IJmuider Courant Coring pleegt zelfmoord Sjahrir gaat accoord met federatief Indonesië De vakbeweging verlangt medezeggenschap bij de vaststelling van het prijspeil iBle Jaargang No. 18458 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtetr, 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 16 October 1S>16 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— De overige doodvonnissen voltrokken Hermann Goring heeft aan den vooravond van de executie zichzelf het leven ontno men door een ampul met cyaankali, die hü ïn een bus met „nescafé" (een mengsel van koffie, suiker en melkpoeder) had ver borgen gehouden. De doodvonnissen der overige veroordeelden zyn hedenmorgen in alle vroegte voltrokken. Om vier uur was alles voorbij. Van een huis aan den overkant van het gymnastieklokaal der Neurenbergsche ge vangenis uit volgden verslaggevers van den Amerikaansehen Nieuwsdienst de exe cutie, die in het gymnastieklokaal plaats had. Aan een ooggetuigeverslag van de., acht journalisten, die als eenige persver tegenwoordigers de terechtstelling bij woonden, ontleenen wij het volgende: „De tien mannen, die Göring volgden in den dood, stierven dapper en in waardige hou ding. Allen kregen zij de gelegenheid, een laatste wóórd te zeggen en het was enkel Rosenberg, de wijsgeer en productieve schrijver, die geen woord kon vinden en „Nein" fluisterde. De terechtstellingen gingen snel en doel treffend in hun werk. De veroordeelden werden met tusschenpoozen van ongeveer een kwartier binnengeleid en kregen na hun laatste woord een zwarte doek over het hoofd, waarna hun handen en voeten werden gebonden. Het geluid "van het val. luik achter het gordijn, dat voor den galg hing, was daarna het eenige gerucht dat vernomen werd. Von Ribbentrop zeide flink: „God be hoede Duitschland" en daarna voegde hij, die tijdens het proces gepoogd had oneenig heid te zaaien tusschen het Oosten en'het Westen, er aan toe: „Mijn laatste wensch is, dat de Duitsche eenheid blijft bestaan en dat er begrip tot stand komt tusschen het Oosten en het Westen en vrede voor de wereld." De Jodenvervolger Julius Streicher, zon der berouw tot het einde, riep: „Heil Hit- Ier", toen hij het schavot werd opgeleid. Van het schavot af riep hij: „De bolsje wieken zullen jullie allemaal als eerst- volgenden ophangen." Een moment voor hij viel riep hij met omfloerste stem onder den zwarten doek, waarmede zijn hoofd was bedekt: „Adèle, mijn lieve vrouw." De soldaten Keitel en Jodl in hun groene uniformen met de roodgebiesde pantalons, stierven als Pruisische officieren met stijf gesloten mond, de kin omhoog en arrogant. Na God gesmeekt te hebben om Duitsch land genadig te zijn, riep Keitel: „Ik volg mijn zonen. Alles voor Duitschland.'' Jodl richtte zich op en riep: „Ik groet u mijn Duitschland". Seyss-Inquart zeide met een koude en onbewogen stem: „Ik hoop dat deze te rechtstelling het slot is van den tweeden wereldoorlog en dat uit het drama van dezen oorlog een les zal worden getrok ken." Daarna riep hij theatraal: „Ik geloof in Duitschland." Volgens onbevestigde berichten te Neu renberg zullen de lichamen in het geheim in een speciaal legervoertuig naar een zee haven in Duitschland worden gevoerd, om in het geheim in zee te worden begraven en er zouden geen officieele bijzonder heden meer worden verstrekt. Zoowel de vrouw als de verdediger van Göring wordt verdacht de ampul met blauwzuur in de Neurenbergsche gevange nis te hebben binnengesmokkeld. Het was bekend dat de vroegere rijksmaarschalk zeer bevreesd was voor den dood door den strop, nadat hij de foto's van Mussolini's terechtstelling had gezien. In zijn cel heeft Göring tegen dr. Kelly, een Amerikaansche gevangenisautoriteit verklaard: „Ik wilde dat ik mij aan de Russen had overgegeven. Die zouden mij ofwel zonder meer ter dood hebben gebracht of als een held hebben behandeld. Ik had nooit gedacht dat jullie Amerikanen een maarschalk zouden be handelen als een gewoon misdadiger. Jullie maken een precedent met deze processen tegen oorlogsmisdadigers Ik dacht zoo, dat jullie prettig behandeld zouden willen worden, ingeval jullie degenen zult zijn. die den eerst volgenden keer terecht zullen staan." Dr. Kelly zeide daarop tegen Gö ring: „Hitler deelde uw geloof, dat ge er gemakkelijk af zoudt komen, klaarblijkelijk niet." Waarop Göring antwoordde: „Hitler had zijn eigen opvattingen over sterven. Ge herinnert u het geval van Mussolini. Wij kregen de foto's van zijn terdoodbren ging. Zij waren verschrikkelijk. Hitier werd er razend van. Hij nam de foto in zijn handen en schreeuwde, terwijl hij op en neer liep: „dit zal mij nooit gebeuren." De zeven nazi-leiders, die door het tri bunaal van Neurenberg tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, zullen onderge bracht worden in de gevangenis van Span- dau in den Britschen sector van Berlijn. 600 Duitsche en geallieerde onderdanen, die nu in de gevangenis zitten, zullen er gens anders heen gebracht worden, aan gezien de geheele gevangenis voor oorlogs misdadigers bestemd wordt. Het geallieerd opperbevel te Berlijn be raadslaagt nog over de kwestie of de ge vangenbewaarders Duitschers. Britten of wel Amerikanen, Russen of Franschen zullen zijn en over de kwestie, welk soort arbeid de gevangenen zullen moeten doen. De datum van aankomst der betrokken ge vangenen wordt in Berlijn als „hoogst geheim" gekenschetst. Turksch-Anglo-Amerikaansche bespreking in Ankara. Vertegenwoordigers van de Britsche en Amerikaansche ambassades in de Turk- sche hoofdstad hebben gisteren den ge- heelen dag geconfereerd over de Darda nellen-kwestie, meldt Radio Ankara. De Sovjet-regeering heeft van haar laatste nota aan Turkije geen afschriften gezon den aan de Britsche en Amerikaansche regeeringen, waaruit volgens Radio An kara valt af te leiden dat de Russische regeering bij voorbaat het recht dezer landen om over herziening van de Dar- danellen-overeenkomst mede te onder handelen, miskent. Nieuws uit het buitenland Bij een treinbotsing by Arezzo werden 12 personen gedood en 6 ernstig gewond. On der de gewonden bevond zich Prins Karei van Habsburg. Het voorstel van de Siameesche regeering om vier betwiste provincies aan Fransch Indo-China terug te geven is door het parle ment met 91 tegen 29 stemmen aangenomen. Een Fransch militair vliegtuig is in de nabijheid van Lyon in brand geraakt en neer gestort. De uit vijf personen bestaande be manning vond den dood. Noorsclie Koopvaardijvloot groeit weer. Volgens opgave van Lloyds bezat Noorwe gen op 1 Juni 1939 een handelsvloot met een tonnage van 4.8 millioen brt. Aan het einde van den tweeden wereldoorlog was de ton nage gereduceerd tot 2.6 millioen ton. Op 1 Juli van dit jaar was de tonnage reeds weder tot 3 millioen ton opgevoerd. Daarin zijn ds schepen kleiner dan 100 brt. niet begrepen. Hiervan bezit Noorwegen er een groot aantal. De gezamenlijke tonnage daarvan kan zeker wel op 100.000 brt. worden gesteld. De uit breiding der Noox-sche koopvaardijvloot na den oorlog is in de eerste plaats toe te schrij ven aan de levering van een aantal groote schepen, hoofdzakelijk tankschepen, tezamen groot 200.000 ton, die voor den oorlog in Zwe den besteld waren en thans geleverd zijn. Verder zijn 50 tot 60.000 ton schepen van de Duitschers „overgenomen". In het buiten land werd 100.000 ton, deels nieuwe deels ge bruikte schepen aangekocht, gi-ootendeels in Engeland, Canada en Zweden. De liberty- schepen en de overige Amerikaansche sche pen thans onder Noorsche vlag varend (on geveer 175.000 ton) zijn in deze opgave niet begrepen. Het zal nog wel eenigen tijd duren eer de omvang der Noorsche>koopvaardijvloot het vooroorlogsche' peil zal hebben bereikt. Tij dens en na den oorlog is ongeveer, 1.5 mil lioen brt. aan nieuwe schepen besteld, waar van meer dan de helft in Zweden. In Noor wegen werden 200.000 ton aan kleine schepen besteld. Met inbegi-ip van de 14 libertyschepen en 8 tankbooten, die thans reeds onder Noor sche vlag varen, verwacht men omstreeks 400.000 ton uit Amerika. De levertijd van deze 1.8 millioen brt. is op uiterlijk eind 1950 gesteld. De Kota Baroe brengt 1300 man naar Indië De Kota Baroe is gistermiddag uit Rotterdam naar Indië vertrokken met het derde bataljon van het zevende regiment infanterie uit Vught en het derde bataljon, van het elfde regiment infanterie uit Roei-mond, in totaal dus ruim 1300 man. Wanneer het schip beide bataljons in Batavia aan land heeft gezet, gaat het naar Singapore, om Engelsche troepen naar Southampton te brengen. Half Janu ari wordt de Kota Baroe weer in Rotter dam verwacht. Correspondentie voor militairen aan boord van de Kota Baroe en de Volendam die vandaag vertrekt, moet vóór 20 Oc tober en 5 November worden gepost. Eerst bonnen inleveren als men naar het buitenland gaat. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er met nadruk de aandacht op, dat die genen, die zich voor een verblijf van meer dan 14 dagen naar het buitenland begeven, verplicht zijn bij den distributiedienst in te leveren de tweede distributiestamkaart, de bonkaarten voor voedingsmiddelen en de tabaks-, versnaperingen- en gecombi neerde kaarten Dit geldt ook, indien men regelmatig vijf of meer dagen per week in het buiten land verblijft. Niet nakoming van dit voorschrift is strafbaar. A/s erkenning van de republiek geregeld is In een onderhoud met Aneta heeft "de Indonesische premier Sjahrir verklaard, dat, zoodra men zou zijn gekomen tot een principieele politieke overeenstemming, alle niet-Indonesische bezittingen terstond aan de vroegere eigenaars zouden worden teruggegeven. Sjahrir somde de volgende punten op, welke hij noodzakelijk achtte voor het sluiten van een politieke overeenkomst: Bepaling van het territorium der repu bliek de betrekkingen tusschen de republiek en het overige deel van Indonesië en bij gevolg de betrekkingen tusschen de repu bliek en Nederland; militaire regelingen, zooals getalssterkte der Nederlandsche troepen in Indonesië en een preciese omschrijving van hun taak; de beginselen voor de toekomstige eco nomische en flnancieele betrekkingen; de vertegenwoordiging van de republiek in het buitenland; cultureele aangelegenheden, in het bij zonder het taalprobleem. Sjahrir zeide te verwachten, dat de Nederlanders, wanneer men het eenmaal eens zon z(jn geworden over dc kwestie van de erkenning der republiek, den repu blikeinen weldra de voorstellen van Ma- lino zouden voorleggen. „Zuiver persoon lijk ga ik in beginsel accoord met een federatief systeem voor Indonesië, hoewel ik van gevoelen ben. dat men b(j deze federatie verder moet gaan dan op dit mo ment voorzien wordt, teneinde alle auto nome dcclcn meer kansen te geven." Weerbericht Deze Amerikaansche helicoptère is voorzien van drijvers en in staat zooais de foto laat zien van een zeer kleine water-oppervlakte op te stijgen. I.-G. Farben genationaliseerd. Eén van de grootste Duitsche maat schappijen, die een belangrijk aandeel in de oorlogsproductie had, de I. G. Farben, is genationaliseerd. Het voorstel werd ge daan door de sociaal-democraten, die het aan de commissie voor de ontwerpen van het parlement van Groot Hessen hadden voorgelegd, welke zich met algemeene stemmen accoord verklaarde. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft in Amsterdam een congres gehouden onder het devies „Met het N.V.V. tegen de duurte". Drs. G. M. Nederhorst, lid der Tweede Kamer en secretaris van de Stichting van den Ar beid, verklaarde dat het beroep van de regeering op de arbèidersbevolking om zich bij het voorgestelde loonstop aan te sluiten, niet met volledig begrip en in stemming is ontvangen. De arbeider kan niet inzien dat de loonen niet verhoogd mogen worden terwijl er in de bedrijven goed verdiend wordt en winsten en prij zen niet gebonden zijn. Het prijsbeleid moet gecoördineerd worden. Het systeem van tusschenpersonen veroorzaakt een prijsverhooging, in de textielbranche zelfs van dertig procent. De toewijzingen van grondstoffen aan de bedrijven wordt wel gecontroleerd, maar niet de verwerking er van, zoodat groote hoeveelheden in den zwarten handel verdwijnen. De rijks- bureaux zijn volgens drs. Nederhorst te beschouwen als vooruitgeschoven posten der ondernemers in het overheidsorgaan. Door afschaffing van de individueele prij- zenvaststelling zou men de concurrentie vei-grooten en de prijzen doen dalen. „De vertrouwenscrisis tusschen arbeiders en regeering kan opgelost worden, als de re geering wil garandeeren, clat de prijzen drastisch verlaagd zullen worden. Dan ben ik er zeker van", aldus besloot de heer Kortenhox-st zijn rede, „dat de pro ductie zal stijgen". De secretaris van het N.V.V. de heer A Vermeulen, verklaarde dat de vakbr weging gaarne wil medewerken om d regeeringsmaatregelen te doen slagen er zelfs onder bepaalde voorwaarden een loonstop wil aanvaarden, mits de regee ring de vakbeweging medezeggenschap verleent bij het bepalen van het prijspeil. Verhooging van de arbeidsproductiviteit kan volgens den. heer Vermeulen geschie den door Inschakeling van zwarte hande laren en andere impi-oductieve arbeids krachten, wier aantal hij op 200.000 schatte. De productie dient gericht te worden op de behoeften der groote massa en niet op de vraag naar luxe artikelen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.T, te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. Zwaar be wolkt. hier en daar een tijdelijke opkla- rinlg die in den nacht aanleiding geeft tot plaatselijke mistvorming. Geen neer slag van beteekenls. Weinig wind, onge veer de zelfde temjxeratuur als vandaag. Parijsche conferentie gesloten Joegoslavische delegatie demonstratief afwezig De slotzitting van de Vredesconferentie in het Luxembourg te Parijs die gisteren gehouden werd. heeft geen verrassingen meer gebracht. Het feit dat de Joegosla vische delegatie niet aanwezig was en in een brief te kennen gaf dat zij het verdrag met Italië niet zou onderteekenen, kon niet als zoodanig beschouwd worden, daar de opvatting der Joegoslaven reeds eerder ondubbelzinnig tot uiting 'was gekomen. In haar brief, die door den voorzitter Kwo Tai Tsjai werd voorgelezen, gaf de Joegoslavische delegatie te kennen, dat „de conferentie zoowel formeel onjuist als we zenlijk onrechtvaardig heeft gehandeld". Zij vei-klaarde verder dat zij geen aanbe velingen kon doen aan de groote vier daar nar regeering geen verdrag kon teekenen. 'at een reeks beslissingen bevat als die wslke thans in het Italïaansche verdrag zijn neergelegd met beirekking tot kwes ties. die voor het Joegoslavische volk van het grootste belang zijn. Byrnes, Molotof. Bevin en tenslotte Bi- dault hielden korte toespraken, waarna de Fransche minister-president als gastheer de conferentie voor gesloten verklaarde. Met een „tot ziens in New York" namen de gedelegeerden afscheid van hun col lega's en haastten zich vervolgens naar de stations en het vliegveld, om de thuisreis aan te vangen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1