen bezet gebied in Hongarije, Tsjeehoslo- wakije of Roemenië mogen vliegen. Door Rusland bezette gebieden in Duitschland en Oostenrijk vallen niet onder dit verbod. Amerikaansche autoriteiten van het vier-mogendheden luchtdirectoraat te Berlijn hebben hun verbazing over deze Russische maatregelen uitgesproken, waarover het directoraat niet van te voren is ingelicht. De reden van het ver bod is volkomen onbekend, doch men houdt rekening met de mogelijkheid dat Russische manoeuvres er de aanleiding toe hebben gevormd. Zuurstofcylinder ontploft twee dooden In de plaatwerkerij van de firma Stork aan den overkant van het IJ te Am sterdam is dezer dagen een cylinder met zuurstof, welke onder een druk stond van 150 atmosfeer, met een daverenden slag gesprongen. Twee plaatwerkers, de 21- jarige J. M. en de 17-jarige J. B., beiden uit Amsterdam werden op slag gedood; twee anderen liepen zeer ernstige kwetsu ren op. De plaatwerkerij werd in een ravage herschapen. De Arbeidsinspectie heeft een onderzoek naar de oorzaak der ontploffing ingesteld. Drie notarissen benoemd te Haarlem Te Haarlem waren drie vacatures van notaris, waarin thans voorzien is. Tot opvolger van den heei* N. J. Hoc-f- lake is benoemd de heer J. C. Stuart, die candidaat-notaris is op het kantoor van den heer Hoeflake. Wij herinneren eraan dat aan notaris Hoeflake op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer G. Wolzak is voorzien door de benoeming van mr. M. G. Krans, candidaat-notaris te Goes. De heer P. A. de Ruig uit Heemstede, sedert 1929 werkzaam als candidaat-nota ris bij wijlen den heer T. Bruyn Pzn. is benoemd in deze vacature. EX-RECHERCHEUR UIT ZANDVOORT VEROORDEELD. Het gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde conform den eisch van den advocaat-generaal den 41-jarigen J. W. S., rechercheur van politie te Zandvoort, voormalig hoofd van de POD te Drachten tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Verdachte had zich in de periode van 1942 tot 1945 schuldig ge maakt .aan verduistering van een cas sette met waardevollen inhoud en zich de opbrengst toegeëigend van een gesto len lederen jas. Ook had hij sieraden ge stolen welke bij geïnterneerden in beslag waren genomen. Volgens den Amerlkaanschen Nieuws dienst in Duitschland zal in opdracht van den geallieerden bestuursraad de controle op de Duitsche demilltarisaUe met ingang van 1 Januari 1947 worden overgenomen door een vereenigd directoraat, dat zoowel land-, zee als luchtmacht bestrijkt. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 51) Een paar dagen geleden had Anne haar namelijk eindelijk het avontuur op het bal in Elmshorn verteld en van haar eerste kennismaking met den jongen graaf. Dat was zoo gekomen: Senta Bratt had voorgesteld den bewoners van het atelierhuis met Kerstmis het voltooide portret te laten zien. Anne had daartegen ernstig bezwaar gemaakt en tenslotte was haar niet veel anders overgebleven dan dit bezwaar nader te motiveeren. De schilderes stak haar arm door dien van Grundtvig. Laten we samen nog eens hetzelfde blokje omloopen, meneer Grundtvig. U zult me misschien eenigszins opdringerig vinden, maar ik heb u een gewetensvraag te stellen. Vraagt u maar gerust, juffrouw Bratt. Zoo erg zal het wel niet zijn. Houdt u van Anne? Ja, ik houdt van haar. Anne is de vrouw, die me door het lot is toegewezen. Ik heb haar liefgehad van het eerste oogenblik, waarop ik haar zag. Op het bal van consul Eschental in Elmshorn, Hoe weet u dat? Anne heeft mij een paar dagen ge leden van die romantische ontmoeting verteld. U moet tegen haar over de ont dekking van het schilderij zwijgen. Daar zijn bepaalde redenen voor en Anne is op dat punt zeer gevoelig. Wie is Anne eigenlijk? Ik mis de bevoegdheid om dat te verraden, meneer Grundtvig. Vandaag -of morgen zal Anne u zelf wel eens haar min of meer tragische levensgeschiede nis vertellen. Ik kan alleen zeggen, dat ze u volkomen waardig is en dat u nooit een betere vrouw zult kunnen vinden. Dat weet ik, juffrouw Bratt, rdaar ik bevind me in een verre van benijdens waardige positie. Heel mijn hart trekt naar Anne. maar zy gaat mij voortdurend uit den weg. Dat komt allemaal in orde. troostte de schilderes. U moet veel geduld met haar hebben. Zij heeft veel doorgemaakt en is schandelijk behandeld. Wat zij noo dig heeft, is liefde en toewijding. Die wil ik haar maar al te graag geven, maar ik zie geen kans om haar te naderen. Misschien kan ik u een vingerwijzing geven. Schenkt u haar voor Kerstmis den handschoen, dien ze op haar vlucht verloor! Grundtvig keek de schilderes een oogenblik verbaasd aan,*maar daarop be gon hij te lachen. U bent een zeer ver standige vrouw, juffrouw Bratt! Dank u; daar ontbreekt helaas nog wel het een en ander aan. Maar nu be gin ik het koud te krijgen. Laten we naar huis gaan. Een partij bridge zal me wel weer over den schrik van dezen avond heen helpen. Waar blijven jullie toch? ontving de gravin hen, toen zij de kamer binnen tra den. We wilden juist een reddings-expe- ditie uitsturen. De notaris was al bang, dat je minstens op het dale was geklom men om Senta te zoeken. Ernst. Hij heeft me van de straat opgeraapt. Ik was juist even een luchtje gaan schep pen, verontschuldigde Senta Bratt hun lang wegblijven. Als ik nog een kleinig heid te eten kan krijgen, stel ik me straks graag als bridgepartner beschikbaar. De gravin wees op een klein tafeltje bij den muur, waarop een koude schotel gereed stond. Senta Bratt voorzag zich van een paar sneedjes toast en een glas wijn en begaf zich, aldus uitgerust, naar Anne en Doddie Hesterberg. Laatstgenoemde zat ijverig over een of ander borduurwerkje gebogen. Wat is dat voor een unicum? infor meerde de schilderes belangstellend. Dat is een kussen en geen unicum! Neem we niet kwalijk, maar het ziet er zoo wonderlijk uit. Zeker een Kerst cadeau voor den stoeren zeevaarder Jens Grottkau, bestemd om zijn troostelooze vrijgezellenkamer wat op te vroolijken. Tjonge, met dons gevuld nog wel! Die knaap wordt bepaald verwend. Waar zit hij eigenlijk? Hij werkt, zei Doddie waardig. Werken? Doen ze dat ook nog bij de marine? U "miskent meneer Grottkau vol komen. Hij is zeer vlijtig en vooruitstre vend. Nou, nou, bijt me maar niet! zei Senta Bratt lachend. Laat me dat kussen maar liever eens zien. Hm, rozen en ver- geetmenietjes. Hoe innig. Nu moet je er ook nog een mooie spreuk op borduren. Is dat noodig, denkt u? vroeg Doddie, een en al belangstelling. Stellig. Bijvoorbeeld: Rust zacht op beide zijden! Woedend trok Doddie het kunstwerk uit de handen van de schilderes en sprong overeind. Rood van kwaadheid duwde ze het kussen in haar borduurmand. Maar Dod, wat ga je doen? Voor m'n oom zorgen, hem z'n avond boterham brengen en naar bed gaan, luidde 't bitse antwoord en met een „Wel te rusten, allemaal", verliet Doddie Hesterberg de kamer. Maar Senta, waarom plaag je dat arme kind ook zoo? zei Anne verwijten<L Ze is zoo vermakelijk als ze bcx^s is. Maak je maar niet ongerust, Anne- kind. Morgen is Dod haar boosheid al weer vergeten. Pak jij nu de zaakjes ook maar bij elkaar en ga slapen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6