IJmuider Courant Naar den Vrede Byrnes pSeit voor goede trouw in de internationale betrekkingen Slecht nieuws voor rookers Vereenigde Staten richten protestnota's aan Joego-Slavië en Albanië Gfe Jaargang No, 184411 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom /.aterdas 19 October 194-0 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. p\AT de minister van Financiën Zoerov •L'een vermindering van de Russische be grooting van defensie met vijftig procent heeft aangekondigd, is een merkwaardig bericht, dat indruk in de geheele wereld moet hebben gemaakt. Volgens de toelich ting is deze mededeeling gedaan in een vergadering van dertienhonderd afgevaar digden, behoorend tot de beide huizen van het Sovjet-Russische parlement. De be grooting van defensie beloopt nu 72 mil liard roebel. Anderzijds zullen vijf mil liard worden gebruikt voor de ontwikke ling der wetenschap in het belang van de economie en de militaire macht der Sovjets. „Juist: de militaire macht", zal menig lezer gedacht hebben, maar toch weer hebben moeten erkennen dat het ge heele bericht den indruk maakt, dat het leger tot vredes-sterkte wordt terugge bracht. Wij hebben twee wereldoorlogen beleefd en juichen r.iet spoedig over tijdingen, die wel eens een voor den vrede gunstige ont wikkeling zouden kunnen inluiden. Wij zijn ons ook welbewust van hej, feit, dat het Russische parlement geen democratisch gekozen volksvertegenwoordiging met vrije candidaat-stelling na vrije partijvor ming is, dat in Rusland geen persvrijheid bestaat en dat de berichtgeving aan cen suur is onderworpen. Het Russische pers bureau is een staatsinstelling. De oorlogs- begrooting, of die hoog of laag is, loopt volstrekt geen kans om verworpen te wor den en het ministerieele beleid staat niet onder de controle, die de Westersche de mocratie oplegt. Dit zijn allemaal gedach ten die twijfel oproepen. Zou de oorlogs- begrooting werkelijk wel gehalveerd wor den? Zou, zal een ander vragen, wellicht het geheele defensie-apparaat in omvang worden verminderd, omdat men in de toe komst een gansch andere wijze van oorlog voering dan in het verleden voorziet en mèt name de groote legers niet meer noo- dig zullen zijn? Wij leven in een mist van internationale achterdocht; hetgeen sinds de bevrijding geschied is heeft haar helaas veeleer verdicht dan doen opklaren. En toch moet men bij verstandelijke overweging erkennen, dat deze"geteisterde wereld en zeker ook het zwaar geteis terde Sovjet-Rusland, welks Westen het beeld van onafzienbare verwoestingen op roept alle redenen heeft om naar vrede te streven en zijn krachten te verzamelen niet voor bewapening, maar voor weder opbouw. de schepping van goede levens voorwaarden en volksontwikkeling -Is er een regeering, die erop vertrouwen kan dat een derde wereldoorlog, indien die binnen weinige jaren uitbrak, nog voor het volk aanvaardbaar zou zijn en niet in een volkomen chaos zou eindigen? Het is nu bij herhaling gebleken dat ook de overwin naars enorme verliezen lijden en de uiter ste krachtsinspanning behoeven, om zich van een oorlog te herstellen. Men kan dezen tijd anders zien dan als de aanloop naar een volgenden oorlog, zooals zoovelen in hun zwartgalligheid doen. Mee kan erkennen dat in ieder land op zichzelf de wensch moet bestaan, om voort te gaan op den weg naar den vrede, maar dat juist door de verliezen, die allen geleden hebben, het streven naar een voor- deelige positie en naar waarborgen voor veiligheid zoo groot is, dat daaruit de voortdurende moeilijkheden ontstaan. En de achterdocht. Als men zoo denkt is men, geloof ik dichter bij de waarheid, dan men met vage pessimismen over oorlogs gevaar komt Ook is het vaag en onge motiveerd, te veronderstellen dat een der de wereldoorlog binnen twintig of vijfen twintig jaar zal komen. Dat tussc'nen wereldoorlog I en II zulk kort tijdsverloop lag bewijst volstrekt niet. dat het op deze wijze voort zal gaan. De oorlog heeft millioenen graven, een ontzaggelijke verwoesting en bovendien een chaos in het maatschappelijk bestel en wat nog erger is in de gedachten der menschen nagelaten. Dit alles moeten zij te boven zien te komen. Het valt zwaai en het vordert veel meer tijd, dan menig een in de eerste vreugde na de bevrijding in de juichende stemming van „alles sal reg kom" heeft kunnen vermoeden. Wat vereischt wordt, in ieder land. is hard werken, met onuitputtelijke volhar ding om moeilijkheden te overwinnen en geduld. Er is veel behoefte aan geduld en deze tijd onderscheidt zich daar niet door. Wij hebben al zooveel doorgemaakt. Wij maken er eigenlijk aanspraak op, dat het nu eens goed zal gaan, dat goede tijden zonder' verwijl zullen aanbreken En nu blijkt dat het eerst noodig is, daarvoor een nieuwen grondslag te leggen en dat er eindeloos meeningsverschil is en tal- loozë moeilijkheden ontstaan over de vraag, welke die grondslag zal zijn. Het valt niet mee. Maar het is verkeerd te zeggen: nu komt er gauw weer oorlog. Want zoo is de toestand in wezen niet. Er is geen gebrek aan verlangen naar vrede. Er is gebrek aan orde Wie dit overweegt zal rustiger slapen en minder zwartgallig zijn. Hij zal ook met meer plezier en dus harder werken. R P. Radio-rede over de verhouding tusschen Amerika en Rusland Weerbericht IETS MEER BEWOLKING Verwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Geleidelijk wat toene mende bewloking, voornamelijk met wol kenvelden in de hoogere lagen, later in het Zuid-Westen van het iana hier en daar eenige lichte regen. Matige wind tusschen Oost en Zuid. Iets zachter. Geen omsingeling de.r Sovjet-Unie De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken; Byrnes, heeft gedurende een half uur over de radio tot het Ame rikaansche volk gesproken over de Ame- rikaansch-Russïsche betrekkingen. Hij verklaarde zich ongerust over de „voort durende, zoo niet tocnememendc span ning tusschen de V.S. en de. Sovjet-Unie" „Wij kunnen gemakkelijk overeenstem ming bereiken", aldus Byrnes, „als een van beide bereid is aan alle eischen den ander te voldoen. De V.S. zijn hiertoe niet bereid en willen het evenmin van een ander land vragen". Van de bittere aanvallen door Molotof en Wysinski in het laatste stadium van de vredesconferentie had Byrnes met ver bijstering kennis genomen. „Niet eens, doch vele malen heeft de Sovjet-delegatie de V.S. er van beschuldigd, dat deze zich tijdens den oorlog hebben verrijkt en trachten Europa economisch tot slavernij te brengen". Byrnes stelde hier tegenover, dat Ame rika gedurende den oorlog krachtens de leen- en pachtwet meer dan 10 milliard dollar heeft voorgeschoten aan de Sovjet- Unie, dat Amerika overal de vrijheid ver dedigt en dat naar zijn meening vrijheid en welvaart onafscheidelijk met elkander verbonden zijn. „Het Amerikaansche volk wenscht vriendschap met het volk van de Sovjet-Unie en met alle andere volken van deze oorlogsmoede wereld". Zoolang er nog geen volledige overeen stemming is bereikt ten aanzien van de bevoegdheid van het Internationaal Ge rechtshof en de controle op de atoom energie, moeten internationale problemen tusschen souvereïne staten by wederzijd- sche overeenkomst worden geregeld. Daar toe moeten de betrokken landen echter te goeder trouw handelen en moeten zy liun recht van veto niet gebruiken als daar mede hefmelang van den vrede of het eco nomisch herstel in gevaar worden ge bracht. „Oorlog is alleen dan overmijdelijk in dien staten de reghten van andere staten op levenswijzen die de eerste niet deelen en kunnen deelen, tolereeren en respecteeren. Indien men een vredestem- pel wil opbouwen mag de idee van onver mijdelijke tweespalt de gedachten der menschen niet beheei'schen. Wij betreuren de neiging der Sovjet- Unie om staten, die vriendschappelijk je gens ons zijn gestemd als niet vriend schappelijk jegens de Sovjet-Unie te be schouwen. Wij betreuren het gepraat over omsingeling der Sovjet-Unie Wij hebben van geen mifldere autoriteit dan genera lissimus Stalin zelf, de verklaring, dat de Sovjet-Unie geen gevaar loopt omsingeld ie worden". Daarna bestreed Byrnes de opvatting, dat de stemmen-verdeeling op de vredes conferentie het resultaat zou zijn ge weest van de vorming van een „Wesiersch blok". Hij verdedigde verder de V. S. krachtig tegen de beschuldigingen van „dollar democratie" en „economisch im perialisme". Hij verklaarde: „Wij wen- schen bij te dragen tot den Europeesehen wederopbouw, aangezien wij gelooven, dat de Europeesche welvaart bij zal dragen tot de welvaart en vrede van de geheele wereld. De V.S. staan sociale en econo mische democratie in binnen- en buiten land voor". Byrnes noemde de verdragen, zooals zij thans aan het eind van de vredesconfe rentie zijn:- „Zoo goed als wij ze door algemeene overeenstemming nu of binnen redelijken tijd kunnen hopen te verkrij gen". Hij zeide dat hij ernstig hoopte, dat Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Roemenië oplossingen mochten vinden voor hun ge compliceerde nationaliteitsproblemen op basis van samenwerking als vrienden en buren en „dat Joego-Slavië zich bij nader inzien zal realiseeren, dat het evenals andere landen concessies moet doen om den vrede tot stand te brengen". Hel woord is aan. Prof. Thor ndike: Men verwart een tekort aan verlangen met een tekort aan vermogen om door te werken. Resultaat verwacht vóór 21 October Optimisme in Batavia Zoowel in Nederlandscthe als in In donesische kringen te Batavia wordt de verwachting uitgesproken, dat, alvorens de plenaire zitting van de voltallige de legaties op 21 October zal plaats heb ben. ten aanzien van den wapenstil stand eenige positieve resultaten zullen zijn bereikt. Met andere woorden: beide partijen spannen zich tot het uiterste in om de maatregelen te bespoedigen, zoodat een formeele „staakt het vuren"-order kan worden uitgevaardigd. Weliswaar werd reeds op 14 October de wapenstilstand gesloten, doch men verwachtte, dat de uitvoering nog wel eenigen tijd in be slag zou nemen. Het Italiaansche schip „Risveglio" is ter hoogte van Livorno op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning op twee na werden gered-. In Londen houden de Egyptische pre mier Sidky Pasja (links), en de Engel- sche minister van buitenlandsche za ken, Bevin, op het oogenblik bespre kingen over de tegenstellingen in de betrekkingen tusschen beide landen. Goedingelichte Egyptische kringen te Londen beschouwen deze besprekingen als de laatste kans om een basis te vor men voor een hervatting der officieele onderhandelingen. Over behandeling van Amerikanen De Amerikaansche ambassadeur in Joego-Slavië. Richard Patterson, heeft aan het Joego-Slavisch ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota over handigd, waarin critiek wordt geleverd op de Joego-Slavische regeering. De nota zegt. dat personen, die verklaren dat ze Amerikaansche onderdanen zijn en wegens ..geen enkele misdaad" ver oordeeld zijn, in kampen zijn gedeti neerd. waar tien hunner, als gevolg van dë behandeling, gestorven zijn. De nota beschuldigt er de Joego- Slavische regeering verder van, dat zij 165 overlevenden uit deze kampen uit besteedt voor het verrichten van zwa- ren arbeid, zonder dat de betrokkenen genige betaling ontvangen. Joego-Slavië wordt er van beschuldigd personen, die beweren Amerikaansche burgers te zijn, slechter te behandelen dan men krijgs gevangenen krachtens de Geneefsche conventie mocht behandelen. Zij wor den allen vastgehouden, op de beschul diging van Duitsche afkomst te zijn en daarom vermoedelijk schuldig aan col laboratie met de nazis tijdens den oor- log. Dr. Sergei Makeido, Joego-Slavisch zaakgelastigde te Washington heeft naar aanleiding van de Amerikaansche nota nadrukkelijk ontkend dat Amerikanen in Joego-Slavië slavenarbeid moeten ver richten of dat slavenarbeid in zijn land voorkomt. De personen, waar de Ame rikaansche nota op doelt, aldus Ma- Sceido. vormen een ongeveer 110.000 man sterke Duitsche minderheid die vóór den oorlog den „Kulturbund" in Joego-Slavië heeft opgericht en bij den aanval der Duitschers zich bij het Duit sche leger of de Gestapo heeft aange sloten. Zij vormden de Prinz Eugen- divisie, een berucht SS-commando. Nota aan Albanië. Een paar uur na het publiceeren van de nota aan Joego-Slavië heeft het Amerikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken een verklaring uitge geven. waarin de Alhaansche regeering er van wordt beschuldigd aan personen, die naar de V.S. wensehen te repatriee- ren. vergunningen hiervoor te weigeren en het onmogelijk te maken dat fond sen, die voor de repatrieering uit Al banië bestemd 'zijn. door deze personen worden opgenomen, in de nota wordt hieraan toègevoegd. dat het ministerie bereid is fondsen in de V. S. voor de repatrieering van Amerikaansche bur gers in Albanië te gebruiken, maar al leen. indien het zeker is. dat derge lijke personen vergunningen van Alba nië hebben ontvangen. Het rantsoen weer kleiner De tabakspositie voor Nederland, die aanmerkelijk ruimer lijkt, nu iedereen, die zulks wenscht. weer twee pakjes sigaretten- op zijn bon kan krijgen, is zoodanig, dat gevreesd wordt, dat het in Januari of Februari spaak zal loopen. Er is geen voorraad in ons land aanwezig en op de Amerikaansche markt kan geen tabak worden gekócht, omdat er geen deviezen voor zijn. De industrie, die op veertig pro cent van haar vooroorlogsche productie werkt, zal nog verder moeten inkrimpen. In verband hiermede wordt thans over wogen om in de toekomst den sigaretten- bon voor dames af te schaffen, omdat dit een aanzienlijke besparing zou beteekenen op het tabaksverbruik. De'hopelooze situa tie, waarvoor het Rijksbureau al sinds een jaar is gewaarschuwd, zal hiermede een feit zijn. Het ziet er niet naar uit, dat nog maatregelen kunnen worden genorften om het ergste te voorkomen, want binnen enkele weken' is de tabaksvoorraad, die in Amerika aan de markt wordt gebracht, verkocht. Dan zal ons land alleen kunnen koopen tegen prijzen, die twintig tot veer tig procent hooger liggen. De handel im mers kent precies de behoeften der ver schillende landen. Als Nederland nu niet koopt, redeneert men, komt het wel .over een paar maanden. De speculatie kan koo pen zonder eenig risico, want er is over heel de wereld een tekort. Maar Nederland koopt op dit oogenblik niet. want er zijn geen deviezen beschik baar en de regeering wenscht van een ere- diet, dat aangeboden is om tabak te koo pen, geen gebruik te maken. Bovendien is de oude oogst totaal verkocht en de nieuwe oogst komt pas in Juli aan de markt Van Januari tot diep in den zomer van '47 komt Nederland dus voor een fnuikend tekort aan tabak te staan. 'Terug naar Rhodesi3. Maar dit is nog niet alles.' Om..fret tabakstekort, voor 1946 weg te werken, heeft men nog zooveel mogelijk oude tabaksvoorraden in Amerika gekocht. Dat waren restanten die de industrie niet beliefde, maar Nederland heeft ze geno men om die te verwerken met betere ta bakken van den nieuwen oogst. Nu de goede tabak uitblijft, zal de industrie geen kans hebben een eenigszins behoorlijke sigaret te fabrieeeren. die oo merk Iran worden verkocht. We vallen dus weer te rug op de eenheidssigaret, de Rhodesia of de Superbe. Als men nu bedenkt, dat de Zuid-Ameri- kaansche tabak jiog op merk wordt gefa briceerd. hoewel de sigaret zeer slecht wordt ontvangen hier te lande, dan be hoeft men verder niets te vragen, 't Wordt slechter dan thans. Ex-pol itiepresident van Rotterdam veroordeeld De ex-politiepresiden: van Rotterdam .T. .1. B.. vroeger wonende in Aerdenhout, is door het Hoogsche Bijzondere Gerechts hof wegens hulpverleening aan den vijand veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis^ verlies van de beide kiesrechten voor he^. leven en ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of de politie te die nen. Het Hof nam als verzachtende om standigheid in aanmerking, dat B een goed politiechef was geweest en onder duikers en politieke gevangenen hulp hac" verleend.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1