J Het leger wilde jonge republiek niet wegvagen Ex „kabinetschef' hoort tien jaar tegen zich eischen I Wereldnieuws Tips en Tops Dr. van Mook over den wapenstilstand Duurzaam samengaan bepleit Gistermiddag om kwart over één Ne- derlandsche tijd heeft dr. Van Mook, de Lt.-gouverneur-generaal van Batavia uit een radiorede gehouden, waarin hij het bereikte accoord commentarieerde. Dr Van Mook. legde er den nadruk op dat de strijd in Indonesië het karakter van een directen oorlog heeft gedragen, doch da', de vijandelijkheden veeleer een voortdurende gewelddadige vertolking van het wantrouwen 'tusschen beide partijen konden worden genoemd. Noch de Neder landers, noch de Indonesiërs hebben de militaire mogelijkheden uitgebuit. Dr. Van Mook prees het begrip voor den achter grond der troepenzendïngen. dat door In donesiërs getoond is en zeide: ,.Dc heer Sjahrir en de zijnen heb ben begrepen, dat het leger niet ge reed staat om de jonge republiek te bespringen en weg te vagen van de wereld, doch om tezamen met haar direct te strijden voor een wereld, waarin vrijheid en zelfstandigheid haar duurzame waarborg zullen vin den. Onder deze omstandigheden hebben zij den moed en de overtuiging gehad om tegen wantrouwen, misver standen en misschien kwade wil in, het besluit mede te onderteekenen, op te houden met vuren. Y Zij zullen zonder twijfel de energie en <le geestkracht weten te bewaren, die noodig zijn om onnoodig bloedvergieten te voorkomen. De staking van de vijande lijkheden is slechts een begin Alle maat regelen moeten worden genomen om ei- voor te zorgen, dat geen ongewemschte elementen haar zullen verstoren. Daar naast zal er aan beide zijden nog veel overleg, nog veel zelfbeheersching en nog vindingrijkheid noodig zijn om te komen tot dien vorm van samenwerking waarop de wederopbouw zou kunnen beginnen. Na te hebben uiteengezet, hoeveel moeilijkheden nog liggen op den weg die gegaan moet worden, zeide dr. Van Mook het belang van den wapenstilstand vooral te zien als de mogelijkheid tot vrijer overleg. De noodzaak tot dit overleg wordt door beide partijen in diepste over tuiging beseft, aldus dr. Van Mook, want de ellende die een voortgezet conflict zou brengen zou oneindig veel grooter zijn dan dé reeds zoo betreurenswaardige gebeurtenissen waaronder wij beiden in het afgeloopen jaar hebben geleden. Laat ons trachten als eerlijke menschen tegenover elkander te staan en het staken van de vijandelijkheden tot uitgangspunt te maken van een duurzaam samengaan tusschen Indonesië en Nederland". De rede van dr. Van Mook werd met het Wilhelmus besloten. Commissaris tier Koningin van Utrecht gaat heen. Aan jhr. rar, dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal is op zijn verzoek met in gang van 1 November op de meest eer volle wijze ontslag verleend als Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. ORGELBESPELING. Er heeft een orgelbespeling plaats in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 17 October 's namiddags van 1516 uur door George Robert, Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga c kl. t. (Peters Ba. IV no. 5) van J. 5. Bach: 2. Choralvorspiel und Fuge: „O Traurigkeït, o Herzeleid", Joh. Brahms; 3. Cantabilé van C. Franck; 4. Twee orgel koralen: a. Nu sijt wellecome, Jesu, lieven Heer, b. Een kint gheboren in Bethlehem van Flor Peeters; 5. Pièce sur des airs po pulates Flamands van Nadia Boulanger: 6. Carillon van L. Boëllmann De Prins Bernhardkapel vanochtend vertrokken Vanochtend zijn de leden der Prins Bern hardkapel, onder leiding van hun kapelmees ter. adj. de Graaf en onder commando van Juit. Binnema uit Bloemendaal naar Rotter dam vertrokken om vandaar met de „Voien- dam" naar Indië scheep te gaan. In de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal heeft gistermiddag een afscheidsdtens: plaats gehad, waarin de veldprediker. Ds. Stnke. een predikatie hield naar aanleiding van Psalm 121. Daarop volgde een kort en ernstig afscheidswoord van den commandant van het 2e bat. Ie Reg. Infanterie, majoor Hensen, <liie den mannen wees op den' vorstelijken naam van de kapel en den wensch uitsprak, dat zij zich in Indië vorstelijk zouden gedra gen. Majoor Sinke had reeds gewezen op de vereerende taak, die de kapel in Indië heeft "ie vervullen. De kapel deed in de kerk twee koralen ïiooren, ,,Wilt heden nu treden" en ..Halle luja. looft den Heer". Alle leden kregen uit handen van den veldprediker een bijbel en gezangboek mede op de rets. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I. 301.5 M. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 17,15 Militaire Kapel. 17.30 Volksherstel* 1S.55 Jan Cordu- wener, 18.30 Strljdkr. pr. 19.30 Geestelijk le ven in Suriname. 20.05 Weerpraatje, 20.2O De roos van Stamboul. 21.20 Hoorspel. 22.20 The Ramblers. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Muzi kaal allerlei. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 17.30 Ensemble „Romantique". 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Ce lesta Ensemble. 18,20 Stanley- James. 20.05 Baar zit muziek in. (Padvindersprogramma). 21.30 Met band en plaat voor u paraat. 22.15 A.ctueel geluid. 22.30 Emanuel Feuerman. 23.00 Gr.pl. K. Ter gelegenheid van de opening van het Centsche academische jaar 1948—1947 werden vier buitenlandsehe geleerden, n.l. Sir Henry Hallet Dale, oud-directeur van het „Natio nal Institute for Medical Research" te Lon den, prof. C. H. Edelman, rector van de landbouwhoogeschool te Wageningen. prof Neymann. -hoogleeraar in de psychiatrie aan de ..North-Western University" te Chicago en prof ir. w. Schermerhorn, oud-minister- prc-sident van Nederland tot doctor honoris causa van de Gentsche universiteit benoemd. De geallieerde coördinatie-commissie in Berlijn heeft een maatregel van bestuur goedgekeurd, waarbij commentaar in de Duitsche pers op de politiek van de bezet- tin gsmogendheden toegestaan is, terwijl publicatie van geruchten, die bedoeld zijn om de eenheid onder de geallieerden te onder mijnen. verboden wordt. Bij de verkiezingen voor provincie en district in de. Fransc'ne zone van het bezette Duitschland heeft de Christelijke Democrati sche Partij de overwinning behaald (ruim een millioen stemmen op een totaal van twee millioen). De Sociaal Democraten volgden met 524.000. de Communisten met iets meer dan 150.000. De Duitsche Volkspartij staat als vierde geboekt met 126.000 stemmen en de Liberale Partij als vijfde met bijna 9000. 74 ':i der kiezers is opgekomen. Ook in de Britsche zone hebben de Chris telijke Democraten de leiding. Zij verwierven 5.2 millioen stemmen en worden gevolgd door de Sociaal Democraten met ruim 5 mil lioen. De Communisten vergaarden een mil lioen stemmen en de Centrum-Partij 400.000, Haarlemmers moesten „spitten" op zijik gezag Dinsdag verscheen de vroegere kabinets chef van den voormaligen commis saris der provincie Noordholland, die tij dens de bezetting in de Griffie aan de Dreef te Haarlem den scepter zwaaide, in het verdachtenbankje van het Bijzondere Hef to Amsterdam, dat gepresideerd werd door mr. J. M. v. Vught. Den verdachte. E. E. van der V was ten laste gelegd, dat hij een onderwijzer uit Heerhugowaard aan vervolging had bloot gesteld. door in een brief aan den ..Beauf- tragten des Reichskommissars" voor onze provincie te kiagen over den onwil van dezen onderwijzer, om oproepen voor weer- rnach'.sgraaüwcrk rond te brengen. Verder vverd hom verweten, dat hij een opdracht van den ..Beauftragte". behelzende de practische ten uitvoerlegging van het „Sondevbauprogramm", (in den volksmond gewoonlijk „spitten" genoemd) voor Noord holland had uitgevoerd. Dit hield onder meer in het forderen van werkkrachten en het opgeven van een overzicht der be schikbare mannen in de gemeente Haar lem. De Noordhollandsche gemeenten kre gen van v. d. V. brieven, waarin de op dracht tot het requireeren van „arbeiders" werd gegeven. Uit het verhoor ter zitting bleek onder meer. dat verdachte „eershalve" lid was geweest van de W.A.. begunstigend lid van de „Germaansche S.S." en vroeger lid van de „Groep van Rappard". Als getuige was de oud-commissaris voor Noordholland, mr. A. J. Backer gedagvaard die verklaarde, dat zijn „kabinetschef" meermalen de aantallen te vorderen spit- ters omlaag wist te brengen. In zijn requisitoir memoreerde de advo caat-fiscaal mr. B. J. Besier. den dwang arbeid. die door verdachte's toedoen werd verricht en hij achtte het misdrijf van v. d. V. dermate ernstig (op een gegeven moment waren 1300 Haarlemmers voor de Duitschers aan het spitten) dat de bena ming ..collaboratie" niet overdreven kon klinken. Hij eischte tien jaar gevangenis straf met aftrek en ontzeiting voor den duur van het leven uit de beide kiesrech ten De verdediger, een oud-leeraar van ver dachte. schetste diens levensloop en noem- do zijn cliënt een slanne figuur met een onderdanigen geest. Hij verzocht om de uil&'ste clementie. Onderduiker verraden. D. K,, eveneens uit Haarlem, had in 1945, vlak voor de bevrijding ruzie gekregen met haar benedenburen over het lawaai, dat de zoon des huizes veroorzaakte bij timmer-werkzaamheden. Zij zou aan den N.S.B.-oolitieman v. d. H. gevraagd heb ben. of hij er niet voor zorgen kon. dat de jongeman in kwestie in Duitschland te recht kwam. De joneen werd inderdaad gearresteerd, maar kwam spoedig weer vrii. Mr. Besier eischte Vfs jaar gevange nisstraf tegen verdachte. Het tweede geval van twist-met-een- nolitiek-tintje was dat van de 2S-iarise Heemsteedsche N.S.B-ster N. M. B.. die onecnieheid met haar huisbaas, bii wien ze inwoonde, kreeg over een huurkwestie. In haar kwaadheid liep verdachte naar de Heemsteedsche politie, die zich echter niet met het beval bemoeide. Daarop ging B. naar het Kenaupark; om haar grief tegen den huiseigenaar aan de Duitschers over te leggen. Het gevolg was, dat de huisbaas een nacht van zijn vrijheid werd beroofd. Elsch: 2 jaar interneèring met aftrek. Agent-provocateur. Tenslotte kwam de aanklacht tegen den 22-jarigen Haarlemmer J. M. F. aan de orde. die er van verdacht werd, als N.S .B.'er een onderduikers-milieu in Assen te zijn binnengedrongen, waar hij zich voor deed als goed vaderlander. Toen hij zijn belevenissen later aan een paar kennissen vertelde, werden twee onderduikers, on der wie een half-Jood, door den S. D. ge arresteerd, maar gelukkig wisten de beide arrestanten na korten tijd te ontsnappen. Aannemende, dat verdachte niet geweten heeft, dat hij zijn ervaringen aan S D.'ers mededeelde, eischte de procureur-fiscaal 3 jaar interneering tegen F. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. Toewijzingen voor gedistilleerd worden nogmaals verhoogd De toewijzingen voor gedistilleerd, wel ke voor de periode November-December reeds verhoogd zijn van 50 op 75 procent van den omzet in het basisjaar 1939, zul len voor Januari 1947 nogmaals worden verhoogd en wel tot 100 procent. De op de toewijzingen voor Januari verkregen dranken mogen reeds medio December worden afgeleverd, zoodat aangenomen mag worden, dat met de feestdagen in December een behoorlijke voorziening ge waarborgd is. Bovendien worden maat regelen genomen, waardoor bereikt zal worden, dat ook na Januari 1947 de voor ziening op een redelijk peil zal blijven. Vrachtauto met voetballers tegen een boom; een doode Zondag waren spelers en supporters van Rood-Wit uit St. Willebrord met een vrachtauto naar Zundert vertrokken. Op de thuisreis moest de chauffeur uitwijken voor enkele spelende kinderen. Door het krachtige remmen schoqf de wagen in volle vaart dwars over den weg en sloeg mei den zijkant tegen een boom De 28- jarige A. Jaspers werd zoo ernstig ge wond, dat hij na enkele oogenblikken overleed. Vier anderen werden gewond en moesten naar het ziekenhuis te Roo sendaal worden overgebracht. Cok Schusschnigg pleit voor Europeesche statenfederatie Voor een zeer groot gehoor heeft dr. R. Schusschnigg, ex-bondskanselier van Oostenrijk, Maandagavond te Heerlen het woord gevoerd. Hij bepleitte een federa tieve samenwerking tusschen de Europee sche staten, welke hij noodzakelijk achtte, wil Europa blijven voortbestaan. -Bij de verspreiding van deze gedachte kunnen de kleine landen naar het oordeel van dr. Schusschnigg groot werk doen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: Tooneelst. „Achter Wal len en Poorten". 20 uur. Gem. Concertge bouw, Tuinzaal: Groote Psychometrische en Bloemenséance, 20 uur. Jacobslraat 6: Lezing dr. G. Bolkestein, 20 uur. Nwc Gracht 90: alg. verg. ..Het Witte Kruis", 20 uur. Heeren- weg 141 (Heemstede): Lezing. „Roepen, trots hevel ;ot zwijgen". Rembrandt: Marie Louise. Palace: De zevende sluier. Luxor: De gevan gene van Zenda. Deze drie: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Baccara. 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. City: Rio, 2.15, 4.30. 7 en 9:15 uur. Spaarae Theater: Jagers van Texas, 2.30, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Tooneelst. .Jongensly ceum". 20 uur. Brinkmann: Lezing over Ri chard Minne. Bioscopen: als Woensdag. De Edam terug van de vlucht naar Zuid-Afrika De „Edam" is terug. De zilverglanzende K.L.M.-vogel, die gisteravond om even over elf uur door Parmentier op Schip hol aan den grónd werd gezet, had de vlucht van Johannesburg in Zuid-Alrika, met tusschenlandingen in Leopoldville (Belgische Congo), Kano (Nigeria) en Tri polis naar Schiphol (9300 km) volbracht in 31 vlieguren. Deze proefvlucht zal door een tweede worden gevolgd. Daarna hangt het slechts van het aantal beschikbare vliegtuigen af, wanneer de lijn definitief geopend zal worden. Indien de K L.M. in Januari de beschikking zal hebben over vijftien Constellations, ligt de verwezen lijking van dit plan niet vër meer in het verschiet. Nederlandsche Vereeniging van ex-politieke gevangenen. Te Amsterdam vergaderde het. nieuwe hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni ging van Ex-politieke Gevangenen uit den bezettingstijd, onder presidium van mr. B. W. Stomps te Heemstede. Mer na druk werd verklaard, dat er sinds 31 Augustus geen enkele relatie meer be staat met het blad „De Prinsestad". De bewering van colporteurs, dat de baten van dit blad ten goede komen aan de ex-politieke gevangenèn, is dus, zoo ver klaarde het hoofdbestuur, onjuist. Sociaal-democratische zege in Britsclie zone. De resultaten van de verkiezingen voor de provinciale en districtsbesluren voor Hannover, Brunswijk en Oldenburg zijn volgens den Britschen nieuwsdienst in Duitschland als volgt: Sociaal-Democrati sche Partij 1354 zetels; Nedersaksische Platlelandspartij 636 zetels; Christelijk-De- mocratische Unie 606 zetels; Democratische Partij 228 zetels: Centrum-partij 79 zetels; Communistische partij 38 zetels. Nederlandsch elftal-club oefent weer Biesbrouck neemt ook deel Op het terrein van VUC te 's Gravenhage is Dinsdagavond de serie winterbijeenkoms- ten geopend van de Nederlandsche elftalclub. Nadat ander het licht der schijnwerpers bondsoefenmeester Kaufman bet zijne had •gedaan voor de lichamelijke voorbereiding zijner discipelen, droeg hij hen over aan de technische commissie van den K.N.V.B wel ke in de „wondertent" bij monde van den heer Herberts den voetballers allereerst den ernst dezer tralningsavonden onder oogen bracht. De heer Herberts bracht in herinne ring den historischen wedstrijd van 1913, toen op Houtrust de gevreesde tegenstanders een. hunner sporadische nederlagen op het vaste land leden. „Ga naar Engeland met de ge dachte je huid zoo duur mogelijk te verkoo- pen". aldus de heer Herberts, „en ik weet zeker, dat je in staat bent een blad schoone sportgeschiedenis te schrijven". In het kader van hei trainingsprogramma krijgt bij ontstentenis van buitenlandsehe tegenstanders vooral de wedstrijd op 17 No vember tegen het Rotterdamseh elftal een bijzondere beteekenis, terwijl voorts getracht zal worden nog een wedstrijd tegen het Ne derlandsch militair elftal te spelen. Ook de wedstrijd Luxemburg—Zuid Nederland op 10 November zal een goede training zijn voor de zuidelijke gegadigden en mogelijk nog nieuwe aspecten openen. Voor de volgende tralningsavonden zal ook worden uitgenoo- digö Biesbrouck van RCH. Groote prijs van Zandvoort De internationale sportcommissie voor automobilisme heeft te Parijs een internatio nale wedsti'Ödkalender voor het jaar 1947 vastgesteld. In Nederland zal het volgend jaar op 30 Augustus de groote prijs van Zandvoort worden gereden, welke, zooals men zich zal herinneren, in 1939 voor de eerste maal werd gehouden. Sport in 't kort TELEVISIEUITZENDING VAN VOETBAL WEDSTRIJDEN. De Engelsche Voel bal- bond heeft zijn goedkeuring gehecht aan het opnemen van zoowel internationale ontmoe tingen als wedstrijden uit. de league voor televisiedoeleinden. RUSSISCHE DEELNEMING AAN DE GE- mCHTHEFKAMPIOENSCHAPPEN. Aan de wereldkampioenschappen gewichtheffen, welke op 18 en 19 October te~ Parijs zullen worden gehouden, nemen ook Russische ath- leten deel. Onder hen bevinden zich de kam pioen Kutsenko en Grigori Novak, die houder is van alle Russische en wereldrecords onder de halfzwdargewieht athleten. H. VAN DIERMEN OVERLEDEN. De be kende oud-linksbinnen van Blauw Wit. H. v. Diermen, die vijf maal in het Nederlandsch elftal speelde, is te Baara in den ouderdom van 51 jaar overleden. in De bril van Sultan Sar vJ 81. Met hakmessen en bijlen gewa pend begaven onze vrienden zich in de richting, waarin zij den steen door den bril van Sultan Sar hadden gezien. De afstand viel niet mee. Zij moesten een groot, bijna ondoordringbaar bosch doorkruisen. „Die steen was zeker in den bril geteekend", veronderstelde de derwisj. Spot niet met den heiligen bril", voegde de Sirdar hem toe, „je zou de eerste niet zijn wien ik een oor zou afslaan wegens spotten met ern stige zaken!" Tenslotte, na een moei lijken tocht door het bosch, waarbij ze ■vaak gebruik moesten maken van 'hun kapmessen, bereikten ze een open veld Hier zagen ze den steen, dien ze tevo ren door den wonderbril hadden waar genomen, in werkelijkheid. ,',Zie je het!" riep de Sirdar, „dat is wat anders dan een grapje!" Ze gaven hun paar den de sporen en bereikten den steen. BINNENLAND Naar aanleiding van eenige recente uitspra ken van den Centralen Eereraad hebben me vrouw Joh. Boidewijk Roepman en de heer Jos. Vranken Jr. bedankt als lid van den Eereraad voor Muziek. De verkoop der Na tionale Hulpzegels hegft netto f 800.000 opge bracht. Dit bedrag komt ten goede aan oorlogs slachtoffers. Mr. J. A. Berger te Haren (Gr.) is belast met de waarneming van het voorzitterschap van het College van Rijks bemiddelaars. Brazilië heeft in Ne derland een groote order voor aardappelen ge plaatst. Te Zuna tusschen Rtjssen en Nijverdal heb ben twee gemaskerde mannen den kassier van de Boerenleenbank ge dwongen tot afgifte van het kasgeld, ongeveer 6000. Te Eede in Zeeuwsch Vlaanderen is een vlas- serij tot den grond toe afgebrand. De inventa ris ter waarde van f 35.000 en 135.000 leg. vlas gingen verloren. De brandweer stond mach teloos. omdat de man die den sleutel van 't spuit- huisje in den zak had, was gaan wandelen In Den Haag is gis teravond de luchtballon ..Rambaldo" opgestegen. De commandant. de heer Boesman, hoopte een recordvlucht te ma ken. In Hilversum wonen op het oogenblik 17.000 personen zonder vergun ning. Zij zullen thans zonder pardon uit hun woningen worden gezet. De gemeente zal voor hen een doorgangshuis inrichten. De maximumprijs voor gepelde garnalen is vastgesteld op 42 cent per 100 gram, die voor ongepelde garnalen op 85 ct. per kg. en die voor levende garnalen op 75 cent per kg. Door een vergissing in een apotheek ontving de heer J. P. te Harlin- gen een slaapmiddel, dat niet voor hem bestemd was. Na een hoeveelheid gebruikt te hebben, is hij overleden. De .justi tie stelt thans een on derzoek in. De Raad van Vak- centrafën heeft in een te legram aan den minis ter-president aangedron gen op maatregelen tot verlaging der kosten van levensonderhoud. BUITENLAND Het beroep van de linksche politieke groe peering EAM 0:11 het referendum inzake de monarchie ongeldig te doen verklaren is door het Giïeltsche hoogge rechtshof verworpen. Haarlem en Omgeving Veertig jaar geleden opende de heer M. H. C.v. Reysen in de oude blik slagerij van de Jong aan de Groote Houtstraat een winkel voor vleesch. waren en delicatessen. Nu is de heer v. Reysen vier en zeventig jaar en hebben zijn drie zoons zijn plaats ingenomen. De winkel is uitgebreid en de bedrijfsvorm is van éénmanszaak veran derd in N.V. Maar het pand aan de Groote Houtstraat is men trouw gebleven en daar is dan ook gisteren in een klei nen kring van bekenden het veertig-jarig bestaan herdacht. Het gemeentebestuur van Bennebroek heeft aanbesteed den bouw van een dubbele arbei derswoning aan het Wll- helminaplein. Ingeko men waren 23 biljetten. Hoogste inschrijver was de heer Opperkatnp uit Haarlem voor f24.700 en laagste de heeren Vos en Laan te Haarlem voor f 17.850. De tentoonstelling „Het Amerikaansche en Engelsche boek 1939 1946". welke in het Prin senhof gehouden zal worden, zal op Maan dag 21 October officieel geopend worden door den burgemeester, den heer M. A. Reinalda. Ongeveer 2500 boeken zullen geëxposeerd wor den op het gebied van wetenschap, kunst en literatuur, welke gezon den zijn door de United Stales International Book Association en de British Council.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2