Een sprookje herleeft VELSEN De school voor C.V.O. vierde feest Het 35-jarig bestaan der School voor Chr. Volksonderwijs aan de Van Lange- veldslraat was Woensdagavond aanleiding tot een feestelijke herdenking in gebouw „Concordia", dat geheel gevuld was met oud-leerlingen der school, ouders en be langstellenden in het bijzonder onderwijs. Onder de vele aanwezigen merkten wij ook op de oud-hoofdonderwijzers der school, de hoeren J. Deinum. A. Verhoef en J. Wedzinga, alsmede den inspecteur van het lager onderwijs, den heer C. Dun. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Chr. G. Holling, liet met het zingen van Psalm 103 r 1 en 4 den avond aanvan gen om vervolgens in gebed voor te gaan. Daarna verwelkomde hij in hel bijzonder de oudbestuurders en den heer Deinum. Hij was uitermate dankbaar, dat de school voor oorlogsgeweld was gespaard en merkte op, dat dit jubileum-herdenken tweeledig was, daar de heer C. Oderkerk tevens 35 jaar onderwijzer aan de school is. De heer A Geerlofs, secretaris, gaf een kaleidoscopisch overzicht van de stichting der Schoolvereeniging „Uw Koninkrijk kome" af. Het hoogtepunt van het feest vormde de huldiging van mej. A. Mulder, die ruim 18 jaar aan de school was verboden en van den heer Oderkerk. Hartelijke woor den van waardeering jegens beiden wer den gesproken door den heer Holling, die namens het schoolbestuur bloemen en boe ken aanbood. De heer W. E. -Kleywegt, hoofd der school, overhandigde namens het personeel een leeslamp en de oud leerlingen boden een bureaulamp en een prachtige vaas aan. Zoowel de heer Deinum als de heer Dun behoorden tot degenen, die van groote sympathie en waardeering getuigden voor het werk van den heer Oderkerk, die op zijn beurt in een geestige toespraak dank bracht voor het gesprokene en de geschen ken. Hij wekte allen op propagandist voor de school te worden. Na dit officieele gedeelte werd door leer lingen en oud-leerlingen een programma afgewerkt, dat geheel op de school betrek king had en waarbij voordracht en. lied. ernst en luim elkaar afwisselden. Een en ander oogstte veel succes. De plaatwellerij eert haar docden Drie leden van het personeel van de N.V. Plaatwellerij, die als zoovele ande ren als dwangarbeider naar Duitschland werden gezonder., keerden uit de Duitsche hel niet terug. Het waren J. L. van Beek. J. Koeten en J. L. van Leen. Te hunne nagedachtenis- werd gistermiddag een aan den voorgevel van een der fabrieksgebou wen aangebrachte bronzen gedenkplaat onthuld, welke plechtigheid door het ge- heele personeel werd bijgewoond. Het werk heeft eenige oogenblikken gerust om allen in de gelegenheid te stellen, de na gedachtenis der slachtoffers te eeren. Nadat de heer J. P. Rijken, secretaris der directie, de namen der slachtoffers had opgenoemd, voerde de directeur, de heer J. D. B. Olie, het woord, die er aan herin nerde, dat velen van het half miliioen iandgenooten, die weggevoerd werden, niet terug zijn gekomen. Van hun lijden weten we weinig af. Hun namen dienen echter aan de vergetelheid te worden ontrukt. Wij hebben allen aan de Duitsche terreur blootgestaan; wij hebben het overleefd, maar zij zijn gevallen. Hun lot had ook het onze kunnen zijn. Wij hebben een eere- sphuld te vervullen en daarom is het goed, hun namen te onthouden. Zoo brengen wij aan hun nagedachtenis een eerbiedige hul de. Nadat spreker het personeel voor zijn tegenwoordigheid had bedankt, verwijder de de heer Olie de driekleur,- waarachter de gedenkplaat verborgen was. Daarna hechtte hij een krans aan de plaat. Familie leden van de slachtoffers brachten even eens een bloemenhulde. Nadat een der familieleden de directie en het personeel voor de aan de dooden gebrachte eer had bedankt, zegde de heer Rijken een gedicht van Kees Boeke. Met een oogenblïk van stilte werd de plechtigheid beëindigd. FEUILLETQN Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 55) Wel dokter, zei Falke, toen het on derzoek geëindigd was, ik zie al aan uw gezicht, dat u niet bijster over me tevre den bent. Lichamelijk bent u volkomen ge zond, verzekerde hem de medicus, maar, u wilt niet gezond zijn. Dat is een raadselachtige diagnose, waarde Jörgensen. Toch niet. Er bestaat een zielstoe stand, dien wij, medici, de vlucht in de ziekte noemen. Daaraan lijdt u, meneer Falke Ernstig keek Falke den arts aan. Misschien hebt u gelijk, -dokter. Ik had verwacht, dat de aanwezigheid van uw kleindochter een veel gunstiger invloed zou hebben gehad op üw ge moedstoestand. Er trok bij het hooren van deze woorden een schaduw oyer Falke's gezicht, het geen den medicus niet ontging. VELSER POLITIEMANNEN WINNEN MET 50 VAN HILVERSUM. Voor de competitie van den Nederland- schen Politie Sportbond speelde P. S. V. Dinsdag den eersten wedstrijd tegen Hil versum, den gevreesüen tegenstander van het vorige jaar. Velsen. moest het zonder Kraak-doen, die inmiddels den politiedienst heeft verlaten, terwijl aanvoerder Haak kortgeleden is geopereerd aan zijn knie en dus verstek moest laten gaan. Vóór de rust was het een spannende strijd, waarin de partijen goed tegen elkaar opwogen. De aanvallen van Velsen waren echter iets gevaarlijker, hetgeen Van Onselen met een goed doel punt uitdrukte. Na de rust maakte Hilversum de fout zijn spil naar voren te plaatsen, waardoor Van Onselen, Ninaber en Wielinga meer gelegenheid kregen hun spel te ontplooien. GezamenIijk*voerden zij den stand tot 50 op. IJMUID EN V oetbalo verzicht V.S.V. is zijn ongeslagen record sinds Zondag jl. kwijt: Met 1—2 moest het de meerderheid van Hermes-D.V.S. erken nen. Was dit voor de IJmuider voetbal liefhebbers een teleurstelling. Stormvo gels zorgde voor een pleister op de wonde door met den vollen buit uit Utrecht weer te keeren, dank zij het kranige werk van de verdediging. Betert de IJmuider-voorhoede haar le ven niet, dan zal Stormvogels het dit seizoen weer van haar verdediging moe ten hebben, óók Zondag a s. tegen Excel sior. De IJmuider club maakte vóór den aanvang van dit seizoen reeds kennis met den nieuwen eersle-klasser en ver loor toen een vriendschappelijken wed strijd met 31. Wanneer dit toen een ge volg was van het feit, dat de IJmuiden- sche voorhoede geen raad wist met het stopperspil-systeem der Rotterdammers, dan hopen we. dat ze thans het goede recept gevonden zullen hebben. V.S.V. trekt naar R.F.C. Deze club bracht er tot dusver nog niet veel van te recht De eerste drie wedstrijden lever den geen enkel winstpunt op en pas Zon dag jl. werd het eerste succes geboekt. Een gelijk spel. Waar dit echter op Feijen- oord behaald werd, houdt het een vinger wijzing in voor V.S.V.: Onderschat de Rotterdammers niet! De Kennemers leverden Zondag jl. ze ker geen slechte prestatie door slechts met 32 van A.F.C. te verliezen De club mag dan ook nog maar twee winstpunten uit vier wedstrijden hebben evenals R.C.H. en Spartaan we verwachten, dat dit aantal wel spoedig hooger za] wor den. We meenen, dat de roodzwarten Zon dag a.s. tegen de Alkm. Boys een be hoorlijke kans maken! Velsen ontvangt H.B.C De Heemsteed- sche club bengelt onderaan en verloor al eens van K.F.C. met 7—1. Als Bakkum het op zijn heupen heeft, blijven de pun ten dan ook zeker in Santpoort. In de 3e klas B bleken de partijen Zondag jl. aardig aan elkaar gewaagd. De groot ste overwinning was er één met twee doelpunten verschil. Terrasvogels won met 32 van D.T.S. Zouden de Santpoorters nu eindelijk de juiste opstelling gevonden hebben? Zon dag a.s. vraagt allereerst de ontmoeting KinheimTerrasvogels de aandacht Wij verwachten eer. gelijk spel. D.E.M trekt naar Always Forward en moet deze ont moeting kunnen winnen. Beverwijk kan er nog maar niet in komen. Nu werd weer verloren met 41 van R.-K. V.V.A. Ook ten opzichte van den wedstrijd tegen Me teoor zijn wc weer niet hoopvol gestemd. V.V.B. krijgt Ontwaakt op bezoek, dat nog geen enkele nederlaag heeft geleden, maar,... ook nog geen enkelen uitwed strijd heeft gespeeld. Zou V.V.B. geen zin hebben, hiervoor te zorgen? V.V.E. trekt naar S.C.A en bij een normaal ver loop moeten de V.V.E.'ers minstens één punt rijker huiswaarts keeren. Fokke I.E.V. wordt een gelijk spel. Stormvogels 2 vindt Zondag a.s. Vole- wijekers 2 tegenover zich en zal zich ge ducht moeten inspannen. Velsen 2 maakt de verre reis naar H.R.C. en zal o.i. het genoegen smaken op de punten beslag te leggen. En Ken- nemers 2 moet van W.F.C. 4 kunnen win nen, evenals Kennemers 3 van T.D.O. 2. U bent te veel alleen, meneer Falke, ging deze voort. U moet wat ver strooiing, wat afleiding zoeken, er eens uit gaan. een flinke reis maken. Volgt u het voorbeeld van uw vriend Grottkau en gaat u met Kerstmis eens ergens heen. Op dit oogenblik trad Vera de kamer binnen. Zij hoorde de laatste woorden van Jörgensen. Ergens heen gaan? vroeg ze, met on miskenbare blijdschap in haar stem. Grootvader, gaan we op reis. De dokter adviseert het. Zou je het prettig vinden? Alleen als u het zelf ook prettig zoudt vinden, grootpapa'tje. "Jonkheer Falke haatte dezen vleienden toon van het meisje, waarin de onoprecht heid zoo duidelijk te onderkennen viel. Op reis gaan. Dat beteekende, dat hij de feestdagen tenminste niet alleen met zijn kleindochter zou behoeven door te bren gen. Dit vooruitzicht alleen al was vol doende om hem spoedig te doen besluiten. Goed, dan gaan we op reis, zei hij kort Ais ik u was zou ik mahr naar -het Zuiden gaan. stelde Jörgensen voor. Re- mus Falke schudde het hoofd. Ik denk er over naar de hoofdstad te gaan. Ik heb daar nog een paar zake lijke aangelegenheden af te wikkelen. Bo vendien vermoed ik, dat mijn kleindoch ter zich in Kopenhagen ook beter zal kunnen vermaken. Ditmaal deed Vera geen moeite haar vreugde te verbergen. Zij had dezen och- Teraardebestelling R. de Boer Toen gistermiddag het stoffelijk over schot van den ^jeer R- de Boer uit de aula op Westervela werd gedragen, werd de kist door velen gevolgd, die de laatste eer wilden bewijzen aan den man, die met al zijn bescheidenheid een vooraan staande plaats in het kerkelijk en maat schappelijk leven in IJmuiden-Oost had ingenomen. Vele vereenigingen waren door bestuursleden vertegenwoordigd, zooals de Winkeliersvereeniging. de af- deeling Kennemerland van de Nederl. Opticiensvereeniging, de Kennemer Pluim- vee-vereeniging, de Sociëteit, de Vereeni- ging voor Christelijk Volksonderwijs, enz. Verder waren aanwezig de oud-predikan ten der Ned. Hervormde gemeente van IJmuiden-Oos: ds. W Kroese te Ooster hout en ds. G. F. Callenbach te Amster dam en de predikant ds. J. v d. Wiel. de heeren P Waardenburg, directeur van Sociale Zaken, A. Gulickx, commandant van het interneeringskamp alhier enz. Tevoren was in de aula een eenvoudige, doch plechtige afscheidsdienst gehouden, die geleid werd door ds. Joh. Bronsgeest van Velsen. Eerste spreker was ds. J. v. d. Wiel, die het medeleven van den Kerkëraad der Ned Hervormde gemeente van IJmuiden-- Oost vertolkte. Door allen was een diepe huivering gevaren bij het vernemen van het verscheiden van uw man en vader, zeide spreker tot de echtgenoote en de zoons. Met zijn nuchtere en koele zake lijkheid heeft hij hei werk van de kerk ten zeerste behartigd Namens de Vereeniging voor Chr. Volks onderwijs, personfeel, leerlingen en oud leerlingen voerde de heer A. Kool. hoofd der Julianaschool het woord Spreker schetste de groote droefheid, die allen had getroffen. Zoolang de vereeniging bestond, van 1924 af, was de overledene penningmeester der vereeniging geweest.. Wij hebben genoten van de gaven van zijn hoofd, maar ook van die van zijn hart, aldus spreker. De heer Gulickx dankte den overledene voor zijn sociaal werk in het internee ringskamp, dat deze als een Christenplicht beschouwde. Hierna spraken nog de hee ren W. Groot als vriend en K. Groen na mens de Kennemer Pluimvee-vereeniging Nadat ds. Joh. Bronsgeest een korte maar gevoelvolle herdenkingsrede had gesproken en het „Onze Vader'" had ge beden, droegen kampbewakers de kist grafwaarts. Ds. J.. v. d. Wiel leidde de plechtigheid aan de groeve en sprak daarna namens mevr. de Boer en de zoons woorden van dank voor de belangstelling. Gouden priesterjubileum van pater Ernestus Ter viering 'van het gouden klooster jubileum van pater Ernestus O. M C. worden a.s. Zondag. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag feestavonden geor ganiseerd in hei St Fidelisgebouw te IJmuiden-Oost. Zondag, Maandag en Vrijdag is er een concert van het R -K. Gemengd koor „Inter Nos". onder leiding van Lou Tervoorl. verder met optreden van de R.-K jeugd en van de Mavgare- tha Sinclairgroep. Dinsdag en Woensdag avond is er een uitvoering van de R.-K Tooneelv'ereeniging ..Kunst zij ons Stre ven". welke op za! voeren „Vrijdag de Dertiende", een kluchtig spel van J. v. d. Heidc-n en Henk Bakker De kerkelijke viering van dit bijzon dere jubileum begint a s. Zondagmorgen 1e 9.30 uur met een plechtige Hoogmis, 2 uur is er een receptie in het St Fide lisgebouw, 3 uur gelegenheid tot felici- teeren voor alle parochianen en belang stellenden en 7.30 uur'een plechtig Lof. IN HET DOK. De Poolsche trawler. Polesië Is in het droogdok opgenomen voor bodemonder zoek en voor het ondergaan van een schoonmaakbeurt UITVOER VAN XOORDZEEVISCH. Bij een ecnigszins redelijken aanvoer heeft er geregeld uitvoer plaats van Noordzeeviscn. als kabeljauw, hake, tong, schelvisch enz De uitvoer geschiedt naar Frankrijk, België, Zwitserland Luxem burg en Tsjeeho-Slowakije Makreel of versche haring is tot nu toe niet uitge voerd. tend een brief van haar moeder ontvan gen en haar hevig benijd om het uitstapje, waarvan deze in dit epistel had gewaagd. Zij vloog op den ouden man toe en sloeg haar armen om zijn hals, maar Falke weerde haar zachtjes af. Ujkunt tenslotte gaan, waarheen u wilt, zei Jörgensen. De hoofdzaak is dat u er eens uitkomt, meneer Falke. Het dunkt me het beste, dat u zich bij Grott kau aansluit. Dat is niet mogelijk. Grottkau ver trekt vanavond al en ik zal nog wel min stens twee dagen noodig hebben om me op dezen onyerwaehten trip voor te be reiden. Daarmee was dr. Jörgensen ontslagen. Rem us Falke schreef aan den not aris en bracht- hem van zijn komst op de hoogte. Daarna gaf hij Kraus opdracht de noo- dige maatregelen te treffen. Wij zullen waarschijnlijk twee a drie weken wegblijven, Kraus. Jij gaat met ons mee. Zorg dus, dat alles in orde is. Vertel me eens even. oude heer, v^aar heb je eigenlijk m'n zilveren sigarenknip- per gelaten? Ik mis het ding al een paar dagen. De sigarenknipper was een onmisbaar instrument van Remus Falke en Kraus begon daarom onmiddellijk met de noo- dige nasporingen. Daarbij trok hij ten slotte ook een lade van het schrijfbureau open, welke slechts zelden werd gebruikt, Wel verdraaid, mompelde hij half binnensmonds, maar toch luid genoeg om door zijn principaal te worden verstaan. Stichting „Het Badhuis" Het is met de badgelegenheid in onze gemeente slecht gesteld en zoo ergens, dan is hier groote behoefte aan een volks badhuis. waar tegen een redelijken prijs een douche- of kuipbad genomen kan worden. Aangezien van de zijde van het ge meentebestuur voor deze aangelegenheid geen initiatief verwacht wordt, is opge richt de „Stichting Het Badhuis' geves tigd te Velsen, die zich tot doel stelt één of meer badhuizen in het dichtst bevolkte deel der gemeente op te richter. In het belang der volksgezondheid is het te hopen, dat de plannen der Stich ting ten uitvoer gebracht kunnen wor den. Velsen is op dit gebied bij andere gemeenten als Beverwijk en Haarlem verre ten achter Een buurtvereeniging in Oud-IJmuiden Het ontstaan van buurtvereenigingen in verschillende wijken heeft nu ook aan leiding gegeven tot het oprichten van een dergelijke organisatie voor oud-IJmui- den Onder den naam Onderlinge Vriend schap hebben de bewoners van de omge ving der Keizer Wilhelmstraat met haar zijstraten zich aaneen gesloten Deze ver eeniging telt reeds 25C leden Een actief bestuur, waarvan de heer J. Iskes secre taris is, stelde een plan van actie op. Voor de kinderen wordt een St. Nicolaas- feest georganiseerd. Op 12 December heeft in Thalia een tooneelavond plaats en op 20 December een kienavond. Verder is uitc de leden een reisclub gevormd. FEESTAVOND IJMUIDER BESTUURDERSBOND. De eerste der twee feestavonden, welke de IJmuider Bestuurdersbond in Thalia organiseert, is een groot succes gewor den. De voorzitter van den IJ B B.. de heer D. Verbaah kon het woord richten tot een geheel gevuld" zaal, toen hij den avond met een korte toespraak opende, waarin hij herinnerde aan het in Am sterdam gehouden congres van het N V V. tegen de door de regeering in het uitzicht 'gestelde prïjsverhooging van boter, melk en brood. Hij deelde mede, dat 7 Novem ber een feestavond van het N V.V ge houden zal worden, met optreden van het G. G.-cabaret. De heer H Oosterbaan, tweede voor zitter van het N.V.V. sprak een kort pro- pagandawooi-d. waarin hij wees op de moeilijke tijden, vooral voor de huismoe ders. die door de duurte de eindjes niet meer bij elkaar kunnen krijgen Er is een rekort aan goederen, dat in geen jaren ingehaald kan worden, meende spreker. Er zijn menschen die niet schromen, de winstmarge op datgene wat er voor eerste levensbehoeften t-.oodig is. zoo hoog mo gelijk te maken. De vakbeweging wil worden gekend bij de prijsvaststelling, de prijzencontröle en do winstmarge Zij wil controle op de toewijzing voor grondstof fen, opdat deze gebruikt worden om te voorzien in de levensbehoeften. De troep van Dick Scholten heeft de bezoekers daarna een vroolijken avond bezorgd. Het programma was zeer geva rieerd. De geestige tooneelscheisies heb ben de zaal doen daveren van den lach en ongetwijfeld zullen vanavond wederom velen naar Thalia komen om zich te la ven aan deze bron vol humor GROOTE TRAWLERS TER MAKREEL- VISSCHERIJ. De grootste trawlers van de thans va rende vloot hebben de haringvisscherij er aan gegeven, omdat de laatste dagen de resultaten minder gunstig werden. De trawlers zijn do Noord ingegaan om te trachten, makreel te vangen, waarvoor thans veel vraag is. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 3200 kisten versche haring en 1000 kisten andere visch. Besommingen. Versche haring:IJM 118 Beatrice f13 003 IJM 87 Neptunus f15.130, KW 134 Katwijk 2 1 20,364. KW 44 f9155. Stoomtrawlers: IJM 4 Knikker 19252. KW 71 Bloemendaal 1 12.250. Motorlogger: IJM 204 1 4500. Kustvisschers: UK 143 1107. UK 114 1 377, UK 121 f197, UK 172 f182, EH 20 f 142, IJM 276 1 3684. KW 109 f 84. KW 34 1 83. Marktprijzen: Tarbot I 11.20f 1.06 per kilo; Tarbot II 140—143; wijting f 14—110 per 50 kilo. Wat is er Kraus? Ligt het ding daar in? vroeg deze. Ja meneer, hier heb ik het. Maar er ligt nog wat. Zoo? Wat dan? Doe toch niet zoo ge heimzinnig. De brief. Wat voor brief? Laat je toch niet elk woord uit den mond trekken De brief van juffrouw Vera, dien ik van de kamenier in den postzak moest doen. U herinnert het u toch nog wel? Ik heb u 's avonds dien brief gegeven, omdat u zei er zelf wel voor te zullen zorgen. Ik vond hem later toen u al naar bed was, op uw schrijfbureau en ik heb hem toen maar hier in de la gelegd met de bedoeling u er den volgenden dag aan te herinneren, maar dat is me glad door m'n hoofd gegaan. Wederom hield Falke den brief van Vera in zijn hand. Hij herinnerde zich dien avond nog zeer goed en ook zijn on zinnige wensen om den brief te openen, stond hem nog duidelijk voor den geest. Dat is niet snugger van je. Kraus, 'maar ik ga zelf ook niet heelemaal vrij uit. Wat zullen we nu met dien brief doen? Dat kunt u beter beoordeelen dan ik, meneer, antwoordde Kraus kleintjes. Ik zal mijn kleindochter straks vra gen, of hij nog verzonden moet worden, besloot Falke en stopte den brief in den binnenzak van zijn jas. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3