Hollandsche steenen voor Duitsche vliegvelden Arnold Meyer voor den Het De nieuwe bonnen lachte niet Wereldnieuws J r~ Kort en Bondig Tegen directeuren van „de Arnoudresp. 1 en 4 jaar geëischt Bïjzonderen Raad van Cassatie Op 26 Juni heeft het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch Arnold Meijer, den voormalïgen leider van „Na tionaal Front", ter zake van „het voort gezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen" veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf ja ren met aftrek van voorarrest waaronder tevens begrepen de tijd, dien hij op lasi van het Militair Gezag in het kamp te Vught heeft doorgebracht. Hij werd bij dit arrest tevens ontzet uit het actief en passief kiesrecht voor den tijd van tien jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 1940 en 1941 door zijn publicaties in het weekblad „De Weg" en het dagblad „Ne- derlandsch Dagblad" opzettelijk ten voor- deele van den vijand propaganda heeft gevoerd, gericht op het breken van het geestelijk verzet van het Nederlandsche volk tegen den vijandelijkèn bezetter en het ontrouw worden van dat volk aan zijn regeering en de gemeenschappelijke zaak der tegen Duitschland strijdende mogend heden. Heden diende de zaak voor den Bij zonderen Raad van Cassatie te 's-Graven- hage. Als verdediger van Arnold Meijer trad op-mr. J. J. A. van der Putt te Eindhoven. Meyer betoogde, dat hij met zijn artike len steeds beoogd heeft, de Duitschers zand in de oogen te strooien. Met zijn op roep tot vorming van een Nederlandsch legioen wilde hij verhinderen, dat Mussert een legioen stichtte. Hij ontkende met na druk, dat zijn partij een nationaal-socialis- tisch of fascistisch karakter had en ver klaarde steeds voor de onafhankelijkheid van Nederland gestreden te hebben In zijn verdediging trok mr, Van der Putt een paral-lel tusschen Nationaal Front en de Nederlandsche Unie Naar zijn mee ning hadden beide dezelfde bedoeling. Hij vroeg tenslotte vernietiging van het arrest van het Bossche Hof en ontslag van rechts vervolging. De advocaat-fiscaal,prof. Langemeyer wilde aannemen, dat Arnold Meyer niet pro-Duitsch was. doch hij was van oordeel, dat verdachte moedwillig een politiek ten voordeele van Duitschland heeft gevoerd, welke afweek van de politiek der wettige Nederlandsche regeering. Zijn propaganda beoogde het breken van het gèestelijk ver zet en het ontrouw worden aan de zaak der geallieerden. Prof. Langemeyer achtte de opgelegde straf van vijf jaar juist. Hij vroeg vernietiging van de sententie van het Hof. wat betreft de bijkomende straf en requireerde ontzetting uit beide kies rechten voor het leven, De Bijzondere Raad van Cassatie zal over vier weken uitspraak doen. IN DE WERELDPOLITIEK: Voor de tweede helft van de 11e periode (13 t.m. 26 October) zijn geldig verklaard: Bonkaarten Ka. Kb. Kc Gil): 629 Suiker 750 gram suiker, boterhamslrooisel of 1500 gram jam, stroop, enzi 623 Algemeen 50 gram thee 632 Algemeen 2 K.G appelen of peren Bonkaarten Kd. Ke 610: 129 Suiker 250 gram suiker. boterhamstrooisel of 500 gram jam. stroop, enz. •130 131 Algemeen 250 gram suiker boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. 132 Algemeen 2 K.G. appelen of peren Tabaksartikelen: T 522 rantsoenen tabaksartikelen Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag appelen en/of peren betrekken bij een winkelier in groente en/ol' fruit of bij een markt- of straat handelaar. Het vooraf inleveren dezer bonnen is dus in afwijking van hetgeen tot nu toe geschiedde, niet noodig. De fruitbonnen blijven geldig tot en met 9 November. Verboden geschriften in kazernes In legerorder 315. welke thans is verschenen, is het verbod geregeld voor het weren uit kazernes en dergelijke van bepaalde ge schriften. Met name worden genoemd „De Waarheid" van de C. P. N.; „Geeft Acht" van den Nederlandsche Bond van Militairen en „De Vredestichter" van de groep „De Vredestichters1*. In de legerorder wordt bevolen, dat in het algemeen uit kazernes moeten worden ge weerd die geschriften en boekwerken, waar van de inhoud of strekking nationaal-socia- listisch, fascistisch, revolutionnair, anti- militairistisch of radicaal-pacifistisch is, on geacht of deze al dan niet met name zijn genoemd. Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: Tooneelst. „Jongensly- ceum". 20 uur. Brinkmann: bezing over Ri chard Minne. 20 uur. Groote Kerk: Orgelbe speling 15—lfi uur. Rembrandt: Marie Louise. Palace: De zevende sluier. Luxor: De gevan gene van Zenda. Deze drie: 2, 4,15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Baccara, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Rio, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater,: Jagers van Texas. 2 30. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 18 OCTOBER. Gem. Concertgebouw: Leden-concert H. O. V„ 20 uur. Stadsschouwburg: Achter Wallen en Poorten", tooneelst.. 20 uur. Concertge bouw. Tuinzaal: lezing: ..De erkenning van de Repoeblik Indonesia beteekent verraad", 20 uur. Bioscopen: als Donderdag. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster- i dam. onder presidium van mr. A. C. P. Ruys, werd nagenoeg den gehee'en Woens dag beziggehouden mei de zaak tegen de tw.e directeuren van de ka kzanasteen- fanriek „De A: r.oui to Hii.cgom.vvien ten la.-.e was gelegd. :n bezettingstijd groote ho.veelheden steenen geleverd te hebben voor de ir.tbre.d: ig en de verbetering van oe groote vliegvelden in ons land Deze luchthavens, zooa's Schiphol, Leeuwarden, Kooy, T went he en andere waren zoo goed als uit huilend in gebruik bij de Luft waffe. zoodat de aanklacht als conclusie tu'pver.eening aan den vijand" inhield. Een achttal getuigen a charge en eeni- gen o décharge werden gehoord. Een Haar- iemsche P.R A.-rechercheur verklaarde cal. hei onderzoek aanvankelijk geremd werd duovöat verdachte dr. IT. A. M„ uit Aerdenhout, de feitelijke directeur, gepro beerd had een aantal bezwarende brieven buiten het dossier te houden. Uit het ver- hcer bleek verder, dat de getuigen a dé charge van den anderen beklaagde, de 71- jarige president-directeur baron A. van IT. van A. richtlijnen hadden gekregen over hetgeen zij ter zitting zeggen en zwijgen moesten. Onderbroken door op- en aanmerkingen uit de verdachtenbank verklaarden een aantal vertegenwoordigers der steenfabriek dat hun directeur de stelling huldigde, dat er verkocht moest worden aan een ieder, die zijn producten wilde hebben dus ook en vooral aan de Duitsche weermacht. Bovendien vertelden zij dat van de zijde van de directie nooit een hand is uitge stoken, om hen van den „arbeidsinzet" te redden. Een Haagsche accountant bracht rapport uit van zijn financieel onderzoek bij de Arnoud, waaruit bleek, dat in 1.943 86 van de steenenproductie naar de Duit schers verdween. De cijfers voor de andere oorlogsjaren waren eveneens hoog, maar namen af. toen de fabriek te kampen kreeg met grondstoffentekorten, Verdachte Van H. merkte op, dat hierbij niet uit het oog mocht worden verloren, dat er door een dochtermaatschappij in deze jaren enorme verliezen geleden zijn; bovendien waren de leveranties aan de Duitschers gedwongen geweest als ge volg van het ontbreken van den door de Duitschers vereischten „bulfervoorraad". Een arbeider uit de fabriek, later ont slagen. deelde mee. dat er door werkleï- ders en bedrijfsleider voortdurend op hooge arbeidsprestaties werd aangedron gen. zelfs onder bedreiging van Duitsche dwangmaatregelen, op welke aantijgingen een der beklaagden antwoordde, dat dezen getuige een wraakneming voorzat voor vermeend onrecht De sfeer, waarin de Arnoud in den oor log werkte, werd verder geteekend door een Roiterdamsehen aannemer, die tijdens een vergadering in 1942 te 's Gravenhage uit den mond van beklaagde M. had ge hoord. dat „de Arnoud geen behoefte had aan steenendistributie: hij kon de produc ten tóch wel kwijt aan de Duitschers". Een volgende getuige, een concurrent van de Er is een gerucht Sn de peis opgedoken, volgens hetwelk bij de overeenkomst van Potsdam een geheim accoord tusschen de vier groote machten zou zijn gesloten ten aanzien van China. Het zou o.a. voorzien in de af scheiding van Buiten-Mongolië. In Chineesehe klingen heeft dit gerucht groote verrassing gewekt. Thans is er echter een officieele te genspraak gekomen van het Ame: ikaansche en het Britsche ministerie van Buttenlandsche Zaken, waarin de waarheid van het gerucht stellig word: ontkend. De Belgische regeering zal binnenkort overgaan tot de nationalisatie van de „Bel gische Nationale Bank", zoo deel: Reuter mode naar aanleiding van een uitlating, die minister Vauthier in de Kamer van afgevaar digden heeft gedaan en waarin hij verklaar de. dat de regeering daarbij geïnspireerd was door het Britsche voorbeeld. Deze natio nalisatie zal de eerste zijn die in België plaats heeft. De aankomst van groote hoeveelheden bouwmaterialen en de aanleg van spoorlijnen op Cyprus wettigt de veronderstelling, dat Cyprus een marinebasis voor de Britten zal worden. De bevelhebber der Britsche troepen op het eiland heeft geweigerd commentaar te leveren. Tevens valt uit opmerkingen van Attlee op te maken, dat het Britsche hoofd kwartier Voor het Midden-Oosten zal worden gevestigd in Kenia of in de omgeving daar van. Kenia ligt in Oost-Afrlka. Schacht, die in de gevangenis van Stutt gart verblijft, zal in twee processen worden 'beschuldigd van nazi-gezindheid en wat dies meer zij, n.l. een door het zuiveringshof te Württemberg en een door het Beiersche ho: Zijn verdediger noemt dit een „juridisch on mogelijke situatie" en heeft bij de bezetlings. ajatoriteiten geprotesteerd. Ter hoogte van Perranporth in Cornwall (Engeland) is een militaire vlieger van den Nederlandsehen marineluchtvaartdienst me', zijn toestel in moeilijkheden geraakt. De be stuurder. luitenant G. Hoes. sprong in zee op het moment dat het toestel neerstortte. Hij weixS gered door een watervliegtuig, dat na de daling op zee eveneens in het ongereede raakte en niet meer kon opstijgen. De be stuurder taxiede toen over het water naar liet strand, waar de gei'edde werd opgenomen door een aantal toeschouwers, die hem ver zorgden. Hoes was niet gewond, doch had een zenuwschok en was geheel uitgeput door het zwemmen In Frankrijk is de politie een nazi-orga- nisatle op het spoor gekomen, die hoofdzake lijk in Parijs opereerde. Er zijn tot dusver twintig personen gearresteerd. De organisa tie gaf een. blad uit „De EuroDeesche strij der" en noemde zich zelf het „nationale een heidsfront". Arnoud, beschreef een incident, waarbij ten koste van zijn toen gesloten zandsteenfabriek, kolen werden wegge haald door en onder leiding van M., welk transport gedekt werd door Duitsche pa pieren. Verdachte v. H. ontkende deze handelwijze. Op een vraag van den presi dent, waarvoor de kalkzandsteen gebruikt werd. gaf verd. v. H. een ontwijkend ant woord en hij vond tenslotte cantines. on derkomens en scherfmuren zeer onschul dige bouwsels. President: „Noemt U dat maar onschuldig. Maar ik zal uit uw brie ven voorlezen, wat een belangstelling u aan den dag legde voor Weermachtsorders" De citaten uit de correspondentie met Duitsche autoriteiten ontlokten den ver- dacte v. H. den uitroep „Wij moesten tenslotte!" waarop de president uitviel: „U wilde graag leveren!" Ook de interne briefwisseling van den president-directeur met den Raad van Beheer gewaagde her haaldelijk van groote orders van Duitsche zijde, vooral toen de invasie naderbij kwam Dat verdachten pro-Duilsch ge oriënteerd waren, bleek uit een zinsnede: „die invasie is allemaal bluf." Mr. Ruys antwoordde met: „Nu is u toch wel geble ken, dat het niet allemaal bluf was." „Een gemeenc streek". Tenslotte kwam een anonieme brief ter sprake, die M. aan de Duitschers had wil len schrijven volgens verd. was dit epis tel nooit uitgegaan, hetgeen het gerechts hof sterk betwijfelde om een niet- arischen en gevluchten concurrent uit zijn bedrijf te stooten,. welke brief was onder- leekend met „Ariër". Over de verdiensten van dezen brief bleken de president en de verdachten van meening te verschillen: v H. noemde hem een „normale handels informatie": mr. Ruys brandmerkte het geval als „een gemeene streek" Voor .de verdachten eenïgszins ontlas tende verklaringen legde onder meer de ex-directeur van het Rijksbureau voor Bouwmaterialen af, die zeide nooit iets van eenigen druk op het toewijzen van materiaal door zijn bureau aan de „Ar noud" van de zijde harer directie te heb ben gemerkt. De voormalige directeur van het verdeelkanloor voor kalk stemde hier mee in. In zijn requisitoir stelde de procureur fiscaal, mr. W. P Bakhoven, de bedenke lijke rol van de directie de>- „Arnoud" vast en hij schatte het totaal der weermachts leveranties op V.'s millioen gulden. Het verweer van vele collaborateurs, dat hun producten inferieur waren, ging ook hier niet op. volgens mr. Bakhoven, evenmin het beroep op het landsbelang, dat gediend zou zijn met de instandhouding van een fabriek. De collaboratie noemde spr. „vrij weerzinwekkend", maar hij wilde in zijn eisch tegen verdachte v. H. rekening hou den met diens leeftijd en vorderde 1 jaar gevangenisstraf met ontzetting voor den duur van het leven uit het recht om een leidende functie te bckleeden in de bouw nijverheid. Tegen beklaagde M werd 4 iaar secischt en ontzetting gedurende tien ïaa>- uit bovenvermeld recht. Verder vroee de orocureur-fiscaal levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten tegen beide ver dachten. De verdedigers mrs. J. v. d. Hoeven en K v. G'.ffen wezen er in hun nleidooien op (int de Arnoud in den strijd .om het be staan gewikkeld was en dat 'ziin directie eeDoogd heeft de fabriek voor den weder opbouw te redden Beiden vroegen om clementie. Uitspraak over veertien dagen. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00. 20.00, 23.00 uur. Nieuws. 17.00 Kaieido- scoop. 17.20 Dr. Portieije. 17.30 Skvmasiers. 18.25 Toegiften. 18.30 Strijdkr. pr. 19.00 En nunaar bed. 19.05 Sport. 19.20 Radio Volksmuziekscnool19.45 RVD antwoordt. 20.15 Radio-Philhai mor.isch orkest. 21.05 „De tunnel" (Hoorspel). 22.05 Metropole Orkest. 22.35 Vioolsoli. 22.45 Nationaal Jongeren Ver bond. 23.15 Waller Gieseking. 23.30 „De hoog ste tijd heeren". 23.45 Dinah Shore en Frank Sinatra. HILVERSU M II, 415.5 M. 19.00, 20.00. 22.00 Nieuws. 17.15 Cello en pia no. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Koorzang, 18.30 Land en Tuinbouw. 18.45 Arthur Schnabei. 19.40 De vaart der Volken. 20.05 Poiydor- orkest. 20.05 Rotterdam roert den trom." 21.30 Platen. 22.30 Kamermuziek 23.00 Beethoven- cyclus VIII. 23.20 Tsjechische muziek. lips en Tops in De forit van Sultan Sar v.J 32. Onze vrienden begonnen met ver eende krachten den steen te kantelen. Spoedig gaf het gevaarte mee en de opening van een onderaardsehe trap gaapte voor hen. Hassan stormde on middellijk naar beneden, Tips en Tops achter hem aan. De trap ging over in Tusschen de vijf landen, wier lot en boete voor oorlogsschuld op de thans be ëindigde Parijsche conferentie onder voorbehoud zijn vastgesteld, vormt Fin land waarschijnlijk het meest-tragische voorbeeld van de wijze, waarop de ge schiedenis in het leven der volken kan ingrijpen. De Finnen, wier vredesverdrag practiscn zonder discussie werd aanvaard zooals de subcommissie het had voorge steld. hebben gelalen berust in wat de wereld hun als straf hééft willen opleg gen en hun woordvoerder heeft in een kort pleidooi slechts om mededoogen ge vraagd zonder een poging te doen om met zwaarwichtige argumenten de schuld van zijn volk te verminderen in de oogen der overwinnaars. Deze houding was sym pathiek sympathieker dan de Italiaan- sche, die steunde op verontwaardigde pro testen en hoogmoedige verwijzingen naar de periode, waarin Italië zijn as-partner in den steek liet maar de Finsche ge latenheid heeft al evenmin indruk ge maakt als de Itaüaansche recalcitrantie. We! heeft zich een verdediger opgewor pen in de persoon van den Amerikaan- schen senator Vandertbei\g, die met steun van Canada een poging deed om de confe rentie gunstig te stemmen ten opzichte van een voorgestelde vermindering der herstelbetalingen, die voor Finland op het abominabele bedrag van drie-honderd millioen dollar zijn vastgesteld, maar wan neer de vergelijking van „de stem eens roependen in de woestijn" ooit van toe passing is geweest tijdens de Parijsche bijeenkomst, dan was ze het zeker daarbij: Er kwam geen reactie, zelfs niet van die landen, wier delegaties getoond hebben zich vooral het lot der kleine volken aan te trekken. Wel kwam er een negatieve reactie en natuurlijk van de zijde, waar- een vrij ruime, onderaardsche gang, die eindeloos lang leek. Laten toe maar snel doorloopen"zei Tips. ..ik vermoed waar die gang zal uitkomen!" „Waar dan?" vroeg de Sirdar. „Op het eiland!" zei Tips, „zonder cïeze gang was hel nooit mogelijk geweest den van die te verwachten viel. Een der Russische stemmen, die van den Wit-Rus Kisselc-f. greep de gelegenheid aan om op sarcastische wijze Amerika's „edelmoe digheid" aan de kaak te stellen, die naar hij zeide alleen maar te bespeuren viel als ze kon worden betoond ten koste van Rusland. Hij ging verder met een merkwaardige stelling: „Amerika, zoo zeide hij. i« er op uit de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Rusland en Finland te verstoren, die thans groeiende zijn en tracht wantrouwen en oneenig- heid te zaaien". Dit is een wel zeer curieuse opvatting. De vriendschap tusschen Finland en Rus land. gebaseerd op een schadevergoeding welke de economische krachten van het kleine, oorlogsmoede land verre te boven gaan, zou worden verstoord door de Fin nen wat minder te belasten! Er is een verklaring te vinden voor deze uitlating, namelijk deze: Finland, dat na door het lot in een hopeloozen en vruchteloozen oorlog gesleept te zijn, thans volkomen verslagen en aan han den en voeten gebonden, zou door de sim pele herinnering aan het feit dat er er gens op de wereld meer gevoel bestaat voor het harde lot van dit ongelukkige land, wellicht minder gelaten en fatalis tisch in den toestand van heden berus ten Het verband dat Kisselef wellicht on willekeurig legde tusschen Finland's boe te en de Russische vriendschap zou eigenlijk lachwekkend hebben moeten werken. Maar Finland was 't laatste land, waarover gesproken werd en op dat oogenblik was de lust tot lachen den ge delegeerden blijkbaar al volledig ver gaan. armen Sultan zoo plotseling te laten verdwijnen!" „Aha!" zei de Sirdardie niet zoo heel snel van begrip bleek te zijn, „dus als wij die gang uitloopen, komen wij ook op het eiland! Dan zijn we ze even te slim af geweest!" „Ik hoop het", zei Tops lichtelijk bezorgd. BINNENLAND De politierechter voor economische zaken te Den Bosch heeft een metselaar, een bakker en een landbouwer, die zich op groote schaal aan clandestiene slach tingen hadden schuldig gemaakt, respectievelijk tot 2 jaar, 6 maanden en l'/i jaar gevangenisstraf veroordeeld. De bakker en de landbouwer kre gen bovendien 1 en 2 jaar rijkswerkinrichting. In Amsterdam heeft de politie uit Leiden twee vrouwen gearres- teerd, die ïn Leiden val- schë suikerbonnen in omloop hadden ge bracht. De man, die de bonnen vervalschte, de 32-jarige Amsterdammer De G. is eveneens aan gehouden. In totaa. de valsche bonnen 800 kg. suiker gekocht. Een reusachtige kei, wftgende 35 ton, die zich in een weiland te Wate ren in Vledder bevond en die bestemd is, om te dienen als oorlogsmonu ment, is met een „bull dozer", uit den grond gehaald en van Wateren naar de Groote Blink te Vledder vervoerd. Bij een onderzoek van den C.C.D. bleek, dat een exportslachterij te Borculo tegen abnor maal hooge prijzen va ten, machines en grond stoffen had verkocht en daardoor een millioe- nenwinst had gemaakt, welke niet* in de boek houding verantwoord was. Op het Frederiks- plein te Amsterdam vroeg een man aan een juffrouw hem even bij het oversteken te bege leiden, omdat hij zich onwel voelde. Aan den overkant bedankte hij de juffrouw en ver dweenmet een por- temonnaie met f 22, wel ke hij uit-haar mantel zak had gerold. Mr. G. F. W. van Berckel, thans burge meester van Voorhout, is benoemd tot burge meester van Noordwïjk, Chris Reunier heeft wegens een conflict met de artistieke leiding ont slag genomen als eerste tenor bij de Nederland sche Opera. De landelijke collec te voor Zeeland heeft f 240.000 opgebracht, De heer II. Molen dijk, wethouder van Groningen is benoemd tot burgemeester van Amersfoort. Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, thans burgemeester van Krabbendijke, is be noemd tot .burgemeester van Middelburg. De Wiener Sangcr- Unaben. die gisteravond in Amsterdam zouden optreden hebben wel een arbeidsvergunning maar geen visum gekre gen. Er worden name lijk alleen visa gegeven aan Duitschers en Oos tenrijkers wier naaste bloedverwanten in Ne derland zeer ernstig ziek of overleden zijn. Op het landgoed „Deelerwoud" te Lunie- ren is een landbouw- tractor op een tankmijn gereden en in de lucht gevlogen. De bestuurder de 38-jarige landbouwer E. werd op slag gedood. Haarlem en Omgeving Tot plaatsvervan gend voorzitter van het tribunaal voor het ar rondissement Haaiiem zijn benoemd de heeren. P. Verhoog te Velsen- Noord en D. G. Walpot ie Hoofddorp- De commissie inzake Huishoudelijke Voorlich ting en Gezinsleidmg organiseert op 22, 23 en 24 October op de vierde etage van Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat, een tentoon stelling, welke den titel draagt „Onze voeding in dezen tijd". Den heer J. C. Bus. inspecteur van 's rijks belastingen, hoofd van de inspectie der belas tingen te Haarlem, twee de afdeeling, is bij be schikking van den mi nister van financien de titel van hoofdinspecteur verleend. Aan den heer J. M. Hoogland is op zijn ver zoek eervol ontslag ver leend als directeur van de strafgevangenis te Haarlem, onder dankbe tuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. De heer C. C. Ro- mün te Haarlem is be noemd tot collecteur der Nederlandsche Staats loterij.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2